ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEELAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6114. Zaterdag 29 Augustus 1914. 54e Jaargang. O-1H1EITEM40. i De Oorlog-. ABONNEMENT ADVERTENT!EN Dit Blad versGtmnt MaandatK Woensdag^ en Yrijdagavond, nltgezonder<' op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN BE 8ANDE BINNENLAND. te Ter Neuzen. asssBomn Per 3 maanden binnen de stad /l—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2.—. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. TTelefoosi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 MttF op den dag der uitgave. EERSTE KAMER. Vergadering van 26 Angustus. De vergadering werd te 2 uur geopend, waarna de Voorzitter, de heer Van Voorst tot Voorst, de nagedachtenis van den Paus huldigde. Spreker wees er op dat, terwijl de oorlogsfakkel over de geheele wereld brandt, de Paus na korte ziekte stierf. Hij heeft er voor geijverd, zto lang het mogelijk was, tienduizenden en tienduizenden voor een zekeren dood te vrijwaren, wat hem echter niet is raogen gelukken. Zijn laatste daartoe aangewende pogingen mislukten, en toen legde hij het moede hoofd neder, onmachtig zooveel leed te aanschouwen. De wereld zal hem echter als een onver- welkbare krans toekennen, dat hij den moed had den oorlog te ontraden. Spreker achtte het zijn plicht, als een der vertegenwoor- digers van ons voik, den overleden Paus hulde en dank te brengen. Na voorlezing van het aan de Kamer ingezonden overlijdensbericht van het lid der Eerste Kamer, de heer Bosch van Drakestein, wijdde de -Voorzitter een waar- deerend woord aan diens nagedachtenis. De Voorzitter deelde mede, dat maatregel van bezuiniging in deze buiten- gewone omstandigheden, in overleg met de huishoudelijke commissie, besloten is, de som van 8000, die op de huishoudelijke begrooting der Kamer was uitgetrokken voor meubileering eu lichtkronen, van die begrooting is afgevoerd. Daarna werd de vergadering verdaagd tot Donderdagochtend 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van 26 Augustus. De Voorzitter brengt hulde aan de nage dachtenis van Paus Pius X, die gebeden en geijverd heeft voor het behoud van den vrede, wiens dood, naar men zegt, door den oorlog is verhaast. Of dit waar is weet men niet, maar zeker is't dat de Paus voor den vrede steeds ijverde. Spreker noemde 't diep steurig en Iragisch, dat in deze tijden zooveel vredesapostelen ons ontvallen. Zeker is 't dat de nagedachtenis van den Paus, als dienaar des vredes, in hooge eere zal blijven. De Minister van Binnenlandsche Zaken sloot zich bij deze woorden namens de Regee ring aan. Ook de Regeering neemt diep deel in den rouw van een deel van ons volk. Velen vereenigen zich in het geloof van het ideaal, door Paus Pius hoog gehouden,dat het ,/vrede op aarde" eens zal worden ver wezenlijkt. De heer Nolens zegt der Regeering en den Voorzitter dank, zoowel persoonlijk als namens het geheele katholieke volk, dat zich op 't oogenblik zoo een voelt met alle andere richtingen, en ook namens de ge heele R.-K. kerk. Hierna ging de Kamer in de afdeelingen tot het onderzoek van de verschillende nood- wetsontwerpen, die voor heden aan de orde waren gesteld. De vergadering werd verdaagd tot's avonds 8 uur, in de hoop dat alsdan eenige eind- verslagen gereed zouden zijn. gische stoombooten lagen er gemeerdZij voerden naast de Belgische de Fransche en Engelsche vlag. Aan de aaniegplaats van de overzetboot het zeer druk. Honderden menschen Een tocfat naar Ant^erpeii. Men schrpft ons uit Koewacht Dinsdag fietste een onzer vrienden een correspondent van een Noord-Brabandsch dagblad van hier over Stekene, Kemscke, St. Gilles, Yracene, Beveren en Zwijndrecht naar Antwerpen. Tot 8 uur van de Neder- landsche grens was geen soldaat te zien. Alles was daar rustigdoch te Vracene stonden aan weerszijde van den weg soldaten, de bajonetten op de geweren en vroegen onzen vriend om zijn papieren. Na een vluchtig doorloopen der passen werd hij doorgelaten. In het dorp heerschte een ongewone drukte. lngekwartierde sol daten voerden drukke gesprekken met de burgers over het