1 m m ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6084. Zaterdag 20 Juni 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN 1 Telefoon 25. Dit Blad verschpt Maandag-, Woensdag- en Yrydagavond, nitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Per 3 maanden binnen de stad f\.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika f 65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct^ opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 imp op den dag der uitgave. BEIRSTB BLAD. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdagavond 16 Juni Luitenant-kolonel Thomson. De Voorzitter opende, volgens de H. Crt., de vergadering met een //droeve taak". Wat er ook, zei spreker, aan den dood van overste Thomson moge zijn vooraf gegaan, zooveel is zeker, dat hij als slachtoffer van zijn plicht het leven liet. Het devies der Militaire Wiliemsorde, door hem in de troepen verdiend //Voor Moed, Beleid en Trouw", heeft hij eer aangedaan en den Nederlandsehen naam hoog gehouden. De Kamer zal met mij betreuren, dat de levens- draad van dezen boofdofficier, van wien nog zooveel goeds te hopen viel, plotseling werd afgesneden. Laten we hopen, dat de berichten over de Nederlandsche offieieren onjuist en overdreven zijn. Indien ze waar zouden zijn, zou het verlies der natie des te smartelijker zijn. Met deze weinige woorden meent spreker uiting te hebben gegeven aan het gevoel van smart, dat alien bezielt. Geloofsbrieven-Wassenaer van Catwijck. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer Mr. 0. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck, het nieuw gekozen lid der Kamer voor Gelderland. De stukken werden in handen gesteld van een eommissie, bestaaDde uit de heeren van den Berg, Fokker en van de Lande. Nadat de vergadering tot het onderzoek der brieven even was geschorst, werd, op voorstel van den heer van den Berg, tot toelating besloten. De heer Van Wassenaer van Catwijck legt vervolgens, door den griffier binnen geleid, de vereischte eeden at en ontvangt een gelukwensch van den voorzitter. Regeling van werkzaamheden. De voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is Vrijdag a.s., om 11 uur, een openbare vergadering te houden. Woensdag en Donderdag zal het afdeelingsonderzoek worden gehouden. Wijziging heerplichtwet. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap heeft, volgens de N. R. Crt., de Tweede Kamer meegedeeld, de wijzigingen, welke bij nota van wijzi- gingen door de regeering zijn aangebracht in het wetsontwerp tot wijziging der leer- plichtwet, een verbetering van de leerplicht- wet te achten, maar het te betreuren, dat niet tegemoetgekomen is aan de volgende wenschen a. de leerverplichting worde met twee jaar verlengd en eindige nimmer voor het einde van den cursus b. kinderen van hen, die een vaste woon- plaats missen, zijn gedurende een bij de wet bepaald aantal jaren leerplichtig in dien zin, dat zij gedurende een bepaald aantal schooltijden het onderwijs moeten bijwonen c. leerlingen, die bij het lager onderwijs of bij het herhalingsonderwijs den geregel- den gang bemoeilijken, moeten kunnen worden verwijderd d. de artikelen 13, 14 en 15 vervallen e. de postvrijdom worde uitgebreid tot de correspondence van de hoofden van scholen met de ouders en verzorgers der leerlingen en die van hoofden van scholen onderling f. het herhalingsonderswijs worde ver- plicht gesteld gedurende het tijdvak van twee jaren, onmiddellijk volgende op het eindigen van den leerplicht wat het gewone onderwijs betreft g. aan de gemeentebesturen worde de verplichting overgelegd, voedsel en kleeding te verstrekken aan schoolgaande kinderen voor wie daaraan behoette bestaat. Adr. vraagt, deze wenschen in vervullen te doen komen. Men incident in den HaagscJien Maad. Met betrekking tot de kwestie, omtrent de al of niet wettigheid van een besluit in jongste vergadering van den gemeenteraad te 's Gravenhage, worde herinnerd, dat het Koninklijk besluit van 20 Dec. 1880 no. 25, waarop de burgemeester zich beriep, betreft het volgende geval In een vergadering van den gemeenteraad