De Oorlog1, Hoe staat het nu 4r, De gevechten bij Haelen, Een ooggetuige van de gevechten bij Haelen vat) verleden week Woensdag schrijft daarover in het Hbld. van Antwerpen o.m. De dag is warm geweest. De Duitsche legerinachten, die in den omtrek van Vise de Maas overtrokkeu, hebben gepoogd Brussel te bereiken. Zij hebben ouze linien op twee punten aangetast. In de nabijheid vanDiest konden wij het ge- vecht volgen. Van 'a morgens liet zicb reeds het kanon hooren de manschappen der ge nie, die gelast wareu de brug over de Geete te doen springen, badden maar juist den tijd om bun werk te verrichten, toen de eerste vijandelijke ruiters reeds kwamen aan- snellen. Onze voetgangers en onze artilleristen in voldoende getal, kwamen toen in den dans om den vijand te weerhouden. Onze kanonnen, in goede positien opgesteld, veroorzaken den vijand ernstige verliezen, en deze stelt nu ook zijne batterijen op. Plotseling ziet men, te midden van eene kanounade de Mecklenburgsehe dragonders opdagen, maar in tamelijk mager getal ten gevolge van de verliezen van vorige dagen. In grooten galop stormen zij vooruit in de richting der stad, maar zij stooten op eene barricade van karren en wagens, waar- achter ouze voetgangers, een konderd in getal, ben ontvangen. Met de pistool vurende Snellen de ruiters voort, maar onze mannen maken onder hen eene schrikkelijke slachting, en geen eukele dragonder vindt zijn heil in de vlucbt. De gelukkigsten waren die welke zich overgaven: vier officieren. Deanderen bleven tot den laatsten man dood De strijd bij Haelen is eigenlijk geen voorpostengevecht geweest, docb aldus de- zelfde ooggetuige een aanslag op Brussel, waaraan met minder dan 5000 man, waarvan de helft ruiterij met mitrailleusen en de helft infanterie en licbt geschut, hebben deelgenomen. Terwijl dit gevecht noordelijk geleverd werd, was een gelijke aanval meer zuidwaarts te Eghezee beraamd. Ook deze is, naar onze lezers weten, afgesiagen. Het gevecht bij Dinant. Het Belgische ministerie van oorlog geeft epenbaarheid aan den volgenden brief van een Fransch officier, die den aanval op Dinant Zaterdag j.l. heeft meegemaakt lk was met mijn compagnie in de voor- hoede en liet mijn manschappen zich in twee afdeelingen opstellen rechts en links van de citadel van Dinant. Ik voerde zelf de linkergroep aan. Honderd man badden bevel gekregen flink stand te houden boven de steengroeven ter linkerzijde van het fort Lelfe, ten einde den toegang open te houden naar den anderen oever van de Maas. Te half acht werden we besprongen door een Duitsche colonne, die op Dinant aan trok met haar geschut. Ik kreeg order om al vecbtende terug te trekken op ft fort Dinant. Op betzelfde oogenblik trof mij een kogel in 't hoofd, die mij het vel van het hoof'd scheurde en een hevigen schok gaf. Ik viel in de steengroeven en brak een been. De Duitschers achtervolgden ons op dat oogenblik tot op 50 meters afstand. Mijn manschappen kwamen mij opzoeken en braebten mij naar een punt op de rotsen boven het klooster van de Paters Premon- .stratenzen. .Nu werd er een zoo moordend vuur op tmS gericht, dat ik mijn mannen verzocht mij te verlaten ik zou dan trachten mij naar beneden te laten rollen tot bij een kleic boschje. lk deed't zoo goed en kwaad als 't ging, aidoor onder een kogelregen, De Duitschers kwamen over de rotsen heen, waar ze op 250 meter van mij af waren, toen ik beneden bij 't boschje was. Ik zag opeens eenige huizen met menschen voor de ramen, die mij toeschreeuwden. Het waren Belgen. Toen ik mij had bekend gemaakt als Fransch officier, kwamen