I!1;: m Ife Provinciale Staten. Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. «'^r 1 I -I i - fe; :1 K| l a op het verzoek een beslissing wordt genomen, het oordeel zal worden gevraagd van hen, die voorkomen op de thans voor de gemeeute van kracht zijnde kiezerslijst. Door den burgemeester is op dat raads- besluit, als zijnde naar zijn oordeel in strijd met de wet, art. 70 der Gemeentewet toe- gepast. Hangende de beslissing, of vernietiging het besluit zal moeten volgen, meent de Minister zich van het uitspreken van een oordeel te moeten onthouden. C. Faust. J. Werkman. Schweinsberg Bellini. Marchand. werking der TER NEUZEN, 1 Juli 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch institunt te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 768 0 Horta. Laagste barometerstand 748.1 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 2 Juli: Zwakke wind uit oo3telijke richtingen, meest licht bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde temperatuur. Door Ds. G. H. Kersten te ierseke is voor het beroep naar de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier bedankt. Voor plaatsing op de lijst van kiezers voor de Katner van Koophandel en Fabrieken alhier, hebben zich 62 personen aangemeld. Door den keurmeester van vleesch alhier werd gisteren voor de consumptie afgekeurd een rund en heden morgen is het cadaver onder politietoezicht vernietigd. Wegens ernstige ziekte van een aan de Markt wonende, kan het concert van het muziekgezelschap *De Vereenigde Werk- lieden" op morgenavond niet op de muziek- tent plaats hebben. Teneinde de liefhebbers niet teleur te stellen, zal dit concert alsnu als het weer gunstig blijft worden gegeven op een terrein naby het postkantoor. Het volgende programma zal worden uitgevoerd Vroolijk Ter Neuzen, Marsch Confidence, Ouverture Het Roosje, Wals La Folatre, Fantaisie caprice 15 minuten pauze. Les Moissonneurs, Marsch L. V oussure. La Rose d'Or, Ouverture De Kokette, Wals Caprice sur l'opera Norma Hommage a l'union, Marsch Voor eenige weken was door eenige bewoners der buurt van het station alhier het plan gevormd, om te trachten ook aldaar eens wat leven en vertier te brengen Zij brachten een bedrag bijeen voor het organiseeren van eenige volksfeesten, wisten zich de medewerking eener commissie voor de uitvoering te verzekeren, en, zooals in ons blad was geannonceerd, hadden die volksspelen jl. Maandag plaats. Zij hadden veel succes. Het was mooi weer en in den namiddag kwam daar een talrijke menigte, waaronder velen uit den vreemde, bijeen. In enkele lokaliteiten was gelegenheid voor dansen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Het eerst werd gehouden een wedstrijd voor meisjes „schaartje knippen". Daar de wind de opgehangen enveloppen te veel heen en weer slingerde, werd deze wedstrijd gehouden in het Hotel Oambrinus". De pogingen der geblinddoekte meisjes om een envelop te bemachtigen, werden met belang- stelling aanschouwd. Betrekkelijk vlug waren de prijzen geknipt. Er waren 59 deelneemsters, en 18 prijzen. die werden gewonnen doorA. Gerreman, Fr. Richard, Anna Dees, F. Versluijs, M. Geensen, Fr. Donze, M. Rouw, A. Geers, Joz. van Dixhoorn, Rika Riemens, Maria Baert, M. van Laugevelde, N. van Tricht, S. Kolijn, W. van Alten, Janneke Platteeuw, Louisa Clemminck en Janneke van Driel. Deze konden kiezen uit een handtasch, armband, oorbelletjes, naaidoos, schort, pantofiels, portemonnaie, griffeldoos, ring, priemeu, collier, broekje, stof voor een kleedingstuk enz. Met stralende gezichten togen de geluk- kige winsters naar familieleden en kame- raadjes