ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6082. Dinsdag 16 Juni 1914. 54e Jaargang. AEONNEMENT: ADVERTENTIEN Bekendmaking. Telefoon 25. Dit Blad verschljnt Maandag^, Woensfiag- en Yrjjdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, by de Firma P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. PAARDEN- en VEEMARKT BINNENLANO. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie y 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika y 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 taur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wet'nouders van ZAAM- SLAG, brengen ter algemeene kennis dat de gewone jaariijksche in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag 2 JuSi S914, aanvan- gende des voormiddags ten 9- en eindigende des namiddags ten 3 ure dat iedere eigenaar of aanbvenger van vee zal verplicht zijn dadelijk bij zijn aan- korast zich bij den Marktmeester (Lensen) aan te melden tot opgaaf van bet aantal, de soort en de ouderdom van de door hem ter markt gebrachte dieren dat geen ander dan gezond vee ter markt zal worden toegelaten dat onmiddellijk na het sluiten der markt de navolgende premien zullen worden uitgereikt lo. Voor het grootste getal paarden van een eigenaar (minstens 5 stuks) 4, 2°. Voor het grootste getal hoornvee van een eigenaar(min stens 5 stuks) i, 4,— 3°. n n grootste getal varkens van een eigenaar (min stens 5 stuks) 2, 4°. u u schoonste merriepaard van 4 jaar of ouder le prijs een verguld zilveren medaille en 3,— 2e prijs5,— 5o. u schoonste merriepaard van 3 jaar oud le prijs een verguld zil veren medaille en 1,50 2e prijs V u 8, 6o. n schoonste merriepaard van 2 jaar oudle prijs een zilveren medaille en 3, 2e prijs2,— 7°. schoonste merriepaard van 1 jaar oud: le prijs een zilveren medaille en 2,50 2e prijs 8°. beste veulen le prijs u 3, 2e prijsn 2,— 9°. n de beste baatgevende of kaltdragende koe le prijs4,— 2e prijs1, 2,50 10°. beste kalfvaars le prijs1/ 3,— 2e prijs2,— 11°. u vetste koe, vaars, os le prijsu 4,— 2e prijs2,50 12°. u het beste rund zonder tanden lo prijs u 2,50 2e prijsn 1,50 13°. u de beste fokstier le prijs1/ 3,— 2e prijsu 2,— 14o. beste geit le prijs1/ 2,— 2e prijsn 1,— Geen bekroning lean plaats hebben voor dieren na 11 uren voormiddag ter markt gebracbt. 13. dat de kermis zal worden gekouden te beginnen Bonderdag 2- en eindi gende Zates'day 4 Juli aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FE1JTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. Zaamslag, 3 Juni 1914. GEMEENTEUAAD VAN TEIl NEUZEN. Vergadering van Donderdag 11 Juni 1914. Voorzitter de lieer J. Huizinga, burge meester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland en Donze, wegens ongesleldheid. Na opening der vergadering slell de voor- zitter aan de orde: (Vervolg.) 9. Voorloopige vaslsl'elling pensioensgrond- slagen voor geineenleainblenaren. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, den pensioensgrond- slag voor den ambtenaar ter secretarie J. P. Trijsburg voorloopig vast te stellen op f 450, het bedrag zijner jaarwedde als zoodanig en als deurwaaixler der plaatselijke belastin- gen op 200, het bedrag dat daarvoor ge- middeld wordt ontvangen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 19. Personeel lioogere bnrgerschool. De voorzitter brengt in bespreking de rege- ling van het personeel voor de lioogere bur gersehool, in verband met de vormingeener vijfde klasse voor den aanstaanden nieuwen cursus. De beer Lensen verzoekt dit punt, a(vo- rens te besluiten, te willen bespreken in