ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTItBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6117. Zaterdag 5 September 1914. 54e Jaargang. Gemeentetegrooting. De Oorlog. ABONNEMENT; ADVERTENTIEN HERH ALINGS-ONDERWIJS. Telefoon 25. Pit Blad verschjjnt Maandatp, Woeasdag- en Yrijdagavoiid, nitgszonderfi op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad f\.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij ciirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Trootinp. HGIorie zlSeds faamTaadr€n' zich ™k ten koste van tal van behoeftigen I komen met burgers, om met dezen over I kriiasmaeht zoo trc Koninklijk bezoek aan de Bel gische vluchtelingen. Over het bezoek door Koningin Wilhel mina en Prins Hendrik gisteren te Amster dam gebracht aan het Vluchtelingenbuis voor Nederlanders uit Belgie, vertelt het //Hand." het volgende Niemand wist in de Jan Pieter Heijeschool van het hooge bezoek, dat dezen morgen aan het Vluchtelingentehuis aan den Over- toom zou worden gebracht. Aileen de directrice mevr. Giesberts-Meijers had aan- zegging gekregen, dat bezoek was te wachten. En toen reden, even tien uur, twee konink- y lijke automobielen voor. De Koningin en Prins Hendrik kwamen de school bekijken en van ons gemeenlebestuur waren mede- gekomen burgemeester Roell en de wet- houder van Armwezen Dr. N. M. Josephus Jitta. Mevrouw Giesberts werd aan H. M. voorgesteld evenals haar adsistente mejuf- frouw Hedwig Kehrer. Toen begaven de hooge bezoekers zich terstond naar de lokalen, waar de vrouwen bijeen waren en zeer langen tijd zijn de KoniBgin en Prins Hendrik daar gebleven, pratende met die aTme vluchtelingen infor- meerende naar bare antecedenten en naar wat zij badden beleefd, voordat ze veilig en wel in Amsterdam waren opgenomen en ondergebracht aan den Overtoom. ^Hebben jullie nog Duitsche soldaten gezien vroeg de Prins, //voordat ge naar hier zjjt gevlucht?" Neen, dat badden ze niet, de vrouwtjes, en zij, die uit Antwerpen afkomstig waren, vertelden van haar angst, dat ook deze stad gebombardeerd zou worden. Prins Hendrik troostte Antwerpen zou wel gespaard blijven, veronderstelde bij en bij knikte bemoedigend en zei dat ze alien zoo kordaat waren, deze vrouwen, en haar leed zoo dapper droegen. Op de binnenplaats speelden de kinderen in den zandbak, die in de zon te gloeien stond, of ze sprongen touwtje en speelden krijgertje. De moeders riepen haar kroost bijeen, dat handjes kwam brengen en ver- legen keek tegen die vriendelijke menschen. In bet klasselokaal was een aantal vrouwen achtergebleven, Nederlandsche vrouwen, die nu voor den eersten keer haar Vorstin en Haar Gemaal hadden gezien de lokaaldeur stond open en op de speelplaats zagen zij het witte mantelpak der Koningin. Een mager vrouwtje schreide van aan- doening, maar ze slikte haar tranen weg. z/We moeten wat doen", zei ze, wwe moeten wat zingen. 't Wien Neerlandsch bloed Dat deden ze. 't Klonk schor en ongelijk van maat, in den aanvang, maar ze werden dra vaster van toon en rytbme. En na 't Wien Neerlandsch bloed" zongen ze een ander lied, dat ze in Belgie vaak hadden gezongen, als Hollanders samenkwamen op een vreedzame bijeenkomst. 't Was een mooie, zangerige melodie, waarvan bet eerste couplet luidde Luisterend was de Koningin daar buiten bljjven staan toen ging ze de gang weer binnen en bij de zingende vrouwen bleef ze toeven, totdat de liederen waren gezongen. z/lk dank jullie allemaal," klonk het, ,/wel bedankt." De slaapzalen, de babyzaal, bet kleeren- magazgn, alles werd zeer uitvoerig bezich- tigd, want een uur ruim bleven de hooge bezoekers in het vluchtelingenhuis. Ruim elf uur vertrokken de bezoekers en luide hoera's klonken op uit de monden van vrouwen en kinderen, hoera's en heil- wenschen. z/Leve onze Koningin" juichten de vrouwen, z/lang leve Prins Hendrikvele groeten aan Prinses Juliana!" JEngeland eerbiedigt JSederlands neutraliteit. De consul-generaal van Engeland te Rot terdam kan de loopende geruchten, als