BUITENLAND. BINNENLAND. De bankbiljetten. hoofdkwartier te Nisch staan van de Oos tenrijksche strjjdmacht thans 150,000 man te Setnlin, een evengroot aantal te Serajewo luO 000 mau te Zvornik aan de Drina en 100.000 man voor Mlanovatz aan de Donau De Oostenrijksche artillerie blijkt slecht te kunnen richten. By het bombardemeut Van de uude fortificafies van Belgi'adokwatnen de rnteste granaten ver over het doel terecut. De Oostenrijkers onderuamen een hef- tigen aanval op Semeudria, waaruit blijkt dat zij er alh-s op zullen zetten, om zoo spoedig mogelijk door de Morava-vallei te trekken, ten einde binnen den kortst mo- gelijken tijd de nieuwe Servische hoofdstac. Nisch te bereiken. Men geiooft echter dat de Oostenrijkers een voile week noodig zullen hebben, om het verzet van de goei verdedigde stellingen van Palarika, Jagodina en Postatyn, welke tnsschen Semendria en Nisch gelegen zijn, te breken. E *n Oostenrijksche colonne is aangewezen om dwars door Novi Bazar te trekken, ten einde de Serviers in den rug aan te vallen De onzekerheid over de plannen van Mon tenegro vertraagt echter dit vertrek. De Oostenrijksche colonne zou n.l. 40.000 Montenegrijuen in bedwang moeten houden wanneer deze van de hoogte van Plevje zouden afdalen, om te pogen zich met de Serviers in Novi Bazar te vereenigen, ten einde den verderen opmarsch der Oosten rijkers te verhinderen. Tusschen Nisch en Podgoritza, waar het Montenegrijnscbe hof thans verblijf houdt, worden voortdurend draadlooze telegrammen gewisseld. Over het verloop der onder- handelingen wordt echter het diepste stil- zwijgen bewaard. WEENEN, 1 Aug. (Reuter). De officieele regeeringsbladen te Weenen en Boedapest zullen morgen het volgende bekeud maken Volgens officieele mededeeling van den 31sten Juli heett de Keizer de algemeene mobilisatie van het leger en de oorlogs vloot, alsmede van de landweer en den landstorm bevolen. Dit besluit werd genomen naar aan- leiding van de door Rusland gelaste ifiobi- lisatie en heeft geen agressi§ve strekking, dock bedoelt slechts een voorzichtigkeids- halve getroffen maatregel tot bescherming der monarchie. Onder de Zaterdag ons geseinde berichten die aan ons bureau door aanplakking zijn bekend gemaakt, met wel het voornaamste, dat Duitsciiland aan Rusland een ultimatum had gesteld om mobilisatie zijner troepen te stakeu en aan Frankrijk had verzocht binnen een bepaalden tijd te berichten welke houding dat rijk zou aannemen. Later werd geseind, dat in het door Duitschland tot Rusland gericbte ultimatum slechts werd verklaard, dat Duitschland moet mobiliseeren, indien Rusland niet de mobilisatie aflast. De tot Frankrijk gericbte nota is geen ultimatum doch een navraag omtrent de houding van Frankrijk, in geval de Russische- DuitscUe oorlog uitoreekt. Die berichten zager er in elk geval ernstig genoeg uit en werden door de gisteren ingekomen trlegrammeD bevestigd. Het eerste bericht meldde, dat de Duitsche gezant aan de Regeering te St. Petersburg den oorlog had verklaard. Een ander bericht meldde, dat de Engel- sche bladen speciale edities uitgaven mel- dende, dat Duitschland aan Rusland en aan Frankrijk den oorlog had verklaard. Er kwam ook nog een telegram dat deze in twijfel deed trekken, doch de telegrammen die keden binnen kwamen, laten naar het ons voorkomt, geen twijfel meer. Wij laten hieronder volgen verschillende door ons ontvangen telegrammen AMS1ERDAM. De Fransche am'oassade ontving Zondag bericht, dat de Duitschers 15 K. M. van Luneville bij Cery Frankrijk is