GEMENGDE BERICHTEN. het optreden van twee politieagenten, die de koe met de gummistok bewerkten, werd zij in een sloot gedreven, en eindelijk stevig met touwen gebonden en op een slepers- wagen geladen, oin naar Grijpskerke te worden vervoerd. Ook deze nachtelijke jaeht werd door meer dan honderd personen bijgewoond. Mooie gift. De gemeente Rotter dam heeft in dank aauvaard een geschenk van den heer J. P. v. d. Schilden bestaande uit een geheel betimnierae kamer met meublement in den renaissancestij I en uit- gevoerd in Italiaansch notenhout en ebben- bout voor een nieuw Museum van Kunst- ny verbeid. By het baden is aan het strand te Huisduinen verdronken de 30jarige machi nist Van H., die werkzaam was op het fort Kykduin by Den Helder. Hij was de kost- winner zijner moeder. Te Kapelle (by Zierikzee) zijn Vrydag bij het zwemmen 2 jongens (10 en 12jaar oud) verdronken. Aan het strand nabij de haven van Scheveningen is Vrydag de 19jarige Van L. uit Lisse bij bet baden verdronken. Door onbekende oorzaak is ViydagavoDd een jongetje van 5 jaar te Alkmaar in het Noord-Hollandsch kanaal gevallen en ver dronken. Het gebeurde kwam aan het licht, doordat men een paar klompjes zag dry ven. Bij het verhalen van een stoomschip aan Wiltons machinefabriek te Rotterdam is een 40jarig werkman te water geraakt en ver dronken. Naar de N. R. Ct. meldt was te Rotter dam Zaterdag de machinist van de sleepboot Daisy aan het zwemmen, in de Middeukous. Hij verdween plotseling in de diepte, wat werd opgemerkt door den kapitein van de motorboot Carpenter. Deze sprong te water, dook naar den drenkeling en had het geluk den reeds bewusteloozen machinist boven water te brengeu. Door toepassing der bekende voorschriften is men er in geslaagd de levensgeesten weder op te wekken. Vrijdagochtend is aan het Thoolsche veer een auto van den automobielhandeiaar De Kleijn, uit Bergen op Zoom, volgens het R. N., in de Eendracht geraakt. In de auto bevond zich de keurings- commissie, die op weg was vruchten op stam te keuren. De commissie bestond uit de heeren Dr. H. A. A. v. d. Lek leeraar aan de Tuin- bouwschool te Wageningen, v. d. Broek, leeraar aan de Landbouwschool te Goes, De Bak uit Wemeldinge en J. H. Stout- jesdijk uit Tholen. Door het weigeren der rem men reed de auto te water. De chauffeur had nog juist tijd er af te springen, evenzoo de heer Stoutjesdijk. De chauffeur wilde den heer v. d. Lek, die het eerst te water geraakte naspringen maar kon niet voldoende zwemmen. De heer v. d. Broek, die ook nog gepoogd had uit de auto te komen, werd door den sterken stroom medegesleurd. Inmiddels bood een veermansknecht, Schot genaamd, nog juist bytijds hulp en slaagde er in de twee heeren in zijn bootje te halen. De 64jarige G. Jansen van Dordrecht, runner op den zeelichter Batavia, is naar de D. Ct. meldt, Vrijdag te Duisburg, waar genoemd vaartuig, waarop hij wacht had in de haven lag, door een geopend luik in het ruim gevallen. Hij kwam terecht op een z. g. cattespoor en was onmiddellijk dood. Donderdagmiddag werd op den Binnen- singel te Vlaardingen, volgens het Hbl., een kinderwagen door een wautwagen aange- reden, met het treurige gevolg, dat het in den wagen zittende kindje, oud 7 maanden, er uit werd geslingerd en het achterwiel van den wantwagen over het hoofdje kreeg. Het wiehtje was onmiddellijk dood. De 3jarige J. J. K., wonende op het Klein Heiligland te Haarlem, stootte zijn broertje, dat aan het thee schenken was, tegen den arm en kreeg daardoor den in- houd van den theepot over den rug. Deer- lijk gebrand is het kind in het Diacouessen- huis opgenomen en daar overleden. Kunsttabak, smakelijk rooken In deze tijden van kunstboter, kunst- koffie, kunstbeenen en nog veel meer kunst- ditten-en-datten kon kunsttabak, niet uit- blijven. Er is inderdaad kunsttabak uitgevonden en