predikbeurten. Yereeniging Yoor Christelijke verpleging van krankzinnigen in Zeeland. Provinciate Staten van Zeeland. Loop der bevolking van Ter Neuzen. rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. TER NEUZEN, 2G Juni 1914. Het w e e r b e r i c h t van het meteorolo- giscb instituut te De Bilt van heden, luidt ^Hoogste barometerstand 776.6 Horta. Laatste barometerstand 748.5 beydisfjord. Verwacbting tot den avond van 27 Juni Zwakke tot matige noordoostelijke tot noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar- schijnlij'k droog weer, iets warmer. Met inbegrip van wat te Sluiskil en Driewegen gecollecteerd is, bedraagt de opbrengst 173,67 terwijl na aftrek der onvermjjdelijke kosten 162,17 is verzonden aan de hoofdcommissie van het Hoefijzer- verbond. Bet bouwen van een kantongerecbts- gebouw alhier, op 1 Juni j.l. aanbesteed van wege het Departement van Justitie is thans gegund aan den laagsten inschnjver, den heer J. Elfrink alhier. Uoor drukke werkzaamheden heeft de heer J. W. A. G. Baron Collot d'Escury bedankt als lid der centrale commissie voor keuring der gewassen te velde. In zijn plaats is benoemd de heer G. Vogelvanger te Hulst. De aanvragen uit de aid Hulst zullen dus door dezen behandeld worden. Bij Ron. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Elisabethpolder de heer P de Jonge te Biervliettot gezworene van den Kruispolder de heer P. Lemsen te Hontenisse. In de algemeene vergadering van de Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigen van spiegelglas, glazen voor- werpen en chemische producten te Sas van Gent werden balans, winst- en verliesrekeuing goedgekeurd en het dividend bepaald op 8 °/0, in den raad van beheer werd voor den tijd van zes jaar herkozen de heer De Bantel. Op 60jarigen leeftijd is te Huijbergen overleden de ZeerEerw. heer pastoor Chr. W. Oomen. De overledene was ook enkele jaren pastoor te Boschkapelle. Pastoor Oomen was een zeer geacht en bemind priester, die de lielde en toege- negenheid zijner parochianen wist te ver- werven. Met den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde lijn Ter Neuzen-- Vlissingen—Breskens—Ter Neuzen werden in 1913 vervoerd 213599 passagiers met een ontvangst van 104.937,92. De totale ontvangsten bedroegen 159.958,66 en de uitgaven 167.247,05 alzoo een kwaad slot van 7.288,39. Met de lijn Wal- zoorden—Vlake werden vervoerd 3ol75 passagiers met 15.7*40,821/^ opbrengst, de totale ontvangsten bedroegen 24.376,9272 en de uitgaven 32.861,92, alzoo een kwaad slot van 8.484,99V3. De tram Hansweert—Vlake aansluitend op deze boot, vervoerde sedert de opening op 2 Juni 1913 17374 passagiers met een opbrengst van 1937,95, de totale ontvangsten bedroegen 3.446,75 en de uitgaven 6.431,25V, alzoo een kwaad slot van 2.984,501/,. Ten slotte werden met den dienst op de Ooster-Schelde lijn Middelburg Zierikzee vervoerd 37384 passagiers met een opbrengst van 28.160,55. De totale ont vangsten waren 43.749,57 en de uitgaven 74.315,28V, dus een kwaad slot van 30.565,71 Va- De exploitatie van deze diensten leverde dus aan de Provincie een totaal kwaad slot op van 49 323,601/,. In de week van 17 tot en met 23 Juni kwamen uit Zeeland ter kennis van den gezondheidsraad, 2 gevallen van rood- vonlAe Hontenisse, 1 geval dier ziekte te Vlissingen en te Breskens en 1 geval van diphteritis te Haamstede. Uit Gent schrijft men aan de M. Crt., dat daar 19 Juli a. s. een Antwerpsch orkest van 114 uitvoerders en een koor van 800 zangers en zangeressen uit die stad, ver- meerderd met 800 kinderen