biunengevallen. De Duitsche gezant verzekert, dat Duitsch land den oorlog niet heeft verklaard en dat de bezetting van Luxemburg door Duit sche troepen uitsiuitend een militaire maat regel is. Alle hieruit voortvloeiende schade wordt door Duitschland vergoed. LONDEN. Koning George wisselt gun- stige telegrammen met Tsaar en Keizer (ondertusschen blijkt men reeds aan het vechten. Red.) BRUSSEL. Gisterenavond 7 uur heeft de Duitsche gezant te Brussel, uit uaam zijner regeling, aan de Belgische regeering een ultimatum overhandigd. Dit ultimatum bevatte de mededeelingen dat, aangezien Duitschland had vernomen, dat de Fransche troepen gereed stonden om over Givet en Namen krijgsoperatiesteonder- nemen, Duitschland zich genoodzaakt zag verdedigingsmaatregelen te nemen, en dat hij daarom de Belgische regeering verzocht hem binnen de zeven uren mede te deelen of Belgie bereid zou zijn deze krijsoperaties te vergemakkelijken. De Belgische regeering heeft geantwoord, dat deze mededeeling haar zeer verraste, aangezien zij van de Fransche regeering de meest positieve beloften had ontvangen betreffende de handhaving der Belgische onzijdigheid dat voorts Belgie zich barer waardigkeid en belangen, die zij sedert 1830 steeds had bevorderd, te veel bewust was, om aan een dergelijken eisch toe te geven dat Belgie daarom beslist weigerde, de Duitschekrijgsbedrijven tevergemakkelij- ken, en dat, terwijl zij tegen elke inbreuk op haar onzijdigheid zou protesteeren. zij tevens besloten was, door alle haar ten dienste staande middelen, haar onzijdigheid, die formeel door verdragen gegarandeerd was, en bovendien ook door Z. M. den Koning van Pruisen, met de meeste energie zou weten te verdedigen. VLIS3INGEN. De mailbooten hadden de laatste dagen een druk vervoer van passagiers in beide richtingen, voornameltjk Duitschers en Engelschen, die naar hun respectievelijk vaderland terugkeeren. Op de reede liggen verschillende schepen gemkerd, die geen zee durven kiezen. Onder deze schepen bevinden zich een stoomscbip van de Nordduitsche Loyd, bestemd voor Baltimore, waarop zich ongeveer 800 passa giers bevinden. VLISSINGEN. Een comite wordt ge- vormd, betwelk zich ten doel stelt personen op te roepen, welke bereid zijn landbouwer te helpen den oogst in te halen, wat tusschen nu en 14 dagen moet geschieden. MIDDELBURG. Gisteravond zijn te Breskens 3 Engelschen aangehouden, die schetsteekeningen maakten. Zij zijn naar Middelburg overgebracht. BRUSSEL. Duitsche troepen zijn te Vise aangekomen. Te Luik wordt alarm geslagen. (Een aotwoord op Belgisch ant woord op het ultimatum LONDEN, 2 Augustus 1914. Hevige gevechten- tusschen de Duitsche en Fransche troepen hebben bij Nancy plaats gebad. De Duitscber zijn met zware verliezen teruggeslagen. (Onder reserves). GENT. Het Belgische Goevernement spreekt de mededeeling, dat Duitsche troepen te Vise zouden zijn, tegen. De It as,sen trekken de Duitsche grens over. BERLIJN, 2 Aug. De volgende berichten zijn tot vier uur hedenmorgen op het bureau van den grooten staf te Berlijn ontvangen Dezen nacht hebben Russische patrouilies de brug over de Wartba aangevallen, bij Eichenried, op de lijn Jarotschin Wroscken. De Russische aanval is afgeslagen. Eenige soldaten zijn niet ernstig gckwetst. De verliezen aan de zijde der Russen zijn niet bekend. De Russen hebben daarna het station Mileslaw aangevallen, maar zijn in hun onderceraing niet geslaagd. De stationschet te Johannesburg, en de administral.ie vai het boschbeheer te Bialla berichten, dat, in den nacht van