De Oorlog*. De Krijgstedrijven Minister Treub voegde hieraan toe, dat Nederland groenten, vleesch, spek, kaas, eieren, boter, margarine, gist en cacao kan uitvoeren. Beperkte uitvoer. Men bericht uit Winterswijk aan het N. v. d D. Nu Nederland slechts een beperkten uit voer van levensmiddelen naar het buitenland toestaat, komt niet alles wat per spoor naar Duitschland uit Holland wordt gezopden, ter bestemde plaatse aan. Zoo werden eenige waggons met groenten, o. a. ver- schillende soorten kooi, op weg naar Duitsch land zijnde, te Winterswijk niet toegelaten voor transport over de grens. De groenten werden heden te Winters wijk uitgeladen en op de markt verkocht. Nauwelijks had de Duitsche regeering de grenzen opengesteld, of honderden stuks vee werden naar Duitschland uitgevoerd. De volgende dagen vertoefden hier en elders in de omgeving verscheidene Duitsche koop- lieden, ten einde zooveel mogelijk vee op te koopen. Eenige waggons met lever,d vee voor Duitschland bestemd, mochten heden op bevel van de Nederlandsche regeering niet verder vervoerd worden. Het vee werd uitgeladen en vo.orloopig te Winterswijk gestald. Mijnen op zee. Door de reeders van het op de Noordzee ■door stooten op een mijn gezonkeu Deensche stoomschip Maryland is bericht, dat de be- manning veilig en wel te Ostende is geland. Van het in de Finsche golf verongelukte schip //Houtdijk" zijn gered de kapitein O. Kuiken en 10 man der bemanning verdronken zijn 13 man en 1 vrouw. Van de //Alice H" zijn gered de eerste stuurman en 12 der bemanning. Verdronkeu eijn kapitein Smit en vrouw en 8 der bemanning. Be uitvaart van Paus Pius. Van de uitvaart van paus Pius X wordt uit Rome gemeld Zaterdag den geheelen dag heeft de pelgrimstocht naar de St. Pieterskerk geduurd. Er zijn zes missen gelezen. Oin 4 uur is het hek van de kerk ge- sloten en zijn de voorbereidselen voor de byzetting begonnen. Om 6 uur 's avonds heeft het kapittel van St. Pieter zich met de zangers van de Giulia-kapel naar de kapel van het Heilig Sacrament in de St. Pieter begeven om het lijk van den paus, waaraan door mgr. Cep- petelii de absolute geschonken werd, te kalen. Vervolgens hebben zes sedirail(stoel- dragers) in zwarte mantels gehuld het lijk naar de koor-kapel gebracht, waar een driedubbele kist en een met rood damast bedekte tufel gereed stonden. In de koor- kapel waren twee-en-twintig kardinalen en het diplomatieke korps, bij den heiligen stoel geaccrediteerd, bijeen. Edellieden vfin de lijfwacht verrichten den eere-dienst. Om tien minuten voor half 7 kwam de stoet aan de koor-kapel. De koorzangers hieven het Miserere aan en het lijk werd onder diepe ontroering op de tafel ge- plaatst. Nadat de absolutie gegeven was, dekten de sediarii het lichaam met het rood damasten kleed en legden het in de kist. De kanselier van het kapittel las de acte van consignatie van het lijk en mgr. Galli sprak de lijkrede uit. De onder-prefect van het paleis dekte het gelaat des pausen met ^een witten sluier. Evenzoo deed de onder- prefect der ceremonien. In de kist werden neergelegd de acte van consignatie en drie •beurzeu bevattende de penningen die er tijdens het pontificaat van paus Pius X geslagen zijn. Daarop werd het deksel van de eerste kist, die uit pijnboomhout ver- vaardigd is, gesloten, terwijl de wacht de waj enen presenteerde. De kardinaal kamerling della Volpe, Kardinaal Merry del Val, als aartspriescer van St. .Pieter en de majordomus mgr. Ranuzzi Bianchi, verzegelden het deksel van de lijkkist. Om half 8 werden