ver- scheidene personen zonder zich aan den kogelregen te storen mij halen. Zij brachten mij bi] de Paters Premonstratenzen, die mij prachtig hebben verzorgd tot Zondagmiddag toe. Vrijwillige brancarddragers en paters premonstratenzen brachten mij vervolgens naar een hotel op den linkeroever der rivier waar zich een vlieger officier bevond, die mij in zijn auto naar Philippeville in het klooster van de paters van Onze Lieve Vrouw bracht, waar men mij goed heeft verbonden. Allen hebben mij verzorgd alsof ik een Belg was. Dat ik gered ben, heb ik te danken aan de Belgen, die met eigen levensgevaar mij uit de handen der Duitschers hebben weggehaald. TJit Belgie. Zaterdag is te Brussel gebeurd wat nimmer ergens is voorgevallen de gemalin van den vorst van een grondwettelijk koninkrijk heeft een socialistisch lokaal bezocht. Ter wijl Koning Albert zich aan het hoofd heeft gesteld onzer troepen men kan het zeggen zonder euphemisme gaat onze Koningin met al de schatten van haar hart het leger der liefde voor. lederen dag bezoekt zij ambulances, waar Belgische vrouwen aan de Duitsche gekwetsten be- wijzen dat zij in Belgie eerder beklaagd dan gehaat worden, en zoo heeft zij ook gisteren onder de aandoenlijkste geestdrift, de ambulance van het socialistisch Volkshuis bezocht. Onze soldaatjes hebben haar ,/ma reine" genoemd, gelijk zij ,/mon colonel" zouden zeggen. Zij hebben haar toegesproken met eene ruwe openhartigheid, die bewees hoe groot hunne betrouwende genegenheid is en voor ieder heeft de Koningin woorden gevonden, die hun tot het hart gingen, orndat zij uit het hart kwamen. Toen zij buiten kwam', werd zij door de moeders en meisjes, die deze volkswijk bewonen, ont- haald op gejuich, dat hartstochtelijk mag heeten. De Koningin heeft gisteren onder- vonden dat in het uur van het gevaar het hart van al de Belgische vrouwen van dezelfde gevoelens klopt. Gisteren ook hebben onze prinsjes twee scholen bezocht, waar aan de kinderen van behoeftige soldaten, evenals aan hunne vrouwen, voedsel en verdere hulp wordt verleend. De Koninklijke kinderen hebben hunne natuurlijke schuchterheid weten te overwinnen om met al die kleuters te praten als met vriendjes. De populariteit die ons vorstenhuis tot op heden genoot, is in haar wezen aan het veranderen zij wordt dankbare en onvergankelijke liefde. Staatsminister Yandervelde, de leider der arbeiderspartij in Belgie, socialist en anti- militairist, heeft met zijn vrouw in gezelschap van een medewerker van de Soir de militaire posten rondom Brussel bezocht om er met de soldateu te gaan spreken, en toen heeft zich, naar de journalist vertelt, het merk- waardige feit voorgedaan dat het//le citoyen Vaudervelde" op zeker oogenblik te machtig werd en men hem hoorde uitroepen: //Vive 1' armeeVive la Belgique 1" En toen deelde mevrouw Vandervelde sigaretten onder de soldaten uit. In welken wonder- lijken tijd leven we, zegt de journalist. Engelsche vlieger a in Belgie. Naar de Petit Bleu meldt. is te Ostende de postboot Empress binnengeloopen, die anders geregeld dienst doet tusschen Dover en Calais. Ze had tal van Engelsche officieren aan boord en niet minder dan 42 vliegers, verscheidene vliegtuigen en alle benoodigd- heden voor de oprichting van een lucht- vaartstation ten Oosten van de haven. Ellende door den oorlog. Het is een verhaal zonder einde. We vonden in een Belgisch blad dit trieste geval opgeteekend Te Wetteren, in Belgie, heeft een vrouw zich met haar drie kinderen in de Molen- beek gestort. De burgerwacbt bracht alien weer aan land, doch een der kinderen