ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOCE ZEEUWSCH-VLAANDEREN. op. Roomboterfabriek Hontenisse No. 6099. Zaterdag 25 Juli 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Prima R00MB0TER. uitsluitead onder RijUcontrole 1,45 per K.G. Telefoon 25. Dit Blad verschjjnt Maandag^, Woensdag- en Yrijdagavond, uitgezonJerd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Keuzen. Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. De Directeur P. J. E. DAMSTE. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. BESRBTB IBTjAJD. TER NEUZEN, 24 Juli 1914 In de week van 15 tot en met 21 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van typhus of febris typho'idea te Nieuwerkerk. 1 geval van roodvonk te Hoek en 1 geval van diphteritis te Kloetinge en te Zierikzee. CLINGE. 28 Juli. Met onze kermis zijn we weer weg. Er gaat ieder jaar een dag of 4 mee been, eer ze behoorlijk afgewerkt is. Het was dit jaar Zondag heel druk, de andere dagen tamelijk goed. Ook de schietingen trokken goed, het aantal liefhebbers was grooter dan andere jaren. De societeit, //Eendracht en Broeder- min", hield den derden dag hare jaarlijksche Koningschieterij. Het gelukkige schot werd gedaan door den heer P. Eggermout, die dus voor een jaar Koning is. Schoramel en carrousel hadden het zeer druk, terwijl de liefhebbers van den dans niets gaven om de drukkende warmte, doch er lustig op los sprongen. Kortom de kermis is dit jaar goed geslaagd. Van ongeregeldheden hoorden we niet. Dit is vooral te danken aan het zich uitbreiden der dansgelegenheden, waardoor ieder zijn amusement heeft en de goede stemming er in blijft. in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de prijs der vroege aardappelen gezakt tot 7 frcs per 100 E.G., voor welken prijs franco station wordt geleverd. Er wordt gemiddeld 6000 K.G. per Gentsch gemet, dat is 13500 K.G. per H.A. gestoken, zoodat de landbouwer bp deze teelt finan- tieel goed uitkomt, en hij daarenboven reeds vroeg in 'tjaar een zuiver stuk land heeft ter bezaaiing. Het erwtenplukken voor de conserven- fabrieken is in de geheele streek volop aan den gang en is dit jaar veel drukker dan in 1913, aaugezien er veel meer erwten te velde zijn verkocht, welke ook met dit doel zijn gezaaid. Zeer te betreuren is het, dat kinderen van 8, 9 en 10 jaar aan het werk deelnemen, natuurlijk zeer ten nadeele van het onderwijs. Yerbetering van het telefoonverkeer op grooten afstand. Van bevoegde zijde wordt aan de N. R. Ct. het volgende medegedeeld Een van de voornaamste vraagstukken van het telefoonverkeer over groote afstanden is de toepassing voor toestelletjes welke, op bepaalde punten in de telefoonlijnen ge- schakeld, ten doel hebben, het geluid weer tot de normale sterkte op te voeren, telkens wanneer het, na het doorloopen van een zekeren afstand, te veel verzwakt is. Het spreekt vanzelf dat men op deze wijze om zoo te zeggen, de geheele wereld om kan telefoneeren, wanneer de geleidingen er maar zijn en bovenbedoelde toestelletjes het geluid telkens weer op de normale sterkte brengen. Een groot bezwaar voor de toepassing van deze versterkingstoestelletjes was echter dat ze slechts naar eene richting konden werken, terwijl het voor een regelmatig gesprek natuurlijk noodzakelijk is, dat men om beurten zelf spreekt en het, van de andere zijde gesprokene, in de telefoon hoort. Hiervoor bestond geen practisch bruik- bare oplossing. Den heer Van Kesteren, ingenieur der rijkstelegrafie te Vlissingen is het nu gelukt een schakeling te vinden, bij welke het heen- en weerspreken zonder bezwaar mogelijk is, terwijl ook bij zeer groote afstanden het geluid even duidelijk opge- vangen kan worden als bij een gesprek in de stad zelf. Bij de proefnemingen o. a. door de Duitsche admiuistratie op hare telefoon