wti - Landbouwberichten. Tentoonstelling van Fokpaarden GEMENGDE BERICHTEN. 'V U ite* - if RECHTSZAKEN. Ter openbare civiele terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg van Woensdag 24 Juni jl., werd veroordeeld wegens het niet bouden en inleveren van een register van huwelijks-toestemmingen A. M., oud 66 jaren, ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Zuiddorpe tot 5 boete of 1 dag hechtenis. Dit geval betrof een nieuw ingesteld register terwjjl in de gemeente Zuiddorpe geen akten van huwelijks-toestemmingen waren noodig geweest. De raad van beroep te Middelburg heeft de beslissingen der rijksverzekeringsbank bevestigd en de vorderingen der klagers ontzegd, inzake P. Y. wed. P. v. M., Honte nisse, A. v. d. V. wed. J. P., Clinge, P. d R., Sas v. Gent, W. B., Biervliet, T. V., Groede, P. A. v. D., Hulst, en Ch. V., St. Nicolaas (Belgie). De rente bedoeld bij art. 369 der invaliditeits-wet werd toegekend aan W. S. v. d. P., Schoondijke zulks met ingang van 3 December 1913. Door den Hoogen Raad is Maandag ver- worpen het beroep van de gebr. W. en F. V., kooplieden4 in rijwielen en naai- machines te Zaamslag, door het gerechtshof te 's Gravenhage, met vernietiging van het vonnis der rechtkank te Middelburg ieder veroordeeld tot l1/2 jaar gevangenisstraf, wegens bedriegelijke bankbreuk. Een loterijwet-overtreding te Warmond. Voor het kantongerecht te Leiden werd, naar het Hbl. meldt, Maandag de vroeger vermelde eigenaardige overtreding der Lote- rijwet uit de gemeente Warmond behandeld, die, omdat er een verschil in opvatting tussehen den gemeente-secretaris en den burgemeester aan ten grondslag lag, bij- zondere belangstelling wekte. De sigaren- handelaar H. A. O. aldaar, had aan koopers van sigaren tot een bedrag van f 1 een bewijs afgegeven, dat zij op een bepaald nummer waren ingeschreven in zijn winkel- boek en daardoor in aanmerking konden komen voor het cadeau ontvangen van een rijwiel. Toen er 500 personen waren ingeschreven, noodigde hij de koopers in een dorpseafe, daar werden de aanwezigen in drie groepen verdeeld, elk dier groepen zou een cijfer opschrijven, resp. de honderd- tallen, tientallen en eenheden aanwijzend. De cijfers van elke waarop de meeste stemmen zich vereenigden, zou het getal aanwijzen van het nummer van den persoon in het winkelboek, die in aanmerking zou komen voor het rijwiel. Toen dit werk, waarbij het vroolijk toeging, was afgeloopen, maakte de burgemeester, die aanwezig was, proces-verbaal en nam de nummers, de boeken en het rijwiel in beslag. Een en ander was op de zitting van het kantongerecht aanwezig. Bekl. meende dat hier van loterij geen sprake was. Hij wilde slechts een rijwiel aan de koopers cadeau doen en liet het aan de koopers zelf over hoe ze de zaak wilden regelen. Nadat verschillende getuigen waren ge- hoord, waaronder ook de burgemeester, de beer Scholler, vroeg de ambtenaar van het O. M. 10 boete subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. De verdediger Mr. A. I. Eokker te Leiden, pleitte vrijspraak, op grond, dat hier de Loterijwet niet was overtreden en in ieder geval niet door beklaagde. Door den Minister van Landbouw zijn de rijksnajaarskeuringen van dekhengsten voor de provincie Zeeland bepaald op 14 Sept. a.s. te Middelburg, 15 Sept. te Oostburg, 16 Sept. te Kattendijke, 17 Sept. te Hulst, 18 Sept. te Bergen op Zoom en 19 Sept. te Zierikzee. vanwege do vereeniging van Zeenwscli- Vlaamsclie fokkers vanhetzware trek- paard te Axel, op 23 Juni 1914. Toegekend werden de volgende bekro- ningen A. Afdeeling Hengsten. Klasse I. Vier- jarige en oudere. le prijs, Mon Reve de Roeulx van