den eersten op den tweeden Augustus, een sterke Russische kolonne, met artillerie, over de grens bij Schwiddler is getrokken, ten Z.O. van Bialla, en dat twee escadrons kozakken zich naar Johannis burg begeven. De telefoon tusschen Lyck en Bialla is gestoord, volgens deze berichten beeft Rusland Duitsch grondgebied betreden, en is met dit feit de oorlog begonnen. KONINGSBERGEN, 2 Augustus. Vol gens berichten van betrouwbare zjjde is een Russische patrouille Eydtkuhen binn^nge- vallen. Zij hebben het Duitsche postkantoor te Bilderweitschen vernield. Het is buiten twijfel dat de Russen op verscheidene plaatsen de Duitsche grens overgetrokken zijn. ARLON, 2 Augustus. De Duitschers hebben Luxemburg ingenomen. Meer dan 100.t)00 Duitschers trekken door het Groothertogdom, en oemen stel- linge in langs de Fransche grens. LUXEMBURG, 2 Augustus. Vannacht is een trein met Duitsche soldaten te Luxem burg aangekomen. Zij hebben zich van het station meester gemaakt, ook van de bruggen die de lijnen Trier en Trois Vierges beheerschen, waardoor zjj zich den vrijen doortocht der militaire treinen door het Groothertogdom Luxemburg hebben ver- zekerd. Daarna hebben zij zich naar de kazerne te Luxemburg begeven, waar de majoor, commandantder Luxemburgsche vrijwilligers tegen deze schending der Luxemburgsche onzijdigheid heeft geprotesteerd. De Duitsche officieren hebben zich daarna naar het Regeeringsgebouw begeven, en zjjn op het oogenblik met de ambtenaren aan het onder- landelen. BERLIJN. Een hotelknecht met zijn zoon te Kochen trachtten den spoorwegtunnel nabij deze plaats gelegen te doen springen. Beiden werden onmiddellijk gefusileerd. BERLIJN. De Koln. Zeitung meldt dat er volkomen zekerheid bestaat, dat Italie zijn plicht zal vervullen. DANTZIG. In den omtrek moeten hevige gevechten plaats hebben. Het gebulder der kanonnen is onophoudelijk hoorbaar. BRUSSEL. De Belgische Regeering ver- wacht Engelsche troepen om de Duitsche van haar grondgebied terug te dringen. BERLIJN. De kruiser Augsburg seint draadloos //Ik beschiet Libau, leg mijnen en ben in gevecht met een Russischen kruiser. Libau staat in brand." (De Russische stad Libau bestaat voor het meerendeel uit houten huizen). De positie van Nederland. De Berlijnsche correspondent van het Handbl. zegt Wat de positie van Nederland en Belgie bij een Europeeschen oorlog aangaat, uit absoluut betrouwbare bron verneem ik, dat Belgie er dan slechter aan toe zou zijn dan Nederland. De waarschijnlijkheid, dat Duitschland de neutraliteit zal schenden door over de gren- zen, in het bijzonder de Limburgsche, te trekken, wordt in Berlijn zeer gering geacht. Duitschland beeft er belang bij, voor den invoer van zijn levensmiddelen, Nederland te vriend te houden. Belgie zit tusschen heetere vuren, en dat blijkt nu reeds hieruit, dat de premie voor oorlogsverzekering van schepen hooger is voor schepen, die naar Antwerpen gaan, dan voor schepen met bestemming naar Rotterdam. Op open zee hebben schepe. die onderweg varen naar Antwerpen, van de reederijen last gekregen, naar Rotterdam en niet naar de Schelde te stoomen. De vraag is natuurlijk alleen, of Enge- land eventueel zou toelaten, dat Duitsch land ten deele geapproviandeerd wordt via Rotterdam. De positie van Belgie. Een Brusselsch blad stelt zich de vraag: Zou Belgie bezet wordenZouden de Fransche en Duitsche legers in Belgie dringen? En dan gaat het blad voort Zeker, men moet niet al te veel rekeuen op eerbied voor de verdragen. Men moet vooral rekening houden met het belang der