ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VDOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6086. Donderdag 25 Juni 1914. 54e Jaargang. DRANKWET. ABONNEMENT ADVERTENTIEN Telefoon 25. Bit Blad verschijnt Maandag-, Woensdag- en VrUdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, kjj de Firma P. J. VAN DE SABDE te Ter Neuzen. BUITENLAND. BINNENLAND. Provincial e Staten van Zeeland. Per 3 maanden binnen de stad /l—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. ALBAHIE. Het bericht, dat een 3-daagsche wapen- stilstand door de Albaneesche regeering aan de opstandelingen is toegestaan, wordt be- vestigd. De wapenstilstand zou Zaterdagzijn ingegaan en tot Dinsdag duren. Van meer beteekenis dan de onderhande- lingen tusschen vorst en volk van Albanie is zoo schrijft de H. Crt. het conflikt dat tusschen de Nederlandsche missie en den vorst is ontstaan nu deze buiten hen om besloot de militaire operaties te schorsen. Vorst Wilhelm, die van alle kanten van de vijanden otnringd is, ziet er niet tegen op, zijn beste verdedigers ook tegen zich in 'tharnas te jagen door hen te negeeren. Afgescheiden nog van de kwestie van on- dankhaarheid, pleit het niet voor het diplo- matiek belcid van vorst Wilhelml I om zijn Letrouwbare en kuodige veclit-officieren van zich te vervreemden. De vraag is, kunnen de Nederlanders zon der bezwaar Albanie den rug toekeeren. Zij staan in dienst van de internationale con- trole-oommissie, aan wie zij zich per con tract voor drie jaren verbonden hebben, nl. om de gendarmerie te organiseeren. De vraag of de Nederlanders hun taak in Albanie, onder de gegeven omstandig- heden, als geeindigd kunnen beschouwen, wordt door den correspondent van de „Koln. Ztg." te Durazzo bevestigend beantwoord. Deze correspondent deelt mee: Algemeen, ook in bun niet bepaald goed- gezinde Italiaansche kringen, is men vol op- rechte bewondering over de pliclitsbetracb- ting, de offervaardigheid en de daden der Nederlandsche officieren. Tevens legt men er den nadruk op een diplomatiek ver- tegenwoordiger van een der mogendheden heeft bet openlijk verklaard dat het on- rechtvaardig en onverantSvoordelijk is, de officieren met ongeoefende manschappen en onvoldoende hulpmiddelen te laten vechten en hun een zekeren dood tegemoet te doen gaan. De Nederlandsche Regeering zou, naar de meening van alle tot oordeel bevoegden, het volste recht hebben den mogendheden te verzoeken de officieren van hunzending te ontheffen en hen uit dezen onhoudbaren toestand naar het vaderland terug te roepen. De correspondent van de „Telegraaf" te Durazzo, die van nabij het werk der Ne derlandsche officieren lieeft gadegeslagen, schrijft: De Malissoren (de regeeringstrouwe Alba- neezen, die door de officieren in 'tgevecht worden aangevoerd) kunnen niet aanvallen; zij verliezen onmiddellijk het hoofd. Bren- gen met tientallen een enkelen gewonde weg en verzwakken zoodoende het front aan- zienlijk. Met kan met dergelijke half-wilden geen stellingen veroveren. Deze menschen zijn gewoon achter sterke bedekkingf te schieten en dan voetje voor voetje den tegenstander te besluipen. Zingend, sigaret- ten rook-end, bet geweer scheef over den sch-ouder, trekken ze den vijand tegemoet. Er is van taktiek geen sprake! Men kan evengoed met een troep kinderen ten oorlog trekken. Waarom al dit nultelooze bloedvergieten? Waarom deze eindelooze, krankzinnige strijd Waarom deze burger-oorlog? Dit ophitsen van katholieke Malissoren tegen Mohamme- danen? Een soort godsdienststrijd? Een schande! Een afschuwelijk moord- tooneel! Terwille waarvan en van wien? Voor een vorst, dien men niet kent, dien men niet wensclit, voor een nationaal Al- baneesch ideaai, dat niemand of slechts heel weinigen kennen, voor het fantasiebeeld van een internationale commissie, die op papier een staat Albanie in elkaar zette. Wat beteekent bet, wanneer een majoor Kroon te midden van een kogelregen, zelf het geweer ter hand neemt en bet voor- beekl geeft, om te blijven staan? Wanneer hij met een twintigtal menschen, aldoor vechtend, den terugtocbt dekt? Laat Oostenrijk en Italie dit arme land verdeelen. Iedereen zijn aandeel; wanneer Italie toch Walona wenscht te bezitten. Mis- schien is dan binnen enkele maanden het gansche land uitgemoord, of derusthersteld? Thans speelt men een oneerlijk spel. Deze gruwelijke campagne dient voor niets. Heeft een Albanees sympathie voor dezen koning? Moet voor dien man bet bloed vloeien dezer half-wilden Een staaltje uit de gevechten. Majoor Roelfsema waarschuwde de Albaneezen niet nutteloos zooveel munitie te verspillen door maar in-'t wilde-weg te schieten. 