ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6096. Zaterdag 18 Juli 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT ADVERTENTIfiN Telefoon 25. Dit Blad verschijnt Maandag^, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. BBBSTB BINNENLAND. Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij c9ii*ecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Naar de peststreken De zusters van de ambulances I LI en IV van het Nederl. Roode Kruis hebben Dins dagmiddag per Staatsspoor van 4 u. 22 Den Haag verlaten ter aanvaarding van de reis naar de peststreken in Ned.-Indie. Een allerbartelijkst afscbeid viel bet kleine dappere troepje aan het station ten deel. De Minister van Kolonien en Mevr. Pleyte behoorden tot hen die gekomen waren om persoonlijk elk der vertrekkende zusters de hand tot vaarwel te drukken. Met bloemen werden de zusters overladen. TER NEUZEN, 17 Juli 1914. Bij Kon. besluit van 18 Juli 1914 no. 91 is toestemming verleend aan L. G. Hermans, secretaris en ontvanger der gemeente Hengst- dijk, om tot 1 Juli 1919 te Ossenisse te blijven wonen. In de week van 8 tot en met 14 Juli kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van diphteritis te Zierikzee en 1 geval dierzelfde ziekte te Noordgouwe. Ben uit de richting Ter Neuzen komende stoomboot is, naar aan de Midd. Crt. gemeld wordt, in ernstige aanvaring gekomen met den nieuwen kaaimuur door de Kunstmestfabriek langs den weg van Sas van Gent naar Selzaete aangebracht. Op de plaats waar drie kanaalarmen samen komen liep de boot, die zwaar ge- laden was, door onverklaarbare oorzaak uit haar roer in de richting van den betonmuur. Ofschoon „met voile kracht achteruit" geeommandeerd werd en alle ankers met bliksemsnelheid over boord gingen, ver- mocht men door deze manoeuvre de boot toch niet tot stilstand te brengen, zoodat zij nog met groote kracht met den steven op een der duc-dalven indrong, de zware houten beschoeiing als ware het een plankje van een sigarenkistje, door midden knapte en den zwaar gewapenden betonmuur ongeveer dertig centimeter binnenwaaats drukte. Ook de daaraan verbonden binnenwaartsche van gewapend beton vervaardigde muur, waarop de looprail der electrische kranen bevestigd is, kreeg een binnenwaartschen knik, zoodat naar ruwe schatting een schade van ongeveer 10,000 gulden veroorzaakt is. Daar de plaats op 't oogenblik door het weggescboten aarden achterbekleedsel gevaar voor het publiek oplevert, heeft men on- middellijk maatregelen moeten nemen voor de publieke veiligheid. KOEWACHT. Velen uit deze en omliggende gemeenten zullen voorzeker nog kennen den zooge- naamden //Lange Marien", die hier vele jaren de scbrik was van bezitters van kippen en konijnen en die, hoe vaak ook verdacht, maar niet op heeterdaad te betrappen was. Toen de politie hem wat te veel op de hielen zat, ging hij met zijn gezin naar Zele wonen, waar hij ook al spoedig met zwart krijt stond aangeschreven. Toch wist hjj het ook daar steeds zoo aan te Ieggen, dat hij uit de handen der justitie bleef. Deze week liep hij echter mooi in den val. Te Lokeren werden in den laatsten tijd in een fabriek herhaaldelijk vellen gemist en de knechts, die niet als de daders wenschten aangezien te worden, besloten de wacht te houden. Iederen nacht zouden een zestal de fabriek bewaken. De twee eerste nachten gebeurde er niets. Den derden nacht zagen zij omstreeks 1 uur een man naderen met een zwaren knuppel in de hand en een zak. Zij lieten hem den zak met vellen vullen, en sprongen toen met hun zessen hem tegelijk op het lijf en bonden hem. 