lijnen genomen, voldeed de schakeling aan alle eischen van de practijk. De bejaarde heer De B., Dennenweg Den Haag, wandelde over de brug bij den Dierentuin aldaar, toen een auto kwam aangereden. Een dame die per fiets de Koninginnegracht langs reed, week -mor de auto zoo angstig uit, dat de chauffeur niet wist waar zich aaD te houden. Door de gevolgde manoeuvres geraakte de heer De B. evenwel onder de automobiel. De chef der garage der Luxe Auto Taxi Onderne- ming haalde hem er onder uit. De onge- lukkige werd overgebracht naar het Zieben- huis. Hier bleek dat het rechterbeen van den heer B. gebroken was, terwijl het hart was aangedaan. Een maand van meteoren. Deze week, volgens het R. N., ontmoet de aarde het groote meteorenstelsel, waar- toe de sterrengroep Perseus behoort en de ruimte, iugenomen door luchtsteenen, is zoo ontzettend groot, dat onze aarde niet voor de volgende maand deze groep van brokstukken van kosmische stof gepasseerd zal zijn. Veel van die brokstukken zullen in onzen dampkring verdwalen en dan als z/vallende sterren" zichtbaar zijn die schijn- baar van Perseus naar de aarde Snellen. Als men het verschijnsel wil waarnemen, zie men na zonsondergang naar den noor- delijken hemel. Als men eensdeels zich //buiten de wet stelt" en anderdeels van de wet profi- teert, kan men van die tweeledige ver- houding soms nog voordeel hebben ook. Er woont te Wonseradeel een echtpaar, dat geen echt paar is, d. w. z. ze zijn niet volgens de wet getrouwd. Man en vrouw maken beiden aanspraak op ouderdoms- rente. Waren ze nu wettelijk getrouwd, dan zouden ze samen f 3 per week ont- vangen, maar nu ze volgens de wet vreemd van elkander zijn, krijgen man en vrouw elk f 2, dus samen 4. Waarmee ze een gulden per week bevoorrecht zijn boven degenen, die een wettelijk huwelijk hebben aangegaan. (Nbld. v. Frld.) Liefde is blinden doof. Dit werd dezer dagen in eene grensplaats bij Gennep weer eens bevestigd, schrijft de Tel. Een verliefd paartje had zich een der laatste zoele avonden in een lommerrijke laan op een bank neergezet. Het meisje legde haar taschje naast zich neer. Liefelijk ruischte een zacht briesje door de boo- men en de bladeren ritselen. Heerlijk poetisch Onze beide verliefden fluisterden elkaar teedere woordje toe en genoten Een paar opgeschoten jougens hadden hun eenigen tijd geobserveerd, ook zij genoten wilden echter Dog meer genieten. Een hunner sloop zachtjens nader 't paartje bemerkte niets haalde de portemonnaie met circa 7 gulden uit het taschjede minnekoozenden bemerkten nog niets zij genoten. De beide bengels verdwenen met hun buit van het tooneel. Toen later het lieve meisje haar verlies bemerkte, veranderde het genot eensklaps in groot verdrietechter ook voor de beide jongens werd het genot deerlijk vergald, daar de politie hen wist op te sporen en in te rekenen. Een oplichter. Een 64jarige wed. S., die bij haar ge- huwde dochter in de Rozestraat te Rotter dam in woont, gaat, zooals meer gebeurt, elken Zondag ter kerke. Op een Zondag werd zij, volgens de G. Crt., aangesproken door een man, die zich voorstelde als Pieter van Eyck. Hij maakte een praatje met haar en liep mee op naar de ker k. Toen zij samen uit de kerk kwamen vroeg hij haar of zij z'n schip eens wilde zien. Hij was namelijk schipper en had een prachtige schuit. Zij had daar niets op tegen en zoo spraken ze af, dat ze zijn schip zou komen bezichtigen. Hij kwam haar halen en zij gingen naar de schuit. Daar merkte zij op, dat hij geheel overeenkomstig de waarheid had verteld van zijn mooi scbip. En zij vond hem niet onknap en hij leek haar niet onsolide. Was het wonder, dat ze al spoedig, zoo in haar eentje, trouwplannen ging maken Ja, en toen hij er later zelf over begon, toen kon zij geen neen zeggen. Zoo kwam hij dan voortaan elken dag bij haar aan. 