land, dat de apil is van deze gansche af- keerwekkende combinatie, het opdringen van Oostenrijk naar Saloniki, de haat tus schen Hongaren eu Roemeniers, aL deze door Bismarck zoo geminachte //Oostersche kwesties" wezenlijk voldoende beweegrede- nen zijn om zich bioot te stellen aan de kansen van den //Krieg aller gegen alle", van den ontzaglijken guerre de tous contre tous Neen, Duitschlaud heeft redenen, die het veel nader raken. Deze redenen zijn in twee zinsneden te vervatten Servie van de lijst der zelfstandige naties schrappen wil zeggende weermacht, welke Oostenrijk tegenover het Russische leger kau stellen, te verdubbelenen de weerstandskracht van Oostenrijk-Hongarije tegenover het Russische leger verdubbelen beteekent aan Duitschland veroorloven, eenige leger- korpsen meer tegen Frankrijk in het vuur te zendeu. Voor iederen Servischen soldaat, door een Oostearijkschen kogel aan de Morava gedood, zai een Pruisisch soldaat meer naar de Moezel kunnen oprukken. Ziedaar het geheim van deze omvaugrijke Duitsche poging." In de ,/Humanite" schrijft Jaures„De oorlog is niet te verontschuldigen. En de ,/aanstaande rechtvaardigheid", die iets meer is dan een hoi woord, zal zich eens voor de monarchie zwaar doen gevoelen, die het geheele menschenras noodzaakt of om ge- tuige te zijn van een afschuwelijk krachts- misbruik, of om te trachten, in een ont- keteuing van den wereldoorlog, het meest gewaagde herstel van 't begane onrecht te zoekeu. Wat het imperialistische Duitsch land betrefthet zal zich niet kunnen ver- dedigen tegen het gerechtvaardigde verwijt, Oostenrijk te hebben aangemoedigd tot voortgaan op dezen verkeerden weg." In de /Guerre Sociale", eertijds spreek- trompet der //Sauspatrie", schrijft Gustave Herve //L dien de ramp inderdaad uitbreekt, dan kenneu wij, gezien de oumacht, waarin wij, socialisten van geheel Europa nog steeds blijken te verkeeren, om een oorlog te be- letten, slechts een plichtde plicht der intemationalistische socialisten, om de baker- mat der vrijheid te verdedigen, welke onze revolutionnaire voorvaderen van 1789, van 1792, van 1848, van 1870 en van de Com mune ten koste van zooveel inspanning en zooveel bleed hebben gestichtTusschen het imperialistische Duitschland en het Re- publikeinsche Frankrijk kan niet geaarzeld worden. Onze keuze is reeds gedaan Leve het republikeinsche en socialistische Frankrijk Clemenceau schrijft in //L'homme lib re" z/Wat te denken van een telegram uit Louden, waarin ons wordt gezegd, dat //de vertegenwoordigers van de Duitsche re- geering te verstaan hebben gegeven, dat men er te Berlijn de voorkeur aan gaf, Servie en Oostenrijk zich direct met elkander te zien verstaan" Dit is wel Germaansche ironie, in haar gansche schittering Een ander telegram meldt, dat het voorstel van sir Edward Grey, beoogende het beleggen van een eonfereutie, door Oostenrijk-Bon garije niet kan worden aanvaard. En waarom Omdat dit zou zijn twee on- gelijke mogendheden op een trap van ge- lijkheid stellen! Bet schijnt, dat men in een Berlijnsch hoofd niet het denkbeeld kan instampen, dat het Recht niet afhangt van het aantal dergenen, die zoo onbeschaamd durven zijn, er een beroep op te doen. Men kan uit deze weinige, simpele staal- tjes van //gedaehten" zien, hoe moeilijk het kan zijn, tot overeenstemming te geraken omtrent kwesties, waarbij het Recht het allereerst is betrokken." De //Times" deed een beroep op alle politieke partijen om hare onderlinge ge- schillen bij te leggen ten einde eendrachtig front te kunnen bieden aan den dreigenden