algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No. 6094. Dinsdag 14 Juli 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN BLAKCA'S BBH1II. Telefoon 25. Bit Blad verschijat Maaudag^, Woeasdag- en Vrijdaaavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. BINNENLAND. FEUILLETON. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 liur op den dag der uitgave. Prins Hendrik. Z. K. H. Prins Hendrik is, op zijne reis naar het Noorden, Zaterdag aan boord van de //Zeeland" de Newa binnengevaren. Vol- gens ecu Reuterbericht werd hij ontvangen door Grootvorst Andrej Wladimirowitch en den Minister van Marine. De Prins begat zich met hen naar de landingsplaats, waar Z. K. H. door de leden van het Nederlandsche gezantschap ontvangen werd. Daarop begaven de Prins en de Grootvorst zich met de leden van het gevolg naar Tsarskoje Selo, waar hp in het paleis van grootvorstin Maria Pawlowna zijn intrek neemt. Aan het Bestuur van den Nederl. Bond van koffiehais-restauranthouders en slijters is door deagiMinister van Binnenlandsche zaken ter ^nnisneming en beoordeeling toegezonden een ontwerp van wijziging der drankwet. In 1913 zijn door de Rijksmunt ge stagen 4^^,05.464 gouden en zilveren mun- ten en9i"iv)8.640.000 van onedel metaal. Van deze 152.445.464 stukken tot'n totaal waarde van /24.787.544,80 werden gestagen voor bijzondere personen 605.464, nomin. waarde 5.171.144,80 voor Regeerings- wege voor Nederland 21.200.000, nomin. waarde f 1.250,000, voor Ned.-Indie 130.640.000 nominale waarde 18.366.400. Naar de muntsoorten gerangschiktvoor bijzondere personen 4.000.000 aan 10- guldenstukken en 205.464 gouden dukaten. Voor Nederland f 300.000 aan 25-cent- stukken 500.000 aan 10-centstukken f 300.000 aan 5-centstukken 100.000 aan 272-cents 50.000 aan l-centstukken. Voor N.-I.8.000.000 aan guldens, 4.000.000 aan halveguldens, 1.500.000 aan kwart-guldens f 1.500 000 aan dub- beltjes3.000.000 aan 5-centstukken f 50.000 aan 21/s-centstukken 200.000 aan l-centstukken f 116.400 aan 1/s-cent- stukken. Aangeschaft is 166.001.5081/a K.G. zilver voor 8.171.156,79V,, 321.772.400 K.G. nikkel voor 596.336,23, 35.517.700 K.G. brons voor f 49 904,19 en 236.052.7251/, koper voor 291.060,58. Yereeniging van kleinere en plattelandsgemeenten. Voor een paar weken maakten we mel ding van een poging die wordt aangewend, om te komen tot een oprichting eener vereeniging van kleinere en plattelands gemeenten. Hoezeer daaraan behoefte wordt gevoeld kan wel hieruit blijken, dat reeds thans, enkele dagen na de verzending eener circulaire aan de colleges van burgemeesters en wethouders der betrokken gemeenten, van ongeveer 100 dier colleges toezegging is ontvangen een voorstel tot toetreding aan den gemeenteraad te zullen doen. De totstandkoming mag nu reeds ver- zekerd worden geacht. Vad. 61) Dienzelfden avond vertrok Blanca Nor ton met den sneltrein naar Londen. Voor- dat het modemagazijn werd geopend, stond Blanca den volgenden morgen voor de deur Bertha af te wachten. Deze kreeg een somber voorgevoel, toen ze Blanca in de verte reeds bemerkte. Zij wisselden slechts weinige woorden en eenige minuten later verlieten beiden het modemagazijn van madame Mirabeau, waar Bertha niet meer zou terugkeeren. Nog dienzelfden avond kwamen zij te Chester aan. Dat was den tweeden October; morgen zouden ze precies een jaar getrouwd zijn Tijdens den rit van het station naar het slot, sprak Bertha geen woord. Bange ver- wachting