van Rheden, welk college uit 13 leden bestond waren 12 leden opgekomen, waarvan gedurende de beraadslagingen er 5 zich hadden verwijderd. Bij eene toen gehouden stemming verklaarden van de 7 aanwezige leden er 4 zich voor een voorstel en 1 daar- tegen, terwijl 2 leden in de vergadering tegenwoordig zich van stemming onthielden. Nadat Gedep. Staten van Gelderland daar- op aan het aldus genomen raadsbesluit hunne goedkeuring hadden geweigerd, op grond, dat zij dat raadsbesluit niet als wettig beschouwden, vermits tot het nemen er van niet de volstrekte meerderheid der leden van den Raad had medegewerkt, heeft de Kroon vervolgens het raadsbesluit alsnog goedgekeurd, uit overweging, dat weliswaar van de 7 tegenwoordige leden 2 zich hebben onthouden van stem ming over het besluit, maar dat zjj des- niettemin bleven tot het einde van de vergaderingen dat de opvatting van Gedep. Staten van Gelderland als hadde het woord //tegenwoordig" in art. 48 der gemeentewet denzelfden zin als het woord //stemmende", in strijd is zoowel met de eenvoudige en ondubbelzinnige be- teekenis, van dat woord als met den samen- hang en de bedoeling der wet. Van het hier vermelde geval wijkt dat, hetwelk zich in den Haagschen gemeente raad voordeed, dps in zooverre af, dat in de Haagsche raadsvergadering de grootste helft van het voor het nemen van besluiten ver eischte aantal leden niet tegenwoordig was, doch te Rheden wel, omdat van de 13 leden, 7 zijnde de grootste helft mede aan- wezig was. (Tel.) Vergoeding kostwinnerschap. Door den Minister van Oorlog is bepaald: indien het hoofd van het gezin, waaraan vergoeding wegens kostwinnerschap van een militieplichtige werd toegeker.d, geacht kan worden om eenigerlei reden (byv. overlijden) niet meer tot het gezin te be- hooren, wordt de uitbetaling van de ver goeding gestaakt. Indien bij verblijf in werkelijhen dienst van een militieplichtige vergoeding is toe- gekend, wordt de vergoeding uitbetaald ook voor den tijd, gedurende welken de militieplichtige zich tijdens zijn verblijf in werkelijken dienst in een tuchtklasse mocht bevinden. Wordt aan de militieplichtige, die in genot der vergoeding is, een tijdelijk verlof verleend voor langer dan vier dagen, dan wordt de vergoeding niet uitbetaald over het tjjdvak, gedurende hetwelk de militie plichtige met bedoeld tijdelijk verlof van het korps afwezig wasbij het verleenen van zoodanig verlof wordt de betrokken militieplichtige hiermede in kennis gesteld. Indien de persoon, aan wien de uitbe taling van de bedoelde vergoeding geschiedt in staat van faillissement komt te verkeeren, wordt de vergoeding toch aan den curator betaald. Ingeval een dienstplichtige bij de militie of landweer een vrijwillige verbintenis sluit of het verlangen te kennen geeft in wer kelijken dienst te blijven of komen, inge- volge art. 82 der militiewet of art. 13 der landweerwet, dan wordt de vergoeding niet uitbetaald over het tijdvak dat de betrokkene als vrijwilliger dient of ingevolge zijn ver- zoek vrijwillig onder de wapenen blijft. (VI. Crt.) Dezer dagen lag de schipper C. T. met zijn scheepje in den Ringvaart bij Lisse, toen hij des nachts wakker schrok van een schot tegen zijn vaartuig. Hij stond onmiddellijk op om te zien wat er gaande was, toen een paar perso- nen nogmaals een paar schoten losten, zoo- dat de kogels hem langs de ooren floten. De politie tracht de daders op te sporen. De landbouwerG. Roos te Haarlemmer- meer is, volgens het R. N, op schandelijke en lafhartige wijze mishandeld geworden Hij reed van zijn woning maar Abbenes, toen twee zoons van den landbouwer B. al of niet toevallig, met hem opreden. Bij de Lisserbrug bleven zijn achter. Van Abbenes terugkeerend, vond R. de gebroeders B. weer of nog aan de brug. Zij reden weer met hem mee, pratend over het gewas, enz., zoodat R. niets bij- zonders opmerkte. Plotseling werd hij door een der broe- ders in een grinthoop geduwd, waardoor bij viel. De anderen sprongen nu van de fiets en een hunner takelde R., slaande en schop- pende, geweldig toe, terwijl de ander toezag. Gelukkig voor R., kwam