ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. AANBESTEDING. GELDLEENING. No. 6091. Dins dag 7 Juli 1914. 54e Jaargang. 8LAICA1 MILITIE TE LAND. ABONNEMENT ADVERTENTIEN BUITENLAND. NADER 0NDERZ0EK van VERL0F6ANGERS. Til N E N L A N D. TeleSoon 33. Bit Blad verschijnt laandag^, Waensdag- en Yrijdagavond, uitgezondent op Feestdagen, Iiij de Firma P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. Gemeente Sas van Gent. FETJILLETON. Per 3 maanden binnen de stad f\—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouaers. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 ifiEfiS* op den dag der uitgave. Namens Gedeputeerde Staten van Z e el a n d zal op Woensdag 22 Juli 1914, des voormiddags te 11 uren, in de Abdij te Middelburg worden aanbesteed het maTeen van eene aanleg- plaats voor veerschuiten in de Camperlandsche haven* geul tusschen de dijkpalen 57 en 60 nan den zeedijk van den Onrustpolder1 te Camperland, gemeente Wis- sekerke, met bijkomende werken. De aanbesteding zal bij enkele inschrijving geschieden overeenkomstig het bestek. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale griffie van Zeeland te Middelburg, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Provincialen waterstaat te Goes. Het is, zoolang de voorraad strekt, ter Provinciale griffie verkrijgbaar met teeke- ningen voor 1,en zonder teekeningen voor f 0,40. De aanwijzing zal plaats hebben op Donderdag 16 Juli 1914, des namiddags te half twee uren. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uren des voormiddags van den dag der besteding ingeleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur en den Ingenieur voor- noemd. Middelburg, 26 Juni 1914. Gedeputeerde Staten voornoemd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, brengen ter openbare kennis, dat tot en met Dinsdag 14 Juli 1914, is opengesteld de inschrijving gp de vol- gende geldleeningen dier gemeente lste. Geldleening Schoolbouw, groot f26000.rentende 4l/3 'sjaars in aandeelen van f 400 met a flossing van minstens 2 aandeelen op 1 Augustus van ieder jaarvolgens loting. 57) Ik begrijp niet, hoe liij den moed heeft mij te volgen en u naar mij toe te zen- den. Maar nu ge eenmaal hier zijt, wiliku een raad geven: Kom hier nimmer terug! Laat graaf Nor- ton voorzichtig zijn, dat hij me niet op straat nasluipt. Ik heb nooit veel geduld gehad, in den laatsten tijd is dat nog minder geworden. Ik ben slechts een arm, alleem- staand meisje maar laat hij zich voor gewaarschuwd houden", zei ze dreigend. Blanca beefde; dat had ze niet verwacht. Bertha liet haar geen tijd om te antwoor- den en vervolgde: „Zooals ik reeds gezegd hebik heb slechts weinig tijd. Madame Morabeau veroorlooft ons niet bezoekcn te ontvangen gedurende den werktijd. Miss Norton, ik heb de eer u te groeten!" „Bertha, blijf nog een enkele minuut!" smeekte Blanca. „Ach, waarmee zal ik uw hart verteederen!? Ik mag niet verraden waarom Victor u moest verlaten. O, Bertha, ik bezweer je, alleen de innigste liefde joeg hem weg van je zijde. Hij verloor alles alles. Weet je wel, dat zijn einde nabij is? Eerst in zijn stervensuur, mag hij je alles zeggen! Daarom smeekt hij dagelijks dat dit uur spoedig kornen moge. Hij ver- langt daar naar, omdat hij zoo lijdt, nuhij je verloren heeft. O, Bertha, Bertlia, heb medelijden met den man, voor wien je al les bent. Zie, ik kniel voor je neder! Zoo als je eenmaal hoopt op de ontferming van onzen Vader in den Hemel zoo ontferm je nu over Victor!" 