ook de deksels van de zinken kist en de buitenste iepenhout kist gesloten. Weer vormde zich uu de stoet en de baar werd, door de lijfwacht begeleid, op een wagentje gezet, dat sampietrini kerkeknechten van St. Pieter naar het altaar van den biecht duwden, waar het met een kraan in den grafkelder werd neergelaten. Daarop ver- wijderden zich de kardinalen. De kamer ling gaf nogmaals de absolutie en de sam pietrini plaatsten de kist in het voorloopige graf. De plechtigheid was om 8 uur 10 afgeloopen. De St. Pieter was electrisch verlicbt. Duizend genoodigden woonden de uitvaart bij. Be oorlogsschattingen in Belgie. De door Duitschland van de stad Luik gevraagde oorlogsschatting ad 50 millioen francs en die gevraagd van Brussel tot een bedrag van 200 millioen francs gaf reeds aanleiiing tot verschillende opmerkingen. Gevraagd werd, of deze maatregel in overeenstemming is met het volkenrecht. Het reglement betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog te land, behoorende bij het desbetreflende verdrag, dat ter tweede Haagsche Vredesconferentie werd vast- gesteld en ook door Duitschland is be- krachtigd, bepaalt betrefiende heffingen in geld op het gebied van een vijandelijken staat het volgende In art. 48 wordt gezegd, dat de gewone belastingen, rechten en tollen door den occuptant slechts worden geheven, indien dit noodig is om in de kosteu van het be- stuur van het bezette gebied te voorzien in dezelfde mate als de wettelijke Regeering daartoe verplicht was. Onder deze bepaling valt de heffing van 200 millioen niet, want Brussel heeft zijn eigen bestuur behouden en er is dus geen reden voor de Duitsche krijgsmacht om de heffingen ter bekostiging van dat bestuur van de Belgische autoriteiten over te nemen. Art. 49 luidt z/Indien, buiten en behalve de belastingen in het vorig artikel bedoeld, de bezetter in het bezette grondgebied andere heffingen in geld doet, kan dit slechts geschieden ter voorziening in de behoeften van het leger of van het bestuur van dat grond gebied". Terecht werd deze bepaling //zeer rekbaar" genoemd. Het is niet de eerste maal, dat de win- nende partij, de bepa'iingen van het volken recht opzijde zet, oin zijn doel te bereiken. Nog bij elke worsteling tusschen volkeren in de laatste jaren, bleek daarvan. De Kolnische Zeitung geeft nu echter te verstaan, dat de oorlogsschattin^en, thans door de Duitschers gevorderd van de Belgische steden, de straf is voor de slech'te behandeling, die Duitsche burgers in Belgie hebben ondervonden. Het blad schrijft //Wij staan te Brussel, waar twee weken geleden onschuldige Duitschers, vreedzaam alleen hun beroep uitoefenende gasten, in het vreemde land aan de ruwheid van het gepeupel zijn prijs gegeven. Wat zich daar heeft afgespeeld, zal eeuwig en altijd een schandvlek op de eer van het Belgische volk blijven. Onwillekeurig komt het denkbeeld op, dat men een zoenoffer moet eischen voor de onmenschelijke be handeling van onze landslieden. Maar hoe moet dat gebeuren .Een bestraffing van de verschillende schuldigen schijnt uitge- sloten, want alleen in een geregeld gerech- telijk proces zouden zij gevonnist kunnen worden. Een andere maatregel is daaren- tegen dadelijk mogelijk en volkomen in overeenstemming met het volkenrecht. Aan de gemeente Brussel mag een zware oorlogsschatting opgelegd worden, zij moet al de lasten van den oorlog dragen, die volgens oorlogsrecht geoorloofd zijn, inkwar- tiering, levering van behoeften van allerlei soort tot alle hulpmiddeleu uitgeput zijn, opdat de