omlrent lietgeen zij nu vernemen zou en het medelijden deden haar hart met verdubbelde slagen kloppen. De avond viel, toen zij voor het slot uitstapten. „Mijnheer de graaf is zeer zwak", zeide de bediende, die de dames inliet. „De koorts en het ongeduldig verlangen naar de dames heeft hem zeer aangegrepen. Hij wensclit mevrouw de gravin dadelijk te spreken! Lady 'Carley wachtte haar op de trap. In stomme ontroering omhelsde zij Bertha en geleidde haar naar de ziekenkamer. waar zij aan de deur achterbleef. Daar was Bertha nu alleen met den ster- vende. Hij zat opgericht tusschen verscliei- dene kussens, die hem steunden. Zijn blik TEll NEUZEN, 13 Juli 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 966.4 Uedaix. Laagste barometerstand 758.5 Valentia. Verwachting tot den avond van 14 Juli Zwakke tot matige aanvankelijk ver- anderlijke, later zuidelijke tot westelijke wind, half tot zwaar bewolkt, tijdeiijk op- klarend, droog behouiens kans op onweer, en wat koeler vooral in het midden en noordoosten. Naar wij vernemen zal de plechtige installatie van den Z.Eerw. Heer G. G. M. Bogers als pastoor, alhier plaats hebben op Dinsdag 21 Juli a.s., in een der voormiddags 10 ure te houden bijzonderen kerkdienst. Heden werd alhier door burgemeester en wethouders dezer gemeente inhetopen- baar aanbesteed het verriehten van werkzaam- heden en leveringen ten behoeve van de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, in twee perceelen, als eerste perceelverf- en glaswerk te Ter Neuzen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Guilliet voor 154 en O. C. F. de Pauw voor 147,30. Gegund aan den minsten inschrjjver. tweede perceelwerdzaamheden te Sluiskil. Hiervoor werd ingeschreven door den heer G. H. Kooman voor 165. De gunning is aangehouden. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan school D te Sluiskil komen voor de heeren P. J. Eijke te Ovezande, G. J. van der Bent en J. M. Cense, beiden te Ter Neuzen. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare school voor M. U. L. 0. alhier, bestaat uit de dames J. Jansen, A. E. van der Heijden eD J. S. Npssen, alien alhier. Zaterdagnamiddag had de werkman F. van der Hooft, tijdens het lossen van de lading hout uit het Deensche stoomschip //Cyrus" alhier, helpende aan het rangeeren van wagens, het ongeluk te vallen op het oogenblik dat de rangeermachine kwam aan- gereden. Eer de machinist van de loco- motief goed wist wat er gaande was, was de locomotief met een paar waggons de plaats waar v. d. H. gevallen was reeds gepasseerd. Gelukkig was hij midden tusschen de rails gevallen en stil blijven liggen. Het was een hooge machine zoo- dat hij in zooverre ongedeerd bleef. Alleen was hij aan het gelaat verwond door den koppelhaak van de locomotief. Na voor- loopig ter plaatse verbonden te zijn, kon bij geneeskundige hulp gaan inroepen. Te Dordrecht geraakte Zaterdag de 34jarige werkman A. van Dalen bij het rangeeren van 4 waggons tusschen de buffers van 2 wagens bekneld, en asw omniddellijk een lijk. De ongelukkige laat eene weduwe met 8 kinderen na. rustte met onuitsprekelijke liefde op haar. Aan zijn bed geknield, rustte haar hand in de zijne. Hoe dit kwam, wist zij niet, maar in het aangezicht van den dood, dacht zij aan geen recht of onrecht meer. „Bertlia, dank, dat je gekomen bent", fluis- terde hij. Het gaat met mij ten einZte, het is goed zoo. Mijn leven was rampzatig en het zou niet anders geworden zijn. Als ik