't Was een min of meer belachelijk wegknallen van kogels op veel te groote afstanden. Ivapitein Fabius liet een huis.onder vuur nemen, van waaruit langen tijd geschoten was geworden. Met drie shrapnels werd het huis platge- schoten. Trots alle vermaningen, bedrei- gingen, smeekingen bleven de gek geworden Mirdieten nutteloos salvo's lossen. Majoor Roelfsema zegt dan ook terecht: „Met die kerels is geen geregeld krijgvoeren mogelijk." Zij gehoorzamen nauwelijks hun eigen stam- hoofden Arif Itikmet, een aanvoerder der opstan delingen in Midden-Albanie, is aan in het gevecht bekomen verwondingen bezweken. Het Duitsche oorlogsschip „BresIau", dat te Durazzo is aangekomen, heeft aanstonds een afdeeling marine-matrozen aan wal ge- zet. Ook de Engelsche torpedoboot Ran goon" is te Durazzo aangekomen. De „Wiener Allg. Ztg." spreekt tegen, dat Oostenrijksche troepen naar Albanie zullen gezonden worden. Uit Rome wordt gemeld, dat de rebellen, toen vorst Wilhelm bun een wapenstilstand toestond, aanvankelijk verklaarden eerst dan te willen onderhandelen wanneer de vorst Albanie verlaten bad. Volgens een bericht te Weenen heeft de internationale commissie de Albaneesche regeering een voorschot van een millioen gulden verleend, opdat men de troepen zal kunnen betalen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Suppletoire indische begrooting. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging en verhooging der Indische begrooting voor 1914 (diverse onderwerpen). De heer Heeres verdedigde tegenover de heeren Bogaardt en Scheurer het aan de vereeniging Oost en West te verleenen subsidie. In het bijzonder protesteertspreker tegen de uitdrukking van den heer Bogaardt, dat als de post werd toegestaan, er gevaar voor zedelijk bederf dreigt, Spreker ontkent dat de Vereeniging par- tijdig te werk gaat en ontzegt den heer Scheurer het recht tot de veronderstelling dat, als Oost en West bemiddeling verleent, de ambtenaren uitsluitend uit vrijzinnige kringen zullen voortkomen. Tegen zulk wantrouwen wekken tegen andersdenkenden komt spreker op. Intusschen heeft spreker bezwaren op andere gronden tegen den post, nl. dat de Indische begrooting er geheel mede wordt belast, terwijl er toch een Hollandsch belang betrokken is bij de uitzending van ambte naren. Daarom vraagt hij splitsing van den post, zoodat het subsidie verdeeld worde over de Indische begrooting en over de begrooting voor Kolonien, die z. i. ieder voor de helft moeten worden belast. De heer Fock komt eveneens op tegen de verdachtmaking van de vereeniging Oost en West. Hij bestrijdt ook de staats- recbterlijke bezwaren tegen bet subsidie. Hij wees er op, dat het benoemingsrecht uitsluitend bij de Regeering blijft berusten. Oost en West zal slechts inlichtingen ver- strekken, en spreker dringt er bij den Minister op aan, deze vereeniging op het hart te drukken dat zij slecbts juiste voorspiegelingen omtrent den werkkring- lndie geve. De heer Loeff bestrijdt bet subsidie op den staatsrechterlijken grond dat aan een particuliere vereeniging, zonder eenig offi- cieel karakter niets mag worden opge- dragen wat tot de taak der Regeering be- hoort. Het valt toch niet te ontkennen, dat willekeur niet zal zijn te voorkoqjen Met aandrang verzoekt spreker den Minister dezen post terug te nemen. De heer Merchant heeft tegen het sub sidie ook het principieele bezwaar dat een particuliere vereeniging inlichtingen moet verstrekken over bet prive leven enz. van personen die naar Indie gaan. Hij vertrouwt Oost en West ten voile, maar dat beginsel weegt bij spreker toch zwaar. De Minister van Kolonien deelt hierop mede, dat hij in verband met het door den heer Loeff en den h^er Marchant aange- voerde den post tot verhooging van het subsidie aan Oost en West terugDeemt. Persoonlijk feit. De heer