'tWas de bekende //Lange Marien," die onder optocht van de geheele buurt aan de politie werd overgeleverd. In zijn zak vond men nog een dolkmes. BOSCIIKAPELLE. Dezer dagen zijn hier wel een tiental vreemde reisduiven gevangen. De beestjes waren zoo vermoeid en tevens zoo uitgehongerd, dat zij zich met het grootste gemak lieten grijpen, als men haar voedsel voorhield. De arbeider A. V., werkzaara bij den landbouwer J. H., sneed zich deze week bij het gerstsnijden zoodanig in de hand, dat de pink bijna geheel van het lichaams- deel werd gescheiden, waardoor hij, volgens verklaring van den geneesheer, verscheidene dagen niet zal kunnen werken. In het Land van Hulst valt de hooioogst niet mede in die polders, welke veel vocht vragen. Door het droge voorjaar is het jonge ondergras niet tot voldoende ontwikkeling kunnen komen, zoodat op vele hooivelden niet de helft gemaaid is van hetgeen het lange ondergras deed verwachten. Een flinke sportbeoefenaarster. Zondag jl. aldus wordt in de Vegeta- rische Bode vermeld, maakte mej. C. Ver- hage, telegrafiste te Rotterdam, lid van den Veg. bond, met eenige Rotterdammers een wandeling van Rotterdam naar Amster dam. Deze afstand werd afgelegd in omstreeks 14 uur met twee maal '/2 uur rust. Merk- waardig was het, dat bjj aankomst te A, bij deze dame van moeheid niets was te bespeuren en zij zelfs nog zeer vlug was. (R. N.) Sedert de actie tegen de particuliere loterijen is de toeloop van koopers voor briefjes der Staatsloterij nog grooter ge- worden. Bij enkele kantoren van collec- teurs, zag men reeds enkele uren voor de opening menschen postvatten om toch maar een kans naar de #ton" machtig te worden. Bij de meeste kantoren stonden in de ochtenduren de menschen in rijen en bij een aantal verscheen spoedig het bordje Uitverkocht Dinsdagnacht, omstreeks 1 uur, werd de gemeente Wolfertsdijk uit haar slaap op- geschrikt door brandalarm. Het bleek, dat het beurtschip van den schipper J. Timmer- mans, geladen met vlas, in lichte laaie stond. Hoewel met twee slangen op de waterlei- ding werd gewerkt, kon niet verhinderd wor den, dat lading en binnenwerk, benevens een groot deel van de tuigage van hetijze- ren vaartuig in de vlammen opgingen. Daar de schipper juist was afgeladen en voor- nemens was, 's morgens zijn reis te aan- vaarden, waren al zijn kleederen aan boord, benevens levensmiddelerf voor de reis. Niets kon hij redden dan een pak kleeren. Ver- zekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Bij oplcomenden vloed bleek het beurt schip zwaar lek te zijn geworden, zoodat het zonk. Het scheepje loopt elk tij onder water om dan bij eb weer droog te loopen. (G. Crt.) Angstige nacht! Men meldt ons uit 's Hertogenbosch, d.d. 14 Juli: Pas was een onweer geweken, dat Maan- dagnacht boven de stad losbrak, toen de pel- grims van Den Bosch naar Brielle opgewekt per salonboot „De Merwede" te 3 uur ter be- devaart togen. Gisterenavond werd de pel- grimage terugverwacht. Echter door het lang uitblijven der boot heersclite er groote onrust in de stad, vooral onder de families der bedevaartgangers. Na den ganschen nacht tevergeefs gewacht te hebben zonder iets te vernemen werd de angstige gedachte aan ongelukken be- nauwender. Eindelijk hedenmorgen 5 uur kwam er in Den Bosch bericht, dat de boot op de terug- reis was vastgevaren te Handel. Drie booten der firma V. d. Schuit vertrokken onmiddel- lijk naar Handel om hulp te bieden. Eerst hedenmiddag