ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6092. Donderdag 9 Juli 1914. 54e Jaargang. Schoolgeld. Schoolgeld. BLANCA'S ABONNEMENT: ADVERTENTIEN FEUILLETON. Telefoon Dit Blad verschpt Maandag^, Woensdag- en Yrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij da Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Renzen. BUITENLAND. BINNENLAND. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het kohier No. 2, van het schoolgeld voor het middelbaar onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Mei31 Augustas 1914, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 6 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis dat het kohier No. 2 van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente over het tijdvak van 1 Mei 31 Augustus 1914, in afschrift, gedurende vijf maanden op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 6 Juli 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. Chamberlain's nitvaart. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft d.d. 6 Juli Te Birmingham maakte vandaag de laatste gang van Chamberlain door de straten zijner trouwe, hem aanbankelijke stad een dieperen indruk, dan Zondagmiddag te Londen. Zijn stoffelijk overschot stond den laatsten nacht in de ontvangstzaal van zijn fraaie buitenplaats te Highbury en werd heden- middag op het kerkhot van Kqy Hill in het familiegraf bijgezet. A1 heel vroeg vatten duizenden op den bijna vier K.M. langen weg post, om den staatsman de laatste eer te bewijzen. Op alle publieke gebouwen der stad hing de vlag halfstok, eveneens van vele particuliere gebouwen, terwijl alle zaken en werk- plaatsen gedurende twee uren gesloten werden. Kort na elf uur verliet de lijkstoet het familiehuis, de lijkkist onder kransen be- dolven, terwijl de meeste kransen apart moesten worden vervoerd. De slechts door familieleden en enkele nauwe politieke vrienden van den overledene gevolgde stoet schreed tusschen den dichten haag der diep- geroerde menigte heen. Een lijkdienst werd gehouden in de Church of the Messiah, waarna de doode staatsman naar zijn laatste rustplaats op de algemeene begraafplaats te Key Hill, even buiten Birmingham, gebracht werd. Gelijktijdig werd alhier in de St. Mar garet's kerk bij het parlement een plechtige lijkdienst gehouden, waarbij de premier met vele ministers en talrijke parlements- 58) „Zoo, zoo! Graaf Norton!" Zijn blik op Berllui verried duidelijk, hoe hij de zaak begreep. „Kan u misschien ook zeggen, waar die heer woont?" „Neen", antwoordde zij werktuigelijk, „ik weet het niet! Zoek eens in zijn borstzak1, waarschijnlijk vindt ge daar zijn adres wel. Denkt gij werkelijk, dat hijdat hij dood is?" Zij was naderbij getreden, terwijl zij dit vroeg. Haar lippen beefden. Nog weinige oogenblikken geleden zou zijn dood haar; bijna welkom geweest zijn, maar nu beefde zij voor de werkelijkheid terug. Zou hij het leven verliezen om haar te redden? Dat rnocht niet, daclit ze. „Nu, dood is hij nog niet", antwoordde de apotheker, „maar veel scheelt het toch niet! Daar is zijn kaartje: „Graaf Victor Norton, Hotel Fenton." Er moet iemand mee om hem in een rijtuig daar te brengen."' „Ik durf mijn post niet verfaten", ver- klaarde de politieagent. „Zou u misschien bereid zijn?" vr,oeg hij eenigszins beschroomd aan Bertha. „Is het noodzakelijk?" vroeg deze blijk- baar angstig. „Ja, ziet u, juffrouw, het kan ieder oogem blik met hem gedaan zijn en als hij zoo alleen in het rijtuig stierf..." „Ik ga mee", viel Bertha in. Spoedig kwam een huurrijtuig voor; heel voorzichtig zette men den jongen man er in, nadat de kussens goed gelegd waren, en Bertha volgde, terwijl haar hart door leden tegenwoordig waren, terwijl deKoning zich liet vertegenwoordigen. Later werd in het parlement het ver- scheiden van den grooten staatsman door de leiders van alle partijen met ioftuigingen herdacht. Verlciezing lid Eerste Earner. