ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. No. 6108. Zaterdag 15 Augustus 1914. 54e Jaargang. De Oorlog. ABONNEMENT:' ADVERTENTIEN BEKENDM AKIN G. BINNNENLAD. Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag-, Wosnsdag- en Yrpagavond, uitgezondard op Feestdagen, Bij de Firma P. J. YAN BE SANDE te Ter Nenzen. UITBETALING der Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 UUP op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG" zullen op Dinsdag den 25 Augustus 1914, des voormiddags Oll2 ure, ten Raadhuize dier gemeente in het openbaar trachten aan te besteden de leverantie van de voor het jaar 1915 door de verschillende Openbare Lag ere Scholen be- noodigde Schoolbehoeften. Yoorwaarden der aanbesteding en lijsten van benoodigde schoolbehoeften zijn ter Secretarie op aanvrage verkrijgbaar. Zaamslag, den 13 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. liede van H. M. de Koningin. vDe berichten welke tot Mij komen om- trent de stoornis of den stiistand in bedrijven of gebrek, ontstaan tengevolge van den oorlog en bet te onzent bestaande oorlogs- gevaar, doch bovenal de kommer en be- zorgheid welke Mij allerwegen tegemoet treden waar ik Mij beweeg te midden van Mijn Yolk, vervullen Mij met groote deernis voor de velen die in zoo benarde omstandig- heden verkeeren. „Het is daarom dat ik een beroep doe op al Mijne Landgenooten die tot helpen in staat zjjn, ten einde met Mij eendracbtig de handen ineen te slaan om plannen te beramen en uit te voeren, opdat aan deu nood der tijden zooveel in ons vermogen ligt bet hootd worde geboden. ,/Daartoe beb ik gemeend in de eerste plaats de medewerking te moeten inroepen van den Werkloosbeidsraad, van de Alge- meene Armencommissie, van den Nationalen Vrouwenraad, van den Tuinbouwraad, van het Landbouwcomite, van de Maatschappij van Nijverheid, om met de plaatselijke comites "welke zich te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht gevormd bebben, en naar ik hoop in andere plaatsen nog ge vormd zullen worden, in overleg te willen treden. ,/Doch Ik wil uitdrukkelijk verklaren dat iedere vereeniging die tot hetzelfde doel wenscht samen te werken, met instemming zal worden begroet en dat Ik dus door den oproep tot deze vergadering geenerlei voorkeur heb willen toonen voor enkele comites met achtorstelling van andere. Met groot e waardeerirg btb k kennis genomen van de alom werkzame bulpvaardigheid. ,/Zoo vertrouw Ik, dat het hier te stich- ten comite bet middenpunt zal vormen van de pogingen die allerwegen gedaan worden tot leniging van den nood en dat wij alien eenmaal de blijde voldoening zullen smaken dat menig bezorgd hart ruimer zal kunnen kloppen. ,/De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid Mijn oprechten dank voor zijn bereidverklaring de leiding van deze ver gadering op zich te nemen. ,/lk verzoek u thaus, onder voorzitterschap van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid uwe beraadslagingen aan te vangen en vertrouw dat gij met den Minister een kern-comite zult vormen." Met deze toespraak leidde H. M. de Ko ningin Maandagmiddag in de Treveszaal de bijeenkomst in, satnengeroepen op ini- tiatief van H. M. de Koningin, met het doel eenheid te brengen in de pogingen tot leniging van den nood onder de tegen- woordige omstandigbeden. Onder applans werd door Minister Treub met macbtiging van H. M. medegedeeld, dat H. M. 20,000 beschikbaar heeft ge- steld als bijdrage in het verleenen van steun. Mangrijpend schou^spei. De Haagsche kouter der Prov. Groninger Ct. schrijft Nimmer zal mij uit de herinnering wijken het tooneel, dat ik Dinsdag der vorige week voor het Koninklijke Paleis in het Noordeinde heb medegeleefd. Ik beb onze souvereine Vorstin bij vele ook gewichtige gebeurtenissen, in Haar leveri van vrij nabij kunnen gadeslaan, bij feeste- lijke gelegenheden, in 's lands raadzaal, als jonge vrouw, toen Zij voor