8 I N N E N L A N i) BUITENLAND Spanning tusscnen 00STENRIJK en SERVIE. maar moeilijk kunnen vragen ora ter wille van de gemeente TerNeuzen, die dil gaarne ziet, den zetel daar te laten. Spreker betoogt evenwel, dat het ook in het belang van de bloei en de ontwikkeling der maatschappij zelve is, hier den zetel der directie te houden, omdat het te voorzien is, dat liier, waar een drietal eindpunten komen van de tram en eindpunten zijn van andere -middelen van verkeer, de uitbreiding zal komen. Het is nog niet altijd een bewijs, dat men, ora een goed overzicht over liet bedrijf te hebben, in bet middcnpunt moet zilten, bet is somtijds van af den zijkant nog betcr te overzien. Als voorbeeld zou spreker een spin kun nen. aanhalen, deze zit juist midden inliaar web wanneer ze in ruste is, maar als ze in actie is, zit ze juist aan den buitenkantop den uitkijk, om vandaar nil haar prooi te vangen die in het net komt. Het kan voorkomen, dat er juist van bier uit, waar de eindpunten zijn van andere verkeersmiddelen, op een gegeven oogenblik j over meer materieel moet beschikt worden, voor een gezelschap reizigers, zooals spre ker dat wel eens elders heeft gezien. Dan zou er veel tijd verloren gaan, als daarover eerst moet onderhandeld worden met eene te Drie Schouwen gevestigde directie, vooral als deze dan eerst naar bier moet komen om die zaak te regelen. En dan de uitbreiding van het goedercn- vervoer. Spreker voorziet, dat deze zoodanig kan worden, dat de tramwegmaatschappij zich ook zal moeten bezig houden met het verder vervoer der uit bet binnenland aanL gevoerde goederenvervoer te water. Ook dan zou bet zeker gewenscht zijn, dat de directie hier gevestigd was, waar de plaats is voor het vervoer te water. Door liet inleggen van (den istoombootdienst TerNeuzenHansweert krijgt men hier een rechtstreeksche verbinding met Holland, van hier uit moeten de verschillende trams op andere vervoermiddelen correspondeeren, waar kan dat alles het best worden nag|e- gaan dan hier ter plaatse? Het is het belang der maatschappij zelve. hier den zetel te beliouden. Het is ook in bet welbegrepen eigenbelang van het personeel der maatschappij. Spreker wil niets zeggen ten nadeele van Axel, maar meent toch, dat ieder Izal imoeten toestemmen dat TerNeuzen voor het economisch en bur- gerlijk belang van personeel als woonplaats meer kan bieden dan Axel. Zoo is in het zesvoudig opzicht in het belang der Zeeuwsch-Vlaamsche tramweg maatschappij zelve hier haren zetel ge vestigd te houden. Ilij zou, in overeenstemming met den wensch van den heer Dees het bestuur er op willen wijzen, en hoopt dat het ook moge inzien, dat het in haar belang is het directoraat hier te doen blijven. De heer Moggre is het geheel eens met het aangevoerde en zou ook gaarne zien, dat de directie hier bleef. Hij kan hierbij ook nog verklaren, dat bij het geven zijner stem aan de betrekkelijke hooge subsidie van 1200 ook de overweging heeft voorgezeten dat de gemeente TerNeuzen ook wat zou genieten van de tramwegmaatschappij omdat de zetel hier zou gevestigd blijven. Hel kwam -hem vreemd voor, dat nu gezegd werd, dat ji >Ter Neuzen niet de plaats bleef waar de directie zou komen, maar dat dit de Drie ii Schouwen werd. Hij zou ook gaarne pogingen willen aanwenden om den zetel hier te houden. Met algemeene steinmen wordt besloten de maatschappij met het hier aangevoerde i:\ in kennis te stellen. d. De heer De Bruijne vraagt of bij het gemeentebestuur al iets bekend is van het optreden der Sluiskillenaars. De voorzitter antwoordt, dat burgemeester en wethouders daar evenveel, of liever even weinig van weten, dan vermoedelijk de heer De Bruijne zelf. Officieel weten zij er niets van. Ze hebben ook vernomen, dat er twee vergaderingen zijn gehouden, de eerste werd bijgewoond door een veertig personen, waar- onder 23 ongehuwde