ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. A. a n best e ding. No. 6110. Donderdag 20 Augustus 1914. 54e Jaargang. mm. Bekendmaking. De Oorlog. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en Yrlldagavoad, aitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH DE SAHDE te Ter Henzen. BINNNENLAD. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Orootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 ittir op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG" zullen op Dinsdag den 25 Augustus 8914, des voormiddags 9l/2 ure, ten Raadhuize dier gemeente in het openbaar trachten aan te besteden de leverantie van de voor het jaar 1915 door de verschillende Openbare Lay ere Scliolen be- noodigde Schoolbehoeften. Voorwaarden der aanbesteding en lijsten van benoodigde schoolbehoeften zijn ter Secretarie op aanvrage verkrijgbaar. Zaamslag, den 13 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOCK Lzn., Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG bren gen ter kennis van belangbebbenden, dat eene aanvrage van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maat- SChappij, gevestigd te Neuzen, om vergunning tot aanleg van een stoomtfamweg van Drie Schouwen (gemeente Axel) naar Kloosterzande en van Neuzen naar Zaamslag, vergezeld van de daarbij behoorende tee- keningen voor zooveel het deze gemeente betreft ter inzage liggen op de secretarie dezer gemeente van 21 Augustus 1914 tot en met 3 September d. a. v. Zaamslag, den 18den Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voorn., JOH. DE FEIJTER, Burgemeester, De Secretaris, J. STOLK Lzn. Bestaat er tegen uitvoer van Nederland bezwaar Iu de sub-eommissies van het Kon. Na- tionaal Steuncomite konden reeds betrouw- bare gegevens worden verzameld over den stand der levensmiddelen in de verschillende deelen van het land, schrijft het R. N. Daarbij bleek, dat er van sommige pro- ducten, vooral van land- en tuinbouwpro- ducten, een zoodanige overvloed is, dat zij, ook bij een normaal verkeer per spoor en te water, binnenslands niet gebeel zouden kunnen worden verbruikt. Dit geldt vooral voor sommige groenten voor boter, kaas, slacbtvee en varkens. Onder deze omstandigheden wijdt de sub- commissie voor het vervoer baar voile aan- dacbt in de eerste plaats aan de beschik- baarstelling van vervoermiddelen, tot bet brengen van levensmiddelen, waar zij binnenslands noodig zijn, maar daarnaast ook aan bet vervoer naar Engeland, Duitsch- land en Belgie van hetgeen voor binnen- landsch verbruik niet behoeft te worden gereserveerd. Men zij dus niet beangst, wanneer men in deze kritieke dagen constateert, dat levensmiddelen naar Engeland worden ver- scheept, of per trein, of per scbip naar Duitschland of Belgie worden vervoerd. Er wordt op gelet, dat er voor binnen- landscb verbruik genoeg in het land blijft. Bovendien houde men in het oog, dat Nederland er een overwegend belang bij heeft, dat er geen tekort ontstaat aan grondstoffen en hulpmiddelen voor land- bouw, veeteelt en nijverheid, die het zelf of in het geheel niet of niet in voldoende hoeveelheden voortbrengt. Men denke slechts aan graan, steenkolen, zout en dergelijke meer. Alleen wanneer Nederland van zijn over vloed aan sommige producten naar het buitenland uitvoert, kan het andere pro ducten, waaraan het behoefte heeft, van bet buitenland betrekken. Nu het credietwezen tijdelijk in zijn werk- zaamheden zoozeer is ingekrompen, geldt nog meer dan in normale tijden, dat het geen van bet buitenland wordt ingevoerd, betaald moet worden met goederen of met goud. Waar nu verschillende staten het goud zooveel mogelijk vastbouden, is het duidelijk dat wij hetgeen wij van het buitenland noodig hebben, alleen kunnen krijgen als wij van onzen overvloed van koffie, thee, rijst, cacao, groenten, boter, kaas, vee, varkens en vleescb uitvoeren wat wij kunnen zonder den voorraad, die voor binnenlandscb verbruik moet worden terug- gehouden, te