De Oorlog. Do krijgsbodrijven. canen begunstigde. In 1750 vaardigde hij een breve" uit, die zeer ongunstig was yonr de .'eznieten. L)e wetenschappen vonden in hem een overigen besehermer. Hij stichtte hooge- scholen te Rome en bevorderde den bloei per acadmuie te Bologna. Hij hield een zorgvuldig toezicht op het verzamelen van overblijfselen der oude kunst. Verder liet hp de beste Engelscke en Fransehe werken in het Italiaansch ver- talen, en op zijn bevel werd een catalogus in gereedheid gebracht van de handschriften, die zich in het Vaticaan bevonden. Hij begunstigde de vrijheid van handel, ver- beterde de havens en liet moerassen droog- maken. Zelf gold hij als een voorbeeld van zedelijkheid en zachtmoedigheid. Hij overleed den 3den Mei 1758 op 83jarigen leeftijd. De verdediyers van N amen. Te Ostende is de vorige week geland het overschot van de 4e legerafdeeling van het Belgische garnizoen dat in Namen heeft gelegen. 14,000 soldaten van dit garnizoen hebben namelijk Frankrijk kunnen bereiken, waaa zij naar Havre zijn opgemarcheerd. Van daar hebben zij zich met bestemming naar Ostende ingescheept. Onder hen be- vond zich g^neraal Michel, de oud-minister van oorlog. Toen zij te Ostende aankwamen, Reerschte daar zooals begrijpelijk zeer groote vreugde. Men was in de wolken over den handigen zet van dit Belgische legertje, dat zoodoende de Belgische troepen voor de verdediging van Antwerpen weer met 14,000 man heeft vermeerderd. Toen zij aan wal kwamen werden zij luide door de inwoners van Ostende toegejuicht, terwijl de Engelsche troepen, die zich te Ostende bevinden op har- telijke wijze hun Belgische kameraden wel- kom heetten. De soldaten werden in speciale treinen naar Antwerpen vervoerd. De vest liny urty N». (sen oorlog van 1870/71 is Parijs Ingeucht tot eeii groot- vesschanschte leger- piaats, waarvan de forten op lo tot i8 K. M. buiten de stad zouden gelegen zijn, en die d-cior den omtrek van de buitenste forten- gordel moeilijk zou zijn in te sluiten. De omtrek van den cirkel, door de fortenlinie gevormd, is niet minder dan 140 K. M. en de middellijn meer dan 45 K. M. De versterkingen der stad bestaan uit drie verschanste legerplaatsen, waartusscben open strooken gelegen zijn voor offensieve •doeleinden. Binnen de buitenste fortenlinie ligt de linie, die in 1870 de stad verdedigde de Duitsche insluitingslinie liep toen over St. Oloud, Villeneuve, St. Denis, Argenteuil en de Seine, dus gedeeltelijk langs de nieuwe buitenste fortenlinie. De nieuwe groote forten zijn bezet door troepenafdeelingen van 1200 a 1500 man en bewapend met 80 a 100 kanonnen de kleinere forten zijn bezet door 400 man en met 25 kanonnen bewapend. Behalve de bezetting van deze forten-linie heeft Parijs een mobiele bezetting, waarvan de sterkte niet bekend is. In 1870 bedroeg die 135.000 man geregelde troepen, 13.000' man marinetroepen, 130.000 man mobiele garden en 370.000 man nationale garde. Of en hoe de Duitsche troepen Parijs zullen insluiten, zullen de volgende weken allicht duidelijk maken. Zeker is het, dat voor die insluiting een reusachtig leger zal jaoodig zjjn. Om de stad, met de millioenenbevolking, van voedsel te voorzien, hebben de Fransehe autoriteiten groote hoeveelheden levensmid- delen en groote kudden vee binnen de ves ting opgeslagen. Van de bewapening der Parijsche forten deelt de correspondent van de „Evening News" mee, dat op 16 mijlen afstand van de buitenforten, de Duitschers onder be- reik zullen komen van de zware Fransehe kanonnen. De Fransehe militaire deskundigen zeg- gen, dat