PEEDIKBEURTEN. G£M£NGQ£ BERICHTEN. 6 URGE RUM EN STAND. Laatste Berichtea. Hoogwatergetij te Ter Neuzen Handelsberichten. Dinsdasj 8 September 1914. StECHTSZAKEfS. Visschen gedarende den nacht. Niet de ware Jan D A GEN. Voorm. Nam. Dinsdag 8 September 3.37'T 3.51 VVoensdaa- 9 n 4.5 4.19 Donderdag 10 n 4.33 i 4.48 Vrij dag 11 u 5 4 5.21 Zaterdag 12 a 5.41 6.3 Zondag 13 n 6.30 7.4 Maandag 14 7.48 8.42 Positie der Stoomschepen. 6. Twee soldaten staan op post bij een overweg van den spoorweg. Daar nadert een eenvoudig bejaard rnan- netje met een zak onder den arm en een riek op den schouder. Schuchter blijft hi] bij een der posten staan, licht zijn petje op, steekt als een schooljongen bedeesd den vinger omhoog en vraagt met verlegen stemmetje ,/Mjjnheer de soldaat, mag ik as je blieft wat aardappels gaan steken ,/Een leuk intermezzo in ons eentonig werk", denken de wachten. //Waar klinkt bet kortaf. //Daar ginder op dien akker", is bet antwooid. Onze soldaat kijkt hoog ernstig naar zijn collega, die eveneens een gelegenbeidsgezicht heeft gezet, het manneke van bet hoofd tot de voeten gewicbtig opneemt, en einde- lijk toestemmend knikt. .,/We willigen je beieefd verzoek goed- gunstig in, je kunt doorgaan" klinkt bet uit de hoogte. //Dank u wel, mynheer de soldaatzegt het manneke, licht nog eens zijn petje op, en spoedt zich naar zijn aardappels. C. Een tweetal soldaten keeren van verlof terug, zij zijn dorstig en vragen aan eene boerenhofstede om wat drinken. ,/Zeker" zegt de vriendelijke bazin, kom maar binnenmaar ik geloof, dat ge al een heel eind geloopen hebt. en daarom zal een //stik" er wel bij smaken. Ze doet de meid dadelijk een sterke kan koffie zetten, snijdt een stapel solide boter- hammen, plaatst er een groote scbaal ham naast, haalt daarbij nog baar fijn krenten- brood met kaas en koek voor den dag, herhaalt maar steeds, dat men moet toetasten en doen of men thuis is, en stopt bij het vertrek harer dankbare gasten al hun zakken, vol met beste appelen en peren. Een paar minuten later tot de meid z/Onze Jan ligt te Sprundel in Noord- Brabant, en schrijft, dat hj] het toch zoo goed met zijne inkwartierikg heeft getroffen, zou ik me nu zeker niet de oogen uit mijn ho> f i "j Oil i c' 1 k' ii *o ^'.i x -it. i nef kom -'i drinken, maar ze gaan niet van htc hot af, of ze zullen gegeten hebben ook." Oud-GeveformeertU Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 2 u., Ds. L. Hubrechtse, Biduur. De moord in West-Say ville. Zooals onze lezers zich zullen herinneren is geruimen tijd geleden voor het gerechts- hof te 's Gravenhage het hooger beroep behandeld van den officier van justitie bij de Middelburgsche rechtbank, tegen een vonnis dier rechtbank, waarbij W. J. M. werkman te Sluis, was vrijgesproken van de aanklacht van in Amerika West-Sayville) een kameraad te hebben gedood en beroofd. Nadat advocaat generaal bij het gerechts- hof tegen M. 12 jaar gevangenisstraf had geeischt gelastte het hof de gevangenneming van M., die door de rechtbank op vrije voeten was gesteld, en stelde de zaak voor een nieuw onderzoek in handen van den rechtercommissaris te Middelburg. De zaak zal thans Zaterdag 26 dezer in openbare terechtzitting van het gerechtshof verder worden behandeld. "Voor het kantongerecht te Middelburg stond, volgens de VI. Crt., terecht de visser P. P. G. uit Ter Neuzen, die pachter is van vischwater in het Kanaal door Walcheren. Hem werd ten laste gelegd het visschen gedurende den nacht naar paling met een aalzeeg. Bekl. wees er op dat juist in den nacht de meeste paling te vangen is en als hij 's nachts met visschen mag dan is dit onbillijk, gezien de hooge pacht, trouwens in de memorie van toelichting tot de