ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6088. Dinsdag 30 Juni 1914. 54e Jaargang. BLANCA'S BBHEItf. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. "^rsSGTrschiint Maandag-, Woepsdap- en Vrydagavcnd, ultgezonderd op Feestdagen, Ml de Firma P. J. YAH DE SAMBE le Ter Neuzen BUITENLAND. F 8 DIL L 8 T 0 N. Moord op den Troonopvolger van Oostenrijk en zijn Gemalin. Per 3 maanden binnen de stad 1.—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook b.j alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 uur op den dag der uitgave. A L B A H I E. NEUZENSCHE COURANT Volgens een bericht aan de //Matin zijn de Nederlandsche officieren, majoor Verhulst en kapitein Reimers, die te Elbassan ge- vangen zaten, door de opstandelingen vrij- gelaten, die hen naar Durazzo terugstuurden, zonder zich verder over hen te bekommeren. De door de opstandelingen te Elbassan en aan de Semeni-rivier veroverde kauonnen zullen op de hoogte van Rasboel, vlak tegenover Durazzo opgesteld worden. De opstandelingen hebben zich in dat heuvel- achtig terrein goed versterkt. De //Matin - correspondent te Durazzo ziet den toestand zeer donker in: //Wij gaan naar bet eind van de debacle", tneldt hij, De rebellen naderen Walona, de regeeringstroepen voor zich uitjagend. Walona zal spoedig vallen. Hier (te Durazzo) heerscbt volledige demo- ralisatie. Men neemt niet eens de raoeite om te verbergen dat alles verloren is. De rebellen hebben zonder moeite verlenging van den wapenstilstand verkregen en ge- bruiken dien tusschentjjd om bun strijd- kracbten samen te trekken. Met hun eischen zal vermoedelijk niet te schipperen zijnMen zal ze moeten aannemen of afwijzen. Een der eischen is, verwijdering van alle vreemdelingen uit Durazzo. De vorst moet dan ook weg. De rebellen eischen dat hun moefti (hoogepriester) door den sjeik-al-Islam te Konstantinopel zal worden benoemd. Volgens het ,/Berl. Tagebl." is vorst Wilhelm ontevreden, dat de mogendheden hem niet den financieelen en raoreelen steun gegeven hebben dien hij verwachtte, toen hij de opdracht van Europa aannam. Volgens berichter. uit de omgeving van den vorst moet hij van plan zijn, zich beroepend op deze omstandigheid, de regeering neer te leggen, zoodra hij de overtuiging gekregen heeft, dat hij zich met eigen krachten niet staande kan houden. Te Durazzo wordt tegengesproken, dat Prenk Bibdoda, het opperhoofd der Mirdieten, die den vorst steunt, zou zijn gevangen genomen. Men hoopt nog dat Bibdoda iets voor vorst Wilhelm kan dosn, en er is een afgezant van den vorst met een eigenhandig schrijven naar den Mirdietenchef vertrokken, met een dringend beroep om hulp ter ver- jaging van de opstandelingen. De Alba- nee sche troepen, die te Durazzo ter beschik- king van den vorst staan zijn daartoe niet meer in staat. De Mirdietenchef Marko Gioni te Durazzo, weigert verder aan uitvallen tegen de opstandelingen deel te nemen, daar hij alleen tot bescherming van den vorst is gekomen. De wapenstilstand, die tot Donderdag- avond verlengd was, is nu tenslotte toch geeindigd, naar gemeld wordt op aandringen der Nederlandsche officieren. Zjj onder- stelden n.l. dat de rebellen de onderhande- lingen niet ernstig meenden. 