kan „De Merwede" hier arri- veeren. (Tijd. Gevaarlijke grappenmakers. Een zeer luidruchtig stelletje, bestaande uit drieman- nen en een vrouw, trok er Woensdagmiddag in een „open bakkie" op uit, met het voor- nemen op den Schinkel te Amsterdam wat koelte te zoeken. Een bootje werd gehuurd en spoedig zig- zagde het vaartuig over het zwarte Schin- kelwater. Een drietal van 'tgezelschap scheen dit spelevaren spoedig te vervelen. Als ze eens nummer vier over boord gooiden! Zoo gezegd, zoo gedaan. Nummer vier kreeg onverwachjs een duwtje en plonste in het water. Nog was de „mop" niet ten einde. Men trachtbe het [hoofd (van het slaclit- offer onder water te houden, wat maar ten deele gelukte. Eenige polderwerkers kwamen op het ge- roep: „Genade, moord en help!" af en slaagden er in den drenkeling te redden. Tevens werd de politie verwittigd, die de grappenmakers mee naar het bureau nam. Van je vrinden moet je 'tmaar hebben. (Tel.) Onweer. Maandagmiddag woedde in de buurt van Eindhoven een ernstig onweder. Te Oerle sloeg de bliksem in een windmolen, dien men bezig was te verplaatsen. De molenmakers gebrs. Tastwijk, de mole- naar en zijn zoon werden bewusteloos ge stagen, maar konden worden bijgebracht. Voorts sloeg de bliksem in de R. K. kerk te Oerle, zonder brand te veroorzaken. De toren werd hier en daar beschadigd. In de Zuid-Willemsvaart sluis5 versplin- terde de bliksem een mast van een schip. Te Herpt, bij Heusden, sloeg tijdens een kort maar hevig onweder de bliksem in het woonhuis van mej. de wed. J. P. Luiben. De bewoners, die in de keuken waren, werden tegen den grond geworpen. Een ontboden geneesheer uit Heusden kon ech ter geen letsel bespeuren. In de keuken werd alles dooreen gesmakt. De schoor- steen werd erg gehavend. Schilderijen sloe- gen van den wand, Alles lag vol kalk en puin. Tijdens het onweder van Dinsdagmiddag sloeg de bliksem in de arbeiderswoning van Scheffer in de buurtschap Zevenhuizen nabij Apeldoorn. Na de beide windveeren gesplin- terd te hebben werd een gat in den grond gestagen vlak voor een 15jarigen knaap, die geruimen tijd bewusteloos bleef. Te Loenen op de Veluwe sloeg de bliksem in de woning van zekeren H. In hetwoon- vertrek werd zeer veel schade aangericht, daar vele huismeubelen op den vloer en aan den wand werden vemield. De bewo ners bleven met den hevigen schrik vrij. Dinsdagmiddag sloe;, tijdens het hevig on weder de bliksem in de woning van J. H. Bourgondien te Silvolde, gem. Wisch. De bliksem sloeg een gat in den zolder, ver- nielde de kachelpijp in de keuken en richt- te door het geheele vertrek schade aan. De vrouw des huizes, die juist haar kind verzorgde, klaagde later over pijn. Brand werd niet veroorzaakt. Krasse lOOjarige! Woensdag vierde de landbouwer Sjoerd De Boer te Taarloo (Drente), wiens krasheid daar algemeen bekend is, zijn lOOsten ver- jaardag. Hierover schrijjft het R. N. Wie hem hoort praten, wie hem in zijn werkzaamheden gadeslaat kan het nauwe- lijks gelooven. Zijn forsche gestalte is nog vol levenskracht en zijn opgewektheid maakt menigen zeventiger beschaamd. Hoewel hij geen Drent van geboorte is, zijn de Drentenaren zeer gehecht aan do zen oprechten, werkzamen grijsaard. Men kent hem algemeen op markten, die hij nog steeds bezoekt, wijst men hem als merkwaardig toonbeeld aan van kracht en volharding. De Boer is tweemaal gehuwd geweest, en werd gezegend met 10 kinderen5 jon- gens en 5 meisjes. Zijn echtgenooten en al zijn kinderen heeft hij overleefd. Wel don- kere wolken