ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIE3LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zaterdag 11 Juli 1914. 54e Jaargang. 6093. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN TeleSoon 25, Dit Blad verschijiit Maandag-, Weensdag- ea YrSjdagavomI, uitgezonderd op Feostdagen, bij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Neuzen. IS BL 1 "VlNNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Per 3 maanden binnen de stad lFranco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.6o, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij aile Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. COURANT EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdagavond. De Voorzitter verheft zich evenals de andere leden en de aanwezige Ministers van zijn zetel en zegt, volgens de H. Crt., nngeveer het volgende: Op 28 Juni j.l. werd Europa opgeschrikt door het bericht van de ontzettende mis- daad, die aartshertog Frans Ferdinand van Oostenrijk en zijn gemalin tot slachtoffers maakten van een afschuwelijken aanslag. Deze sluipmoord, die ieder weldenkend mensch met afgrijzen vervult, heeft ook diep medelijden gewekt met den grijzen Keizer vlan Oostenrijk. Overal in de pers vernam men uitingen van de diepste ontroering en grootsten af- schuw voor de verachtelijke daad. Ik ben overtuigd, mijne heeren, ook de tolk te zijn van u alien, wanneer ik deel- neming uitspreek met den slag, die het Habsburgsche huis en heel Oostenrijk-Hon- garije trof. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Loudon, zegt, zich van harte na- mens de Regeering bij deze treffende woor- den aan te sluiten, welke den afschuw weer- geven voor de verfoeilijke daad, die een man van ongewone gave met zijn echtgenoote wcgrukte, drie vorstenkinderen tot weezen maakte en nieuw leed toevoegde aan de reeks van beproevingen, van den hoogbe- jaarden Keizer, die de heele wereld met eerbied en bewondering gadeslaat. Ik heb niet nagelaten, den Oostenrijkschen gezant hier ter stede en den Minister van Buitenlandsche Zaken te Weenen, de deel- neming te betuigen van Hr. Ms. regeering, en zal ook niet verzuimen de door u ge- sproken woorden aan de Oostenrijksche re geering te doen weten. Nadat de griffier het schrijven had voor- gelezen, waarbij den Voorzitter wordt ken- nis gegeven van het overlijden van den heer Van Wassenaer van Rosande, staan alien nogmaals op en spreekt de Voorzitter in dezer voege: Wederom moet de Kamer het verlies be- treuren van een hoogstaand man, die bijna 10 jaren lid was van dit college. Met Jan Derk van Wassenaer van Rosande is plotseling een man van ons heengegaan, die van grooten ijver en plichtsbetrachting was. Nooit liet hij na te getuigen, waar het de belangen van de landsverdediging, in het bijlzonder de marine, betrof. Steeds werd naar hem geluisterd, wanneer hij zijn wel- doordachte adviezen gaf of opmerkingen maakte. Ik ben overtuigd, dat gij alien met mij het verlies betreurt, en zijn nagedach tenis in eere zult houden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, zegt, datde Regeering zich gaarne bij deze woorden aan sluit, omdat ook zij het verlies betreurt, door deze hooge vergadering geleden. Zij verklaart gaarne, ook de nagedach tenis van den overledene in eere te zullen houden. De Voorzitter stelt voor, in overeenstem- ming met een besluit van de centrale af- deeling, morgen in de afdeelingen de wets ontwerpen te onderzoeken, die op 27 Juni zijn rondgezonden en daarmee tot Donder- dag 2 uur voort te gaan. Dan in het