om hun verworven scljat te toonen. Daarna had in de De Feijterstraat het „zakloopen" plaats, over een baan van 75 M. Er waren 20 deelnemers, die eerst twee aan twee liepen, waarbij de 10 verliezers uitvielen voor de tweede ronde. Toen werd de tijd opgenomen. De uitslag was dat de le pr., een paar schoenen, in 21 se- conden werd gewonnen door P. Dees, de tweede, een paar pantoffels, door Const, van Bellen in 28 seconden, de derde, een kistje sigaren, door Alph. van Tricht in 26 seconden, de vierde prijs, een blauwe werkbuis, door J. de Lege, in 26 seconden de vijfde, een krentebrood, door Andr. Dieleman, in 28 seconden, en de zesde, een pet, door Jac. van Driel, in 29 seconden, Uit bovenstaande tijden blijkt, dat in den het loopen belemmereuden zak, door enkelen de baan zeer vlug werd afgelegd. Het scheen wel, dat er jongelui waren die zich ter dege hadden geoefend. Nu restte nog mastklimmen, bij het station, Toen dit nummer zou plaats hebben, waren de toeschouwers overtalrijk. Er waren aangegeven 17 deelnemers, doch er kwamen er maar 10 op. De eerste ronde had geen resultaat, het was goed te zien, dat er zoo niemand in zou komen. De tweede ronde, toen men de jongens een eind opstak, met een bezem, had evenmin resultaat. Alsnu werd een ladder te baat genomen. Daarop staande, waren de klimmers al een heel eind weg. Maar, nu hadden ze te kampen met de aan den mast gesmeerde zeep. - Deze deed in den aanvang de pogingen om naar den top te klimmen falen. Echter tot groote hilariteit van de toeschouwers, wisten de jongens daar raad op en voor- zagen zich van zand, om de zeep tegen te gaan. Op die wyze was, nadat eenigen nog tevergeefs geklommen hadden, de gladheid van den mast ver- dwenen en onder luide toejuichingen was Jac. Dooms Fz. de eerste die den top be- reikte en den wekker medebracht. Daarop volgde Jan Doppegieter, die een boezeroen koos, P. Versluijs bracht het paar schoenen mede naar beneden, Jan de Feijter haalde de klompen er uit, Jan Ver- biest een kistje sigareo, P. Dees de porte monnaie en D. Rouw viel de pijp ten deel. Toen de volksspelen waren afgeloopen, was de menigte op den weg spoedig gedund. Velen bleven zich echter toch wat vermaken in de lokalen waar gedanst werd, tot de sluitingstijd ook hen huiswaarts deed keeren. Het feest mag wel geslaagd genoemd worden. Maandagavond speelden eenige kinderen aan het oude aanlegsteiger in de midden- haven. Een hunner, het zoontje van A. L., een ventje van een jaar of 8, geraakte te water. Dit werd bemerkt door den kapitein van een juist uitvarend Rijnschip, die aan op den dijk staande personen toeriep, dat een jongetje gevaar Hep te verdrinken. Een dier personen, de heer A. J. Daelman, be- dacht zich niet en kwam ylings toegeloopen, zich ondertusschen van zijn jas ontdoende, hij sprong te water en had het genoegen nog juist bijtijds te komen om het knaapje voor verdrinken te behoeden. Hiermede volbracht de heer Daelman zijn veertiende redding, waaronder in enkele gevallen met levensgevaar. In het bericbt, opgenomen in een deel van onze vorige oplaag, omtrent het breken van den mast van een vaartuig, liggende aan de Heerengracht, toen een vat stroop werd omhoog geheschen, op Maandagavond, was de naam van den schipper abuis. Het gebeurde op het vaartuig van de wed. Jac. Leunis. De directeur der electrische centrale, die onmiddellijk van het ongeval en de beseha- diging van het net werd verwittigd, zond aanstonds den ladderwagen en toen het tijd was licht te ontsteken, was de schade hersteld. Door Gedeputeerde Staten is in plaats van den heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleeDd, tot lid van de voor Zeeland ingestelde commissie belast met het toezicht op de proefvelden, benoemd de heer J. W. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. Door Ged. Staten is aan den heer J. F. Geeraard te JJzendijke eervol ontslag verleend als lid-werkman van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Middel- burg. Te Middelburg is Dinsdagmiddag de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging /Zeeland", wier doel het is de belangen van voogdijkinderen te behartigen. De secretaris de heer Mr. J. F. van Deinse bracht het jaarverslag over 1913 uit, waar- uit blijkt dat het ledeDtal steeds mindert en thans 81 bedraagt. De finantieele toe- stand is ook veel verminderd de uitgaven werden wel 100 minder, doch door het uitblijven van extra giften, die in 1912 f 2850 bedroegen, werden de ontvangsten ook f 1000 minder. Het bestuur zal dan ook binnenkort een beroep doen op de leden om hun daadwerkelijken steun te verleenen bij de pogingen tot aanwerven van veel nieuwe leden, hetgeen de eenige radicale verbetering zal kunneu brengen. Het bestuur meent dat eene vereeniging als deze recht heeft op meer belangstelling uit geheel Zeeland. De kinderen gaven op een enkele uit- zondering na reden tot tevredenheid, alleen een jongen bleek geheel onhandelbaar, in geen beroep had hij lust en toen hij einde- lijk op zijn verzoek om naar zee te mogen op een der booten van de maatschappij Zeeland was geplaatst deserteerde hij nog en werd bij later door tusschenkomst van de rechtbank voor een jaar in een tucht- school geplaatst. Ook een der meisjes gaf reden tot ontevredenheid, door haar onge- stadigheid in werklust en haar groote ver- anderlijkheid. De physieke toestand der kinderen is over het algemeen goed. Yoor een der meisjes wordt echter plaatsing in een gesticht voor gebrekkige kinderen over- wogen. (VI. Crt.) AXEL. Bij de alhier gehouden keuring voor de militie, werden 8 ingeschrevenen afgekeurd, waarvan een te klein. Het aantal ingeschrevenen bedroeg 62. Vrijgesteld waren wegens broederdienst 15, wegens eigen dienst 1, als kostwiuner 5, 1 was reeds in eene andere provincie afgekeurd. Het aantal voor de loting bestemde per sonen bedraagt dus 34. Van de 16 gekeurde ingeschrevenen der gemeente Koewacht werden 6 afgekeurd, van de 8 der gemeente Zuiddorpe werd 1 voor den dienst ongeschikt verklaard. De 2 ingeschrevenen der gemeente Overslag werden beiden goedgekeurd. In de Maandag te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Buth" werd de begrooting voor 1914/1915 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 1206,3lB, met een post van onvoorziene uitgaven, groot ISO,445. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 1,50 per H.A. Benoemd werd tot dijkgraaf de heer P, de Feijter Lev.z. en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer P. Dekker Pz. KOEWACHT. Dinsdagvoormiddag had alhier eene openbare vergadering van den gemeenteraad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren. Doel dezer vergadering was om het nieuw gekozen raadslid, den heer A. Dierick, te beeedigen. De heer Dierick legde in handen van den waarnemenden burgemeester, den heer E. L. Plasschaert, de bij de wet vereischte eeden af. De heer Plasschaert wenschte het nieuwe lid geluk met zijne benoeming en ook met het voor- recht, dat hij door H. M. de Koningiu tot burgemeester was gekozen. De heer Dierick bedankte den Voorzitter, waarna de ver gadering gesloten werd. Verhooging der opcenten. Bij een schrijven van 23 Mei 1913, waarbij de begrooting over 1914 werd ingediend heb ben