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren, in de vacature van wijlen Baron van Wassenaer van Rosande, met 45 stemmen Mr. A. van der Hoeven, wet- houder te Rotterdam, (chr.-histgekozen tot lid van de Eerste Kamer. Op Dr. A. Plate, waren 29 stemmen uitgebracht. TER NEUZEN, 8 Juli 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.9 Biarritz. Laagste barometerstand754.9 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 9 Juli Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen of onweers- buien, later opklarend, zelfde temperatuur. Voor den cursus tot opleiding voor officier is o.m. geslaagd bij het Instructie- bataljon te Kampen, de korporaal J. H. W. Koevoets van Ter Neuzen. Voor dezen cursus is ook geslaagd de korporaal J. Krnon Jacz., korporaal bij het instructiebataljon te Kampen, van wien wij in ons vorig nummer door een mis- verstand meldden dat hij geslaagd was voor den voorbereidenden cursus. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie van den boekhandelaar H. J. P. Egner te Helder, waarin wordt meegedeeld dat dezer dagen een boekje te koop wordt aangeboden, getiteld „S Verhalen uit het Visschersleven." Met de uitgave van dit boekje wordt een liefdadig doel beoogd, daar de opbrengst ten voordeele komt van de vereeniging z/Texels Belang" te Texel, welke vereeni ging te zorgen heeft voor 16 weduwen en 8 weezen. De prijs van het boekje bedraagt slechts 20 cent. Bij Koninkiijk besluit zijn benoemd tot gezworene van het Waterschap Loven- en Willemskerke de heer G. Tollenaar te Hoek, van het waterschap de Vereenigde polders van Ossenisse de heer G. de Waal te Ossenisse, van den polder Melo de heer J. F. Verstraaten te Graauw, van den de tegenstrijdigste gevoelens bestormd werd. Zij haatte den man, die haar gesmaad had, maar zij kon hem niet hulpeloos alleen laten. Dat zou te wreed geweest zijn. Een rilling ging haar d(Oor de leden, toen zij naast hem plaats nam. Hotel Fenton!" riep de politieagent en het rijtuig rolde weg. Gedurende den rit had Bertha gelegen'- heid om zich te overtuigen, dat Blancaniet te veel gezegd had. Hij droeg den stempei des doods reeds op zijn gelaat; hij scheen met een voet reeds in het graf te staan. Maarals het geheim, dat zijn lippen besloten hield, van dien aard was, dat zijn zwijgen er door gerechtvaardigd werd? Die gedachte deed haar bloed in haar aderen verstijven. Zij kwamen aan het hotel. De kamerdienaar ontstelde niet weinig, toen hij zijn bewusteloozen heer zag, maar dat hij onder geleide van Bertlia werd thuis ge'i bracht, trof hem nog te meer. „Mevrouw!" stamelde hij. „Uw heer is een ongeluk overkomen'f, sprak Bertha zonder op zijn verbazing te letten. „Breng hem naar zijn kamer en Iaat een dokter roepen. Als lady Carley in de stad is „Lady Carley is in de stad. Zouwil mevrouw niet binnen komen en wachten tot lady Carley hier is?" Bertha dacht even na. Iemand moest toch opheldering geven omtrent het ongeval. In elk geval deed zij goed met te blijven tot dat was vastgesteld of de gevolgen van het ongeluk gevaarlijk waren of niet, daar zij middelijk de schuld daarvan droeg. Hoezeer het haar tegen de borst stiet, zij zag geen andere mogelijkheid. „Ik zal blijven, tot lady Carley komt, maar verzuim geen oogenblik om haar te waar- schuwen." „Ik zal dadelijk de noodige maatregelen Clarapolder de heer A. Haverbeeke te IJzendijke. Een bericht als zouden in Albanie, door inneming van Koritza weder 2 Neder- landsche officieren in handen der opstande- lingen gevallen zijn, is nog niet bevestigd. llet proces-Wilmart. De twaalfde zittting van het proces- Wilmart begon met het verhoor der twee laatste g'etuigen, waarna Wilmart zelve werd ondervraagd. Beklaagde verdedigt zich ge- makkelijk en geeft uitvoerige explicaties over de verschillende aandeelenuitgiften, beurs-operaties en zijn financieele verhouding tot de