hengst. ver. vde Toekomst" te Axel2e pr., Opera du Fosteau van hengst. ver. //Absdale" te St. Jansteen 3e pr., Bourgogne 2 van W. Dieleman te Axel4e pr., Jules de Kiel van J. de Putter te Axel5e pr., Bristol van hengst. ver. //Yooruitgang" te Klooster- zande 6e pr., Espoir van wed. Jos. Daelman te Westdorpe Eerv. vermeldingen, Mustafa van fl. Bonte te Koewacht en Gamin van J. de Putter te Axel. Afdeeling Hengsten. Klasse 2. Driejarige. le pr., Monaco van de hengstver. //De Toekomst" te Axel2e pr., Max van E. O. Dumoleyn te Sas van Gent3e pr., Nero van P. Vael-Ysebaert te St. Jansteen 4e pr., Arceau van de hengstver. ^Eigen Hulp" te Axel. Eerv. vermeldingen, Albanais van de de hengstver. //Westdorpe" te Westdorpe en Robure van C. van Esbroeck te Hengstdijk. Afdeeling Hengsten. Klasse 3. Tweejarige. le pr., Bienfait van wed. Jos. Daelman te Westdorpe; 2e pr., Conde van Ph. J. van Dixhoorn te Axel3e pr., Carlos van J. van Geyt te Hontenisse (Terhole) 4e pr., Diogene van B. C. Puylaert te Zuiddorpe; 5e pr., Avenir van F. van Driel te Axel. Eerv. vermeldingen, Carlos van wed. Fr. Hoefnagels te Clingelvo van Victor Boeding te Stoppeldijk en Condor van Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Afdeeling Hengsten. Klasse 2. Eenjarige. le pr., Courlet van P. Vael-lJsebaert te St. Jansteen 2e pr., Cesar van J. F. de Maat-Lemsen te Stoppeldijk3e pr., Dauphin van Ph. J. van Dixhoorn te Axel4e pr., Blis van F. van Driel te Axel5e pr., Emir van B. C. Puylaert te Zuiddorpe. Afdeeling Hengstveulens. Klasse 5. le pr., van A. J. Cammaert te St. Jansteen; 2e pr., Bengal van H. P. Puy laert te Zuiddorpe 3e pr., Louis van E. B. Dumoleyn te Sas van Gent4e pr., Dollar van E. P. Staal te Stoppeldijk 5e pr., van D. de Bakker te Westdorpe. Eerv. vermeldingen, Erfgraaf, S. de Feijter te Axel en Max, van M. Dekker te Zaamslag. B. Afdeeling Merrien. Klasse I. (Groote maat 4 jaar en ouder.) le pr., Bienfaite de P. 11. N. van P. Vael-Ysebaert te St. Jansteen 2epr., Florine van Ph. J. van Dixhoorn te Axel3e pr. Bavette van Ph. J. van Dixhoorn te Axel 4e pr., Sarah de Wannegem van B^ de Deckere te Hulst; 5e pr., Sjora van Ph. J. van Dixhoorn te Axel6e pr., Souvenier van Ph. J. van Dixhoorn te Axel7e pr., Emma van Jan de Putter te Axel8e pr., Truida van Jan de Putter te Axel9e pr., Juliana van Ph. J. van Dixhoorn te Axel lOe pr., Rosette van B. C. Puylaert te Zuiddorpe; lie pr., Lady van B. C. Puy laert te Zuiddorpe. Eerv. vermeldingen, Rosette van H. P. Puylaert te Zuiddorpe, Alice van Ph. J. van Dixhoorn te Axel en Lisette 2 de Yelsicque van E. B. Plassaert te St. Jan steen. Klasse 2. Vierjarige merrien (kleine maat) en ouderen. le pr., Marie van Ph. J. van Dixhoorn te Axel2e pr., Marquise de Rosseignies van Pb. J. van Dixhoorn te Axel3e pr., Coquette van F. van Hoeve te Axel4e pr., Marianne 2 van Ph. J. van Dixhoorn te Axel; 5e pr., Lisa van P. Vael-IJsebaert te St. Jansteen 6e pr., Liza van wed. L. Stallaert te Kloosterzande7e pr., Lionnesse van J. F. de Maat-Lemsen te Stoppeldijk. Klasse 3. Driejarige Merrien. le pr., Truitje van A. Dieleman te Zaamslag 2e pr., Bavarda van W. Dieleman Pz. te Axel3e pr., Lizerone van Jan de Putter te Axel; 4e pr., Emma van Wed. Th. C. Serrarens te Stoppeldijk5e pr., Kimono van Ph. J. van Dixhoorn te Axel 6e pr., Sncl van K. van Hoeve te Zaamslag 7e pr., Martha van A. Cammaert te Clinge; Eerv. vermelding Belle van Wed. J. F. Cornelisse te Stoppeldijk. Klasse 4. Tweejarige Merrien. le pr., Babette van H. P. Puylaert te Zuiddorpe; 2e pr., Beate van P. Vael- Ysebaert te St. Jansteen 3e pr., Carolina van Ph. J. van Dixhoorn te Axel4e pr., Calista van B. van Mol