vis- scherijwet heeft de Minister als zijn meening te kenuen gegeven dat het verbod van nacht visschen niet moet worden toegepast als hierdoor het bedrijf veel minder loonende wordt gemaakt. In den maatregel van be- stuur is daar echter geen rekening mede gehouden. De rijksveldwachter Heerebout, die het verbaal opmaakte zegt dat hy overtuigd is dat bekl. ook in den tijd die voor visschen is toegestaan best een broodje kan verdienen, hem is gezegd dat als bekl. zoo door ging het vischwater binnenkort geheel ledig zou zijn. Bekl. wijst erop dat reeds 30 jaar 's nachts gevischt is, en het nog slechts enkele jaren verboden is. De ambtenaar eischte 10 boete of 10 dagen hecbtenis. De Koningin naar Indie!! Op een der Zuid-Hollandsche dorpen ver- spreidde zich als een loopend vuurtje het gerucht, dat wegens den toenemenden ernst van den ooilogstoestand, onze Koningin naar Indie zou vertrekken. Men kan zich den angst der eenvoudige laudlieden voorstellen. Er werd bij gezegdhet zal wel waar zijn, want de vrouw van den diender heeft het gezegd en die zal het wel weten". Nauwelijks koint de veldwachter thuis of vrouwlief treed hem met de job tijding tegemoet. Het stond in de kranf, dock onze diender vond het te erg om te gelooven. Met het ernstigste gezicht van de wereld houdt de vrouw hem de krant voor en laat manlixf lezen //S.s. Koningin Wilhelmina zal a. s. Zaterdag naar Indie vertrekken." Een onbedaarlyk gelach volgde Wie kan nu op een dorp weten, dat s.s." stonmschip befeekent De vrouw was er niet toe te bewegen haar geburen te gaan aanzeggen, dat zij zich vergist had. (Tijd.) Wij lezen in de ffN. Gron. Crt." De avondtrein van negen uur en zooveel zal aankomen. In breede rijen wachten ze aan 't station en vaders en moeders, en broers en zusters en geliefden op onze landsverdedigers, die zoo aanstonds met tweemaal vier en twintig uur verlof in onze stad zullen aankomen. Eindelijk dan de trein stoomt binnen, en //onze jongens" wandelen het perron af. Menigeen kent z'n jongen niet meer. Sommigen zijn kaalgeschoren, anderen veel bruiner getint dan toen ze gingen, anderen weer dfkker en nog anderen zijn enkele ponden in zwaarte afgenomen. Naar al de helden kijkt en wacht, totdat de ware Jan komt, ook een achttienjarige schoone. Eeosklaps daar vliegc ze naar voren, en met 'n //dag Jan, hou is 't mit die", slaat ze meteen haar douzige blanke armen om den hals van een landsverdediger en beklinkt de ontmoeting met een flinken zoen. Haar arm daarna vertrouwelijk in de zijne leggende vervolgt .ze met /,Jan" den weg naar huis. Ze zullen zoo ongeveer een vijf en twintig pas vredig naast elkaar geloopen hebben, toen de aanminnige schoone baar Jan heel lief en vertrouwelijk in z'n soldatenoogen begon te blikken. Maar wat was dat! Ze kijkt, kijkt, kijkt nog eens eensklaps een gil zij laat Jan's arm los en roept ontsteld uit: //Maar doe bist mien Jan toch nait Jan haalt z'n schoude'rs op en zegt z/'k Wait naargens van TER NEUZEN. i o U ;,i?r •ji .7 ..j "lib j'Uiim laria de fujk n-d 19j., jx lehnnrten. '1 Sept Ah •aham Gt i n lis. z. van Grilles ''lunfjis Jacob Rijnberg en van Maria Joha ma van der Vliet. 2 Sept. Jan i'rangois, z. van Pinter Johannes van Strien en van Johanna de Koning. 3 Sept. Karel Johannes, z. van Jan Riddering en van Pieternella Maria Keukelaar. FJorentia Maria, d. van Andries Adrianus Hamelink en van Janneke Harte 4 Sept. Pieternella, d. van Hendrik de Vriend en van Pieternella van Riet. Overlijden. 5 Sept. Jannis de Smidt, oud 64 j., eehtg. van Johanna Cornelia Pothoven. Trijntje de Vries, oud 27 j., d. van Sibbert Oenes en van Antje Jouwerts Slotje (overl.). Jacobus Bareman, oud 58 j., weduwn. van Catharina Hamelink. AXEL. Geboorten. 