'tWas hun 55) Miss Howard keek op van haar mode- journaal, liet haar blik door het venster over de voorbijgangers weiden en ant- woordde: „Wees niet zoo ongeduldig, lieve! Haar komt tante Portia!" Een oogenblik later gingen de deuien open en trad lady Portia binnen. Zij was even mager als haar zuster en had hetzelfde vlasblonde haar, het zelfde kleurlooze ge- laat. lets in haar voorkomen wekte de belangstelling der beide jongedames „Lore", riep zij, „wien denk je, dat ik ontmoet heb? - Dat kan je met raden! Dan was het verstandig, als je hetons dadelijk maar zei, dan stappenwe dadelijk op", antwoordde Leonore in slechten lunn. Lady Portia sloeg daar geen acht op. „Nu luister dan en sta verbaasd zei ze. );Ik zaggraaf Victor Norton!" Portial" ,Ik wist wel, dat u verbaasd zou zijn. Ik" zag graaf Norton heel toevallig bij den ingang van het hotel „Fenton In het eerste oogenblik durfde ik mijn oogen niet ver- trouwen, ikimoest tweemaal kijken om me te overtuigen, dat ik me niet vergiste. Ilij is nog slechts een scliaduw van vroeger. Hij is in tien maanden wel tien jaren verouderd. Je vondt liem mooi, Lore, maar je moest hem nu zien. De oogen liggen diep in hun kassen en zijn trekken staan ziekelijk. Sedert zijn huwelijk is hij dezelfde niet meer. Ik ge- loof, dat dit zijn ongeluk is." alleen te doen om tijd te winnen en hun strijdkrachten te verzamelen. Volgens een bericht van Zaterdag, uit Weenen aan het Berliner Tageblatt, wordt daar een vrijwilligerskorps gevormd, om naar Albanie te gaan. Dien dag stroomden duizenden naar het atelier van den beeld- houwer Gurschner en gaven zich als vrij- willigers op. Lieden van allerlei ouderdom verschenen, gewezen officieren, onderoffi- cieren, studenten en arbeiders. Men zag elegant gekleede heeren, maar ook arme manneD, die blijkbaar zonder werk zijn. 's Middags om vijf uur waren 1200 man aangeworven en driemaal zooveel hadden zich aangeboden. Voor het meerendeel zijn het ambachtslieden van alle mogelijke soort. Het comite neemt geen verplichting op zich betreffende soldij, maar staat alleen in voor het vervoer, de verzorging en uit- rusting. Morgen wordt de werving voort- gezet. Maandag vertrekt reeds de eerste afdeeling vrijwilligers naar Durazzo met vijf dokters en ook eenige verpleegsters. De aangeworvenen vormen een corps, dat zich onder bevel van de Nederlandsche officieren zal stellen. Onder hen zijn niet alleen Oostenrijkers en Hongaren (er is ook een gepensionneerd generaal-majoor bp), maar ook 50 Duitschers een eenige Amerikanen. In het geheel zijn er 10 gewezen officieren bij, o. a. een Bulgaar en een Japaneesch lste-luitenant. Van de werkloozen, die zich aanmeldden, zijn er slechts twee aan- genomen. Het denkbeeld om zoo n corps te vormen is afkomstig van een architect, Wirth genaamd, die sedert eenige maanden in Durazzo woont. De redactie van het Berliner Tageblatt teekent bp dit bericht aan Verledenjaar was een architect van dezen naam te Berlijn. Hij stond toen aan het hoofd van een troep dametjes, waarmede hij in een variete levende beelden vertoonde. De heer Wirth heeft eenige gevechten meegemaakt en kwam toen naar Weenen, met het denkbeeld om er vrijwilligers aan te werven. De beeidhouwer Gurschner nam de uit voering van het plan op zich. Zij beschikken over 100,000 kronen, terwijl het Oosten- rijksch-Albaneesch comite 10,000 kronen heeft gegeven. Bij het expeditiekorps sluiten zich 180 collegianten van de Weensche hoogeschool aan, met een professor aan het hoofd. Zondagavond bracht de telegraaf ons de tijding dat de Oostenrijksche troonopvolger, Aartshertog Frans Ferdinand, met zpne gemalin, de Vorstin van Hohenberg, te Sarajewo, de hoofdstad van Bosniejen Her- zegowina, door een onbekend individu met verscheidene revolverschoten waren gedood. Heden