't Was een recht gezellige tijd totdat na een week ongeveer, hij met een diep bedroefd gelaat bij haar kwam. Zij merkte dadelijk, dat er wat aan de hand was en de goede ziel wilde troosten, waar troost zoo hoog noodzakelijk was. Zij haalde hem over zijn hart voor haar uit te storten. Zijn leed zou toch ook voortaan haar leed zijn. Hij deed het, en het scheen h- een gevoel van opluch- ting te geven. Hij vertelde hear, dat zijn mooi schip, dat ook zij zoo bewonderd had, naar de maan was, heelemaal naar de maan. En hij voer uit tegen den stommeu kapitein van de Harwich-boot die zijn schuitje had aangevaren, waardoor het gezonken was. z/Maar, zei zij toen, er heeft toch niks van in de kranten gestaan. ffOch dat hebben ze expres niet gedaan, omdat het zoo'n sebande voor den kapitein was." Zijn schip was verzekerd voor 8000 pop, maar hij zou er maar 4000 krijgen. Even wel had-ie ze nog niet en hij moest nu eenige noodzakelijke uitgaven doen. Of ze 'm niet 15 gulden leenen kon. Ja, natuurlijk kon ze dat en ze ging even weg om dadelijk terug te komen met het geld. Hij aanvaarde het dankbaar en ging heen om niet weer terug te komen Zoo'n slimmevd. Onlangs is naar het N. v. d. D. meldt te Amsterdam een exaraen afgenomen, uitgaande van een bekende Vereeniging aan wier boekhouders-diploma veel waarde wordt gehecht. Eenige dagen voor het examen plaats had werd de drukker van de examenopgaven intercommunaal opgescheld en kreeg de vol gende lastgeving//U spreekt met X (de naam van een der examinatoren). Ik ben hier te H. voor een vergaderiugheb een exemplaar opgaveu noodig. Zend 't maar posterestante H." De drukker vo feed aan de opdracht, maar man van zatren zijnde, telegrafeerde hij tegelijkertijd aan den heer X: //Heb heden poste-restante H. ex. examenopgaven verzonden". De examinator begreep er niets van en stelde zich met' den drukker in verbinding, waarvan de slotsorn was dat men begreep te zijn beetgenomen. Dat moest natuurlijk een dergenen gedaan hebben, die zich voor het examen hadden opgegeven. Men ging informeeren aan het postkan- toor te H. en vernam dat juist een oogenblik te voren de brief was afgehaald. Hoe de afhaler zich dan gelegitimeerd had, daar immers de brief aan den heer X geadres- seerd was Wei, hij had gezegd de heer X zelf te zijn en ten bewijze daarvan zijn portemonnaie getoond, waar binnenin een papiertje geplakt was, met den naam van dezen erop. Hoe nu den schuldige te ontdekken Dat ging zoo Bij het binnenkomen van de zaal, werden alle examinandi ongemerkt gadegeslagen door de twee beambten, die aan het loket poste-restante hadden dienst gedaan. En zij wezen onmiddellijk den dader aan. Deze probeerde eerst nog te ontkennen, maar dat ging toch niet erg goed. Want toen hij zijn portemonnaie moest vertoonen, was het papiertje met den valschen naam er wel uit verwijderd, maar niet zonder dat een paar moeten waren achtergebleven, waarop nog duidelijk eenige letters van den naam van den heer X zichtbaar waren. Toen viel hij maar door de mand. De examencommissie oordeelde dat het blijven kon bij het ongemakkelijke standje dat zij het jongmensch toediende en bij het fiasco dat hp gemaakt had, want die com- missie was natuurlijk ook niet van gisteren en had aan de examinandi een heel stel nieuwe vragen voorgelegd. Maar het muisje zal misschien toch nog een staartje hebben. Want, naar wij vernamen, moet de gefopte drukker niet bereid zijn de geschiedenis zoo maar te laten afloopen en zou hij er een justitiezaakje van willen maken. Het blad //De Mauufacturier", haalt deze advertentie aan van een groot-winkelier: z/Uitverkoop Van wege het reusachtig kapitaal dat ik volgens mijn aanslag in de belasting heet te bezitten, zie ik mij verplicht, mijn zaak op te heffen, en daarom bied ik alle