nieuws van den dag »De Zeppelin". Even buiten het dorp was men druk bezig met het graven van loopgrachten en het aanleggen van prikkeldraad. Deze ver- sperringen worden in wijden kring rondom de stad van fort tot fort gelegd. De loop- graven, duchtig gebarricadeerd met dikke boomstammen, die in den omtrek alle waren geveld. Nog wel tien keer moesten de passen getoond worden, eer onze vriend te St. Anneke aankwam. Op de Schelde voer geen enkel schip van welke nationaliteit ook. AUeen een paar Bel- was liepen heen en weer, hingeD over de ijzeren ballustraden, lazen kranten en voerden met ecbt Belgische levendigheid drukke ge sprekken. 't Waren grootendeels werke loozen, die in vredestpd aan de Schelde den kost verdienen. In de stad heerschte een ietwat zenuw- :te. Duizenden en duizenden burgers en militairen loopen doelloos de bouTevards op en af. De electrische trams zitten vol reizigers. Geen tien passen kan men doen of een krantenjongen steekt u een ^Gazette" onder den neus Twintig of meer verschillende bladen worden rondgevent. De meeste verschijnen vier maal daags. En de Antwerpenaar leest alles, wat hij maar te pakken kan krijgen en vertelt nog onder den indruk het laatste nieuws aan menschen, die hp nog nooit gezien heeft Vooral het laatste nieuws ,/het werpen van bommen op de huizen van vreedzame burgers" wordt druk besproken en gelaakt. Deze laatste daad vooral heeft den Ant werpenaar verbitterd, maar ook ontzet. Hi) waande zich zoo veilig achter zijn sterke vestingen. De Duitscher zoo redeneerde hp mocht nemen wat hij kon, maar Antwerpen nooit, nooit. Hij had niet gerekend op een aanval uit den lucht En nu, met de eerste bommen is de twijfel in Antwerpen gevallen. De helscbe machines, die aan zes menschen Let ontnatnen, zij hebben aan duizenden het zelfvertrouwen ontnomen, het vertrouwen in de oDverwinlijkheid van hun stad. vMaar zp zuilen niet meer weerkomen de sluipmoordenaars, want //de duivel van Antwerpen" ligt op den loer, om hooger te stijgen dan welken Zeppelin ook en deze te doen neerploffen op de plaats van hun misdrijf". De hoop is dus op //Jan" ge- "bouwd, die eenige dagen geleden door zijn eigen stadgenooten zoo leelijk is belasterd valschelpk beschuldigd van landverraad. En de Antwerpenaar, de mensch van het oogenblik, hij slaapt nu weer gerust, omdat z/Jan" waakt over de Scheldestad. Het werpen van bommen heeft voor Antwerpen nog belangrijke gevolgen gehad. Om 8 uur 's vonds worden alle cafes en winkels gesloten, de lichten worden uit gedraaid, ook de electrische booglampen in de straten worden uitgedoofd. En om 9 uur ligt de geheele stad iu ruste. Dan begint het vervoer der gewonden met trams en auto's van het Zuiderstation naar de verschillende hospitalen. En dit duurt tot laat in den nacht. Woensdag was de stad vol vluchtelingen. Menschen met pakjes en korfjes, het eenige wat zjj hebben kunnen redden, komen jammerend van alle kanten, vooral van de zijde van Mechelen. Zij worden meest in de gebouwen der stedelijke kiDdertuinen. Van de meeste huizen wapperen vlaggen. Van enkele naast de Belgische ook de Fransche en Engelsche. Militairen worden in Antwerpen uiterst goed behandeld. In winkels en herbergen wil men geen geld van hen ontvangen en wordt alles gratis verstrekt. De Dussen in Oost-Pruisen. De Figaro zegt, dat de overwinning van de Russen in Oost-Pruisen een beslissenden invloed op den loop van den oorlog zuilen hebben, vooral in verband, met de provi- andeering van Duitschland. Uit St. Petensburg wordt gemeld dat de voornaamste verliezen door de Russen in Pruisen totnogtoe geleden, te wijten zijn aan 't onhoudbare verlangen van de man schappen om met den vijand handgemeen te raken. Hoewel de bereden gardes in 't centrum zware verliezen leden, was de opmarsch van de infanterie meer dan bevredigend. De vijand is in Oost-Pruisen feitelpk in een hoek gedreven. Gewonden officieren, te St. Petersburg aangekomen, spreken van de vrees der Duitschers voor de Russische ruiterp en de Russische bajonetten. Aan de Duitsche burgers is verteld dat Rusland van zins is hun 't land te ont- nemen en hen tot slaven te