uit eerstge- noemde stad, onder leiding van Edward Keurvels de Rubens-cantate zullen ten ge- hoore brengen. Vooraf gaat de Einder- cantate ,/De Wereld in". ZAAMSLAG. Wegens ziekte van den tegenwoordigen titularis is door het gemeentebestuur tot tijdelijk gemeenteveldwachter en bode-con- cierge aangesteld de heer F. Hamelink, onbezoldigd rijksveldwachter. SAS VAN GENT. Bij de Donderdag alhier gehouden keuring voor de militie voor de lichting 1915 werden van de 12 ingeschrevenen dezer gemeente die zich ter keuring aanmeldden 4 afgekeurd. Van de ter keuring voorkomende 9 inge schrevenen van Philippine werden 3 voor den dienst ongeschikt verklaard en van de 14 uit de gemeente Westdorpe 4. SINT JANSTEEN. In de vergadering van ingelanden van den polder St. Jansteen, werd Dinsdag als gezworene van dien polder benoemd de heer A. de Beule alhier. De keiweg der Heidestraat alhier (verbinding met HeikantAbsdale) is thans voltooid en is daardoor een flinke verbete- ring ontstaan, die vooral bij slecht weer wel gewaardeerd zal worden. KOEWACIIT. Gisteren werd bij Ron. besluit benoemd tot burgemeester der gemeente Roewacht de heer A. F. J. M. Dierick aldaar. Naar ODze correspondent meldt, werd te Roewacht, na het ontvangen dezer tijding allerwege de vlaggen uitgestoken en gingen velen den benoemde gelnkwenschen, terwijl de fanfare den heer Dierick eene serenade bracht. Door de politie alhier isaangehouden en naar Middelburg overgebracht zekere Z die met de justitie nog eene rekening te ver- etfenen had en daarvoor naar Belgie was gevluchtterwijl hij zijn vrouw en kinderen onverzorgd achterliet. De kinderen zijn door den Voogdijraad aan het ouderlijk gezag onttrokken en worden thans in een gesticht te Breda verpleegd. Als een bewijs, dat in den laatsten tijd door Belgische handelaars groote hoeveel- heden vlas in ons land zijn opgekocht, kan dienen, dat volgens opgave van het Belgisch ministerie van financien in de maand Mei uit ons land naar Belgie zijn vervoerd 8.149.967 R.G. rueest onbewerkt vlas eene hoeveelheid, die verre den invoer uit Rusland en Frankrijk overtreft. Jammer, dat de prijzen zoo laag blijven. OSSENISSE Gisteren werd te Ossenisse door het bestuur van het waterschap „De vereenigde polders van Ossenisse" aanbesteed het leggen van een berm tegen den zeedijk van het waterschap tusschen de dijkpalen 20 en 26, ter lengte van 564 M., met het bekleeden van het voorbeloop van dezen berm met Vilvoordsche steen en zetbasalt. Hiervoor werd ingeschreven doorde heeren: J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 20.941, M. Jacobs te Goes voor 20.870, W. M. Ferdinandusse te Biezelirge voor/ 20.801, E. vande Bossche te Philippine voor /20.444, D. Tholens te Ter Neuzen voor 20.690, J. F. Adriaanssens-Polfliet te Hontenisse voor 20.375, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 20.310, L. van de Velde te Bruinisse voor 19.559 en 19.259, J. A. Meertens te Hoek voor 18.895 en j 18.570 en J. Wolfert te Hoek voor 18.850 en 18.550. De inschrijvers die ook voor een lager bedrag inschreven, schreven voor het hooste bedrag in voor uitvoering van het werk in zetbasalt, terwijl het laatste bedrag geldt voor gedeeltelijke uitvoering met Vil voordsche steen. Het werk is aan den laagsten inschrjj ver gegund voor de som van 18.550 ter uitvoering naar zijne keus. MIDDELBURG Heden werd o.m. aan onze stad een be zoek gebracht door leerlingen der openbare school van Zaamslag. Deze bezochten het stadbuis, het museum en de bioscoop. Ook werd door dit gezelschap een bezoek ge