internationaleu toestand. Dit wijst er op, dat de spanning toe- neemt, ofschoon men zich algemeen zeer kalm houdt De geheele pers commentarieert de oor- logsverkiaring van Oostenrijk aan Servie op zeer bezadigden toon nergens is eenig spoor van verbittering of toorn te ontdekken. Zelfs de bladen, die gewoonlijk den Drie- bond niet sympathiek gezind zijn, erkennen de rechtvaardigheid van Oostenrijksch op- treden, zoolang dit binnen zekere perken blijft. Zelfs de teleurstelling, dat Duitschland niet in staat is Sir Edward Grey's voorstel te aanvaarden, uit zich niet in scherpe bewoordingen. Men erkent, dat Duitschland moeilijk anders kon handelen. Bovendien is een diplomatieke conference hier overbodig, nu Oostenrijk en Rusland samen onderhaudelen. In goed onderrichte kringen wordt op grond van dit feit de hoop gekoesterd dat het conflict zich niet verder uitbreiden zal. Ook is men van inzicht, dat zoolang Rus land Duitschland daartoe niet dwingt, laatst- genoemde mogendheid geen deel zal nemen aan den oorlog. Anderen daarentegen er kennen Daitschlands loyaliteit tegenover Oostenrijk. Een groot aantal personen hier, kunnen niet begrijpen, wat Rusland in deze kwestie te maken heeft. De regeeringsgezinde //Daily News" zegt, dat Rusland niet belast is met de bewaking der Balkanstaten en niet kan wenschen verantwoordelijk te worden gesteld voor het wangedrag van Servie. Overigens durft niemand Rusland's optreden als kampioen voor de vrijheid van een staat toe te juichen. Rusland zoo wordt ge zegd heeft menig vrij land onder slavernij gebracht. I >e Eugelsche democratie zal zeer waar schijulyk niet toestaan, dat Engeland in een oorlog medegesleept wordt, zoo min ter wille van Servie als van Rusland. Ik ben er zeker van dat de Engelsche bend van vakvereenigingen onmiddellijk een al- gemeene staking zou proclameeren. Ik ben een warm voorstander van de en'ente cordiale zeide mij een Ur bestuursledei van dezen bond maar warmer Engeland deel zou nemen aan den oorRg, dan zou dit hier een revolutie veroorzaken. Onder alle politici is het algemeen ge voelen merkbaar, dat Engeland zich zal onthouden van iedere actie, die er niet nitsluitend op gericht is om den vrede te handhaven binnen eigen grenzen. Inderdaad wordt hier algemeen een oorlog verafschuwd en jingo's zijn er niet meer of houden zich althans rustig. Hit de isriijnsche Pers. We ontleenen aan de N. R. Ct. BERLIJN, 30 Juli. Bet bericht van de gedeeltelijke mo'oilisatie in Rusland heeft hier een einde gemaakt aan alle optimisme. De Vossische Zeitung schrijft naar aan- leiding daarvan //Een gedeeltelijke mo- bilisatie van Rusland wil zooveel zeggen, dat de voile mobilisatie ingegaan is, want bij den gebrekkigen toestand van de ver- middelen in Rusland kau van een alge- meene mobilisatie op eenmaal geen sprake zijn. Een gedeeltelijke mobilisatie is daar op zijn minst de eerste stap op den weg tot de algeheele gereedmaking tot den oorlog." Zelfs in kringen, waar men tot nu toe niet ernstig heeft kunnen gelooven aan een oorlog, heeft men nu weinig hoop meer op het behoud van den vrede. De oorlog met Servie is geheel op den den achtergrond gedrongen. De Europeesche toestand neemt de belangstelling geheel in beslag. Toen ik hedenmorgen een van de eersle journalisten in Berlijn, die specialiteit in de Balkau-kwestie is. om een inlichting vroeg over den Servischen oorlog, was zijn antwoord//Ach, waarom zouden wij ons nog om Servie bekommeren Vandaagstaan er geheel andere dingen op het spel. Men vermoedt, dat de kroonraad te Potsdam vaunacht