ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6103. Dinsdag 4 Augustus 1914. 54e Jaargang. K ALMTE! In oorlogsg-evaar. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoosi 25. Bit Blafl Yerschijnt Maandag', Woensdag- en Vrjjdagavonil, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij c&irecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 imr» op den dag 'der uitgave. schrijft de //Tel." in haar nummer van Zater- dagavond. En waarlijk, er is wel wat balmte noodig. De tijdsomstandigheden zijn ernstig, dat zal niemand ontkennen, maar het blijkt toch uit verschillende orn- standigheden, dat er onnoodige onrust ge- kweekt wordt door overdreven handelingen, dat er door OHdoordachte bespiegelingen een opwinding ontstaat. We hebben ze hier niet, de banken, zoodat men het houden van runs op banken hier niet kan waarnemen, als alleen onze door en door solide rijkspostspaarbank. Degenen die zich laten opwinden om thans hun geld daarvan onnoodig terug te vragen, ze berokkenen zichzelve het verlies van de rente en bemoeilijken ook het afwikkelen van zaken, daar ze den geldspecievoorraad drukken. Hoeveel moeite berokkenen degenen die, zonder daaraan voor zich zelve behoefte hebben, hun papieren geid in specie trachten om te zetten en dit vergaren, het dus aan de circulatie onttrekken, vooral aan de winkels van levensbehoeften, waai men door gemis aan specie met de klanten niet kan afrekenen. Het kan worden toegegeven, dat men tracht in verband met een kwaden dag eenigen levensvoorraad in te slaan, maar overigens behoeft er naar men van alle zijden meldt, geen vrees te bestaan. Alle groote bladen zijn het daaromtrent ge- heel eens. Zoo schrijft o. m. de //Tel." //Wij doen een dringend beroep op den nochterheidszin onzer landgenooten. Blijft toch kalm Wij zullen de laatsten zijn den ernst der tijden te ontkennen, doch uit de gegevens waar wij over beschikken en die ons uit de allerbeste bron geworden, blijkt ons, dat de toestand zoodanig is, dat er voor Nederland geen onmiddellijk gevaar dreigt. Mits men natuurlijk zijn hoofd koel houdt. En dat dit geschieden zal daarvan zijn wij, na de uitstekende maat- regelen door de Regeering genomen, ten voile overtuigd. Met volkomen gerustheid gaan wjj de toekomst te gemoet. Onze grenzen worden streng bewaakt en wie onze neutraliteit zal trachten te schenden, weet dat hij een vast- beraden volk tegenover zich vindt. Geeft onze militaire situatie, die door de omliggende legers en vloten gee'erbiedigd zal worden, dus geen ivd«n tot on.erustheid onze economische toestand is gelukkig van dien aard, dat wij ook da trover ons niet behoeven op te wmdeu. En toch is het, alsof een plotselinge kraukzini igheid de menschen bevan-en h^-eft Dat er in de eerste maanden en het is ahsoluut uitgesloten dat de kritieke toestand langer dan eenige weken duurt gebrekaau levens behoeften zal OLitstaan, kunnen wij up gtond van een door ons ingesteld uitgebreid onder- zoek, pertinent tegenspreken. E r is van alles genoeg en voor geruimen t ij d. En wat onze geldmiddelen betreft 'tis eenvoudig krankzinnig de angst, die men thans heeft voor het anders zoozeer geliefde papieren geld. Wij zullen het nog eens en als het noodig is nog eens en elken nieuwen dag herhalen d e positie van de Nederlandsche Bank is zoo sterk, de goudvoor- raad zoo groot dat wij geen oogenblik bevreesd behoeven te zijn, dat het bankpapier ook maar een oogenblik zijn waarde zal verliezen. Dwazen Want een gulden is ten slotte ook maar iets meer waard dan 40 cent A1 die //runs" op de banken is eenvoudig het werk van menschen, die hun hoofd kwijt raken, anderen aanstekeu en daardoor ten slotte een toestand zullen scheppen, die een onmogelijkheid zou zijn als wij de zaken met Hollandsche nuchterheid onder de oogen hadden gezien. 