te Schuddebeurs (Hulst) 5e pr., Paula van Jan de Putter te Axel; 6e pr., Compleet van Ph. J. van Dixhoorn te Axel7e pr., Carolina van Ph. J. van Dixhoorn te Axel. Eerv. vermeldingen, Chaburette van E. B. van Acker te Westdorpe en Ada van Jan de Putter te Axel. Klasse 5. Eenjarige Merrien. le pr., Coquette van E. B. Plassaert te St. Jansteen 2e pr., Bella van H. P. Puy laert te Zuiddorpe 3e pr., Blondine van C. de Putter Pz. te Axel4e pr., Tobby van H. P. Puylaert te Zuiddorpe 5e pr., Paula van B. de Deckere te Hulst. Eerv. vermeldingen, Eclipse van A. Buysse te Westdorpe, Corra van Joh. de Feijter Pz. te Zaamslag en Campa van J. Dumoleyn te Zuiddorpe. Klasse 5. Merrieveulens. le pr., Sulia van P. Serraerens- Yereecken te Stoppeldijk; 2e pr. Lisette van J. Diele man te Zuiddorpe3e pr., Flora van M. Dekker te Zaamslag4e pr., Dorina van F. van Hoeve te Axel5e pr., van Gebr. Dieleman te Axel. Eerv. vermeldingen, Melkmeid van Jan de Putter te AxelEdelweis van Ph. J. van Dixhoorn te Axel Helene d'Hulst van B. de Deckere te Hulst en van Gebr. Dieleman te Axel. Afdeeling Kampioenschap. Mon Rdve de Roeulx, Hengsten ver. //De Toekomst" te Axel. Kampioen. Merrien. Bienfait de P. R. N., P. Vael-Ysebaert te St. Jansteen. E. Afdeeling. Hengsten met Afstamme- lingen. le pr., Mon Reve de Roeulx, van Hengsten- ver. //De Toekomst", te Axel2e pr., Opera du Fosteau, Hengstver. //Absdale", te St. Jansteen. P. Afdeeling Vierspannen. le pr., Ph. J. van Dixhoorn te Axel 2e pr., Jan de Putter te Axel 3e pr., B. C. Puylaert te Zuiddorpe4e pr., Ph. J. van Dixhoorn te Axel5e pr., J. F. de Maat-Lemsen te Stoppeldijk. Naar we vernemen waren al de jury- leden zeer tevreden over de kwaliteit der op de tentoonstelling aangevoerde paarden. Na afloop der keuring werden de prijs- winners bijeen geroepen, en werden hun, op verzoek van den voorzitter, den heer Ph. J. van Dixhoorn, door den burgemeester, den heer L. J. den Hollander, die met de wethouders de tentoonstelling bezocht, de behaalde medailles uitgereikt. Z.Ed. Achtb. deed dit na eene toespraak waarin bij het bestuur en de leden der fokkers- vereeniging gelukwenschte met de reeds behaalde resultaten, dat ze hebben getoond op welken hoogen trap de paardenfokkerij in deze streek staat, en hij drukte de hoop uit, dat de naam der tentoonstelling alhier tot ver over de grenzen van ons land moge doorklinken, en zij in de toekomst die van andere streken verre overtreffen moge. De voorzitter dankte ten slotte den bur gemeester voor de gesproken woorden en de inzenders op de tentoonstelling voor de ondervonden medewerking. De Belgische loodskotter no. 2 kwam Zondag op de haven van Vlissingen met averij, beloopen tijdens dikken mist, in aan- varing met een stoomschip. Een mislukte industrie. In het voorjaar werd, volgens het Hbl., ten koste van een groot kapitaal met veel moed opge- zet de Voeder- en Meelfabriek //DeGaasp" te Weespercarspel. Deze N. V. had ten doel de vervaardiging van veevoeder uit aardappelscbillen, krachtens een bijzondere vinding. Reeds kort na het in werking treden bleek, dat men van aardappelschillen zoo zij versch zijn, werkelijk een zeer goed veevoeder kan maken, maar niet meer zoodra zij ook maar een dag opgestapeld hebben gelegen. De waar begint dan al te broeien, er komt een soort van suikerstof op en er is niets meer mede te beginnen. Daar nu nooit in een dag alles te verwerken is, werd van den beginne af met groot verlies gewerkt, zoo groot, dat nu reeds de fabriek is stop gezet en tot liquidatie werd besloten. Eerst is nog een poging gedaan om met de credi- teuren tot een accoord te komen en de be- zittingen zoo goed mogelijk