ALGEMEEN NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD ¥00R IEEUWSCH-¥LAAMDEREM. No. 6102. Zaterdag 1 Augustus 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEM Telefooo 25, Hit Blad verschijnt laandatp, Woensdag- en Yrijdagavoni, nitgazonffird op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH DE 8ANDE ts Ter Reuzen. BBE/STII BLAD. Laodbouwberichten. GEMENGDE BER1CHTEN. Per 3 maanden binnen de stad /l.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika J 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij dieopgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ullta* op den dag der uitgave. R E C H T S Z A K E H. Arroudissements-Uechtb. te Middelburg. gs3=5ggE3-ggsrs; aasssmsasr: KaESSESZS De landbouwvereeniging //Door Eendracht Sterk" te Ter Neuzen, werd door den Inspec- teur der belastingen aldaar in de Bedrijfs belasting aangeslagen. Bij een beroep op den Raad van Beroep werd die aanslag van f 55 gebracht op f 33. Hieromtrent werden nieuwe bezwaren ingediend bij den Raad van Beroep te Middelburg, die de laatste heffing handhaafde en de vereeniging beboette met 25 °/0. Het Hoofdbestuur der Maatschappij, dat deze heffing van bedrijfsbelasting van eene aankoopvereenigiug geheel onjuist achtte, wendde zich daarop tot zijne Excellence den Minister van Financien om diens be- slisding daaromtrent te vragen. Den 24sten dezer werd te Aardenburg den secretaris der Maatsehappij door den heer Le Grand, kommies bij de belastingen, op last van den Inspecteur der belastingen te Oostburg voorlezing gedaan van een sckrijven van den Minister van Financien, waarin deze te zijner kennis laat brengen, dat aankoopvereenigingen, zooals de hooger- genoemde, niet in de bedrijfsbelasting be- hooren aangeslagen te worden. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht- bank is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting tegen P. J. P., 27 jaren, land- bouwersknecht te Biervliet, thans gedeti- neerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van een rijwiel. Rechtsingang met gevangenhouding en instructie werd verleend tegen P. J. B., 39 jaren, schoenmaker te Ylissingen, thans gedetineerd te Middelburg, ter zake van poging tot doodslag of zware mishandeling, gepleegd op zijn zwager De Kam te Ylis singen in den nacht van 25 op 26 Juli 1914, door dezen met een schoenmakers- mes in den buik en den lever te steken, waardoor hij in levensgevaar verkeert. Yan uit 'sGravenhage werd gisteren naar hier overgebracht om te worden ge- hoord door den Rechter-Commissaris voor strafzaken, W. J. M., 28 jaren, werkman, wonende te Sluis, thans sedert April 1913 gedetineerd, beklaagd van een moord te West-Sayville (N.-Amerika) gepleegd op een Hollander in Februari 1913. De beklaagde is na zijn verhoor ter be- schikking gesteld van het Gerechtshof te 's Gravenhage en naar daar overgebracht. Bidden op de openbare school. De gemeenteraad van Poortvliet (eiland Tholen) heeft in een nieuwe verordening voor het onderwijzend personeel, bepaald dat de schooltijden moeten worden geopend met gepast gebed. (Ned Kwade droes. Te Hazerswoude heeft men 8 paarden moeten dooden van 3 boeren, omdat zp aan kwaden droes leden. Bij aankomst van het schip „Froya" in de Maashaven te Rotterdam, is aange- houden de schepeling Z. B„ een Duitscher, wiens aanhouding en uitlevering door de Duitsche regeering was gevraagd, als zijnde hij verdacht van moord op zijn 4jarigezoontje te Bremerhaven gepleegd. Sinds eenigen tijd had A. van Arnliem, te Kerk-Avezaath, zeer tegen den zin harer familie, verkeering met de dochter van zekeren J., aan de Twee Sluizen aldaar. Dinsdagtnor- gen trof de zoon des huizes zijn zuster in gezelschap van v. A. aan, waarop hij een bijl