jongelieden uitde buurt en op de tweede vergadering waren een honderdtal personen aanwezig van rijperen leeftijd, van wie kan gezegd worden, datze eenig denkbeeld hadden van de zaak waar het om gaat. Er zijn blijkens het bericht in de couranten verschillende grieven aange- voerd, die geheel staan buiten de bemoeilngen van het gemeentebestuur, die het rijk aan- gaan, en die evenmin tot een oplossingj zouden komen als Sluiskil eene zelfstandige gemeente was. Wat dit laatste aangaat, wijst spreker er op, dat het niet voorkomt, datgemeenten in kleinere deelen gesplitst worden als af- zonderlijke gemeenten, maar dat er meer een streven bestaat, om grootere gemeenten te vormen, door samenvoeging. Hij wenschte er ook nog nadruk op te leggen, dat burgemeester en wethouders ook naar bun beste weten de belangen van Sluis kil trachlen te bevorderen en daaraanhunne aandacht wijden. Dat blijkt ook weer uit het in deze ver gadering gedane voorstel, tot het aanstellen van een gemeenlewerkman in vasten dienst, waardoor 1 ihunner grieven, de beerruiming, de straatreiniging, de verlichting, de begraaf- plaats en de wegen, worden opgelost. Een viertal andere zaken behooren tot de rijks- bemoeiing. Wat. blijft er dan nog over? Men Ji meent ook, dat de belasting te hoog is. Over het algemeen meenen de inwoners aldaar, dat ze te hoog zijn aangeslagen. In verband daarmede kan spreker wel zeggen, dat de meeste reclames tegen den aanslag in den Jioofdelijken omslag, die de raad binnenkort zal moeten behandelen, van Sluiskil komen. Welnu, wanneer adressanten kunnen aan- toonen of aannemelijk maken, dat ze te veel moeten betalen, zal verlaging niet achter- wege blijven. De heer De Bruijne zegt, dat hem een punt heeft getrol'fen, in de aldaar gehouden be- sprekingen, waar wel voor te zeggen valt,. ten dat gemakkelijk op te lossen is, n.l., dat daar geen gelegenheifl bestaat om gemeente- ilasten te betalen. Hij gelooft dat er wel reden is, om den ontvanger daar ook op bepaalde :dagen zitting te laten hpuden. i De voorzitter meent, dat daar misschien Iwel wat op te vinden is, als de raad binnen- .kort gesteld voor een voorstel tot verhooging (van het salaris van den ontvanger, daaraan de voorwaarde verbindt, dat hij ook te iSluiskil zitting moet houden. j De heer De Bruijne zou dat gaarne zien; hij acht het in het belang der zaak, om eene tegemoetkomende houding aan te nemen. De voorzitter wijst er op, dat de raad( dat zelf in de hand heeft, de heer De Bruijne kan zoo noodig zelf daarvoor het initiatief nemen door een voorstel. De voorzitter sluit hierna de vergadering. Vacature Eerste Knitter. De heer Van Loben S-ls, te Voorburg, lid van de Eerste Earner voor Gelderland, is door de Haagsche rechtbank in staat van faillissement verklaard. Hij houdt hierdoor van rechtswege op lid van de Earner te zijn, waarin hij sedert 1905 zitting had. De heer Van Loben Sels behoort tot de antirev. partij. Van 1888 tot 1894 was hi) lid der Tweede Earner, sedert 1887 lid van het centrale comite der arbeidskiesvereenigingen. TER NEUZEN, 27 Juli 1914. Het weer bericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 772.1 Horta. Laagste barometerstand 743.9 Memel. Verwachting tot den avond van 28 Juli Matige zuidwestelijke tot noordwestelijke wind, zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regenbuien, eenige steiging van temperatuur Bij het eind-examen van de H. B. S. met 5jarigen cursus is Zaterdag o. m. ge- slaagd de heer A. H. de Vos, van Ter Neuzen. Zooals uit eene advertentie in dit nummer blijkt, zal op Vrijdag 7 Augustus a. s. van wege het Domein eene veiling worden gehouden van bouwterrein aan den nieuwen toegangsweg bij de Axelsche brug. Op 1 Augustus is benoemd tot hoofd- agent van politie te Harlingen, D. J. Hoekstra, vroeger agent van politie, alhier. Tot leeraar in de oude talen aan het