als met de /Royal National Life-Boat-Insti tution" en de Deutsche Gesellschaft zur Rettung Schiffbriichiger." Weldra zullen door de besturen der beide Nederlandsche maatschappijen de signalen in gebruik bij de naburige vreemde redding- maatschappijen, tegen elkander worden beproefd en daarna stappen worden gedaan om te kornen tot een uniformsignaal langs de kusten der Noordzee". Sedert jl. Zondag staakt het personeel van den Haagschen tram. Ongeveer 800 personen zijn riaarbij betrokken. Geruimen tijd werdeu van wege het personeel aan de directie verschillende grieven kenbaar ge- maakt, doch deze hadden, naar luidt de berichten, niet het gewenschte gevolg. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd daarop eene vergadering gehouden, waarop, met enkele stemmen tegen, tot staken werd besloten. Door de directie van de tram is beproefd den dienst eenigzins gaande te houden, doch dit had eigenlijk weinig resultaat. Er werd weinig gebruik gemaakt van de tram en de wagens werden beschadigd door steenworpeu. Maandag ontstonden ernstige ongeregeld- heden, waarbij de politie doortastend moest optreden. Blijkens de rapporten waren aan die ongeregeldheden niet schuldig de stakers, doch lieden die er niets mede te maken hadden. In verband met de ongeregeldheden is door den burgemeester afgekondigd het verbod van samenseholingen. Uit Duitschland waren een aantal lieden gearriveerd, die in plaats van de stakende wagenbestuurders dienst zouden doen op de rijtuigen. Een aantal hunner schijnt als onbekwaam reeds te zijn teruggestuurd, terwijl verder de tram wegmaatschappij heeft te kenneu gegeven, dat zij den dienst geheel staakt, omdat de overheid niet bij machte bleek de trarurjjtuigen en het personeel dat deze bedient, evenals hunne gezinnen, afdoende te beschermen. Uit berichten in de verschillende couranten bigkt, dat het publiek op de hand der stakers is. Uit een en ander ontstaat voor de be- volking van den Haag een groot ongerief, waarvan geprofiteerd wordt door de taxi's, rijtuigen enz. Boffen Te Haarlemmermeer ver- loor iemand een taschje, waarin zich onge veer 14000 bevond. Het werd door twee kinderen gevonden. Door de ouders werd het taschje teruggegeven. De kinderen ont- vingen een rijke belooning. (Hbl.) Moedige redding door een Amster- damsch meisje. Een lid der Hollandsche Dames-Zwemclub, mej. A. Helweg, te Amsterdam, vertoefde bij een familielid te Gorredijk en wandelde langs de Opster- landsche Compagniesvaart, toen zij, volgens de H. Crt., bemerkte, dat een 21 jarig dienst- bode bij het uitspoelen van eenige goederen te water was geraakt. Eenige omstanders trachtten de drenkelinge, door het toest.eken van stokken, te redden, hetgeen echter niet baatte. Geen der mannen was echter in staat het meisje zwemmende te redden. Mejuffrouw Helweg bedacht zich niet lang, sprong geheel gekleed in de vaart, waarbij het haar mocht gelukken de drenkelinge van een anders wissen dood te redden. Zondagnacht zocht een zoon van, den heer Van G. te Meppel in het pakhuis van zijn \ader naar iets en gebruikte daarbij een lampje. In het lokaal scheen gas of benzinedamp te zweven, er greep althans eeu ontploffing plaats waardoor het jonge mensch, student te Groningen, aanzienlijke wonden aan densehedel opliep. Het pakhuis brandde af, doch was verzekerd. Nadat het 7jarige dochtertje van een agent van politie rozijnen gegeten had, die zij in eeu snoepwinkel in de Schoutenstraat te Rotterdam ten geschenke had gekregen, openbaarden zich, volgens het Hbl., bij het kind verschijnselen van vergiftiging. Er werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch de toestand van het kind bleek geen gevaar op te leveren. Een onderzoek bracht aan het licht, dat een firma op de Gedempte Botersloot aan een dertigtal