open- baar te vergaderen tot behandeling van de wetsontwerpen, die in staat van wijzen zul len zijn, te beginnen met het Bouwfonds voor Binnenlandsche Zaken. Zoo noodig zou dan de vergadering Vrijdag worden voort- gezet. De heer Reekers verzet zich daartegen Men bepale liever dadelijk de openbare ver- dering op Vrijdag, anders is men gejaagd om in dien halven dag klaar te komen. In een geheelen dag komt men zeker klaar. De heer Van den Biesen steunt dit. Hij voert bovendien aan, dat men, volgens het reglenient van orde, 21 uur tevoren weten moet, welke ontwerpen behandeld zullen worden. De heer De Gijselaar sluit zich bij beide sprekers aan. De Voorzitter zegt, dan maar te doen stemmen. Zijn voorstel blijkt met 24 tegen 11 stem- men aangenomen. Hoefijzerverbond Deplannen voor het Kiuderherstellingsoord, zijn difinitief vastgesteld. Het hoofdgebouw bevat een ruirae eetzaal waarachter keuken, waschkeuken, aanrecht- keuken en provisiekamer, een schoollokaal twee speelkamers, bad- en kleedkamer, twee garderobes, elk met toiletkamer en W. C's dokterskamer met onderzoek- en donkere kamer, ziekenkamer voor lichte patienten met verpleegsterskamer. Verder zal men er vinden een groote veranda met balcon, nog een veranda en vertrekken voor directrice en personeel. Het afzonderlijk ziekenhuis zal bevatten ziekenzaaltjes, een verpleegsterskamer, keuken- badkamer, bergplaats en een veranda over de heele lengte. Ten slotte worden voorloopig 2 lighallen gebouwd. Het hoofdgebouw is bestemd voor 70 kinderen, het ziekenhuisje voor 10 patienten. Het bestuur van het Hoefijzerverbond roopt na zooveel medewerking tot de hoef- pzerweek (1 8 Augustus) te krijgen, dat 15 Augustus het geld bijeen is. De aanbesteding is dan op 1 September a.s. bepaald. Tot 4 Juli kwam in 66.669. TER NEUZEN, 10 Juli 1914. Volgens mededeeling van den Minister van Waterstaat is het peil van het kanaal van Zuid-Beveland van af 7 Juli tot en met uiterlijk 3 Sept. a.s. verlaagd tot 0.10 M. N.A.P., waardoor de diepte in het kanaal wordt verminderd van 65 d.M. tot 61 d.M. De St. Ct. bevat de statuten (bjjv. 724) van de N.V. Rijnsleepschip //Maria" te Ter Neuzen, aangegaan voor den tijd van 50 jaren, door de heeren F. B G. de Meijer, expediteur Ter Neuzen en Th. Wauters, grondeigenaar te Assenede (Belgie), met een kapitaal van 12.000 in 12 aandeelen a 1000, dat geheel tusschen de oprichters geplaatst is. De heer De Meijer werd tot directeur benoemd. IIONTENISSE. Een landbouwer, wiens huis de vorige week ter gelegenheid van de kermis net; js opgeschilderd was, vond des morgens deuren en vensters met teer besmeerd. Zijne weder- helft verdacht een buurman, met wien men op niet al te vriendschappelijken voet leeft, van de lage daad en stuurde hem daarom telkens als zij hem zag, een aantal minder aangename woorden toe, wat dezen natuur- lijk verbitterde, zoodat hij bij de politie aangifte deed van de herhaalde scheldpartij. Een paar dienaren der H. Hermandad stelden zich nu verdekt op en ja wel, toen de verdachte buiten kwam, kwam ook buur- vrouw toevallig uit hare woning en ont- haalde hem op de gewone portie en trok met opgelucht gemoed weer in huis, waar tot bare verwondering eenige oogenblikken later bovenbedoelde dienaren binnentraden, en te harer kennisse brachten, dat zij ver- baliseerd werd wegens uitschelden van haar buurman. Groote verbazing Zij schelden Geen haar op haar hoofd, dat aan zoo iets dacht Toen de politiemannen evenwel haar den ongeveer woordelijken tekst harer laatste oratie voor spelden, moest zij bekennen, tot hare verontschuldiging aanvoerende de laffe daad aan hare pas geverfde woning, eene daad, die elke zindelijke huisvrouw wel ten zeerste moest irriteeren. 