was reeds bezweken. Toen de vronw was bijge- bracht, deelde zij mede, dat haar man onder de wapenen was en dat zij zich niet had durven beklagen over de ellende die zij leed zij en haar kinderen hadden in twee etmalen niet te eten gehad. Het Engelsche expeditieleger. De Engelsche Koning heeft aan de troepen voor hun vertrek naar Frankrijk de volgende dagorder gericht. //Gij verlaat het land om te strijden voor de veiligheid en de eer van mijn rijk. Belgie, welk land wij ons hebben verpiicht te verdedigen, is aangevallen en Frankrijk is op het punt om door denzelfden mach- tigen vijand te worden aangevallen. lk heb onbeperkt vertrouwen in u, mijne soldaten. Plicht is uw wachtwoord en ik weet dat gij uw plicht op edele wijze zult vervullen. Ik zal iedere beweging van u met de grootste belangstelling volgen en met de grootste voldoening den voortgang gadeslaan dien gij iederen dag maakt. Uw welzijn zal mijn gedachten niet verlaten. Ik bid God u te zegenen en te behoeden en u als overwinnaars terug te doen keeren." LONDEN, 18 Augustus. (Part.) Lord Kitchener heeft de volgende instructies ge- geven voor alle soldaten van het ex- peditionaire leger, die naar het oorlogs- tooneel worden gezonden //Gij gaat naar het buitenland als soldaten des konings om de Fransche kameraden te helpen tegen den inval van onzen gemeen- schappelijken vijand. Gij zult een taak te volbrengen hebben, die al uw moed uw energie en uw geduld vergt. Herinnert u dat de eer van het Britsche leger van uw persoonlijk gedrag afhangt. Het is uw plicht niet alleen voorbeeldige tucbt en volharding te toonen in het vuur, doch ook de beste betrekkingen te onderhouden met hen die gij gaat helpen in hun worsteling. ffDe gevechten, waaraan gij deel zult nemen, zullen voor het grootste deel plaats grijpen in een bevriend laud. Gij kunt uw eigen land geen beteren dienst bewijzen dan door uzelf in Frankrijk en Belgie als waardige soldaten van het Engelsche leger te gedragen. z/Weest altijd hoffelpk, bedachtzaam en vriendelijk, begaat geen onrechtvaardigheid, vernielt geen eigendommen, beschouwt plundering als een onwaardig bedrijf, dan zult gij overal welkom zijn en vertrouwen inboezemen. Uw plicht kunt gij niet naar den eisch vervullen als gij uw gezondheid niet in acht neemt. Vermijdt daarom elke buitensporigheid. z/Vreest God en eert den Koning. w. g. Veldmaarschalk Kitchener. De „U 15". BERLIJN, 18 Aug. (Wolff s Bureau.) Het Engelsche bericht over de vernieti- ging van de Duitsche duikboot ffU 15" wordt thans door het Duitsche departement van marine bevestigd. De Engelsche ver liezen zijn nog onbekend. Gevecht op de Hnssische grens. BERLIJN, 18 Aug. Het generaal-com- mando van het eerste legercorps bericht, dat 17 Augustus een gevecht is geleverd bij btalluponen (in Oost-Pruisen aan den spoor- weg kort bij het grensstation Eydtkuhnen), waarbij de tot dat legercorps behoorende troepen met onvergelijkelijke dapperheid hebben gevochten, zoodat de zege werd be- haald. Meer dan drieduizend gevangenen en zes machinegeweren vielen in onze handen. Een groot aantal andere Russische machine geweren, die niet meegevoerd konden wor den, werden onbruikbaar gemaakt. De Russen verheffen zich er op in den slag bij Marggrabowd een Duitsche vlag te hebben veroverd, maar melden er niet bij dat dit slechts een vlag van het post- kantoor was. Vrijgesproken. In het begin van den oorlog berichtten Duitsche en buitenlandsche bladen, dat de hotelier Nicolai te Kochem (prov. Koblenz) met zijn zoon pogingen zou hebben gedaan om den tunnel bij Kochem in de lucht te laten