winkeltjes rozij nen verkocht heeft. In winkeltjes in de Schinkelstraat, Fabriekstraat en den Zwaans- hais zijn daarop eenige kilo's rozijnen in beslag genomen en op de Gedempte Slaak een partij van 50 kilogram, welke laatste partij voor de consumptie is afgekeurd. Onbrandbaar riet. Te Marienwaerd (gem. Beesd) is Zaterdag volgens het N. v. d. D. onder groote belangstelling, o. a. waren aanwezig de waarnemende burge meester van Beesd en de burgemeesters en vele bestuursleden der gemeenten Gelder- malsen, Deil en Buurmalsen, op het land- goed van de Erven van den Graaf van Bylandt, een vuurproef gehouden met on brandbaar riet, waarmede bereids eenige boerderijen en schuren^op het landgoed zijn gedekt. Op een weide was voor dat doel een houten gebouwtje opgetrokken, waarvan de eene helft met onbrandbaar, de andere helft met gewoon riet was gedekt. Alhoewel tusschen het onbrandbare riet gloeiende briketten, brandende lappen, ge- drenkt in petroleum waren gestoken en het dak met petroleum was overgoten, doofden de vlammen weldra uit zonder het riet te verteren. Daarna werden dezelfde proeven herhaald op het gedeelte dak, met gewoon riet gedekt. A1 spoedig stond het gebouwtje in lichte- laaie, het gewone riet vlamde spoedig hoog op en viel spoedig ineen, terwijl van het onbraudbare riet weinig verteerde en bjj het instorten in zijn geheel inviel. Na afloop werden door de belangstellenden een met onbrandbaar riet gedekte stal en schuur in oogenschouw genomen. Te Egmond-aan-Zee wilde de vader van den stationschef aldaar, een bejaarde man op een reeds in beweging zijnden locaaltrein spriugen. Ongelukkigerwijze sprong hij mis, waardoor bij onder den trein geraakte, beide beenen werden hem afgereden. Nog dienzelfden avond is hij gestorven. De vleescJivergiftiging in Leiden. Er hebben zich schrijft het R. N. bij verscheidene personen te Leiden, ver schijnselen van vergiftiging voorgedaan, na het gebruik van (uitsluitend gekookt) vleesch, afkomstig van den paardenslager Riethoven aan de Haarlemmerstraat. De politie heeft dienaangaande een onder zoek ingesteld, de directeur van het Open- baar Slachthuis eveneens, en waar beider onderzoek tot resultaat heeft gehad dat er van schuld bij den betrokken stager in dien zin, dat deze zou hebben geknoeid en ondeugdelijk vleesch in zijn winkel zou hebben gehad, naar groote waarschijnlijk- heid geen sprake is, meent het Leidsch Dagbl. de toedracbt nader en uitvoerig te moeten meedeelen De heer R. staat bij den keuringsdienst van vee en vleesch niet slecht bekend. Verleden week had hij vijf paarden doen aanvoeren en geslacht op het Openbaar Slachthuis, waarvan het vleesch door de ambtenaren werd goedgekeurd. Het vleesch werd in het koelhuis bewaard en stuksge- wijs voor verkoop in den winkel daaruit gehaald. Toen zich vergiftigingsverschijnselen voor- deden, hebben de keurmeesters van het rauwe en het gekookte vleesch, dat in den winkel voorradig was, onmiddellijk monsters in beslag genomen en ook daaraau man- keerde niets. Dat de man ondeugdeljjk vleesch zou hebben binnengesmokkeld, is dus zeer on- waarschijnlijk en wordt nog onwaarschijn- lijker, waar gebleken is, dat van uit Hoog- made verleden week een ziek, later gestorven paard, den slager werd aangeboden, dat door hem beslist geweigerd werd te koopen. Een onderzoek vanwege de Directie van het Slachthuis ingesteld, heeft daarvan de waarheid bevestigd. Hoe zijn de vergiftigingsverschijnselen, die overigens niet ernstig zijn geweest, dan te verklaren Daaromtrent deelt de directeur van het Openbaar Slachthuis ons mede, dat deze zeer waarschijnlijk het gevolg zijn van bacterien, die zich hebben ontwikkeld in den bouillon, waarin het vleesch is gekookt. De slagers, die het vleesch koken, werpen den bouillon niet onmiddellijk