spoorweg-maatschappij Gent-Ter Neuzen. Hij rechtvaardigt zich over de in de boeken begane onregelmatigheden, door het wijzen op de noodzakelijkheid, om de cijfers te vervalschen, in de hoop, dat de Belgische staat de spoorlijn Gent-Ter Neuzen zou overnemen. Verschillende door de finan cieele experts genoemde cijfers worden door hem bestreden. Wat aangaat de 1 x/2 millioen francs, die door hem van de spoorweg-maat schappij zijn geincasseerd, deze wegen, volgens zijn bewering, op, tegen de somtr.en, die de maatscbappij hem nog schuldig was. In antwoord op een vraag van den presi dent der rechtbank, die zijn verbazing er over te kennen gaf, dat hij niet nauwkeuriger van de administratie op de hoogte was, zeide Wilmart, dat hij nooit een oog ge stagen had in de boeken, waarin de ver- valschingen gepleegd waren. De substituut-officier van justitie, Pholien, heeft Dinsdagochtei.J requisitoir genomen tegen Wilmart en zijn medeplichtigen. De officier, een overzicht van het leven van Wilmart gevend, noemt hem een bon vivant, die er op uit was, overal goede relaties aan te knoopen, teneinde deze tot eigen voordeel aan te wenden. Hij stak den draak met de voorstelling die Wilmart van de zaak gaf. Deze wil het doen voorkomen, alsof hij iedereen be- droog, enkel en alleen om de maatscbappij, waarvan hij directeur was, voor ondergang te behoeden. Hij wijst op Wilmart's steeds toenemende onbeschaamdheid, welke nog verhoogd werd door zijn succes en zijn straffeloosheid. De officier stelt de verantwoordelijkheid van ieder der beklaagden vast en verklaart op grond van het uitvoerige dossier, dat alien uit den aard der zaak op de hoogte moesten zijn van de gepleegde frauduleuze handelingen. (Tel Bij de keuring voor de militie te Hulst werden van de 8 ingeschrevenen uit de gemeente Boschkapelle 8 voor den dienst ongeschikt verklaard van de 18 ingeschre venen uit de gemeente Graauw werden 6 afgekeurd en van de 28 uit de gemeente Clinge 11. nemen, mevrouw! „John" riep hij. Er kwam een andere bediende. „John, breng deze dame naar het salon van den graaf." Bertha volgde den bediende de trap op naar een prachtig gemeubileerd vertrek op de eerste verdieping. De bediende istak licht op en verliet haar met een stomme buiging. Zoodra zij al leen was, zonk zij in een leunstoel neer en dacht over haar avontuur na. Als Victor stierf, droeg zij daarvan dan niet de schuld? Was het niet, alsof zij hem gedood had? Wat duurde de tijd lang! Telkens weder hoorde zij de klok slaan. Achl uur, negen uur tien uur! En nog kwam lady Carley niet! Het werd eindclijk half elf en ver- moeid viel zij in een onrustige sluimering. Daar bemerkte zij plotseling, dat zij niet meer alleen was. Zij sprong op en stond voor lady Carley, die haar reeds eenige seconden met bezorgdheid had gadegeslagen. ,.Lady Carley!" „Bertha!" Dat woord bracht haar tot de voile be- wustheid van het gebeurde. „Hoe is het met hem?" vroeg zij haastig. „Beter, mijn kind. Hij slaapt nu een wei nig; hij weet niet, dat je liier bent. Het was heel lief van je dat je kwam!" „Ik kwam alleen, omdat de plicht, der naastenliefde het vorderde; ik kon het niet vermijden!" En met gedwongen kalmte ver- haalde Bertha het heele voorval. „Anne Victor", sprak lady Carley. „Met vreugde zou hij zijn leven gegeven hebben om je te redden. Ach, Bertlia, als je aan Blanca's smeeken gehoor had gegeven en bij mij gekomen waart om alles met mij te deelen, dan zou de scheiding hem niet zoo zwaar vallen. Maar je wilt het anders! Je trotschheid ziet daarin een tweede ver- nedering in plaats van een vertroosting voor zijn gefolterd hart, dat je langzaam maar Te Hoofdplaat werden door de be- sturen van den Hoofdplaatpolder en Wil- helminapolder, gemeente Biervliet, Maandag een gezamenlijke aanbesteding gehouden van respectievelijk twee en drie te maken grint- wegen, ter lengte van in Hoofdplaat 1112 M. en in Biervliet 1257 