01 zijn wij, die altijd prat er op gaan, dat wij bij uitstek koelhoofdig zijn, ten slotte toch niets meer dan een hersenlooze .massa, die als kinderen b^ng worden voor een spook, een angst toonen, waarover wij over enkele weken vermoedelijk hartelijk zullen lachen Nog eens en voor het laatstkalmte alleen kan ons redden Al ontbreken op dit oogenblik nog de officieele berichten omtrent den werkelijken Europeeschen toestand, d. w. z. dat wij nog niet met zekerheid vernamen hoe op dit oogenblik de verhouding is van Duitschland tot Rusland en Frankrijk, omdat zeer be- trouwbaar en officieel lijkende berichten dikwijls later weer worden tegengesproken, vast staat het, dat de spanning steeds grooter wordt en het aantal onder de wapenen gekomen militairen in de Europee- sche rijken thans schrikbarend moet genoemd worden en dat, al wordt er misschien nog nergens gevochten dan in Servie, er toch zeer weioig noodig is, om de machtigste legers van Europa met elkaar in botsing te brengen. Trouwens dat onder de wapenen houden van de legers wordt ook een gevaar, al zou het kunnen zijn, dat de kosten van het onderhoud der legers in werkeloozen toestand bij eenigen duur zoo hoog worden, dat men uit geldgebrek geen oorlog meer zou kunnen voeren. Bestond daarop eenig uitzicht, dan zou men kunnen wenschen dat 't zoo gebeurde, daar dan alles bij gel- delijk nadeel beperkt bleef en geen bioed zou vloeien. Wjj ontleenen omtrent den toestand sedert het verschiinen van ons vorig nummer onderstaande telegrammen aan de Tel. BERLIJN, 1 Aug. (Reuter). Gisteravond bewoog zich om kwart voor twaalf een groote menigte onder het zingen van patri- ottische liederen van ,/Unter den Linden" naar de Wilhelmstrasze, waar zij halt maakte voor het paleis van den rijkskanselier. Von Bethmann Hollweg verscheen voor het middenvenster van de congreszaal en werd met stormachtig gejuich begrOet. Toen er een oogenblik van st.ilte intrad, hield de rijkskanselier met vaste en luidde stem een toespraak. Hij zeide In dit ernstige uur zijt gij voor het huis van Bismarck, die met keizer Wilhelm den Groote en veldmaarschalk von Moltke het Duitsche Rjjk gesmeed heeft, uiting kotnen geven aan uw vaderlandsliefde. Wij zouden in het rijk, dat wij voor 44 jaren van vreed- zameu arbeid hebben opgebouwd, ook verder in vrede willen leven. De keizer stelde alles in het werk om den vrede te hand- haven. Tot op het laatste uur werkte hij voor den vrede van Europa en op het oogenblik werkt hij daar nog voor. Mochten al zijn bemoeiingen tevergeefs zijn, mocht ons het zwaard in de hand gedwongen worden, dan zullen wij te velde trekken met een goed geweten en in het bewustzijn dat niet wij den oorlog wilden. Wij zullen dan den strijd om ons voort- bestaan, onze nationale eer, tot onzen laatsten droppel bloed voeren. In den ernst van di< oogenblik herinner ik u aan het woord, dat eens prins Frederik Karel den Brandenburgers toeriep //Laat uw harten slaan voor God en uwe vuisten op den vijand". Het geestdriftig //Hoch"-geroep op den keizer en den rijkskanselier vervolgde de stoet onder het zingen der Wacht am Rhein, zijn weg door de Wilhelmstrasse. MiiNCHEN, 1 Aug. (Reuter). Gister avond omstreeks elf uur trok een uit duizen den personen bestaande volksmenigte naar het Wittelsbacher paleis, waar zij den koning onder het zingen van patriottische liederen geestdriftige ovaties bracht. Terwijl het gejuich steeds luider werd verscheen de koning op het balkon en richtte hij tot het volk een korte toespraak, waarin hij voor de trouwe huldebetuiging dank zei. Wij staan aldus de koning voor een moeilijk uur en ik ben vast overtuigd, dat het volk, zooals dit tot nu toe steeds het geval is geweest, zich ook ditmaal trouw om den heerscher zal scharen Mocht het echter werkelijk ernst worden, dan smeek ik de rijksten zegen voor de wapens van mijn leger af. De woorden van den koning werden door de menigte met nieuwe ovaties ontvangen. Daarop ging zij kalm uiteen. KEULEN, 1 Aug. (Eigen tel.). Een tele gram uit Berlijn aan de //Kolnische Zeitung" verzekert, dat tusschen den