oorlogvoereude partijen. En van dat oog- punt beschouwd, schijnt de tegenwoordige toestand een weinig minder gevaarlijk, dan hij het onder audere omstandigheden was Vooreerst vormt ons leger, dat niet zoo is. als het zou geweest zijn als tien jaar ge- leden de algemeene dienstplicht ware ingevoerd, een niet te minachteu hinderpaal voor andere legers, die geen tijd te verliezen hebben. Zeker zal de strijd zich in andere om standigheden voordoen, dan als er een Fransch—Duitsche oorlog werd gevoerd. Duitschland moet front maken tegen Rusland en Frankrijk te'gelijk. Het zal eerder Frankrijk moeten tegenhouden, dan dat het Frankrijk kan binnenvallen. En het belang dat het kan hebben --ver Belgie te gaan. ligt niet voor de hand. De bewegingen der Duitsche troepen zijn op 't oogenblik tegen de Fransche grens gericht en in 'tkamp van Elsenborn liggen thans slechts 28.000 manschappen. Frankrijk heeft er geen belang bij een deel zijner troepen naar onze grenzen te zenden als het Duitsche leger de Vogeezen bedreigt. Ook moet men rekenen op de waakzaamheid van Engeland, dat onze neutraliteit moet waarborgen. Dat alles verzekert Belgie niet tegen het gevaar maar men kan er toch uit opmaken dat een inval in Belgie niet onvermijdelijk is. Engelsche voorzorgen. De oproepmg van de landmacht. In het communique dat door de Engelsche militaire departementen rondgestuurd is, wordt volgens het Hbl. zeer speciaal de nadruk gelegd op het feit dat alle militaire bewegingen slechts geschieden uit een voor- zichtigheidsoogpunt. De speciale reserves van de landmacht worden slechts gedeeltelijk opgeroepen in de mobilisatie-reglementen die hiervoor gelden komt de bepaling voor dat de troepen- macht niet buiten het gebied van Groot- Brittannie gebruikt kan wordenindien afdeelingen zich vrijwillig aanmelden, bij monde van hun commandeerenden officier, mag de Koning deze afdeelingen ook buitenslands aanwenden speciaal wordt er op gewezen dat pressie in dit opzicht niet mag uitgeoefend worden. De laatste officieele berekeningen geven een legersterkte van 9465 officieren, en 251,838 onderofficieren en minderen aan. De kolen voor de marine. De Admiraliteit heeft zich tot de bezitters der kolenvoorraden te Cardiff gewend, in verband met de kolenverziening van de vloot, en hun medegedeeld dat de regeering wette- lijke rechten op dezen voorraad kan doen gelden. Ondertusschen heeft de regeering voorloopig den gematigden weg van een circulaire gekozen, waarin aanbiedingen worden gevraagd. De prijzen die de Admi raliteit biedt zjjn vrij gunstig te noemen, n.l. voor schepen van 1500 tot 2200 ton 13 sh. en 6 d. per bruto register-ton in de maand. Dat de kolenhandelaren de Ad miraliteit gaarne ter wille zijn wordt wel bewezen door het feit dat zij iedere andere bestelling afslaan. Ook te Malta zijn dergelijke maatregelen genomen. Eigenaardige moeilijkheden brengt het feit mede dat zoo wel de mijnwerkers van Zuid-Wales, als de kolen-tremmers, aan de lavens den vrijen Zaterdag en Zondag zullen moeten missen daarentegen staat de kolen- markt te Newcastle geheel stil. De haven van Portsmouth is voor parti- culier verkeer geheel gesloten, bebalve enkele aanlegplaaten, die echter bij onregel- matigheden direct onder vuur genomen worden. Portugal ook al Zou Portugal ook al in den heksenketel gaan mederoeren In een Vrijdag te Lissabon gehouden Ministerraad heett de Regeering zich bezig gehouden met den toestand in Europa. De Minister van Buitenlandsche zaken kreeg de opdracbt den partijlijders den huidigen