langs den een- zamen Lisserweg een motorrijder uit Lei- muiden, die afsteeg, hoewel hij gesommeerd werd door te rijden. De mishandeling nam nu een einde en R. keerde bont en bauwgeslagen, huiswaarts. Bij de politie is natuurlijk een klacht ingediend. Bebel en Prins Hendrik. In een dorpje in het distrikt dat door Mr. Mendels in de Tweede Kamer vertegenwoordigd wordt, werd onlangs //boelgoed" gehouden. Onder (/hetgeen verder te voorschijn gebracht zal worden" behoorde ook een groot portret in vergulden lijst. Toen dit aan de beurt was om verkocht te v.orden, bekeek de oproeper het van alle kanten. Blijkbaar had hij nooit eerder een portret van Bebel gezien, althans hij kondigde het aan als ,/Hier hebbe we een praehtportret van Prins Hendrik, wie biedt er geld voor De enkele, die beter wist, bedwong zijn lachtlust en liet de grap zijn beloop. Er waren een paar liefhebbers voor! „Prins Hendrik werd na eenig loven en bieden aan een ouden vrijgezel toegewezen. Nie- mand heeft hem verteld, dat hij de gelukkige eigenaar was geworden van een portret van August Bebel en daar hij geen andere bladen leest dan //Hepkema", zal hij er ook wel nooit achter komen, dat hij in zijne liefde voor het vorstenhuis voortaan dagelijks met vereering opziet naar het konterfeitsel van den grooten Duitschen revolutionair. Men voetbal-historie. In het Noorden van ons land zaten, naar N. v. d. D. vertelt in een provinciestadje eenige snaken van 9 a 10 jaar, in zak en assche. Op een morgen was hun door een surveilleerden agent van politie een voetbal afgenomen, omdat ze er in de straten mee schopten, wat daar verboden is. Het toeval wil, dat des middags eenigen van'het clubje langs het politiebureau komen, waarin een van hen, door een op een kier staand raam, zoo waarlijk het corpus delictie, den door hen zoo diep betreurden voetbal ziet liggen. Natuurlijk bleef het clubje staan, hoe langer hoe sterker doet het dierbare voorwerp zijn aantrekkingskracht gelden en door scherp te kijken komt men al ras tot de ontdekking, dat er geen menschelijk wezen tot zijne bewaking in het vertrek aanwezig is. Dat was al te verleidelijk. Klaas kijkt uit naar den eenen kant, of er ook onraad is, Kees naar den anderen, Jan en Piet schuiven het openstaande raam nog wat meer om- hoog, Jan is er al onderdoor, schiet naar binnen, grijpt den lieveling aller jongens bij z'n hard leeren lijf, wipt het volgend oogenblik het raam er weer mee uit en weg stuift de bende op de teenen, in de richting van het voetbal veld»Hoera!" en daar gaat ie weer frank en vrij, nog nooit schopten ze zoo fijn Gaat de Nederlandsche jongelingschap achteruit Die vraag zou men wel mogen stellen, als men let op een bericht in het R. N., dat door den keuringsraad voor de militie te Schoonhoven van de 32 inge- schrevenen 22 werden afgekeurd en er te Oudewater van de 21 ingeschrevenen slechts 7 werden goedgekeurd. Aan dit bericht wordt toegevoegd dat ook andere gemeenten een zeer hoog per centage als ongeschikt' voor den dienst afgekeurden aanwijzen. Als een bewijs, dat de door de dokters voorgeschreven medicijnen, wel eens door verkeerde keelgaten in verschillende, door den dokter niet bedoelde magen terecht komen, deelde ons iemand het volgende verhaalfje mee, dat op eigen waarneming moet berusten. Goe morgen buurman, gaat het weer niet te best met de vrouw Boer PietEllendig, 't gaet niks, niks en kon, ze noe mer inneme dan was 's in vuuf minuten beterdat weet ik zeker wan ze kriegt genoeg, kiek mee, (waarop hij uit zijn vestjeszak mij toonde 1 doos pillen, dito poeder, en 1 flacon (druppels). Mer ze kan niks in 't lief ouweflee-weke nog kreeg ze un groote flessche drankdi stoeng op, aal uur un paplepel. Ik rook er is an, ei un pimprementluchten dir eit ze nog nooit tegen gekunne ik docht 'k sa voor- zichtig zien, ik gaf zun alve lepel in, un stuitje gelee, dir aaijet a weer, b....u....k, alles dur uut, niks kan zin dur lief ouwe. I Doen eb ik er mer un klus van gedroenke, en mun zeune Jasper ook nog wat (de lezer moet weten, dat zeuntje heeft reeds lang de drie XXX achter den rug) en 't