het eerst Haar Echtgenoot (toen nog Haar Verlootde) aan het volk voorstelde, als jonge Moeder, toen Zij voor de eerste maal Haar Kind aan Haar getrouwe onderdanen liet zien. En onder vele andere omstandigbeden. Nimmer als Dinsdag. Zooals Zij daar stond, de trekken wit als het kleed dat Zij droeg, gespannen van ingehouden emotie, innige, diepe bezorgdheid op heel bet gelaat, de linkerhand zenuw- acbtig spelend met de blonde haren van het Kind, dat Zij nu en dan, als instinct- matig, tegen zich aandrukte. Een geheele divisie was langs Haar ge- trokken, schier rakelingseen bonte troep van jongere en oudere mannen, alien de oogen op Haar richtend, als om te zeggen z/wij zijn er, gij kunt op ons rekenen Anders guitige jongenssnuiten stonden nu straklandweermannen met baarden hadden de oude stramheid van hun eersten oefentijd teruggevondenpiepjonge officieren, in splinternienwe uniform en met glimmend leergoed, poogden niet eens //schneidig" te doen de tros scbeen een bijeengeraapt mengsel van allerlei gerequireerde wagens, welker zeilen nog de namen droegen van bekende Haagsche handelarenfrjne koets- paarden, cobs en hackneys, gingen voor munitiewagens of sleepten een veldsmidse. Neen, dit was geen revue, het was een oorlogsvaardige troep, waaraan niets ver- geten was, zelfs niet een zak, op een der wagens, met het veelzeggend opschrift ,/Puttenvergift". Het leger bracbt zijn Koningin het sa- luut zijner offervaardigheid. Het was bet ave Caesar in de taal der 20ste eeuw omgezet. Staande op bet voorplein van het Paleis, vlak bij den rijweg van het Noordeinde, bad de Koningin bet voorbijtrekken gevolgd. Met Haar duizenden, die in een breeden boog, een halven cirkel bijna, tegenover het paleis en op de trottoirs geschaard, diep onder den indruk van den ernst der tijden, deze revue bijwoonden, in stilte bijna, zonder kreet, zonder poging om een goed plaatsje te veroveren. Nu was de troep voorbij. Toen geschiedde het meest spontane ge- beuren, dat ik ooit beb meegeleefd Nog voor Prins Hendrik goed Haar be- doeling kon begrijpen, had de Koningin een der bandjes van Juliana gegrepen en zoo, met het Kind naast Zich, trad Zij met snelle treden op bet volk toe, tot Zij de eerste rij bijna beroerde. Met dat zeldzaam fraai getimbreerd ge- luid, dat op wie't boort zijn bekoring nooit mist, gaf H. M., den recbterarm omhoog gebeven tot jubelgebaar, bet sein tot een z/Leve bet Vaderland En steeds maar dien kreet herhalend, die nu duizend echo's vond, passeerde Zij nu de revue van Haar Volk. Duizenden hoeden en zakdoeken, als een vlucbt zeldzame vogels, gingen aan uitge^ stoken handen de lucht in, vrouwen en meisjes snikten, mannen bedwongen hun tranen niet. Vlak bij mij stond de gewezen Indische legeraanvoerder generaal Van Daalen en die bouwdegen was zijn aandoening kwalijk meestfir. Een gejuich als een orkaan brak los, een groep zette bet volkslied in. Dan even bet moment van stilte, slechts onderbroken door bet luide snikken van vrouwen en toen zong heel de massa, als een reusachtig gemengd koor, onder bet klankbord van den zonbestraalden hemel En, midden op den rijweg, het van het lange staan moede geworden Prinsesje, naast Zich, dat met verwonderd-ernstig snoetje naar Moeder opzag, zong de Koningin der Nederlanden met Haar Volk mede, terwijl bet betraande gelaat als hoogere bezieling verkreeg. Hier gaf het geprangde -gemoed van Vorstin en Volk zich lucbt in de tonen en woorden van het volkslied. Ik geloof niet, dat ik ooit meer zoo zal hooren zingen. Belangrijke vsrklae*ingen. Reeds werd melding gemaakt van den stap der Eugelsche regeering, die aan de regeeringen van Noorwegen, Nederland en Belgie heeft te kennen gegeven, dat wan- neer pogingen aangewend werden om deze landen over te halen de neutraliteit prijs te geven, Engeland bereid is met de wa penen ben te steunen, die met alle mid- delen, die haar ten dienste staan, zal trachten de