er aan dacht, dat ik mijn leven zooellen' dig zou moeten voortslepen tot in hoogen ouderdom, bracht mij dit meermalen in ver- zoeking om de hand aan mij zelven te slaan. Maar God heeft mij b'armhartig voor deze laatste zonde bewaard; hij zond den dood om mij de lang begeerde verlossing te brengen." Zij boog zich neder over zijn uitgeteerde handen en geheel tegen haar voornemen drukte zij daar een kus op. „Je hebt ook veel geleden", vervolgde hij zacht, „en toch hoe weinig was het mij'n bedoeling je leed te veroorzaken! Ik was alleen bedacht op je geluk en zie, hoe miste ik mijn doel. Je leeft in nood en in nede- righeid, terwijl mijn handelswijze alleen voortkwam uit de edelste beweegredenen, ja, mijn rechtsgevoel eischte het van mij." „Victor, kwel je zelven nu niet met de vraag, wat recht en onrecht geweest is", sprak zij op milden toon. Laat het verledene nu maar rusten." Hij schudde het hoofd. „Kom dichter bij mij zitten en laat mijn hand los, Bertha", sprak hij opgewonden. „Hoe kan ik weten, of je mij vergiffenis schenkt, wanneer je alles weet, of je niet veeleer met afschuw me ontvlucht!" Ze nam plaats op een stoel dicht bij hem en zat onbewegelijk in afwachting het Ook te Maastivht kwam Zaterdag een ongeval met een rangeerterrein voor, met noodlottigen afloop. De 38jarige gehuwde machinist Van Es wilde na het eindigen van zijn dienst over het emplacement huis- waarts keeren. Hij geraakte tusschen twee wagens van een rangeertrein, werd over- reden en gedood. Gisterenavond werd alhier in den tuin van vDe Buiten-Societeit" een concert ge- geven door de //Gemeente-Harmonie" van Zwijnaarde. Velen profiteerden bij de heerschende tropisehe warmte van een zitje n den belommerden tuiD, al is het ook, dat. bij de geschonken gelegenheid om voor drtmaal ook niet-leden stadgenooten te introduceeren, de opkorast wel wat drukker verwacht was. De harmonie voerde haar mooi programma over het algemeen zeer verdienstelijk uit, wat het genot van het verbiijf in den tuin niet weinig verhoogde. Volgens de vBelastingambt." zijn bij den dienst der directe belastingen enz. met ingang van 1 dezer bevorderd van kommies derde klasse tot kommies tweede klasse J. van Beveren te Ter Neuzen, G. van Eg- mond en J. Witte en M. H. de Roo te Axel. Aan de Theologische school te Kampen is 0. m. geslaagd voor het semi-candidaacs- examen de heer F. Tollenaar van Zaamslag. Voor het toelatingsexamen voor het gym nasium te Kampen is 0. m. geslaagd Willem Ramondt van Sluiskil. Blijkens den staat van de gevallen van besmettelijke .eeziekten in Nederland gedurende Juni 1914, opgemaakt door het Ministerie van L. N. en H. en opgenomen in de St. Crt. van 11 dezer, werd in Zeeland slechts aangegeven 1 geval van vlekziekte der varkens te Hoek. Op het verzoek tot het plaatsen van haalpennen in de sluizen te Hansweert werd door het hoofdbestuur van de schippersver- eeniging ySchuttevaer" blijkens het weekblad „Schuttevaer" van de betrokken autoriteit de volgende mededeeling ontvangen In de hoofden van beide sluizen bevinden zich een voldoend aantal kommen met haalijzers. In de kolk der groote sluis bevinden zich aan weerszijden 13 kommen met haalijzers op hoog en laag water. Op elk der aan de sluishoofden aan- sluitende beschermingswerken bevinden zich 5 ijzeren haalpennen. In de kolk van de kleine sluis bevinden zich aan weerszijden op hoog en laag water, 12 haalpennen. De constructie van deze is te zwak, zoodat herhaaldelijk