zelfs gepatenteerd door de „Koniglich- Kaiserliche Oesterreichische Tabakregie" hoogst dezelve. Grondstofafval van tabak bij sigaren- of sigarettenfabricage. Die afval wordt onder inwerking van een geconcentreerde celluloise zoo lang gekneusd en gebeukt, dat er een stof van slijmige consistentie ontstaat. De aldus gevormde pap wordt met de hand geschept denk aan 't Oud-Hollandsch papier of met behulp van lang- of kortzeevige papier- machines in bladvorm gebracht. Het kneuzen van den afval geschiedt eveneens met in de papierindustrie gebezigde machi nes als molens met twee staande molen- steenen, stampmachines en triturateurs. Door een speciale manier van persen slaagt men er voorts nog in de kunstbladeren ook uiterlijk het karakter van het echte tabaks- blad te verleenen. Een leek zal het onderscheid niet zien Wat zullen we dus weldra te rooken krijgen Van overheidswege wordt er niets aan gedaan, integendeel, de Minister van Fi- nancien stelt thans leukweg voor dat een hoofdzakelijk uit celluloise, onder toevoeging van eenige tabaksbestanddeelen bereid dekblad voor sigaren behoort te worden belast als //Papier v. a. s." met een recht van 5 pCt. der waarde (H. Crt.) Amsterdamsche humor Voor het loket B Aangeteekende stukken aan het postkautoor te Amsterdam is het druk. Een dertigtal nieuwsgierigen staat achter elkaar. Eindelijk is het de beurt aan een dikkeu ouden heer. z/Hoe heet u vraagt de commies. //Ikke? ffJa, hoe heet u »lkke //Ja meneer, ik zou graag uw naam vernemenz/Ikke Het publiek begint te lachendat buikje is//goochem" genoeg hij begrijpt den commies duiven- katers goedhij wil een mop tappen en wanneer de Amsterdammers grappen hooren, vergeten ze het, dat ze haast hebben. Maar ambtenaren laten niet met zich spotten, ook niet de Amsterdamsche. En gestreng herneemt de commies: //Nu voor de laatste maal meneer, uw naam, of anders zal ik u laten verwijderen Het antwoord is voor den zooveelsten keer(/Ikke". De ambtenaar wil de daad bij het woord voegen, maar de heele me- nigte buldert//lkke, Ikke, Ikke 1" En de ambtenaar, die nu lacht als een boer die kiespijn heeft, zegt//Azoo, u is de gemachtigdeMaak u dan voortaan uw handteekening duidelijker he Icke is een vrij bekende familienaam in Amsterdam. Een bekend Amsterdamsch coiffeur heet b.v. zoo en verschillende Icke's hebben een tapperij. Maar de ambtenaar, van buiten waarschijnlijk, kende den naam niet. (H. Crt.) KerkbrandDe Dordr. Ct. sclirijft: Donderdagavond halfnegen; een groepjemen- schen in de Grootekerksbuurt, scherp turend naar het Zuidertransept van onze Groote Iverk. Gut ja, je kon het duidelijk zien, daar kwam rook uit de kerk, geen twijfel aan. Waar? vroeg een oud mannetje, dat niet at te scherp van gezicht meer was. Daar, bij die steenen vaas! klonk het gelijktijdig uit veler mond. Warempel, daar bij die massieve hardsteenen peer op het Zuidertransept was een licht wolkje. 'tWerd al grooter en grooter en telkens kon je duidelijk het dwarrelen van den rookpluim zien Daar kwam een hoofdagent van politic aan- gewandeld, kalm en waardig. Met een half oog had hij het geval overzien en onmid dellijk liep hij naar den koster van onze prachtige, nu zoo bedreigde Groote Kerk. De heer Van der Hum was zich niets van het gevaar bewust, hij zat jgezellig zijn krantje te lezen. Nieuwsgierig hokten jongens voor de conciergewoning samen, met spanning den uitslag van het onderzoek afwachtend. De concierge had het den hoofdagent on middellijk aan het verstand gebracht, dat er geen brand kon zijn, omdat er niemand boven was geweest, en de werklieden aan de restauratie aan de voorzijde nooit rookten. Koster en hoofdagent naar buiten, voor de menigte ijzingwekkend langzaam, naar de samenscholenden, die steeds zenuwach- tiger werden. Talrijke gestrekte armen wezen in de richting van de massieve hardsteenen