inwoners aan eigen lijve gewaar worden, dat iets anders is, jacht op weer- looze vrouwen te maken dan den vijand in eigen huis te hebben. De bestraffing, die bovendien verschillende personen moeten ontvangen, zal niet uitblijven, maar moet in alien vorm volgens de regelen van het recht geschieden." Buitsche over winning in Botharingen. De //Koln. Ztg." schrijft over de Duitsche overwinning in Lotharingen (Donderdagen Vrijdag) Sedert Koning Wilhelm den 18en Augustus 1870 en op 2 September de gedenkwaardige telegrammen zond van den bloedigen slag bij Gravelotte—St. Privat en van de capitulatie van Napoleon, is in de wereldgeschiedenis niet zulk een gebeurtenis als thans voorgekomen. Na 44 jaren her- haalt zich de triomf en de dapperheid der Duitschers. Meer dan 8 Eransche legerkorpsen hebben aan den strijd deelgenomen. Het blad rekent nit dat er aan Fransche zijde 310,000 man met 900 kanonnen stonden, en even zooveel manschappen aan Duitsche zijde. Een vergelijking met andere groote veld- slagen in de geschieaenis van Europa levert 't volgende op Bij Leipzig stonden 472,000 man, bij Roniggratz 436,000, bij Wagram 310,000, bij Gravelotte 300,000, bij Dresden 296,000, bij Solferino 284,000, bij Sedan 244,000 bij Belle Alliance 217,000, bij Mars-la Tour 176,000. Uit Beriijn wordt gemeld: Door den grooten generalen staf wordt meegedeeld Ten noorden van Metz heeft de Duitsche kroonprins, met zijn leger langs beide kanten van Longwy oprukkend, Zaterdag den tegcn- over hem staanden vijand zegevierend terug- geworpen. Iu Lotharingen bereikte het zegevierende leger onder bevel van den kroonprins van Beieren bij het vervolgen van den verslagen vijand de linie Luneville-Blamont en zette de vervolging voort. Een tweede mededeeling van den grooten generalen staf zegtDe Duitsche troepen hebben de linie Luneville-Blamont-Cirey overschreden. Het 21e tegerkorps is Zondag Luneville binnengetrokken. De linkervleugel van de Duitsche legers heeft reeds 150 kanonnen veroverd. Het leger onder den Duitschen kroonprins heeft gister den strijd en' de vervolging in de richting Longwy voortgezet. Een derde meedeeling van den grooteD generalen staf meldt Het ter weerszijden van Neuf Chateau (in de Belgische Ardennen) voortrukkende leger onder hertog Albrecht von Wiirtemberg heeft Zondag aan het over de Semoisrivier (langs de grens van Belgisch Luxemburg en Frankrijk) vooruitgerukte Fransche leger een volkomen nederlaag toegebracht. De vervolging vangt nu aan. Tal van kanonnen, vaandels en gevangenen, waaronder ver scheidene generaals, zijn in onze banden gevallen. len westen van de Maas rukken onze troepen tegen Maubeuge op. Een voor het Duitsche front optredende Engelscbe brigade ruiterij is geslagen. w. g. von Stein, sous-chef van den generalen staf. Het Duitsche gezantschap deelt o. a. 't volgende mee Het legerkorps onder den Duitschen kroonprins heeft noordwestelijk van Dieden- hofen een belangrijke overwinning over het 5e Fransche legerkorps behaald den terug- tocht van den zuidelijken vijandelijken vleugel op Verdun afgesneden. De Fransche troepen, in de richting van de Maas terug- geworpen, zijn op de vlucht. Vijandelijke wapenen en uitrustingstukken bedekken de straten, het leger van den kroonprins vervolgt. Op een andere plaats van het oorlogs- tooueel hebben 15 landweerbataljous met weinig geschut deu aanval van vijf Fransche divisien weerstaan. Het bericht van de overwinningen van den kroonprins is Zondagmiddag door extra- bladen te Beriijn bekend gemaakt. Alle straten