weg, doch koken daarin weder ander vleesch. Daarin kunnen, vooral bij warm weer, zich bacillen ontwikkelen, die onder gunstige omstandig- heden infectie kunnen veroorzaken. In ziekenhuizen en andere groote inrich- tingen, waar veel vleesch wordt gekookt, zijn daarvan ook voorbeelden bekend. De ziekteverschijnselen, bij de patienten, die van dit vleesch hebben gegeten, geconsta- teerd, wijzen er ook op. De gevallen hadden zich dan ook, even- goed bij een collega kunnen voordoen, fipndat in het algemeeu deze methode van koken wordt toegepast. Kino-schiettent. A1 durf ik me niet uit te geven voor een trouw bezoeker van elke onzer vaderlandsche kermissen, aldus schrijft de Red. van //Onder de streep" in het Hbl. toch meen ik te mogen zeggen, dat voor ons land nog onbekend is het kino-nieuwtje, dat op buitenlandsche kermissen en de plaatsvervangers daarvan de zoogenaamde Luna-parken, tegenwoordig te zien is. Ik weet niet, of de uitvinding een Ameri- kaansche ismen zou zeggen van wel, omdat het denkbe'eld van een kino-schiettent zoo practisch en aardig is Deze hebt ge u als volgt voor te stellen. Gij treedt de tent binnen, en bevindt u in het duister, dat u eerst geen bauken of stoelen doet onderscheiden. Later begint ge te wennen aan het donker en dan ziet ge, dat de inrichting van het inwendige afwijkt van den gewonen bioscoop-bouw, omdat voor de gewone zitplaatsen van het toekijkende publiek een open ruimte is ge- laten, met een meter hoog hek, zooals in gewone schiettenten de schutters van de daar achter liggende schijven scheidt. De lief— hebbers van schieten nemen daar hun plaat- sen in voor een gering bedrag krijgen zij van het personeel een Winchester-buks, met een kogeltje geladen. De schoten knetteren oorverdoovend onophoudelijk worden de buksen aan den schouder gebracht omdat een nieuwe levende schijf tot mikken en vuren verleidt. Die schijven vormen de aantrekkelijkheid van de kino-tent Op het verlichte muurvlak toch ziet men allerlei gedierte te voorschijn komen het zijn verscheurende dieren, het zijn vlugge herten en voorbij vluchtende hazen en konijuen. Alles gaat in de grootste haast. Want het moet een jacht-schot zijn, dat op deze dieren wordt afgegeven. Bij elk- schot staat de beweging van de trilbeelden even stilter plaatse, waar de schutter zijn schot mikte, verschijnt dan een lichte ronde vlek. En nu kan hij zelf zien en ook de toeschouwers kunnen hem controleeren of zijn schot het wild trof. Slechts een sekonde duurt ditdadelijk daarna hervat de kinema zijn haastige be weging, om weer nieuw wild langs de loopen der jagers voorbij te laten stormen. Het is bijna niet noodig, te wijzen op de nuttige zijde van deze nieuwste kinemato- grafiscbe toepassing. Er zal niemand zijn, die niet overtuigd is, dat hierbij meer sportvaardigheid noodig is, dan bij het wegschieten van pijpen en het mikken op trommelende beren van blik. Het is weliswaar slechts een surrogaat van de waarachtige jacht. Maar hoevelen jagers is het gegeven, werkelijk de jacht op groot wild in vreemde werelddeelen te gaan mee maken Nu kunnen zij hun liefhebberij ongevaariijk en toch vol emotie op onze kermissen vinden. In de duistere tent trekken aan hun oogen jachtbuiten voorbij, die zij op geen reizen om de wereld voor hun geweerloop zouden krijgen. De eene minuut toovert de kino hen de Afrikaansche oerwouden voor, met leeuwen en tijgers, die woedend op hen scbijnen af te springen, een schot en het levende beeld staat onbewegelijk stil, om te zien waar het korte schot trof. De volgende minuut toovert de wondere kino een onder- zeebeeld robben en haaien zwemmen voor bij gij mikt, schiet, het beeld staat een sekonde stil, waar werden die water- monsters door uw kogel geraakt? Weer een volgende minuut wandelt ge