peer van het Zuidertransept, waar de verdaclite rookkolom zich afteekende. Koster en hoofdagent stelden de menschen gerust, dat het niet kon, doch de tegen- spraak bleef niet uit. Edn van de menigte had immers al vonken uit de vaas zien vliegen De loodgieter Reinhardt en een agent van politie eerste klas, een ouwe rot, voor niets en iniemand vervaard, leverden de proef op de som. Ze klommen naar de zolders. Reinhardt, behendig klauteraar, als vakman, slingerde zich langs den gevel naar buiten en was spoedig bij de hardsteenen peer. Ja, toen zagen ze het duidelijk beneden, een hbele rookwolk! Reinhardt en de politieman zagen het ook, maar nog betereen dichte zwerm mug- gen, die om de peer dwarrelden in de zoele avondlucht. Beneden bleef de stemming zenuwachtig, ook na de tijding der twee onderzoekers. Ze wilden het niet gelooven. En toen de heer Van der Hum betoogde, dat, als er iets aan de hand was van wat zij dachten, hij niet zoO kalm bij hen zou staan, had dit wel overtuigingskracht, maar toch, zie je, kijk, daar bij die vaas dan toch! De heer Van der Hum naar huis, hoofd agent weg, agent eerste klas weg! De me nigte nog een kwartiertje napleitend toen was de kalmte teruggekeerd en Onze Lieve Vrouwe of Groote Kerk stond in haar heerlijken luister in den zomerschen avond- schemer, ongedeerd. De verdwenen ring. De heer J., aan den Ivaldenkerkerweg te Venlo, miste reeds een paar weken zijn trouwring. Het laatst meende hij hem nog aan gehad te hebben, toen hij zijn kippen voerde. Overal werd gezocht, maar tever- geefs. Dezer dagen werd een der kippen geslacht en in den krop vond menden verloren ring! (Geld.) Een pechvogel. Dat men bij een exa- men pech kan hebben is gebleken bij het examen voor toelating tot het le studiejaar van den cursus bij de infanterie, waarvoor de eischen heel matig gesteld zijn. Onder de niet-geslaagden is een korporaal in het bezit van het diplomaeind-examen H. B. S. 5-j. c. (Avondp.) Een krokodil met een aluminium kaak De dierentuin te Frankfort verheugt zich in 't bezit van een snavelkrokodil. Deze diersoort, verblijf houdend aan de oevers van de Ganges, beter bekend onder den naam van heiligen Indischen krokodil, is zeer zeldzaam, en het exemplaar van den Frankforter dierentuin is 't eenige van Duitschland. Dit kostbare dier heeft zyn kaakbeen ge- broken tegen de rotsen van zyn bassin en alle pogingen, om de kaak te zetten, bleven te vergeefs. Een militair geneesheer, Majoor Maiz, is er in geslaagd de gebroken kaak te vervangen door een kunstkaak van alu minium. Zooals men zich voorstellen kan, was de operatie du juist niet gemakkelijk. Overste Thomson. De heer J. H. Speenhoff heeft het volgende liedje gemaakt op den dood van overste Thomson Thomson is als held gevallen, Fier heeft hij zijn plicht gedaan, Met hem is een flinke kerel Treurig van ons heen gegaan. Tusschen lafaards en spionnen Stierf hij als een man van eer De geschiedenis van Holland Boekt met hem een held te meer. Door zijn groote plichtsbetrachting, Door zijn trouw en eerlijkheid Wilden hem de intviganten In Durazzo liever kwijt. Paste hij niet in een midden Van bandieten en gespuis, In zoo'n moordenaarsomgeving Vq'elt geen eerlijk man zich thuis. Heel de Italiaansche Natie Lachte zich om Thomson rood, Tot 'tmisdrijf werd bewezen Van hun eigen landgenoot, Dat 't Italiaansche leger Wel geen operette-held Wel helaas dan nog geen Thomson Maar (wel 'n verrader) telt. En als straks de Brabant thuis-vaart, Met 't overschot aan boord Van den man, die niet wou buigen, En lafhartig werd vermoord. Dragen we een NedcS-lander Naar zijn vroeggegraven graf Die een voorbeeld aan Europa En de Italianen gaf. Allen die de kracht bespotten Onzer kleine legermacht, Merken nu dat niet de zege Door 't aantal wordt gebracht. Komt 't er in tijd van oorlog Ook bij ons misschien