droegen nog een rijken vlaggentooi wegens de overwinning van Metz en waren vol van een feestelijk gestemde menigte. De keizerin was juist, door een geestdriftige menigte toegejuicht, naar het paleis van den kroonprins gereden, dat, evenals het keizerlijk paleis, door een dicbte massa omgeven was, die voortdurend vaderlandsche lieder^n aanhief. Toen de keizerin het paleis wederom verliet, kende de geestdrift geen grenzen meer. Ha.ar auto kon niet meer door de opdringende menigte rijden en moest door zijstraten een goed heenkomen zoeken. De geestdriftige betoogingen duur- den den heelen middag voort. Over de beteekenis van de laatste groote Duitsche overwinningen op het westelijke oorlogsterrein, melden de berichtgevers van groote Duitsche bladen in het hoofdkwartier Bij den opmarsch ten noorden en ten zuiden van Longwy stonden ook tegenover de troepen van den Duitschen kroonprins ver scheidene Fransche legerkorpsen. De aanval der Duitschers was zoo hevig dat de terugtocht der Franschen op sommige plaatsen, evenals in den slag bij Metz, in een toomelooze vlucht ontaardde. De ter achtervolging uitgezonden ruiterij- afdeeling vond den terugweg der Franschen bezaaid met weggeworpen geweren, andere wapens, munitie en ransels. De overwinningen van de Beiersche en Duitsche kroonprinsen en de aanvallen der Duitsche troepen verscheurden het Fransche leger. Hierbij wordt opgemerkt, dat de opmarsch der Duitsche infanterie gedeelte- lijk in boschrijk gebied plaats had, dat niet door artillerie-vuur gedekt was. Een legeraanvoerder meldde op den avond van een grooten slag zijn zege op de vol gende wijze /,De bevolen linie is bereikt." De //Voss. Ztg." merkt hierbij op: Wat ligl alles in deze woorden opgesloten. Welk een bescheiaenheid, welk een plichtsgevoel. Evenzoo alsof het bevel op het exercitie- veld was gegeven. De Duitsche kroonprins seinde over zijn zege aan de kroonprinses z/Het leger heeft een schitterende over- winning behaald. De Franschen- zijn ge- deeltelijk vluchtende teruggetrokken." De Koning van Wurtemherg kreeg volgend telegram //Volkomen zegepraal. Het 13e leger korps heeft bewonderenswaardig slag ge- leverd. Ik ben er trotsch op zulke troepen onder mijn bevel te hebben. Wilhelm, kroonprins." Be slag bij Metz. Een officieele Fransche mededeeling zegt z/In Lotharingen is het voortdringen der Duitschers, waarmede onze aanval beant- woord werd en die Vrijdag werd voortgezet, tot staan gebracht. Zaterdag hadaen gevechten plaats op de hoogten ten noorden van Luneville. De Duitsche aanval maakte daar geen krachtigen indruk. Het is zeker, dat indien onze verliezen gedurende de afgeloopen drie dagen ernstig waren, die van de Duitschers nog grooter zijn." Het Fransche leger, dat in Lotharingen was opgerukt, telde naar schatting meer dan 400.000 man, en had last voorbij Metz naar Straatsburg op te rukken. De slag heeft voile drie dagen geduurd bij het begin stonden de vijandelijke legers over een front van 50 KM. gelegen langs de plaatsen SaarburgDieuzeDelme tegenover elkaar, welk front in den loop der gevechten tot 100 KM. was uitgebreid. De Duitschers, die in deze streek vol komen thuis zijn, slaagden er in de Fran schen tot wijken en zelfs tot vluchten te brengen. De eene plaats na de andere viel in de handen van het Duitsche leger. De berg Dono werd st.ormenderhand vermeesterd. Be slag bij Gumbinnen. Omtrent dezen slag van de Oost-Pruisische grens meldt een officieus bericht uit Beriijn Een sterke Russische legermacht opereert tegen de linie