20 Aug. Elisabeth Cornelia, d. van Christiaan Ollebek en van Cornelia Jansen van Rosendaal. Lourens Pieter Jan, z. van Pieter Ortelee en van Wilhelmina Bakker. 25 Aug. Janneke, d. van Gelein Verhelst en van Pietronella Hamelink. SAS VAN GENT. Geboorten. 22 Aug. Maria Louisa Wilhelmina, d. van Petrus Francies de Rooij en van Theresia Anna van Megen. Alfonsine Augusta, d. van Flori- mondus d'e la Ruelle en van Elodie Marie Lammens. Overlijden. 25 Aug. Maria Louisa Wilhelmina de Rooij, oud 3 d., d. van Petrus Francies en van Theresia Anna van Megen. 28 Aug. Een als levenloos aangegeven kind van Dominicus Franciseus van Ham en van Maria Louisa van Reeth. STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 21 Aug. A. J. van den Berg, oud 29 j., wedn. en M. C. Bogaert, oud 23 j., jd. Geboorten. 8 Aug. Angela Maria, d. van E. P. C. Kint en van M. L. Louwers. 20 Aug. Maria, d. van A. Vink en van D. Ivens. 30 Aug. Honore Ludovicus Johannes, z. van. D. T. F. Fassaert en van R. Menu. Overlijden. 19 Aug. Maria Rosalia Vereecken, oud 68 j., jd. 22 Aug. Sophia Pieters, oud 39 j., echtg. van J. F. Elias. 26 Aug. Petrus van den Bosch, oud 4 m., z. van Alph. en van A. Dankaart. WESTDORPE. Geboorten. 18 Augustus. Hilda Elsa Nathalia, d. van Petrus Joseph us de Rijcke en van Clarice Marie Victoria Plasschaert. Overlijden. 24 Augustus. Emma Maria van Graaf- schepe, oud 28 j., d. van Livinus en van Amelia Dhaene. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 20 Aug. Johannis Pieterse (van Wemeldinge), oud 47 j., jm. en Janna Dekker, oud 44 j., jd. Geboorten. 16 Aug. Frangois, z. van Pieter de Ridder en van Maatje de Pooter. 18 Aug. Thaddy Pierre Leonard, z. van Alphons Aloijsius Vereecken. en van Maria Izabella Francisca Michielsen. 19 Aug. Janneke, d. van Pieter Hamelink en van Adriana Geertruida Jansen. Cornells Pieter, z. van Krijn Hamelink en van Cornelia Bakker. 20 Aug. Franpdis, z. van Cornelis de Feijter en van Geertruida Janna Verpoorte. Overlijden. 20 Aug. Joseplia Francisca van Doorsselaar, oud 9J j., wed. van Petrus Franciseus Frederiks. 30 Aug. Geertruij de Bruijne, oud 69 j., echtg. van Cornelis de Visser. ZUIDDORPE. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. De verbinding per spoor tusschen Ant- werpen en St. Nicolaas met Gent via Lokeren, is verbroken. Naar het schijnt is door Duitsche militairen een deel van den spoor weg tusschen Gent en Lokeren vernield. Geruchten loopeu dat Antwerpen zich thans geheel op een belegering voorbereidt en daartoe de polders van Beveren, Calloo, Den Doel en Lievekenshoek heeft onder water gezet. London. De Engelsche kruiser Padvinder is, door het stooten op een mijn, voor de Tyne gezonken. Vele opvarenden zijn daarbij verdronken. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 1 September 1914. Vpcvzirter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oiggel, Dregmans, F. Dekker, Dieleman, P. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Na opening der vergadering deelt de Voor- zilter mede, dat de notulen der vergadering van 11 Augustus 11. nog niet gereed zijn en stell voor de vaststelling daarvan aan te liouden tot de volgende vergadering. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Mcdedeeling ingekomen sl'ukken. a. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dd. 14 Augustus 1914, waarbij wordt toegezonden een besluit van den raad der gemeente Sluis, bepalende, dat de kermis aidaar in plaats van op den tweeden Maan- dag na de Pinksterweek en acht votgende dagen, zal worden gehouden den derden Zaterdag na Pinksteren en den daarop vol- genden Zonaag en Maandag. Eventueele be zwaren tegen die wijziging moeten worden medegedeeld voor 2 September a. s. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een isclirijven van de heeren J. M. Oggel en H. Smies, namens het bestuur der Christelijke school aan de Nieuwstraat, waarom zij mededeelen, dat, met het oog op de moeilijkheden, ontstaan bij het openbaar lager onderwfijs, door het verblij/ven der mili tairen in de ischoollokalen, het bestuur der Christelijke school het beurtelings gebruik zijner schoollokalen aanbiedt, wanneer zulks door de deshetreffende autoriteiten wordt goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat, naar aanlei- ding van dit schrijven^ Burgemeester en Wethouders overleg hebben gepleegd met het hoofd der openbare school, den heer D. A. van Honte, die daarop het volgende schrijven deed toekofnen „Naar aanleiding van uw verzoek omi advies aangaande de regeling der school- zaken, heb ik de eer, u hierbij te berichten, dat, door gebruik te maken van het aanbod der Bijzondere school alhier, de leerlingen des namiddags van 15 uur onderwijs kun- nen ontvangen met eene pauze van pi. m. een half uur, te beginnen om 3 uur. Verschillende maatregelen', als het over- brengen der kasten, het regelen der les- roosters enz., zullen door mlj tijdig genomen worden. Van den heer Districts-schoolopziener ont- ving ik bij schrijven van 29 Aug. jl. vrijheid, te handelen naar omstandigheden. Bnrgemeesier en Wethouders slellen voor, het vriendelijk aanbod in dank te aanvaard- den, en, zoo de Raad zich liiermede kan ver- eenigen, zullen eenige bekendmakingen wor den gedrukt, alsook eene advertentie ge- plaatst worden. ,,eer Oggel vraagt, welke bedoeling de Voorzitter er mede heeft, dit te laten bekend maken 1 De Voorzitter: Opdat de ouders het zul len weten, dat de kinderen Donderdag om1 1 uur naar deze school kunnen gaan, om on derwijs te ontvangen. De heer Oggel: Als de Districts-school opziener zijne goedkeuring er aan verleent, dan vernamen Wij dit gaarne spoedig, in verhan d met het lesrooster. De Voorzitter: In het schi'ijven van den heer Van Houte staat het reeds vermeld, dat deze kan handelen naar goedvinden, zoodat deze zaak in orde is. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 2. Renoemen Weliiouder. De Voorzitter verzoekt de leden over te gaan lot het benoemen van een wethouder, wegens de periodieke aftreding als zoodanig van den heer A. E. C. Kruijsse. Hij noodigt de heeren Oggel en Van Driel uit, met hem het stembureau te formeeren. De uitslag der stemming is, dat met 5 stemmen de lieer Kruijsse wordt her- benoemd. 6 briefjes zijn bianco*. De Voorzitter vraagt den heer Kruijsse of hij de benoeming aanvaardt, of dat hij ge bruik wenscht te maken van de bevoegdheid om binnen 24 uur het antwoordt mede te deelen. De heer Kruijsse verklaart de herbenoe- ming te aanvaarden en dankt de leden, die op hem hunne stem liehben uitgebrncht, voor het in hem gestelde vertrouwen, de verzekering gevende, dat hij steeds met den zelfden ijver de belangen der gemeente zal beliartigen, en hoopt, dat de aangename geesl die tlians in het dagelijksch bestuur heerscht, moge bestendigd blijven. De Voorzitter wenscht den heer Kruijsse geluk met zijne herbenoeming en stelt er prijs op, te verklaren, dat hij gedurende ruiml 2 jaar het genoegen had met den heer Kruijsse samen te werken en zijne werkzame kracht te waardeeren. Hij drukt het ver trouwen uit, dat de goede geest in het dage lijksch bestuur zal mogen voortduren en twijfelt niet of het is het ernstig streven van den heer Kruij sse zich geheel te wij den aan de belangen van de gemeente Axel. 3. Benoemen leden Gascommissie. De Voorzitter noodigt den Raad uit, over te gaan lot het benoemen van 3 leden voor de gascommissie, wegens periodieke aftre ding