met een pool-expeditie naar een der polen en zendt ijsberen en poolvossen uw moordend lood achterna. Doch de moderne uitvinding bedacht nog andere emoties Voor den loop van uw geladen buks ziet ge razende ren-auto's voorbij-wolkenuit golven van schuinjj ziet ge de race-motor- booten te voorschiju duiken boven uw hoofd ziet ge de aviateurs hun krankzinuige looping-the-loops vertoonenskiloopers suizen van de witte hoogten omlaag fiets- renners duizeleu aan u voorbi], over bun kromme sturen gebogen de lange tirail- leur-linies ziet ge ten aanval overgaande cavalerie stormt voorwaarts En ge staat daar met uw geweerge hebt slechts de buks aan den schouder te brengen. Een schot. en het beeld voor u staat roerloos stil. Gij hebt gemist, of geraakt. Het komt er niet op aan wat. Er vloeit toch geen bloed. Zelfs dollen uw slachtoffers onbekommerd weer verder. En ge hebt niets anders te doen dan weer een dubbeltje neer te leggen op de tooubank van de kino-schiettent, om uw hart op te balen aan een kans op volgende treffers. Vandaag of morgen krijgen wij zeker ook op onze kermissen en ontspanningsplaatsen dergelijke moderne schiettenten. Ik zou haar bij voorbaat een succes durven verzekeren. Een herinnering, naar aanleiding van den aanslag te Serajewo. Voor den vreem- deling moet het een raadsel zijnr aldus schrijft het R. N., hoe het mogelijk was, dat men het aartshertogelijke paar na den eersten mislukten bomaanslag zinder ge- leide de stad weer in heeft laten gaan. Als er voor een voldoend militair escorte was gezorgd, dan zou het ergste voorkomeu zijn. Maar vorstelijke personen schijnen in zulke gevallen het gevaar niet in te zien en al doet hun maed ook sympathiek aan, hij heeft toch dikwjjls noodlottige gevolgen. Wij behoeven slechts aan den dood van Czaar Alexander II te herinneren, die den 2 Maart 1881 de kade van het Katharina- kanaal te St. Petersburg in een gesloten rijtuig passeerde en ook eerst door een tweede bom gedood werd. De eerste bom vernielde het rijtuig geheel en de Czaar bleef als door een wonder gespaard. De achter den Keizer in een slede rijdende plaatselijke commandant verzocht den Keizer in zijn slede naar het winterpaleis te rjjden, daar hij een tweeden aanslag vreesde. Maar de Czaar liet zich niet bang maken en be- gaf zich te voet naar een groep menschen, die den pleger van den aanslag omringden en hem vuistslagen toedienden. //Schaam jij je niet, je hand tegen je Czaar op te heffen riep de Czaar hem toe. Op dat oogenblik wierp een tweede nihilist een bom voor de voeten van den Czaar, die dezen en een menigte andere menschen doodde of zwaar verwondde. Als Alexander II den raad van den officier had gevolgd, zou hij toen den dood ontkomen zijn. Een wedvlucht met de aarde. De vliegmachine zal, volgens het R. N., binnen- kort gebruikt worden voor een tot heden nog niet vermoed doel. Professor Todd van het Amkerst-college vertrok van New- York naar Libau, en verder naar Riga, waar hij 21 Augustus de zonsverduistering zal waarnemen, de totale verduistering duurt slechts 2 minuten, 22 seconden. Maar de vliegmachine, van waaruit de professor zijn waarnemingen zal doen, kan 190 kilometer per uur afleggen en door even snel te vliegeu als de aarde draait, hoopt de professor in staat te zijn gedurende langer tijd de zonsverduistering waar te nemen dan een of ander geleerde. Professor Todd geldt voor een der grootste sterren- kundigen der Unie. Bij het laatste ver- schijnen van de komeet van Halley nam hij deze uit een ballon waar en later met behulp van vliegmachines. En mocht de hemel op 21 Augustus te Riga bewolkt zijn, dan is de professor van plan boven de wolken te vliegen. Er hebben te Parijs, naar de N. R. Crt. meldt, Zondag weer nieuwe grondver- zakkingen plaats gehad, die echter lang zoo ernstig niet zijn als de instortiugeu van een poos geleden. In de Commartin-straat is's middags om een uur een vrij diep, maar niet groot gat ontstaan om half zes is in de Marivaux- straat tegenover de Opera-Comique, op een terrein, waar een huis gezet moet worden, de grond over een aanzienlijke oppervlakte weggezakt. Maar hier was het nog niet bij afgeloopen. 