GumbinnenAngerburg. Het eerste legercorps viel den 20en den opnieuw oprukkenden vijand aan en wierp hem terug. Daarbij werden acht duizend gevangenen gemaakt en acht kanonnen buitgemaakt. Van een cavalarie-divisie, die bij het legerkorps behoorde, werd ge durende geruimen tijd niets vernomen. De divisie is slaags geweest met twee Russische cavalerie-divisies en kwam gisteren bij het eerste legercorps terug met vijf- honderd gevangenen. Verdere Russische versterkingen opereeren noordelijk van de Pregel en zuidelijk van het meergebied in Masuren. Over het verder optreden der Duitsche oostelijke legers moet nog het zwijgeu bewaard worden om den tegenstander de Duitsche maatregelen niet ontijdig te verraden. Merkwaardig is het nu, daar de ontvangen berichten van Russische zijde tegenover te stellen. Grootvorst Nicolaas seindevNa een slag van twee dagen in den omtrek van Gumbinnen hebben de Russische troepen de overwinning behaald. Wij hebben het hoofd geboden aan 3 Duitsche legerkorpsen en vele kanonnen buitgemaakt. De* Duit schers hebben zware verliezen geleden en zijn genoodzaakt terug te trekken. Onze troepen vervolgen den vijand. Dit succes is behaald door het leger van generaal Rennenkampf. De overwinning is van groote strategische waarde." Gemeld wordt verder, dat de Russen Goldap (in O.-Pruisen, ongeveer 30 K M. ten Z. van Gumbinnen) hebben bezet. Na een veldslag is Insterburg (aan de samenvloeiing van Pregel en Inster, 20 K.M. ten W. van Gumbinnen) door de Russen bezet. Een Fransch bericht voegt hieraan nog toe De overwinning der Russen bij Gum binnen moet zeer belangrijk zijn geweest. Het punt van het meeste belang is, dat de Russen daardoor beslag hebben gelegd op veel rollend materieel. Van hun eigen spoorwegmaterieel konden zij niet in Duitschland zich bedienen, daar het Rus sische spoorwegnet een andere spoorbreedte heeft dan het Duitsche. Aan de Oost. Pruiaische grens. Aanvankelijk ging het aan de Oost-Prui sische grenzen nogal onschuldig toe. zegt de Ostdeutsche Grensbote; de Russen verlang- den van de grensbewoners alleen eten en verder liet men elkaar zooveel mogelijk met rust. Doch in de laatste dagen is het anders geworden overal moord en brand. Bijna alle dorpen aan de grenzen bij Eydt- kuhnen zijn in de asch gelegd. Eydtkuhnen zelf, door de bewoners in allerij I verlaten, brandt al sedert twee dagen de geweldige vuurgloed is op een paar uur afstand duide- lijk te zien. De bewoners moeten hun huizen verlaten en alles achterlaten slechts enkelen gelukte het wat kleedingstukken mee te nemen. Wie maar een woord sprak werd neergeschotenalleen in het kleine Radozen zijn zeven dorpelingen gedood Be gevangenneniing van generaal Lemon. Generaal Leman, de dappere verdediger van Luik, is gevangen genornen. Men wist dat reeds verscheidene dagen, doch verder had men van het geval niets gehoord. Doch nu weet een te Aken verschijnend blad er volgens de N. R. Ort., wat van te vertellen. Onder de puinhopen van een vernield fort hebben de Duitschers den generaal, half gestikt, gevonden. Natuurlijk was onmid- dellijk iedereen in de weer om hulp te bieden en zoodoende gelukte het, om den generaal weer bij te brengen. Vervolgens werd de gevangene voor generaal von Emmich geleid, wien hij zijn degen overreikte. Doch ge neraal von Emmich, wetende, dat Leman tot op het laatst op zijn post gebleven was, liet hem den degen behouden, een ridder- lijkheid, waarover de Belgische generaal zich zeer getroffen gevoelde. Intusschen bleek de gevangene medische hulp niet te kunnen