van de lieeren Oggel, Smies en Wolfert Alvorens tot de stemming wordt overge- gaan, verzoekt de heer Oggel, daar hij zelf deel uit maakt van de gascommissie, een ander lid in zijn plaats voor het stembureau aan te Iwijzen, waarna kle Voorzitter den heer Kruijsse aanwijst. De uitslag der stemming is, dat de heer Oggel met 9 stemmen, de heer Wolfert met 10 stemmen en de heer Smies met 8 steth- mcn worden herbenoemd. Op den heer F. Dekker zijn 2 stemmen uitgebraclit en op den heer J. de Feijler 1 stem. Op de deshetreffende vraag van den Voor zitter, verklaren de gekozen lieeren, deze herbenoeming aan te nemen. 4. Yoorloopige vaststelling gemeente-ireke- ning over 1913. Die heed ,Fi, Dekker deelt mede,datde com* missie van onderzoek, bestaande uit de heeren F. Dekker, Van Driel en De Feijter, de rekening heeft nagezien en in de beste orde bevonden zij gaf geen aanleiding tot eenige op- of aanmerking, waarom de com- missie tot goedkearing adviseert. Het bedrag der inkomsten bedraagt 55.239,351/2, ter wij 1 dat der uitgaven is 52.667,491/2, zoodat er een goed slot is van 2.571,86. Met algemeene stemmen wordt tot goed keuring besloten. 5. Concessie Zeeuwseh-Vlaamsehe Tram- wegmaalscliappij. De voorzitter deelt miede, dat is ingekomen een schrijven van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 14 Augustus 1914, waarbij in afschrift wordt toegezonden eene aanvraag van de Zeeuwseh-Vlaamsehe Tramwegmaat- t schappij, gevestigd te Ter Neuzen, om ver- gnnning tot aanleg van een stoomtramweg van Drie Schouwen (gemeente Axel) naar Kloosterzande en van Ter Neuzen naar Zaamslag, vergezeld van de daarbij behoo- rende teekeningen voor zooveel deze ge meente betreft. Overeenkomstig artikel 2 van het Regle- ment op de tramwegen, noodigen gedepu teerde staten uit 1. de stukken, na afkondiging, gedurende veertien dagen ter inzage te leggen van be- langhebbenden 2. het gevoelen van den raad over de aanvragen in te winnen, in het bijzonder over de vraag of er in het wegsbelang termen zouden zijn, om de vergunning te weigeren 3. de istukken uiterlijk binnien eene maand terug te zenden met het advies van het gemeentebestuur. De Voorzitter zegt; dat het de bedoeling in hoofdzaak is, of er overwegende bezwa- ren tegen (het plan izijjn. Dit is niet het gevaj; er zijn dan ook geen bezwaren ingebracht; maar wel dienen er eenige opmerkingen te worden gemaakt, en wel deze 1. Een nieuwe opril zal moeten worden gelegd aan den Zuiddam, bij den daar gele- gen brandput, daar de oude opril tlians zal komen te vervallen. 2. Voor den wal, zal de sloot moeten ge- rioieerd worden. 3. Van af het Juffrouwkwartier, door de Korte en Lange Dreef, tot aan Verijzer, moel de rioleering verlegd worden, bene- vens de straatgoten met de ontvangputten, de syphons en de klinkerbestrating. 4. In de Lange Dreef is de overschietende ruirnte zeer beperkt en dient er daar een klinkerpad gelegd te worden aan de andere zijde van de straat, buiten de goot, zoodat dit pad zou komen op de bivakken van de daargelegen woningen en stallingen. Ook zal dit gedeelte gerioleerd dienen te worden. 5. Op den hoek, aan het pakhuis van den heer Eiselbrugge zal het een van de gevaar- lijkste punten zijn, zoodat er dan van dit pakhuis minstens 1,50 M. zal moeten worden afgenomen. Nochthans blijft er daar een gevaarlijken lioek. Dit zij de opmerkingen, die Burgemeester en Wethouders wenschen ter kennis te bren- gen, doch overwegende bezwaren zijn er niet ingekomen. De heer Oggel vraagt, of de tram niet aan de andere zijde van de straat kan komen, aan den kant van den heer Smies. De Voorzitter antwoordt, dat de tram juist daar komt te liggen. De heer Kruijsse zegt, dat er toch maar een meter tusschenruimte blijft. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, dat de straat, waar noodig, zal moeten worden verlegd, ten genoege van Burge meester en Wethouders. y De heer De Feijter vraagt, of op sommige gevaarlijke punten niet een heining dient te worden geplaatst. De Voorzitter antwoordt, dat dit later altijd kan gezien worden. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het voorstel van Burge meester en Wethouders. 6. Omjvraag. a. De heer Smies vraagt, hoe het met de plaats gehad hebbende bestedingen is afgeloopen. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester meester d |r^ Wethouders. De heer Smies vraagt, wie de gelukkigen zijn. De Voorzitter deelt hierop mede, dat werd ingeschreven voor het maken van den nieuwen brandput door L. P. Or tele voor 134, C. J. Martin voor J 117,50, C. N. Jansen van Roosendaal voor 115,20, L. Verberkmoes voor 111,15, L. Ortel'e voor /110, J. F. Vettenburg voor 95,50, M. Mieras voor 89,90 en A. SSrber voor 79,80, aan wien het werk is gegund. Voor het verbouwen van de woning van den bode-concierge, werd ingeschreven, voor het metselwerk door de heeren P. deJongevoor 130 en J. Houg voor /127; voor het1 tilmmerwerk door de heeren A. P. Butler voor 239 en A. van 'tHoff voor /217; voor het lood- en zinkwerk door den heer J. S. van Rijn voor 128,70; voor het scliil- der- en behangwerk door de heeren IT J. Harte voor 194, H. J. Hoebe voor 178,80, C. B. Antheuni's voor 157,10 en Ph. A. Knieriem voor /114. Aan de laagste in- schrijvers is het werk gegund. De heer Smies vraagt, of het geheele werk nog beneden de begrooting is gebleveh." De Voorzitter antwoordt bevestigend. b. De heer P. Dekker vestigt de aandacht van den Voorzitter er op, dat, nu de mare- chaussees en de patrouilles der militairen zijn weggegaan, de buitenwijken geheel zon- der bewaking zijn. Daarbij komt, dat de vuurwapenen zijn ingeleverd moeten worden, zoodat de builenbewoners geheel onbe- schermd zijn tegen inbraken en diefstallen. Er is bem wel den raad gegeven een katapult te maken, maar hij kan daarmede niet om- springien. De dieven en stroopers weten natuurlijk dat die inlevering van wapens heeft plaats gehad en deze zullen nu zonder vrees zijn. Het is wel voorgekomen, dat er waren die meerdere wapens bezitten, er maar een hebben ingeleverd; spreker heeft twee geweren en heeft die beiden gedepo- neerd. De gemleente Axel heeft thans zeer veel be waking en daar is het niet noodig. Kan Jiierin vraagt spreker geen verbetering worden gebracht? De Voorzitter antwoordt, dat het steeds zijn ernstig streven is geweest, om door vol- doende politietoezicht, voor de belangen der ingezetenen te waken. Onmiddellijk, toen hij dan ook hoorde dat de brigade mare- chaussee wegging, heeft hij dan ook een tijdelijken agent van politie aangesteld, doch sinds de staat van beleg voor deze gemeente? is afgekondigd, is mij de macht ontnomen en is die overgegaan aan de militaire auto riteiten. Spreker kan dan ook geen anderen raad geven, dan dat de heer P. Dekker zich wendt tot den plaatselijken commandant. Spreker zou nog wel een tijdelijken agent kunnen aanstellen, (maar idan zou het kunnen voorkomen, dat ook daarover nog niet vrij te beschikken was. De heer P.: Dekker vermeent, dat, als nu aan de ingangen van polderwegen posten konden worden gezet, dit voldoende zou zijn. De Voorzitter herhaalt, dat thans het bur- gerlijk gezag niets heeft te verordineeren. Hij wil deze mededeeling echter wel over- brengen aan den commandant, maar meer kan hij niet toezeggen. De heer De Feijter vraagt, of namens den idaad een verzoekschrift aan den com mandant zou kunnen worden gericht. Hij is het volkomen eens me.t den heer \P. Dekker, dat