besioten heeft in St. Petersburg aan te vragen, wat die mobilisatie moet beduiden. Bet algemeene pessimisme blijkt ook uit een hoofdartikel van Theodor Wolff in het Berliner Tageblatt, waarin hij o. a. schrijft //Nog nooit is een oorlog uitgebroken, waarbij degenen, die hem moeten uitvechten, zoo weinig verantwoordelijkheid voor zijn ontstaan droegen. En toch staan wij tegen den wensch der volkeren en hun regeeriogen voor de wereld-catastrophe. Of dat onver- mijdelijk was, of het noodig was, dat het zoover kwam, mogen wij thans niet onder- zoeken. Zooals herhaaldelijk gezegd, de openbare meening in Duitschland is voor een uitge- maakte zaak gesteld en zij kan tot het laatste oogenblik de pogiugen tot het be houd van den vrede slechts steuuen door een koelbloedige kalmte aan den dag te leggen." lets hoopvoller gaat hij dan verder vMaar de vraag moet opgeworpen worden, of er geen middelen meer bestaon om ook nog op het laatste ernstigste oogenblik bet gevaar te bezweren. Bet bemiddelingsvoor- stel van Grey was onuitvoerhaar en moest zonder uitwerking blijven. Europa wacht op den staatsman, die met een bruikbaar voorstel tusschenbeide kan komen. Zou het hiervoor reeds te laat zijn? Zou dat alles niet meer mogelijk zijn Er mag geen telaat ontstaan en er is tot op het laatste oogenblik toe geen telaat. Wij begrijpen het alien, als men ons zegt, dat Duitschland niet werkeloos kan blijven. Maar tegelijkertijd, dat men de grenzen in verdediging brengt, moeten ook de pogingen voortgezet worden tot behoud van den vrede." Kenschetsend voor den toestand is ook dit dat de Vorwarts zich tot den Keizer richt. Het socialistische blad schrijft: Boezeer wij ook principieele tegenstanders van de monarchie zijn en altijd geweest zijn, hoe bitteren strijd wij vaak tegen den tempera- mentvollen drager van de kroon hebb< n moeten voeren, toch moeten wij onomwonden erkennen, dat Wilhelm 11 zich door zijn houding, vooral in de laatste jaren, een oprecht vriend van de vrede tusschen de volkeren getoond heeft. Zoolang menschelijke bekwaamheid en goede wil in staat zouden zijn souverein over het lot van vele millioenen in den geest van menschelijkheid en verstand te beslissen, behoefde de vrees voor den toe stand van het oogenblik niet zoo groot te zijn. Maar ook de sterkste en verstandigste mensch is voor invloeden niet ontoegankelijk en helaas zijn de bewijzen voor het giijpen, dat de camarilla van de oorlogszuchtigen weer met de grootste gewetenloosheid aan het werk is om alle acties van de regeering te niet te doen en het vreeselijke door te zetten de volkerenoorlog, de verwoesting van heel Europa De Berliner Zeitung am Mittag meldt In diplomatieke kringen in Berlijn werd na het bekend worden van de gedeeltelijke mobilisatie van Rusland de toestand als zoo ernstig beschouwd, dat die niet erger worden kan. De buitenlandsche diplomaten zijn van meening, dat door de maatregeleu van Rusland de sleutel van den toestand lang- zamerhand aan de diplomaten ontwrongen wordt. -Men nadert het punt, dat de militairen het beslissende woord spreken, omdat anders hun positie ten aanzien van het oogenblik van het uitbreken der vijandelijkheden on- gunstig zou worden. lets kalmer beschouwt men den toestand in Duitsche kringen. De pogingen van de diplomaten om den vrede te behouden zijn in de laatste 24 uren nog versterkt en men is hier van de overtuiging dat de Russische diplomatic r og steeds voor den vrede is. Gisteren voormiddag bereikte ons het eerste bericht, omtrent een daadzaak uit den corlog, nl. dat der bezetting