schending van bun grondgebied tegen te gaan. Daarbij werd de verzekering gevoegd, dat na bet eindigen van den oorlog het grondgebied dier staten zou worden ge- waarborgd. De mededeeling, dat zoowel Frankrijk als Rusland zich daarbi) zouden aansluiten is bevestigd gewordende gezanten van die mogendheden hebben ieder voor zich een gelijkluidende verklaving tegenover onzen Minister van Buitenlandsche Zaken afgelegd. (R- N-) De Landstopm. Gisteren is door H. M. de Koningin machtiging verleend om de Landstorm op te roepen. Bij openbare kennisgeving zijn de betrokkenen gewaarscbuwd zich gereed te houden. Er is nog altijd een verkeerde meening omtrent degenen die bij den Landstorm bebooren. Daarom wordt er met nadruk op gewezen, dat daartoe alleen bebooren die mannen, tusschen den 20-40jarigen leeftijd, wier namen voorkomen in de Land- stormregisters. Aan iedereen, wiens naam in dat register voorkomt, is destijds van wege den burgemeester een bewijsstuk ver- strekt, dat hij tot den Landstorm behoort. Volgens de N. R. Crt. is de eerste aan- leiding tot bovenvermelden maatregel gelegen in de wenschelijkheid van te voorzien in deu dreigenden kadernood. Van de Koninkkjke machtiging zal dus voorloopig een beperkt gebruik gemaakt worden, de oproeping zal zich alleen uitstrekken tot officieren en verder kader. De stormloop op de spaarbanken geeindigd. Een bewijs voor de toenemende kalmte is, volgens het Hbl., wel bet feit, dat aan de particuliere spaarbanken in ons land thans vrijwel de rust is teruggekeerd. Zoo worden bij v. aan de spaarbank voor de stad Amsterdam niet alleen weder flinke be- dragen ingelegd, maar van de opgevraagde sommen worden zeer aanzienlijke bedragen 11 Aug. jl. bij v. bijna 21/, ton niet opgenomen. Gelukkig dat de menscheu bet dwaze inzien van het wegbalen der gelden van de spaarbanken, waardoor zij niet alleen rente missen, maar ook alle kans loopen hun geld te verliezen. Men begint te begrijpen, dat de ingelegde gelden veiliger zijn op de spaarbanken dan bij de menschen tbuis. Lastige passagiers Op de reede van Vlissingen ligt nu reeds ongeveer 10 dagen bet Duitscbe stoom- schip //Maine", met 800 a 900 passagiers aan boord, betwelk door den oorlog niet vertrekken kan. De toestellen voor draad- looze telegrafie zijn op last van de Regee ring oubruikbaar gemaakt. Onder de passagiers, landverhuizers van verschillende nationaliteit, wordt, in ver- band met den Europeeschen oorlog, een oorlog-iu-'t-klein gevoerd, die aan gezag- voerder en bemanning handen vol werk geeft. Naar wij vernemen zullen de lastige passagiers door een Nederlandsch schip in twee reizen naar Rotterdam worden vervoerd. Studenten, die den ernst der tijden niet begrijpen In bet Mannen-hospitaal te Hellevoet- sluis bieden eenige medische studenten hun hulp. Drie hunner hebben Vrijdagmiddag en -avond zich voorgedaan als spionnen. Zij spraken gebrekkig Hollandscb en namen tal van foto's. Door deze handelwijze trok- ken ze de aandacht van eenige autoriteiten Ze werden nu door de politie aangehouden en naar het bureau geleid, alwaar zij beken- den Nederl. medische studenten te zijn. Deze studenten-grap zal zeker niet zoo malscb voor ben afloopen. (Rott.) Aan de Limburgsche grens. MAASTRICHT, 12 Aug. In de vroege ochtenduren hoorde ik van uit de meest nabij zij nde forten een voortdurend goed onderbouden kanonvuur, dat tot circa 2 aanhield. Niet onmogelijk is bet dat heden een ernstig gevecht, wederom bij Tongeren, heeft plaats gehad. Gisteravond moet, naar ik uit zeer bevoegde bron ver- m, die stad en St. Truien met gewonden overvuld geweest zijn, betgeen mijn telegram, als zou er toen een gevecht geleverd zijn, bevestigt. Ik moet er op wijzen dat een schen ding van het Nederlandsch grondgebied door Duitsche troepeu met de meeste zorgvuldigheid wordt en is vermeden. Berichten in buitenlandsche bladen melden, naar ik boor, bet tegendeel. Niet genoeg kan ik