na te komen. Men zij gerust, op het behoud van den noodigen voorraad en aanvulling daarvan wordt voldoende zorg gedragen. Het verkeer met de Duitsche havens- Van officieele zijde wordt uit Berlijn gemeld De in bet neutrale buitenland verspreide meening, dat de Duilsche havens geblokkeerd zijn en bet scheepsverkeer met Duitschland gestremd zoude zijn, is onjuist. Geen haven is geblokkeerd, het scheepsverkeer van on zijdige staten met Duitschland staat niets in den weg. De van Er gelscbe zijde uit- gestrooide beweringen, dat de Noordzee door Duitschers met mijnen onveilig is gemaakt, is onwaar. Onzijdige schepen voor Duitsche Noordzeehavens hebben bij dag naar een punt 10 zeemjjlen van Helgoland aan te sturen, aldaar is van Duitsche zijde voor loodsen gezorgd, die de schepen in de haven geleiden. Naar de Oostzeehavens hebben onzijdige schepen direct aan te sturen. Voor elke haven zijn loodsen. Het kolen- uitvoerverbod strekt zich niet uit tot bunker- kolen. De kolenverzorging is gegarandeerd. Middelburg en Vlissingen. Naar aanleiding van het afriemen der be- volking van Middelburg en Vlissingen wordt door den Commissaris der Koningin in Zeeland aan de besturen van die gemeenten gevraagd, of daardoor bepaalde oorzaken met eenige waarschijnlijkbeid konden worden aangewezem Beide besturen antwoorden, dat een trek valt waar te nemen naar grootere gemeenten, waar door uitbreiding van industrien uitzicbt op hoogere loonen bestaat. Het gemeentebestuur van Middelburg deelde ook mede dat bovengenoemd ver- schijnsel werd in de hand gewerkt door de omstandigheid, dat aldaar geene nieuwe inricbtingen van industrieelen aard gevestigd worden en doordat verscheidene inwoners verhuizen naar een onmiddellijk nabij Middelburg geleg.m onderdeel van de ge meente Koudekerke, waar minder lasten worden opgebracbt en tevens van de voor- deelen van Middelburg als stad kan worden geprofiteerd. Te Vlissingen is de economische toestand niet ongunstiger geworden. (Hbl.) De naar lJmuiden binnengevluchte Duitsche logger A. E. 42 zal daar ge durende den oorlogstoestand in de haven blijven liggen. Men meldt uit Schiermonnikoog De Duitsche vliegmachine, die hier geland is, wordt gedemonteerd de aviateurs, een Duitsche luitenant en een vaandrig worden naar Alkmaar overgebracht. Het toestel was een watervliegtuig. De lichting 1915. De Minister van Oorlog heeft te kennen gegeven, dat, Het gevecht bij Haelen. De Daily News heeft een telegram uit Brussel ontvangen van zijn correspondent, Philip, die Zaterdag het slagveld van Haelen heeft bezocbt. Hij vond daar een terrein ter lengte van honderd meter, waar de grond omwoeld was. Het is bet graf, waarin de lijken van 1200 Duitschers zijn begraven die in het gevecht van Woensdag waren gesneuveld. Ook elders op het slagveld vindt men overal graven, sommige van Belgen, andere Duitschers, weer andere van paarden. Toen ik het slagveld bereikte vervolgt de corresponpent waren de boeren nog bezig de graven met aarde af te dekken. Twee voile dagen ai waren zij daarmede bezig geweest. Zij waren er eliendig onder. Op dit slagveld stond bet koren rijp om gecogst te worden, maar slechts weinig militairen en daarbij een officier, een onder- officier en -4 manschappen gedood. ter wij I 6 manschappen gewond werden. Onmid dellijk drongen in ieder huis militairen binnen en dwongen de bewoners zonder onderscheid van rang, stand, leeftijd of sekse hunne woningen te verlaten. De huizen werden in brand gestokende mannelijke inwoners brachten staande en omringd door militairen den nacht voor het station door, de vrouwen werden afgezonderd en moesten voor vier uur beden namiddag de stad verlaten. Vise lijkt thans een vuurzee, er is nagenoeg geen huis of het staat in brand. De be- volking is tot wanboop gedreven, letterlijk niets dan het veege lijf hebben de inwoners gered. Vreeselijk en deerniswekkend is de aanblik, stom staren de ongelukkigen voor zich uit, niet