van de Servische aoofdstad Belgrado door de Oostenrijkers Nu, er werd niets anders verwacht. na het bericht, dat de Serviers hunne hoofdstad terstond hadden ontruimd. Blijkens de na dere berichteu echter. schijnen er toch nog adders, of te wel verdedigers onder het gras te hebben gelegeu. Blijkens een part, telegram aan de N. R. Crt. meldt althans de Berliner Zeitung am Mittag Gedurende den nacht kwam het op de brug over de Save tot een strijd, waarbij de Donau-monitors en de machinegeweren in werking kwamen. Het nachtelijk tooneel van dezen strijd maakte, van de donkere wegen van Semlin af gezien, een geweldigen indruk. Semlin lag in het diepste donker. Ook de lichten van het station waren uit- gegaan. Daarentegen verliehten de zoek- lichten van een monitor daghelder de ves ting van Belgrado en ook den oevertotaan de brug over de Save toe. Om 1 uur werd het rustig, doch de zoeklichten bleven voort- durend op den Servischen oever spelen. Om half 2 begon het geweervuur opnieuw. Om 4 uur's nachts kwam een Hongaarsche sleepboot te Semlin aan. Toen hij zijn sleep losgemaakt had, maakte hij een groote zwenkiug om het groote groote eiland, voer onder voile stoom naar den Servischen oever en volgde op 200 meter afstand de kust. Uit het struik- gewas op den oever en uit de kazematten van de vesting brak een moorddadig ge weervuur over het schip los. Tot de monitors deze plaatsen beschoten hadden, had men nog niets van verdedigers bemerkt. Door het st.erke vuur op het schip was thans het geheim verraden, dat de vesting Belgrado nog vele verdedigers had en niet omtruimd was. De sleepboot vervolgde nu zijn weg onder het vuur van den Servischen oever. Men zag, hoe met een dicbte witfe rookwolk een van de beide schoorsteenen omkipte. Er kwam rook uit het schip, zoodat men dacht, dat het in brand geraakt was, maar bet gelukte de bemanning snel den schoor- steen weder overeind te zetten, en met een groote boog, maar veel langzamer, voer de boot nu om het groote eiland heen en ver- volgens naar den Oostenrijkschen oever terug. Een ander schip was haar tegemoet gegaan, doch hulp was onnoodig Door l et vuur van de Serviers waren van de 5 man der bemanning 2 gedood en 1 ge- wond. De vermetele vaart van de sleepboot had het doel bereikt en den tegenstander uit zijn schuilplaats gelokt. Verder verliepen de morgenuren rustig. BERLIJN, 30 Juli. (Part.) Uit Semlin wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind De Oostenrijksche infanterie hield zich gisteren voortreffvlijk. Meer dan 24 uur lang was een Oostenrijksche compagnie op de Burma, het eiland voor Belgrado, aan een hevig vuur biootgesteld. Toen de manschappen gisterenavond afgelost werden, hield de brigade-commandant- een vleiende toespraak tot hen. Bij de brug over de Save beproefden een korporaal en 3 infanteristen in een boot den kameraden op het eiland schietvoorraad te brengen. Door het hevige vuur van Servische zijde werd de korporaal zwaar gevvond. De soldaten sprongen in het water en waadden in den kogelregen naar den oever. Een inwoner van Semlin zwom toen de diijvende boot na en braclit deze met den gewonden korporaal naar den oever. BERLIJN, 30 Juli. Uit Weenen wordt geseind: Reeds in de morgenuren kwam hier het bericht, dat bij Fotsa (in Herzego- wina, aan de Drin) een gevecht had plaats gevonden, waarbij de Oostenrijkers de over- winning hadden behaald. Er zouden 600 Serviers gedood en 2000 gevangen genomen zijn. Aan Oostenrijksche zijde zouden slechts 200 man gevallen zijn. Dit bericht is echter nog niet bevestigd. De