de bewoners der buitenwijken zich nu niet kunnen verdedigen. De heer P. Dekker wijst er nogmaals op, dat de stroopers weten, dat de landbouwers geen geweer meer hebben en zullen thans ook niet bang zijn. De Voorzitter merkt op, dat men hierover nog lang zou kunnen praten, maar hij mist thans de bevoegdheid om in deze over de belangen der ingezetenen te waken. De heer Oggel meent, da,t, nu er zooveel militairen zijn en ook de grenzen worden bewaakt, bet gevaar voor stroopers is verminderd. De Voorzitter geeft ten slotte te kennen, dat het hier niet de plaats is. om in bet openbaar die toestanderi te gaan bespreken. Het best is, dat ieder die bezwaren heeft, zich daarmede wendt tot de militaire autoriteit. Nie'mand meer het woord yerlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Rotterdam, 5 September. Graanmarkt. De handel ligt nog door den oorlog aan banden. De schade, welke geleden wordt, laat zich niet becyferen. In den geld- en effectenhandel maakt men zicb zenuwachtig over bet bii voortdurinc gesloten blyven d- r f iwisi itu /m Er wachten vele zakeu to« afwi. kehng, <onai termijnzakeu en in den go deft/handel is het niet beter gesteld. Onze Graanmarkt had ook weder een kalm verloop. Nieuwe soorten Tarwe, Gerst en Haver waren aangeboden, ook nieuwe Boor.en en Erwten. Jarige Tarwe werd verkocht per 100 kilo 11,50 a j 12,50 Nieuwe /11a 12 naar kwaliteitRogge 10 Gerst 10,50 a 12Haver 9,50 a /10; Bruine Boonen 14 a 16 Witte Boonen 16 a 18 Kookerwten 12 Paardenboonen 8,50 per hectol. Meelprijzen onveranderd. De Amerik. markten zijn zeer willig gestemd en prijzen hooger. Ook buitenl. Tarwe, Rogge, Haver, Gerst en Mais zijD aanmerkeljjk in prijs gestegen. Noteering G moeilijk te geven. Veemarkt. Runderprijzen 74 a 82 Ossen 72 a 80 Stieren 64 a 74 Kalveren 70 a 80 Schapen 42 a 50 Yarkens 40 a 46 licht soort 40 a 42 cents per kilo. Melkkoeien f 160 a 270 Kalfkoeien f 165 a 290 Graskalveren 25 a /60 Vaarzen f 150, alles per stuk. Aardappelen. Brielsche Kralen 2 50 a 3 Geldersche f 2,50 Eigenheimers Zeeuwsche 2,25 a 2,50 per mud. Boterprijzen in vaten 48 a 52 stukken van een half kilo 70 a 721/2 cents. Zoetemelksche Kaas 20 a f 29,50 Leidsche le 24 a 28 2e /18 a 23, per 50 kilo. Eieren. Groote /5,50; Kleine of Kuiken- eieren 5 per 100. Ajuin 1,25 a 1,50 per baal. Lijnzaad 14,50 Koolzaad 16,50 a 18,50. Karwijzaad 14 per 50 kilo Kanarie- zaad /21a 22 per 100 kilo. Amerik. Petroleum loco per 100 kilo 13,50 en per kan 9 a 91/? cents Java-Koffie gewone 41^ beste Santos 35 cents per half kilo. Beetwortelsuiker Oct./Dec. /13,25; Sept. 14,50. Geraffineerde stil en onveranderd. Axel, 5 September. Veilingseiereu V. P. N. Aanvoer 1400 stuks. Prijs per 100 stuks 4,50. Hulst, 7 September. Veilingseiereu V. P. N. 4,50 per 100 stuks. Aanvoer 5000 stuks. ZEET I-J I) I IN' <i tC IN- Van 4 tot en met 6 Sept. Ter Neuzen. Aangekomen 4 Sept. Engelsch s.s. RIVER LAGAN, 2272 kub. M., van Louden, ledig. Vertrokken 6 Sept. Engelsch s.s. RIVER LAGAN, 2272 kub. M., naar Londen, stukgoed. Gent. Aangekomen: 6 Sept. Engelsch s.s. SEVEN SEAS, 3378 kub. M„ van Londen, stukgoed. Vertrokken: 4 Sept. Deensch s.s. PARIS, 3373 kub. M., naar Blyth, ledig. 5 Sept. Noorsch s.s. ELLA, 2487 kub. M.. naar Hull, gemengd. Van 4 tot en met 6 Sept. werden langs de Oostsluizen alhier 27 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschutdoor de Middensluizen 9 op- en 3 afgeschut; door de Westsluizen 3 op- en 1 afgeschut. s.s. RICHARD in lading te Londen voor Rotterdam. s.s. ELISABETH liggende te Kroonstad. s.s. HELENA liggende te Ter Neuzen. s.s. MAGDALEN A liggende te Hull, s.s. CORNELIS liggende te Kroonstad

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 3