Bogaardt, het woord verkrijgend voor het persoonlijk feit, verklaart tegen over den heer Fock dat het geen oogenblik zijn bedoeling is geweest Oost en West direct noch indirect verdacht te maken, en nimmer een blaam op die vereeniging te leggen. De heer Fock neemt daarvan akte. Bij het debat over den post betreffende de reorganisatie van den postdienst, waarbij begrepen is de oprichting van een cursus hier te lande voor opleiding van surnume- rairs voor den Indisehen postdienst, deelt de Minister van Kolonien op een vraag van den heer Heeres mede, dat die cursus zal worden gevestigd te Leiden. Yoorloopigin het gebouw der Chr. Jongelingenvereeni- ging in de Jan VosseDsteeg en daarna naar de Minister hoopt in het oude gebouw der H. B. S. Stuwadoorswet. Na de pauze had de eindstemming over de Stuwadoorswet plaats. De heer Rutgers maakte bezwaar tegen eenige wijzigingen in overleg met de com missie van Rapporteurs door de Regeering in het ontwerp nog gebracht. De voorzitter ontkende dat hier iets onreglementairs zou geschied zijn, terwijl de Minister betoogde dat de wijziging direct voortvloeit uit het amenderaent-Spiekman. De heer van der ^roort van Zijp legde, mede namens de leden der A.-R. Kamer- fractie, de verklaring af, dat, hoewel de Anti-Revolutionnairen geen stemming zullen aanvragen, zulks echter niet beteekent on- verdeelde instemming met de stuwadoorswet, oordeelende zij het oorspronkelijke ontwerp- Talma zeer verzwakt nu de arbeidsboekjes en bepalingen omtrent verhoogd Zondags- loon niet in de wet zijn opgenomen. In tusschen zullen de A.-R., mocht stemming van andere zijde worden aangevraagd, des- niettemin niet tegen stemmen, maar waar imruers naar spreker's overtuiging de naaste toekomst zal uitwijzen dat de wet toch niet ongewijzigd zal kunnen blijven, zoodat er dan misschien gelegenheid zal komen de fout te herstellen. Er werd echter door niemand stemming verlangd zoodat de stuwadoorswet zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Bij de voortzetting van de behandeling der suppletoire Indische begrooting, deelde de Minister van Kolonien nog mede, spoedig te zullen indienen een wijziging der Indische Comptabiliteitswet, in dien zin, dat van de Indische Staatsbedrij ven zullen gemaakt worden zelfstandige rechtspersonen met eigen beheer en eigen begrooting. Na vrij uitvoerige gedachtenwisseling werd goedgekeurd de post nopens oprichting van een kweekschool in Indie voor Euro- pepsch gevormde inlanders. Na nog eenig debat werd de geheele suppletoire begrooting aangenomen. Aan de orde is hierna het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn, dat strekt om een ein- de te maken aan voor de schatkist schade- lijke praktijken, doordien voor aangelengden wijn bij uitvoer, evenveel gerestitueerd wordt als bij invoer van niet aangelengden wijn wordt betaald. Op art. 1 verdedigt de heer Arts een amendement der commissie van rapporteurs, bedoeler.de vast te stellen dat de bepaling, dat bij algemeenen maatregel van bestuur sommige wijnen kunnen worden aangewezen, welke tegen een lageren accijns mogen worden ingevoerd, alleen mag worden uit- gevaardigd, wanneer de commissie van ge- schillen, bedoeld bij art. 3j der wet, is gehoord. De heer Ter Laan (Rotterdam) licht een amendement toe, beoogende te voorkomen, dat de uitvoer van wijn op fust naar het buitenland uitverlengbaar kredietonmogeljjk wordt gemaakt. (H. Crt.) Op het adres voor Plaatselijke Keuze dat thans binnenkort aan H. M. de Koniugin zal worden aangeboden, zijn 670,600 hand- teekeningen ingekomen. Over de provincien zijn deze handteeke- ningen als volgt verdeeld, waarbij het eerste cijfer het aantal handteekeningen geeft en het tweede aanduidt welke percentage dit aantal is van het totaal inwoners van minstens 23 jaar in die provincie. Handteek. Percent Friesland 103760 55.3 Groningen 37840 21.8 Drenthe 23760 25.2 Overijsel 56638 27.5 Gelderland 71364 20.9 Utrecht 38518 25 Noord-Holland 140111 23.3 Zuid-Holland 157724 20.6 Zeeland 23199 19.1 TER NEUZEN, 24 Juni 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.1 Horta. Laagste barometerstand 753.1 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 25 Juni Zwakke tot matige westelijke tot zuid- westelijke wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Bij de deze week alhier gehouden keuring voor de militie werden van de 97 ingeschrevenen 25 ongeschikt verklaard voor den dienst, 20 reclameerden broeder- dienst. Een viertal ingeschrevenen, dat buitenslands vertoefd, moet zich later aan eene keuring onderwerpen. Van de 23 ingeschrevenen uit de ge- meente Zaamslag, die zich heden ter keuring aanboden werden er 13 voor den dienst ongeschikt verklaard en van de gemeente Hoek 7 van de 22 ingeschrevenen die gekeurd werden. Bij Kon. besluit is aan G. A. Peters en J. H. van Doeselaar voor den tijd van i jaar onthefiing verleend van den dienst bij de militie op grond van kostwinnerschap. In verband met een tot ons gericht verzoek vestigen wij nogmaals de aandacht onzer lezers op de aanvulling en wijziging van den dienst der telegraaf, waarbij, ter voorkoming van de onbestelbaarheid van telegrammen, in de adressen der telegram- men voor het binnenlandsch verkeer koste- loos worden overgeseind de namen van openbare straten of wegen en huisnummers, of de in de plaats daarvan gebezigde aan- duiding van gebouwen, hotels, ziekenhuizen, kasteelen, villa's enz. Volgens een alhier van den heer H. J. Verhulst, majoor der Albaneesche gendar merie, voordien garnizoens-commandant alhier, onder dagteekening van 8 Juni ont- vangen schrijven, was hij gedurende onge- veer een maand ter vervanging van den heer Doorman, die ongesteld was, te velde, ter hoogte van Kare, ongeveer 25 K.M. zuidelijker. Hoewel voortdurend de voor- posten met de rebelsche Epiroten schermut- selden, zijn in dien tijd om en bij Koritza geen erustige gevechten voorgekomen. Zonder tegenstand werd het plaatsje Ersek weder bezet. In de Maandag te Axel gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Noord" werd het dijkge- schot gebracht van 4 op f 7 per H.A. De begrooting voor het dienstjaar 1914/1915 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 823,575, met een post onvoorziene uit- gaven, groot /59,2l5. Na gehouden examen heeft de Neder landsche vereeniging voor Gemeentebelangen de akte van bekwaamheid in de gemeente- administratie o. m. uitgereikt aan den heer A. E. J. Janssens te Hulst. Tot nu toe onbekende daders hebben volgens de VI. Crt. een in de weide loopend paard van den landbouwer M. te Aardeoburg, dat bestemd was op een tentoonstelling uit te komen en dat reeds verschillende malen werd bekroond, een steek in het spronggewricht van een der achterpooten toegebracht, waardoor het dier, dat een waarde heeft van ongeveer f 1000, ver- moedelijk voor altijd ongeschikt zal zijn tot werken. De heer G. H. A. van Trotsenburg, inspecteur der rijksveldwacht, voormalig districts-commandant te Middelburg, is met ingang van I Juli benoemd tot commies ter directie van de rijkswerkinriehtingen te Veenhuizen. Vereeniging van kleinere en Platteland pgemeenten. Een zestal burgemeesters en secretarissen en het lid van Ged. Staten van Zeeland de heer J. N. Elenbaas hebben aan verschillende gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin zij medewerking verzoeken voor de oprichting van een vereeniging van ge- meenten beneden 10.000 zielen en van grootere gemeenten, die een plattelands- karakter dragen. Zij motiveeren hun initiatief met de ver- wijzing naar het nuttig werk dat reeds door de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, waarin slechts gemeenten boven 10.000 inwoners vereenigd zijn, verricht is. Wei opent deze vereeniging, naar ge- noemde heeren schrijven, in hare statuten de mogelijkheid hare werkzaamheden uit te strekken tot gemeenten met een geringer zielenaantal. Dit laatste is ook reeds een enkele maal geschied. Het komt hun echter voor, dat de kleinere gemeenten er geen behoefte aan hebben, dat de vereeniging van grootere gemeenten zich met haar hemoeit, maar dat zij haar eigen belang dienen te behartigen in een groote en krachtige vereeniging van gemeente met plattelandstoestanden, welke vereeniging stellig menigmaal met de be- staande vereeniging zal kunnen samenwerken. STOPPELDIJK. De heer W. H. Crijns, hoofd der school te Pauluspoider, is benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O. L. School te Stamproy (Limburg). Uitslag der Zaterdag gehouden aan- besteding van de verbouwing der school aan de VeerstraatP. F. Voet en L. Colsen 6035 C. Wisse 6334 D. Galle en W. Galle 6400 A. de Kever/ 6465 A. J. Mille- naar 6859 C. Dieleman 6897 P. F. de Wael en L. Boeykens f 6900J. M. Bleyenbergh 6900 A.Biesbroeck f 6969 en J. C. Kayser f 6975. Voorloopig gegund aan de laagste in- schrijvers. (Zel.) CLINGE. 