bemiddeling. De voorstellen van Sir Edward Grey zijn op bedenkingen en bezwaren gestooten, waarop zij moesten schipbreuk lijden. Oostenrijk weigert elke bemiddeling, die op dit oogenblik het gevolg zou hebben, de militaire maatregelen tegen Servie te belem- meren. Daaraan schijnt niets te wijzigen. Oostenrijk heeft den oorlog verklaard en de bewegingen tegen Servie begonnen, en wil het voordeel daarvan niet opgeven. Er zijn echter menschen, die meenen, dat de door Grey bedoelde schorsingder mili taire operaties betrekking heeft op de door Rusland tegen Oostenrijk genomen maalre- gelen; Grey spreekt zelfs van Russische operaties, waaronder wel mobilisatiemaat- regelen tegen Oostenrijk moeten worden verstaan. Maar door de weigering van Oostenrijk! weigert Duitschland ook. Duitschland ver- klaarde geen interventie te kunnen aanvaar den, die de bondgenoot niet wenscht. Sir Edward Grey wilde echter ook be- middelen tusschen Oostenrijk en Rusland, en daarin stemmen alle mogendheden toe om den wereldvrede niet in gevaa^ te bren gen. Hierover wordt onderhandeld van kabinet tot kabinet. Verder wordt ook tus schen Rusland en Oostenrijk direct onder handeld, waarvan men hoopt, dat tusschen Weenen en Petersburg een -overeenstemming wordt verkregen, opdat Rusland geen oor- logsdaden zal ondernemen, en Oostenrijk zich verbindt bij de regeling der Servische quaestie ook rekening te zullen houden met de Russische meeningen. Gemakkelijk zal de rekening niet zijn, nadat Rusland het optreden van Oostenrijk beschouwt als een slag tegen Rusland liege- monie in den Balkan. Maar onmog-elijk is zij niet. En o-ok in Weenen acht men haar mogelijk, zooals uit de jongste bericliten blijkt. Wanneer men zich te Weenen maar voor oogen houdt, dat Oostenrijk Europeesche verplichtingen heeft, en dat het uit zijn op treden geen voordeelen mag pogen te halen, die anderen zouden benadeelen, dan zullen de andere mogendheden ook Rusland per slot van rekening tot een belioorlijke regeling kunnen en willen medewerken. Oostenrijk verklaarde reeds, dat het geen grondgebied wil winnen. En daarom zegt lfet "Tageblatt", kan men Rusland verzekeren, dat het in het belang van den Eur-opeeschen vrede van een deelneming aan den strijd kan afzien, wijl de mogendheden het waarborgen, dat zijn Servischen vriend geen -overdreven, onrecht- vaardige of onbillijke eischen zullen worden gesteld. Dit is een gr-ondslag van bemiddeling, waarop met verwachting van succes kan worden onderhandeld. De Europeesche legers. Maar zoo de interventie mislukt, zoo Rusland ten gunste van Servie gewapend ingrijpt, zullen de legers van Oostenrijk- Hongarije en Servie, Rusland, Duitschland, Frankrijk en Italie tegenover elkaar komen te staan. In ieder dier landen versehilt de sterkte van het leger in vredestijd aanmerkelijk van dat in oorlogstijd, en in vele landen is een nauwkeurige opgave der oorlogs- sterkte onmogelijk, kan men die slechts bij schatting aangeven. Maar de sterkte der verschillende legers ongeveer genomen kan aldus worden aan- gegeven. Ooslenrijk-llongarije. In Oostenrijk bestaat de algemeene dienst- plicht. De eerste linie wordt gevormd door het leger, waaronder te begrijpen is de landweer en de Hongaarsche troepen (Bon- vedseg)daarop volgen de eerste reserve- ban, en ten slotte de tweede ban der reserve. De mobilisatie van het geheele leger wordt geacht drie weken te zullen dureD. Zoo alle troepen zijn opgekomen is de sterkte van het Oostenrijksche leger 2.708,000 man aldus verdeeld vredessterkte788.000 man bestaande uit O.