wetend welk lot hen wacht. Het was levensgevaarlijk door de straten van bet brandend vroeger zoo welvarend hoewel door de wet van 3 Augustus 1914 sommige bepalingen der Militiewet, m.n. die betreffende de loting, worden terzijde gesteld, dit niet het geval is met de bepalingen, betreffende gescbikt heid voor den dienst, vrijstelling en uit- sluiting. Op grond hiervan blijven ook zij, die eerst na het in werking treden der wet op 3 Augus tus ongeschikt verklaard, vrijgesteld of uit- gesloten zijn, buiten oproeping, wanneer de uitspraak tot vrijstelling of uitsluiting voor de oproeping onherroepelijk is geworden. (,/N. Ct.") ervan zal worden binnen gehaald. Donkere plekken in de bietenvelden zijn gedrenkt met het bloed van menschen of paarden. De Belgiscb troepen trokken 's avonds terug over den spoorweg en door eenige open velden naar het bosch, dat ongeveer anderhalve mijl verder ligt. Daar brachten zij geschut in positie en bestormden het dorp. De muren der huizen zijn doorzeefd met kogelgaten en de ruiten zijn alle vernield. De kerktoren is half zonder dak het werk van een kanonskogel. De klok is van zijn plaats gerukt. De Belgen schoten goed en in weinig tijd dwongen zij de Duitschers tot de keus te vallen of terug te trekken. De Duitschers besloten tot bet laatste en moesten zich nu op een open terrein begeven en daarbij een brug overtrekken. Dit laatste raoest in gesloten colonne gesehieden. De machinegeweren der Belgen, die in het geboomte verdekt opgesteld waren, maaideD de Duitschers neer als de sikkel het koren. Uit de helmen en lansen, die op den grond verspreid lagen bleek, dat de Duit schers moedige aanvallen badden gedaan tot vlak bij de loopgraven der Belgen in 'tbietenveld en tot bij de Belgischekanonnen Op de linkerflank der Duitschers waren de machinegeweren der Belgen opgesteld achter of in huizen vlak bij het dorp Vijf van die huizen zijn tot den grond afgebrandtwee andere^ iets verder weg liggen geheel in puin en zijn ook verbrand In een stal zat een boer te schreien bij de lijken van zijn koeien. Het scbieten van de Duitschers schijnt niet goed genoeg te zijn gericht geweest, om den opmarsch van hun infanterie te dekken. Tegen den middag trokken de Duitschers zich achter het dorp terug, waar zij nog liggen. De Belgen liggen in hun stelling te wachten op een nieuwe poging der Duit schers om door te breken. Dit laatste werd Zondag door den eorresp. der N. R. C. bevestigd. In Engelsche bladen vinden wij de ver taling van een brief, dien de Belgen bij een krijgsgevangen Duitsch officier (wiens weinig Duitsch klinkenden naam als Ernest Smith wordt opgegeven), zouden hebben gevonden. Hij schrijft (de brief is aan zijn vrouw gericht) over bet gevecht bij Haelen o. m. ffDe vijand heeft het dorp Haelen, door onze troepen bezet, heroverd en wij hebben de grootste raoeite gehad, weg te komen. Overal om ons heen sprongen de granaten en de terugtocht werd zeer bemoeilijkt door bet wilde voortrennen van paarden, die zich hadden losgerukt. Over de sterkte van den vijand moet (volgt een naam die-niet te ontcijferen was) ons verkeerd hebben in- gelicht." En verder „Wij rukten op, of het de Keizerliike manoeuvres gold eu niet een oorlog. Dat heeft heel wat menschenlevens gekost eu zal nog veel meer kosten. Als hetgeen mij wordt verteld waar is, hebben we ook een twaalf kanonnen moeten achterlaten, omdat de bespanningen waren gedood. ,/Ilet Belgische leger is ongetwijfeld veel beter dan wij gedacht badden." (N. R. Crt.) Vise in brand gestoken en verwoest, Daaromtrent wordt uit Maastricht aan de N. R. C. gemeld Zaterdagavond omstreeks 11 uur hebben, zoo wordt van Duitsche zijde beweerd, bewoners van Vise, die zich tot dusverre ernstig en welwillend jegens de Duitsche troepen hadden gedragen, geschoten op een zee, een kon om ici, waren es stadje te gaan. Op de binnenplaats van boerenhoeve, omringd door een vuur- zat als verstijfd van scbrik en angst vronwtje van