zou de Eugelsche regeering voornemens zijn troepen te Antwerpen te Ianden door middel van vervoer over de Schelde, ten stelligste tegenspreken. Hij wenscht officieel mede te deelen, dat de Engelscke regeering ten zeerste verlangt de neutraliteit van Nederland in elk opzicht en onder alle denkbare omstandigheden te eerbiedigen. Be IIollandsch- Belgische betrekkingen. Het Belgische gezantschap te 's Graven- hage deelt het volgende mede Het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Belgie heeft aan de Belgische pers de volgende mededeeling doen toekomen //Wij achten bet onzen plicht onze mede- burgers op hun hoede te stellen tegen zekere lasteringen, welke door de Duitschers op- zettelijk verspreid worden met de slecht verborgen bedoeling om onze betrekkingen met Nederland te benadeelen. //Wij wensehen te verklaren, dat onze Noordelijke buren niet opgebonden hebben tegenover ons de meest strikte onzydigheid in acht te nemen zij oefenen een edel- moedige gastvrijheid uit ten opzichte van onze uitgehongerde, op hun grondgebied gevluchte landgenooten en betoonen zich volijverig, ons alle goede diensten te bewijzen, die overeen te brengen zijn met hun toestand van onzijdigen." De //Lim burger Koerier" be vat een ver- klaring van een aantal Belgische uitge- wekenen aan bun landgenooten in Belgie. Die verklaring is in 't Hollandscb en in bet Franscb uitgedrukt. De Hollandscbe tekst luidt aldus »De ondergeteekenden, alien Belgische onderdanen, uitgeweken naar Maastricht wegens de droeve gebeurtenissen in hun dierbaar vaderland, vernemen met verbazing, dat op de Nederlandsch-Belgische grens geruchten zjjn verspreid over een beweerde onaangename bouding van de Nederlanders tegenover het Belgische volk. De ondergeteekenden stellen er prijs op, uitdrukkelijk te verklaren, dat de Neder landsche overheden en bevolking als werkelijk onzijdige natie alle Belgische burger-uit- wijkelingen met voorbeeldige gastvrijheid ontvangen, waarbij zij aan de noodlijdende personen en gezinnen onder dezen en degenen, die plotseling beroofd zijn van elk middel van bestaan, zijn talrijk huis- vesting, voedsel en kleeding verschaffen, met een bewonderenswaardige belangeloos- heid en een edelmoedigheid, die onzen hoogsten lof verdienen. Zij verzoeken kunnen landgenooten dan ook met nadruk, op hun hoede te zijn tegen de kwaadwillige geruchten, die uit duistere bron verspreid worden tegen de stipte en eerlijke onzijdigheid van Nederland, welke geruchten van alien grond verstoken zijn en het vertrouwen verdienen van niet eeu ernstigen Belg." Levensmiddelenvervalsching in verband met den Oorlog. In deze verschrikkelgke tijden, waarbij de menschheid helaas het dierlijke element hoogtg viert, achten wij bet onzen plicht te wijzen op een niet veel minder afschu- welijk verschijusel bij niet met de wapens strijdende personen, nl. het eventueel mis- bruik maken van de omstandigheden om zich ook ten koste van tal van behoeftigen op onrechtmatige wijze te bevoordeelen. Wij bedoelen in bet bijzonder de vervalsching of vermindering van waardevolle bestand- deelen van die levensmiddelen welke door de droevige tijdsomstandigheden tijdelijk ge- stegen zijn, en door de zoo prijzenswaardige maatregelen onzer Regeering tegen billyke noteeringen verkocht moeten worden, Waar derhalve de winst betrekkelijk klein, of in ieder geval niet onrecbtmatig groot mag zijn, daar is bet helaas te enderstellen dat gewetenlooze personen het zullen tracbten te vinden hetzij in een vermindering der qualiteit, of in een loonende en verzwegen vermenging met minderwaardige bestand- deelen. Overtuigd van de noodzakelijkheid dat vooral in deze ernstige tijden, ieder naar zijn krachten behoort bij te dragen om de goede orde van zaken te steunen, stelt de Redactie van het Maandblad zoolang dezo noodtoestand bestaan zal ieder in de gelegen- heid, om zich door kosteloos chemisch onderzoek voor eigen zekerheid te overtuigen van de hoedanigheid der waren welke van overbeidswege