Gedep. Staten er de aandacht, op gevesitgd. dat de uitvoering van verschillende werken, welke door de provincie of met haren steun werden tot stand gebracht, eene ver hooging van de provinciate belastingen zou noodig maken tot een bedrag, dat zij meenden op ongeveer 60.000 te kunnen stellen. Tengevolge van het ramen van een tekort ad 10.000 op den nieuwen stoom- bootdienst Ter NeuzenHansweert en van den eersten termijn van het subsidie voor den tramweg HontenisseBelgische grens ad 13.059 sluit de begrooting 1915 met een tekort van ongeveer 26.000. Om deze bedragen te vinden meenen Gedep. Staten zich te moeten bepalen bij verhooging der thans geheven opcenten. Het heffen van opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting is om verschillende redenen minder wenschelijk, maar bovendien schijnt Gedep. Staten hetoogenblik om opcen ten op de beide laatstvermelde belastingen in te voeren, thans zeer slecht gekozen, nu bij de wetgevende macht aanhangig is een ontwerp van wet op eene Rijksinkomsten- belasting, waarvan de draagwijdte op dit oogenblik niet is te overzien en bij de invoering waarvan de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten zal vervallen. Mocht al een strooming bestaan, om de provinciale belastingen uit te breiden buiten het thans door haar bestreken gebied, dan achten zij het toch geraden, daarmede te wachten tot bij de volgende begrooting, wanneer ver- moedelyk meer gegevens ter beschikking zullen zijn dan op dit oogenblik. Crediet Paardenfokkerij. Evenals voor vorige jaren verzoekt de Z. L. M. ook voor de volgende twee jaren een subsidie te mogen ontvangen ten behoeve van de paardenfokkerij. Sinds 1888 is, telkens voor den tijd van 2 jaren gunstig beschikt op soortgelijke adressen, laatstelijk in Juli 1912 toen voor de jaren 1913 en 1914 aan de Maatschappij een crediet is geopend tot een maximum van f 3550. Thans vraagt de Maatschappij, in verband met de toenemipg der paardenfokkerij het provinciaal subsidie te willen verhoogen tot 4000. De provinciale veearts der eerste klasse kan zich hiermede vereenigen, terwijl Gedep. Staten eveneens op de gronden in het adres aangegeven van meening zijn, dat er alleszins termen zijn, om een verhoogd crediet toe te staan, hetgeen, in overeenstemming met den tot nu toe gevolgden regel wederom voor den tijd van twee jaren zou kunnen worden verleend. Subsidie cursus hoefbeslag. Door de Z. L. M. wordt voor de jaren 1914 en 1915 een jaarlijksch subsidie van 150 gevraagd, ten behoeve van een cursus voor het hoefbeslag. Meermalen werd door Prov. Staten voor dit doel geld beschikbaar gesteld. Met den provincialen veearts der le klasse zijn Gedep Staten van meening, dat bedoelde cursussen nuttig mogen genoemd worden, waarom zij voorstellen het subsidie te ver leenen. De Z. L. M. heeft het plan in 1914/15 cursussen te geven te Axel, Cortgene en Zierikzee. Verordening electriciteits- voorziening. In afwachting van den uitslag van het door Gedep. Staten voorgestelde onderzoek in zake electriciteitsvoorzieninginde provincie schijnt het wenschelyk, zeggen Gedep. Staten, dat geen werken tot het opwekken en verdeelen van electrischen stroom worden tot stand gebracht zonder een vergunning van hooger gezag. Daardoor wordt de gelegenheid geboden tot het geven van voorschrif- ten, eenerzijds om te bevorderen, dat de stroomlevering, waarbij het provinciaal belang zoozeer betrokken is, ook zooveel mogelijk aan dat belang zal ten goede komen, anderzij Is om de mogelijkheid open te houden van overneming der te stichten inricbtingen in een op te richten groote centrale. De