vliegen. Nicolai werd daarop onder beschuldiging van landverraad en spionnage in hechtenis genomen. Aan de //Koln. Ztg." wordt thans uit Koblenz bericht, dat de krijgsraad van de vesting. Koblenz Ehren- breitstein den man heeft vrijgesproken, daar uit het onderzoek zijn volledige onschuld was gebleken. De zoon was niet in hechtenis genomen, aan zijn onschuld werd reeds van den aan- vang af niet getwijfeld. BERLIJN, 18 Aug. (Wolff's Bureau.) Officieus wordt meegedeeld dat het bevel tot den aanval op Luik van de opperste legeraanvoering, en dus van den Keizer zelf, is uitgegaan. Diens plan was 't van 't begin af aan zijn troepen de noodige rust te verschaffen bij den opmarsch in 't vijandelijke gebied en voor opmarsch zelf een vast steunpunt te verzekeren. Daarom is ook het algemeene oprukken naar Namen niet dadelijk voortgezet, daar het voorloopige doel is bereikt. De verdienste van den dapperen generaal Von Emmich is er niet minder om. Hij heeft zijn opdracht met bewonderenswaardig elan uitgevoerd en is daarom ook met een hooge orde onder- scheiden. BERLIJN, 18 Aug (Wolff-bureau.) In het laatste ultimatum aan Belgie staat, blijkens het bericht daaromtrent in de Norddeutsche Allgemeine Zeitung, dat het Belgische leger zijn wapeneer bij zijn heldhaftig verweer tegen een overmachtigen vijand heeft ge- handhaafd. Het rapport van Von Stein, den sous- chef van den generalen staf, over de ver- meestering van Luik, zegt daarentegen dat slechts zes zwakke brigades op vredessterkte aan die verraeestering hebben deelgenomen. Deze schijnbare tegenstrijdigheid heeft op- zien en twijfel gewekt. De toedracht der zaak is als volgtIn haar ultimatum heeft de Duitsche regeering natuurlijk gouden bruggen willen bouwen voor de Belgen, die zij zich noodgedwongen tot vijanden heeft gemaakt en zulks kon geschieden door een waardeerende beoordeeling van het Belgische leger. De afwijzing van het ultimatum heeft nu Duitschland vrijheid van handelen gegeven, daar de verzekering van den rijkskanselier, dat Duitschland de territoriale onschend- baarheid van Belgie zou eerbiedigen, slechts kon blijven gelden als Belgie vrede met Duitschland hield. BRUSSEL, 18 Aug. (Officieel.) Het Belgische Ministerie van Oorlog spreekt met beslistheid het bericht tegen dat ver scheidene forten van Luik in Duitsche handen zouden zijn. BRUSSEL, 18 Aug. Volgens de Patriote is hedenochtend te Sterrebeek (10 K.M. ten oosten van Brussel) een Duitsch vlieg- toestel door soldaten naar beneden geschoten. Er zat een gewapend officier in. Men vond militaire inlichtingen op hem. Nate zijn neergekomen wilde de officier nog op de Belgische soldaten schieten. Beide beenen waren hem verbrijzeld. MAASTRICHT, 19 Aug. Prins Eitel Friedrich bevindt zich te Luik en logeert in het provinciaal paleis aldaar. Hij is benoemd tot commandant van het lste garderegiment te voet. Prins August Wil- helm logeerde gisternacht eveneens te Luik in het Grand Hotel. Een hertog van Mecklenburg-Schwerin nam ook zijn intrek in het provinciaal paleis en is per auto naar bet front vertrokken. De nieuw benoemde gouverneur van Luik is luitenaut-generaal Von Kolewe. Officieel kan ik u mededeelen, dat zonder uitzondering alle forten zich in Duitsche handen bevinden. Den directeur-geneyaal Greiner, van de welbekenie wapen- en kruitfabriek Cockeril, werd door het Duitsche oppercommando opgedragen projectielen etc. te doen maken. Hij weigerde die opdracht uit te voeren, waarop hem en tevens eenige koofdinge- nieurs dier fabriek gelast werd hun woning niet te verlaten, terwijl aan de fabriek de navolgende proclamatie werd aangeplakt //l. Van heden af neem ik het bestuur over de fabriek van Cockerill te Costi van den tegen woordigen directeur-generaal over. 2. Het personeel blijft in zijn betrek kingen gehandhaatd. 