eene commissoriale vergadering. Dit verzoek wordt voldoende ondersteund, wa^rom de voorzitter toezegt, dit punt in behandeling te zullen brengen in de aan het eind der zitling te houden commissoriale vergadering. It. Regellng jaarwedden leeraren II. B. S. Burgemeester en wethouders stellen voor in afwijking van de verordening, houdende regeling vtan het getal en het bedrag van de jaarwedden der leeraren aan de gemeente hoogere burgersehool, vastgesteld 12 Juni 1913, goedgekeurd door den Minister van Bin- nenlandselie Zaken, a. de jaarwedde van den Ieeraar in bet hand- en reclitlijnigteekenen (den heer G. L. van der Eijk) voor het tijdvak van 1 Nov. 1913—31 Augustus 1914 vast te stellen op 1300 en den grondslag, waarnaar door dien ambtenaar voor pensioen zal worden bijge- dragen van af 1 Nov. 1913 eveneens vast te stellen op 1300; b. de jaarwedde van den Ieeraar in de gymnastiek (den lieer K. Iluizendslra) voor het tijdvak 1 November 191331 Augustus 1914 vast te stellen op 1000, en den grond slag, waarnaar door dien ambtenaar voor pensioen zal worden bijgedragen van af 1 November 1913 eveneens te bepalen op 1000. De voorzitter herinnert, dat na den aan- vang van den cursus op de M. U. L. O. school en de II. B. S., de jaarwedde van den Ieeraar in het teekenen, den lieer Van der Eijk, en die Van den Ieeraar voor de gymnastiek, den heer Duizendstra, nader moesten geregeld worden, in verband met de uren die deze heeren meer les moesten geven, dan aan- vankelijk was bepaald. Burgemeester en wethouders waren van meening, dat de lioogere uitbetaling kon plaats hebben op grond van de verordening, regelende de salarieering, waarom geen raadsbesluit dienaangaande genomen is. Er heeft ecliler eene correspondence hierover plaats gehad met gedeputeerde staten, waar- uit ten slotte blijkt, dat gewenscht wordt het nemen van een formeel raadsbesluit. Wat voorgesleld wordt is dus niets nieuws, het geschiedt alleen voor den vorm. Het voorstel wordt aangenomen met al gemeene stemmen. 12. Verbimlingsweg tusscben oosl'elijk en westelijk Zeeuwsch-VIaanderen op Neder- landsch gromlgebied. De voorzitter herinnert er aan dat reeds meermalen de wenschelijkheid is betoogt van het verkrijgen van een verbindingsweg tussclien liet voormalig vierde en het vijfde district, het westelijk en het oostelijk deel van Zeeuwseh-Vlaanderen, over Neder- landsch grondgebied. In verband daarmede zijn gisteren weder bijeen geweest eenige burgemeesters van belanghebbende gemeen- ten en eenige Statenleden, omdat men meent, dat er nu een betere gelegenheid zou zijn 0111 dien weg te verkrijgen. Meermalen is ook de vraag besproken, wie de kosten van zoodanigen weg zou moeten betalen. Men is nu echter vrijwel tot de meening ge- komen, dat die zou beliooren le worden aangelegd van wege de provincie. Er is, vergezeld van den hoofd-ingenieur van den provincialen waterstaat een onder- zoek in loco ingesteld en daarbij is gevolgd de baan voor den in aanleg zijnden tram. Of die weg naast, of bij de trambaan zou beliooren te komen, is eene kwestie die bij de gehouden bespreldngen niet aan de orde was, maar algemeen word het belang van zoodanigen, bovendien voor het verkeermet het westelijk deel veel korteren weg, in- gezien. Daar deze zaak ook voor onze gemeente van veel belang is, met het oog op het ver- keer met automobiclen en rijwielen, voor vergem.akkelijking van liet onderhouden van bestaande en liet aanknoopen van nieuwe relaties voor liandelaars en winkeliers, heeft spreker toegezegd, in de vergadering van heden te zullen voorstellen het zenden van een adres aan de provinciate staten van Zeeland, waarin het aanleggen van ^ooda- liigen weg verzoclit wordt, wat hij bij deze doet, en tevens, 0111 aan de verschillende gemeenten uiL de omgeving te verzoeken aan dat adres bij de Staten adhaesie te be- tuigen. Verseliillende Ieden verklaren in te stem- men met de wenschelijkheid van liet aan leggen van zoodanigen weg. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met algemeene stemmen. 13. Omvraag. a. De lieer Waalkes vesligt de aandacbt op den oyerlast dien men te Sluiskil onder- vindt van de stink'"., de waterleiding. Zou het niet mogelijk zijr dat euvel op telieffen door die sloot, zoover Sluiskil loopt, to rioleeren De voorziller deelt naar aanleiding hier- van mede, dat de kwestie van waterveront- reiniging door de westelijke waterleiding is begracht onder de aandachl der daarvoor bestaande staalseommissie. Naar aanleiding daarvan is liier onlangs een onderzoek inge steld door de leden dier commissie, de hee ren Van IJselsteijn, Wortman en Jenny Weyerman. Daarbij is gebleken, dat de ver- ontreiniging van die waterleiding niet alleen een gevolg is van de suikerfabrieken, die daarin bun afval water loozen, maar ook van andere fabrieken die zulks doen. De bedoeling is, om nader na te gaan den toe- stand in bet najaar en dan te overwegen wat gedaan lean worden ter verbetering. In verband met dat bezoek, laat spreker weke- lijks op verseliillende plaatsen aan de leiding, voor zoover die op Ter Neuzensch gebied loopt, opnemingen doen van den toestand, ook bij verschillende weersomstandigheden, om na te gaan of die ook op den toestand van invloed zijn. Die opnemingen geschieden door den agent van politie Meulbroek, te Sluiskil, en ook met medewerking van den heer Dees. Maandelijks wordt bet rapport der opnemingen aan de staatscommissie op- gezonden. Spreker apprecieert ten zeerste het door den lieer Waalkes geopperde denkbeeld, om de sloot te rioleeren, maar meent, dat het, in verband met bet medegedeelde, aanbe- veling verdient, af ly waebten liet resultaat van de bemoeiingen der staatscommissie. De heer Waalkes Stemt daarmede in. b. De heer Waalkes wit nog opmerken, dat verschillende onbeteckenende zaken, steeds tijdig ter kennis van den raad worden gebracbt, met de ad'viezen of voorstellen daaromtrent van burgemeester en wethou ders, en wanneer ze maar pas zijn inge- komen, naar dat college worden verwezen 0111 daarover eerst advies uit le brengen. Nu echter komt de voorzitter in deze vergade ring ineens, zonder voorafgaande kennia- geving, met dat voorstel betrefi'ende die 150. Hij verzoekt loch in liet vervolgzulke zaken niet meer op die wijze aanhangig te maken, daar de raad op die wijze wordt overvallen, wat niet gewenscht is. De voorzitter zegt toe, dit verzoek onder de aandacbt te zullen houden. c. De heer De Bruijne herinnert, dat indertijd is toegezegd, den in de buurt Drie- wegen gemaakten waterput dieper te lalen zakken. Hij meent, dat het daarvoor nu thans de goede tijd is. De lieer Waalkes vraagt, of de put ook niet zou moeten open gemaakt worden. De heer De Bruijne ^egt, dat dit zijne be doeling niet is. Hij meent, dat dit ook geen aanbeveling zou verdienen, daar het in de omgeving een speelplaats voor de jeugcl is, die het water zoudqn kunnen verontreinigen; iets anders zou het worden, als er belioefte aan water kwam. De heer Waalkes merkt nog op, dat er een pomp op gezet zou kunnen worden. De voorzitter zegt toe, op de opmerking van den heer De Bruijne bij burgemeester en wethouders de aandac.ht te zullen vesligen. De