die berichten met de meeste beslistheid tegenspreken. Een aan de grens loopende weg bij voor beeld, ten zuiden van Eysden, waarvan het onder- houd door die gemeente wordt betaald, wordt zorgvuldig door de Duitsche troe- pen vermeden. Teneinde onze neutra liteit niet te scbenden is eenige meters verder zuidwaarts door de Duitschers een nieuwe weg aangelegd. Een verdwaalde Duitsche patrouille was hedenochtend zeer nabij de Nederlandscbe grenzen de daar geposteerde marechaussee toonde de drieklenr, ten teeken dat zij door- rijdende, zich op Nederlandsch gebied zouden begeven. Onmiddellijk sloeg de patrouille een andere richting in. In het kasteel van graaf Geloes te Eysden dat ik nog hedenavond bezocht, worden circa driebonderd Belgische niet-militaire vluch- telingen verpleegd. Er is door dit groot aantal gebrek aan kleedingstukken, linnen- goed e. d. Spoedige hulp is hier eeu dringende noodzakelijkheid. Gewonde mili- tairen worden hier niet meer binnengebracbt. (N. R. Crt.) Het ver gaan der „Alcor Uit te Rotterdam ontvangen telegrammen bljjkt, naar bet ,/Hbl." verneemt, dat het Nederlandsche stoomschip //Alcor" dat in de Oostzee gezonken is, door de Russische vloot tot zinken is gebracht. De telegrammen wettigen de veronder- stelling, dat de Russen het sehip voor een of ander doel noodig hebben gehad en het daarom eenvoudig bebben genomen, om bet, nadat alien in veiligbeid waren gebracht, tot zinken te brengen. Althans, de Russen schijnen zich bereid te bebben verklaard, de voile schade te vergoeden, wat zij trouwens ook moeten doen, daar bet prijs maken van een neutraal schip, nog wel voor een van hun eigen havens, onwettig is. De bemanning is te Stockholm aan- gekomen. JEen spion. Men meldt uit Roosendaal Tusschen Antwerpen en Essen zat Zon- dag een heer in den trein gekleed in een fantasiepak. Hij had een handkoffertje bij zich en trok absoluut door niets de aan dacht der medereizigers. Dicht bij Essen gekomen echter, haalde hij uit zijn borstzak een notitieboekje en schreef enkele regels op een blaadje papier, scheurde dit uit zijn boekje, rolde het op en stak het in een buisje, dat hij uit een zijner zakken haalde. Daarop opende hij zijn valiesje en tot verrassing zijner medepassagiers haalde hjj daaruit een duif te voorschijn. In een minimum van tijd had hij bet buisje met het briefje aan een der pooten van bet beest bevestigd en stelde dit door bet portierraam in vrijheid. Een Belgische dame, die tegenover den beer zat, werd plotseling zoo opgewonden, dat zij den heer bij zijn wangen greep en deze met haar nagels begon te bewerken. Een formeele worsteling ontstond en de dame gaf geen pardon. Een der medereizigers trok aan de noodrem waarop de trein tot staan werd gebracht De heer werd onderzocht en hierbij bleek dat hij een Duitscber was, verdacht van spionnage werd hij aan handen en voeten gebonden en naar Antwerpen teruggevoerd. Ook de dame werd gevangen genomen ten einde door de justitie te worden ondervraagd Uit Antwerpen. De burgemeester van Antwerpen, die zoo als men weet in een proclamatie verklaard had, dat de Duitschers o. a. ook door Neder landsch Limburg naar Belgie oprukten en zoodoende aanleiding gaf tot de verbittering welk op het oogenblik onder de Belgen ten onzen opzicbte valt waar te nemen, heeft den len Augustus een nieuwe proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de door hem begane tout tracbt te herstellen en o.a. zegt Er worden insgeljjks valsehe geruchten verspreidnopens de bouding van een naburige en bevriende natie, die uit hoofde van haar toestand gehouden is tot onzijdigheid, maar die in de zittingen van haar parlement en in de organen, die haar openbare meening uitdrukken, de wezenlijkste betuigingen van sympathie tot Belgie richt. Ik kan mijn medeburger niec genoeg aanraden van zich voor dergelijke betoogingen ten opzicbte van bedoeld land te ontbouden, teneinde onze betrekkingen