8. De arbeiders hebben zich strikt aan mijn bevelen te houden. 4. Hun loonen worden hun gewaarborgd. 5. Uit hoofde van de duurte der levens- middelen zal het Pruisische ministerie van oorlog gedurende den oorlog aan de arbeiders een loonsverhooging van 50 percent ver- leenen. 6. Hij die zijn werk met nauwgezetheid verrickt en wiens gedrag niets te wenschen laat, zal goed behandeld worden. 7. De personen, die moeilijkheden ver oorzaken of zicb aan sabotage schuldig maken en de fabrikaten uit eigen beweging beschadigen, zullen terechtstaan voor den krijgsraad en zeer streng gevonnist worden. 8. Het werk zal zooveel mogelijk in alle afdeelingen hervat worden. Maandag, 17 Aug. 1914." w. g. Keppel, kolonel, attache van Duitsche regeering bij de tentoonstelling te Luik. Maandag hebben zich geen arbeiders aangemeld. In Rocoux (ten N.W. van Luik) zijn Zon- dag proclamaties gestrooid uit een Fransch vliegtuig van den volgenden inhoud z/Houdt moed, Luikenaars Wij hebben overwinningen behaaid." (N. R. Crt.) De aanstaande slag. Een medewerker van het Elaudelsblad van Antwerpen heeft een onderhoud gehad met een gezaghebbend man, van welk onder houd hij als volgt verslag geeft Wat denkt u van den toestand vroegen wij hem. Ik geloof dat we te midden van de droeve gebeurtenissen toeh veel redenen hebben om tevredeu te zijn. Voor mij staat het vast dat, wat ook den uitslag van den oorlog zijn mag, onze onafhankelijkheid eene zekere zaak blijft. Ook zelfs als, wat God verhoede, de Duitschers op het slagveld meester blijven Ja, dan nog. De Duitschers kunnen misschien op oorlogsterrein meester blijven dat is niet waarschijnlijk, maar wij moeten het ergste durven voorzien maar hunne overwinning zal nooit zoo overwegend zijn dat ze als oorlogsbuit de vernietiging onzer onafhankelijkheid zouden kunnen vergen. Blijven de Fransche en Engelsche legers, gesteund door onze troepen, overwinnaars, dan is de onafhankelijkheid van ons land voor zeer langen tijd gewaarborgd. Door de flinke houding onzer soldaten te Luik, hebben wij aan Frankrijk en ook aan EDgeland een dienst bewezen, die hun, ze verklaren het zelf, eene eeuwige schuld van dankbaarheid tegenover ons land oplegt. De onafhankelijkheid van ons Belgie wordt dus onaantastbaar. Dat zal, mijns inziens, voor ons de einduitslag zijn en daarover ben ik zeer tevreden, want onafhankelijk blijven is voor ons land hoofdzaak. Maar intusschen zal er op Belgisch grondgebied nog lang gevochten worden Misschien neen, misschien ja. De groote slag die op handen is, zal dat moeten uitmaken. Als de Duitschers in dezen slag de neerlaag krijgen, dan bestaat er alle kans dat ze er voor goed moeten van af zien langs Belgie naar Frankrijk te trekken. We hebben alle redenen om te hopen dat ze hier de neerlaag krijgen, want de groote slag zal aangevangen worden in voorwaarden die voor de Duitsche troepen volstrekt niet gunstig mogen geheeten worden. (Onze bevoegde zegsman trad toen in bijzonder- heden die volkomen zijne meeping staafden, maar die we voorzichtigheidshalve niet meedeelen. Maar moesten de Duitschers dezen grooten slag tegen alle verwachting, in, toch eens winnen, wat dan Ja, dan zullen we niet meer kunnen beletten dat ze langs ons grondgebied naar Frankrijk trekken. Hecht gij aan dezen slag een bijzonder groot belang De slag zal belangrijk zijn voor wat betreft