't Blijft eene onaangename geschiedenis, als men nevens eene verontreinigde woning nog een proces op den koop toe krijgt. Prlnsesje kookt. Sedert eenigen tijd verkeert de Paleisbe volking van Het Loo in de gelegenheid, om getuige te zijn, meer nog om deelge- noot te zijn van de resultaten, door Prin- sesje bereikt op het met voetangels enklem- men bedekte gebied der kookkunst. Het chalet is middelpunt der demon s Ira ties; alles wat de kleine kookster be geeren kan voor haar met lieerlijk enthou siasme verricht wordenden arbeid, is der- waarts gebracht, en onder de dagelijksche leiding van haar Koninklijke moeder, bakt en braadt en kookt Prinsesje met ontoom1- baren ijver, zoo overvloedig, dat allengs een groep van begenadigde hoflieden ge- vormd is, die ter gezetter tijd de proeven van Prinsesje's kookkunst eigenmondig mo gen genieten. Ook de eenvoudigsten van het hofperso neel (staljongens, arbeiders, lakeien) wor den ten disch genood; dit werd allengs een zoo bekend agendapunt van den dag, dat Prins Hendrik, kort voor zijn zeereis een recherclieur ontmoetend, dicht bij het cub narisch heiligdom, dezen toevoegde: „Ben in al geweest, ik moet nog!" (Ned.) Gevaarlijke vruchten. Te Tijnje (Fr.) at een jongetje van de vergiftige bt-ssen van de Wegedooru. Het overleed kort daarop. (Hbl.) Te Lochem is een valsche rijksdaalder ontvangen. Het geldstuk is goed nage maakt, het draagt het jaartal 1868. Het is alleen lichter er* heeft een minder helderen klank. Een paar jaar geleden verloor een dochtertje van den landbouwer J. E. te Bleskensgraaf een gouden oorbelletje. Dezer dagen kwam het terecht. De vinder was een kraai, die aan E. toe- behoort. Men meldt uit Groningen aan het Hbl. Juist bij het aanbrelfen van het schaftuur aan deinaanbouwzijnde Friesch-Groningsche Beetwortelsuikerfabriek. toen het werkvolk naar huis ging, vielen door den wind twee lagen van den 70 meter hoogen schoor- steenrand. Twee arbeiders werden gedood, een zwaar en twee vtij ernstig gekwetst. Ondeugdelijk paardenvleesch. Te Ijeiden zijn, volgens het Hbl., verschillende personen ongesteld ge\* orden na het gebruik van paardenvleesch. Er werd vergifliging geconstateerd, doch gelukkig niet van ernstigen aard. Men vermoedt dat dit vleesch afkomstig is van aan kwaden droes ijdende paarden, welke ziekte in den om- trek van Leiden tbans veel onder de paardeD leerscht. Te Bussum werden in den laatsten tijd een aantal inbraken gepleegd, maar de daders bleven onbekend. De politie zocht verband tusschen die inbraken en de verdwij- ning van een paar 16j«rige jongens, sedert een week. Bij hun terugkeer in de ouder- lijke woning Zondag 1.1., naeen avontuur- lijke reis naar Duitscbiand, zijn de knapen aan een verhoor ondervorpen en bekenden zij, de daders te zijn van inbraken in de Gudelalaan, twee kee."Au do Wladimirlaan en in de Comeniuslaan. (N. v. d. D.) Dat is echt aardig! Een aautal kinderen (zoo vertelt de Hofstad) speelde aan het strand te Scheveningen, onder toezicht van twee onderwijzers. Een Indisch heer kijkt toe, nadert einde- lijk en vraagt een van de onderwijzers ,/Mogen ze eens een liedje zingen Bereidwillig roept de onderwijzer de kin deren bij elkaar en even later klinkt een eenvoudig lied door de avondstilte. De Indischman luistert zijn gelaat toont ontroering. Na afloop van het gezang vraagt hij z/Mogen de kinderen even meegaan Allen