circa zeventig jaar. Zij niet meer beseffen het vreeselijke dat haar been geschiedde//Laissez moi monsieur, laissez moi mourir ici de eenige woorden die de stakker kon uitbrengen. Met toestemming van den militairen com mandant mocbt eene vrouw uit den gegoeden stand met mij spreken en raad vragen. Het was een Duitsche die met een Belg gehuwd, in Vise woonde. Zij was de eeuige vrouw in een groep van tweehonderd in woners en had als gunst weten gedaan te krijgen het toekomstig lot van haar man te mogen deelen. Ik kon haar niet helpen, boewel ik voor haar bij den bevelvoerenden officier sprak. Sprakeloos stond een priester te midden der wezenloos schijuende mannen, ook hij zal met de anderen voorloopig naar Alien worden weggevoerd, waar over hen zal berecht worden. Een soldaat vertelde mij dat toen hij een huis binnendrong om de bewoners er uit te verwijderen, een vrouw hem baar zuigeling voorhieid. Hij had diep medelijden, zoo deelde hij mede, docb moest zijn plicht doen en de arme vrouw wegbrengen ,/Auch ich habe Kinder", zeide hij, „es ivar furcht- bar Wat zal er nu met die vrouw ge- beuren vroeg ik. ,/Es gibt nur Einer der weiss" antwoordde de soldaat. In bet huis van een tamilie, bestaande uit vier personen, waar ik nog gisteren vertoefde en voor welke ik mij interresseerde vond ik alles dooreen. Ik doorliep het huis, om te zien of zij wellicht ergens gevlucht waren het scbeen dat zij overbaast het huis hadden moeten verlaten, alles duidde daaropde bedden waren in den toestand zooals de bewoners deze hadden verlaten, kleeding- stukken lagen op den grond, kasten doorzocbt. Nooit heb ik grooter verwoesting en ver- schrikkelijker ellende gezien en meegeleefd als heden te Vise. Offieieren verzekerden mij dat het klooster, het zoogenaamde /College" te St. Hadelin, dat als hospitaal is ingericht, het eenige gebouw is dat ge- spaard zal worden. Een priester daar betuigde mij, dat de inwoners niet geschoten kunnen hebben hij kende ze er te goed voor. Bovendien was er, sedert de stad door de Duitschers bezet, nooit iets voorgekomen dat hen hebben kunnen tarten. Een geneesheer die met de meeste voorkomendheid zijn moeilijke plicbten, ook ten opzicbte der Duitschers beeft waargenomen, en die nog gister hun dank mocht oogsten, werd be- handeld alsof hij mede scbuldig was en eveneens weggevoerd. Ik vond hem niet meer tehuiszijn dochters bevinden zich, naar ik boor, te Eysden in veiligheid. Men moet een hart van steen hebben om geen tranen te laten bij bet aanschouwen van zooveel verdriet en nooit goed te maken ellende. Zooeven, half zeven, kwamen bier te Maastricht eentweehonderd-tal vluchtelingen meest vrouwen en kinderen, aanvoor loopig is bun onderkomen gegeven in de kweekschool voor onderwijzers, waar ik met enkelen sprak. Hartverscheurend waren hunne verhalen. Zij zijn nu van voedsel en koffie, in allerijl door de zorgen der burgerij bijeengebracht, voorzien. Ieder helpt daar mede, dames dezer stad helpen ijverig den nood dier ongelukkigen lenigen De tooneelen die zich verleden week te Mouland hebben afgespeeld, worden door deze verre overtroffen zou Elf gewonden, onder wie 3 Duitschers zij a uit de ambulance te Vise, die ontruimc is, naar hier gebracht, twee naar Calvarien- berg, vier naar de woning van Minister Regout, de overigen in de Augustijnenkerk. JEen onderhoud met den Duitschen llijkskanselier. De Duitsche rijkskanselier von Bethmann Hollweg heeft naar uit Berlijn aan de N. R. Crt. wordt gemeld een onderhoud toegestaan aan Bjorn Bjornson, den oprichter van //Der Korrespondenz Norden". De rijks kanselier heeft zich volgens den interviewer opeuhartig over den toestand uitgelaten. Hij sprak met warmte over de voorbeeldige houding der neutrale staten en met voorname terughouding over hetgeen de tegenstanders van Duitschland deden. Alleen over En geland wond hij zich eenigszins op. Hij zeide ongeveer bet volgende //Dat de Noordelijke landen en Nederland zich