Staatsregeering heeft, van dezelfde gedachte uitgaande, een ontwerp van wet ingediend, waarbij de stichting van de boven- bedoelde werken niet zonder concessie van Rijkswege wordt veroorloofd. Intusschen is het aan gegronden twijfel onderhevig, of dit ontwerp spoedig wet zal worden. Daarom stellen Gedep. -Staten voor een verordening dienaangaande vast te stellen, welke in hoofdzaak overeenkomt met die welke ook in Noord-Holland bi] de Staten is ingediend. Volgens deze verordening zal voor het leveren van electrischen stroom aan derden vergunning van Gedep. Staten noodig zijn. Deze verordening is niet van toepassing op de op het tijdstip harer inwerkingtreding reeds bestaande inrichtingen, zoolang deze haar werkzaamheid niet uitbreiden buiten de gemeenten, op wier grondgebied zij op 1 Juni 1914 electrischen stroom voort brachten of leverden. In de afgeloopen week werden de volgende premiekeuringen gehouden van fokmerries. Oostburg23 Juni. Aangeboden 22 3jarige 54 4—8jarige 11 9 13jarige, waarvan respectievelijk 10, 17 en 7 merries op de bekroningslijst werden gebracht. IJzendijke 24 Juni. Aangeboden 3-26-9; op de bekroningslijst gebracht 0—74. Middelburg 24 Juni. Aangeboden 0-4-3 op de bekroningslijst gebracht 0 22. Goes 24 en 25 Juli. Aangeboden 27-30-6 op de bekroningslijst gebracht 413—1. Cortgene 25 Juni. Aangeboden 7 182 op de bekroningslijst gebracht 37 1. Zierikzee 26 Juni. Aangeboden 12-25-3 op de bekroningslijst gebracht 5100. St. Philipsland 26 Juni. Aangeboden 1125—2; op de bekroningslijst gebracht 5-11-1. St. Maartensdijk 27 Juni. Aangeboden 7162; op de bekroningslijst gebracht 1-5—1. Toen de weduwe Cox onder Otter- sum (Limburg) eieren van den hooizolder wilde halen, stortte zij van de ladder. De reeds bejaarde vrouw werd dood op genomen. De 70jarige P. D. te Assen is Zater- dagavond by het hooiladen van den wagen gevallen en aan de gevolgen overleden. Een bootwerker uit Rotterdam reed Zondag op een motorfiets met een mandje, waarin zijn vrouw gezeten was tusschen Overschie en Delft. Een wielrijder hield zich aan het mandje vast en liet zich zoo meetrekken. Ter hoogte van den zg. Tempel kwam een auto aangereden. De motorfiets kon nog uitwijken, maar de wielrijder kon zijn stuur niet houden en werd door de auto aangereden. Ernstig gekwetst werd hij in de auto opgenomen en naar het Rotterdam- sche ziekenhuis overgebracht. De dienstbode 1914. In de Haverstraat te Utrecht woont een familie, die zich de weelde kan veroorlo- ven er een dienstbode en een loopjongen op na te houden. De jonge man had de eigenschap van vele jonge lieden dezer eeuw, en was bru- taal jegens de dienstbode, die zich door den loopjongen beleedigd achtte. De dienstbode hield van snel en goed recht en gaf den jongeman een pak slaag, dat raak was. Zoo raak, dat de loopjongen by de politie ging klagen over de ramme- ling, die hem vanwege de dienstbode, model 1914, was toegediend. De loopjongen kreeg de vaderlijke ver- maning meedat in onzen tijd een dienst bode geldt voor twee en dat het daarom zaak is, handen thuis te houden en mondje dicht. (U. D.) Sergeant Koster, van het 2e bataljon grenadiers, begaf zich, volgens het Hbl. Zondagochtend per ry wiel van de legerplaats bij Harskamp naar Barneveld. Gekomen op den straatweg BarneveldVoorthuizen, verliet hij het x-y wielpad op het punt, waar deze weg eeij. scherpe bocht maakt en het uitzicht wordt belemmerd door een schuur. Van den anderen kant naderde de auto G 1685; de wielrijder .kwam er dwars voor, werd omgeworpen en onmiddellijk gedood. Terwijl zijn lijk werd overgebracht naar de school te Voorthuizen, spoedde