greep en dezen daarmee een levensge- vaarlijken slag op het hoofd toebracht. Dr. v. IJzeren, te Drumpt, verleende geneeskundige huip. De oorsprong van het stij ven der wasch. Het gebruik om gesteven linnengoed te dragen is voor ongeveer driehonderd jaar door een Hollaudsche dame, mevrouw Guilhem, aan het hof van koningin Elisabeth verbonden, in Engeland ingevoerd. Het door mevr. Guilhem gesteven linnengoed beviel de koningin zoo, dat zij geen ander wilde. De koningin ovevlaadde mevr. Guilhem met gunstbewijzen en de mode van gesteven linnengoed werd weldra over geheel Engeland verspreidlessen in het stij ven en strijken werden zeer duur be- taald. Ook begon men een blauwe kleur- stof door de stijfsel te mengen, zooals men thans nog wel doet, maar dat beviel de koningin niet omdat het met blauwsel ge steven linnen aan haar gezicht een grijs- achtige tint gaf. Men hield zich aan het hof dus aan gewoon gesteven goed. Nachtwandelaars Te Schiedam doet zich in de laatste 4 nachten het volgende zeldzame geval voor Twee koeien, een kalf en twee varkens verlaten omstreeks balfeen des nachts bun weiland, waarvan het hek openstaat en gaan gemoedelijk het pad op, dat voert over de Nieuwe Haven langs den waterkant, dan slaan zij een lange en breede straat in om daarna hun nachtwandeling voort te zetten door de nog in aanbouw zijnde straten, waarop het vijftal de plaats van herkomst weer bereikt en ongeveer ten halfdrie ure vindt men ben wederom rustig liggen of grazen in het weiland, dat het 2 uren ge- leden verlaten had. (N. v. d. D.) Geschaakt. Te Hoogeveen leefde het eclitpaar H., naar de Tel. meldt, in geen beste verstand- houding. In het begin was alles pais en vree, maar het spreekwoord: „Niet steeds is de liefde bestendig van duur", was hi cr op inderdaad van toepassing. Een ander spreekwoord zegt: „Vroeg wijs, vroegzot", (manlief was n.l. voor de loting al vader), en of het nu hierdoor kwam, we weten het niet, maar een feit is het, dat at spoedig duislere onweerswolken aan den huwelijkshemel verschenen en zich ont- lastten op een wijze, dat al spoedig een eisch tot echtscheiding door de vrouw werd ingesteld. Partijen raakten evenwel weer verzoend, helaas! Het was kort van duur. De donderbuien, ze kwamen bij herlialinij opzetten en het werd zoo erg, dat vrouw lief andermaal de echtelijke woning verliet, met het gevolg, dat door de rechtbank be- slag werd gelegd op het vaste goed (niet om de scliulden), maar ter bescherming van vrouw en kind. De echtgenoote ging bij haar ouders aan boord. Maandag lagen ze met het schip te Zwartsluis, toen de jonge vrouw van haren advocaat, Jhr. Van Holte tot Echten, een telegram ontving, dat hij haar direct per automobiel zou afhalen. De automobiel verscheen te Zwartsluis; toen de jonge vrouw zich met haar moeder gereed maakte om in te stappen om den tocht naar Assen te aanvaarden, maakte de chauffeur evenwel bezwaar en zeide, dat hij een opdracht van den advocaat had, om de jongevrouw alleen mede te nemen. De moeder bleef dus achter, maar toen de auto goed en wel verdwenen was, maakte deze zich ongerust, er kon welwat achter zitten. Het bleek, dat ze gelijk had, onder- weg stopte de automobiel en daar ver scheen plots aan het portier manlief, rukf- te dit open, sprong bij zijn vrouw in en voerde haar zoo inplaats van naar den ad vocaat, naar Hoogeveen. Dinsdagmorgen ver schenen de ouders van de jonge vrouw te Hoogeveen en deden aangifte bij de politie wegens wederrechtelijke ontvoering. Ernstig verzel tegen de politic. Dinsdagmiddag tegen half zes heeft in de Warmoesstraat te Amsterdam, nabij de Kapelsteeg, naar de N. R. Crt. meldt, een ernstige botsing plaats gehad tusschen bur gers en politie. Voor alles willen wij er