Christelijk gymnasium te Arnhem is benoemd de heer A. A. Bouma, te Middelburg, candi- daat in de klassieke lettereD. Ernstige mAshandeling Het was Zaterdag de laatste kermisdag te Vlissingen en deze dag is treurig ge- eindigd. Te kwart over twee, juist nadat de politie de kermisvermakelijkheden en de tapperijen gesloten had, heeft de 39jarige schoenmaker B., op het Droogdok ver moedelijk met een schoenmakersmes zijn 33jarigen zwager De K., met wien hij in twist was geraakt in den buik gestoken. De verwonde is vervoerd naar de woning van den in de buurt wonende Dr. Smitt, alwaar het eerste verband werd gelegd en alwaar de verwonde door den commissaris van politie nog een kort verhoor kon worden afgenomen. De verwonde is hierop per brancard naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd, alwaar Dr. Staverman een dadelijk operatief ingrijpen noodzakelijk achtte. Naar wij vernemen is de lever van het slacht- offer geheel doorboord en heeft hij door inwendige verbloeding heel wat bloed ver loren. Zijn toestand is hoogst zorgelijk en wordt door den behandelden medicus een verder verhoor of confrontatie met den verdachte verboden. De verdachte die na het plegen van zijn daad, naar zijne woning was gegaan is daar denzelfden nacht door de politie gearresteerd en naar het politie- bureau overgebracht. Meeting voor Staatspensioen Uitgeschreven door de federatie Middelburg- Vlissingen der S. D. A. P. had gisteren te Middelburg in het schuttershof de meeting voor Zeeland voor het staatspensioen plaats, volgens de mededeeling van den voorzitter waren 45 organisaties met 4000 leden ver- tegenwoordigd o. a. de federatie Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering met 2000 leden. De tuin was goed bezet. Als spreker trad op de heer G. Middelburg uit Den Haag en als spreekster mevr. WolfBuijs uit Amsterdam. Na afloop der meeting werd een optocht gehouden waaraan een kleine 20 organisaties met hun vaandels deelnamen, welke optocht zeer ordelijk verliep. ZAAMSLAG. Yerleden week werd de openbare school in de kom der gemeente bezocht door den heer Arrondissement-Schoolopziener en een Deensch ofEcier. Deze laatste wenschte eens eene Hollandsche school te zien, en was over het bezoek uiterst voldaan. STOPPELDIJK. Voor de vacante betrekking van Hoofd der school te Pauluspolder hebben zich vier sollicitanten aangemeld, alien onder- wijzer in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. BOSCHKAPELLE. Naar wij vernemen is de Gemeente be- grooting nogmaals niet goedgekeurd door Ged. Staten. Zooals men weet, moest de Raad middelen trachten te vinden om een te kort van om- streeks 200 te dekken. Wat er door den Raad bij Ged. Staten aan boord is geschoten om te trachten dezen heeren te contenteeren, weten wij niet, maar de pogingen zijn toch mislukt. Middelerwijl behoeven we verloopig niet in de beurs te fasten voor't betalen van den hoofdelijken Omslag en de gemeente- ambtenaren tellen zich nog eenige maanden geen blauwe vingers aan hun salaris. Alles heeft zijn goede zijde. (Hulsterbl.) HULST. Door de Commissie voor de R. K, Drank- bestrijding in Z. V). O. D. was Zondag alhier eene groote meeting belegd om aan de bewoners dezer streken uiteen te zetten het eigenlijke doel, waarvoor de R. R. Drankbestrijding werkzaam is. Om half drie werd aan het station een stoet gevormd bestaande uit de vereemgingen, die deel namen aan den propagandadag. Al zingende trok men naar de R E. kerk, waar een plechtig Lof werd gehouden en waar na een korte lnleiding door den WelEerw. Heer J. Hamelyi.ck van Eoewacht, geesHlijk adviseur, de Z'-erEerw. Heer Dr. Vullings uit Antwerpen in eene boeiende rede de noodzakelijkheid en het nut der drankbestrijding uiteen zetre. Na het Lof trok de stoet onder het zir.gen van een paar liederen, naar eene weide buiten de Bagijnenpoort, waar de heer