2de. Geldleening aankoop Motor- brandspuit, groot f3000 rentende 41/, °/0 'sjaars in aan deelen van f500, met a flossing van minstens 1 aandeel op 1 Augustus van ieder jaar, vol gens loting. De inschrijvingsbiljetten moeten op ge- noemd tijdstip vrachtvrij ten gemeente- huize in een daartoe bestemde bus zijn ontvangen. Op den omslag te vermelden »Inschrij- vingsbiljet geldleening schoolbouw" of //In- schrijvingsbiijet geldleening brandspuit". De storting van het bedrag der aange- nomen inschrijving moet geschieden op 1 Augustus 1914, ten kantore van den gemeente-ontvanger. Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent, De Burgemeester, P. WAUTERS. De Secretaris, E. STUBBt Over het verhoor door den rechter van instruetie te Sarajevo van Pricip, den moor- denaar van aartshertog Frans Ferdinand en Cabrinovic, den pleger van den mislukten bomaanslag, meldt het te Boedapest ver- schijnende blad Az Est enkele bijzonderheden. Cabrinovic verklaarde, enkele weken ge- leden in een koffiehuis te Belgrado, in een krant te hebben gelezen, dat de Oosten- rijksche troonopvolger een bezoek zou bren gen a an Sarajevo. Hij gaf dadelijk Princip, die aan een ander tafeltje kaart zat te spe- len, een wenk en sprak met hem af, nader te overleggen vat hun te doen stond. Den volgenden dag kvamen zij overeen, den troonopvolger te vermoorden, om te tonen „dat er nog Serviers varen, bereid om voor hun volk te sterven." Ten einde zich wapens te verschaffen, wendden zij zich tot Milan Pribitsewits, een gevezen Oostenrijksch officier, die, na te Agram wegens hoogverraad veroordeeld te zijn tot gevangenisstraf, velke hem later was kwijtgescholden, naar Servie was ge- gaan en er majoor bij den generalen staf was geworden. Hij verwees hen naar Tsjigano- wits, een bekend komitadzji, die beloofde, Blanca was voor haar op de knieen ge- zonken en vatte met bevende handen den zoom van haar kleed, terwijl de tranen Iangs de wangen rolden. Heb medelijden, Bertha, luister naar de stem van je hart", smeekte zij. „Beproef het, ons geloof te schenken, al begrijp je niet alles! Bij alles, wat heilig is, zweer ik, dat zijn liefde inniger is, dan je ver- moedt. Zijn groote liefde doet hem weg- kwijnen. Zijn wij niet alien zondaren? En toch hopen wij op vergiffenis! Schenk hem dan ook vergiffenis, o, vergiffenis!" Beeds had Bertha den deurknop in de hand, toen zij haar oog liet rusten op de diepbedroefde, die voor haar geknield lag. Zij bleef staan. „Sta op miss Norton", sprak ze, „u be- hoeft niet voor mij te knielen! Wat verlangt u van mij1?" Al haar kracliten verzamelende, stond Blanca op. „Ik smeek u, geef deze levenswijze op en kom met mij mee naar lady Carley'', stamelde zij. „Zij hoopi op je! Kom bij ons wonen neem datgene, waarop je recht hebt. Yoer zijn naam, hij heeft hem ge- geven en wacht met geduld op zijn dood. Die zal niet lang uitblijven!" Haar stem begaf haar; men hoorde slechts een dof gekerm meer. Maar niets verzachtte de strenge trekken van Bertha's gelaat. „Wat u verlangt, miss Norton, is onmo- mogelijk, volstrekt onmogelijk!" antwoordde zij met vaste stem. De handelwijze van graaf Norton is en blijft voor mij een raadsel, maar zelfs de oplossing daarvan zou niets aan mijn besluit veranderen. Zou ik de weldaden aannemen van een man, die mij gemaakt heeft tot een voorwerp van be- spotting en verachting? Liever leed ik de bitterste armoede, liever ging ik als een arme bedelaarster de straat vegen, liever stierf ik in ellende en armoede! Neen, laat mij mijn eigen weg gaan! Miss Norton, ge geeft u noodelooze moeite. Het kan niet! Breng mijn hartelijke groeten aan lady Carley over, maar tot haar terugkeeren, neen dat kan ik niet! En graaf Norton laat hij niet wagen bij mij te komen", zei ze en haar oogen schoten vuur. „Ik heb geen medelijden met hem. In mij is elk gevoel voor hem uitgestorven. Al lag hij stervend voor mij, ik zou niet bewogen worden; wat hij mij heeft gedaan, kan ik nooit ver- geven! Hij is dood voor