bracht aan Vlissingen. In de heden te Middelburg gehouden vergadering van bovengenoemde vereeniging, onder voorzitterschap van Ds. J. H. Donner uit Breda, werd door den secretaris, den heer P. J. de Rruijter uit Middelburg, het jaarverslag over 1913 uitgebracht. „Met dank aan onzen God aldus vangt het verslag aan mogen wij terugzien op het afgeloopen jaar, waarin ons vele zege- ningen ten deel vielen. Het was een jaar van aanmerkelijken vooruitgang." Uit het verdere verslag vermelden wij het volgende Het getal afdeelingen werd met drie vermeerderd namelijk te Breskens, West- kapelle en Zoutelande. Door den voorzitter, den geestelijken verzorger en vele anderen werd spreekbeurten vervuld in het belang van Vereeniging en Stichting. Dokter G. F. Gezelle Meerburg, die tijdelijk als geneesheer-directeur optrad werd 1 Februari jl. definitief als zoodanig benoemd. Het was een oorzaak van groote vreugde dat dokter Tumbelake zich wilde beschikbaar stellen om de stichting, ook wanneer zijn tijdelijke benoeming zou zijn opgehouden, te dienen. Voorts trad als tijdelijk geneesheer op dokter Valiien, terwijl dokter Schouten uit Bergen op Zoom als waarnemend geneesheer en dokter Merckens uit Vlissingen als chirurg aan de stichting verbonden bleven. Uit het in het jaarverslag opgenomen verslag van den geneesheer-directeur blijkt dat het verpleegpersoneel op 1 Januari bestond uit 9 adspirant-, 11 leerling- en 6 gediplomeerde verplegers en uit 16 adspi rant-, 10 leerling- en 2 gediplomeerde ver- pleegsters. In dienst traden in den loop van het jaar 7 adspirant- 1 leerling- en 2 gediplomeerde verplegers en 17 adspirant- en 2 gediplomeerde verpleegsters. De ver- trokkenen waren 9 adspirant-, 2 leerling en 2 gediplomeerde verplegers en 9 adspirant-, 2 leerling- en 2 gediplomeerde verpleegsters. Deze mutatie, vooral onder het mannelijk personeel, wordt groot genoemd. Het salaris van het verplegend personeel werd aan- merkelijk verbeterd. Het verplegend per soneel betoonde zich' over het algemeen ijverig en nauwgezet. Er werd met toe- wijding gediend. Het getal verpleegden klom van 322 (163 mannen, 159 vrouwen) tot 338 (169 mannen en 169 vrouwen). Opgenomen werden 112 patienten, afgevoerd 41 over- ledenen en 59 ontslagenen. Van de op- genomenen waren er 38 boven de 50 jaar en 29 boven de 60 jaar. Van de over- ledenen 20 boven de 50 jaar en 15 boven de 60van welke 20 er minder dan een jaar en van welke 15 er 8 minder dan een jaar waren verpleegd. Door verscbillende patienten werden ernstige pogingen tot zelfmoord gedaan welke gelukkig konden worden verijdeld. Ook kwamen bij som- migen pogingen tot ontvluchting voor, alien werden meestal na korten tijd weder teruggebracht. Aan de voeding werd veel zorg besteed en naar afwisseling gestreefd. Zooveel mogelijk werd den patienten werk verschaft, voor de mannen speciaal buiten- werk, namelijk kruiwerk en matten maken, voor de vrouwen brei- en naaiwerk, keuken- werk, aardappelen schillen, behandeling van droge wasschen. Ook voor ontspanning door wandelen en het lezen van boeken uit de bibliotheek werd gezorgd, er zijn thans 143 boeken waarvau gemiddeld 20 per week worden verstrekt. Een projectie-lantaarn vermeerderde het aan- tal middelen tot ontspanning en was menigen avond een gelielkoosd ontspanningsmiddel. Door de meisjesvereeniging werd de ge- legenheid gemaakt om 4 rijtoeren ieder met 40 patienten te maken, waarbij de Wouwsche plantage werd bezocht, waar men dank zij het welwillend verleend verlof van den eige- naar in de fraaie bosschen kon