de auto- mobiel zich naar Amersfoort, om zelf aangifte te doen van het gebeurde. Met twee militaire geneeskundigen keerde zij terug, die het stoffelijk hulsel van den ge- doode deden overbrengen naar het militair hospitaal te Amersfoort. Een belasting-commies gehuldigd door de slagers De heer B. Bosma, commies der Rijks- belastingen te Joure, die 1 Juli den dienst met pensioen verlaat, is gehuldigd door de slagers van die plaats. Ze boden hem een fraaien leunstoel aan. Een kloek van Bekkema te Surhuis terveen (Friesland) bevond zich met haar kiekens op het erf, toen een houtekster kwam aangevlogen, een der kiekens pakte en er mee in een appelboom vloog. De moeder-kip vloog de ekster echter onmid dellijk na en viel haar verwoed aan, tot de ekster het kieken wel moest laten glippen. In den strijd tusschen kip en ekster moest de laatste het onderspit delven. Ze werd deerlijk gehavend. Het kiekentje kreupelde een paar dagen, maar is weer hersteld. Maandagochtend is in de nabijheid van Maastricht wegens den hevigen mist een tweedekker, type-Farman, gedaald die dien morgen ongeveer 3 uur te Parijs opgestegen was. Het doel van den tocht was Weenen, doch door den mistverloren deOostenrijksche officier en de mecanicien den koers en moestt n zij te Maastricht landen. Vandaar vertrok men naar Venlo om de reis naar Weenen voort te zetten. Het vliegtoestel was bestemd voor de Oostenrijk- sche regeering. Zondag had zekere K., wonende aan het flaantje, nabij Delft, het paard van zijn broeder zonder diens toestemming te vragen uit het land gehaald, het paard voor diens wagen gespannen en was er mede weggere- den. Hij nam twee kameraden in zijn voer- tuig op, n.l. D. en L. Na een dollen rit naar Scheveningen en terug werd Delft links en rechts doorgetoerd, waarbij het gezelschap steeds meer onder den iuvloed van sterkeu drank geraakte. De gevolgen bleven niet uit. Op den hoek van de Groote Markt te Delft werd een werkman die daar met zijn vrouw liep te wandelen, tegen den grond ge stagen. Hij werd een winkel binnengedragen; waar hij door doctor Waszink werd verbon- den en daarna per rijtuig naar zijn huis vervoerd. K. en D., die zich tegen de politie verzetten, zijn gearresteerd, doch eerst gis- terochtend losgelaten. L., die niet opge- bracht werd, is later iu een vechtpartij op de Molslaan te Delft door een messteek ernstig verwond. Haast bekeurc! Johannes Slijpman en zijn vrouwtje hebben smakelyk gegeten. De nieuwe aardappeltjes waren voor het eerst geen kaaskoppen de groote boonen waren verrukkelijk het vleesch zooals het in lange niet geweest was Slijpman en zijn vrouw waren dus in de beste stem ming en, terwijl de meid de tafel afruimde en thee zette, vonden ze, dat het zonde was in huis te blij»en en dat ze eigenlijk het best deden de fietsen voor den dag te halen. Een tochtje in den omtrek, dat ging nog best voor het donker was. En een mooien avond, daar moest je van profiteeren, van den winter kwam er toch niets van en alle a vonden had Johannes ook niet vrij. Dusde karretjes van stal en opgezadeld Een kopje thee, dat kon nog net en dan ging bet den straat weg af en den landweg op, voorts langs groene weiden met grazend vee, langs slooten met kwakende kikkers, langs molens en boerenwoningen, langs plassen en riet- gewas. Ver naar buiten in het vrije, wijde Hollandsche landschap, Man en vrouw naast elkaar, dan weer ach- ter elkaar, pratend en schertsend, als toen ze nog jong waren en spraken van hun liefde en toekomstplannen. Want Johannes en zijn vrouwtje zyn al vele jaren getrouwd en, schoon de toekomst plannen niet alle zijn