op aan, Dan zal Thomson's heldengeste Allen ons voor oogen staan. (Hoornsche Crt.) Een bloedige veete. Sedert jaren bestond oneenigheid tusschen den herbergier Masure te Kortrijk, bij wien nog vier zijner kinderen inwonen, en een gehuwden zoon, die met zijn vrouw naast het ouderlijk huis woont en daar hetzelfde beroep uitoefent. Henri Masure, die, ofschoon getrouwd, by zyn vader onderdak heeft, beleedigde zijn in de aangrenzende woning huizende schoonzuster. Deze ontvluchtte voor zijn bedreigingen, waarna tusschen haar man, Constant, en diens broer een gevecht ont- brandde, in den loop waarvan beide op den grond rolden. De oude Masure en een zoon kwamen daarop tusschenbeide ter verdediging van Henri. De vader trof daarbij met een slachtersmes twee zijner zoons en twee nieuwsgierigen. Een buur- man trachtte de vechtpartij daarop te doen staken door het lossen van verscheiden revolverschoten, door welke Henri in den hals, de ander in het hoofd getroffen werd. Een andere zoon kreeg een diepe messteek in de buik. Evenals de oude Masure ver- keert hij in levensgevaar. Voorts werden Constant, zyn vrouw, de bedoelde buurman en een ander buiten- staander min of meer ernstig gekwetst. De goe-gemeente te New-York is, naar de N. R. Crt meldt, lichtelijk geamu- seerd over een eisch tot scbadevergoeding tot een bedrag van 625,000 gulden, ingediend door een mevr. Weaverson tegen een mevr. Frame. Laatstgenoemde dame zou de genegenheid van mynheer Weaverson hebben weten te winnen, ten koste van de affecties van dien heer zyn echtgenoote. Het ietwat komische van het geval is, behalve het reusachtige geeischte bedrag hierin gelegen, dat mynheer Weaverson 60 is, mevr. Weaverson 65 en mevr. Frame.... 72 jaar. Een reusachtige locomotief. De Erie Railroad Cy. in Amerika heeft, volgens het Hbl., een reusachtige locomotief laten construeeren door de Baltwin Locomotive Works, die waarschijnlijk alle bestaande locomotieven aan trekvermogen overtreft. Het merkwaardige aan deze machine is, dat de tender, hoe wel op een afzonderlyk gestel, evenals de locomotief zelf, gedreven wielen bezit en van een afzonderlyk stel stooracylinders is voorzien. De locomotief zelf rust op twee beweegbare onderstellen, elk met een stel cylinders en wordt boven- dien ondersteund door twee bogies, elk van twee wielen. Zoodoende heeft de geheele locomotief 6 stoomcylinders, 24 drijfwielen van M. 1.60 diameter en 4 loopwielen. Daar de drie gedreven onderstellen beweeg- baar zijn, d. w. z. niet stijf met het hoofdframe van de locomotief verbouden (teneinde bij de groote lengte der locomotief de bochten in de rails te kunnen volgen) hebben de leidingen, die den stoom naar de cylinders moeten voeren, buigzame verbindingen. De wielbasis van de machine is totaal circa 27 M. De kolossus heeft een gewicht van 377.000 K.G. en bezit een trekkracht van ca. 80.000 K G. Merkwaardig is nog, dat het stoken van den ketel geschiedt met behulp van een meehanisch stookapparaat. Na een drinkgelag waren drie metse- laars te Portel, in Frankrijk, wat overmoedig geworden, en zij wedden onder elkaar dat hij, die in een onderlingen worstelwedstrijd overwonnen zou worden, het gelag zou betalen. Toen het tweede paar, die beiden dronken waren worstelden, werd de een, zekere Bernard zoo hevig tegen den grond geworpen dat hij niet weer opstond. Zijn makkers lieten hem liggen en slingerden verder. Voorbijgangers brachten Bernard naar zijn woning, waar hij nog denzelfden nacht overleed. De bioscoop en het oog. De Duitsche dagbladpers heeft zich, volgens de H. Crt., onlangs met de vraag bezig ge- houden of ciDematografische vertooningen schadelijk voor de oogen zijn. Gebleken is dat Dr. Robert Harlan, een bekend oogarts te New-York, aan de hand van verschillende voorbeelden verklaart heeft, dat de film, waargenomen van een vaste