's Avonds om zeven uur is er aan den linkerkant van het St. Augustijn- plein, bij den ingang van den boulevard Haussmann en dicht bij het station van de metro, een gat gestagen van drie meter lengte bij drie meter breedte. Om twaalf uur 's nachts is er een auto geraakt in een gat, dat over een lengte van twee meter in de boulevard Ney ontstond. Het gat was ,60 c.M, diep, Men heeft de auto er uit los kunnen maken en de twee menschen die in de tuf zaten zijn met den schrik vrij gekomen. Een luchtreis, die goed afliep. In een zenuwaanval sprong een 50jarige vrouw uit het venster van haar woning aan de Avenue de Neuilly te Parijs. Zij woont op de 5e verdieping. Met groote omzichtigheid nam men baar op, droeg haar naar het uaastbijgelegen hospitaal, waar zij ontkleed en te bed gelegd werd. Spoedig keerde zij tot het bewustzijn terug, sprong van haar bed op en eischte op hoogen toon haar goed. Na zich weer gekleed te hebben, verliet zij te voet het hospitaal en keerde naar huis terug. Zij had er haar luchtreis ongedeerd afgebracht. Haar portierster, die haar reeds in" betere gewesten waande, kreeg een flauwte van den schrik, toen zij haar weer in levenden lijve voorbij de loge zag wandelen. 't Is het R. N. dat 't vertelt In de rechtzaal te Keulen is een advo- caat met den president slaags geweest. De advocaat werd zoo geprikkeld door allerlei opmerkingen van den voorzitter, dat hij dezen naar de keel vloog. Onder het wap- peren der toga's en schorre gekrijsch van de aanwezigen trachtte hij zijn tegenstander te wurgen. De omstanders smeten boeken en inktpotten naar de dolle vechtersbazen om hen te kalmeeren. Het middel werkte uitstekend, want de rechter kwam uit den greep van den advocaat los alvorens gestikt te zijn. Vrij dag zijn te San Francisco een fotograaf en een journalist, de redacteur van de Sunset Magazine, in hechtenis ge- steld, evenals een bestuurder van een vliegtuig en nog een persoon. De inhechtenisneming geschiedde op grond van de openbaarmaking van militaire geheimen. Echter is het viertal tegen borgtocht op vrije voeten gelaten. In de April-aflevering van de Sunset Magazine was een artikel gepubliceerd, getiteld //Kan het Panama-kanaal uit de lucht worden vernield." Het artikel was geillustreerd met foto's uit een vliegtuig genomen. In de bijgevoegde foto's werden tal van strategisch belangrijke en, uit de lucht, kwetsbare, gedeelten van het kanaal en zijn verdedigingswerken afgebeeld en beschreven o. a. de positie van belangrijke kanonnen op de Naos-eilanden in de Baai van Panama. De schuld van den voor deze publicatie verantwoordelijken journalist wordt nog verzwaard door het feit, dat in den tekst vermeld stond//Dit vliegtuig had in oorlogstijd van een slagschip, buiten de daaagwijdte der groote kanonnen, kunnen komen. Op een veilige hoogte vliegende zou het met 500 pond van een sterk ont- plofbare stof aan boord, in plaats van met een camera, de vlucht boven het Panama- kanaal hebben kunnen maken." De inhechtenisneming van het viertal was geschied op grond van de bepalingen der wet, die het fotografeeren van vesting- werken verbiedt Op overtredingen dier wet zijn zware straffen gesteld. (N. R. C.) Onder de inwoners van de badplaats Kosen is een paniek uitgebroken. Sinds acht jaarpraktiseerdedaar meldt de VI. Crt. een zeer beminde arts, Dr. Rieger wiens specialiteit was, dat bjj nooit rekeningen schreef. Als men hem