A. Engels uit Leiden eene openlnchtmeeting hield met het onderwerpffL)e Drankbestrijdimr beschouwd van maatschappelijk standpunt". Ondanks het zeer onguustige weder was er zeer veel volk dat met aandacht de prachtige rede van den heer Engels volgde Om half 6 werd bij den heer Nelemans eene vergadering gehouden van manrieu en in het patronaatsgebouw voor vrouwen Bij de eerste trad als spreker op de heer Ch. v. d. Bilt te Den fielder en in de tweede mej. C. J. Vetter te Zutfen. Beiden behandelden ,/Het Eind en de Drankbe strijding." Door de vele gebeurtenissen op het wereld- tooneel waren de gedacbten vrijwel van den moordaanslag te Sarajewo afgedwaald, doch in het laatst der vorige week werd men daaraan herinnerd, door het bericht van het zenden van een ultimatum door Oosten- rijkHongarije aan Servie, waarop in den avond van jl. Zaterdag een volledig bevre- digend antwoord werd verlangd. Na den moord op den Kroonprins en zijne gemalin is een uitgebreid onderzoek ingesteld om de draden van het complot in handen te krijgen en blijkens de daar- omtrent verspreide berichten leiden die onderzoekingen tot het resultaat dat d- oorsprong moest worden gezocht in Servie Woensdag heeft de Oostenrijki-che Minister Graaf Berchtold aan Eeizer Franz het resul taat van het onderzoek medegedeeld en van dezen machtiging ontvangen om de noodige diplomatieke stappen te doen, die zouden bestaan in het overhandigen van eene nota. De corresp. der N R. Crt. schrijft daar- omtrent van den 22sten uit Weenen Wij staan dus voor de beslissiug. Wat Oostenrijk verlangt is billijk, te weten, de bestraffing van de Servische onderdanen, die van de misdaad hebben afgeweten en waar- borgen, dat een einde kome aan de Groot- Servische propaganda. Maar de Servische bladen verkondigen nu reeds, dat het onder- drukken dier propaganda niet mag gebeuren omdat de natie dan de hoop op een vereeni- ging van alle Serviers zou moeten opgeven, en daarmee afstand doen van een van haar mooiste illusies. Daar zit dan het gevaar, want de Mouarchie kan, als zij eens de vertoogen gedaan heeft, zich niet met een kluitje in het riet laten sturen. En toch is het billijk wat ze verlangt. Immers in het dagelijksche leven heeft een eigenaar toch zeker het recht om te protesteeren tegen een kruitmagazijn in de buurt van zijn huis. Hij mag op verwijdering aan- dringen en zal voor den rechter ook gelijk krijgen. Of nemen wij als voorbeeld dat in China vereenigingen werden gesticht om de Chineezen van onze Oost tot verzet en oproer te verleiden. Me dunkt, het gedrag van onze regeering kan niet twijfelachtig zijn. Dat de situatie ernstig is, zien wij aan de beurs, die in de laatste dagen in een paniekachtigen toestand verkeert, waarbij de staatsfondsen erg terugloopen. Bewezen is het, dat de draden van het complot in Servie te samen komen en dat de Groot-Servische propaganda zich van moord bedient om hare doeleinden te be- reiken. Zoo iets kan zich geen land op den duur laten welgevallen, vooral niet nu de beleedigde Monarchic met 53 millioen inwoners gehoond wordt door een landje met 4 millioen. Alles hangt nu maar af van het antwoord van Servie, want blijken de diplomatieke middelen niet voldoende, dan zal men krachtiger maatregelen moeten nemen. Bij den fanatieken haat van de Serviers tegen het Donaurijk, en de groot- heidswaanzin van dit volk, zal de eisch tot satisfactie* er niet makkelijk doorgaan. De taal der Servische pers blijft uitdagend. Zoo schaamt het blad Balkan zich niet te schrijven dat de politie in Sarajewo de moordenaars een handje heeft meegeholpen en dat het ambtelijke Oostenrijk den troon- opvolger in den dood heeft gedreven. Hoe een redactie zonder stapelgek te zijn, zoo iets neer kan schrijven, is onbegrijpelijk. Maar men proeft er den haat uit. Een volk, dat zulke kranten leest en zich in zulke taal