M. Aannemer voor de vijf wegen werd de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 5910 2700 en 3210). Voorts schreven in de heeren F. G. Hoevenagel te Biervliet, perc. 1 en 2 voor 2882, perc. 3, 4 en 5 voor 3575; Du Bois te Breskens voor 2749 en f 3244 I. de Ruysscher te Biervliet voor f 2979 en 3549 Cambier te Breskens voor 3168 en 3548J. Cornells te Hoofdplaat voor 2817 en 3483. De St. Ct. bevat de wet van 20 Juni jl. (Stbl. no. 230) houdende naturalisatie van Amandus Cyrile Jonckbeere, geboren te St. Kruis loodgieter, wonende te Aar- denburg. Ds. A. S. Talma zal Zondag 19 Juli te Bennebroek worden bevestigd door Ds. C. L. Voorhoeve te Ylissingen en des na- middags te 2.30 uur zijne intrede doen. (St) KOEWACHT. Dinsdag had hier de plechtige installatie plaats van den nieuwbenoemden burge meester, den heer A. F. J. M Dierick. A1 dagen te voren hadden tal van dames de versieringen gereed gemaakt, die Dinsdag- morgen vroeg werden aangebracht. Om 9 uur stond de geheele gemeente in feestdos. Van alle huizen, zonder onderscheid, wap- perden de vlaggen er in alle buurten, waar Zijn Edelachtbare moest voorbijkomen, waren eerebogen opgericht en was de weg afgezet met versierde sparren. Om 1 uur vertrok de eerewaeht, alsmede de beide wielrijders- vereenigingen naar de grens der gemeente, waar de nieuwe burgemeester verwelkomd werd. Intusschen was op het Zandt de groote stoet gevormd van de verschillende maatschappijen en corporation. Vooral trok de aandacht de praalwagen van de duiven- maatschappij ffNieuw Leven". Hier werd de heer burgemeester toegesproken door den voorzitter der feestcommissie, den heer P. Dierick, die hem namens de commissie een prachtige bloemtuil ter hand stelde, waarna de stoet zich iu beweging stelde naar het dorp. Voor de school (Oude Molen) stonden de leerlingen met driekleurige vlaggetjes in de hand, netjes opgesteld en zongen een feestlied, terwijl een der vrouwe- lijke leerlingen onder het uitspreken van een paar toepasselijke woorden een bouquet aanbood. Op het dorp stonden de meisjes van de bijzondere zusterschool, die eveneens den nieuw benoemde hare hulde aanboden. Op het gemeentehuis werd Zijn Edelachtb. verwelkomd door den heer E. L. Plasschaert, zeker doodt! Zijn verdriet sedert den dagl van het huwelijk, is bijna te groot om door een mensch gedragen te worden! En jij hebt ook geleden, mijn kind!" „Laten wij daarover zwijgen," antwoordde Bertha trotsch. Het is al laat, ik moet naar huis!" „Nu naar huis? Op dit uur? In geen geval, Bertha! Je moet hier den nacht doorbrengen en morgen moet je even bij Victor gaan!" Bertha riljde. „Neen, neen!" riep zij. „Dat is onmoL gelljk! Het is laat geworden, daarom wil ik hier den nacht wel doorbrengen, maar neen! Dat kan ik niet, al doe ik u daar- mee het grootste genoegen, tante!" „Laten wij wachten tot den dag van mor gen", klwnk het bedaarde antwoord. „Ga nu maar slapen!" en lady Carley kuste haar en bracht haar naar haar kamer. „Morgen! Wie weet wat de dag van mor gen brengen kan", was Bertha's liaatste ge>- dachte, voor zij vennoeid en overspannen in staap viel. Na een langen, vasten slaap werd zij wak- ker en stond haastig op om zich te klieeden. Nog voor zij daarmede gereed was, werd er aan de deur gekt/opt. Zij deed open en zag Blanca voor zich. Tante Elisabeth vraagt, of je komtont- bijten", sprak ze en toen haar hand op Bertha's schouder leggende, zei ze„Hij weet, dat je hier bent. Als je medelijden hebt met een stervende, ga dan bij hem, hij wil je slechtp een verzoek doen!" „Ik kan graaf Victor niets toestaan, ik weiger alles!" riep Bertha opgewonden, „Dit enkel verzoek zal je hem niet wei- geren", antwoordde Blanca zwaarmoedig. „Kom, mijn kind, laten wij naar beneden gaan. Tante Elisabeth wacht ons!" Bertha at slechts weinig. De gedachte, oudsten wethouder, waarna de officieele installatie plaats had in de raadzaal, die