de Duitschers geen belegeriugsge- schut hebben om een bom in de stad Parijs zelf te werpen, zonder eerst de forten te hebben vernield. Op h"t derde platform van den Eiffeltoren zou men de bewegingen van de vijandelijke troepen kunnen gadeslaan. De stemming te Parijs wordt versehillend opgegeven. Volgens Duitsche berichten heerscht er groote neerslachtigheid, volgens Engelsche berichtgevers is de bevolking kalm en op 't ergste voorbereid. De over winning van de Russen in Galicie. Het Russische gezantscbap te's Graven- hage heeft het volgende bericht ontvangen De Russische generate staf deelt het navolgende mede over het geheel der krijgsverrichtingen van het Russische leger in Galicie, die geleid hebben tot-de inueming van Lemberg. Het eerste Oostenrijksche leger had ten doel een aanval op het Russische front van Lublin tot Kholm (in Polen). Om deze verrichting tegen den uit het oosten komen- den Russischen opmarsch te dekken, had een tweede leger, saamgesteld, uit de 3e, lie, le en 12e legerkorpsen en 15 divisies cavalerie, stelling genomen ten oosten van Lemberg, tusschen Galicz en Kamionka. Het werd nog versterkt, op het oogenblik dat het Russisch oflensief van 12 divisies infanterie hiertegen ondernomen werd. De Russische aanval begon 20 Augustus en had ten doel dit Oostenrijksche dekkings- leger, dat Lemberg beschermde, Jerug te werpen en den rechtervleugel en de achter- waartsche verbindingen van de hoofdmacht van het le Oostenrijksche leger te bedreigen. De Russische aanval, aangeduid door een nnafgebroken reeks van zegenvierende ge- vechten, door het innemen van Galicz en van andere versterkte stellingen, werd den 3n September bekrooud door den reeds ge- meiden intocht der Russische troepen binnen Lemberg. Na de inueming van Lemberg ontaardde de terugtocht der Oostenrijksche strijd- machten in een vlucht en de verslagen troepen hebben voor eenigen tijd elke geschiktheid tot het gevecht verloren. Alleen reeds in de streek van den benedenloop der Gnila Lipa-rivier, lieten de Oostenrijkers op ket slagveld 20.000 dooden en gewonden. Het aantal, door onze troepen gemaakte gevangenen is nog niet vastgesteld, maar het laat zich bij tienduizendtallen becijferen. Wij hebben ons meester gemaakt van een belangrijken buit, 200 kanonnen en zeer talrijke deelen van den legertros. Het overschot van de tweede Oosten rijksche armee heeft niet de minste mili taire waarde meer. Reeds op 2 September naderden de Russen Lemberg tot op den afstand van een kanon- schot. De forten der stad hielden hun voortdringen niet tegeiidien dag werd de stad nauw ingesloten en genomen. De buit was enorm. Alle woningen der ingezetenen zijn vol met gewonden, die de Oostenrijkers op hun overhaaste vlucht achterlieten, Afgezien van de groote politieke en ad- ministratieve beteekenis van het veroveren der stad door de Russen, is die verovering een zeer gewichtig feit uit strategiscb oog- punt, aangezien zij het kruispunt vormt van de wegen, leidend naar het Dnjester- gebied en naar den linkervleugel der Oos- terrijkers bij Samostje en Belzec. De verovering van Lemberg zal den Rus sischen troepen de kracht geven om hun opmarsch nog veel intensieverdoor te voeren. (Lemberg is de hoofdstad van Galici^, telt 180,000 inwoners, is de zetel van drie aartsbisschoppen, heeft een universiteit en t tirijke iiisteiling^n van ho >ger vakonderwijs L-ii'i >er^ is met zijis vele t'raaie ge onweti •'en van de schoonste steden van Oosten rijk- Hongarije en het Centrum van handel en nijveiheid in Gaiicie. In Lemberg komen acht