verkneukelt, zal toegeven als een beleediging beschouwen. Voor Pasjits is het dan ook een moeili]k geval. Overigens heeft de Monarchic reeds drie keer zijn wil tegenover Servie doorgezet, te weten bij de annexatie van Bosnie, toen zij Servie gedwongen heeft te erkennen dat het geen rechten op het land had, ten tweede bij het stichten van Albanie en ten derde toen ze Montenegro dwong van Skoetari af te zien. En zoo zal het nu ook wel gaan, want Servie, half uitgeput door twee oor- logen, kan aan geen verzet denken. Pasjits, die druk bezig is met de verkiezingen, zal het niet aan beloften en lieve verzekenngen laten ontbreken. Maar daar die belofte,' na de annexatie, toen Servie plechtig verklaarde zijn houding te zullen veranderen, niet gehouden is, zullen thans deugdelijke waar- borgen geeischt moeten worden. Een ezel stoot zich geen twee keer aan denzelfden steen. Ook hierom moet aan dat stoken een einde komen, omdat zooals de politieke constellatie nu eenmaal is, de Groot-Servische propaganda, als haar niet de kop wordt ingedrukt, ook een gevaar wordt voor de rust in Europa. In sommige Duitsche bladen wordt daarop reeds gewezen. Een affaire als die tusschen Servie en het Donaurijk kan men niet op de lange baan schuiven. Het is daarom te hopen, dat er op een of andere manier een einde aan komt. Oosten rijk wil volstrekt geen uitbreiding van tjrondgebied of van macht. Het heeft genoeg Serviers binnen zijn landpaleu, maar het wil ook niet voortdurend door een kleine natie gesard worden. Servie zal dus wel sterke waarborgen voor goed gedrag moeten geven als het geen oorlog wil." De Donderdag overhandigde nota waarop voor Zaterdagavond 6 ure antwoord werd verlangd, luidt: Op 31 Maart 1909 erkende Servie, dat het door den in Bosnie door de annexatie geschapeu toestand niet in zijn rechten werd aangetast en dat het zich onderwierp aan de beslissing der mogendheden. Voorts beloofde het zijn houding van protest en tegenstand te laten varen en met de monarchie in vrede en vriendschap te leven. Maar de geschiedenis der laatste jaren bewijst, dat een oproerige bewegiug in Servie wroet, welker doel het is, zekere deelen van de Donau-monarchie los te scheuren. Die beweging uitte zich, niet alleen in den moord op den Oostenrijkschen troon- opvolger, maar in een reeks van daden van terrorisme, van aanvallen en moorden. De Servische Regeering in plaats van zich aan haar verklaring te houden, deed niets om die beweging tegen te gaan. Zij duldde het drijven van een aantal ver eenigingen, de onbekookte taal der pers, de verheerlijking van de aanstichters tot moord, het deelnemen van officieren en ambtenaren aan oproerige daden, zij duldde het voeren van een prikkelende propaganda bij het openbaar onderwijs en liet ten slotte alle betoogiugen toe, welke de Servische bevol- king konden verleiden tot haat tegen de monarchie en tot verachting harer iustel- lingen. Deze lankmoedigheid van de Servische Regeering duurde steeds voort, ook tijdens de gebeurtenissen va.i 28 Juni, welke aan de geheele wereld de afgrijselijke gevolgen van deze toegevendheid toonden. Uit de verklaringen en bekentenissen van de misdadige aanstichters tot de moorden van 28 Juni is duidelijk gebleken, dat deze moorden te Belgrado beraamd zijn, dat de moordenaars de wapenen en bommen, waar- van zij waren voorzien, hadden gekregen van Servische officieren en ambtenaren die tot de //Narodna Obrana" behoorden, en ten slotte, dat zoowel de misdadigers als hun wapenen door toedoen van hoogge- plaatste Servische grens-ambtenaren in Bosnie waren binnengesmokkeld. Tegenover al deze feiten kan de regee ring der Donau-monarchie niet langer lij- delijk blijven. Op haar rust de plicht een einde te maken aan dat heiiloos bedrijf. Daarom eischt zij van de Servische re geering de officieele verzekering, dat zij de propaganda tegen