maken. Uit Berlijn meldt het Gorrespondenz Nor- den dat Oost-Pruisen thans lijdensdagen doormaakt, tengevolge van den inval der Russen. Onmiddellijk in het begin van den oorlog zeide een hoofdofficier, die thans zelf een troepencori'fingent aan de oostgrens aanvoert, dat spoedig met een inval van Russische troepen op Oost-Pruisisch gebied moest worden rekening gehouden. De grens is onbeschermd en vormt geen strategisch geheel. De ontruiming van een deel der grensdistricten is daarom in de eerste plaats een militaire eisch. Voor den geheelen loop van den oorlog is deze van te voren ver- wachte episode niet van beteekenis, hoe zwaar zij voor de betrokken bevolking aan de grens ook moge zijn. Oostenrijk en Servie. Een particulier telegram uit Weenen aan de N. R. Crt. meldt dat daar Maandag- ochtend vroeg de eerste trein met gewonden is aangekomen. Het waren 350 militairen, ondanks afgeschoten armen en beenen met bloemen getooid. Trots hun wonden, ver- langdeu zij weer naar 't front te gaan. Van hetgeen zij vertelden, volgt hier een en ander De Servische Drina-divisie is na een bloedigen strijd verslagen. Na de ver- overing van Sjabats is de vervolging van de Servische voorhoede begonnen. Bij Drobits stieten de Oostenrijkers op Ser vische regimenten. Na een gevecht be gonnen de Serviers hun stellingen te ont- ruimen, toen zij versterking kregen van de Drina-divisie, welke acktervoigd werd door de uit Bosnie in Servie binnengedrongen Oostenrijksche troepen. De aldus versterkte Serviers bij Sjabats verlieten hun be- schermende stellingen en gingen tot den aanval over. Inmtddels hadden de Oosten rijkers uit de richting van Ljesnitsa versterking gekregen, waardoor de Drina- divisie tusschen twee vuren geraakte. Een levig gevecht werd geleverd bij de hoogten van Dobrits. Het einde was, dat de Drina- divisie verpletterd werd en haar de terug- tocht naar Sjabats werd afgesneden. Een andere gewonde vertelde, dat het dorp Obree op de hoogten bij Losnitza verschaDst was en stormenderhand genomen werd. Uit den kerktoren en uit de boomen werd met handgranaten geworpen en ge- schoten ieder huis moest worden veroverd. De Servische artillerie werkte zeer goed. 't Heeft van 's morgens 11 uur tot's avonds 9 uur geduurd voor het dorp veroverd was. De vijand vocht wanhopig. Elke Servische soldaat draagt een bom bp zich. 't Heele land schijnt, wel met bommen bedekt te zijn, welke iedereen heeft leeren hanteeren. De Oostenrijkers hebben geen voedingsmiddelen of dranken gebruikt, alvorens de pope of de school- meester er van geproefd had. Doordat 't heele volk aan den oorlog deelneemt, is deze zeer wreed. Terwijl de Servische regeering zich beklaagt over wreedheden van de Oostenrijkers, beweren dezen dat herhaaldelpk verminkte soldaten zijn gevonden. Vele Oostenrijksche militairen hadden vergift meegenomen om niet Ievend in de handen van den vijand te vallen. De gewonden, die uit Rusland terugkeeren, zeggen dat de Russen bij Tomassof slechten tucht hebben getoond. Bij een gevecht in 't open veld gaan ze voor de Oostenrpksche ruachinegewereu uit deD weg en raken ze gauw in wanorde. De kozakken binden hun paarden aan de boomen en schieten uit de takken. Bizonder wordt geroemd een Tsjechisch regiment uit Moravie, dat urenlang stand- hield tot er versterking kwam. Het stond tegenover 6 Russische infanterie- en 3 artil- lerie-regimenten. De aanvalskracht der Oostenrijksche troe pen wordt zeer geprezen. De Weensche bladen verhalen allerlei heldendaden. De Reichspost heeft een ver- haal van een ooggetuige over de verdedi- ging van den kruiser Zenta bij Punta Manfredonia tegen de dreadnoughts Jaen Bart,I Courbet en 7 andere Fransche schepen. De Zenta heeft toen den hoogen bovenbouw van den kruiser Edgar Quinet vernield. Na een kwartier vechten is de Zenta met een //hoch" op den keizer en wapperende vlag gezonken, nadat de commandant tegelegra- fisch had gemeld ik neem den strijd op tegen den vpandelpke vloot. Volgens de Reichspost zou de Paus, toen men dezen vroeg zijn bemiddeling te^ver- leenen, gezegd hebben dat de eenige heer- scher, bij wien bemiddeling mogelijk