wandelen. De Eoningin's verjaardag en Eerstfeest wer den vroolijk gevierd, het laatste dank zij de milde gaven ook nu weer door den voor zitter verzameld. Het terrein verkreeg beter aanzien, eenige wegen werden verhard en er werd nieuw aangeplant. Gazons werden gelegd en ook heesters en bloemperken. Twee H.A. bosch werd in weiland omgezet. Een ander stuk grond, tot hiertoe een uitgegraven zandkuil, werd door de patienten in orde gebracht ook dat zal weide worden. Door het dempen van sloten, het amouveren van houtkanten werden 2 H.A. grond bijgewonnen. Ofschoon de opbrengst van groenten minder was dan andere jaren, had men toch genoeg voor eigen gebruik. Aard- beien brachten 16 H.L. op, die alien aan de patienten werden verstrektframbozen 150 E.G., waarvan jam werd gemaakt. De boomgaard die 500 jonge boomen telt, leverde nog niet veel op. De boerderij ging in eigen beheer over. De Geesteiijke verzorger rapporteert, dat hij behoudens zijn vacantie-Zondagen, wanneer meestal Ds. Donner zijne plaats vervulde, geregeld des voormiddags en na- middags mocht optreden. Het kerkbezoek was goed. Januari voorm. 96, nam. 95. December voorm. 107, nam. 105. Van de vijftig patienten, die in 1913 de stichting verlieten, waren vele trouwe kerk- gangers, die ook nietongezegendheengingen. De vergadering was druk bezocht. Naar aanleiding van het tienjarig bestaan, werd bij de opening een terugblik geworpen op de geschiedenis der stichting en hare uitkomst. In de commissie voor het nazien der rekening werden gekozen de heeren A. de Neling en Mr. L. van Andel te Middelburg, en W. J. de Wolff te Tholen. Tot algemeene secundus werd benoemd de heer H. J. Tichelman te Vlissingen. Als bestuurslid werd herkozen de heer J. J. de Jager te Ter Neuzen en gekozen de heeren A. Wisse te Zaamslag, L. Bouma te Middelburg en J. H. Blum te Aagtekerke. Het wetenschappelijk slot der vergadering werd ditmaal geleverd door Dr. D. Schermer, geneesheer-directeur voor de stichting voor zenuwlijders te Zeist, die sprak over „de Waan". ZOMERZITTING 1914. Uit de thans verschenen stukken voor de Provinciate Staten, blijkt dat het getal der opcenten verleden jaar bedroeg 39 op de gebouwde, 31 op de ongebouwde en 25 op de personeele, thans wordt voorgesteld 41, 33 en 28. De geldleening van 935,000 zal worden aangcgaan tegen een rente van ten hoogste 41/, pet. en aflosbaar ten hoogste in 20 jaar. Voorgesteld wordt de opneming van kas- geld zoo te wijzigen dat tot 100,000 tegen een rente, als bij de Nederlandsche 3ank gebruikelijk mag worden opgenomen, terwijl het kasgeld van de provincie tot ieder bedrag mag worden nitgezet. Voorgesteld wordt het reglement op de wegen en voetpaden zoo te wyzigen, dat geen vuilnis enz. op wegen en voetpaden mag worden geworpen, en dat alvorens kunstwegen met voertuigen te berijden, de wielen van aarde en modder moeten worden ontdaan, terwijl ook verboden zal zijn die wegen te berijden met voertuigen met ljzeren wielbanden, die uitsteken. Boomen zullen op aanwijzing en Burg, en Weth. tot zoodanige hoogte moeten wor den opgesnoeid, dat zij niet schadelijk zijn voor het verkeer, en zullen op last van Gedep. Staten de boomen moeten worden verwijderd. Nadat twee zaken een wegens diefstal en een wegens heling, waren uitgesteld wegens het niet verschijnen van een minder- jarige beklaagde uit de eerste en een getuige uit de tweede zaak, was aan de orde de zaak tegen de loodgietersknechts L. M. A. H. en D. J. uit Middelburg, beklaagd van veroorzaken lichamelijk letsel door schuld. Toen op 18 Mei aan de