pennen worden uitgetrokken. Dit euvel is echter niet alleen aan de zwakke constructie te wijten, maar ook aan het stoppen, dat de schippers aan die haal ijzers doen, waartegen zij niet zijn bestand. Een proef zal worden genomen met sterkere haalijzers. raadsel te yernemen, dat hen jgescheiden had. „Mijn ongeluk heb ik te danken, aan den nacht, waarin mijn vader stierf, drie weken voor ons huwelijk", vervolgde de graaf. „In dien nacht vernam ik de waarheid omtrent den dood van mijn ongelukkige moeder. Bertha, je herinnert je nog wel, wat je zei op den avond, voordat je het slot van tante Elisabeth heimelijk verliet? Je zei: „Dat was niet Blanca Norton, dat was niet haar broeder Juan, het was graaf Norton zelf, die zijn vrouw vermoordde"Je hebt de waarheid gesproken Mijn arme moe der stierf door de hand mijns vaders Waarom heeft hij die euveldaad begaan? Omdat hij sedert weken ontoerekenbaar was en zijn geestestoestand kende! Hij al leen wist dat, maar met de sluwheid van een krankzinnige verborg hij zijn toestand voor iedereen! Zelfs mijn moeder vermoedde niets! Je weet, dat krankzinnigheid in mijn familie erfelijk is! Met onweerstaanbare macht drong die kwaal hemom zijn vrouw te vermoorden. Hoe onbegrijpelijk zoo'n aandrang ook wezen mag, ze zat bij hem in het bloed. Nog voor de witte broodsweken voorbij waren, gevoelde hij dien aandrang reeds, en telkens kwam hij weer op, als hij met mijn moeder alleen was. Met alle macht bood hij weerstand, langer dan een jaar, maar hij kon dien drang niet overvVinnen. Misschien zou het hem toch gelukt zijn levenslang zich meester te blijven, want hij had mijn moeder innig lief. Doch daar kwam Juan en eischte haar op. Toen deed de jaloezie het overige. Hi had beiden in het park gadegeslagen en wat hij zag, verwarde zijn zinnen. Nog dien zelfden avond werd hij naar het slot Pow- sys bij 00m Godfried geroepen. Een stem In de in aanbouw zijnde sluis komen mede een voldoend aantal haalpennen. De klacht der schippers wordt dus on- gegrond geachtdat in de kleine sluis lerhaaldelyk pennen stuk gaan, hebben de schippers voor een groot deel aan zich zelve te wjjten. (Schuttevaer.) ZAAMSLAG. Toen Zondag enkele personen aan het zwemmen waren in een kreek aan het z. g. Sluisje bij het Zaamslagsche Veer, begaf zich aldaar ook te water de 23jarige J. H., uit de buurt Steenovens. Even nadat bij in 't water was gekomen zagen de andere personen hem in de diepte verdwijnen. Aanvankelijk dacht men, dat hij dook doch weldra bemerkte men dat hier een ongeluk plaats had, daar men H. niet terug zag boven komen. Door verschillende personen is den geheelen dag en nacht gedregd naar het lijk, dat echter tot op heden nog niet gevonden is. De vele modder die zich in de kreek bevindt be- moeielijkt ten zeerste het reddingswerk. H. is gehuwd en laat een weduwe met een kind onverzorgd achter. Door notaris Van Dalsum te Hulst is op de Poldersche kreek een watermolen geplaatst, teneinde deze kreek droog te maken en eventueel voor bebouwing geschikt te maken. KOEWACHT. Zondag n.m. werden door de iVielrijders- vereeniging »De Adelaar", de gewonejaar- lijksche feesten gegeven in de buurt Oude Molen. Het feest werd opgeluisterd door de fantarenmaatschappij //De Eeudraebt". Aan de verschillende wedstrijden werden door 169 personen deelgenomen. Bjj het ringrijden verkreeg de eerste prijs Arth. Geerards. de tweede GustaafCerpen- tier en de derde A. Baert, alien alhier Bij het ringwerpen le prijs