zoo beslist onzijdig houden, wordt in Duitschland, en bizonderlijk in leidende kringen,ten zeerste gewaardeerd, en Duitsch land is besloten deze neutraliteit met alle ten dienste staande middelen te steunen. Dit geldt vooral voor onze onmiddellijke buren, Nederland en Denemarken. Ik heb vervolgde de rijkskanselier vier jaar lang alles gedaan om een wereldoorlog te voorkomen en zelfs nog na de moblisatie hem trachten te lokaliseeren. Tevergeefs echter. Rusland is voor de zware verant- woordelijkheid om den wereldbrand te doen uitbreken niet teruggedeinsd. Het meest onbegrijpelijke echter van dezen bandel, waarvan wij den prijs moeten zijn, is ons de houding van Engeland. Wat stelt het zieh daar eigenlijk van voor En met welke middelen strijdt bet tegen ons z/Ik heb zooeven van onzen gezant te ionstantinopel een telegram ontvangen, waarin mij. wordt meegedeeld dat aan het ngelsche gezantschapsgebouw aldaar een plakkaat is bevestigd over een nederlaag der Duitsche vloot in de Noordzee. Duitsch- and zou 20 zijner beste schepen hebben verloren. Dit onware bericht is er natuurlrjk op berekend, de Turken bang te maken. /Duitschland girg de rijkskanselier voort strijdt in dezen oorlog niet slechts voor zich zelf. De Skandinavische landen dienen te beseffen, dat ook hun bestaan op het spel staat, als Rusland mocht over- witmen. Dat bij ons lot ook dat van an dere Germaansche landen is betrokken, zal ons met verdubbelde vastberadenheid voor dezen strijd bezielen. //Men heeft mij vaak verweten, dat ik mij in de politiek te veel door ethische beweegredenen liet leiden. Bedenk nu eens welke houding ons volk aanneemt en wat het beteekent, dat ook de sociaaldemocraten, die mij zooveel moeilijkheden in de binnen- landsche politiek hebben berokkend, thans als een man achter ons staan. Het zijn de innerlijke zedelijke krachten die alles voorwaarts drijven. z/Nog eensonze mobilisatie is nog niet geheel voltooid en toch heeft ons leger reeds belangrijke successen behaald bij Luik, Miihlhausen, Lagarde, en bet land van vijanden gezuiverd. ,/Een volk dat zich, bewust van zijne moreele kracht, als een man heeft verheven en zoo bewonderenswaardig dingen tot stand weet te brengen, kan en zal niet onder den voet worden geloopen." Luik gevallen. Het Wo'if-bureau maakt het onderstaande rapport aan den Duitschen generalen staf bekend, dat is geteekendYon Stein, generaal-kwartiermeester. Het gebeim van Luik kan nu worden ontsluierd. Wij hadden bericbten ontvan gen, behelzende dat voor het begin van den oorlog Fransche offieieren, en misschien ook soldaten, naar Luik wareu gezonden om de Belgische troepen te onderrichten in de verdediging van een vesting. Op dat oogenblik was daartegen niets in te brengen, maar toen de oorlog eenmaal was uitgebroken, werd het een schending der onzijdigheid van Belgie door Frankrijk. Wij moesten toen snel handelen. Niet gemobiliseerde regimenten werden tegen Luik afgezonden. Zes brigades op vredes- sterkte met wat ruiterij en artillerie hebben Luik ingenomen en zijn eerst daarna op oorlogssterkte gebracht. Dit is thans vol tooid. Onze tegenstanders hebben gemeend, dat bij Luik 120,000 Duitschers stonden, die w'egens moeilijkheden der verpleging den aanval niet konden doorzetten. Zij hebben zich vergist. de pauze beeft een andere oorzaak gehad. TER EUZENS "V"* Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenrlen, dat een afschrift van eene aanvraag van de Zeeuwscll- Vlaamsche Tramweg Maatschapjnjge- vestigd te NEUZEN, om vergunning tot aanleg van een stoomtramweg van Drie Schouwen (gemeente Axel) naar Kloosterzande en van Neuzen naar Zaatnslag, vergezeld van de daarbij behoorende tee- keningen voor zooveel deze gemeente betreft, van af 18 dezev, gedurende veertien dagen, ter ge- meente-secretarie ter inzage zijn nedergelegd. Ter Neuzen, 17 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. sas*. is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1