tsaar en den keizer een telegramwisseling heeft plaats gehad, waarbij de tsaar den keizer verzocht, dat deze er toe zou bijdragen om den vrede te handhaven. De keizer heeft toen op zeer tegemoetkomende wijze, met het oog op de oude historische vriendschap tusschen beide staten, gepoogd een bemiddelingsacte in te leiden in den geest van de Engelsche voor- stellen. Op het beslissende oogenblik, toen de keizer zijn bemoeiingen reeds begonnen was, volgde onverwacht het bevel tot alge- meene mobilisatie in Rusland. Dat is een ongehoorde gebeurtenis. Thans licht het aan Rusland te toonen, of het van plan is tot het uiterste, de weergalooze provocatie van een vreedzaam volk, over te gaan. BERLIJN, 1 Aug. (Reuter). De//Nord- deutsche Allgemeine Zeitung" publiceert in een speciale editie een artikel onder den titel ,De voorgeschiedeni s". Na eerst uitgeweld te bebben over de ontwikkeling van het Oostenrijksch-Servisch conflict, wordt gezegd, dat, toen bleek dat Rusland bij zijn rol als beschermer der Zuid-Slaven ook nog ging streven naar de vernietiging van deOostenrijkschHongaar- sche monarchic, een leveusbelang van Duitschland op het spel kwam te staan, nl. het onverzwakte voortbestaan van de als bondgenoot bij Duitschland aangesloten mo- narchie, dat tot behoud van Duitschland's positie als groote mogendheid te midden van tegenstanders in het Oosten en Westen, noodzakelijk is. Daarna wordt er op gewezen hoe Duitsch land met de grootste zeifverloochening van alle mogendheden aan de pogingen tot be houd van den Europeeschen vrede deelnam en in het bijzonder de stappen der Engelsche regeering, gedaan ten einde een overeen- komst tusschen Weenen en Petersburg tot stand te brengen, steunde, wordt er ten slotte op gewezen, dat reeds den 26en Juli betrouwbare berichten over Russiscbe mili taire maatregelen ontvangen waren, naar aanleiding waarvan de Duitsche regeering zich nog op denzelfden dag genoodzaakt zag een verklaring te publiceeren, dat de voorbereidende militaire maatregelen in Rusland, Duitschland tot tegenmaatregelen dwingen zou, welke bestonden in de mobi- liseering van het leger. Een mobiliseering beteekent echteroorlog. De Russische minister van Oorlog ver- klaarde daarop aan den Duitschen militairen attache, dat nog geen order tot mobilisatie uitgevaardigd, geen paard gerequireerd en geen reservist opgeroepen was. Deze ver klaring werd den 29 Juli door den chef van den Russischen generalen staf als nog volkomen juist gehandhaafd, ofschoon be trouwbare berichten geen twijfel overtieten, dat ook aan de Duitsche grenzen in Rusland militaire voorbereidingen in vollen gang waren. (Hier treedt in dit telegram een laeuue in.) Het vervolgt. aldus BERLIJN, I Aug. (Reuter). In het tele gram van den tsaar aan den keizer gaf de Russische souverein den innigen wensch te kennen, dat de keizer hem moge helpen in J dit zoo ernstige oogenblik. Hij smeekte hem, het onheil van een Europeeschen oorlog af te wenden. en al het mogelijke te doen, om er den bondgenoot van terug te houden, te ver te gaan. Op denzelfden dag antwoordde keizer Wilhelm met een breedvoerig telegram, lui dende dat hij zijn taak als bemiddelaar, na het beroep op zijn vriendschap en hulp bereidwillig op zich had genomen. Dien- tengevolge werd onmiddellijk de diplomatieke actie in Weenen aangevangen. Terwijl deze hangende was, kwam het officieele bericht binnen, dat Rusland tegen Oostenrijk Hongarije mobiliseerde. Dadelijk daarop wees keizer Wilhelm er den tsaar in een tweede telegram op, dat door deze Russische tegen OostenrijkHongarije gerichte mobi lisatie, zijne op verzoek van den Czaar aan- vaarde taak als bemiddelaar in gevaar ge- bracht, zoo niet onmogelijk gemaakt werd Desniettemin werd de te Weenen begon nen actie voortgezet, waarbij de door Engeland gedane, in dezelfde richting loo- pende voorstellen door de Duitsche regeering warm werden onders.teund. Omtrent deze bemiddelingsvoorstellen, zou