A. David Roode Sluis, 2e Cam. Poppe alhier en 3e Ch. Waelput te Zuiddorpe Bij het Rad der Fortuin le prijs Arth. Baert, 2e Aug. de Waele beiden alhier en 3e Arth. Baes te Moerbeke. Bij loting viel het rijwiel op No. 142, zijnde in het bezit van Joz. Rottier alhier. STOPPELDIJK. Met ingang van 1 September a. s. is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. H. Grijs, hoofd der openbare school te Pauluspolder. BOSCHKAPELLE. De eenige sollicitant naar de betrekking van onderwijzer met verplichte Hoofdacte aan onze Gemeentescbool, de heer D. L. Knops te Haarlem, is benoemd bjj het O. L. Onderwijs in Nederlandsch Oost Indie. De vacature zal dus niet spoedig zijn aangevuld. OVERSLAG. Wegens periodieke aftreding van twee leden van den gemeenteraad zijn Vrijdag in zijn binnenste riep aanhoudend:; „Je vrouw is bij hem ga heen en overval ze?" Als een waanzinnige, bezield met een dier- lijk verlangen om te dooden, keerde hij terug. Hij vond mijn moeder alleen, ingee slapen bij het open venster, waar hij haar kort te voren verlaten had. Een dolk, dien zij als vouwbeen gebruikte, lag op de tafel, Hij greep dien en stiet hem haar in de borst. Dat was het werk van een oogen blik; toen hij den dolk terugtrok, lag zijn vrouw doodgestoken voor hem. Ontsteltenis greep hem aan niet voor de gevolgen, daar dacht hij niet om maar voor de stilte des doods. De waanzin dreef hem opnieuw voort hij vluchtte, niemand zag hem. Aan den ingang van het park wierp hij den dolk! in" het kreupelhout, sprong op zijn paard en jaagde in ijlende vaart verder. Onder- weg viel hem in, dat zijn waanzin ontdekt kon worden, dan zou men hem in een gesticht plaatsen en van de wereld afzon- deren, zooals al zulke ongelukkigen. Hoe het hem gelukte zijn misdaad te verbergen, is onverklaarbaar doch niemand vatte ver- denking tegen hem op. Blanca alleen had gezien, dat hij den dolk in de hand had en den doodelijken stoot toebracht. Zij zag hem vluchten en bleef als versteend op den drem pel staan. Wat er volgde, vernam mijn vader niet meer. Zijn verstand bleef verduisterd hij verviel tot stompzinnigheid. Dit alles vernam ik, Bertha, van mijn stervenden va der, toen ik bij hem ontboden werd. Met evenveel ontzetting als je nu naar dit ver- haal luistert, hoorde ik toen naar zijn zelf- beschuldigjng. Het is, of ik hem noghoor zeggen: „Dit wilde ik je voor mijn dood nog zeggen, eerstens, omdat ik geloof, dat 1.1. gekozen de heeren H. Gijsel, aftredend lid en C. de Nijs. MIDDELBURG. Vrijdagavond kregen, naar aan de I. Ct. gemeld wordt, twee mannen, zekere V. en zekere v. d. P., op den Blauwendijk aldaar ruzie, terwijl zij onder den invloed van sterken drank verkeerden, Al vechtende geraakte het edele tweetal in het water, doch was spoedig weder op het droge. Niet zoo vlug was dit het ge val met den hoed van V. die ver wegdreef. V. beriep zich er op goed te kunnen zwem men en sprong geheel gekleed te water. Werkelijk zwom hij tot midden in het kanaal, maar daar begaven hem zijne krachten en begon hij om hulp te roepen, de brug- wachter van Meerendonk en de spoorweg- arbeider Oarmejole spoedden zich met een roeiboot naar den drenkeling en brachten hem bewusteloos aan wal. Op raad van een geneesheer werd hij door twee agenten van politie naar de wachtkamer van het station gedragen en daar kwam hij spoedig zoover bij dat hij opsprong en een der agenten aangreep. V. werd toen geboeid en per brancard naar het politiebureau over gebracht, waar