voorradige artikelen, als bedden, meubelen, kleedingstukken, alsmede een partij bankbiljetten beneden inkoopsprijs aan. N. B. Tegelij kertijd wordt een poppe- kast te koop gevraagd. „Ontduiken" van invoerreehten Op de grens van Nederland en Duit' land, nabij Elten, is een bakkerij gel het bedrijf wordt uitgeoefend op f gebied, terwijl de meelvoorraad zich in een schuur op Nederlandsch Natuurlijk werd herhaaldelijk me<raat 30. schuur naar de bakkerij gebracht De bakker moest voor den Duitschen rechter verschijnen wegens ontduiking van invoerreehten. Een veroordeeling volgde, eerst tot een gevangenisstraf van 30 dagen. In hooger beroep werd een boete opgelegd van 440 mark 264). (R. N.) Jan Olieslagers heeft het kunststuk uitgehaald om zonder motor te vliegen. Op het veld van Stockel. Een Ylaamsch blad v.ertelt er het volgende van. De ver- slaggever is in gesprek met den directeur van het vliegveld. Hij stijgt gewoonlijk tot op 800 meter, in voile vaart, 't zij minstens 80 kil. in 't uur en, al stijgende, houdt bij zijn motor stil. Door de gewonnen kracht gaat het toestel nochtans en altijd hooger in'truim, tot de luchtdrukking grooter wordt dan de stijgkracht. Dan komt het op den staart naar beneden, tot het oogenblik dat het gewicht van den motor baskuul maakt en eindelijk alles meesleept naar beneden, peilrecht. Dat is gevaarlijk meende de verslag- gever. Zeker, maar ik herhaal het, Jan doet dit op zulk een methodische wijze dat men den indruk heeft der volkomen zekerheid. En wat vooral kunstig mag genoemd worden, is dat hij ter aarde komt altijd zonder den motor in gang te zetten Gij zijt dus nooit bang geweest Nooit. Die bang wordt is verloren, zegt hij. Gij ziet wel, ik wil het publiek overtuigen dat van nu af reeds de volstrekte zekerheid bestaat. Ik heb reeds zoo dikwijls gehoord en gelezen dat het toestel toch maar een toestel zijnde, men den dood nabij is als de motor niet meer meewil. Gij hebt u zelt kunnen overtuigen dat dit valsch is, vermits ik opzettelijk mijn motor niet gebruik, mij dus in dezen toestand stellend van een wezenlijk ongeluk. En wij laten hem de eindelooze toejuichin- gen van het publiek oogsten. In zijn tegenwoordige vorm is hij misschien wel de vlieger die het best zijn toestel meester is. Het geheim der//Ulivi"-stralen. Men weet, dat de Italiaan Ulivi, die met zijn verloofde, de 19jarige donna Fornari, is gevlucht, beweerde, draadloos ontploffingeu te kunnen veroorzaken, en dat hij op zijn vlucht, de hem voor zijn proeven voorge- schoten gelden heeft meegenomen. Admiraal Fornari en andere wetenschappelijke gevorm- de mannen hielden zich innig overtuigd van Ulivi's betrouwbaarheid. Een groote Engel- scbe-Italiaansche firma bood voor zijn uit- vinding twee millioen lire meer aan dan ieder ander aanbod. Zelfs op de beurs had de zoogenaamde uitvinding invloed, daar de bewering, dat de //uitvinding" de erts- lagen in den bodem kon aanwijzen, de mijneigenaars door een dreigenden overvloed van erts verontrustte. Ulivi was zelfs geen ingenieur, slechts een handig bedrieger. Hij boorde in zijn labo- ratorium mikroskopisch kleine gaatjes in vermoedeiijk met natrium gevulde bommen die ontploften, zoodra er water binnendrong. Daardoor worden alle door hem genomen proeven, die naar't heette slaagden, verklaard. Uit Bologua heeft mej. Fornari een feeder telegram aan haar vader gezonden waarin zij verklaart gelukkig te zijn. Tegen Ulivi is een bevel tot inhechtenisneming wegens ontvoering eener minderjarige uitgevaardigd. Hij moet reeds de Zwitsersche grens gepasseerd zijn. Te Cordosera (Spanje) heeft een rijke pachter zijn moeder in een kelder van zijn huis opgesloten. Hij gaf haar het nood- zakelijkste voedsel en mishandelde haar. Gister ontstak hij in woede en doodde zijn moeder. Bij zijn arrestatie