toestand uiteen te zetten en te wijzen op den ernst van den toestand. Volgens enkele bladen zou Portugal zich in een verdrag met Engeland verplicht hebben honderd duizeud man te mobiliseeren, zoodra Enge- land in oorlog geraakt. (Tel.) PARIJS, 31 Juli. (Eigen tel. Niet van onzen gewonen correspondent). Een ont- zettende misdaad, waarvan de beweegredenen tot nu toe niet bekend zijn, werd heden- avond te Parijs gepleegd. Om 9 uur 40 minuten is Jean Jaurds, de leider der geunifieerde Fransche socialistische partij en directeur van het socialistisch blad //l'Humanite" de bekende Kamerafgevaar- digde en groote spreker, vermoord. Jaures had om 9 uur des avonds het bureau van de ,/Humantite" verlaten, in gezelschap van den afgevaardigden Renaudel en Longuet, Landrieu, afgevaardigde van een socialistisch dagblad, de redacteur Renaudel, een broeder van den oud-Minister en drie andere redacteurs. Hij begaf zich naar het cafe Le Croissant, in de rue Montmartre, dat vlak bjj het bureau van de ,/Humanite" is. De socialistische leider zette zich neer aan den rechterkant van de zaal bij een venster, dat uitziet op de rue Montmartre. Een gordijn scheidde de straat van de straat van de zaal. De medewerkers van den socialistischen afgevaardigde namen aan dezelfde tafel plaats. 't Cafe was vol jouroalisten, die zaten te dineeren. Plot- seling klonken twee revolverschoten. Jaures werd getroffen in de rechterslaap en achter in den hals. Hij zeeg ineen zonder een kreet te slaken. Alle in het cafe aan- wezigen snelden naar den gewonde toe en deze w rd op een marmeren tafel gelegd. Onmid lellijk werd een geneesheer ontboden, doch, niettegenstaandc diens zorgen, overleed Jaures om 10 uur zonder weder to1 bewust- zijn gekomen te zijn, te midden van zijn ontroerde medewerkers. De moordenaar deed een paging om te ontvluchren, maar een politiebeambte en een aantal andere personen wierpen zich op hem. Het volk was razend en waren er geen agenten toegesteld, die den moordenaar naar het bureau van politie in het Quartier du Mail overbrachten, dan zou hij gelyncht zijn. De moordenaar, die gebroken Fransch sprak, verklaarde, dat hij volgens zijn ge- weten gehandeld bad en zijn naam niet zou opgeven. Op hem werd een verscheurd telegram gevonden, dat luidde,/Kom direct terug. Ik moet je Zondag beslist spreken." Het kantoor van afgifte en de onderteekening waren onleesbaar. Tevens werd op hem gevonden een gedeelte van L'oiseau bleu van Maeterlinck. De moor denaar zeiwlk heb twee revolvers bij me. Wees voorzichtig, want ge zoudt u kunnen verwonden. Hij werd hierop o.t- wapend. De moordenaar is een jongeman van circa 22 a 23 jaar, hij heeft blond haar en een blonde snor en het uitzicht van iemand, die niet wel bij het hoofd is. Hij wordt naar de gevangenis overgebracht te midden van een menigte, die roept//Ter aood met hem 1" Het lijk van Jaures wordt naar diens woning vervoerd. Het nieuws was spoedig in Parijs bekend. Een groote menigte verdringt zich voor het cafe en houdt daar een manifestatie. De rechter-commissaris Drioux noemt den moordenaar, die zeer terneergeslagen schijnt om half 12 een verhoor af. PARIJS, 31 Juli. (Reuter). Jaures dineerde met eenige vrienden in het cafe z/Le Croissant." Hij was gezetea bij een raam, dat op de straat uitzag. Plotseliug werd het gordijn, dat voor dit raam hing, op zij geschoven en werd een hand zichtbaar die een revolver vasthield. Alvorens Jaures iets te zijner verdediging kon doen, werd hij door twee kogels in het hoofd getroffen. Eenige oogenblikken later