mij, zooals ik het voor hem ben vaarwel!" Zij opende de deur en verdween. Zij was heengegaan onverzoend! Blanca stond als versteend. Haar armen hingen slap, haar oogen rustten op de plek, waar Bertha geslaan had. „A1 lag hij ster vend voor me ik kan het hem nimmer vergeven", hcrhaalde zij dof. „0,God! dat is zijn dood! dat is zeker zijn dood! riep zij uit, terwijl zij in tranen uitbarette en liaar gelaat met beide handen bedekte. HOOFDSTUK XXXIII. Bertha was in de kamer teruggekeerd, waar zij met andere naaisters werkte. Haar gelaat verried volstrekt geen aandoening. Maandenlang had zij in Londen rondge dwaald, nu dit, dan dat beproevende om haar brood te verdienen. Overal waar zij zich aanbood, vroeg men getuigenissen en aanbevelingen en die had ze niet! Na vijf maanden zoekens stond het gebrek voor de deur en bracht haar bijna tot ver1- twijfeling. Toevallig zag zij in een courant een aanvraag om bekwame naaisters. De eenige voorwaarde was, dat men slank en hun bommen uit het tuighuis van Kragoe- jewats te verstrekken, als zij zijn aanwij- zingen stipt opvolgden. Indien zij nog vier mannen Wisten te vinden, bereid om aan den aanslag deel te nernen, zouden zij zes bom men en zes geladen revolvers krijgen. Cabri novic en Princip gingen nu op zoek uit naar medeplichtigen en vonden er twee, de Bosnisclie studenten Trifun en Laresj. Tsjiganowits nam met dat getal genoegen en verzocht hen, afzonderlijk naar Sarajewo te gaan. Op den dag van den aanslag zijn de bom men 's ochtends om half tien in een confi- seurswinkel in de Kumurijastraat uitge- deeld. Princip had daarheen de revolvers meegebracht en deelde ook cyaankalium uit, dat degene, wiens aanslag gelukte, dadelijk moest innemen; om zichzelf uit den weg te ruimen en zoodoende de ontdekking van het complot onmogelijk te maken. Daarop nam elk de hem aangewezen plaats in, hij zelf op de Kumurijabrug, Princip op 100 pas afstand op den hoek der Frans Jozefstraat en Appelkade. Princip heeft deze verklaringen in hoofd- zaak bevestigd en is bij zijn verhoor uitge- varen tegen de andere medeplichtigen, die zich achterbaks hebben gehouden en hun post hebben verlaten. Na het verhoor is Klenics, de eigenaar van den confiseurswinkel, waar de wapens verdeeld zijn, gevangen genomen. Ook de student Trifun is in hechtenis. Hij was op de vlucht gegaan en is te Pratsch, bij de Servische grens gevat. Bij zijn verhoor heeft hij zijn mede- plichtigheid bekend en gezegd, dat hij de bom, die men hem ter hand gesteld had, heeft weggegooid, toen hij zag, dat Princip's schoten doel getroffen liadden. Er is bepaald, dat het den inlegger voort- aan kan worden vei'gund zijn geheel afbe- taald spaarbankboekje te bebouden. Indien de wensch daartoe wordt te kennen gegeven, zal de inlegger zich met een schriftelijk verzoek hebben te richten tot den directeur der Rpkspostspaarbank. TER NEUZEN, 6 Juli 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 773.3 Horta. Laagste barometerstand 751.1 Aberdeen. Verwachting tot den avond van 7 Juli Zwakke tot matige westelijke tot zuid- westelijke wind, betrokken tot zwaar be- wolkt, tijdelijk opkiarend, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Aan de theologische school te Karnpen is o. m. voor het eerste adnxis9ie examen geslaagd de heer D. Scheele van Ter Neuzen. Voor den voorbereidenden curcus tot opleiding voor officier bij het leger iso.m. geslaagd de korporaal bij het instructie- zonder gebreken was. Zij bood zich aan en madame Morabeau nam haar in dienst. In dienst! Zij begreep het zelf nauwelijks. Zoo was Bertha's levensloop, sedert zij het slot Powsys had verlaten. Hoe stond het met haar gemoedsleven in dien lijd! Al het bittere in haar leven van de laatstc maanden, had haar