-H. leger 379.000 man landweer 70.000 ,t Honvedseg 65.000 spec, troepen 274 000 eerste reserveban 1.770,000 tweede reserveban 150.000 Totaal 2.708.000 man Servie. In Servie bestaat algemeene dienstplicht. Het nationale leger heeft drie bansde actieve troepen en de reserves vormen den eersten ban de tweede bestaat uit aan- vullingsreserves de derde uit het territoriale leger. In geval van nood kan een levee- en-masse worden opgeroepen, bevattende alien, die gediend hebben, en ten slotte alle mannelijke inwoners van 18 50 jaar. Het Servische leger telt op voet van vrede 360.000 man en op voet van oorlog 450.000 man Rusland. Ook in Rusland bestaat de algemeene dienstplicht. Wegens de uitgestrektheid van het rijk heeft men drie legers het Europeesche, het Caucasische en het Azia- tische leger, die zeer verschillend zijn, ook wat den diensttijd betreft. De sterkte van het Russische leger op oorlogssterkte is zuiver nominaalvolgens de verschillende opgaven telt het leger op vredesvoet aan ofScieren 56.000 man aan troepen 2.855.000 2.911.000 man reserves1.064.000 grensbataljons 41.000 Rozakken, enz150.000 Totaal 4.166.000 Rusland kan in Europa ongeveer 1.200.000 man op de been brengen, die in een oorlog meetellen. Duitschland. Het Duitsche leger telt volgens de nieuwste leger- wet op voet van vrede 870.000 man de oorlogssterkte wordt ge- schat op4.370.000 Frankrijk. Vredessterkte, onder de driejaarswet700.000 man de oorlogssterkte wordt ge- schat op1.300.000 Desnoods kunnen de beide legerkorpsen uit Algiers en de koloniale troepen worden meegerekend, waardoor het leger met 80.000 man zou worden uitgebreid. Italie. Leger op vredessterkte mobile militie territoriale militie Totaal 410.000 man 200.000 1.100.000 1.710.000 man Hoe het staat Die vraag wordt ons dikwijls gesteld en al zouden wij die ook gaarne bevredi- gend willen beantwoorden, het ligt niet in onze macht. Begrijpelijk heerscht voort- durende belangstelling naar de berichten die naar gelang dat ze binnenkomen aan ons bureau worden bekend gemaakt. En dat waren gisteren sensationeele. Het eerste bericbtte de inneming van Belgrado, waaraan werd toegevoegd dat de vreedzame bevolking door de troepen werd gespaard, en de troepen de wrgen in de omgeving beietten* Voorts werd door de Oostenrijkers de Krijgswet uitgevaardigd. Kort daarop bereikte ons een bericht, heaen tegengesproken, dat de Fransche Ministeraad des nachts op het onverwachts op 'net iuitiatief van den President was vergaderd geweest, en dat de bevolking van Frankrijk in groote spanning verkeerde. Een reden, om ook hier de spanning te doen stijgen, terneer, waar tegelijkertijd uit particuliere bron werd bericht dat de stem ming te Londeu ook slechter was. Nog onrustwekkender was de toezending van een bericht uit de Berliner Lokal An zeiger dat Keizer Wilhelm de dadelijke mobilisatie van het leger en de vloot zou hebben gelast. De tegenspraak van dat bericht volgde wel spoedig, maar men was doorgedrongen van het gewicht van de daarbij vervatte tijding, dat Duitschland aan Rusland een ultimatum had gesteld om binnen 24 uren te berichten wat zijne voornemeps waren, of het zich in de kwestie tusschen Oosten rijk en Servie al of niet partij zou stellen. Inderdaad zit daarin vervat het punt, waarom het Europeesche gevaar draait en waaromtrent op dit oogenblik de oplossing nog niet bekend is. Daarna kwamen berichten die ons van meer nabij interesseeren en die verschillende onzer ingezetenen, waaronder reeds verschillende zakenmenschen in moeilijkheden brachten. Een telegram nl. dat