23 Juni. Zondag overleed te Kapelle- brug zekere Rottier, omtrent de oorzaken van diens dood liepen spoedig vreetnde ge- ruchten. Gisteren werd het lijk onder politiegeleide naar het kerkhof alhier ge bracht, waar de kist in het lijkenhuisje werd geplaatst. Naar we veruemen zal het parket uit Middelburg morgen 24 Juni hier ter plaatse te verschijnen, om een onderzoek in te stellen. Men denkt aan vergiftiging. In hoeverre hier aan misdaad moet gedacht worden zal bij het gerechtelijk onderzoek moeten blijken. Deze gebeurtenis verwekt natuurlijk heel wat sensatie. HONTENISSE. Met ingang van 1 Juli a. s. is benoemd tot lichtwachter aan den Noorddijkpolder te Walsoorden, de heer J. Jongepier aldaar. ZOMERZITTING 1914. NEUZENSQHE CQURANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 37 in verband met artikel 12, le iid der Drankwet, ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcohoihoudenden, anderen dan sterken drank van HORTENSIA ROSALIA GIJSEL, wed. W. J. BOS, zonder beroep, wonende te Ter Neuzen in het voorlokaal van het pereeel plaatselijk gemerkt 23 en gelegen aan de De Feijterstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 22 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IIUIZ1NGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. o o o In de op Dinsdag 7 Juli te openen zomerzitting der Provinciale Staten van Zeeland zal mededeeling gedaan worden van verschillende ingekomen stukken, waaronder Koninklijke goedkeuring van verschillende besluiten der Staten en eene mededeeling van Gedep. Staten, dat zij in Januari een adres van sNehalennia" ontvingen, waarin verzoeht wordt het adres dier vereeniging van 24 October 1913, om bij bet verleenen van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen het beplanten van die wegen voor te schrijven, als niet iugediend te beschouwen. Het adres van October was in handen van Gedep. Staten gesteld, doch na het inkomen van het nader adres hebben zij het ingetrokken verzoek buiten behandeling gelaten. Nog is ingekomen het verslag van de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen over 1013. Aan de orde is vervolgens het vaststellen van het verslag van den toestand der Provincie over 1913. Door Gedep. Staten zullen mededeelingen worden gedaan omtrent den post, voorkomende onder Hoofd- stuk IX der uitgaven in de Provinciale begrootingen voor 1913 en 1914 ter bestrijding van behoeften, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen der begrooting, omtrent onderhandscheaanbestedingen, omtrent de samenstelling der afdeelingen van Gedep. Staten, omtrent de presentielijsten der vergaderingen van Gedep. Staten, omtrent den staat van Provinciale ambtenaren en bedienden, omtrent den staat van de Provinciale eigendommen en bezittingen en van die, welke verhuurd en verpacht zijn. De benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet, zal vervolgens plaats hebben. Behandeld zullen worden de volgende voorstellen van Gedep. Staten Tot aanhouding van adressen van de Koninklijke Nederlandsche automobielclub, de Nederlandsche motor-wielrijdersvereeniging en de Kamer van Koop- handel te Breda omtrent den verbindingsweg tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Tot buiten behandeling laten van een adres van E. Huijghebaert om wijziging van het besluit tot verleening van een renteloos voorschot voor tram- wegen op Zuid-Beveland en een adres van Dr. J. W. Jenny Weijerman en M. Onnen om een renteloos voorschot voor gelijk doel. Tot aanhouding van adressen van ingezetenen van Hansweert en van Hontenisse omtrent verplaatsing van de ponton te Hansweert en van de stoomtram van Hansweert naar Vlake. Tot aanhouding van een verzoek van J. C. de Krijger te Goes om subsidie voor een auto-dienst tusschen Goes en het Wolphaartsdijksohe veer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1