ware, keizer Frans Jozef was, doch dat de Paus niet tusschenbeide kon komen, daar Oosten- rijk's oorlog rechtvaardig was. be. Weenen heeft het gewone aanzien De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op den S S«-p<eatnb«-r H)li, des voor- middags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 28 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, J. IIUIZINGA. In de avondvergadering werden-volgens het N. v. d. D. zes van de ackt te behandelen ontwerpen afgedaan, nadat de deswege uitgebrachte eind- verslagen waren voorgelezen. De verzekering der naleving van de toepasselijk- verklaring der beginselen san het Verdrag van Geneve op den zee-oorlog werd zonder debat of atemming aangenomen evenzoo de aanvulling der wet op de brievenposterij en de bestendiging van den staat van oorlog. Bij de aanvulling van de begrooting van Marine met een oorlogscrediet van 5 millioen deed de heer TROELSTRA namens de socialistische partij een verklaring. Deze fractie zou ten opzichte van dit ontwerp dezelfde houding aannemen als tegenover 't legererediet. Maar hij wenschte toch te wijzen op den nu gebleken uitstekenden geest op de somwijlen »rood" geheeten vloot en op het besluit van den Marinebond om tijdelijk alle actie voor verbeteririg te schorsen. Hij achtte dit de proef op de som. Conclusies trok hij thans niet. Later komt dat aan de orde. Nu echter geheel ons volk onder den indruk is van de barbaarschheden van den oorlog, wilde de socialistische fractie nog een stem voor den vrede doen hooren in den vorm van de hier voigende verklaring »De sociaal-democratische fractie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal brengt op een oogenblik, dat de door het imperialisme ontketende wereldkrijg de burgers der strijdende natien ter wederzijdsche verdelging tegen eikander ten oorlog heeft gevoerd, aan alle volkeren en raasen haar broederlijken groet. »In het bijzonder begroet zij de socialistische arbeidersklassen der strijdende mogendheden, die wei het diepst de pijn moeten gevoelen, die de dwang tot broedermoord hun aandoet, omdat het jaar, waarin zij het 25jarig bestaan hunner Inter nationale hadden willen gedenken, tevens hetjaar is, waarin tot bet laatst volgehouden pogingen dezer grootste Vredesmacht om den oorlog te keeren zijn mislukt. »Nu de slagvelden worden gedrenkt met het bloed van duizenden proletariers, die geen de minste reden hadden om eikander te haten, integendeel in hunne internationale vak- en politieke organisatie broederlijk voor de verheffing hunner klasse ver- eenigd waren nu aldus de nationale strijd tijde lijk de internationale broederschap brak, bindt zij den arbeidersklassen aller landen op het hart, de elleude, waarin de oorlog hen storlte, niet te wijten aan eikander, maar aan het kapitalisme, dat den oorlog voortbracht, en aan de nog te geringe een- heid van wil en macht bij het proletariaat om hem te keeren. En zij wekt hen op, de internationale, ondanks het nog' onvoldoend zijn van haar wereld- macht, trouw te blijven haar ook onder de grootste verschrikkingen van den noodtoestand, waarin de oorlog hen plaatst, in het hart te blijven dragen en hnnne politieke macht te gebruiken, om bij het eerste dagen der vredesmogelijkheid er voor te ijveren, dat de vrede wordt gesloten met erkenning van de zelfstandigheid der volkeren. Als de partij van deu Arbeid in een klein land, welks regeering in geen opzicht aansprakelijk is voor het uitbreken van dezen oorlog en datalleen door strikte handhaving zijner neutraliteit zijn taak om buiten den oorlog te blijven, kan vervullen, acht zij zich dubbel geroepen alle vrienden van den vrede en speciaal de arbeidersklasse aan te sporen, om ook bij de vervulling van hun nationulen plicht verre te blijven van elite cbauvinietische of nationale ophitserij en alles te doen, opdat uit de gruwelen van dezen oorlog het inzicht geboren worde, dat de vestiging van een internationaal verbond der vrije volkeren van Europa hun onder lingen wedstrijil naar macht en winst moet ver- vangen, opdat voortaan elke oorlog onmogelijk zij.'" (Applaus van de eocialisten). Er volgde geen