overleed hij. De moordenaar, die onmiddellijk gearresteerd werd, weigert zijn naam te noemen en werd in het bezit van nog twee revolvers gevonden. Uit een kaart, die de moordenaar bij zich droeg, blijkt, dat hij de lessen volgde op de ecole du Louvre. De moordenaar legde een volledige be- kentenis af. Zijn naam is Raoul Vilain, hij werd geboren den 19 September 1885 en is student in de archeologie aan de ecole du Louvre. Hij heeft veel gereisd in Griekenland en in Azie. Verder deelde hij mede, dat zijn vader griffier is bij de rechtbank te Reims en dat zijn moeder sedert twintig jaar in een krankzinnigengesticht verpleegd wordt. Eenige dagen geleden woonde hij de be- grafenis van zijn grootmoeder bij. Zijn woonplaats is rue d'Assal 45. Voor den rechter verklaarde hij, dat Jaures zijn vaderland benadeelde en uit den weg geruimd moest worden. Hij zwierf reeds eenige dagen in de buurt der bureaux van de //Humanite" rond, steeds informeerend of Jaures al voorbijgekomen was De moordenaar heeft deelgenomen aan de Zionistische beweging. Jean Jaures was een van de opmerkelijkste intellecten in Europa. Het is mogelijk dat hij in den laatsten tijd iets van zijn invloed in de Kamer had verloren wegens zijn sympathie voor Gustave Herve, in de dagen, toen deze agitator zijn anti-militaristische campagne voerde, en ook wellicht, wegens zijn houding in zake den driejarigeu dienst plicht. Maar niemand kan zijn onkreuk- baarbeid, zijn talent, zijn verbazende sprekers- gaven betwistenJaures was zeker geen gewoon man. Men meldt omtrent het bezoek van 11. M. de Koningin aan de soldaten op de pier te ScheveniDgen Vrijdagmiddag, dadelijk na het bekend worden van de mobilisatie van het Nederl. leger, heeft H. M. de Koningin zich begeven naar de punten, waar reeds gemobiliseerde troepen zich bevonden, in de gemeente Scheveningen. Rondgeleid daar ter plaatse door de luitenants der grenadiers, v. d.Schrieck en Schaepman heeft H. M. de soldaten be- zocht op de plaatsen waar zij waren onder- gebracht. Daar, temidden van het stroo en de bedden, heeft Zij die jonge mannen toegesproken, hoe het Haar leed deed, dat dit moest gebeuren, maar hoe Zij, wat God verhoede, wanneer het noodig was, erop rekende dat zij hun plicht zouden doen voor het Vaderland. Te Scheveningen, waar men eerst laat H. M. bemerkte, werd Haar een scbitte- rende ovatie gebracht door alien, die daar waren, waarvoor H. M. zichtbaar geroerd dankte. (Msb.) Geheimhouding van militaire berichten. Aan alle commandanten van le»er en landweer heeft de Minister van oorlog het volgend schrijven gericht: 1°. Geheimhouding van militaire aan- gelegenheden wordt in het bijzonder onder deze omstandigheden verplichtend opgelegd aan ieder, die tot het leger of de landweer behoort. Het is ten strengste verboden mede deelingen van welken aard ook, aan de drukpers te doen, tenzij daartoe mac'ntiging wordt verleen I 2°. In gesprekken en brieven mogen geen mededeelingen worden gedaan over voorgenomen of in uitvoeiing zijnde mili taire maatregelen, ondernemingen, op- stellingen, enz. Men ontwijke de beantwoording van vragen van militairen aard. 3°. De tot het leger of de landweer behoorende personen zijn verantwoordelijk voor alle, ook zonder hunne v«orkennis uit hunne particuliere briefwisseling in de pers verscbijnende berichten. 