bood Kid- stand, zoodat een genda^' van Kunsttanden doodschoot. -uelen van Mond- en Zondaga. tot botsinp agenten versto^ wc Twee jonge mannen, die in een villa van lord Egerton te Nizza hadden inge- broken, werden toen zij zich van het een en ander wilden meester maken, gestoord en gingen op de vlucht. Bij die vlucht sprongen zij van een dijk langs de spoor- baan juist op het oogenblik, dat er een trein naderde. Een der inbrekers werd op slag gedood de ander zwaar gekwetst. Ren romantisch huwelijk werd dezer dagen te Londen voltrokken. De bruide- gom was prins Louis van Bourbon, een neef van den koning van 'Spanje en de bruid een Londenscb jong meisje, Beatrix Harrington. De prins had het meisje dat uit een eenvoudige burgerfamilie afstamt in de badplaats Folkestone leeren kennen. Na het huwelijk begaf het jonge paar zich naar 't Spaansche gezantschap om een authentieke bevestiging van het huwelijk te halen. De gezant weigerde deze af te geven. Doodelijke val met een. valscherm. Op het vliegveld van Stockel, Belgie, zou Dinsdag mevr. Cayat De Castella van een vliegmachine met een valscherm neerdalen. De parachute, die defect was geworden, was Maandag in der haast hersteld. De vliegmachine van den vlieger Champel, waarmee de 22jarige moedige jonge dame opsteeg, vierhief zich eerst tot 550 meter en daalde daarna tot 425 meter. Op dat oogenblik gaf de vlieger aan de jonge dame een teeken. //Losriep zij en de parachute daalde met haar levenden last. Maar het valscherm opende zich niet en de dame daalde hoe ianger hoe sneller. Ze was in vlieger-costuum en bewoog onder het vallen de voeten met zachte schoenen bekleed. Na eenige seconden viel zij dicht bij den hoofdingang van het hippodroom te pletter. De val was zoo hevig, dat de touwen van de parachute diep in het vleesch van de ongelukkige vrouw drongen. De menigte snelde toe. De Antwerpsche vlieger Jan Olieslagers was de eerste die het slacht- offer met zijn Auto bereikte. Hij rolde het lichaam op de zijden stof van het valscherm. Niet alleen al de beenderen van het lichaam waren gebroken, maar de tanden zelfs hadden het tandvleesch losgelaten. Mevrouw Cayat De Castella was de dochter van een brigadier der gendarmerie Blaise, te Cauterne in het Fransche depar- tement Orne. Maandagochtend tegen 12 uur is te Berlijn een zware iep die in den Lustgarten rechts van de Nationale Galerij s.tond, plotseling omgevallen. Twee kinderjuf- frouwen en twee kinderen werden gewond. Een van de vrouwen 'orak eenige ribben, en twee ervan drongen in de long, waardoor gevaar voor haar leven ontstaan is. De boom stond volop in groen, maar was bij de wortels volkomen vermolmd. In verband met den lucifers- en sacharine-smokkelhandel te Duisburg hebben aan den Nederrijn nog voortdurend nieuwe arrestaties plaats. Het betreft hier een smokkelhandel op groote schaal, waarbij naar de Nederlandsche en Duitsche douane- beambten aannemen, nog tal van personen betrokken zijn, wier schuld tnoeilijk vast te stellen is. In de Nederlandsche en Pruisische grensplaatsen zijn de wachtposten versterktterwijl gedurende den nacht de boerenwoningen scherp bewaakt worden. Zondagnamiddag zou in den tuin der Tuillerieen te Parijs een wedvlucht van ballons der Fransche Aero-club gehouden worden. Er namen 24 ballons, waaronder 3 Duitsche, aan den wedstryd deel en een groote menigte was toegestroomd om het schouwspel gade te slaan. Negen ballons waren reeds opgestegen, toen omstreeks 5 uur de ballon //Toto" van den bekenden Franschen luchtschipper Blanchet in de verkoopers soliede drogisten geneesmiddelen TE KLOOSTBRZAN-DE] noteert tot nader bericht: Te TER NEUZEN franco thuis bezorgd door S. YAN REES* R. SCHEELE IIzn.# J. D. THIELMAN-BAUWENS en W. ROSTER. COURA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1