plaats, de werking van oogmassage uitoefent, zoodat de cinema, vooral op jeugdige personen, een soort traineerende werking uitoefent. Deze mededeelingen worden bevestigd door Prof. Knight Dunlop, chef van het psyehologische laboratorium te New-York, die ontkent dat de film schadelijk zou zijn voor het oog. De kleine Hongaarsche gemeente Kis- Szekeres, in 't departement Szatmeir, heeft volgens het R. N. een erfenis geweigerd, waardoor zij in 't bezit zou gekomen zijn van 'n stuk land, 2000 bectaren groot. Zij weigert het wegens de herkomst. Het heeft namelijk toebehoord aan den in Hongarije beruchten generaal Haynau, die in Italie de //hyena van Brescia" wordt genoemd wegens de wreedbeid, waarmede hij in Italie de patriotische bewegingen onderdrukte. In Hongarije betoonde hij zich nog on- menschelijker na de revolutie van 1848'49. Hij liet zelfs vrouwen en kinderen opbangen, wier eenige misdaad was, dat zy hun vader- land liefhadden. Keizer Frans Josef bad hem tot belooning het land onder Kis- Szekeres geschonken, en toen hij in onge- nade was gevallen, wilde hij zich op die bezitting terugtrekken, maar kon het er niet lang uithouden. Iedereen meed hem en geen arbeider wilde op zijn velden werken. Zijn land werd genoemd//het vervloekte veld" en het //bloedveld". Er werd geen hand voor uitgestoken en het geheele land is begroeid met distels en onkruid. Haynau bepaalde in zijn testament, dat na den dood van zijn dochter het land eigendom zou worden van de gemeente Kis-Szekeres. Thans is die dochter over leden, maar de gemeente weigert de nalaten- schap van hem, dien zij als den beul van het Hongaarsche vaderland beschouwt. Spoorwegbeambten vonden in een der wachtkamers van het station te Arnhem een 13jarigen knaap, die schreide en te kennen gaf dat zijn moeder met wie hij sedert Zaterdag in Arnhem was komen wonen, des morgens naar Emmerik wat vertrokken tot het verrichten van eenige boodschappen. Zij had tegen hem gezegd aan het station hare terugkomst af te wachten, teneinde de mede te brergen pak- ketten te dragen. De jongen kon het huis, dat zijne moeder te Arnhem had gehuurd, niet terugvinden en wist ook niet in welke straat de uieuwe woning zijner raoedergelegen was. Men bracht hem bij de politie, die den knaap voor den komenden nacht onder dak verschafte en een onderzoek instelde. De jongen, het bleek een Duitscher te zyn, deelde mrde, het laatst met zijne moeder in Duisburg te hebben gewoond en vertelde voorts dat zijn vader was overleden. De politie deed alle mogelijke vragen de jongen huilde zoo, dat de meest bardvochtige mensch medelijden met hem zou gekregen hebben, en een der rechercheurs werd aangewezen zoolang met den jongen te zoeken tot dat zijne moeder was gevonden. De rechercheur ging met den knaap op zoek, kruiste links en rechts en kris en kras door Arnhem en werd ten slotte niets wijzer. Aan het bureau werd de knaap nog eens onder handen genomen en ten langen leste kwam het hooge woord er uitweggeloopen uit Friemersheim, een stadje bij Meurs in Duitschland, bang voor een pak slaag van vader, omdat hij eenig geld had versnoept. Gistermorgen ging hij onder geleide naar Zevenaar om naar Duitschland en onder het ouderlijk gezag te worden teruggebracht. De laatste menscheneters. Overal op aarde zijn de dagen van het kannibalisme geteld. Het verdwijnt sneller voor de ei schen der beschaving dan bij v. de slavernij, die zelfs in den vorm van aanhoorigheid in Europa niet overal geheel verdwenen is. Wel komen op Borneo en in debinnenlan- den van Brazilie nog gevallen vanmenschen- eten voor, doch dat zijn volgens de anthro- pologen gevallen van terugkeer tot een af- geschaft gebruik der voorouders. Edn stam is er slechts, die zich nog niet kromt onjder het juk der beschaving, het is die der Ba- taks op het tot Netterlaral behoorend elf- land