verwezenlijkt en heer ooievaar hun adres nooit heeft gevonden, hun liefde is onvergankelijk gebleven, en ze doen nog als jonge menschen, die elkaar voor het eerst hebben gevonden. En zoo is het gekomen, dat de weg wel lang was, maar de tijd nog te kort en de duisternis is ingevallen voor zij het hebben bemerkt. De duisternis en ze hebben geen fietslantaarns. O, jeminee 1 Naast de fiets, daar is geen denken aan, dan zijn ze om twaalf uur nog niet thuis. Vooruit dus maar, zonder licht, op hoop van zegen En zoo rijden Johannes en zijn vrouw langs de stille, donkere wegen, geluidloos, stadswaarts. Totdat, daar plotseling voor hen staat de dienaar der wrekende ge- rechtigheid, de handhaver van orde en gezag van het boerendorp. Het oog dat waakt. Krelis de veldwachter met zijn zwaard en zijn stok en zijn notitieboekje. Johannes weet wat dat zeggen wil en stapt kalm af en zijn vrouwtje volgt, sid- derend, zijn voorbeeld, in haar verbeelding reeds ziende het cachot en het harde stroo- leger met een kruik water en een homp hard brood er naast, zooals ze heel het somber gevangenis-interieur kent, uit de opera. Haar eenige hoop is haar Johannes, die met gepaste vrijmoedigheid, den handhaver der wet tegemoet treedt en dezen zijn taak zal vergemakkelijken. Ik heet Johannes Maar verder komt Johannes niet. Want terwijl de boerenveldwachter moeizaam op- schrijft, op den tast, omdat bet zoo donker is J. o. h. a. n. n. e. sen nog vraagt is het niet Johannus, met een //nus" op het eind schiet den sluwen Slijpman eensklaps een kostelijk idee te binnen. En hij vervolgt Ik heet Johannes J. o. h. a. n. n. e. s. met een pnes". Maar mag ik u eens een vraag doen Loopt u dat heele land avonds af, zonder politiehoud In deze welvarende gemeente geen politiehond Dat is al te erg. Daar moet ik toch eens over spreken. In Den Haag, aan het departement van justitie, waar ik werk, zijn ze van meening dat ze hier overal politiehonden hebben, dat er geen politieman 's avonds uitgaat of hy is vergezeld van zoo'n schrander dier en nu zie ik, dat er nog veldwachters zijn, die van die hulp zijn verstoken. Dat mag niet. Morgen zal ik den Minister er op attendeeren, morgen aan den dag, hoor. Hoe is uw naam, veldwachter En meteen haalt Johannes zijn notitie boekje voor den dag en schrijftKrelis Nouwman, 43 jaar, gemeenteveldwachter en onbezoldigd Rijksveldwachter, geen politie hond. Waarna hij 't boekje dichtslaat, een sigarenkoker voor den dag haalt, een sigaar aan den handhandhaver der wetpresen- teert, er zelf een opsteekt en vraagt Zoudt u graag een politiehond hebben 's Veldwachters gelaat straalde. Of hij een politiehond wilde het was zijn vurigste wensch, maar de gemeente kwam er niet in. Ze waren zoo schriel hier, och lieve deugd. Als meneer dat eens wist. Ja, ja, zei meneer, ik kan wat dat betreft niets beloven, Je salaris, bedoel je. Maar je bent op je post, dat zie ik en daar kan ik over spreken, morgen met den Mi nister. Wie weet, wie weet Maar wat ik wel beloof dat is een politiehond, dien zal ik je morgen doen toekomen. Morgen of op zijn laatst overmorgen. Dag Nouwman Dit zeggende stapt Johannes Slijpman weer op de fiets. En gevolgd door zijn vrouwtje, die in moeielijke omstandigheden altrjd het voorbeeld van haar heer gemaal volgt en zachtjes hem nazegt//Dag Nouw man rijdt hij met een kalm gangetje stadwaarts. Een klein uurtje later zijn beiden veilig en wel in de Proveniersbuurt thuis, zonder proces-verbaal, zonder kennismaking met de sombere kerkermuren. En den volgenden dag, 's avonds ontvangt i Jy""i ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2