volgen hem en bij een van de kraineu zegt hij //Zoekt allemaal wat uit het mag voor elk een gulden kosten Als ik de heeren niet beleedig, zullen ze me verplichten iets voor zich en hun vrouw uit zoeken, 't is me onverschillig wat u besteedt De verbaasde onderwijzers vragen een verklaring en hooren, dat de man 16 jaar in Indie gewerkt heeft en nu dol verlan- gend was weer eens Hollandsche kinderen te hooren zingen. Hij betaalde en toen alien wilden be- danken, weerde hij hen af, weigerde zijn naam te zeggen, vraagt voor dank nog een liedje. Vol toewijding zingen de kinderen en aan het slot is de gever verdwenen Deze week hebben volgens de N. R. C. jeugdige dieven in St. Jacobskerk te's Her- togenbosch een s oflerblok geledigd. Zij werden ontdekt, maar toen men de kerkdeur sloot, hadden zij reeds kans gezien te ont- vluchten door den tuin van de pastorie. De politie heeft de dieven nog gepakt. Het bleken te zijn de gebr. v. d. H., 14 en 20 jaar oud, beiden woonaehtig te 's Her- togenbosch, die vroeger reeds vier maanden voor kerkdielstallen in de gevangenis hebben doorgebracht. Zij hebben reeds twee jaren in de gevangenis vertoefd. 's Morgens om acht uur hadden de mis- dadigers reeds een bezoek gebracht aan de Eerw. zusters Therestianen. Daar zijn zij de kapel binnengedrongen, maar werden door de zusters in het oog gehouden. Een der beide dieven had reeds een oflerblok opengebroken, doch toen de zusters op hem toekwamen, ging hij op de vlucht, zonder dat hij zijn slag heeft kunnen slaan. De andere was even te voren weggegaan. Men vermoedt, dat zij zich ook hebben schuldig gemaakt aan de deze week gemelde diefstal in de kathedraal. Vergiftiging door schoensmeer Men herinnert zich de vergiftigingsge- vallen door het aanwenden van aniline- houdende schoensmeer- en kleurmiddelen. Het Maandbl. tegen de Yervalschingen wijst op nieuwe vergiftigingsgevallen gepubliceerd door Dr. Creyx in het //Bulletin de la Soc. Pharm. de Bordeaux". De volgende versehijnselen deden zich hierbij voor zware hoofdpiju, braken, dui- zeligheid, albuminuric, vermiuderde hart- werking, enz. De vergiftigingen vonden bijna steeds plaats bij pas geglansde schoenen, doch werden ook bij uitgedroogd leder waarge- nomen. Vooral door het transpireeren. Bij zomerfemperatuur werden de schadelijke versehijnselen waargenomen. Opmerking verdient het feit, dat ook bij geel gekleurde schoencremes nadeelige gevolgen gecon stateerd werden. Het schijnt dat deze kleurstof, genoemd //Martin's geel" hoe- wel tot nu toe tot de z.g. geoorloolde voor de kleuring van voedingsmiddelen gerekend, vergiftige eigenschappen heeft. Dit werd bewezen door de proefnemingen die Dr. Mattbeus en Longfellow op honden namen en in de //Hygienische Rundschau" mede- deelden. Hier te lande werden officieele waar- schuwingen gepubliceerd tegen sommige schoencremes. Het is, zegt het Maandblad, evenwel zeer waarschijnlijk, dat men deze namen verandert om het publiek op een dwaalspoor te brengen zoodat men met z.g. //nieuwe" artikelen zeer voorzichtig behoort te zijn, en ofiicieel toezicht te dezer zake in het algemeen belang zeer nood- zakelijk geacht moet worden. De geheimzinnige verdwyning. Men meldt uit Arnhem aan de Tel. Er begint eenig licht te komen in zake de geheimzinnige verdwijning van den heer E., reiziger bij den ijzerhandelaar L. hier ter stede, wiens rijwiel en hoed, zooals wij dezer dagen meedeeiden, bij het Katerveer bij Zwolle in den IJsel gevonden zijn. Thans is n.l. hier ter stede op even geheim zinnige wijze verdwenen zekere