voorzitter schorst alsnu de openbare vergadering, welke overgaat in eene met gesloten deuren. Na heropening der zitling komt aan de orde punt 10. Personeel hoogere burgersehool. Burgemeester en wethouders geven te kennen, dat bet zich laat aanzien, dat met ingang van 1 September 1914 de 5de klasse van de hoogere burgersehool zal worden geopend en liet aantal lesuren van den directeur, bij handhaving van het tegen- woordig personeel en de verdeeling der vak- ken, 20 zal bedragen, n.l. 8 uren voor het vak Ned. taal en Letterkunde, 7 geschiedenis en 5 aardrijkskunde. Artikel 2 van de verordening, houdende regeling van liet getal en bet bedrag van de jaarwedden der leeraren aan de gemeente hoogere burgersehool, bepaalt o.m., dat aan den directeur in den regel niet meer dan 14 lesuren per week worden opgedragen. Tengevolge van dit voorsehrift zal bet 1100- dig zijn, den directeur te onllasten van de verpL'ichling tot het geven van onderwijs in bet vak aardrijkskunde, of, zoo daaraan de voorkeur moelit worden gegeven, hem eene behoorlijke vergoeding toe te kennen voor bet geven van onderwijs 6 uren per week boven de 14 uren. Dit laatste verdient naar bet inzien van burgemeester en wethouders geen aanbeveling. Zij geven de voorkeur er aan, de volgende regeling te treffen: De beer Wieberdink, hoofd der M. U. L. O. school, zou benoemd kunnen worden tot Ieeraar in de aardrijkskunde. De lesuren van den beer Wieberdink moeten vallen bui ten de school uren van de inricbting aan bet hoofd waafvan hij is geplaatst. De beer Middelberg wordt belast met bet geven van les in de vakken: aan de H. B. S. schcilcunde gedurende 9 uren per week, kosmografie 2 Nat. historie 4 aan de school voor M. U. L. O.: Nat. historie gedurende 5 uren per week. Natuurkunde 4 Totaal 24 uren. De financieele gevolgen dezer regeling komen op het volgende neer: De jaarwedde van den Ieeraar in de aardrijkskunde bedraagt 5x100= f 500,— De jaarwedde van het hoofd van de M. U. L. O. school zou vermin derd kunnen worden met 250, Blijft meer J 250, Doordat de heer Middelberg in een hoogere categorie van lesuren komt (hij komt bij aanneming van deze regeling uit de rubriek van 1820 lesuren in die van 2426) zal hij meer aan jaarwedde 300,- ontvangen Totaal dus meer f 550,- Ook zou een Ieeraar in de aardrijkskunde kunnen worden benoemd op een aanvangs- jaarwedde van 1300,(aan beide inrioh- tingen zal te samen gedurende 13 uren per week aardrijkskunde worden onderwezen). Met bet oog op de ingekomen adviezen stellen burgemeester en wethouders voor een der liierboven omscbreven regelingen, bij wijze van proef voor 1 jaar vast te stellen. Mocht handhaving van de parallelklassen niet noodig blijken, dan brengt invoering van de eerstgenoemde regeling minder kos- kosten voor de gemeente mede. Bij aanneming van een dezer voorstellen zullen de bestaande verordeningen daarmede in overeenstemming moeten worden ge- bracht. De lieer Dees verklaart, naar aanleiding van de bespreldngen in de commissoriale vergaderingen, de daarin medegedeelde ad viezen en de geopperde regelingen, een voorstel doen, dat het midden houdt tus- schen de in die besloten vergadering door enkele leden bepleitte regeling en de voor stellen van burgemeester en wethouders. Hij stelt voor het hoofd der M. U. L. O. school, den beer Wieberdink, voor een jaar als proef te benoemen lot builengewoon Ieeraar aan de II. B. S. voor het vak aard rijkskunde, op eene jaarwedde van 250 en den directeur der H. B. S. van bet geven van lessen in dit vak te onllasten. De beer Wieberdink kan dan dat vak