spoorwegen te zamen. In Lemburg was ook een beurs, van zeer groot belang in verband met de Gali- cische petroleumbronnen. Een Duitsch, een Russisch, een Fransch, een Italiaansch, een Deensch en een Neder- landsch consulaat waren in Lemberg. De Nederlandsche consul was een Pool, dr. Witkowski, een geacht advocaat. Neder landsche belangen waren er uitsluitend bij de petroleumnijverheid. De inval der Oostenrijkers in Polen. PETERSBURG, 4 September. (Reuter.) De Russen hebben het Oostenrijksche leger bij Lublin teruggeworpen en vervolgd. Zij namen 1000 gevangenen en acbt kanonnen. Het verwoede gevecht duurt langs het ge- heele front voort. Honderdduizend Russen yevangen. BERLIJN, 5 Sept. (Part.) Officeel. Na den slag bij Tannenberg werden nog 20.000 Russen gevangen genomen, zoodat het aan tal krijgsgevangen Russen thans 100.000 bedraagt. De oude Fransehe kroninysstad in Duitsche handen. Duitsche buit. Uit het groote Duitsche hoofdkwartier wordt van Vrijdag gerneld Reims is zonder slag of stoot bezet. De oorlogsbuit, door de Duitsche legers behaald, wordt eerst langzamerhand bekend, daar de troepen bij hun snelle marschen zich daar weinig om bekommeren. Nog staan kanonnen en wagens verlaten in het open veld. Totnutoe heeft alleen het legerkorps van generaal-veldmaarschalk Von Biilow nauwkeurige opgaven mede- gedeeld. Tot ultimo Augustus heeft dit leger 6 vaandels, 233 stukken zwaar ge- schut, 116 stukken veldgeschut, 79 machine- geweren 116 munitiewagens veroverd en 12934 krijgsgevangenen gemaakt." Reims is de stad, waar vroeger de Fran sehe koningen werden gekroond, de stad der champagne en de stad van Jeanne d'Arc. Vrijdag werd gemeld, dat de sperforten Hirson, Ayvelles, Conde, La Fere en Laon zonder strijd in Duitsche handen waren ge- vallen. Nu Reims //zonder slag of stoot". Zit daar iets achter Of hebben de Fran- schen, wat Reims betreft, de prachtige oude stad voor een beschieting willen sparen. Weegt de bezetting van Reims door de Duitschers tegen de bezetting van Lemberg in Galicie door de Russ n op Reims telt 110,000, Lemberg 160,000 inwoners. Reims is de hoofdstad van een arrondissement, Lemberg van het Oostenrijksche kroonland Galicie. Beidezijn bloeiende industriesteden, maar uit strategiseh oogpnnt is Lemberg veel belangrijker dan Reims. In Reims bevinden zich een museum metkunstschatten en de oude kathedraal van St. Remi, waarin de Frankenkoning Clovis werd gedoopt en waarin Jeanne d'Arc de kroon zette op het werk der bevrijding van Frankrijk en in Lemberg is een bibliotheek met 85,000 deelen en 400 oude handschriften. De Duitsche opmarsch in Frankrijk. Dat de Duitsche opmarsch niet zonder krachtig verzet van Fransch-Engelschen kant is gegaan, weet men in een door de Fransehe regeering in Bordeaux uitgegeven mededeeling wordt nog eens onderstreept en aangetoond, dat schoon de Duitsche rechtervleugel voorfgaat naar Parijs op te rukken, deze opmarsch zeer langzaam gaat, onderbroken door voortdurende gevechten, waarbij enorme verliezen geleden worden. In de Vogezen en Lotharingen kunnen de Duitschers geen ernstigen voortgang krijgen. Het communique' voegt er nog aaii toe, dat de moreele toestand van het Fransehe leger uitstekend is en dat de tekorten in de gelederen steeds door nieuwe troepen kunnen worden aangevuld. Een nieuwe mededeeling der Fransehe regeering brengt het verrassend bericht, dat de linkervleugel der Duitschers met rechtstreeks op Parijs aan trekt, doch in drie afdeelingen zuidwaarts langs La Ferte- sous-Jouanne, dertig kilometer ten oosten van Parijs, langs Reims, dus