om de rekening vroeg, zei hij altijd Later, later. Dan drinken wij wijn, nu drinken wij water" Zoo ging het jaar in jaar uit. En daar dr. Rieger nooit rekeningen schreef, keken de patienten nooit op een visite meer of minder en vooral de minvermogende hoofden van groote gezinnen legden beslag op den jongen welwillenden, ijverigen en onbaatzuchtigen arts. Een paar maanden geleden echter werd de beminde dokter door een trein overreden en op verschrikkeljjke wijze vermorzeld. Men had te meer medelijden met den man, omdat hij binnen enkele dagen in huwelijk had willen treden. Men begreep ook dat zijn opvolger minder mild zou zijn. Zijn dood was een groote ramp voor Bad Kosen en zou nog een grootere worden. Want thans een pijnljjke verrassing! Alle patienten van wijlen Dr. Rieger hebben van een incasso-bank, in opdracht van de erven, rekeningen ontvangen over de laatste 8 jaar en wat voor rekeningen Elke visite is weliswaar zeer laag berekend, doch het aantal visites blijkt zeer groot in aantal geweest te zijn. Te zamen bedragen de rekeningen ongeveer 100.000 mark. Veel patienten zijn radeloos. Dep Iaatsten tijd zijn er haaien waar- genomen op de kust van Cornwall en de baders worden gewaarschuwd niet te "diep in zee te gaan en hun beenen in het oog te houden. Vrijdagmorgen in de vroegte zouden de heer Marity en een jongedame, Dorothy Keen, voor een film een vertooning geven. Miss Keen zou verdriuken in Falland Bay en de heer Marity zou met veel wanhoopsgebaren zijn jas en vest uit- rukken en van de rotsen in zee springen, om de ongelukkige te redden. Alles ging goed, doch nauwelijks was mr. Marity in zee geplonst, of de filmopnemers zagen een haai op het artistenpaar toeschieten. Ge- lukkig lag er een bootje in de buurt. Miss Keen werd erin getrokkeu met meer haast dan plichtpleging, maar de heer Marity was niet zoo gelukkig. Toen hij begreep dat hij de boot niet zou kunnen bereiken voor de haai hem benaderd had, dook hij diep onder water, om aan het vraatzuchtige ondier te ontsnappen. Waarom hij deze manoeuvre uitvoerde is niet duidelijk, want ten eerste kan een haai ook dniken en ten tweede werd dit een faillietje voor den filmoperateur, die niets meer van het drama opfilmen kon, behalve golven en schuim. Intusschen, wij moeten ons getrouw aan de waarheid houden, en de geschiedenis ver- haalt nu eenmaal dat de heer Marity onder water dook, terwijl de roeiers van de boot met hun rieruen op het water sloegen om den haai aan het schrikken te maken. Het arme beest moest dan ook zonder ontbijt uit de kust zwemmen en de heer Marity werd uitgeput in de boot getrokken. De regen kondigt zich bij den landman niet slechts aan door de manier van doen van dieren en planten, zooals zeer bekend is, en door zekere verschijnselen aan de lucht, maar ook door bepaalde teekenen in huis en hof, schrijft de VI. Crt. Wanneer het roet uit den schoorsteen lekt of als het op den open haard gloeit, terwijl zich kleine vonken vertoonen, wanneer het hout niet goed brandt, maar slechts een beetje smeult, wanneer de vensters, de turf op den haard, of de cementen vloer vochtig zijn, dan weet iedere landman, dat er regen in de lucht zit. Ook als het spek nat wordt, als de zeis beslaat en de koffieboonen #niet willen tnalen" is regen te wachten, zelfs als de kousen van de drooglijn vallen, zegt men in Duitschland„de kous trekt water". Ook als rook van de smederij riekt, of de rook van een locomotief stinkt, als er damp uit het strooien dak slaat, de klok aan den munr valsch slaat en het horloge niet loopt, als de rook in de boerderij blijft hangen, ziet de landman daarin een teeken, dat er regen komt. De meeste dezer teekenen worden verklaard door het feit, dat bij een te groot vochtigheidsgehalte der lucht een neerslag op de