zijn er over dit hoofd gevaren. Maar steeds hebben beminnelijke blijmoedig- digheid en trouw geloof hem in den strijd des levens gesterkt. Interessante staaltjes uit zijn leven kan hij vertellen: Als hij verhaalt van een krachttoer, dien hij op 30jarigen leeftijd verrichtte in de smidse van Veenstra te Duurswoud, dan stralen zijn nog levendige oogen. Genoemde smid had hem getart, dat hij geen voorlia- mer recht vooruit kon steken. De Boer merkte daartegen eenvoudig op, dat hij het met twee zou probeeren. Als hij dat deed aldus de smid dan zou zijn span paarden gratis beslagen worden. Welnu, het heeft hem weinig moeite gekost en zijn paarden werden gratis beslagen. Vier-en-tachtig keer heeft hij de Zuid- laarder jaarmarkt bezocht. Eens is hij hevig ziek geweest. Ruim veer tig jaren oud leed hij aan typlieuse koortsen. Na zijn herstel ried de dokter hem, onderhemden te dragen, maar daar wilde hij later niet aan. De honderdjarige van thans is er gezond om gebleven en kent geen zenuwen. Dit voorjaar nog heeft hij met twee paarden een akker geploegd. Een goede week geleden, 5 Juli, was hij nog alleen mj:t 5 biggen naar de Assermarkt geweest. Ook in Vries verkocht hij drie weken geleden nog biggen. Twee jaren geleden deed hij nog hetvol- ledige boerenwerk. Goed eten en goed sla- pen hebben hem steeds goed gedaan. 't Is geen kleinigheid, dat een man van 100 jaar nog heden ten dage alleen met een span paarden uitrijdt. Op 98jarigen leeftijd was hij op demarkt te Roden met twee jonge paarden, die zijn knecht voor liefhebbers zeer tot zijn onge- noegen liet draven. Dat konden ze beter doen. De Boer verzocht de koopers, die zich reeds wjlden verwijderen, om nog even te wachten, dan zou hij de paarden zelf laten draven. En warempel hij heeft ze laten draven en verkochtl Wel vijftig keer is hij in zijn leven met een span paarden op hoi geweest, maar steeds wist hij ze door zijn tegenwoordig- heid van geest te houden. Sjoerd kan, met behulp van zijn bril, nog best lezen. Met graagte rookt hij zijn pijp als irn- ker was hij gewoon er ferm op los te rooken. Zooals gezegd eet hij met lust en goed. Nieuwe aardappelen eet hij pas als ze ge- schild kunnen worden. Te midden van zijn familieleden bij hem wonen in Zijn schoondochter, die we- duwe is, en een kleindochter met haar man ontving hij heden de gasten feestelijk. O.m. den burgemeester Van Vries en de leden van den raad. Hem werd een mooi geschenk aangeboden. Zooveel gasten kwamen, dat naar oud Drentsch gebruik de schuur mede dienst deed voor de ontvangst. Zaandamsche eigenaardigheden Men schrijft aan den Nederl.: Zaandam heeft vanouds gehad wat het aantrekkelijk maakte: Richtte Czaar Peter er niet zijn schreden meermalen heen? Heeft Napoleon niet bewonderend stil- gestaan op de Zaanbrug, verrukt over het schoone Zaangezicht? Komen niet telkenjare tal van vreem- delingen het Czaar Peterliuisje bezoeken? Zijn er niet nog altijd tal van windmo- lens en groene huisjes? Zaandam rust echter niet op zijn lauwe- ren, doch zorgt telkens voor nieuwe aan- trekkelijk;heden Zoo heeft het 'sZondags minstens een optocht met muziek, somtijds twee of drie, en even zoovele meetings. De RotterdafnL sche liefhebbers van zulke Zondagsverma- kelijkheden kunnen hier hun hart opha- len. Het moet voor hen hier een doradq zijn, men kan des Zondags hier bijna niet met fatsoen over de straten gaan. 