op wijzen, dat dit relletje geen enkel ver- band liield met de staking te Zaandam en het verblijf van de Duitsche stakingbrekers in het Warmoesstraat-Iogement. De agent Van der Meulen, van Katten- burg, reed op zijn fiets door de Warmoes straat, ten einde zich naar zijn bureau te begeven, toen hij ter hoogte van de Kapel steeg zag, dat een voorbijganger lastig ge- vallen werd door drie opgeschoten jongens, bekende veclitersbazen uit de buurt. Hij stapte af, en gelastte de jongens, den heer met rust te laten. In plaats te gehoorza- men, keerde het drietal zich daarop tegen den agent, rukten de panden van zijn jas los, duwden en stootten hem en trachtten hem zijn wapenstok te onlnemen. De agent gaf daarop zijn fiets aan den heer voor wien hij partij ljad getrokken. Met den stole trachtte hij zich daarop te verdedigen. Hij werd overmand en de jongens probeerden hem te „scheppenjk Op het tumult was inlusschen assistentie van het bureau War moesstraat ter plaatse gekomen, zoodatde agent Van der Meulen, die in een netelige positie verkeerde en reeds aan den duim van de recliterhand verwond was, verlost werd. Men slaagde er in, twee van de jongens te arresteeren. Dezen verzetten zich lieftig tegen hun aanhouding, en het pu- bliek, dat op het relletje afkwam en voor een deel bestond uit bewoners van derond- omliggende stegen wilde den agenten hun arrestanten ontrukken. Het transport van de arrestanten werd door het opdringende publielc ten zeerste bemoeilijkt, zoodatde politie gedwongen was, de sabel te trekken en ruim baan te maken. De menigte groei- de echter steeds aan. Uit alle stegen en sloppen kwamen de nieuwsgierigen opzet ten. Gekomen bij het politiebureau drong de menigte met grooten kraclit op, zoodat men opnieuw een charge' moest maken, waarbij heftige klappen met de sabel wer den uitgedeeld. Een der belhamels trachtte den agent Gunsing, die op uitstekende wijze en met veel tact de leiding van het trans port op zich had genomen, beentje telich- ten. Deze wilde een van de belhamels toen grijpen, maar werd daarin bemoeilijkt. De verzetpleger wilde hem daarop te lijf, doch kreeg een klap met de sabel in den nek, doordat hij zich bukte. Hij wilde daarop wegloopen, doch werd onder hevig verzet door eenige anderff- agenten gegrepen en naar het bureau geleid. In het geheel wer den er drie man gearresteerd, t|wee andere belhamels, wier namen bij de politie be- kend zijn, worden nog gezocht. De orang-oetans en champanse's in „Artis" blijven zich in groote belangstelling verheugen, schrijft de VI. Crt. De volwas- sen orang „Sultan" van Borneo natuurlijk in de allereerste plaats, want waar zag men ooit zulk een indrukwekkend oere- woudwezen als deze „old man of the woods", in zijn woesten, bruinrooden liaar- pij met zijn bijna menschelijk aangeziclit. Het is verwonderlijk zoo goed dezereuzen- aap het in korten tijd met zijn oppasser heeft leeren vinden, waar het dier, voor het in Artis kwam, zoodanig te keer heeft gegaan tegen zijn Maleisclie verzorgers. Maar in Artis is men ni. t bang uitgevallen en vooral ook worden de dieren er niet ge- tergd of ruw behandeld, gelijk dit zoo dik- wijls door de Oosterlingen het geval is. Dat er toch een zekere mate van huise- lijke tucht wordt aangekweekt, komt wel het aardigst uit, wanneer op warme dagen de orangs, Sultan" uitgezonderd want daarop valt buitensliuis geen staat te maken en de beide oolijke champanse's met hun oppasser in de wei gaan en daar van twee tot vieren ongeveer naar harte- lust ravotten op het grasveld voor het Apen- huis, dat honderden gelegenheid biedt van dit allervermakelijkst schouwspel en merkwaardig tevens te kunnen genieten. Gelachen wordt er door de kinderen, dat het een aard heeft, maar ook de ouderen van dagen weten soms niet hoe ze het hebben, wanneer ze de anthropomorphe kwajongens daar bezig zien. Vrede door Reeht. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht" heeft naar de Tel. meldt, Zondagavond een spoedvergadering gehouden in verband met den dreigenden oorlog tusschen Oostenrijk en Servie en de daaruit voor den Europeeschen vrede in het algemeen voortspruitende gevaren. Ofschoon ten voile overtuigd van de vol- komen machteloosheid der Nederlandsche pacifisten, meende het hoofdbestuur des- niettemin niet te mogen stilzwijgen, doch een telegram te moeten zenden aan den Keizer van Oostenrijk-Hongarije en den Koning van Servie, waarbij in herinnering zijn gebracht de bepalingen van hetEerste Verdrag van de Tweede Vredesconferentie betreffende goede diensten en bemiddeling. Het hoofdbestuur werd tot dezen op zich- zelf uit den aard der zaak volkomen nutte- loozen stap voornamelijk geleid door de overtuiging, dat tegeno.ver de oorlogzuclitige betoogingen in verschillende landen ookde stem der vredesvrienden moet worden ge- hoord en dat het initiatief van den Neder- landschen Bond in dezen wellichtzou kun nen tengevolge hebben, dat ook de buiten- landsche vredesvereenigingen van hun ge- zindheid een getuigenis zullen afleggen en aldus de aandacht der openbai-e meening op het werk der Haagsche Vredesconferen- tios en de daar in beginsel aangenomen middelen tot vredelievende beslechting van internationale geschillen zullen vestigen. Mocht echter onverhoopt een oorlog tus schen Oostenrijk en Servie uitbreken, dan zou het van het allergrootste belang zijn, indien deze strijd tusschen deze twee staten gelocaliseerd bleef. Een krachtig getuigen der pacifisten in alle, in bijzonderheid de grootere landen, zou in deze richting wel- iicht eenigszins ten goede kunnen werkf- zaam zijn en zou evenals de reeds voor Duitschland aangekondigde socialistische be toogingen tegen den oorlog niet zonder waarde zijn met het oog op de vorming der openbare meening. In verband hiertmede heeft het hoofdbe stuur van „Vrede door Recht", betreurende dat in dezen zin nog geenerlei steftn uit het buitenland is vernomen, gemeend zijner zijds het initiatief te moeten nemen door het zenden van bovengenoemde telegrammen, waarvan telegrafisch kennis is gegeven aan twaalf der voornaamste vredesverbonden in Europa met verzoek dergelijke telegrammen eveneens te verzenden en tevens de aan dacht hunner eigen regeering te vestigen op de mogelijkheid bemiddeling aan te bieden. Voorts heeft het hoofdbestuur aan het Bu reau International de la Paix te Bern ver- zocht zoo spoedig mogelijk een dag vast te stellen, waarop in alle landen van Europa glezamenlijk groote openbare vergaderingen zullen worden gehouden tot behoud van den vrede. Ook van dit verzoek is telegrafisch aan de buitenlandsche bonden kennis ge geven, terwijl een meer uitvoerig rondschrij- ven per brief aan ongeveer honderd vredes- bonden is gevolgd. Het mikroorganisme van de verkoudheid. In de „Munch. Mediz. Wochenschriff", deelt prof. Kruse, directeur van het hygie- nische instituut van de universiteit te Leip zig, den uitslag mede van door hem ge nomen proeven, om den verwekker van hoest en verkoudheid te vinden. Hij nam wat afscheiding uit den neus van een ver- kouden assistent, verdunde dit 15 maalmet psysiologische oplossing van keukenzout, fil- treerde de vloeistof door een Berkefeldfilter droppelde daarna enkele druppels er van in de neusgaten van 12 leden van het in stituut in. De werkzaamheid van de fil- tratie werd door contrdleproeven met cul- turen vastgesteld. De uitslag van deze proef was, dat 4 (d. i. 33 °/0) van de besmette per- sonen na een incubatie van 13 dagen ver- kouden