te verkoopen, doch deze schijnt sehipbreuk te hebben geleden en nu is de zaak in staat van faillissement veiklaard. Wie zich echter daar- in verheugen zullen Zeker de omwonenden, want de fabricage gaf een walgelijken stank. a la Kopenick 't Gebeurde in de kazerne te Assen Een der miliciens kleedde zich met den uniform van een der sergeanten, toen twee korporaals. uit Groningen juist aangekomen, kwamen aangeloopen. Beiden, vreemd in deze kazerne, wisten niet, wat deze sergeant wel met hen wilde. Ze moesten in de positie staan, opnieuw salueeren enztotdat al de miliciens in een lachbui schoten en deze korporaals te laat vernamen, dat ze in 't ootje waren genomen. Er werd gerapporteerd. De als sergeant verkleede milicien kreeg 16 dagen politie- kamer voor deze uitgehaalde aardigheid. (R. N.) Even nadat de stoomboot //Majestic", varende op de Mississippi 1000 plezierreizi- gers uit Alton had ontscheept, is het tegen den watertoren van St. Louis aangevaren. Het schip zonk en vijf- en twintig man der equipage kwamen om het leven. De geschiedenis van een kar. Te midden van een schilderachtige verzameling van voorwerpen op een kermisplein bij het Plein der Invalieden te Parijs, staat, een- zaam en vergeten, een kar, die ^rlijds befaamd was. Zij kent de koude en flpstige morgenuren waarop de menschelijke ge- rechtigheid haar onverzoenlijk karaktertoont en den bloedigen dageraad der onthoofdingen in de schaduw der bemoste muren van eeuwenoude kerkers. De geschiedenis der kar is ontzettend. Gedurende ruim 35 jaar deed zij dienst bij het griezelig werk van //mijnheer van Parijs" (den seherprechter). Honderd maal trokken de beide paarden van Dei- bler, den oude, haar van haar bewaar- plaats naar het Roquette-plein, om de z/Weduwe" (de guillotine) en haar slacht- offers over te brengen. Prevost, de moor- denaar-rustbewaarder, de vrouwen-moor- denaar Ravachol, Emile Henry, Yai'lant, Prado, Ayraud, Yacher, die zooveel her- derinnen doodde, Anastay, de officier-mis- dadiger, Fenayrou, en hoeveel anderen doorleefden op die kar de laatste wanhopige oogenblikken, terwijl men hen wegvoerde om te sterven. Daarna veranderde de kar van beheer- der. Zij kwam in het bezit van den tegen- woordigen beul en bewees bij hem soort- gelijke diensten, totdat zij in een stalling te Belleville werd neergezet door den huurrijder Clement, die haar van den eigenaar ten geschenke had gekregen. En thans is de kar het eigendom van een paar eerzame kermisreizigers, die haar verleden jaar voor enkele guldens kochten. Op baron Henri von Rothschild is Zaterdagavond te Parijs een aanslag ge- pleegd. De millionair keerde terug van de opera en bevoud zich op het kruispunt van de rue Edward VII en de boulevard des Capucines, toen een individu van omstreeks zestig jaar op den bankier vijf schoten loste. Een kogel drong den bankier in de rechter- heup en stootte af op het darmbeen. Per auto werd Rothschild naar zijn paleis ge- bracht, waar hij door Dr. Zadock Kahn verpleegd werd. Eergisteren werd de kogel verwijderd. De wonde is niet ernstig. De persoon, die den aanslag pleegde werd ge- grepen en door het publiek mishandeld. In hechtenis genomen bekende hij de melk- slijter Prudhou te zijn. Hij beweerde ge- ru'ineerd te zijn door de //oeuvres-de-laiterie- philantropiques" van Rothschild. Moeilijke keus. De onlangs over- leden Engelsche geestelijke en Kamerlid Silvester Horne wist, volgens het R. N., uit zijn verkiezingsherinneringen een aardige geschiedenis te vertellen. Zijn agent kwam eens in het huis van een werkman om den man over te halen op Horne te stemmen. Hij vond den kiezer bezig met de strooi- biljetten voor