Sumatra. Zij worden met recht do laatste kannibalen genoemd. Bij dien stam worden niet alleen gewonde of gedoode vijanden bij den feestmaaltijd opgepeuzeld, maar ook dieven en anderen misdadigers treft dat lot. Daarentegen worden niet ge wonde krijgsgevangenen, vrouwen en kin deren in de gelegenheid gesteld zich los te koopen of als slaven verkocht. Het gaat bij de bestraffing van misdrijven vrij harts- tochtelijk toe. In een plechtige rechtszit- ting wordt de schuld van den beklaagde vastgesteld, waarbij deze zich vrij mag ver- dedigen en toevlucht zoeken in alleschuilt hoeken van de redeneerkunde. De formali- teiten worden streng in acht genomen. Zoo is bij'voorbeeld de aanwezigheid van het dorpshoofd vereischte en is hij afwezig, dan wordt zijn terugkeer afgewacht, daar zijn plaatsvervanger niet over leven of dood mag beschikken. Is het dopdvonnis uitgesproken, dan wordt het onmiddellijk voltrokken met lans of zwaard zonder voorafgaande pijnh ging, zooals die gebruikelijk waren bij de Papoea's op Nieuw-Guinea, waar het slacht- offer met gebroken armen en beenen een paar dagen in 't water gelegd werd, „om 't vleesch malscher te maken." Een eigenaardig voorschrift is er, dat ver- scherping van de straf bedoelt is, dat alle bewoners van het dorp, ook de naaste bloed- en aanverwanten aan den maaltijd moeten deelnemen. Een groot genot moet het voor iederen Batak zijn, als hij helpen mag een persoonlijk vijand op te eten, zoodat niet zelden priv6-kwesties aanleiging tot kanni balisme geven. Menigeen heeft er 50 a 80 dollar voor over om bij het verorberen van een door hem gehaat persoon in een nai- burig dorp te worden uitgenoodigd. De bekende Brusselsclie fonlein. Op de nationale feestdagen, 21, 22 en 23 Juli, draagt het bekende Brusselsche „man- neke" het prachtige Fransche Markieskleed, hem door Koning Lodewijk XV van Frank rijk geschonken. De Brusselsche brouwers hadden aan den burgemeester verzoclit het „manneke" op die dagen dit jaar Brussels Faro-bier te laten spuiten, dat door hen daarvoor gratis zou worden geleverd. Ieder een zou dan bij de fontein zijn glas kunnen vullen. Naar het Vad. meldt, is dat verzoekdoor burgemieester Max afgewezen. Ter motiveering dezer weigering worden twee redenen opgegeven: vrees voor herha- ling der onbetamclijke tooneelen, waarmede de jongste farotapperij van 'tmanneken een twintigtal jaren geleden gepaard ging; ver der de moeilijkheid om de waterfonteinen af te snijden en deze door bier te vervangen. De fontein in de Rue de l'Etuve, zoowel als die van het stadliuis en van den Spuwer op de Koolmarkt, ontspringt op den Grooten Zavel en de waterleiding voorziet vele bron- pulten der Ilospitaal-, Lombard-, Violet- en Trapstraten. Het afsnijden van het water zou te veel verwarring veroorzaken meent men ten stadhuize. Ilet hotel der armen. In de Hotel-Rundschau vertelt eenschrij- ver zijn wedervaren in het Rowton Hotel te Londen. Het is gelegen in Clerkenwell ten Noorden van Holborn, in een nare, mis- troostige omgeving. Het „hotel der armen" maakt een aparten indruk. Vooral bij avond, als de 900 ven- sters verlicht zijn, doet het van de straat af denken aan een gevangenis. Doch zoo- dra men binnen is, meent men zich in een modern hotelpaleis te bevinden. Een pop- tier in uniform ontvangt den gast en ver- wijst hem naar het bureau, waar een se- cretaris in gekleede jas en op lakschoenen u te woord staat. Een kamer, de beste, die U hebt, vraag ik. Er is geen beste of minder beste, meneer, alle zijn precies gelijk, zegt de secretaris, terwijl hij op een kaartje een nummer in- vult en het mij overreikt. N. v. C.