door de versieringscommissie prachtig was getooid. Aangedaan dankte de heer A. Dierick den Raad, de feestcommissie en alle ingezetenen, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken gemaakt hebben. Om 5 uur begon het feestdiner, dat door den Raad en de teestcommissie aan Zijne Edelachtbare werd aaDgeboden. fSjgSI Intusschen maakte de fanfarenmaatschappij ,/De Eendracht" een muzikale wandeling, terwijl 's avonds muziekuitvoeringen op het marktplein plaats hadden. Den geheelen dag heerschte er een zeer opgewekte stem ming en duidelijk was het te zien, dat Hare Majesteit de Koningin de gemeente Koewacht een grooten dienst bewezen had door den heer A. Dierick tot burgemeester te benoemen. HULST. Zondag 26 Juli zal hier van wege de R. K. Drankbestrijding in Zeeuwsch-Vlaan- deren O. D. een groote meeting plaats hebben. Als sprekers zullen optreden Dr. J. Vullings te Antwerpen met het onderwerp z/De Drankbestrijding beschouwd van Gods- dienstig standpunt", de heer A. Engels te Leiden met //De Drankbestrijding beschouwd van Maatschappelijk standpunt", Mej. C. J. Vetter te Zut.phen met //Het kind in de Drankbestrijding" en de heer Ch. v. d. Bilt te Den Helder, geboren te Koewacht, met »Het kind en de Drankbestrijding". STOPPELDIJK. Maandagnamiddag zette de fanfare //St. Cecilia" haar feest van Zondag voort met eene muziekuitvoering op het dorp, waardoor er weer heel wat drukte was. Circa elf uur's avonds kregen twee polder- jongens dezer gemeente zoo'n hooggaande ruzie, dat zij het. mes trokken. De een werd o.a. over den ruggesneden en liep daar een wond op van 9 c.M., de andere werd o.a. op het hoofd bewerkt, waar twee aderen werden doorgesneden. Gelukkig was dokter Cammaert van Uonte- uisse nog al gauw hij de hand om de ge- wonde te verbinden voor den laatste was de spoedige geneeskundige hulp hoog noodig, omdat hij zeer gevaarlijk was gekwetst. Naar wij vernemen hebben Zondagavond een achttal woelwaters uit omringde ge- meenten processeu-verbaal opgeloopen. Een //rustig" persoon geraakte op bijzondere wijze met de politie in aanraking. Toen namelijk Zondagnacht een eenzame weduwe-herbergierster wonende in de kom van bet dorp, den zoldertrap opging om na den drukken dag eene welverdiende nacht- rust te gaan genieten, hoorde zij boven een vreeselijk snorken. Hevig verschrokken vloog zij de straat op, om bij de politie hulp te zoeken. Deze ging eens kijkin, en vond er een jongmensch, die waarschijnlijk te diep in dat zij graaf Norton zou ontmoeten, be- roofde haar geheel van haar kalmte. Meer werktuigelijk dan met vrijen wil volgde zij Blanca. Toen zij de voorkamer van den graaf binnentrad, was het, of liaar een last van lionderden ponden drukte. „Zeg aan uw heer, dat mevrouw de gravin hem wenscht te zien", beval zij den bediende. Deze verdween met een buiging. Wat klopte Bertha's hart. Daar ging de deur open en Anton zei: „Mijnheer de graaf verzoek L u binnen te komen." Blanca drukte haar stormaclitig aan haar hart en kuste haar. Toen bracht zij haar tot aan de deur en bleef achter. Bertha ging binnen en stapte werktuige lijk voorwaarts. Daar sloeg zij de portieres open en man en vrouw zagen elkaar weder. Graaf Norton lag op een ottomane; de kamer was in half duister gehouden, docli Bertha zag toch zeer goed, hoie bleek hij was. In het midden van het vertrek bleef zij staan. Wenscht u mij te zien, graaf Norton?" vroeg zij koel. Bertha!" Dat woord deed haar verbleeken; het was een kreet, die haar door de ziet ging. „Het doet mij werkelijk leed u lijdende te zien. Ik hoop, dat het ongeval geen naL deelige gevolgen voor u zal hebben", zeide Bertha, terwijl zij haar aandoening verborg en het haar gelukte op denzelfden koelen toon te spreken als te voren. Met moeite richtte de graaf zich een wei nig op en keek haar onuitsprekelijk droe- vig aan. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1