vernemen wij daaromtrent nader Aartshertog Frans Ferdinand van Oosten rijk begaf zich in een rijtuig met zijn gemalin naar het stadhuis van Sarajewo, alwaar eene receptie zou plaats hebben, toen men uit de langs de straat staande menigle met een bom naar het rijtuig wierp. De Aartshertog kon deze bom afweren, en wegduwen, waardoor deze buiten het rijtuig op de straat viel, en daar ontplofte, tenge- volge waarvan de in een volgende auto zittende Graaf Boos Waldeck en de adjudant van dienst luitenant-kolonel Merizzie licht gekwetst werden. Ook onder de toeschou- wers werden 6 personen min of meer ernstig gekwetst. De dader is een letterzetter, zekere Trebinje van Cabrinovichij werd terstond in hechtenis genomen. De Aartshertog vervolgde den weg naar het stadhuis. Toen hij daar was aangekomen, wilde de burgemeester hem toespreken, maar de Prins sloot hem terstond den pas af en zeide„Mijnheer de burgemeester, bij mijn aankomst te Sarajewo, om u een bezoek te brengen, heeft men een bom naar mij geworpen, dat is der bevolking onwaardig. Na eene kleine pauze vervolgde hij //En nu kunt u spreken." De burgemeester sprak toen zpne rede Hit, die door den aartshertog werd beant- woord. Toen het publiek van den mislukten aanslag hoorde, barstte het in bravo s los. Het bezoek aan het stadhuis duurde een half uur. De Prins wilde zich toen met een automobiel naar het ziekenhuis begeven, waar de kolonel was heengebracbt, die door de bom was gekwetst. Op dien rit had een tweede aanslag plaats. Een der leerlingen van de achtste klasse van het lycee, Princip genaamd, van Gra- howo, bevond zich langs den weg dien de Prins reed. Hij loste verscheidene revolver schoten, die helaas maar al te goed doel troffen. De eerste kogel drong langs de rechterzijde in den onderbuik der Hertogin, de tweede raakte den Prins in de keel en sneed den halswervel door. De Hertogin viel bezwpmd op de knieen van haar echtge- noot, die ook terstond buiten kennis was. Het Vorstelijk paar werd terstond naar den Konak overgebracht, waar zij enkele minuten na de aankomst stierven. De dader van de tweede aanslag is ook gearresteerd. Een woedende menigte wilde beiden lynchen. Men gelooft dat bet corn- plot ontworpen is door Bosniakken, die steeds tegen anexatie bij de Oostenrijksche monarchie hebben geprotesteerd. De Aartshertog bevond zich in Bosnie om aan de groote manoeuvres deel te nemen, Het gerucht van een complot tegen den Kroonprins had de laatste dagen de ronde reeds gedaan en de politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, die eveuwel de verschrikkelpk misdaad niet hebben kunnen verhinderen. Frans Ferdinand, aartshertog van Oosten- rijk-Este, was 18 December 1863 te Graz geboren, als oudste zoon van Aartshertog Karel Lodewpk, broeder van Keizer Frans Jozef. Door den dood van Kroonprins Rudolf en van zijn vader werd hij den aangewezen troonopvolger. Op 1 Juli 1900 was hij morganatisch getrouwd metde tot Hertogin van Hohenberg verheven hofdame Sophie gravin von Chotek, nadat hij voor zijn nako- melingschap van de rechten op den troon afstand had gedaan. De daders van den aanslag ontkennen medeplichtigen te hebben gehad en vatten de zaak heel cynisch op. De letterzetter sprong terstond na het werpen van de bom in het water, om te trachten op die wijze te kunnen vluchten. Dat baatte hem echter niet en hp werd dadelijk gegrepen. Op eenige schreven van de plaats waar de tweede aanslag plaats had is een tweede, niet ontplofte bom gevonden. Men ver- moedt