gevoel verstompt en bij al het pijnlijke van den istrijd om hetbe- staan, bleef haar 6en troost: zij had geen tijd om na te denken over al haar leed. Bertha werkte van den vroegen i morgen tot den laten avond 0111 haar brood te verdienen. Als ze dan vermoeid thuis kwam, ging ze spoedig te bed om nieuwe kraclilen te verzamelen voor den arbeid, die haar den volgenden morgen wachtte. Er was geen tijd over om ook nog tranen te storten. Ook hedenavond was haar werk eerst laat afgedaan. Morgen gaf de Duitsche ambas- sadeur een groot bal en de daarvoor be- stelde toiletten moesten dezen avond gereed kofrnen. Eindelijk was het werk af. Uitgeput ver lieten alle naaisters de werkkamer en spoed- den zich voort naar haar armoedige woning. Zoodra Bertha buiten kwam, volgde een man, in grooten mantel gehuld, haar sclire- den, zonder dat zij dit bemerkte. Beiden kwamen aan den hoek van een straat, en moesten oversteken. Hier pas- seerden aanhoudend rijtuigen enmenschen, een^ echt woelige drukte. Zij wachtte twee, drie minuten, zonder dat zij kans zag om over te steken. Eindelijk verloor zij haar geduld en waagde blindelings den over- tocht. „Hei daar! Pas op! Uit den weg!" klonk het van aHe kanten. Zij raakte in verwarring en wist niet wat te doen. Maar instinct- matig hield ze de handen voor zich uit. alsof ze iets wilde afweren. Op datzelfde bataljon te Karnpen, J. Kroon Jacz, van Ter Neuzen. Door de politie alhier is aangebouden een 16jarige jongen uit Rotterdam, die, na straf te hebben beloopen, de ouderlijke woning was ontvlucht. Zijn vader kwam Tem heden afbalen. Over bet algemeen viel gisteren over het weer niet te klagen, doch in den na- middag begon er regen te vallen, niet veel, maar jnist voldoende om bet concert dat door de harmonie //St. George" van Eecloo in „De Buiten-Societeit" alhier geven zou, in het water te doen vallen. Het ge- zelscbap was ongeveer tpdig in den tuin present, maar de leden lieten zich wachten met uitzondering van een zeer klein aantal die de muzikanten, toen ze, ondanks de omstandigheden bun programma uitvoerden, hun toejuichingen niet onthielden. Het spreekt van zelf dat de ware animo er niet was, 't was jammer van het concert. De vorige week ging een stoker van een der locomotieven van de spoorweg- raaatschappij MechelenTer Neuzen alhier, baden in de Wester-Schelde, nabij den oesterput. Hij werd daarbij door een of ander beest gestoken of gebeten, met zoodanig gevolg, dat bij geneeskundige hulp moest inroepen, daar zich een vergift door zijn bloed verspreidde. De geneesheer paste een inspuiting toe, met het resultaat dat de patient den volgenden morgen zijn post weer kon bezetten. van 83 jaar overleden de heer J. de Vrieud, gepens. waterbouwkundig ambtenaar van het waterschap Tien Honderd en Zwarte, gemeente Cadzand en van den Adornis- polder, gemeente Nieuwvliet. Hij was om zijn ijver en bekwaamlieid, bemind bij de polderbesturen en de arbeiders. Hij was drager van de zilveren medaille der Oranje- Nassau-orde. Tot onderwijzeres te Slikplaat is door den raad van Hoofdplaat benoemd mej. E, Hamelynck te Nunen, met wie op de voor- dracbt stonden de dames Dalman te Mid delburg, De Klerk te Cadzand, Risseeuw en Boone te Oostburg. In de heden gehouden openbare terechtzitting van den Raad van beroep voor den ongevallenverzekering werd uitspraak gedaan in zake J. A. W. te Huist, A. M. te Sluis, T. VV. te CliDge, J. M. te Huist, A. M. K. wed. A.W. te Hontenisse, P. v. M. te Oostburg, A. d. G. te Koewaeht, A. d. B. te Clingede beslissing der Rijksverzekerings- bank werd bevestigd en hunne vordering ontzegd. Niet ontvankelijk verklaard werd het hoogere beroep van J. B. D. Thz. te Ter Neuzen. oogenblik grepen haar twee armen en trok- ken haar