een veertig, vijftig kilometer oostelijker nog, en langs het bosch van Ardonne, weer een vijftig kilometer ten oosten van Reims. Vermoedelijk maken de Duitsche legers, die door Luxemburg en de Belgische Ardennen Frankrijk zijn binnengevallen, dus een wijden boog om Parijs van het zuiden af in te sluiten of, wie weet, een poging te wagen het Fransehe veldieger te omsingelen. Dat de Fransehe regeering van hunne bewegingen op de hoogte blijkt, doet echter dat gevaar echter veel minder dreigend voorkomen. De vestinglinies aan de oostgrens zullen intusschen door deze tusschen Parijs en de oostgrens naar het zuiden oprukkende Duitsche legers van de verbindingslinie met Parijs worden afgesneden en misschien wel in den rug bedreigd. Duitsche aviateurs yevanyen ye- nomen. De ffDaily Telegraph" bevat een uit- voerig verhaal van de gevangenneming van Duitsche aviateurs door een Engelschen onderzeeerdaarin wordt gemeld, dat een hydro-aeroplane met een offlcier en een loods werd gevonden doorjjden onderzeeer ongeveer 30 mijlen van het eiland Borkum. De aeroplane was belast met een verkenning van de Engelsche oorlogschepen. Doch na ■>en panne trachtten le iviat-U'S te v»rgeef« ket toestel te hers'c.len. Zij waren twintig ureo in het wa er en ^tjrklaarden rae! vreugde den onilerzeeSr te hebben zien naderen. Schepen op tnijnen yeloopen. Te Lowestoft is Woensdag, naar de //Times" meldt, bericht ontvangen, dat het stoomvisschersvaartuig //Eyrie" uit dieplaats in de Noordzee door een mijn is tot zinken gebracht. Van de bemanning, elf koppen werden er vijf gered. De stoomtrawler „Fitonia" uit Grimsby keerde Woensdag naar Grimsby terug met een lading visch, toen de boot op 27 mijl van Scarborough op een mijn liep en zonk. Slechts twee van de negen leden der be manning werden gered. De trawler //Pearl" bracht Woensdag te Grimsby den kapitein en alle 18 opvarenden aan van het Deensche stoomschip Kamma", dat in de Noordzee op een mijn was ge- loopen en gezonken. Gered door een onderzeeboot. In de Morning Post komt een lange be- schrijving van het gevecht bi] Helgoland voor, waaraan wij de volgende episode ont- leenen Toen de //Defender" een vijandelijk schip in den grond had geboord, zette hij een sloep uit, om de zwemmende bemanning op te pikken maar voordat de sloep terug was, werd de //Defender" door een Duitschen kruiser verdreven en hij liet zijn sloep in den steek. Stelt u voor, wat de lui in de sloep moesten gevoelen alleen in een open boot op zee, 25 mijlen van de naaste kust ver- wijderd en nog wel van vijandelijk land. Zij hadden niets dan mist en vijanden om zich heen. Eensklaps borrelt het water langszij op en daar komt de Engelsche onderzeeboot E 4 te voorschijn. opent zijn toren neemt de mannen in, sluit weer, duikt en brengt hen 250 mijlen verder naar hun vaderland. Is dat niet prachtig 't Heeft wel iets weg van de fantaisie, verhalen van Jules Verne. Toch is'tzuivere waarheid. E a Enyelsch schip in den yrond yeboord. Het Engelsche stoomschip //Holmwood" is aan de kust van Brazilie, naar de Times meldt, in den grond geboord door den Duitschen kruiser //Dresden". Het schip, groot 4220 ton, was op weg van Newport naar Bahia Blanca met een lading steenkolen. De laatste dagen der vorige week was Belgie ouk weder het tooneel van krijgs- bedrijven. Uit een en ander mag worden afgeleid, dat het streven der Duitsche troepen is Antwerpen in te sluiten en zijne com- municatie met het nog onbezette deel van Belgie per spoor, de lijn Antwerpen— St. Nicolaas GentOstende, te verstoren. En dat is sinds