verder debat. Het ontwerp werd zonder stemming aangenomen. Had men in de afdeelingen de tijdelijbe maat regelen betreffende den accijns op 't gedistilleerd onnoodig geoordeeld en een begunstiging van den groothandel, de MINISTER VAN 1 INANCILN, de heer BERTLING, achtte de regeling weger.s reeds getroffen transaction noodig, maar beloofde intrekking zoodra het mogelijk zou biijken. Het ontwerp werd daarna ook zonder stemming aan genomen. De verschuiving van den wettelijken termijn der benoeming van wethouders werd als onnoodige inmenging in de gemeentezaken, afgekeurd. Zoo de Regeering het ontwerp handhaafde, drong men in de afdeelingen aan op een vasten termijn (bijv. 1 Sept. 1915) voor de benoemingen. Doch de com missie van Rapporteurs drong op terugneming van 'toDtwerp aan. En de MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN, de heer CORT VAN DER LINDEN, gaf toe. Nu er verzet kwam en de prijs stelleude op de eensgezind heid in de Kamer, nam hij, daartoe door de Koningin gemachtigd, het ont werp terug. Hiermede waren de ontwerpen, waarover eind verslag was uitgebracht, afgedaan. Aisnu wordt aan eenige leden gelegenbeid ge- geven enkele vragen tot de regeering te doen. De heer DE JONG wijst op bet verschil tusschen de vroegere zienswijze van Minister ireub over de voorraden in ons land en de nadere zienswijze van den Minister daaromtrent in het jongste inter view met een der directeuren van het Correspon dentiebureau Belinfante en Vas Dias. Verder betreurt hij dat bij de uitkeering aan de gezinnen van landweermaunen de eisch wordt gesteld, dat voor alles de huishuur wordt betaald. En ten slotte vestigt hij de aandacht op de handelwijze van »Lotisico", die haar aandeelhouders dupeert, door converteering barer polissen in 3 pCt. obligation en vraagt daartegen maatregeien. De heer TROELSTRA vraagt, welke maatregeien de regeering nam om den toestand in ons land te vei beterenhij beroept zich eveneens op het interview van Minister Treub en vraagt waarom de rijstuitvoer nog is toegestaan. Hij vraagt hoe het gegaan is met de prijsvaststelling der verschil lende levensmiddelen. Voorts wil hij inlichtingen over den meelvoorraad en over de inbeslagnemingen van de voorraden waarvan sprake was. Ook dringt hij aan op gebruikmaking van de arbeiders- organisaties bij de leniging van den nood der behoeftigen. De heer SC1IAPER sluit zich aan bij de klacht van den heer De Jong over de weigering van de landweervergoeding, wanneer niet eerst de huis huur betaald is. Hij ontzegt den burgemeesters het recht daartoe. Voorts klaagt hij over onnoodige hardheid bij de behandeling van militairen. Er zijn grieven die hij echter niet alle voor zijn rekening zal nemen. Maar hij dringt er op aan dat de Minister onnoodige hardheid zal tegengaan en den goeden geest bij den troep zal weten te handhaven. MINISTER TREUB zegt, tegenover den heer Troelstra, die ook gewezen had op de vele spoed wetten, die de regeering in deze dagen indient, dat de regeering de voile verantwoordelijkheid, ook voor later, op zich neemt voor de maatregeien, die thans noodig geacht worden. Maar dan moet de volksvertegenwoordiging die maatregeien later, als de moeilijke tijden voorbij zijn, ook bezien in het licht waarin ze werden genomen. Spreker brengt hulde aan de groote medewerking welke hij in deze dagen ondervindt van de deskundigen, vooral uit den groothandel en het grootvervoer, Intusschen streeft de regeering er naar, eenzijdig- heid bij de buitengewone maatregeien te voor- komen. Wat nu den toestand van de levensmiddelen betreft, zet de Minister uiteen dat men zich niet al te ongerust moet maken, maar men ook daar- tegenover niet al te optimistisch moet zijn. Want al wil spreker geen ongeluksprofeet zijn, men leeft toch altijd in een critieken toestand. Sommige levensmiddelen bezitten wij in zoo groote hoeveel- heid dat uitvoer absoluut noodig is, b.v. landbouw- en zuivelartikelen. De regeering is er in ieder geval op bedacht er voor te zorgen dat er levensmiddelen blijven voor de bevolking en, voor zoover mogelijk, te zorgen voor aanvulling. De Minister zet verder niteen