Oostenrijk-Hongarije ver- oordeelt, de pogingen namelijk, om deelen van de monarchie los te rukken en die pogingen met alle haar ten dienste staande middelen zal onderdrukken. De Servische regeeriDg verplichte zich een verklaring in dien geest, waarvan de inkleeding wordt voorgeschreven, in de regeeringsorganen en door een dagorder in het leger uit te vaardigen. Verder eischt de nota de ontbinding van de vereeniging //Narodna Obrana"; verwij dering van de officieren, die propaganda maakten tegen Oostenrijk-Hongarijeme- dewerking van de Oostenrijksch-Hongaar- sche autoriteiten bij het onderdrukken der anti-Oostenrijksch-Hongaarsche beweging in ServiS gerechtelijk onderzoek tegen de deelnemers aan het complot van 28 Juni, waarbij gedelegeerden der monarchie aan de instructie deelnamenmaatregelen te gen het smokkelen van wapenen en bom men bestraffing van zekere ambtenaren van den grensdienstophelderingen aan- gaande uitlatingen van hooggeplaatste Ser vische ambtenaren over de moorden en eindelijk onmiddellijke kennisgeving aan de regeering der DoDau-monarchie, dat de geeischte maatregelen worden uitgevoerd, Aan de nota is een memorie toegevoegd over het resultaat van het onderzoek te Serajewo, voorzoover het de in de nota ge- noemde Servische ambtenaren betreft. Vol gens de memorie is uitgemaakt, dat het plan om den aartshertogtroonopvolger ge- durende zijn verbiijf te Serajewo te ver- moorden, te Belgrado is uitgebroed door Prinzip, Cabrinowits, een zekere' Milan Tsiganowits en zekere Trifko Graber met medewerking van majoor Woga Tancox. Zes bommen en vier browningpistolen werden aan Prinzip en Gabrinowitz te Bel grado door Tsiganowits en majoor Tancox ter hand gesteld. De bommen zijn hand- granaten, afkomstig uit het arsenaal van de grenswacht Sjabatsen Losnica, alsmedeom het gelukken van den aanslag teverzekeren, leerde Tsiganowitz aan Prinzip, Graber en Cabrinowits het gebruik van de bommen en het schieten met brownings. Om Prinzip, Cabrinowitz en Graber over de Bosnische grens te kunnen krijgen en wapenen in Bosnie te kunnen binnensmok- kelen, crganiseerde Tsiganowits een stelsel van geheim vervoer. Kapiteins van de grenswacht Sjabat en Losnica, alsmede douanebeambten van Roediwoj, Erbits en Losnica begunstigden het binnenkomen van de misdadigers met hunne wapenen in Bosnie. Deze daad van OostenrijkHongarije had tengevolge eene actie in alle kabinetten van Europa. Blijkbaar heeft, daar de Ser vische Minister-president naar Rusland af- reisde, Servie den raad van zijn beschermer Rusland ingeroepen. In den kabinetsraad is dan Zaterdag ook pas de beslissing geno- men, nadat, volgens de geruchten, berichten uit Rusland zouden ontvangen zijn. Van officieuse zijde werd ook een bericht geplubliceerd, dat Rusland niet zou kunnen gedogen, dat de Monarchie er toe over zou gaan Servie te vernietigen. Daarentegen deed de Duitsche regeering bij de andere kabinetten weten, dat zij de meening was toegedaan, dat het een conflict is dat alleen Hongarije en Servie aangaat en daarmede geen algemeene Europeesche politiek is gemoeid. Een kwestie dus, die de Europeesche grootmachten met elkaar in conflict kan brengen. Komt Rusland eventueel Servie te hulp, dan kan Duitschland zijn bondgenoot Oostenrijk niet in den steek laten, het op treden van Duitschland zou een reden zijn voor Frankrijk om naar de wapens te grijpen en revanche te zoeken, waarop toch nog velen steeds hopen, om nog van de andere mogendheden niet te spreken. De Engelsche Standard gat de verzeke ring dat Engeland er wel niet aan denkt, om te gaan vechten voor de Servische koningsmoordenaars en het is wel zeker, dat de houding van Engeland ook van grooten invloed kan zijn op dien van Rusland en Frankrijk. De staatsfondsen op de verschillende beurzen liepen echter de vorige week al veel achteruit, een bewijs dat men algemeen