mej. V., die, naar gemompeld wordt tot E. in intieme relaties stond. Genoemde juffrouw heeft in een achtergelaten brief te kennen gege ven, dat zij zich van het leven ging be- rooven. Yermoed wordt thans, dat beide verdwenenen in elkaars gezelschap er tusschen uit zijn, of dat zij gezamenlijk een eind aan hun leven gemaakt hebben. Een pseudo-commies. Uit Glaner- brug wordt d.d. 6 Juli aan de //Zwolsche Courant" gemeld Gisteravond werden op den Gronauschen weg door een heer, die zich noemde rijks- ambteraar, een Htal personen aangehouden en gefouilleerd. Een hunner, die niet veel trek scheen te hebben om zich te laten onderzoeken, werd zelfs gedwongen mede te gaan naar den rijksontvanger. Op weg daar- heen passeerde hen de gemeenteveldwachter Kunst, waarop de zich noemende commies ziende dat hij door zijn optreden de aandacht van den veldwachter op zich had gevestigd, aan den haal ging. De veldwachter slaagde er spoedig in hem te achterhalen en toen bleek, dat hij was de fabrieksarbeider H. K. van hier. Tegen den pseudo-commies wordt proces-verbaal opgemaakt. Een studentengrapl Terwijl Leiden nog in stille rust lag en buiten de poorten der veste de ochtend pas gloorde, kwamen twee zonen van Mi- nebva van een fuif en, al wandelend, langs de pittoreske St. Pieterskerk, die van bui ten wordt gerestaureerd, kwamen ze op de gedachte, eens te probeeren, lioe ver zij al klinnnende langs de steigers zouden komen. De daad bij het woord voegende, stegen ze van den eenen steiger op den ander, el- kander moed insprekend, als een hunner het stijgen moeilijk viel. Een lantaarnop- steker, die juist de ronde deed, zag het tweetal klauteren en vermaande hen naar beneden te komen. Zonder resultaat. Onze studenten noodigden den man beneden uit, bij hen te komen, hem een smakelijke sigaar belovend. Al hooger stegen ze en eindelijk hadden ze den top van den koepel bereikt, nage- staard door den lantaarnopsteker, die er een uurtje nachtrust aan opofferde. En ziet, daar verdwijnen de mannen door een luik aan den top. Nu werd het den man daar beneden te erg. Hij waarschuwde een politieman en nu komt het tweede bedrijf. De politieman wekte den koster, mits gaders zijn ega en verdere huisgenooten en nu werd de kerk doorzocht. Aller blik- ken richtten zich naar boven. Alleen des kosters bond wilde liet beneden zoeken Hij snuffelde aldoor en blaffende stond hij voor een professorenbank. En daarachter vond men het tweetal, dat meedeelde, den tocht eens te hebben gewaagd. Niemand van hen had het nog ooit zoover gebracht. Zij hadden het record geslagen. De koster, zijn ega, mitsgaders zijn ver dere familie, vonden het geval ten slotte nog al grappig, evenals de zoon van de Heilige Hermandad, die echter per slot van rekening toch nog proces-verbaal we gens insluiping moest maken. Het derde bedrijf zal dus later volgen in de rechtzaal. (Tel.) Het onbetrouwbare dienstmeisje! In aansluiling op hetgeen hetUtr. Dagbl. schreef over het onbetrouwbare Utrechtsche dienstmeisje, dat haar heele familie dood loog. verneemt het blad nader, dat de familie X daarom aan de verhalen van het meisje geloof hechtte, omdat telkenmale briefkaarten en ansichten en zelfs telegrauimen voor de dienstbode bestemd, werden bezorgd, waar- in haar mededeelingen werden gedaan om- trent haar zieke en overleden huisgenooten te Culemborg. Zelfs is het gebeurd, dat mevrouw X te- lefonisch werd opgebeld en op haar vraag met wien zij sprak, ten antwoord ontving: „Mevrouw, u spreekt met een broer van Tonia, u,w dienstbode, ik wilde