de uitgestrektheid van het front en de manschappen in den strijd gewikkeld. Voor ons zal de slag uitmaken of de Duitschers al of niet langs Belgie Frankrijk binnen trekken. Dat is al wat die slag ons leeren kan. Deze slag zou dus geenszins op den einduitslag van den Europeeschen invloed oefenen Volstrekt nietVergeet niet dat de gevechten die tot hiertoe plaats grepen maar schermutselingeu zijn van eerste ver- kenningstroepen. De slag die nu zal ge leverd worden zal eene ontmoeting zijn tusschen de voorposten der beide legers. De actieve legers, de echte krijgsmachten van Duitschland, noch van Frankrijk komen niet in dezen strijd. Het zou belachelijk zijn te denken dat deze slag een einde zou stellen aan den Europeeschen oorlog. Ten hoogste zal deze slag het gevechts- terrein naar andere gewesten kunnen ver- plaatsen. Ofwel worden de Duitschers teruggedreven en dan zullen ze moeten trachten langs een anderen kant in Frankrijk te geraken. Dat zou hunne positie zeer verzwakkenofwel blijven ze meester en dan trekken ze zeer waarschijnlijk aanstonds het noorden van Frankrijk binnen in de richting van Parijs. Denkt ge niet dat ze dan eerst naar Antwerpen zouden komen Neen ik geloof dat niet. Toen de Duitschers onze grens overtrokken was dit vooral om langs hier spoedig in Frankrijk te kunnen vallen. Ze zullen wel verstandig genoeg zijn om hun krachten niet te ver- spillen door Antwerpen te belegeren. Zulke belegering zou ten minste 700,000 man vergen en deze zouden nog niet in staat zijn op 6 maanden tijd Antwerpen in te nemen. Maar nog eens, er bestaat veel kans dat wij samen met de Fransche en En gelsche troepen de Duitschers terugdrijven. Wat is uw besluit voor dezen slag Hij zal zeer ernstig zijn voor wat betreft het aantal menschenlevens die op h<gt spel staan. Wat ook de uitslag weze hij is volstrekt niet beslissendWinnen we dan is de oorlog daarom niet gedaan en dan hebben de Duitschers enkel een goede kans verloren. Verliezen we dan is volstrekt alles niet verloren. Voor alien is het ordewoord nu moed houden tachtig kansen op honderd zullen we winnen, en verliezen we dan is de ramp niet onherstelbaar. De einduitslag wat er ook gebeurt, is voor ons zekerBelgie blijft onafhankelijk. vragen wij, buitenstaanders, ons af. En terecht. Er werd steeds gemeld van een succes der Belgische troepen. In doorsnee werden alle aanvallen der Duitschers af gesiagen en de verkenners werden terug- geworpen. Evenwel trok vooral onze aandacht de meening van den eorresp. der Tel., ook opgenomen in ons vorig nummer, dat men in de eerste dagen o.m. kon verwachten den intocht der Duitschers te Brussel. Ook wekte wel eenig wantrouwen- de verplaatsing der Belgische regeering naar Antwerpen, hoe men dat ook wilde be- wimpelen. En nu kwam gisteren het bericht, dat de Belgische troepen terugtrokken binnen de stelling Antwerpen. Dit lijkt in elk geval op een terngtucht en bet viel waar te nemen, dat die berichten met teleur- stelling werden gelezen door hen, die door de tijdingen van het optreden van het kleine Belgie tegen het- groote Duitschland, daarvoor sympathie hadden gekregen. Ondertusschen weet men niet juist hoe het staat-, daar men van den strijd alleen het eindresultaat moet beoordeelen, en de eindgeschiedenis van deze worsteling is nog niet te schrijven. Wij laten hier onder volgen verscbillende gisteren ontvangen berichten ANTWERPEN. 