tegen de daarvoor vastgestelde prijzen verkocht moeten worden. De koopers behooren slechts den naam van den verkooper en den aard der waren, met hun adres, op te geven aan het Bureau der RedactieKeizersgracht 800, Amsterdam, waarna van harentwege de monsters gekocht en onderzocht worden. Het spreekt van zelf dat alleen bij twijfel aan de deugdelijkheid der waren deze opgave behoort te gesehieden teneinde onnoodig werk te voorkomen. Indien opzettelijke vervalscbingen gecon- stateerd worden, zullen deze met de namen der fabrikanten of leveranciers in het Maandblad gepubliceerd worden. Dr. Van Hamel Roos en Hakmens Het graanvraagstuk. Naar de N. R. C. uit goede bron ver- neemt, worden voor buitenlandsch graan tbans zoodanige prijzen gevraagd, dat men hier tejjlande althans in de eerste weken op een gedeeltelijke vervanging van het tarwemeel door een andere meelsoort be- dacht zal moeten zijn. (In den jongsten tijd zijn bij de broodbereiding, met goeden uitslag, reeds enkele proeven genomen met een zeker percentage rijstemeel of aardap- pelmeel). In verband biermede wordt thans een verbod van rijstuitvoer ten ernstigste overwogen, terwijl een vaststelling van overheidswege van de maximum-prijzen van inlandsche tarwe en rogge niet onwaar- schgnljjk geacht wordt. De nieuwe Paus. ROME. Tot Paus is gekozen Kardinaal Giacomo Delia Chiesa, Aartsbisschop van Bologna. De nieuwe Paus zal den naam dragen van Benedictus XV. Om kwart over elven had prins Chigi een ontmoeting met den tot Paus gekozen kardinaal Delia Chiesa. Om tien minuten voor half twaalf ontving mgr. Miseiatelli, de gouverneur van het conclave, een brief van den nieuwen Paus, waarin verzocht werd de hekken van de basiliek te openen, daar weldra de proclamatie gedaan zou worden. Om vijf minuten voor half twaalf verscheen mgr. Respighi, de ceremonie- meester, op het middelste balkon aan den voorgevel van de St. Pieter en liet het roode taprjt uithangen. De menschen- menigte, uit duizenden personen bestaande, juichte levendig. Om vijf minuten over half twaalf verscheen kardinaal Delia Volpe, oudste der diakenen, op bet balkon. Rechts van hem stond mgr. Capotosti, het kruis des pausen dragende en sprak de gebruikelijke formule uit, waarmede de ver- kiezing van kardinaal Delia Chiesa bekend gemaakt werd. Hij voegde er aan toe, dat deze den naam Benedictus XV aangenomen had. De menigte op het plein juichte en stroomde vervolgens de kerk binnen om de eerste zegening van den nieuwen Paus af te wachten. De oorlogscorrespondent van de Daily Telegraph in Frankrijk vertelt uit Amiens o. m. van de jongste gevechten aaijde Maas bet volgende Er wordt groote zorg voorgedragen, dat gewonden zoo weinig mogelijk in aanraking komen met burgers, om met dezen over den toestand te praten, en de officieren bewaren een verstandig stilzwijgen. Een huzaar, dien ik hedenmorgen sprak, zeide mij, dat hij nog geen ernstig gevecht had bjjgewoond. De brave kerel beschouwde zeker alleen een charge als werkelijk vechten want hjj zeide mjj zelf, dat hij vaak binnen geweerschots-afstand van den vijand was geweest en zes keeren gedurende geruimen tijd onder vuur was geweest. De cavalerie, zoo vertelde de huzaar ver der, had de Duitschers voortdurend druk beziggehouden, want zoodra was er niet een cavalerie-brigade in actie, of de vijand maakte zich dadelgk voor een geregelden veldslag gereed. Telkens en telkens weer veranderde dan de Engelscbe cavalerie van richting, maakte halt om zoogenaamd loopgraven aan te leggen, waarvan zij tocb geen gebruik dachten te maken, en matten zoo den vijand duchtig af, daar de Duitschers bun infan terie eveneens her- en derwaarts moesten dirigeeren. De huzaar bescbreef de Duitsche uniform als uiterst lastig op verren afstand te onder scbeiden, zelfs met kijkers. De Franscbe uniform is veel te kleurrijk en biedt een prachtig doelwit, terwijl bet khaki niet voldoende samenvloeit met het groen van bet Fransche landscbap. Ik heb een lang gesprek gevoerd met een