de beide candidaten te lezen en vgor den man lagen de portretten van de beide candidaten. Nu, wat dunkt u van die twee vroeg de agent. En de man bromde iets in zijn baard. Wat bedoelt u vroeg de agent verder. Toen keek de kiezer op. Ik ken die heeren geen van beiden, zeide hij, maar als ik hen zoo aanzie, dan komt er een gevoel van tevredenheid bij mij op, dat maar een hunner in het parlement kan komen. Een vreeselijk voorval. De heer Claassen uit Klatlen, tijdelijk verblijf hou- dend bij den boschopziener Gabeler te Poerwakarta, is Zaterdag j. 1. daar op een noodlottige wijze om het leven gekomen, meldt de //Preangerbode". Met een tweetal personen per karretje terugkeerende van een uitstapje, waarvoor men zich een paal of vier van de kotta had verwijderd, ging eensklaps het geweer van den heer Claassen, dat hij met den loop naar boven tussehen zijn knieen geplaatst had. af en trof hem de lading in de borst. Vermoedelijk is het over een steen rijden van het vehikel, waarin de heeren gezeten waren, indirect de oorzaak geweest. Althans het schot viel, als het ware direct, nadat, het voertuigje een schok kreeg. De gewonde, die binnen tien minuten een lijk was, werd in een dessahuis binnenge- dragen. Tegen vijf uur in deD namiddag droeg men het stoffelijk overschot van denjongen man, die nog maar negentien jaar telde, Poerwakarta binnen. Een iaatste rit van Russische huzaren. In de buurt van Riga verdronken bij het doorzwemmen van de Dwina op ongezadelde paarden zes huzaren. Elf anderen, die reeds bewusteloos waren, werden met groote ruoeite in het leven teruggeroepen. Het on- geval kan voor den commandant van't derde escadron, ritmeester Hollmann, ernstige gevolgen hebben. Deze officier hield name- lijk op een eilandje in de Dwina met de officieren van het regiment en hun dames een pic-nic. Het vroolijk gezelschap zag aan den oever huzaren bezig hun paarden te baden. De ritmeester liet nu in zijn overmoed een signaal blazen//In voile carriere hierheen Veertig huzaren volgden op ongezadelde paarden het commando en er werden verschillende manoeuvres in het water uitgevoerd. Eensklaps klonk het commando .,In carriere terug en dat juist op een plaats, waar de stroom in de rivier het sterkst is. De paarden werden onrustig, sloegen om zich heen en er ontstond een groote verwarring, waarbij zes huzaren en verscheidene paarden verdronken en elf huzaren bijna het leven hadden ingeboet. Belastingen op den ongehuwden staat. In Wurttemberg heeft men, volgens de Tel., den patres familia3, oftewel den eerzamen huisvaders, een reductie in de belastingen toegestaan. Daarbij is het echter niet ge- bleven. Uitgaande van de gedachte, dat het niet goed is, dat de mensch alleen zij, heeft men de belastingen der ongehuwden ver- hoogd en welmet 10 °/0 voor een jaarlijksch inkomen van 2400 tot 3600 mark, met 20 °/0 voor een inkomen van 3600 tot 6000 mark en met 30 °/0 voor elk inkomen hooger dan 6000 mark. Te New-York is een groote maat- scbappij opgericht, welke op practische manier kinderverzorging ten doel heeft. Daarbij is in het bijzonder gedacht aan de duizenden kinderen van vrouwen die buitens- huis werken en dus niet altijd op de kleinen pas3en. De maatschappij zal nu een geheel huizenblok bouwen met louter kleine woningen voor moeders die een beroep hebben. Voor dit doel is reeds meer dan een millioen gulden bijeen. Het //babyhuis" zal woningen van een, twee of drie kamers bevatten, elk met bad-gelegenheid. De huur bedraagt gemiddeld 16 dollar per maand. Voor 15 dollar 's maands worden de kinderen verzorgd door kinderjuffers, die van de maatschappij 2000 dollar 'sjaars krijgen. Er