werden. Daarna nam hij een proef op grootere schaal. Hij verdunde de af- ding 20 maal, filtreerde haar en bracht de vloeistof op het slijmvlies van 36 deelnemers aan zijn bacteriologischen cursus. Nu wer den er 15 (42 °/o) verkouden; Sommigen hoestten erbij.) De incubatie bedroeg van een tot vier dagen. Van zes en dertig andere deelnemers aan den cursus, die zich niet hadden laten besmetten, werd er maar een verkouden. Het filtraat bleek ook dilmaal weer bacteriologisch kiemvrij. Op grond van <leze proeven acht prof. Kruse het hoogst waarschijnlijk, dat de ver wekker van neus verkoudheid en hoest tot de groep van onzichtbare, ultramicroscopi- sche, niet in een filter achterblijvende kie- men behoort, van welke groep ook deel uitmaken de verwekkers van allerlei andere ziekten, als roodvonk, mazelen, hondsdol- heid, enz. Hij wil die groep aphanozoen (van Gr. aphanes, onzichtbaar, onaanzien- lijk) noemen en dan den verwekker van de verkoudheid Aphanozoum Corvzae. (Ph. Wbl.) Door eenige ingenieurs der Marconi- maatscliappij is een draadloos mistkanon uitgevonden. Eenigen tijd geleden heeft men er proeven mee genomen. Het kanon werd midden op zee aan een groote boot be- vestigd en een paar Weken lang heeft men er niet naar omgekeken; intusschen was het blootgesteld aan storm en onweer en aan de inwerking van draadlooze golven van passeerende schepen. Het apparaat bevond zich aan de kust onder de hoede van een vuurtorenwachter en zond in regelmatige afstanden zijn golven uit, driemaal permi- nuut, naar het kanon, dat zich daarop met luid gerommel en een bliksemstraal, op verren afstand nog zichtbaar, ontlaadde. In het kanon zelf bevindt zich eenlioe- veelheid acetyleengas, voldoende voor twee a drie weken. De „Glyde Lighthouse Trust" heeft liierop aan het strand van Gorrick een draadloos controlestation opgericht, van- waar uit signalen worden gegeven naar Fort Mathilda en naar een boei. Algemeen prijst men de goede resultaten. In de mijn Adolf von HaDsemann te Mengede is, naar uit Dortmund wordt gemeld, een koleulaag in brand geraakt. Tot dusver zjjn zes dooden te voorschijn gebracht. Het geheele aantal dooden zal naar schatting, vijftien bedragen. Arabtelijk wordt gemeld dat z^veu lijken te voorschijn zijn gebracht en nog even vele werklieden in gevaar verkeeren, van wier lot niets stelligs bekend is. Het ongeluk gebeurde doordat een dam, opge- worpen tot bet stuiten van een brand in een kolenlaag bezweek. Record van postboden. In een Engelsch blad wordt een statistiek meegedeeld, volgens welke 17 Engelsche postboden te zamen een atstand van ruim 3V2 millioen Engelsche mijlen hebben afgelegd, een record, dat wellicht niet zoo spoedig gestagen zal worden. Gemiddeld heeft ieder dezer boden ruim 200.000 Engelsche mijlen (elk 20 minuten gaans) af te leggen. De bode echter, die 't verst moet loopen, legt ongeveer het dubbele at. Zekere Richard Williams te Cressage in Shropshire, die na 38 dienst- jaren is gepensionneerd, heeft gedurende ;t grootste deel van zijn diensttijd dagelijks 60 kilometer afgelegd en in 't geheel den verbazingwekkenden afstand van 415.620 Engelsche mijlen of 16 maal den omtrek der aarde. Dinsdag is te Londen in de Agricul tural Hall een merkwaardige tentoonstelling geopend. De geheele groote zaal schittert van goud, zilver en edelgesteenten, die daar voor een waarde van 19 millioen gulden geexposeerd zijn. Om te voorkomen, dat de tentoonstelling een aantrekkingspunt zou worden voor heeren dieven hebben de orgamsators dezer expositie besloten, dat alleen toegang zal worden verleend aan de leden van den juweliersbond. Een der grootste merkwaardigheden van de tentoonstelling is een verzameling hor- loges die op aanschouwelijke wijze den vooruitgang