van goede gebuurschap niet te schaden en geen verwikkelingen te bewerken, die, vooral in deze omstandigbeden hoogst betreurenswaardig zouden zijn, des te meer daar op dit oogenblik de gedwongen Belgische uitwijkelingen er onderhak vinden en de Hollandsche bladen in hun kolommen inschrijvingen openen tot steun der families onzer gekwetsten. (Tel.) De dam' van den oorlog. Ziedaar een onderwerp waarover veel geschreven wordt en waarvan tocb niemand iets weten kan. Niettemin is het belang- wekkend, de verschillende meeningen te hooren, schrijft het N. v. d. D. Wij hebben reeds die van een medewerker van de Observer aaugehaald, die den duur op ten hoogste zes maanden schatte, en een van de Times, die het beslissend treffen op circa 19 Augustus stelde, maar zich wjjselijk niet er over uitliet wat daarna gebeuren zou. R. Mares, in de Indepedance Beige, laat ook zijn gedachten over deze belangwek- kende vraag gaan. Kan men zeggen, dat de oorlog zich zeer snel ontwikkelen zal en dat de afschuwelijke nachtmerrie die wij beleven teneinde zal zijn Wij gelooven er niets van. Integen- deel schijnt alles er op te wijzen dat deze oorlog lang zal duren. Duitschland, dat ongeveer over vijf millioen soldaten be- schikt zal zich niet gemakkelijk bij een nederlaag en bij een ineenstorting van zijn militair prestige nederleggen. Aan den anderen kant moet Rusland nog beginnen en zijn zes millioenen mannen moeten hun marsch binnen Oost-Pruissen nog aan vangen en eindelijk Frankrijk zelf Frankrijk, dat den oorlog niet heeft gewild, maar dat er toe gedwongen is, Frankrijk met zijn meer dan vier millioen gemobili- seerde soldaten moet noodzakelijk ten einde toe gaan, omdat bet voor Frankrijk noodzakelijk is, dat de ondraaglijke toestand in welken Duitschland het sedert 44 jaar heeft gebracht, in de toekomst niet be- stendigd zal blijven. Onze Londensche correspondent meldt, dat Lord Kitchener, de nieuwe Minister van oorlog in Engeland, gelooft, dat de oorlog jaren lang zal duren. Ook dat gelooven wij niet, omdat Duitsch land, ge'isoleerd als het thans is, zulk een lange worsteling om economische en finan- cieele redenen niet zal kunnen volhouden. Maar zeker zal de oorlog aanhouden ge- durende maanden en maanden, en de eerste wapenfeiten toonen reeds voldoende aan, dat men aan beide kanten zal vecbten, met een woede en vasthoudendbeid, welke van dezen oorlog tot de meest tragiscbe, maar ook de schoonste bladzijde zullen maken uit de geschiedenis der menschheid. Wij willen ons niet verdiepen in voorspel- lingen omtrent den duur van den oorlog, maar ter vergelijkiug enkele data aanhalen uit den jongsten Europeeschen oorlog, dien in den Balkan de mobilisatie begon daar den eersten October 1912, de oorlog werd midden October verklaard, de eerste gevechten werden kort daarop geleverd en de Bulgaar- sehe veldtocht tegen Turkije duurde eigenlijk niet langer dan van 23 October tot ongeveer 5 Nov. Toen stonden de Bulgaren voor de fortenlinie, die Konstantinopel beschermde, en, gelijk bekend is, zijn ze nooit verder geko men. Nog veertien dagen is er toen nog gevoehten in bet westen, maar men kan niettemin zeggen, dat de veldtocht der vier Balkanstaten tegen Turkije niet langer ge- duurd heeft dan een groote maand. Men vergoeding voor verblijf onder de wapenen van Militie- en Landweerplichtigen op Zaterdag 15 Augs a.s., des namiddags 2 ure, ten gemeentehnize. (Zie voor verdere toelichting de openbare kennisgeving). Ter Neuzen, 14 Augustus 1914. De Burgemeester, J. HDIZ1NGA. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat te beginnen met Maandag 17 Augustus a.s., het kantoor van den gemeente- ontvanger zal geopend zijn iedeven wevltdag, beha'lve op Zaterdag, van des voormiddags lot 11 uur. Het kantoor wordt gehouden ter gemeente- secretarie. Ter Neuzen, 14 Augustus 1914. Burgemeester en Wethoinfprs voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1