onderwijzen in alle klassen, ook van de M. U. L. O. school. De andere onderwijzers aan die school worden dan ook ontlast van bet geven van onderwijs in dat vak, zoodat zij uren vrij krijgen om onderwijs te geven in bet vak natuurkunde. In verband daar mede stelt hij voor verder le bepalen, dat het onderwijs in natuurkunde aan dc M. U. L. O. school zal worden gegeven door de onderwijzers aan die school. De heer De Jager merkt op, dat er inde vergadering met gesloten deuren verschil lende zaken zijn besproken en verschillende meeningen zijn geuit. Hij wil bier thans verklaren, van meening te zijn, dat bet hem voorkomt, dat de directeur der H. B. S., die een salaris genict van /3000, voldoende be- zoldigd wordt om meer dan 11 uren per week les te geven, dat die zonder be- zwaar tot 20 zouden kunnen worden opge- voerd, en hij belast zou kunnen blijvenmet bet geven van onderwijs in de vakken die bij thans moet geven. Zoo lang de klassen niet grooter zijn, is dat geen bezwaar. Hij wijst op Winsclioten, waar aan de If. B. S. voor 3jarigen cursus de directeur belast is met het vak wiskunde en 19 uren 's weeks les geeft, op een salaris van 2750. Er beboorde hier toch met verschillende omstandigheden rekening te worden gehou den. Men stelt nu wet voor om den lieer Wieberdink te benoemen lot buitengewoon Ieeraar, voor een jaar op proef, maar hij voorziet daarin de bedoeling 0111 het hoofd der M. U. L. O. school in de toelcomstzoo- wat te maken tot onder-directeur derH.B.S. Hij zal tegen liet voorstcl-Dees stemmen. De heer D. Scheele verklaart ook te zul len tegen stemmen; er wordt nu weer voor- gesteld een uitgaaf van 250 die naar zijne meening zoude kunnen bespaard worden; artikel 8 der belrekkelijke verordening is wel zoodanig te lezen, dat den directeur bet geven van bet thans door hem gegeven onderwijs ook in de vijfde klasse kan worden opgedragen, dat er van hem meer dan 14 uren dienst kan gevorderd worden. Hij ziel cr ook geen bezwaar in, dat die uren worden opgevoerd, zoolang de school nog niet volledig bezet is. Werd den direc teur opgedragen 20 uren les te geven, dan was de gemeente van die nieuwe uitgaaf ontslagen. De heer De Bruijne geeft te kennen in le stemmen met hetgeen door de heeren De Jager en D. Sclieele is aangevoerd; 0111 uit de impasse te geraken, zal hij echter stein- men voor bet voorstel-Dees. De heer Waalkes zegt, dat liij liet mecst blijft gevoelen voor liet voorstel der school commissie (0111 het onderwijs in de thans door den directeur onderwezen vakken in de vijfde klasse ook aan hem op te dragen). Hij beschouwt echter het voorstel-Dees als een brug tusscben bet voorstel der commis sie en de voorstellen van burgemeester en wethouders en zal er daarom voor stemmen. De voorzitter wil ook nog een pleidooi wagen voor het voorstel van burgemeester en wethouders, dat naar zijne overtuiging het rneest is in liet belang van het onder wijs, omdat het van groote beteekenis is, als men het onderwijs in een leervak in een hand kan houden, wat door aanneimng van het voorstel van den heer Dees niet bet geval zou zijn. Hij kan zich voorstellen, dat de raad ook let op de uitgaven die daarvoor door de in- gezetenen moeten worden betaald, maar men moet bij de besbssing toch ook letten op den omvang en de gevolgen. Waar de heer De Jager Winschoten aan- haalde, deelt spreker mede, dat hij omtrent de toestand >op de H. B. S. aldaar op de hoogje is. Reeds vroeger is er hier op ge- wezen, dat Winschoten een gemeente is, die zuclit onder een grooten schuldenlast. Men heeft daar herbaalde malen