voorwerpen plaats vindt. Andere teekenen echter hooren alleen op het gebied van het bijgeloof thuis. Ruzie en vechten maken het weer slecht, zegt men. Als de meisjes de harken op de schouders dragen of als een toevallig weg- geworpen hark met de tanden naar boven komt te liggen, wordt daarmede de regen naar beneden gehaald. Ook als een boter- ham //botertje onder" valt, geldt dit in vele streken op het Duitsche platteland voor een zeker teeken van regen. Wanneer de koster het gras op het kerkhof maait of als er vijf vrouwen bij elkaar staan, of als er op een dag veel vrouwen in de dorpstraat heen- en weerloopen, heeft dit dezelfde slechte of ook wel eens de gewenschte beteekenis. De dagelijksche oplaag van het groote Engelsche dagblad //Times" is, sinds haar prijs tot een stuiver werd verlaagd, buiten verwachting vooruit gegaan. In 1864 had de //Times" een gemiddelde dagelijkschen circulatie van 65.908 exem- plaren, hetgeen in 1866 tijdens den Oosten- rijkschen oorlog tot 70.673 steeg. Grooter dan die, is de oplaag van de //Times" nooit geweest tot aan haar jongste prjjsverlaging. De gemiddelde dagelijksche oplaag slonk in 1903 tot slechts 35.605 exemplaren, maar ging daarna weer de hoogte in. Dat was hoofdzakelijk te danken aan de Boek- club (leesbibliotheek), die de //Times" in 1904 voor haar vaste lezers en aanvankelijk gratis beschikbaar stelde. De gemiddelde dagelijksche oplaag was in 1906 weer ge- stegen tot 47.845 exemplaren, maar daalde daarna opnieuw. Het dagelijksch gemiddelde der volgende jaren was 44 947 in 1907, 42.495 in 1908, 43,752 in 1909 (het jaar van Lloyd George's geruc'ntmakende begrooting), 44,841 in 1910 (het jaar der Hoogerhuis-crisis en van twee parlementsverkiezingen), 45,806 in 1911, 46,714 in 1912 en 53,130 in 1913 (het jaar, toen de //Times" haar prijs van drie tot twee stuivers verlaagde). Zooals men ziet, vermeerderde die eerste prjjsverlaging de gemiddelde dagelijksche oplaag maar betrekkelijk weinig, hetgeen een verlies opleverde. De prijs van de /Times" werd 16 Maart tot een stuiver verlaagd. De bladverkoop was 1 Mei 170.100, 2 Mei 169.925, 4 Mei 172.350, 5 Mei 171.650, 6 Mei 170.550, 7 Mei 170.825. Dat is een vooruitgang sinds 1913 van ruim 200 pCt. Een beduideude winst ook. Als drie stuiversblad ontving de ^Times" in 1911 gemiddeld 6871 van haar bladverkoop, als twee-stuiversblad in 1913 f 5313, als stuiversblad 7 Mei f 8541. Naar dien maatstaf zou de bladverkoop van de //Times" dit jaar 2.673.333 opleveren, tegen 1.662.966 in 1913. De zoo enorm gestegen oplaag plaatste het Cityblad voor de groote moeilijkneid aan haar stevig wit papier te komen, dat door vier verschillende fabrieken werd geleverd. De //Times" zou naar het heet, het papier nu betrekken van de fabriek, die lord Nordeliffe voor de //Daily Mail" enz. op New-Foudland enkele jaren ge leden oprichtte. De grootste haven In de Londensche pers wordt den Iaatsten tijd een zeer interessante strijd gevqerd over de grootte der beide coneurreerende wereld- havens. De Berlijnsche correspondent van de //Daily Mail" meldde aan zijn blad, dat de haven van Hamburg met een jaarlijksch verkeer van 14.185.000 ton thans de grootste ter wereld zou zijn de tweede plaats zou worden ingenomen door Rotterdam met 13.047.000 ton en de derde door Londen met 12.513.000 ton. Naar aanleiding hiervan heeft lord Devon- port, lid van het Londensche havenbestuur, medegedeeld, dat, de netto-tonnenmaat van alle, in 1913 in de Londensche haven binnengeloopen en daaruitvertrokken schepen 30.816.3S1 ton bedroeg (met uitzondering van de graan-, kust- en visschersschepen). Hij gelooft derhalve ook niet, dat de Londensche haven haar eerste plaats onder de wereldhavens verloren heeft. a

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2