—60805. Rowton House. King's cross road, Clerkenwell. Een Kamer 5 d. Vooruitbetaling verplicht, lees ik. Ik betaal de vijf stuivers en ben vrij te gaan waar ik wil. In de reusachtige vestibule onder een groote kristallen licht- kroon, zitten verschillende personen, lezen, praten, loopen heen en weer. Een aantal glazen deuren komen er op uit met de gewone opschriften: Salon, Rookzaal, Lees- zaal, Eetzaal. Ik kies de Ieeszaal, een groot vertrekmet ruimte voor zeker zestig personen. De mu- ren verdwijnen achter de boekenkasten, in t midden staat 'n groote tafel metkranten en brochures. Een ladder op rails maakt het mogelijk, ook de hoogste boekenplanken te bereiken. In den schoorsteen brandt rus- lig een open haardvuur. De boeken zijn in allerlei taal, van allerlei schrijvers, in aller- lei richting: Bijbel, Koran, Talmud liggen naast elkaar. Het wordt middernacht. Een employ^ ver- schijnt in de deur en zegt: Dames en hee ren, over een kwartier gaat het licht uit. Ieder zoekt zijn kamer op, en ik ganaar no. 805, een vertrek, als een ander, dat slechts het lioognoodige meubilair bevat: 'n ijzeren bed, houten stoel en koperen klee- renhager. Het bed heeft een springveeren matras, daarop een gewone, twee lakens, twee dekens, een blauw dekbed, een peluw en een hoofdkussen. De lakens zijn onberispelijk helder. Het raam is klein, doch volmaakt stofvrij. Voor het bed ligt een reep linoleum. Ik was juist uitgekleod en strekte mij tusschen de lakens uit; toen hetgasvlanv- metje kleiner en kleiner werd, toen geheel uitging. In Rowton House heerschten rust en duister. Een kwartier gaat zoo voorbij. Dan komt er een gemurmel, eerst zacht, dan luider wordend, van alien kant. Het zijn de snurkende slapers van Rowton House. Het lijkt of uit al de 827 kamers, die slechts door dunne, haast bordpapieren wanden gescheiden zijn, tegelijk gesnurkt wordt. Maar men went spoedig aan het monotoon gezaag Toen ik wakker werd was het dag, raakte het groote hotel in beweging. Deuren ram- melden; voetstappen weerklonken, in de waschkamers een op elke etage klatert het water in de fonteinen. In de eetzaal staat het ontbijt gereed. Chocolade, koffie of thee 1/2 penny, eieren een penny, koiud vleesch hetzelfde, boter een halve stuiver. De cacao is wat dun, de koffie kon wel wat sterker, de boter wat minder geel zijn, maar het gaat ten slotte. De kassier aan zijn lessenaar boekt er ontvangsten, die menig luxe-hotel aan de Theems hem zou benijden. (Het Hotelbedrijf.) De duurste vingcrs ler wereld! Volgens de „Lecture pour tous" bezit Paderewski de duurste vingers ter wereld. De beroemde pianist had gecontracteerd voor een tournee van vijf-en-twintig con- cerlen door de Vereenigde Staten, waarbij o.a. bepaald was, dat hij een zeer hoog dedit zou moeten betalen, in geval de concertenreeks door zijn toedoen, om welke redenen dan ook, onderbroken zou moeten worden. Om tegen deze mogelijke schade gedekt te zijn, wendde Paderewski zich tot een New-Yorksche maatschappij, wie de moeilijke taak te beurt viel, de waarde zij ner vingers in dollars te becijferen. De uitslag dezer berekening was, dat de pianist een jaarlijksclie premie van 203.744.47 francs moest betalen, waartegen- over de maatschappij zich verplichtte, hem bij eenig ongeval, dat hem het gebruity van een zijner vingers onmogelijk zou ma ken, een schadeloosstelling van 51.098.12 francs per week te betalen, tot het tijd- stip, waarop de pianist eventueel zijn vin- ger(s) weer: zou kunnen gebruiken. Pade- rewski's vingers werden dus voor meer dan 21/2 millioen francs per jaar verzekerd. Nog lastiger lag het geval, volgens de II. Crt., bij den wereld verm aarden violist Jan Kubelik, daar bij het vioolspelen niet alle vingers juist evenveel noodig zijn als bij het klavierspelen. Men moest het dus eerst eens worden over de betrekkelijke waarde van iederen vinger afzonderlijk, en zoo werd er een geheel tarief opgemaakt, volgens hetwelk Ivubelink's linkerhand drie vingers ieder op 272.000 francs geschatwer-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2