beproefd, de regeling van het onderwijs door de aan die school verbonden leeraren in orde te krij gen, zonder dat het mogelijk was eene goede regebng te treffen. Met het oog daarop heeft de schoolopziener, naar spreker meent de heer Wirtz, aangeraden om hier eens in- formaties te nemen omtrent de getroffen re geling. Men had daartegen wel bezwaar, met het oog op de tweeslachtigheid onzer inricbting. Eindelijk is de burgemeester van Winschoten bij spreker gekomen en moest, na van een en ander op de hoogte te zijn gesteld, verklaren, dat de regeling hier uit- nemend was. Spreker zou gaarne zien, dat die goede regeling bleef, wat men z.i. het best verzekert, door aanneming van een der voorstellen van burgemeester en wet houders. Om onnoodige stemmingen te voorkomen, 'zal hij eerst het voorstel van den heer Dees in stemming brengen; wordt dit aange nomen, dan vervallen naluurlijkde overige voorstellen. De heer De Jager wil nog even opmerken, dat hij niets omtrent het bezoek van den burgemeester van Winschoten weet en Wat de voorzitter daaromtrent zeide dus niet kan tegensprekenuiL officieele bron weet hij echter, dat de directeur aan de hoogere burgersehool aldaar f 2750 salaris geniet en daarvoor 19 uren les moet geven, waarmede hij blijkbaar genoegen heeft genomen. De voorzitter verklaart, dat, waar uit de woorden van den heer De Jager eenigen twijfel aan zijne mededeeling omtrent het bezoek van den burgemeester van Win schoten en wat daarbij besproken is, blijkt, lat bij een en ander met origineele brieven kan staven en daartoe desgevorderd bereid is. liet dus niet kon tegenspreken. De beer De Jager merkt op, alleen gezegd le hebben, dal hij daarvan niets wist en Het voorstel van den heer Dees wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor 9slemlnen de heeren Eijke, Waalkes, Visser, Dees, Moggre, R. Scheele, Lensen, De Feijter en De Bruijne; tegen stemmen de heeren D. Scheele en De Jager. 14. Voeren van een rechtsgeding. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor een besluit te nemen tot het instellen van eene procedure tegen den lieer P. de Feijter Jacz., landbouwer alhier, tot het verkrijgen van betaling van de voor zijn aandeel door de gemeente Ter Neuzen gemaakte kosten ter zake van het verbreeden en uildiepen van een gedeelte sloot gelegen langs de Kerkhoflaan, inge- volge art. 180 van de gemeentewet. De heer De Jager wijst er op, dat over deze zaak in gchcime zilting is gesproken, maar vraagt, waar nu de gelieimhouding blijft, waar de voorzitter thans openlijkden naam noemt van dengene tegen wien zal worden geprooedcerd. De voorzitter merkt op, dat het besluit moet genomen worden in openbare vergade ring en dat er voorls geen bezwaar tegen bestaat, dat de naam van dengene tegen wien geprocedeerd zal worden, bekend is. Wel is het noodig, dat de verschillende excepties betreffende den loop dien de zaak heeft ge nomen, gelieim blijven, daar de tegenpartij anders lic|ht daaruit een of ander wapen zou kunnen smeden 0111 zich te verdedigen. Het voonstel van burgemeester en wet houders wordt aangenomen met algemeene stemmen. De heer De Feijter lieeft, als bloedverwant van den betrokkene, aan liet nemen van dit besluit niet medegewerkt. De voorzitter sluil de vergadering. Tot Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht is benoemd met 1 Aug. Graaf van Lijnden van Sandenburgh. Iu bet district Katwijk is Vrijdag tot lid van de Tweede Earner gekozea TER NEUZENSCHE COURANT -■■=s*HisEEBtacBissa™aBB$ae6ssa53ir5S6«s5iB

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1