gisteren gelukt, door het vernielen van een deel der spoorbaan tus schen Lokeren en Gent. Er is door een uit Brussel vertrokken Duitsche legermacht Vrijdag een ernstig vermoedelijk met dat doel gevecht geleverd bij Dendermonde. De Belgische troepen waren daar ten slotte genoodzaakt hoewel zij, achter de verouderde versterkingen der stad verschanst, den vijand groote verliezen toebrachten, genoodzaakt voor de overmacht te wijken naar den Noorderoever der Schelde. Volgens de Belgische //telegraaf" was de stad Dendermonde nauwelijks in handen der Duitschers, of de dijken der Schelde werden doorstoken en in enkele oogenblikken stond de streek gansch onder water. De Duitschers die niet gesneuveld waren moesten een goed heenkomen zoeken. Uit Antwerpen werd van Vrijdag gemeld Van zes uren dezen morgen af biedt het Beigische leger een verwoeden tegen stand. Ten Zuid-Westen van Mechelen heeft men de dijken van de Leuvensche vaart door- gestoken en heel de streek onder water doen loopen. De vijand werd door deze overstrooming totaal verrast. De man- schappen stonden tot boven het midael in het water en de kanonnen geraakten in den slijk vast. Op de?e half verdronken troepen richten heel de namiddag onze troepen, ondersteund door de forten van de buitenste verdedigingslijn, een woedend vuur, dat onder den vijand een enorme schade aanrichtte. Nog wordt melding gemaakt van een verlies der Duitschers jl. Vrijdag bij een gevecht tusschen Tippelo en Thisselt, op de grens der provincien Antwerpen en Brabant. Volgens mededeelingen van reizigers uit Belgie zouden srerke Belgische legerafdee- lingen gaan ageeren tegen het Noordwaarts dringen der Duitschers in het Land van Waes. Het werpen van bommen werd in Belgie voortgezet. In Eecloo werd Vrijdag uit een vliegmachine een bom ge- worpen, die op een weg neerkwam, zonder te ontploffen. Een wielrijder was enkele meters van de plaats waar de bom neerkwam verwijderd. Te Gent werden Zaterdag uit een Duitsch vliegtuig twee bommen geworpen, de eene aan de Kortrijksche poort, de andere in de Weldadigheidsstraat. Zij veroorzaakten alleen eenige materieele schade. Schijnbaar is het er om te doen geweest de viaducten van den spoorweg te vernielen. Te Sottegem is een vliegmachine met 2 Duitsche officieren gedaald. Volgens een bericht was dit de machine waaruit te Gent bommen waren gewo rpen, er moest geland worden wegens een gebrek aan den motor. Volgens een ander bericht werd de machine neergeschoten. Git Frankrijk luiden de laatste berichten dat de cm- trekkHvle iewegi' ig d r iKr.- ;h n sci'ico. te zijn rot staan gekomen. Verschillende over/.ichtschrijvers treenen dat men nu eer trelfen met het Fransehe leger kan ver- wachten, al is het ook niet onmogelijk dat de Fransehe opperbevelhebber Jofifre nog meer zuidwaarts wil terugtrekken, om den toestand voor het Duitsche leger moeilijker te maken en zelf in een gunstiger stelling te komen. f!|VoIgens een bericht van de Duitsche generale staf zijn reeds 2 forten van Mau- beuge en de versterkingen daartusschen gevallen. Omtrent de yevechten aan de Russische yrens maken berichten uit Russische bron gewag van groote overwinningen. De Russische kavallerie zou zich reeds in de passen der Karpathen bevinden. In de streek van Lemberg hebben de Russen rijken buit behaald, 70,000 krijgs gevangenen, 300 kanonnen, 30 locomotieven, 154 wagens, verscheidene legertreinen enz. Op zee heeft een Duitsch eskader 15 Engelsche trawlers tot zinken gebracht. De gevangen visch werd buit gemaakt en de bemanning als krijgsgevangenen medegenomen