heden te Wee nen de beslissing vallen. Maar nog voor zij viel, kwam bij de Duitsche regeering het officieele bericht binnen, dat het mobi- lisatiebevel voor het geheele Russische leger en de vloot was uitgevaardigd. Daarop richtte de keizer een laatste tele gram aan den Czaar, waarin Z. M. er op wees, dat de verantwoordelijkheid voor de veiligheid zijns rijks hem tot het nemen van defensieve maatregelen dwong. Hij was met zijne bemoeiingen tot het behoud van wereldvrede tot de uiterste grens van het mogelijke gegaan en niet hij droeg de aansprakelijkheid voor het onheil, dat thans de wereld bedreigt. Hij is zijne vriendschap voor den Czaar en het Russische volk steeds trouw gebleven. De Europeesche vrede zou ook nu nog behouden kunnen worden, als Rusland ophield, Duitschland en Oosten rijk te bedreigen. Terwijl de Duitsche regeering op Ruslauds verzoek onderhandelde, maakte Rusland zijn geheele strijdmacht mobiel en bedreigde aldus de veiligheid van het Duitsche rijk, dat tot op dit uur nog geen enkelen buiten- gewonen militairen maatregel had genomen. Zoo is dan nu het niet door Duitschland in het leven geroepen, veeieer tegen den door de feiten aangetoonden wil van dit land gekomen oogenblik daar, waarin de krijgsmacht van Duitschland ten tooneele gaat verschijnen. PARIJS, 1 Aug. (Eigen tel.). Zoo hebben wij dan misschien oorlog, op het oogen blik, dat wat ik hier neerschrijft, verscbijnt. Telegrammen uit Rome melden (officieel weten wij dit hier nog niet) dat volgens een vannacht om half een verschenen speciale editie van het //Giornale d'ltalia", Duitsch land zoowel aan Frankrijk als aan Rusland een uhimatum heeft gericht, waarop het antwoord eischt binnen de 12 uur. Van Frankrijk verlangt Duitschland, dat het zich verbindt, om onzijdig te blijven indien de oorlog uitbreekt tusschen Rusland aan den eenen kanten Oostenrijk-Duitschlaud aan den anderen. Het ultimatum, door Berlijn aan Petersburg gericht. eischt, dat Rusland binnen de 12 uur zijn mobilisatie staakt. Zooals ik zeide, weten wij officieel hier- omtreut nog niets (ook wij hebben van deze ernstige berichten geen bevestiging ontvangen, Red.), maar het artikel van den waarschijnlijk goed ingelichten oud-minister van Buitenlandsche Zaken Pichon geiiteld „De oorlog op handen", dat ik u reeds seinde, neemt alien twijfel over de authen- ticiteit der informatics van de /Giornale d'ltalia" weg. De stemming der bevolking hier is een ,n volkomen kalmte. ledereen ziet met vastberadenheid den zoo goed als onver- mijdelijk beschouwden oorlog, die aan Frankrijk opgedwongen wordt, tegemoet. Het mobilisatie-decreet is nog niet ge publiceerd, maar is natuurlijk ieder oogen blik te verwachten. De menschen op straat spreken van niets anders dan van den ophanden zijnden oorlog Wanneer vertrekt u vragen de mannen elkaar. ffIk den eersten dag". En ik den tweeden Allons-y. Wij hebben nu einde- lijk genoeg van al die provicaties. Ftms- sons-en". Dat is de algemeen overheerschende mee- ming. //Laat er een einde aan komeu." Wij leven hier sedert een jaar of tien, sedert de eerste wrijving met Duitschland j over Marokko in een toestand van bijna onafgebroken spanning. Drie-, viermaal leek het alsof het conflict dat men hier tot elken prijs trachtte te vermijden, zou uitbreken. Thans, nu het door Oostenrijk-Duitschland gezochte //voor- wendsel'', Servie in weerwil der pogingen van Frankrijk, Rusland, Engeland en zelfs van het triplicitische Italie, toch door Duitsch land wel tot een algemeen Europeeschen oorlog leidt, bezielt maar een gedachte, deze natie van Charles Maupras der //Action Fran9aise" tot en met Gustave Herve der z/Guerre Sociale" voor het bedreigde met voorbedachtee rade aangevallen vaierland te strijden. PARIJS, 31 Juli. (Eigen tel.). Te 8 uur 15 zijn 5 legercorpsen geraobiliseerd De mobilisatie betreft de districten in het Noorden, Oosten en Parijs. WARSCHAU, 1 Augustus. (Eigen tel.) Er heeft zich