u even vragen of Tonia van avond naar huis kan komen, want haar broer, u weet wel die van de spoorbrug sprong, is heel naar ge- worden." Een andere maal was het weer een tele gram, dat haar naar Culemborg riep. Door al die correspondentie's dacht de familie X dan ook niet anders, of alles was werkelijk waar en echt. Daar komt nog bij, dat Tonia herhaalde- lijk boodschappen kreeg aan de deur, zoo- genaamd van menschen uit Culemborg die haar kwamen vertellen, hoe het thuis was gesteld. Zoodoende geloofde men de dienstbode volkomen. Thans is aan het licht geknmen, dat men te doen heeft gehad met een groot coniplot, met menschen, die cibor hei op- disschen van allerlei leugens de dienstbode behulpzaam waren in haar pogingen out zoo dikwijls mogelijk naar Culemborg te gaan, waar zij, volgens de verklaringen van haar moeder, verkeerde in slecht gezelschap. Om haar daar te krijgen, zond men haar slag op slag briefkaarten en telegrammen, om aldus den waan te wekken, dat zij in- derdaad voor familie-aangelegenheden naar Culemborg moest komen. Het schijnt, dat m6er Utrechtsche dienst- boden te Culemborg in dien minder ge- ,-enschten kring kwamen, wat altlians valt op te maken uit briefwisseling, die de laatste dagen gevonden is. Maandag, toen het te Utrecht paardenmarkt was, kwamen er weer enkele personen bij de familie X. om Tonia te spreken, niet wetende, dat het meisje Zaterdag al was weggestuurd. Het geld, dat de dienstbode den laatsten tijd extra ontving, met het oog op den „tegenslag", in haar familie, werd haar niet gesgjionken, doch ter hand gesteld bij wijze van voorschot op haar loon, en welk geld zij dus moest terugverdienen. Alles bij elkaar, was zij daarmede een /50 in voor schot gekomen, waarvan zij thans nog/15 aan de familie X. verschuldigd was. Een Volkszangorgel. De Federatie van hoofdbestuurders van R. K. vereenigingen tot verbetering van den volkszang, heeft een plan ontworpen voor rondzending door het land van een volks- zangorgel. „Over eenige weken, zoo schrijft de sec- retaris dier federatie, zal het, getrokken door een fier paard en bediend door een paar in livrei gestoken mannen zijn propaganda- tocht door ons land beginnen. Voorloopig zijn een twaalftal liederen op het orgel ge- zet (vereenigd in een bundeltje Leeuwerkje No. 1, dat zes cent kost). 's Zomers gaat het door het land, 's winters zal het bij feesten en in zalen kunnen gebruikt worden. Als het orgel voor uw huis, op het plein uwer stad, in de kom van uw dorp als een mooi orkest u bekende liederen en melo- dieen speelt, u doet meeneurien en u in goede stemming brengt, zult gij dan wei- geren, het- aardige boekje, waarin de ge- speelde liederen met muziek zijn opgenomen, te koopen, dat u wordt aangeboden? Zult gij dan weigeren den orgelman uw dubbel- tje, stuivertje of cent te offeren voor het gezellig en prettig oogenblik, dat hij door zijn spel heeft bezorgd? Ik geloof van niet, en zeker niet als hij, op uw verzoek, het lied speelt, dat gij) hem vraagt. Zoo zal de exploitatie van ons orgel, ons aller volkszangorgel kunnen bekostigd wor den. En de mogelijkheid is niet uitge- sloten mocht er wat geld overblijven, welnu, dan zien we een tweede orgel te krijgen. Het Zuiden van ons land, dat in de volks- zangactie de oudste papieren heeft, zal er het eerst van genieten. En van lieverlede krijgen we alien een beurt." Met oog en oor in de stad. be moderne tramconducteur. Onze tramconducteurs zijn aardige, be- leefde menschen vraagt het maar aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1