dat deze daar door een derde persoon is neergelegd, toen deze bemerkte dat de tweede aanslag gelukt was. De noodlottige tijding werd terstond naar Keizer Franz Jozef geseind, die zich te Ischl bevindt. Hij weende, toen hij het gebeurde vernam, zeggende//Mij wordt hier op aarde niets gespaard Nu, dat zich tijdens zijn leven in zijne naaste familie verschillende noodlottige gebeurtenissen voordeden is bekend. Hij trok zich terstond in zpne apartementen terug. Het medelijden met dezen grjjzen Vorst, is algemeen. Men vreest, dat het gebeurde op zijn algemeenen toestand, ook in verband met zijn hoogen leeftijd, van grooten in- vloed zal zijn. Alle feesten in het land zijn afgezegd. Te Weenen kwam de tijding, op een oogen blik dat men volop in de feestvreugde zat, en men wilde er eerst geen geloof aan schenken. De nieuwe Troonopvolger, Aarthertog Franz Jozef, is 27 jaar oud. Hij is een neef van den Koning van Saxen en is ge- huwd met Syta van Parma. Hij is luitenant- kolonel bij de infanterie, en spreekt vloeiend Duitsch, Tzechisch, Hongaarsch en Fransch. TER NEUZEN, 29 Juni 1914. Het w ee r b e ri c h t van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.1 Horta. Laagste barometerstand 747.5 Haparanda. Verwachting tot den avond van 30 Juni Meest matige zuidwestelijke tot noord- westelijke wind, zwaar bewolkt, eenige kans op regen of onweer vooral in het noorden, koeler. Bij Ministerieele beschikking is met ingang van 1 Juli a.s., P. A. de Doelder alhier benoemd tot electricien-hulpmachinist bij de Rpkselectriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen te Ter Neuzen. De sergeant bp het reserve-kader D. W. Rommel, van Ter Neuzen, is be- vorderd tot vaandrig. Zaterdag reed een camion met een paard er voor gespannen in redelijke vaart van den april van de Noordstraat naar de Vlooswjjkstraat. Op de helling geraakte het lamoen van den wagen los. Het paard liep daarmede de Vlooswijkstraat in, doch de nu onbestuurbare wagen maakte een zwenking naar het Nieuwediep en reed daar door de vaart die hij bezat tegen den winkel van den bakker Van der Plassche, wiens winkelruit daardoor gebroken werd. 0 c Zondagavond gaf het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden" een concert in ffDe Buiten-Societeit" alhier. Dit werd begunstigd door zeer fraai weder en het bezoek was dan ook redelijk. Het muziek gezelschap voerde het programma op ver- dienstelpke wijze uit. Naar wij vernemen zal aanstaanden Donderdagavond door het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden" een concert worden gegeven op de Markt. Een Finlander, zekere G. T., matroos aan boord van het alhier liggende Noorsche stoomschip /,EUa" bevond zich gisteren namiddag in dronken toestand op de Axel- sche brug en trok in zijn brooddronkenheid van een der daar passeerende meisjes een armband van den arm. De brigadier der marechaussee en de agent van politie Sol zagen hetgeen plaats greep en namen den matroos in arrest. Bij fouilleering op het politiebureau werd de armband op hem bevonden. De matroos zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Volgens mededeeling van het Loods- wezen werden de volgende minste diepten gevonden op de reden van Biervliet bij den W.lijken uitloopmiddenvaarwaters 20 d.Maan den spitsetonskant 22 d.M., aan de stompe- tonskant 21 d.M.; in de Oude Everingmiddenvaarwaters 65 d.M.; in de lijn der stompe tonnen Nos. 1, 2, 3, 4, 5 en 22 (Everingen) resp. 37, 50, 61, 45 en 63 d.M.; in de lpn der spitse tonnen, B met bol, Nos. 1, la, 2, 3. 