op zijde. Nog had zij het voet- pad aan den overkant niet bereikl; daar werd haar redder aan het hoofd getroffen door den disselboom van een rijtuig en viel. Bijtijds liet hij haar nog los, zoodat zij on- verlet het voetpad bereikte. Slechts met moeite hield de koetsier zijn paarden in, zoodat het rijtuig niet over den gevallene ging. Dadelijk hoorde men roepen door de menigte, die den gevallene onmiddel- lijk omringde. In de grootste verwarring stond Bertha als vastgenageld. Zij zag, hoe men den man opnam en naar de naaste apotheek droeg. Terwijl hij trachtte haar le redden, was hem zelf een ongeluk overkomen. Wat was natuurlijker, dan dat zij de menigte volgde? Men legde den bewustelooze op een canape, waschte het bloed van zijn gelaat en wat..., wat? Daar zag zij den man, dien zij gezworen had nooit terug te willen zien. Wat zag hij bleek! Ja, hij zag er uit als een lijk. Maar Bertha herkende hem op het eerste gezicht. Haar redder was niemand anders dan graaf Victor Norton! Alles draaide haar voor de oogen, zij moest steun zoeken aan den wand! Had haar redding hem het leven gekost? „Arme drommel! Hij maakt het niet lang meer", sprak de apotheker. „Weet nie mand, wie hij is?" Niemand wist het, maar een politieagent bemerkte Berlha en lieii- kende in haar de persoon, die door den gekwetste gered was. „Met uw welnemen, juffrouw", zeide hi| beleefd, „kent u misschien dezen heer?" „Ja, het is graaf Norton." (Wordt vervolgd.) De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt bij deze ter openbare kennis, dat de hieronder vermelde verlofgangers tot het ondergaan van een nacler ondei'zoele voor den Militiecommissaris moeten verschijnen op Dinsdag, den 28 Juli 1014, des voormiddags tusschen O en 12uur, te Middelburg, ten huize van den Militie-Commissaris^ Molenwater M 263. Volg- NCMMER. NAMEN EN VOORNAMEN. Jaar DER LICHTING, Gemeente, WAARVOOR DE VERLOFGANGERS ZIJN INGEL1JFD K O R P S E N. Harms Jan Corneiis Mouthaan Anthonie 1909 1909 Ter Neuzen idem 2e regiment vesting-artiilerie, III bat. 2e comp. idem. De verlofganger moet verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uit- rusting verder behoorende kleeding- en uitrustingsstukken, van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt, van zijn zakhoekje en van zijn verlofpas. Hij staat niet alleen tijdens den duur van het onderzoek, maar ook voor zoolang hij ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van den Militiecommissaris, zoodat hij, indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, helzij bij het gaan naar de plaats van onderzoek, helzij tijdens het onderzoek of bij het huisivaarts keeren, zal worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek of het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Indien aan deze oproeping niet wordt voldaan wordt de nalatige in werkelijken dienst geroepen. Dit geschiedt ook 1°. wanneer de verlofganger zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 2°. wanneer hij de hiervoren vermelde voorwerpen niet alle in den vereischten staat vertoont en 3o. wanneer hij een of meer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste twee maanden. De veplofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en iiehandeld. Indien de verlofganger door ziekte of gebreken mocht verhinderd zijn op den tijd en de plaats, hiervoren vermeld, voor het onderzoek aanwezig te zijn, dient daarvan zoodra mogelijk ter Secretarie der Gemeente te worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Deze verklaring kan op ongezegeld papier worden gesteld. Ter Neuzen, den 3 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZ1NGA. To N lOUTT-v licrb 10 in <lon -Q.L1 flPi*H OTT1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1