komen, natuurlijk, groote speel- kamers en eetzalen voor de kinderen. De moeders kunnen ontbijt en iniddageten krijgen, zoodat zijn van alle zorg van het keukendepartement zijn ontheven. Bij de verschrikkelijke hooge huren in New-York zal de maatschappij zeker met aanvragen bestormd worden. Te Christiania is Woensdag een bekend advocaat, met name Oscar Stron, op straat doodgeschoten. Hij was onderweg naar zijn kantoor, toen hij werd aangevallen door den koopman Wiborg, die hem toeriepwJe hebt mij mijn vrouw en mijn kinderen afge- nomen en nu zal je sterven Tegelijk schoot de koopman driemaal met een revolver. Zwaar bloedend zakte de advocaat ineen en bleef op de plaats dood. Te midden van een groote menigte werd^de moordenaar gegrepen en weggevoerd. Hij zeide met voile bewustheid gehandeld te hebben, maar men neemt aan, dat hij niet geheel toere- kenbaar kan worden geacht. Miss Sylvia JPanlfliurst. Dat miss Sylvia Pankhurst, de aanvoerster der militante suffragettes, over een flinke dosis Ausdauer beschikt, heeft zij Donderdag jl. weder bewezen, schrijft de Tel. Zooals bekend, was zij den 16en dezer, toen zij zich aan het hoofd van een aantal suffragettes naar hetparlementsgebouw wilde begeven, door de politie gearresteerd en naar de Holloway-gevangenis overgebracht. Zij paste hier echter weder de beproefde hongerstakings-methode toe en werd dan ook Donderdagsavonds uit de gevangenis ontslagen. Niettegenstaande zij bijna totaal uitgeput was, liet zij zich met een auto naar het parlementsgebouw brengen. Hier aangekomen, verklaarde zij op de trappen van 't monument den dood te willen af- wachten. De politie verzocbt haar echter weder in haar auto te stijgen, aan welk verzoek zij ten slotte voldeed. Toen verklaar de zij, dat zij niet met haar auto vertrekken zou, voordat zij den minister-president ge sproken had. Minister Asquith werd van dit besluit van miss Pankhurst in kennis gesteld, waarop hij haar liet weten, dat hij bereid was een deputatie der suffragettes te ontvangen. Toen was miss Pankhurst tevreden gesteld en beval zij den chauffeur haar naar haar woning te brengen. de Hh»$ /MO. Hi Tot aanhouding van een adres van V. J. Borm en andere inwoners van Hontenisse en aangrenzende geraeenten, om den weg van Hulst naar Walzoorden gesehikt te maken voor wielrijders, met een adres van adhaesie van den Algemeenen Wielrijdersbond. Tot aanhouding van een verzoek van de Provinciate Zeeuwsehe Vereeniging tot bestrijding der tubercnlose om een jaarlijksche subsidie van 1600. Tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden. Tot wijziging van tiet reglement voor de calami- teuze polders en waterschappen, met eene mede- deeling betreffende door de bestnren van eenige polders ingebracbte bezwaren. Tengevoige van de beslniten der Staten van 7 Juli 1876 en 14 Juli 1903, tot wijziging van bedoeld reglement wordt aan de waterbouwkundige ambte- naren en de andere bcambten en bedienden bij de besturen der waterkeeringen van de calamiteuze polders en waterschappen pensioen verleend, naar de regelen, door Gedep. Staten vast te stellet). Herhaaldelijk is er by Gedep. Staten op aange- drongen, om tebevorderen,datook aan desecretarissen- ontvangers van die besturen pensioen wordt verleend, d cb zj aclitten den tijd daartoe niet gekomen, zoolang znlks voor de secretarissen en ontvangers van de gemeenten niet was bepaald. Nu echter een pensioen wet voor de gemeente- ambtenaren tut stand is gekomen, meenen zij, dat ook de secretarissen-ontvangers recht op pensioen moet worden toegekend, waarvoor eene aanvulling van genoemd reglement noodig is. De regelen, waarnaar dat pensioen wordt