aantoont in de zakuurwerk- industrie sedert bijna 400 jaar. Van deze verzameling trekt vooral een horloge de aandacht, uitgevonden door een Oestenrijksch officier. Op de wijzerplaat van dit borloge bevindt zich een naald, die men door een enkeien vingerdruk kan doen rondgaan in het tempo, dat men wenscht. Wanneer een officier zijn manschappen wil laten mareheeren met een snelheid van 120 pas in de minuut, behoeft hij slechts deze wijzer op het verlangde tempo te zetten en toe te zien of de passen der manschappen overeenkomen met de beweging der naald. Eenigen tijd geledeD stierf te Londen de schatrijke koopman William Upjohn, wiens vermogen verscheidene millioenen bedroeg. In zijn testament verdeelde hij zijn na- latenschap tusschen zijn dochter en zijn zoon, doch voegde er aan toe, dat het zeer moeilijk zou zijn het verblijt van zijn zoon vast te stellen, met wien hij wegens een familieveete sedert 2 jaar in onmin leefde. Sedert dezen tijd had de verborgene niet het minste teekeri van leven gegeven ou men dacht hem reeds gestorven. Desniettemin eischte de vader in zijn testament, dat men zoolang naar zijn zoon vorschen zou, tot men het zekerste bewijs van zijn overlijden had. Eerst dan zou de dochter in het bezit van zijn zoon's aandeel komen. Verder bepaalde hij, dat de kosten van de opsporing naar de verbljjfplaats van den verborgene van de interest van het ver mogen, dat deze bij zijn ontdekking te beurt zou vallen, bekostigd zou worden. De autoriteiten vingen daarop omvangrijke navorschingen aan. Bjjna alle Eugelsche consuls op de gansche wereld werd opge- dragen, eveneens omtrent het verblijf van den gezochte een onderzoek in te stellen. Nadat alle pogingen, hem te ontdekken schipbreuk geleden hadden, kwam men eindelijk op de gedachte, in de reuzenstad Londen zelf het onderzoek te beginnen. En werkelijk vond men de vorige week, als eenvoudig behoorlijk aangesteld huur- koetsier. Op de vraag of hij niet den in de bladen geplaatsten oproep over zijn verblijf gelezen had, antwoordde hij, dat hij van den dood van zijn vader niets af wist, dat hij nooit kranten gelezen had. Het bericht dat hij door den dood van zijn vader in het bezit van vele millioenen gekomen was, ontving hij met de grootste kalmte. Hij verklaarde bovendien dat hij er trots zijn rijkdom niet aan dacht, zijn hem lief geworden beroep van koetsier op te geven. Bescherming tegen zonnesteek. In deze dagen van stekeude zonnehitte en toenemende hoedeloosheid mag men zich wel eens bezighouden met de vraag, op welke wijze men zich het best tegen zonne steek kan beschermen. Professor Duncan, verbonden aan de Londensche Hoogeschool voor Tropenhygiene, heeft speciale studie hiervan gemaakt. In aansluiting op de persoonlijke ervaringen van een Engelsch officier, is hij ertoe overgegaan, een aantal practische expirementen te nemen, die alle gegrond zijn op de stelling, dat de ge- vaarlijke zonnestralen niet de warmtestralen, doch de chemische stralen zijn. Dat de warmte op zichzelf nog geen zonnesteek geeft bewijst het feit, dat de hitte van een hoogoven nog nooit een zon nesteek slachtoffer maakte. Wetenschappe- lijk gesproken zijn inderdaad alleen maar de actinische stralen gevaarlijk, zoolang men ze niet opvangt in een gekleurde plaat, die tevens als zeef werkt. Het beste middel tegen zonnesteek is, zijn lichaam niet anders te behandelen, dan de fotograaf zijn gevoelige plaat. Hiervoor heeft men slechts een raad op te volgen h Draag alleen roode of gele kleeren." De Engelsche officier, die op de practische rnanier tot deze slotsom kwam, droeg voor- taan slechts gele pakken en een gele tropen- helm en bleef ongedeerd van zonnesteek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1