't Is een herrie van geweld. Dan een lioogst ordelijke staking, waar- van met trots getuigd wordt, dat nog geen enkele ruit is ingeworpen, en nogniemand de hersens is ingeslagen, waarbij men zich, bepaalt tot het molesteeren van rustige burgers, die voor zich en de hunnen het brood willen verdienen, zoodat zij uit vrees ten slotte het maar opgeven. Een dagelijksche vermakelijkheid is, dat zij, die nog volhouden te werken, met een politie-escorte worden naar huis gebracht. gevolgd door een schreeuwende, zingende, scheldende menigte, terwijl de werkwilligen des nachts het slapen zooveel mogelijk be- let wordt door allerlei geraas te maken. Vervolgens een dagelijksch bestuur, dat de internationale zingt: ongetwijfeld iets dat nog nergens is vertoond. Nu de voor- gangers in de kerk worden afgcschaft, zul len we ze in den gemeenteraad krijgen. Zaandam staat vooraan en als straks de Tweede Kamer weer bijeenkomt, kan zij dadelijk tot benoeming overgaan. De Zaan damsche afgevaardigde is meester op alles, ook op dit wapen. Alle deze dingen zijn overbekend. Doch er is nog iets bijzonders te Zaandam, dat niet ieder weet: In zijn wapen is ook een onvolmaakt schip, en de echte oud-Zaandammers hou den zich overtuigd, dat dat onvolmaakte schip een fatum uitdrukt, waaraan Zaan dam nooit kan ontkomen. Er moet altijd 'teen of ander aan ontbreken. Zoo werd voor jaren een brug gebouwd met dubbele klep. Zij was gereed en men zou haar sluiten; doch, o wee, de cindeq raakten elkaar niet. Men had wel de wijdte tusschen de hoofden gemeten, doch erniet op gerekend, dat de kleppen schuin stonden Een orgel moest gebouwd worden; de grondslag werd er voor gelegd en alles op 'tkeurigst in orde gemaakt; doch toen het orgel kwam kon het er niet op staan! Een beeld voor Czaar Peter werd door den Czaar aller Russen aan Zaandam ge- schonken; het voetstuk werd geplaatst maar toen het standbeeld er op zou wor den geplaatst, bleek het voetstuk te klein! Het nieuwste op dit gebied is echter het nieuwe postkantoor. Door het Rijk is van de gemeente een stuk gnonds gekocht, om daarop een nieuw postkantoor te bouwen: er zijn plannen en teekeningen gemaakt en het werk is aanbesteed. De aannemer heeft een keet gebouwd, er is een heistelling ge-. komen, doch er werd niet geheid. Wat is het geval? Het terrein bleek te klein voor het plan, er zijn eenige meters te kort, het gebouw kan er niet op staan! De Veluwe en de Zigeuners. Ze kennen elkander, al van ouds, de Veluwe en de Zigeuners de Heidens, zooals zij ook wel geuoemd werden aldus schrijft P. R. in het Hbl. en van weerszijden hebben zij niet de aange- naamste herinneringen aan elkaar. Nergens zijn zij welkom en overal worden zij be- handeld als gasten, die men liever ziet gaan dan komen, maar wellicht zijn zij de eeuwen door in geen streek van Nederland meer als paria's beschouwd en behandeld dan juist op de Veluwe. Meer dan elders heeft men zich juist daar tegen de zwervers alles durven veroorloven, die echter van hun kant konden zeggen //de menschen haten ons, maar wij hebben het er naar gemaakt". Een geregeld bedrijf oefenden zij niet uitaan werken bezondigden zij zich niet lui en onbezorgd voor den dag van morgen leefden zij heen. Zij aten wat zij vouden wat zij konden stelen, lieten zij niet liggen. Wij stellen overal gemeensehap in het goet, En nemen ons behoef van rijck en overvloet. En nemen ons behoef van rijcken overvloet. Toen vader Cats deze regelen over de Zigeuners neerschreef, waren zij reeds een eeuw lang een aanleiding tot voortdurende bezorgdheid van de Gelderlandsche over- heden. In 1544 werd door Karel V het eerste scherpe plakkaat