laatste eb ik mer an 't verke gegee wan je kun toch nie aales weggooie en dan zukken dieren spul, wan 't moet toch aal betaelt oore. Prosit! (Midd. Crt.) Op de onder Barneveld gelegen hof- stede Schaffelaar, waar thans de bekende opvoedingsgestichten zijn verrezen, zijn, volgens de N. R. Crt., bij het omspitten van den grond twee urnen, gevuld met asch, ge- vonden. De urnen, die bij het uitgraven gebroken zijn, waren bedekt met keien Verder zijn daar bij de plek, waar vermoede- lijk het landhuis van Jan van Schaffelaar gestaan heeft, een paar muntstukken in den grond gevonden, waarvan het eene het jaartal 1588 draagt. Te Grossczyste bij Kulm, in de provincie West-Pruisen, had zich in den toren van de oude katholieke kerk een bijen- zwerm genesteld. De organist wilde den zwerm uitrooken. Hij ging echter onvoor- zichting met het vuur om en de oude droge binten raakten in brand. De kerk brandde tot den grond toe af. Het was de oudste van het Kulmsche land. De organist bezweek, korten tijd nadat de brand was uitgebroken, van opwinding. Men geheel dorp verwoest door een overstrooming tengevolge van den regen. Blijkens een bericht in de N. R. Crt. is het dorp Aywaille, nabij Luik, door een overstrooming, een gevolg van de met stortbuien gepaard gaande onweders, geheel verwoest. Het moet dan in die omgeving Zondag ook verschrikkelijk weer geweest zijn. De provincie Luik werd door het eene onweder achter het andere geteisterd. Te Aywaille is het laag gelegen ge- deelte van het dorp geheel verwoest. Het zal zoowat gistermiddag half twee geweest zijn, toen inktzwarte luchten, van den kant der Ardennen komend, zich boven het schilderachtige dorp samenpakten. Het duurde niet lang, of een zwaar onweer met stortregens gepaard, brak over het dorp los en weldra stroomde er van de heuvels, tegen welke het gehucht Harzee ligt, zoo veel water omlaag dat het laaggelegen deel van Aywaille weldra blank stond. Men verklaart dezen stortvloed uit het feit, dat er in den berg boven Harzee iets als een onderaardsch meer zou zijn, dat niet altijd vol water, nu door den zwaren regenval gevuld zou zijn. De bodem van het meer zou bezweken zijn en het water in de beek van Harzee terecht gekomen, die er de afmetingen van een reusaehtigen stortvloed door aannam. Hoe dit zij, de beek trad natuurlijk ge heel buiten haar oevers en overstroomde het laag gelegen deel van Aywaille, waar zij groote schade aanrichtte. In sommige straten stond het water anderhalven meter hoog. Een half uur lang bleef het stort- water over Aywaille neerkomen. De straten hebben er geen plaveisel meer, in de winkelstraten dreven de goederen in de winkels, met slijk en zand bedekt. Veel houten gebouwen werden door het water weggesleurd, waarin doode varkens, konijnen en kippen dreven. Verschillende bewoners van Aywaille zijn van alles beroofd. Ook te Hoey is het zwaar weer geweest. De oogst is er grootendeels verwoest. In vele tuinen en op tal van velden heeft het van de hellingen afstroomende water de gewasseu weggespoeld. Een museum van amuletten. De moderne stedeling schudt het hoofd, als hij leest of hoort van 't bijgeloof der menschen van het platteland maar, hijzelfen vooral elegante vrouwen, zijn er nog niet geheel vrij van, schrijft het R. N. Ook de bewoners der groote steden hebben hun amuletten en fetisjen, en al beziet de ge- Druiker ze misschien ook met een zekere ironie, toch blijft daarachter een vaag idee rangen Je kunt toch nooit weten; mis schien heeft het wel toevallig een uit- werking. Zoo ontstonden voor de modernste auto's de felisjen ieder automobilist kent het beroemde //Billiken" en zoo ontstonden de tallooze kleine sieraden, het groot aantal olifanten, en geluksteenen, kevers en slangen. En nu wijdt het tegen woordig geslacht zelfs een museum aan het bijgeloof van het verleden en nog wel een bijzondere afdeeling aan 't Londensch historisch medisch museum. Van den tijd I der oude Egyptenaren tot op onze dagen vormt het een doorloopende geschiedenis van het bijgeloof. Wij zien er een menigte oud-Egyptische amuletten, waaronder de beroemde levenssleutel, de //ankh" dien men zoo dik wij Is op Egyptisch schilderwerk in de handen van goddelijke personen aantreft. Daarnaast liggen exemplaren van den z/uatsjat", het beroemde middel tegen de beruchte Egyptische oogziekte. Tegen doofheid en oorpijn droeg men kleine oor- vormige amuletten. Het bijgeloof der Romeinen openbaarde zich op meer on- beholpen manier. Zij waren minder kunst- vaardig. Onder hun //geluk-aanbrengers" merkt men een klein bronzen paardje op en een in goud gevatten haaietand. Welk een afstand bestaat er tusschen den hoog- beschaafden ouden Romein en den Afri- kaanschen wildemaar bij de beschouwing der amuletten krimpt die afstand in. Daar zien wij kleine houten krokodillen, die door de medicijnmannen der negers werden gedragen, en, als deze, wat nog al eens voorkwam, in het onzekere waren omtrent den aard eener ziekte, werden zij over den rug gestreken, waarna het diertje hun vertelde, wat er te doen was. Hoezeer in het hedendaagsche Engeland het bijgeloof nog algemeen is verspreid, ziet men uit een aantal moderne amuletten van het platteland. Daar ligt een kleine steen, die bijna den vorm heeft van een menschenvoet tegen rheumatiek helpt een hartvormig stuk barnsteen, tegen kramp een stuk been van een gewricht. In Suffolk draagt men pa- linghuiden tegen kramp en twee molle- pootjes, geregeld gedragen, beschermen tegen kiespijn. Behalve deze zijn er nog een menigte amuletten, die alleen maar geluk aanbrengen. Geluk zoeken alien zoowel bijgeloovige als verstandelijk ontwikkelde menschen. Te Welteren, Belgie, kwam de pastoor naar het werk der verbouwing zien, dat in de kerk werd verricht. Eensklaps kwam een ijzeren staaf van een hoogte van 14 meters op het hoofd van de geesteljjke neer. Hoewel verscheiden geneesheeren pogingen aanwendden om den priester te redden, overleed hij twee uur na het ongeval. Een inbreker, die de politie roept. Te Cardiff zat Zaterdagmorgen in de vroegte een inspecteur van politie over de lusten en fasten van den dienst na te denken, toen er eensklaps getelefoneerd werd met ver- zoek onmiddellijk een man naar het kantoor van zekeren advocaat te zenden. Wie bent u vroeg de inspecteur. Dat zult u wel vernemen, als u maar hier komt was het antwoord. Op verdere vragen kwamen geen nadere inlichtingen en de inspecteur besloot aan het verzoek van den man te voldoen. Hij ging zelf naar het opgegeven adres en vond daar twee mannen, die blijkbaar niets met de advocatenfirma hadden te doen, bij wie zij het zich gemakkelijk gemaakt hadden. Op de vraag, hoe zij daar gekomen waren, antwoordde de een, dat zij nat en zonder onderkomen waren geweest, daarop maar hadden ingebroken en niets liever wenschten dan maar gearresteerd te worden. Die wensch werd vervuld. Gevaarlijke vlucht uit de gevangenis. Te Kassel ontstond Zaterdagnamiddag groote opgewondenheid in het gerechtsgebouw. Twee gevaarlijke inbrekers, die te zamen twaalf inbraken met diefstal hadden gepleegd en van wie zoo even de een Siebert tot tien, en de ander, Gutermuth, tot vijf jaar tuchthuisstraf veroordeeld was, werden naar hun eel gebracht. Ongeveer een uur later kwam een cipier vragen waarom Guter muth op vrije voeten gesteld was, daar hij niet meer in de eel was. Bij onderzoek bleek, dat Gutermuth, die van beroep smid is, twee ijzeren stangen uit het raam had gebroken en daarna van een hoogte van 20 meter op een binnenplein was gesprongen, blijkbaar zonder zichzelf eenig letsel toe te brengen. Alle nasporingen naar zijn verblijf waren tot nu toe vruchteloos. Gasvergiftiging in een school. Een ernstige gasvergiftiging, waarvan de oorzaak nog niet voldoende bekend is, is te Dussel- dorp voorkomen. Tijdens een kookles werden acht meisjes tengevolge van het ontwijken van gas bewusteloos. De brand- weer bracht er zes door middel van zuur- stofapparaten tot bewustzijn, terwijl twee meisjes bezwijmd naar het ziekenhuis werden gebracht. Men meent de gasvergiftiging te moeten toeschrijven aan een lek in de gasleiding van een aaugrenzende badkamer. TER EUZENSCH COURA "-tT lJ 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1