de Miuisterraad be- sloot aan de autoriteiten het telegram te verzenden voor het treffen van alle voor- bereidingen voor de mobilisatie, werd spoedig gevolgd door het oproepen van de landweer- plichtigen der grens- en kustwacht, die reeds Maandag waren gewaarscbuwd. Deze zijn dus spoedig de Belgische licbtin- gen gevolgd, waarvoor eenige ingezetenen onzer gemeente reeds des morgens waren vertrokken. Het verzamelen der landweermannen bracht gisteravond in de Noordstraat en Nieuwstraat een zeer talrijke menigte op de been, die echter weinig te zien kreeg, dan het zich bij het leger vervoegen der opgeroepen mannen. Hedennacht bereikte ons een telegram, meldende dat door de Ministers van Buiten landsche zaken, Oorlog, Marine en Justitie het besluit is afgekondigd, dat het verboden is aan oorlogschepen of schepen daarmede gelijkstaande van vreemde mogendheden, in territoriale wateren binnen Nederlandsche grenzen te komen of op te houden. Ook ontvingen wij het volgende telegram ST. PETERSBURG. Hedenavond is eene Keizerlijke oekase verschenen, waarbij de mobilisatie zeer sterk wordt uitgebreid. Een groot aantal reservisten-kozakken met verlof, reserve-officieren, artsen, paarden en wagens zijn opgeroepen. Door de politie zijn een groot aantal bladen in beslag ge nomen. Terwijl wij vol afwachting zijn van een bericht uit Berlijn of St. Petersburg om trent eenig antwoord op het gestelde ulti matum, namen wij kennis van een gunstige uitlating van den Franschen Minister van Binnenlandsche zaken en vernemen wij ook dat de stemming te Londen iets verbeterd is. Wij ervaren even wel uit een kabinets- schrijven van den Minister van Oorlog en Marine, dat in verband met de bestaande politieke verwikkelingen geen berichten mogen worden gepubliceerd die op eeniger- lei wijze in verband staan met de bewegingen onzer land- of zeemacht, voor zoover niet van wege de Regeering publiciteit wordt gegeven, als wordende dit door 's lands be lang gebiedend geacht. Vervolgens ontvangen wij een telegram uit DEN HAAG. Dat H. M. de Koningin, overeenkomstig art. 186 der Grondwet heeft beslist, dat er oorlogsgevaar be staat. Voor het gros onzer lezers zal dit bericht zeker nadere toelichting be- hoeven. Die toestand van oorlogsge vaar beteekend, dat verschillende wette- lijke bepalingen die onder gewone omstandigheden geldend zijn, worden op zijde gezet. Zooals wij reeds hiervoren aangaven, wordt de vrijheid van drukpers voor een deel beknot, evenzoo is zulks ook het geval met het briefgeheim. Wan neer nu voor het leger levering wordt gevraagd of een transport geeischt, mag dat niet worden geweigerd, op grond dat geen contante betaling plaats heeft. Voor eventueele betaling treedt nu een bewijs in de plaats enz. enz. De Tweede Earner is bijeengeroepen tegen Maandagmiddag half twee ure. De Amsterdamsche beurs blijft voorloopig gesloten. Heden namiddag blijven wij nog steeds in afwachting van eenige tijding omtrent Rusland, welks Regeering eene beslissing kon hebben genomen van grooten invloed op de verdere verwikkeling der zaken. Het verwachte bericht bleef uit. Uit particuliere bron vernamen wij alleen //Duitschland mobiliseert." Een poos daarna vernemen wij otficieel //BERLIJN. Alsgevolgvan de mobiliseering van Rusland heeft de Duitsche Keizer op grond van paragraaf 68 der Rijksgrondwet verklaard, dat de toestand van dreigend oorlogsgevaar is ingetreden. Dit beteekent een voorbereidenden stap voor mobilisatie. De Duitsche Keizer vertrok van Potsdam naar Berlijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6