ontberen met groote zorg is hij verpleegd en na een rustkuur van een paar dagen, gevoelde generaal Leman zich weer geZond en wel. Toen is hij per auto uit Luik naar Aken gebracht onder toezicht van majoor Bayer. De heeren hebben in het hotel /,Groszer Monarch" den nacht doorgebracht en zijn vervolgens naar Keulen vertrokken. Bappere mannen. Robert de Flers, een der hoofd-redacteuren van de Figaro, deelt in zijn blad de volgende annecdote mee, waarvan hij de juistheid onderzocht heeft en voor welke hij instaat. Men heeft mij dezer dagen verteld, zoo schrijft hij, van het bewonderenswaardige gedrag van een regiment Fraosche artillerie, dat op enkele kilometers afstand van de grens op post stond, een eere-post, omdat het een allergevaarlijkste post was. In een der steden van het Centre, laat ons zeggen Bourges of Mans, had men een aantal manschappen noodig, die om konden gaan met kanonnen van groot kaliber, wat de reserve-troepen slechts onvoldoende konden. Zoo vroeg men den bevelhebber van een der gevaarlijkst liggende vestingen aan de oost-grens om honderd bekwame artilleristen af te staan aan dat garnizoen, wa,ar het volkomen veilig was. De kolonel deeide aan het regiment de order mede, die hij ontvangen had. Laten zij, die kinderen, een vrouw, een moeder hebben, zoo sprak hij en die dichter bij huis wenschen te zijn, zich melden. Hun namen worden opgeteekend. Ik wacht. Niemand antwoordde, de gelederen bleven onbeweeglijk. Vooruit nu, vervolgde de kolonel, kom nu maar voor den dag. Het is volstrekt niet laf om zich op te geven. Ik heb honderd man noodig. Laat ze vooruitkomen. Zelfde stilte, zelfde onbeweeglijkheid. Dus niemand Niemand, antwoordde de oudste kapitein. Goed, bromde de kolonel, die er nauwe- lijksch in slaagde onder barschheid zijn ontroering te verbergen, dan zullen we loten. En zoo wees het lot de honderd kanon- niers aan, die er zich in moesten schikken, dat ze van de grens, van de slag, van het gevaar werden weggevoerd. 'i.'l.'IN y$ts Noorwegen en de oorlog. Kristiania is nu meer dan ooit een knooppunt voor het Europeesehe verkeer geworden, seinde men den 17en uit Kristiania aan Politiken. Over de spoor naar Bergen en verder met stoomschepen naar Engeland gaat de post uit Noorwegen, Zweden, Denemarken, Rusland en Duitschland. Het goederenvervoer is ook sterk toegenotnen aan het station te Kristiania heeft men al zjjn materiaal noodig. Voor de Noorsche scheepvaart kan de tijd almede gunstig worden. De Noorsche liju op Amerika heeft verseheideu nieuwe groote schepen gehuurd om aan de vraag naar ladingruimte te kunnen voldoen. De reederijen hebben al hun schepen in de vaart. Wat echter de scheepvaart grootelijks kan hinderen is het volgende. De beuianning van het stoomschip Elek van Bergen had geweigerd uit te varen wegens het gevaar van mijnen in de Noordzee, en de recht- bank voor de zeevaart te Kristiania heeft de bemanning gelijk gegeven. De heer Jantzen, president van de Noorsche Vereeni- ging van Reeders, heeft zich uitgelaten, dat dat vonnis voor de vaart op de Noordzee onaangename gevolgen kan hebben. Er zijn al verscheiden gevallen van dienstweigering geweest. Nu bekend is gemaakt, dat er op de Noordzee geen gevaar meer is sedert is het wel anders gebleken vond hij de uitspraak vau het hof vreemd. Er is hooger beroep van, maar dat zou lang duren. (N. R. Crt.) Zweden en de Oorlog. Zweden tracht naar de N. R. Crt. meldt, zijn overzeeschen handel weer in gang te zetten. Nu de regeering het oor-logsrisico grootendeels heeft