verleend, zouden even als die voor het pensioen van de waterbouwkundige ambtenaren en van de andere beambten en bedienden door Gedep. Staten kunnen worden vastgesteld. Verder is bij besluit der Staten van 9 November 1894, het voornoemde reglement in dier voege aan- gevuld, dat aan den Dijkraad, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten, werd opgedragen het besluiten tot het nernen van maatregelen ter voorziening in het lot van weduwen en weezen van waterbouw kundige ambtenaren, welke regeling door het besluit van 14 Juli 1903 is uitgestrekt tot andere beambten en bedienden. Van die bevoegdheid is door een aantal-Dijkraden gebruik gemaakt, doch nu bij de Weduwenwet voor de gemeenteambtenaren aan de weduwen en weezen van die ambtenaren recht op pensioen is gegeven, achten Gedep. Staten het noodig ook aan de weduwen en weezen van de bedoelde waterbouwkundige ambte naren en andere bedienden en beambten, en ook aan secretarissen-ontvangers rechtop pensioen te verleenen. Ook de regeling van deze materie zou aan Gedep. Staten kunnen worden overgelaten en vereischt ook wijziging van het reglement. Op de ingebrachte bezwaren komen wij nader terug. Tot vaststelling eener verordening betreffende de levering van electrischen stroom in de Provincie Zeeland. Tot verleening van een crediet van 2500 voor een onderzoek naar de beste wijze, om de geheele provincie te voorzien van electrischen stroom voor licht en kracht. In het desbetretfend voorstel wijzen Gedep. Staten er op dat het niet aan de aandacht der Staten kan ontgaan zijn, dat allerwege in den lande het vraag stuk van de electriciteitsvoorziening aan de orde is. Het groote gemak van den electrischen stroom voor het opwekken van licht en kracht wordt meer en meer erkend de behoefte daaraan wordt steeds grooter en roept dringender om voorziening. In de meeste grootere gemeenten is die voorziening reeds getroffen. Uit den aard der zaak zijn dat die plaatsen, waar groot kapitaal wordt gevonden of industrieen worden aangetrolfen of waar de getal- sterkte der bevolking zoodauig is, dat een electrische installatie met beperkt leveringsterrein levensvatbaar moest worden geacht. De kleinere plaatsen zijn daarmede evenwel niet gebaat. Moge al hier en daar eene enkele kleine centrale zijn opgericht, over het algemeen bleef he.t platteland verstoken van de voor- deelen en gemakken welke electriciteit oplevert. Alleen wanneer van hooger hand de voorziening en de behoefte aan electrischen stroom goed wordt aan- gevat en op breede scbaal uitgevoerd wordt, bestaat er kans dat ook kleinere plaatsen en meer afgelegen streken afdoende geholpen zullen worden. Het is voornamelijk deze overweging, welke er toe geleid heeft, dat elders de Provineiale besturen zich de zaak hebben aangetrokken. Gedep. Staten herinneren er verder aan, hoe in Groningen een fabriek bijna gereed is, hoe in Noord- Brabant de Staten besloten eene N. Vennootschap op te richten,hoe in alle andere provincies, behalve Limburg, plannen in voorbereiding zijn. Oik in het cc liege van Gedep. Staten is meermalen de vraag behandeld of er aanleiding bestond, vanwege het Provinciaal bestuur in deze aangelegenheid handelend op te treden. In zijn vorige samenstelling heeft het college geen vrijheid kunnen vinden, stappen te doen, om de electriciteitsvoorziening in Zeeland vanwege de Pro vincie tot stand te brengen. Bij schrijven van 16 Mei 1913 werd dienaangaande aan den Minister van Landbouw enz. geschreven, datgezien de hooge kosten van het onderhoud der zeewerken en van de voor ziening in de middelen van gemeenschap, en de eigenaardige samenstelling der Provincie, die