hem gelegenheid werd ge geven om scboone kleeren aan te trekken en zijn roes uit te slapen. Naar de Midd. Crt. meldt is Vrijdag- avond door de justitie het lijkje van den te Middelburg door de woest geworden koe ter aarde geworpen en later overleden Leendert Broodman in beslaggenomen, om in het gasthuis gerechtelijk te worden ge- schouwd. De koe, die Vrijdag het ongeluk heeft veroorzaakt, is heel den dag in de weide aan den Ouden Yeerschen weg gebleven, pogingen om haar te pakken mislukten dit- maal. Intusschen is het dier van eigenaar veranderd en de nieuwe eigenaar zou trachten het dood of levend weg te halen, Het bleef dan ook den geheelen dag druk op den weg en meerdere- personen tracht- ten door andere weiden het dier te naderen dit is hun echter slecht bekomen, want door de politie werden verscheidene pro- cessen-verbaal wegens het loopen op ander- mans grond opgemaakt, terwijl eindelijk het publiek op een afstand werd gehouden. Het vangen der koe heeft nog heel wat voeten in de aarde gehad. Gisterenavond waren nog een paar vergeefsche pogingen aangewend, waarbij een knecht van den nieuwen eigenaar door het dier in een sloot werd geworpen. Mede met het oog op de groote menigte nieuwsgierigen, wier aantal wel op ongeveer 1000 werd geschat, werd gisterenavond van verdere pogingen afge- zien, doch hedenmorgen te ongeveer vier uur kwam men terug, thans in gezelschapj van een man voorzien van een geweer. De koe had intusschen de weide verlaten en werd in een andere een eind verder teruggevonden. Nadat bleek, dat ook nu gewoon vangen onmogelijk was, werden twee schoten met hagel op het dier af- geschoten; door een werd een oog uitge- schoten en door het andere het tweede oog ernstig gewond. Het dier bleef toch woest, maar door je recht hebt 0111 dit te weten, en tweedens, om je te waarschuwen. Men heeft mij ge- zegd, dat je wilt trouwen. Victor, bezin, eer je begint! Je bent mijn zoon, je bent mijn bloed. Je bemint je bruid niet minder, dan ik haar beminde, die door mijn hand gestorven is. Ik zeg nog eens: Bezin eer je begint! Mijn lot kan je ook treffen! Denk aan het lot van je moeder! Het is mijn laatste wensch, bijna zou ik zeggen mijn bevel: Blijf ongetrouwd! Laat ons geslacht uitsterven en daarmee den vloek|, dien op het geslacht der Nortons rust en daarop blijft rusten, zoolang er nog een Norton leeft!" Als door furien gedreven, vluchtte ik uit de kamer en uit het huis. Het was, alsof ik den vloek reeds op mij voelde druk- ken, waarvoor mijn vader mij gewaarschuwd had. Toen men mij met geweld weer bij mijn vader terugbracht, was zijn lijden ten einde: hij was dood!" Overweldigd door de herinnering aan den vreeselijken nacht, zweeg graaf Norton eenige minuten, voordat hij weer voortging. „De begrafenis was voorbij. Ik trok den giftigen pijl met geweld uit mijn hart. Ik wilde niet van je afzien. Ondanks waar- schuwing en vermaning, zwoer ik mezelven, dat ik je niet wilde verliezen ter wille van dien krankzinnigen man. Maar toch was ik dezelfde niet meer van vroeger. Toen! ik weer thuis was, klonk dag en nacht een stem in >nijn binnenste: „Mijn lot kan je ook treffen! Denk aan het lot van je moeder." En dan dacht ik aan die voorspelling: „Als op den dag van het huwelijk bruid en bruidegom gescheiden worden, zal het ge slacht der Nortons uitsterven!" Gaf dat niet duidelijk te kennen, welk lot mij wachtte. (Wordt vervolgd.) NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1