tegen hen uitge- vaardigd, waarbij zij voor altijd uit het hertogdom werden gebannen waagden zij het, zich toen weer te vertoonen, dan werden zij met de strengste straffen bedreigd. Het mocht niet baten. Telkens kwamen zij terug en telkens werden de plakkaten ver- zwaard en scherper maatregelen tegen hen verordend. Aanvankelijk werd hun gelast, binnen drie of vier dagen het land te verlaten en, zoo zij terugkwamen, werden zij voor de eerste maal bedreigd metgeeseling en brandmerken, voor de tweede maal met ophanging, zonder vorm van proees. Die zich te weer mochten stellen, konden straf- feloos doodgeschoten worden. Aan herber- giers,kroeghouders en alle andereingezetenen werd streng verboden, hun huisvesting te verleenen, of hen in hun schuren, stallen, hooibergen of schaapskooien te laten over- nachten, zelfs hun eten of drinken te geven. Dat men er in Gelderland niet mee spotte, blijkt uit de crimineele sententie- boeken van het Geldersche Hof, waarin o. a. staat opgeteekend, dat dit college op 10 Dec. 1725 den scherprechter naar Bom- mel zond, om Arien Snoeck, te Vuren, en zjjn huisvrouw Aeltje Ariense, beiden te geeselen en laatstgenoemde, die misschien al te goedhartig was geweest, daarenboven te brandmerken, //Wegens het logeeren van het roof- en moordenaarsgezelschap van de zoogenaamde heidens." Bij een andere v'erordening werd den Ambtlieden bevolen, hen met den klokslag te vervolgen, d. i. met de weerbare man- schap van het Ambacht gewapend tegen hen op te trekken. In 1699, toen een bende van bijna 300 man, van wie sommigen van vuurwapenen voorzien, uit Holland verdreven, de Veluwe waren binnengedrongen, werd een algemeene jacht op de Heidens verordend. Deze jachten werden sedert van tijd tot tijd, en soms jaarlijks, vernieuwd. Het landvolk werd dan met klokslag opgeroepen om gewapend op te komen soldaten verleenden daarbij vaak hun hulp. Een groote streek werd in het rond afgezet en de Heidens, als het wild bij een klopjacht, werden binnen steeds engeren cirkel gedreven, om als wild gedierte neergeschoten te worden, zoo men hen niet levend in handen kreeg. Die op deze wijze den dood vonden, waren er doorgaans wel aan toe, want de haren rijzen ons te berge en het wordt ons koud om het hart bij het verhaal der barbaarsche strafifen en bij dat der folteringen, waaronder zij werden ter dood gebracht. Een kans tot ontsnappen boden de uitge- strekte en dichte bosschen. In de afge- legenste en verborgenste hoeken van het Vierhouter, het Soerensche, het Gortelsche, het Elspeeter, het Putterbosch en andere bosschen hadden zij hun schuilplaatsen, onder haar geboomte, in een plooi der heuvels verborgen. Werd hun laatste toe- vlucht ontdekt, dan werd er geen kwartier gegeven toen in 1712 vijftig voetknechten en vijf-en-twintig ruiters het Gortelsche bosch werden ingezonden, om het van Heidens te zuiveren, hadden zij den last, twee of drie der voornaamsten te vatten en de anderen overhoop te schieten. Op den rand van het Solsche Gat, diep verscholen in het hart van het groote dichte bosch tusschen Putten en Garderen, ziet men waarschijnlijk neer op het terrein van een dergelijk slotbedrijf vad een menschen- klopjacht. Het Veluwsche landvolk weet in zijn omgeving meer van die plekken aan te wijzen, die het kent onder den naam van heidenput, heidenkuil, of heidengat. De heugenis aan die tiiden is er bewaard gebleven in oude verhalen n overleveringen. De overlast komt ook nu nog terug, maar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1