kazerne op het dak werd gewerkt, viel een bok, waarmede de leien werden opgeheschen, doordat een touw brak. De bok viel op een jonge man, bij wien de dokter een lichte herssenschud- ding constateerde. Tegen de beide be- klaagden, die de bok hadden bevestigd, werd 3 dagen hechtenis geeischt. Op 3 Mei 1914 waren de opperwacht- meester L. Bekaert en de wachtmeester E. van Driessetre, beiden van de Belgische gendarmerie te Moerbeke, te Roewacht (Belgie), toen zij van af Hollandsch grond- gebied door A. C. B. uit St. Jansteen werden beleedigd. Deswege werd tegen beklaagde bij ver- stek 10 of 10 dagen geeischt. Tegen E. E. uit Hontenisse, werd wegens het niet voldoen aan een bevel der marechausse'e, 10 of 10 dagen geeischt. A. R. uit Schoondijke was ook niet verschenen, wegens beleediging van O. J. van Roozendaal werd 10 of 10 dagen geeischt. Tegen J. v. L. uit Breskens, die een duif van zijn buurman S. Frelier dood schoot, werd 2 of 2 dagen geeischt. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. P. Jar.sen, zonder beroep, Baandijk 37, uit Zaamslag. H. Riemens, zonder beroep, Razerneplein 8, uit Rotterdam. G. Kaas, zonder beroep, Donze-Visser straat 6, uit Heiloo. G. Stoel, zonder beroep, Heerengracht 1, uit Ermelo. S. de Quelerij, zeeman, de Feijterstraat 41, uit Vlissingen. A. G. van Breen, schilder, Q 218, uit Vlissingen. C. Smet, dienstbode, Q 128, uit St. Denys Boucle (Belgie). r\ me M. C. van Pienbroek, dienstbode, Q 246, uit Axel. J. M. Thery, dienstbode, Nieuwstraat 50, uit IJzendijke. G. F. J. Rijnberg, opzichter, Lange Eerk- straat 92, uit Sas van Gent. P. Snoeijs, matroos, Q 135, uit Rotterdam A. van Cadsand, bootwerker, Lange Rerk straat 37, uit Axel. S. M. A. Regels, dienstbode, 2de Eorte- straat 3, uit Beirendrecht (Belgie). Vertrokken: H. J. Vosselman, officier L. d. H., Donze- Visserstraat 61, naar Delfzijl. J. A. v. d. Eeckhout, slagersknecht, Donze- Visserstraat 41, naar Vlissingen. M. E. Aerts, dienstbode, Noordstraat 51, naar Gent. Arroudissemeuts-Rechtb. te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Juni de volgende vonnissen uitgesproken M. J. E-, oud 28 j., winkelbediende te Vlissingen, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, met aftrek dei preventieve hechtenis. (Eisch idem.) L. M., oud 49 j., veldarbeider te Biervliet, gedetineerd te Middelburg, is wegens brand- stichting veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf, met mindering der preventieve hechtenis. (Eisch idem.) C. S. B., oud 21 j., arbeider te Roewacht, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 20 boete of 20 dagen hecht.) A. d P., oud 26 j., grondwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigbeid ver oordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 boete of 15 dagen hecht.) J. A. G oud 46 j., timmerman en aan- nemer te Oostburg, is wegens overtreding der woningwet veroordeeld tot j 10 boete of 10 dagen hecht., met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Oost burg. (Eisch idem). Zondag 28 Juni 1914. Ilervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u., Ds. A Timmerman en 2 u., dhr. L. Dek. Sluiskil. 9 dbr* L. Dek en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. 9 u., leeskerk en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamsiug. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Da. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. Hulst. 10 u., Ds. De Boer. Sas van Gent. 9; u., Ds. Akersloot v. Houten Roos. Hontenisse. 9 u., Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerae KerJcen. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. v. Hulsteijn Jr. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. Chr. Bruins, en 2 u., leesdienst. Axel, Stationstraat. 9 u., leesdienst en 2 u., Chr. Bruins. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. H. v.d. Wal. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 51 u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan) Ter Neuzen, 5i u., Evangelisatie. Diefstal van f 5400. Op een financieele instelling te Utrecht (volgens de Tel. de Centrale Raiffeisenbank aan den Drift) is Dinsdag een ernstige diefstal gepleegd. Bij de stukken, die per post voor deze bank aan het hoofdpostkantoor te Utrecht waren aangekomen, bevond zich ook een brief met een groot aantal bank biljetten van 300. Toen die brief op het kantoor der bank geopend werd bleek de inhoud niet overeen te stemmen met het aantal bankbiljetten, dat in de enveloppe aanwezig moest zijn. Er ontbiaken n.l. 18 biljetten van 300 aan de geldswaarde, die ontvangen moest worden. De vermissing werd ontdekt door den administrateur der bank, toen deze de stukken van de post opende en nakeek, nadat de correspondentie reeds eenigen tijd op het kantoor had ge- legen. Een direct ingesteld onderzoek bleef zonder resultaat, reden waarom men toen onverwijld van den diefstal kennis gaf aan de politie. Deze verspreidde onmiddellijk op alle banben en effectenkantoren een ljjst met de nummers van de verdwenen bank biljetten met het verzoek, bij aanbieding van een der biljetten daarvan dadelijk rnede- deeling te willen doen aan de recherche. Als vermoedelijke dader van dezen diefstal is gearresteerd en geemployeerde van die Bank zelvedeze genoot op het kantoor het voile vertrouwen en had daar ook een positie van beteekenis. Hij was er reeds zestien jaar in dienst. De aanleiding tot zijn in hechtenisneming was de volgende Dinsdag moest op het kantoor der Bank een wissel worden betaald van 2400, die aangeboden werd door de firma Vlaer Rol en door den verdachte met het voile bedrag werd uitbetaald. Toen de wissel- looper later op den dag met bet door hem geinde geld bij de firma Vlaer Rol terug- k warn, bleek, dat er in zijn portefeuille zes bankbiljetten van 300 waren, dragende de nummers van de vermiste exemplaren, en dus blijkbaar afkomstig van den diefstal. De firma Vlaer Co. gaf daarvan kennis aan de recherche, die zoodoende een spoor van dit misdrijf in kanden kreeg. De wissel- looper herinnerde zich, dat hij deze zes bankbiljetten ontvangen had ten kantore van de Bank in quaestie en deelde mede, dat hem het geld voor den wissel ad 2400 was uitbetaald geworden door den persoon, die thans als verdacht in hechtenis zit. Dit gaf de recherche aanleiding dezen geemployeerden aan te houden, waar bet voor haar vaststond, dat deze persoon de vermiste bankbiljetten (waarvan de nummers bekend waren) in handen had gehad, wat geconstateerd werd door het feit, dat hij denzelfden dag zes van die biljetten ad 300 in betaling had gegeven voor den bewusten wissel van Vlaer Rol. Nader bleek nog, dat de kas van de in stelling Dinsdag ontoereikend was, om dien wissel van 2400 uit te betalen er was slechts 900 in kas en dus kon er on- mogelijk 2400 worden uitbetaalddes- ondanks is door den verdachte aan den looper der firma Vlaer en Rol f 2400 ter hand gesteld, wat het vermoeden heeft doen ontstaan, dat het beheer van den verdachte niet geheel en al in orde is geweest en hij het tekort in de kas heeft willen aanvullen met de biljetten ad 300 uit den aange- teekenden