overgenomen, kiezen er weer schepen zee. Tusschen Stockholm en Liibeck is de vaart met twee schepen weer begonnen ook op Finland is de vaart her- opend. De schepen, die in Russische havens st.il hebben gelegen, beginnen terug tekomen. De belemmering, die Engeland in den uitvoer van steenkolen heeft gebracht, tracht men opgeheven te krijgen. De fa'orieken werken wel korter, maar met vol personeel. De landbouw in Skoonen, die in den laatsten tijd onder overproductie leed, zal nu naar Duitschland en Engeland gaan uit- voeren. Len vliegtuig neergeschoten. Eenige dagen geleden hebben de Duitschers bij Lyck een Russisch vliegtuig naar beneden geschoten. Het vloog boven de stad en wierp bom men Daar beneden. De Duitsche infanterie overstelpte het vliegtuig met een hevig geweervuur. Daarbij werd een vleugel van de schroef afgeschoten, waarna het vliegtuig in een bosch viel. Duitsi he ruiters gingen er dadelijk op af en vonden het vliegtuig. De eene Russische offieier was doodgeschoten, de andere had bij den val den hals gebroken. Pranctireurs. Aan een brief van een Duitsch offieier aan zijn familie ontleent het Diisseldorfer .Tageblatt het volgende: z/Wij moeten wel alle dorpers platsohieten, zooals gisteren, want de burgers, vooral' de vrouwen schieten op de oprukkende troepen. Gisteren schoten burgers van den kerktoren bij X. op infanterie en vernietig- den een halve compagnie brave soldaten. De kerels warden naar beneden gehaald en gefusileerd en de plaats in brand geschoten. Een vrouw hakte een gewonden ulaan het hoofd af. Zij werd gepakt en moest het hoofd in haar boezelaar naar Y. dragen en werd daar gedood. Oudanks dit alles trekken wij voort. Mijn fameuze kerels zijn moedig. Zij snakken naar wraak. Zy beschermen hun officieren en als wij franctireurs enz. betrappen, worden zij aan de boomen langs den weg opgehangen." werden blijkens de verschillende berichten de laatste dagen met kracht voortgezet en er hadden ernstige gevechten jdaats. De berichten doen zien, dat voor het oogenblik de Duitsche troepen sncces hebben tegenover de Franschen en Engelschen, terwijl aan de Oostgrens van Pruisen de Russen doordringen. Tot beslissingeu hebben de verschillende krijgsbedrijven nog niet geleid. Men staat nog aan het begin van het krijgsspel en verrassingen zijn daarbij niet uitgesloten. Wij vermelden hieronder verschillende telegrammen ontleend aan de N. R. Crt. BERL1JN, 24 Aug. Meer voldoening dan de overwinning over de Franschen wekte hier het bericht, dat ook een brigade Engelsche ruiterij verslagen is. De Duit schers haken er naar, om met de Engelschen af te rekenen. De verbittering tegen Enge land is daarom zoo groot, omdat men al- gemeen het gevoel heeft, dat Engeland den oorlog had kunnen, maar niet heeft willen verhinderen. Het krijgsbedrijf der Buitschers in Belgie. BERLIJN, 25 Aug. (Wolff.j Van de vesting Namen zijn 5 forten en de stad in onze handen. Vier forten worden nog beschoten. Hun val schijnt op handen te zijn. w. g. Von Stein, kwartiermeester-generaal. MAASTRICHT, 25 Aug. Een Neder- lahder uit Namen, die hier gisteren aan- kwam, ve.rtelde, dat de Dnitschers reeds 5 forten genomen haddeu. In de forten zijn Franschen en Engelschen. Een ander, uit Tongeren komend, ver- telde daar 42 waggons met gewonde Duitsche soldaten te hebben zien voorbij- trekken. Aan de Buitsch-Bussische grens. PARIJS, 24 Aug. (Havas.) De Russische legatie alhier ontvangt uit St. Petersburg dd. heden het volgende telegram

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2