ver- moedelijk zou leiden tot de inrichting van verschil- lende centrales, Gedep. Staten geen vrijheid vinden daartoe mede te werken. Ofschoon het gewicht van deze bezwaren in geenen deele onderschattende, acht de meerderheid van het tegenwoordig college zich niet verantwoord nu reeds uitspraak in gelijken geest te doen. Zij vindt de thans bekende gegevens niet voldoende, om daarop met overtuiging een oordeel te vestigen. Die ge gevens kunnen niet worden aangevuld uit de rapporten over het vraagstuk der electriciteitsvoorziening in andere provincies uitgebracht, daarvoor verschiHen de toestanden in die provincies en in Zeeland te veel. Voldoende en betrouwbare gegevens, om een oordeel te kunnen vestigen. kunnen alleen verkregen worden door een opzettelijk voor Zeeland ingesteld nauw- keurig onderzoek. Daarbij zal rekening dienen te worden gehouden met de vorderingen welke het electriciteitsvraagstuk in Zeeland reeds heeftgemaakt. Voor zoover Gedep. Staten bekend is, bestaan thans electrische centrales te Vlissingen, waarvan Middelburg ook stroom betrekt, te Ter Neuzen, Sdhoondijke, IJzendijke, Breskens en Stavenisse. Voor het aan- leggen van het kabelnet van een enkele van deze inrichtingen was eene vergunning van rijkswege noodigbij het verleenen daarvan zijn voorwaarden gesteld, waardoor overgang van de inrichting in eene te stichten algemeene centrale mogelijk wordtgemaakt. Voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op dit oogenblik twee aanvragen aanhaugig; eene van de »Association Cooperatieve Zelandaise de Carbonisation" te Sluiskil, welke geheel Oostelijk en een deel van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen omvat en eene van de »Centrales electriques de Flandres" te Brussel, welke bedoelt van de fabriek te Evergem uit de gemeente Sas van Gent van electriciteit te voorzien. In verband hiermede is dato 13 Maart j.l. aan den Minister van Waterstaat geadviseerd, om, gezien de plannen om dit voorstel te doen en anderzijds de groote belangen van Sas van Gent, om spoedig electriciteit te hebben, aan eerstgenoumde aanvrager concessie te verleenen voor den aanleg en de exploi- tatie van eene inrichting tot het voortbrengen van electriciteit en eene vergunning tot het leggen van een kabel naar Sas van Gentbeide onder voor waarden, dat, bijaldien de provincie overgaat tot electriciteitsvoorziening, de geheele installatie aan de Provincie worde overgedragen en tevens het ver- deelen en leveren van stroom in handen kan nemen. Ook wordt nog opgemerkt, dat er in Gedep. Staten reeds thans eene sterke strooming bestaat om het opwekken der electriciteit te verkrijgen metgebruik- making van de gassen der cokes-ovens. Eindelijk is in Schouwen het vraagstuk der electriciteitsvoor ziening in onderzoek bij eene commissie uit de ge- meentebesturen. Nog wordt opgemerkt, dat bij de concessie-ver leening aan Noord-Brabant is bepaald, dat geheel of voor een gedeelte daaraan kunnen worden toegevoegd de eilanden Zuid-Beveland, Tholen en St. Philipsland. Van deze bevoegdheid zal echter geen gebruik worden gemaakt indien de Staten van Zeeland concessie wenschen voor de electriciteitsvoorziening voor de geheele provincie. Om al deze redenen stellen Gedep. Staten voor hen een crediet te verleenen van f 2500, waarbij dan nog komen onkosten voor reizen of tochten in de Provincie en voor het drukken van een rapport. Als de Staten hiertoe besluiten, ligt het in de bedoeling voor het instellen van het onderzoek uit te noodigen Prof. C. Feldmann te Delft, die in verschillende andere Provincies het vraagstuk heeft bestudeerd. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2