dat de vrees dat door uitvoer van vee voor ons zelf niet voldoende vleesch zou overblijven ongegrond is. Want het gevolg van den sterk toenemenden veeuitvoer is dat de vleeschuitvoer zoo goed als stopgezet is. De regeering laat van dag tot dag onderzoek doen naar onze voorraden levensmiddelen, zoo dat men op dit oogenblik reeds vrij goed op de hoogte is van alle voorraden en er voor gezorgd wordt, dat zij niet te sterk kunnen verminderen,zoodater voor ons zelf niet^enoeg zou zijn. Een uitvoerverbod van rijst is op dit oogenblik nog niet noodig. Dat zou eerst noodig worden in dieu de voorraden meel niet meer behoorlijk aan gevuld zouden kunnen worden. De regeering is en blijft werkzaam. Hedenochtend nog heeft de regeering aangekocht een groote partij meel van een handeiaar die haar in koop had in Ame rika. En dezer dagen zal de aankoop van nog een belangrijke partij volgen, terwijl zeer vermoedelijk binnenkort ook zulke oankoopen van tarwe en •ogge zuilen volgen. Zoodra blijkt dat die aan koopen van Amerikaansch meel traineeren mochten of al3 twijfel mocht rijzen dat de aangekochte voor raden niet in onze havens zouden kunnen worden aangebracht, zal de regeering geen oogenblik aar- zelen den rijstuitvoer stop te zetten. Vervolgens zette de Minister o.m. nog uiteen dat de regeering om practische redenen het molest- risico niet op zich kan nemen. in verband daarmede had de regeering met genoegen gezien, dat de reederijen bat risico zelf op zich hebben genomen. Indien de toestanden niet zeer veranderen, zal van molest-risioo var. regeeringsuege geen sprake zijn. Verder verklaarde de Minister geen betrouwbare gegevens te kunnen doen omtrent het inkomen der bevolking. Ten slotte deed de Minister mededeelingen omtrent de maatregeien, genomen tot steunverleening aan de bevolking, constateerende hij dat volledige samen- werking bestaat tusschen regeering en Koninklijk Nationaal Steuncomitd en ook tusschen het over- groote deel der plaatselijl steuncomite's. De regeering doet alies om werkloosheid te voorkomen, door alle openbare werken, eok die eerst later aan de beurt zouden komen, reeds thans te doen uit- voerenvoorts bespoedigd zij de uitvoering van de woningwet en tracht zij onder deze buitengewone omstandigheden de werkgelegenheid zooveel moge lijk uit te breiden, ook op het gebied van de bloembollencoltuur en de auikeraffinaderij. Verder deelde de Minister mede, bij het doen van mededeelingen over de steunverleening, dat de Regeering alle burgemeesters van gemeenten waar werkioozenfondsen bestaan, heeft aange- schreven voort te gaan met uitkeeringen aan de vakfondsen, ook wanneer de werkloosheidfondsen zouden uitgeput zijn. De buitengewone kosten, daardoor ontstaande, zuilen voor de helft door het Rijk worden gedekt. De algemeene gedachte die bij de Regeering voorzat is, voor zoover als maar eenigszins mogelijk, het normale economische leven te doen voortgaan. Waar dat niet kan zal de Regeering ingrijpen. Maar daarvoor is het noodig maatregeien te nemen met spoed, omdat de Regeering geen tijd heeft lang na te denken over de wijze waarop hulp moet verleend worden. (Applans). De MINISTER VAN OORLOG belooft onderzoek van de quaestie der land weer-vergoedingen. Verder meent de Minister dat het begrip onnoodig zvyare oefening en onnoodig hard optreaen een subjectieve opvatting is van den heer Schaper. Aan het beleid van de chefs moet hier veel worden overgelaten, maar de Minister kan zich niet voorslellen, dat onnoodig hard wordt opgetreden of dat er geplaagd wordt. Gevaar voor verveling onder de manschappen bestaat inderdaad, maar daartegen is, behalve de ontspanning, die den soldaten en dat erkent de Minister dankbaar door de burgerij bereid wordt geen Deter middel dan drukke oefening. Intusschen zal de Minister, als hem ook ten dien opzichte gegronde klachten bereiken, een onderzoek instellen Besloten wordt, waar het eindverslag over de Beurswet nog niet is verschenen, deze week niet meer te vergaderen, doch de eerstvolgende openbare vergadering te houden op a. s. Maandag half twee.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1