hedenavond plotseling een totale wijziging in den toestand voorgedaan, doordat alle lichlingen onder de wapenen geroepen zijn. Groote optochten van Russische studenten die zich van vlaggen en cocardes in de nationale kleuren badden voorzien, trokken door de straten. Zij eischten een alge- meenen oproep tot bewapening en deze betooging miste hare uitwerking niet. De oorlogskoorts bereikte tegen midder- nacht haar hoogtepunt. Alle menschen, zonder onderscheid van rang of stand, zijn uiterst opgewonden. Weldra deden allerlei wilde. onbevestigde geruchten de ronde en een groot aantal personen nam de vlucht naar het binnenland, uit vrees voor op handen zijnde gevechten. De financieele toestand te Warschau is wanhopig. LONDEN. 31 Juli. (Eigen tel.). Melding makend van het bericht, dat de oorlogs- toestand in Duitschland is afgekondigd, merken de Engelsche bladen wijselijk op, dat deze maatregel der Duitsche regeering niets met een eigenlijke oorlogsverklaring te maken heeft. Deze verklaring is te meer noodzakelijk, daar het begrip van oorlogs- toestand, zooals dit in Duitschland bestaat, in Engeland niet bekend is. Men blijft hier kalm, maar legt groote belangstelling voor het verloop der gebeurtenissen aan den dag. Heden verzamelde zich een groote menschenmenigte in den omtrek van Dow- ningstreet, terwijl de ministerraad bijeen kwam. Na afloop van den kabinetsraad werd Lord Rothschild opnieuw op het mi- nisterie van Buitenlandsche Zaken ontboden. De #beurs was opnieuw gesloten, hoewel men in leidende financieele kringen den toestand niet ernstiger oordeelt. Een bankier zeide mij, dat hij de toekomst niet te duister mzag. De beambten van de Bank of Enge land betalen vriendelijk de weinige vrees- achtigen, die papieren geld in goud willen omwisselea, uit. Een groot exporteur van vee hoorde ik zeggeu, dat in Engeland nog vleesch genoeg voor een maand is. De //Westminster Gazet", wier relaties met het ministerie van Buitenlandsche Zaken welbekend zijn, merkt op, dat zij die den toestand analyseeren en het aandeel over- wegen, dat Engeland er in heeft, zullen inzien, hoe noodzakelijk het is, dat dit land de vrije hand boudt. Dit is noodzakelijk, zoowel met het oog op de belangen van Engeland zelf als met het oog op de rol van bemiddeliug, die het land tusschen de beide kampen der mogendheden te verrichten heeft. Ik hoorde hedenavond de meening uit- spreken, dat, indien Engeland aan den oorlog deelneemt, waarbij het, zooals Asquith op- merkt, geen eigen belangen heeft, dit zou leiden tot eene verdeeldheid in de liberale partij en zelfs tot oneenigheid in den boezem der regeering zelve. Van het oorloystooneel. De positie der partijen. ROME, 31 Juli. (Eigen tel.) De oorlogs- correspondent van de //Secolo" noemt den strijd tusschen de Oostenrijksche en Servische troepen bij Lesmtza onbelangrijk. Een paar honderd Serviers hielden ettelijke duizenden Oostenrijkers gedurende vijf uur bezig. Zij trokken zich eerst na het in- allen van den nacht terug, na den Oosten- rqkers aauzienlijke verliezen te hebben toegebracht. De Oostenrijkers rukteu niet vooruit, vermoedelijk uit vrees voor een nederlaag. Volgens de verklaringen van het Servische UZENSCHE COURANT. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend.dat 1. dat het kantoor van den gemeente-Ontvanger is verplaatst naar de gemeentesecretarie. 2. tot tijdelijk gemeente-Ontvanger is benoemd A. 1de Vos te Ter Neuzen. 3. het kantoor op nader bekend te maken tijd zal geopend zijn. Ter Neuzen, 3 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengtter kennis van belanghebbenden dat ter gemeentesecretarie gelegenheid bestaat tot het aanvragen van vergoeding voor a. de ecktgenooten van de landiveerpllchtigen op Dinsdag4 dezev des namiddags van 3 tot 5 uur en b. idem van de militieplichtigen op Woens- dag 5 dezev, des namiddags van 3 tot 6 uur Ter Neuzen, 3 Augustus 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1