burger, die gedurende het gevecht in de Maasvallei in nauwe aanraking was geweest met een der Franscbe legerkorpsen. Het den ganschen tijd door een vechten de overmacbt geweest, maar toch hadden moed en elan vaak tegen een over weldigende meerderbeid in getalsterkte op- gewogen. Te Marville hield, een week geleden, een Fransche legermacht van 5000 man van alle wapenen, beboorend tot het 2e leger- korps, niet alleen den Duitscben springvloed tegen, maar joeg zij gedurende 12 uren een leger van 20,000 man zonder ophouden terug, en trok pas terug toen zij van haar verbindingen dreigde te worden afgesneden. Overal langs den benedenloop van de Maas hebben de Franschen de bruggen opgeblazen, 32 stuks in 'tgebeel. Mijn vegsman verhaalde mij, wat er gebeurd is kort na de vernieling van een dezer over- gangen. Hij was by Charleville, een ge- wicbtige Maasstelling, dicht bij de versterkte stad Mezieres, op kanonschotsafstand van Sedan. Hier werd de Franscbe tactiek van Sedan omgekeerd. De Duitschers, ver trouwende dat, wat in 1870 was gebeurd, zich zou herbalen, liepen in een val, die hun duur te staaa zou komen. Dinsdag 1.1. besloten de Franschen Charle ville te ontruimen en gaven den burgers den raad te verdwjjnen. Yelen konden per trein worden vervoerd maar toch zagen de wegen langen tjjd zwart van inwoners van Charleville, die *ooveel mogelijk van hun have en goed trachtten te redden voor de dreigende verwoeating. Toen zg alien weg waren, trok een kleine troep Fransche scherp- schutters de stad binnen, en pas later bleek, dat deze dapperen een ontzaglijke taak te vervullen hadden. Zg moesten een paar huizen bezetten, die de wegen door de stad bestreken, en ofschoon aan de Fransche artillerie last was gegeven, dat zij deze huizen moesten sparen, verkeerde de op- offerende scherpschutters toch voortdurend in het grootste gevaar door granaten van hun eigen artillerie te worden gedood. Rondom Charleville nu bevinden zich hoogten, in een halven kring geschaard. Daarop was de Fransche artillerie opge steld ingegraven en verborgen voor het oog der Duilsche verkenners. Over drie bruggen, die naar de stad ge- leiden, kwamen de Duitschers aanrukken. Een tijdlang liet men hen begaan en hun aantal wies spoedig. Plotseling vlogen de drie bruggen in de lucht, door een sim- pelen druk op een electrischen knop en de terugtocht der Duitschers was afgesneden. Dit was het sein voor de kannonniers op de' heuvels het vuur te openen, terwijl de scherpschutters binnen de stad metmoord- dadige juistheid hun kogels in de gelederen der totaal overrompelde Duitschers joegen, die meenden, een geheel verlaten stad bin nen te rukken. In alle stadswijken, behalve daar waar de dappere Franscbe scbutters stonden op- gesteld barsten de granaten bij bonderden, de huizen stortten in als waren zij van lucifers opgebouwd, en binnen weinige minu ten in minder dan een kwartier zeker de stad een puinhoop en de Duitsche was krijgsmacht zoo goed als geheel vernietigd. Ik vroeg mijn zegsman hij heeft alles wat hier verhaald is, van dichtby kunnen zien of hij soms Duitsche gevangenen had gezien, Hij antwoordde;/Ja, een zeer groot aantal. Bijna alien verklaren zij dat zij uitgehongerd zijn. Honderden soldaten aan bet front hadden in geen twee dagen te eten gehad, daar de inteDdance-dienst in 't honderd loopt, doordat alle transportlijnen met oorlogsmateriaal zijn volgepropt. De Fransche soldaten hebben echter van alles volop." Ik was Vrijdagmiddag in het district Pisquigny en zag daar de treinen vol vluch telingen, die naar het zuiden wilden. Een officier vertelde mij, dat hij juist gewaar- schuwd was dat er uhlanen op minder dan zes kilometer afstand gezien waren en de aanwezigheid van den vijand zoo ver zuidelgk wees er op, dat hij een stoutmoedige poging wilde wagen, den spoorweg af te snijden en Boulogne als steunpunt waardeloos te maken. De Duitschers wisten blijkbaar niet, dat toen reeds de Engelschen Boulogne niet meer gebruikten als haven voor de ontscheping