brief. De 12 overige bankbil jetten van 300 zijn tot heden nog niet gevonden. Denzelfden ochtend dat de dief stal werd ontdekt, waren echter reeds een aantal bankbiljetten aan andere kantoren in betaling gegeven, o. a. ook aan de Ned. Bank. At deze kantoren gaven inmiddels die biljetten ook weer in betaling aan anderen, zonder op de nummers te letten, wat de opsporing natuurlijk nu zooveel te moeilijker maakt. Woensdagmiddag werd de looper van de firma Vlaer en Rol met den aangehouden bediende geconfronteerd de verdachte blpft intusschen alle schuld ontkennen. De stuk ken zijn in handen der justitie gesteld. (U. D.) Ilet onweder. Men meldt uit Gorsel aan de Tel.: Maandagmiddag circa 1 uur bevond zich de Iandbouwer J. Hekkert, alhier, met eeni gen zijner huisgenooten en een paar buur- jongens aan de overzijde van den IJsel in het liooiland, toen zij door een omveersbui werden overvallen. Om zich voor den stroo- menden regen en meer nog voor de groote hagelsteenen te beveiligen, kropen er enkelen in een hooi-opper, terwijl H. met zijn 14jarig dochtertje en 5jarig zoontje en'n buurjongen A. Scholten, een scliuilplaats onder een knot- wilg zochten. Opeens kwam er een bliksem- straal onder den boom door en smakte alle 4 genoemde personen tegen den grond. H. had zijn zoontje voor zich staan, om hem met zijn bovenlijf voor de hagelsteenen te beschutten. Het kind werd eerst het hoofd- deksel afgeworpen en onmiddellijk daarna werd het voor de voeten van den vader neer- gesmakt. Alle 4 waren bewusteloos. Toen zij weer bijkwamen en wilden opstaan, kon den zij zulks niet, zij vielen telkens weer neer, en hadden het gevoel alsof er geen grond meer onder hun voeten was. Na eenigen tijd konden zij zich met veel moeite staande houden, belialve het meisje, dat naar huis moest worden gedragen. Dit kind heeft het meest geleden. Zij is getroffen links in haar hals. Aan haar linkerheup vertoont zich een klein zwart tipje, van- waar een roode, steeds breeder wordende schrijnende streep over haar geheele dij- been loopt. Vender werd aan den bal van haar rechtervoet een roode plek opgemerkt, terwijl de klomp van de voet was gebarsten. Het kind was gisteren nog erg onder den indruk en klaagde over pijn in haar dijbeen en rechtervoet. Het jongentje heeft het er het best afgebracht. De overigen klagen over gevoelloosheid en gedruktheid. Een wonder mag het genoemd worden, dat de vier personen er nog zoo goed zijn afgekomen. De derde knotwilg, van dengene waar ze stonden af, is geheel uit elkaar geslagen. Te Morra is Dinsdag het zoontje van D. T. door den bliksem gedood. Te Ophuis werd een 4jarig meisje van L. v. d. V., dat ziek in een wagentje voor het open raam lag, door den bliksem getroffen en gedood. Te Eext (Dr.) sloeg de bliksem eerst in een dikken eik, kort daarna in een dubbele behuizing, n.l. de boerderij van Gortmaker en de schoenmakerij van Bruinirig. Niets werd gered. Een paar varkens kwamen in de vlammen om. Verder sloeg de bliksem in een woning, toebehoorende aan den Iandbouwer 11. Trip, te Schoonoord, bewoond door J. J. Snippe. Van den inboedel werd hoegenaamd niets gered. Acht varkens kwamen in de vlam men om. Ook is de bliksem geslagen in de Her- vormde kerk te Mildam (Fr.). De brand, die ontstond, was spoedig gebluscht. Te Borger sloeg de bliksem in de nog nieuwe arbeiderswoning van H. Hebels. De vlammen grepen snel om zich lieen, zoodat aan blusschen niet viel te denken; 3 var kens en 1 geit kwamen in de vlammen om. (VERVOLG).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6