naar Wilhelmshaven. Ook werd ons nog gemeld van een pas- sagiersschip, dat ook door stooten op een mijn is gezonken, doch daaromtrent ont- breken bijzonderheden. TER NEUZEN, 7 Sept. 1914. De Arbeidsbeurs. Jl. Zaterdag vergaderde opnieuw de com- missie voor de arbeidsbeurs. Ingeschreven zijn te Ter Neuzen zelf (buiten Driewegen en Sluiskil) 252 werk- loozen, hoofdzakeiijk havenarbeiders, waarvan 2 met 10 kinderen te hunnen laste, 2 met 9, 13 met 8, 19 met 7, 18 met 6, 22 met 5, 24 met 4, 27 met 3, 28 met 2, 26 met 1, 38 zonder kinderen, 9 ongehuwd, terwijl over 22 duideljjke opgaven ontbraken. De werkloosheid dateert voor 9 werkloozen van 1 Augustus, voor 1 van den 2en, voor 115 van den 10en, voor 1 van den 12en, voor 9 van den 14en, voor 86 van den 17en, voor 1 van den 20en, voor 18 van den 25en, voor 4 van den 3len, terwijl van 10 werk loozen de duur van de werkloosheid onbe- kend was. Buiten deze opgegeven bij de werkloozen- cotnmissie meldden zich g( en nieuwe werk- zoekenden bij de arbeidsbeurs aan, was er geen vraag naar werkkrachten en dus ook geen plaatsing door haar bemiddeling. Wel werd die bemiddeling ingeioepen en verleend voor wat betreft de vreemdelingen voor bet hoteliersbedrijf en voor wat betreft werkzaamheden voor het garnizoen in het belang van enkele kleine patroons. Een Londenboot is in de haven geweest twee anderen worden nog verwacht, enkele bizondere werkzaamheden worden in verband met de werkloosheid verricht. Wenschelijk bleek ook in die gevallen te weten wie gewerkt hebben, waarom zoo spoedig mogeljjk een vergaderingzal worden belegd met de arb^idersorganisaties uit de werkloozen-commissie om deze kwestie en de voorloopige inrichtiug van de arbeidsbeurs te bespreken. Van verschillende fabrieken uit de om- geving werd bericht ontvangen, dat in de eerste plaats te werk gesteld zouden worden werkloozen uit de eigen gemeente, zoodat op plaatsing van Ter Neuzensche werk loozen althans voor direct geen kans bestaat. Ook op het land betwijfelde men met de beetencampagne zelf3 veel arbeiders te zullen behoeven. Bij pogingen om nieuwe werkzaamheden hier te doen aanvangen, bleek zoowel de militaire als de burgerlgke overheid tot alle medewerking bereid, zoodat in dat opzicht misschien betere resultaten moge worden verwacht. Worden de hier bestaande plan- nen voor werken en bouwen door gemeente en particulieren uitgevoerd op het oogenblik zijn ze door rentevoet, duurte en defensiebelangen belemmerd dan zou onder de vakarbeiders de werkloosheid geen bizondere afmetingen aannemen, terwijl van de vele losse werklieden eenige bij uit te voeren werken en als nog op fabrieken kunnen worden geplaatst. De commissie zal in dien zin werkzaam blijven. De commissie betreurt, dat een enkele patroon van de huidige conjuctuur zou hebben gebruik gemaakt om arbeidsloonen te verlagen, spreekt tegen geruchten be- treflende ontevredenheid van de werklieden bij lossing van een sehuit antbraciet. De schuit is gelost op het hier geldende loon van f 0,40 per ton, wat ongeveer overeen- komt met een dagloon van f 2,— Elken werkdag van 12—2 uur blijft de 'commissie voorioopig zitting houden ten stadhuize. Heden voormiddag is gevankelijk naar Middelburg overgebracbt J. v. E., uit Axel, verdacht van den moord op het lOjarig knaapje A. C. de Kr., welk feit hij bij het verhoor van den bevelhebber te Axel zou hebben bekend. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor- zitter van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, C. J. Sturm, te IJzendijke. De sectie Sas van Gent IJzendijke, der Zeeuwsch-Vlaamsebe tramwegmaatschappij is, naar wij vernemen thans aaDgesloten met de sectie IJzendijke—Belgische grens. In den afgeloopen nacht is de eerste werk- locomotief van het eene deel op het andere gekomen. Naar we vernemen bestaat het voornemen deze lijnen van af 1 October aan- staande voor het goederenvervoer in expoi- ol d r do hui 1 o „s m ,s kunnen geie«e d word -»*«*• t »r gronde hoop, dat men over voldoend mate- rieel zal kunnen beschikken. HULST. Zaterdag zijn alhier twee Belgische soldaten geinterneerd. Dagelijks komen vluchtelingen hier aan, zoodat thans hun aantal wel op 900 kan worden geschat. Yelen hunner zijn ondergebracht in de Ambachtsschool en de openbare school, ter wijl ook in het landhuis een localiteit voor hen is ingericht. Langs de huizen is een collecte gekouden om de vluchtelingen steun te kunnen ver- leenen. Fen treurty onyeluk aan de Koude- kerksche duinen. Men schrijft ons uit Middelburg Gistereu heeft aan de Koudekerksche duinen een ongeluk plaats gehad, dat aan een onzer stadgenooten het leven kostte. Een gezelschap van 24 personen, waar- onder 11 alhier vertoevende Antwerpsche uitgewekenen, waren den Zondag gaan door- brengen aan de duinen onder Koudekerke en eenigen van hen wilden een bad nemen, toen het ongeveer te een uur hoog water was. Een groote golf wierp den heer J. W; Risseeuw, ambtenaar bij de Staats- spoor alhier, twee docbters van den heer Kampman, en een zestienjarigen Belgischen jongen omver. Alleen de jongen kwam spoedig weder op de been en bad zelfs de tegenwoordigheid van geest dat hij de beide meisjes op het drooge wist te helpen, maar toen begaven hem de krachten en de toegeschoten andere leden van het gezelschap zagen den heer Risseeuw niet meer, even later dreef deze echter een eind verder aan, gedurende twee en een half uur is getracht de levensgeesten weder op te wekken, maar helaas zonder resultaat, de 31jarige gehuwde man, vader van twee zeer jeugdige kinderen was voor de oogen zijner vrouw en verdere familie verdronken en alleen het energiek optreden van den jeugdigen Belg heeft voor komen dat niet drie dooden te betreuren waren. De heer Risseeuw was een ambtenaar, die zoowel bij zijn collega's als bij het reizend publiek als een behulpzaam en vriendeljjk man stond aangescbreven en wiens heengaan op zoo'n jeugdigen leeftijd dan ook groote ontroering in de stad bracht. De heer R. is geboren te Oostburg, waar zijn moeder nog woont. Soldaten-varia uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. a. Een drietal soldaten, van verlofterug- keerende naar hunne inkwartiering aan de grens, voelen onderweg den rnaag kriemelen, gaan een herberg binnen, en vragen, of zij wat te eten kunnen krijgen. z/Kan je begrijpen is 't lage antwoord, n'k zal voor soldaten nog brood gaan snijden ook, je kunt een pint krijgen, en anders niets". Onze mannen maken zich eens vrolijk over het lompe wijf, en gaan enkele deuren verder met hetzelfde verzoek. z/Wel zeker!" klinkt hier het vriendelijk bescheid der huisvrouw, ffik zal oe het beste geven, wat ik heb, al zou ik het uit mijn eigen mond moeten sparen." De landverdedigers eten smakelijk en bij het vertrek legt een hunner een rijksdaalder op tafel met de woordeu voor de lekkere boterhammen en voor Uwe vriendelijkheid". De gastvrouw schuift bet geld terug, maar onze soldaat, die gezien heeft, dat ze het goed kan gebruiken, laat Bet karrad liggen en vertrekt dankend met zijne makkers. o o O I I A I 1 I 1 I U-1 iu U JO 'I n m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2