vrees koestert voor ernstige verwikkelingen. Zaterdagavond bracht. de telegraaf ons het bericht, dat het antwoord van Servie aan Oostenrijk was overhandigd en dat het niet bevredigend werd geacht, dat de Oosten- rijksche gezant met alle ambtenaren uit Belgrado vertrokken was en dat de Servische gezant bij het hof te Weenen zijn paspodrt was thuis gezonden. Een verbreken van de diplomatieke betrekkingen dus, naar het lijkthet intreden van den oorlogstoestand. Toch schijnt het zoo ernstig nog niet te zijn. De berichten echter hebben in Weenen en Berlijn aanleiding gegeven tot anti- Serviscbe betoogingen. In Parijs kwamen gisteren anti-Oostenrijksche betoogingenvoor. In Belgrado was de bevolking, luidens de berichten, ongerust, dat de Regeering aan de voor Servie zoo vernederende voorwaarden zou toegeven en werd ook gevreesd dat, in dit geval, een binnenlandsch oproer zou uitbreken. Dat het antwoord Oostenrijk niet bevredigde, zou juist ontspanning hebben gebracht. Des namiddags was reeds aangevangen met het mobiliseeren der troepen. Er moet een groot enthousiasme heerschen, om desnoods zich gewapend tegen Oostenrijk te verdedigen, welke geest sterk wordt gevoed door den Servischen rassenhaat tegen de machtige Donau-Monarchie. De Parijsche Temps vermeldt het ant woord van Servie en het mag zeker ver- wondering baren, indien het juist is, dat het Oostenrijk geen bevrediging schonk, Ons dunkt althans dat het den Serviers zelve minder naar den zin kon zijn, daar Oostenrijk op alle punten ingewilligd ziet, met uitzondering van 1, waaromtrent dan eigenlijk nog inlichtingen gevraagd worden. In dat antwoord van Servie geeft de Regefiring te kennen le. dat zij aanneemt de verlangde ver klaring te publiceeren in het Staatsblad 2e. dat ztj deze verklaring bij bijzondere dagorder aan het leger zal mededeelen 3e. dat zij de nationalistische vereenigingen, wier ontbinding geeischt wordt zal ontbinden dat zijn die, welke propaganda voeren tegen de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie 4e. wijziging te brengen in de wet op de vrijheid van drukpers 5e. te verwijderen uit den dienst van het leger en administratieven dienst de ambtenaren van wie deelneming aan anti- Hongaarsche propaganda zal worden bewezen. Op dit punt wenscht echter het Servische gouvernement geen inmenging van Oosten- rijksche ambtenaren bij het te houden onderzoek. 6e. dat de Servische regeering nadere ophelderingen wenscht, omtrent de wijze waarop Oostenrijksch-Hongaarsche ambte naren zouden medewerken aan het onderzoek betreffende het complot van Serajewo. Wat dit laatste betreft wil de Servische regeering alleen tot basis nemen datgene, wat in het internationaal recht gebruikelijk is. Ten slotte de Servische regeering accep- teert alle voorwaarden en alle eischen van Hongarije en maakt alleen reserve met be trekking tot de deelname van Oostenrijk- Hongaarsche ambtenaren in Servie. Dit wordt zelfs nog niet formeel geweigerd, doch daarover ophelderingen gevraagd. Eindelijk indien de Oostenrijksch-Hon gaarsche regeering deze genoegdoening onvoldoende vindt, wil de Servische regeering de punten van geschil onderwerpen aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te 'sGravenhage en aan die van de verschillende mogendheden die de declaratie van 1909 met betrekking tot Bosnie geteekend hebben. Hieruit ziet men, dat Servie op ongeveer alle eischen is tegemoet gekomen. De houding van Oostenrijk-Hongarije mag daarom wel eenige verwondering baren. Uit verschillende berichten die wij heden ontvangen, is gebleken dat er nog geen oorlogsverklaring was gedaan en dat de mogendheden pogingen aanwenden om de iwestie door middel eener scheidsrechter- ijke uitspraak op te lossen, waarvoor Engeland zou worden aangezocht. Te hopen is het dat ook hiermede weer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2