20 Aug. Vannacht om 1 uur werd na een kabinetsraad, bijgewoond door de staatsministers, alhier de volgende officieele mededeeling gedaan In den loop van den dag van 18 Aug. is het Belgische leger, liggend op de stel- lingen, die het verscheidene dagen dapper en met welslagen verdedigd had, plotseling aangevallen door Duitsche strijdmachten, aanzienlijk sterker dan die der Belgen. Na een moorddadig gevecht werd besloten het hoofdkwartier over te brengen naar Mechelen, vervolgens naar Antwerpen, en het veldleger te doen aftrekken op de om- heining van Antwerpen, spil der nationale verdediging. Deze schikkingen stemmen overeen met de traditioneele verdedigingsplannen, die sedert 1856 vastgesteld zijn. Zij stellen Belgie in staat een leger te behouden, dat hoezeer beproefd, door talrijke en dappere gevechten toch ter vrijwaring van de on afhankelijkheid zal kunnen voortgaan doel- treffende hulp te verleenen, bij de verwachte krijgsverrichtiugen, aan de legers der waar- borgende mogeudheden. Aanzienlijke krijgs machten verzekeren trouwens de verdediging van de stelling te Namen, die den overtocht van de Maas beheerscht. Overtuigd van de rechtvaardigheid zijner zaak en gesterkt door de goedkeuring van het geweten der heele wereld, zal Belgie, dank zij aller vaderlandsche eendracht, voort gaan te strijden voor het recht, en de onafhankelijkheid van zijn grondgebied ver dedigen. ANTWERPEN, 20 Aug. Op order van den Minister van Oorlog moeten alle corres- pondenten, ook die van bevriende natien, Belgie verlaten. Aan de te Antwerpen vertoevende Neder- landers is den raad gegeven de stad te verlaten, daar de poorten zouden worden gesloten. Tallooze vluchtelingen komen deze stad binnen. De ongelukkige menschen hebben niets kunnen redden en deelen verschrik- kelijke bijzonderheden mede, van de rampen die de geteisterde streken van hun land hebben getroffen. TER NEUZEN. Ook hier komen thans, na de Duitsche uitgedrevenen, verschillende Bel gische vluchtelingen aan. De verhalen die men in de verschillende berichten leest, worden door hen bevestigd. Reeds Woensdagavond werd alhier door hen verteld, dat Leuven in brand stond. Ook later aangekomenen bevestigden dat verhaal. Ook get-uigen de verhalen van uitgebreide maatregelen, door de Belgische genie ge nomen, voor de verdediging van het land, hoe langs geheele straten de huizen met den grond werden gelijk gemaakt en bosscben omgehakt enz. Van hen werd ook vernomen van het terugtrekken der troepen, op Antwerpen en dat soldaten verhaalden, dat het daarvoor hoog tijd was geworden. Verschillende door ons ontvangen tele- grammen maakten ook gewag van het binnen trekken van Brussel door de Duitsche troepen. Door de Duitschers zou ook het station te Rymenam, in de provincie Antwerpen zijn verwoest. De Duitsche troepen teruggedreven? Van verschillende personen, die hier uit midden-Belgie arriveerden, wordt medege- deeld, dat de Belgen, in vereenigmg met de Franscben en Eugelschen de Duitschers in midden-Belgie weer zouden hebben terug gedreven en thans van Leuven en Luik de Fransche en Engelsche vlag waait. Op de beurs te Antwerpen werd dit bericht als officieel medegedeeld. Wij deelen dit bericht onder alle voorbe- houd mede, maar kunnen hieraan toevoegen, dat het verhaald werd door personen uit verschillende plaatsen hierheen komen. TER NEUZEN, 21 Aug. 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Biit van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.7 Biarritz. Laagste barometerstand 763.7 Munchen. Verwachting tot den avond van 22 Augustus Veranderlijke later zwakke tot matige noordelijke tot westelijke wind, veranderlijke bewolking, mogelijk eenige regen of onweer, overdag iets koeler. t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2