4 en rood en zwart hor. gestr. kogelton No. 21 met kegel (Everingen) resp. 42, 79, 63, 61, 56 en 68 d M. in het Schaar van Walsoorden in de lijn der stompe tonnen No. 30 (Zuidergat), 1, 2, 3 en zwarte lichtboei No 36 (Zuidergat) resp. 42, 50, 32 en 45 d.M.in de oude lichtenlpn (Magere Merrie in middelste berm- licht) 38 d.M., in de nieuwe lichtenlijn (Magere Merrie in W.lijken bermlicht) 48 d M. De O.lijke uitloop van het Schaar van Waarde kan met 22 d.M. bevaren worden in de lijn stompe ton No. 6zwarte licht boei No. 43 (Nauw van Bat.) „Ieder moet de gevolgen van zijn daden dragen", sprak Leonore koel. „Ik heb geen medelijden met hem", en haar hoekige trek ken werden nog scherper. Gravin Portia knoopte langzaam delinten van haar hoed samen en lachte boosaardig. „Ik denk toch, dat je nog wel een woord van medelijden voor hem zou hebben, als je hem zag", zei ze. „Maar laten wij daarover zwijgen en liever naar het modemagazijn van Morabeau gaan; het is imeer dan tijd. Weinige oogenblikken later rolde het rij tuig der gravin met de drie dames weg. ,,Wat heb je met graaf Norton gepraat, Portia?" vroeg Leonore, nu wat lager van toon. Wat heeft hij je gezegd?" „0, weinig, heel weinig! Ik voor mij deel de algemeene opinie, dat hij zwak van hoofd is. Op mijn deelnemende vragen naar zijn lang weg blijven en wat hij al dien tijd ge daan had, antwoordde hij: Ik heb niets gedaan. Denk eens, lady Carley leeft hier hi Londen zeer teruggetrokken, God weet waar! Hij vertelde, dat als de natuurlijkste zaak ter wereld! Hij kwam volstrekt niet op de gedachte mij te vragen, hoe ik of mijn man het maken, maar nam plotseling zijn hoed voor mij af en weg was hij. Leonore antwoordde niets, maar opeens boog zij ver vooruit. Zij sloegen de Oxford- straat en en onder den stroom menschen bemerkte zij de magere gedaan te van een vrij langen lichtblonden man. „Portia", riep zij met gedempte stem, „kijk daar eens! Is dat graaf Norton niet?" „Ja, waarlijk, en hij heeft ons ook gezien. Koelsier, stilliouden! Hij moet mee, of hij wil of niet! Mijn waarde graaf Norton, wat een gelukkig toeval! Mijn zuster Leo- I nore sterft bijna van ongeduld u weer te zien. Kom stap in. Er is nog een plaats open en het doet ons alien veel genoegen u te ontmoetten! Mary, ik stel je voor graaf Norton, een Intiemen vriend van ons huis. Miss Howard, mijn nicht!' Tegenstand was onmogelijk. Het volgende oogenblik reed het rijtuig voort. graaf Norton zat er in. Haar zuster had nietoverdreven. daclit Leo nore. Zijn blond haar was verbleekt, maar niet van ouderdom; zijn oogen misten den vroegeren glans, hij was bijna niet te ho - kennen. Voortdurend scheen hij rond te zien naar iets dat hij zoclit of verwachlte te zien. Zijn gelaat stond verstrooid en uit zijn gesprek bleek, dat hij het grootsle deel van zijn afwezigheid in Amerika had door- geObracht. In Amerika? De beide zustei s wisselden een blik van verstandhouding. Daar was die vreemde ongetwijfeld, die Bertha Darrell! Hadden zij elkaar weer- gezien? Men bereikte het modemagazijn. „Graaf Norton, u gaat natuurlijk mee", beval gravin Portia met verleidelijk lachje. „Wij zijn spoedig gereed met onze zaken!" Dc graaf bood haar den arm en geleidde haar naar binnen. Gravin Portia had verscheidene dingente bestellen. Aan een avondtoilet moesten eenige veranderingen gejmaakt worden, die de winkeljuffrouw nauwkeurig aanteekende. Na het nieuwe garneersel bij elkaar gezocht te hebben, riep zij naar binnen: „Juffrouw Stuart!" Een zacht „ja" was het antwoord, maar graaf Norton klonk dit woord als een don- derslag in de ooren. Juffrouw Stuart kwam in den winkel en nam vande winkeljuffrouw de japon in ontvangst met de noodige aan- wijzing voor het veranderen. Het was vrij donker in het magazijn, slechts een oogen blik viel het heldere daglicht op haar gelaat, voor zij verdween. Graaf Norton stond, als was hij uit een diepen langen slaap ontwaakt. Hij had geen gelaat kunnen zien, alleen had hij een ge- daante bemerkt, maar dat „ja" had hem geroerd tot in het diepst van zijnziel. Zou 'twaar zijn? Of was het een wreede ver- gissing? „Beste vriend", sprak gravin Portia, „hier hebben wij onze zaken afgedaan. Wij kun nen gaan!" De graaf geleidde haar naar het iij.iuig. Welke verontschuldigingen hij aanvoerde, wist hij zelf niet goed, maar hij zag het rijtuig wegrollen, terwijl hij zelf op den hoek van de straat bleef staan en den uitgang van het modemagazijn sclierp in liet oog hield. I Had graaf Victor, Bertha zijn Bertha eindelijk teruggevondenSedert tien lange, lange maanden, zocht hij te vergeefs naar de vrouw, die hij verloren had. Leefde zij, of was zij'dood? Niemand wist het. Zij was in de iwijde wereld ondergegaan zonder eenig spoor na te laten, of sleet in kommervolle omstandigheden haar treurig leven. Ruste- loos zocht hij haar dag en nacht; al liet mogelijke had hij gedaan om liaar te vinden hij was naar Amerika gegaan in haar vroe- gere omgeving onderzoek gedaan alles te vergeefs. Eindelijk zag hij het nuttelooze van zijn zoeken in en keerde naar Engeland terug. Zoo waren tien maanden verloopen, en in dien tijd had de gelijkenis op Bertha hem tallooze malen op een verkeerd spoor ge- bracht. Ook deze stem, die hij daar ge- lxoord had, daar twijfelde hij niet aan ook deze istern zou hem slechts bittere teleur- stelling bereiden. De tijd van werken zou weldra afgeloo- pen zijn en dan zou die juffrouw Stuart wel op straat komen om naar huis te gaan. Zes uur! Zeven uur! Hij was koorts- achtig opgewonden, toen hij een half dozijn modenaaisters den winkel zag verlaten. In de schaduw teruggetrokken keek hij nauwlettend naar het gelaat der meisjes. Daarherkende hij de gedaante, die hij in den winkel zag. Het licht viel op haar gelaat, juist toen zij dat met den sluier be- dekte. Hier was geene vergissing mogelijk zij was het! zijn Bertha! Een oogenblik draaide alles voor zijn oogen; hij waggelde als een dronkaard, die naar een houvast zoekt; toen ver- zamelde hij al zijn geringe kracht om haar te volgen. Zij was hem reeds dertig a veer- tig schreden voor en zij stapte goed door. Hij hijgde, terwijl hij al zijn geringe krachten inspande om haar in het oog te kunnen blijl- ven houden. Aan het eind van de Oxfordstraat kon men bijna niet door de menigte heenkomen; maar hoewel Bertha vlug overstak, toch zag hij haar nog. Ook hij stak nog tusschen de rij- tuigen door, de straat over, maar toen be- gaven hem zijn krachten. De bodem scheen onder zijn voeten weg te zinken, terwijl hij in zijn hart een snijdende pijn voelde, alsof daar een mes werd ingestoken. Gelukkig greep hij nog een lantaarnpaal, terwijl hij den koetsier van een huurrijtuig met de andere hand een wenk gaf. Nauwelijks kon hij nog zijn adres stamelen en toen zakte hij half bewusteloos in het rijtuig neer. „Nou, die heeft ook te diep in hetglaasje gekeken", mompelde de koetsier, terwijl hij de zweep over de paarden legde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1