hunner manschappen en krijgs- behoeften en dat er daar geen Engelsche troepen meer zijn. Viak bij Amiens ontmoette ik twee com- pagnieen Fransch-Algerijnsehe troepen, zar. Turco's, watervlugge, bruine kerels. Zg naderden zeer snel, meer trippelend dan stappend en met 't grootste gemak hun uit- rusting torsend. Drie pakmuiiezels droegen de amunitie. De manschappen juichten en I achten van genoegen bij het denkbeeld, den vijand tegemoet te trekken. Ook hier zag ik nog tal van burgers, meest uit den boerenstand, langs de wegen trekken, die het in de zuidelijke departe- menten tocb veiliger vonden dan hier. Zware paarden trokken de groote, lange boerenkarren, waarop de meubelen hoog waren opgestapeld, langzaam langs de wegen, bestuurd door kinderen of heel oude mannen. Niemand sprak. Alien, vrouwen, kinderen en grijsaards zagen met gelatenheid en kalme vastberadenheid hun lot onder het oo Men verklaring van de Belgische regeering De Belgische legatie a!hier dealt mede In antwoord op mededeelingen uit Duit sche bron, verklaart de Belgische regeering nogmaals, dat het niet waar is dat uit- deelingen van wapens of sebietvoorraad aan de burgelijke bevolking van Belgie hebben plaats gehad. Van het begin af aan heeft de regeering integendeel door middel van proclamaties en alle andere middelen de inwoners ge- waarschuwd, dat de verdediging van het land uitsluitend moest ofergelaten worden aan de gewapende macht. Daarenboven zijn sedert de eerste dagen van Augustus de wapens aan alle burgers, zoowel in de steden als op het platteland, afgenomen. Die wapens, meerendeels jacht- wapens, zijn alle gemerkt geworden met den naam van hun eigenaar en in de steden achter slot gesteld. Te Namen en te Leuven o.a. heeft men dergelgke gemerkte en ge- rankschikte wapens gevonden. Men heeft daaruit zeer ten onrecbte afgeleid, dat die wapens de namen droegen van hen, voor wie ze bestemd waren en niet die hunner eigenaren. De regeering teekent nogmaals met veront- waardiging verzet aan tegen de belaehelijke beschuldigingen van misdrijven, die o.a. te Leuven, door Belgische vrouwen zouden zijn begaan. Ten slotte worden door de Belgische legatie de berichten over de beweerde wreed- heden tegen Duitschers en Oostenrijkers te Antwerpen, uitvoerig weerlegd. Verplaatsing der Fransche Regeering. Blijkens een Reuter-bericht is de Fran sche Regeering in verband met den toestand van Parijs naar Bordeaux overgebracht. Door den President en de Fransche re geering is besloten aan het land de vol- proclamatie te richten Franschen Sedert weken zijn onze beldhaftige troepen in verwoede gevechten met het vijandelijk leger slaags. De dapperheid van onze soldaten maakten het mogelijk, dat zij op verscheidene punten besliste voordeelen behaalden, maar in het noorden dwong de aandrang der Duitsche troepen ons terug te trekken. Deze toestand noodzaakt den president en de regeering tot een pijn- Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 203 der Gemeentewet, Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1915 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaling der kosten afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter Neuzen, 1 September 1914. J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalings- onderwijs voor jongens, aanvangende 2 November a.s. wensehen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden voor 1 October as., voor de kom der gemeente bij het hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen tevens nadere inlichtingen omtrent het herhalings-onderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 1 September 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Holland, dierbaar land der vaadren, Glorie zij steeds uwe faam, Sneller stroomt mij 't bloed door de aadren Bij het noemen van uwe naam. Waar mijn oog zich ook mocht wenden, Waar mijn hart zich steeds bevindt, Liefst op n wen grond wil ik leven, k BJijf, o Holland, steeds uw kind!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1