4°. Meerderen mogen in de mededeelingen aan ondergeschikten van ingekomen berichten en bevelen niet verder gaan dan de dienst eischt. In gesprekken metkameraden over militaire maatregelen moet in het bijzonder in tegen- woordigheid van oningewijden, groote om- zichtigheid worden in acht genomen. TER NEUZEN, 3 Augustus 1914. In de Zaterdagavond gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad werd medegedeeld, dat door Burg, en Weth. benoemd is tot waarnemend gemeente- ontvanger de heer A. P. de Vos, commies ter secretarie. Het kantoor zal ter secretarie worden gehouden. Op voorstel van Burg, en Weth. werd de op verzoek geschorste gemeente-ontvanger, de heer J. A. Klaassen, met algemeene stem men uit die betrekking ontslagen. Men deelt ons van welingelichte zijde mede, dat diens financieelen toestand niet zoo ernstige gevolgen zal hebben als men aanvankelijk meende. Zoowel de gemeente- kas, als de andere kassen die hij in beheer had, zijn, bij onderzoek door de betrokken besturen, in orde bevonden. Maar bovendien zullen de depositogelden van particulieren, wanneer de crediteurengeduld willen oefenen, voor het grootste deel, zoo niet geheel, kunnen terecbtkomen. Er is voor eene groote waarde gedekt. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de bekendmaking van den burgemeester dezer gemeente, betref fende het verleenen van onderstand aan de gezinnen van hen die voor den dienst bij de landweer of de militie zijn opgeroepen. Voor het examen hoofdakte is te Arn- hem geslaagd de heer O. Bakker van Ter Neuzen. In de heden namiddag gehouden zitting der Tweede Kamer is o. m. aangenomen een wetsontwerp waarbij is bepaald dat de prijzen van verschillende levensmiddelen door de burgemeesters der gemeenten zullen kunnen worden bepaald, terwijl dezen ook voorraden in beslag kunnen nemen. Een en ander strekt om woeker en speculatie met levensmiddelen tegen te gaan. Op de Nederlandscne spoorwegen was heden den dienst op Hooger Bevel gestaakt. De werkzaamheden voor de Provinciale Landbouwtentoonstelling welke 8, 9 en 10 September te Middelburg zou worden gehou den, zijn in verband met den ernstigen toestand, gestaakt. Den Haag. Officieel wordt ons het vol gende medegedeeld. De Nederlandsche regeering, vernomen hebbende, dat op verschillende plaatsen in het land eenig wantrouwen tegen de deug- delijkheid van de biljetten, door de Ned. Bank uitgegeven, is ontstaan, en dat, vermoedelyk door een misverstand, aan eenige postkantoren de biljetten niet in betaling zouden zijn aangenomen, brengt ter openbare kennis, dat haar naar onderzoek is gebleken, dat de soliditeit der biljetten der Ned. Bank boven elken twijfel is verheven, en dat de regeering aan al haar bureaux en kan- toren de bankbiljetten tot de voile waarde in betaling aanneemt. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen om aan het hier boven bedoelde misverstand aan enkele postkantoren een einde te maken. (Wij voegen hier aan toe een waarschu wing aan de bevolking om geen zaken te doen met personen die trachten Nederlandsche bankbiljetten tegen een lagere koers dan daarop is uitgedrukt in te wisselen of die zilvergeld boven de waarde trachten te ver- koopen. Komt men met zulke personen in aanraking, die van de tegenwoordige paniekachtigen toestand misbruik trachten te maken, dan zal men goeddoen daarvan de politie kennis te geven HOEJK. 2 Aug. Als gevolg van de hangende oorlogskwesties is door de firma Gebr. Kaan te Hoek een gedeelte van het personeel voorloopig ontslagen, daar in- en uitvoer van goederen door de huidige omstandigheden zijn stop gezet. ZAAMSLAG. 2 Aug. Hedennamiddag kwam een onge veer veertienjarige wielrijder uit Hontenisse

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2