ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOF. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6078. Zaterdag 6 Juni 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Telelioon 23. Bit Blad verscfcijiit MaaMag-, Woensrlag- en YrijdagavoM, uitgezonderd op Feestdagsn, Mj de Firma F. J. YAH BE SANBE te Ter Neuzen. 1i3H1:K>ST3i1 blad Bekendmaking. PAARDtN- on VEEMARKT BSNNENLAN9. BEMENGD^ BER1CHTEN. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij stir'ecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Mill® op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethoudars van ZAAM- SLAG, brengen ter algemeene kennis _A_. dat de gewone jaarlijksclie in deze gemeente zal plaats hebben op Do?sslerdag 2 Juls §914, aanvan- gen de des voormiddags ten II' en eindigende des namiddags ten 3 ure dat iedere eigenaar of aanbrenger van vee zaf verplieht zijn dadelijk bij zipi aan- komst zich bij den Markt: me ester (Lknsen) aan te melden tot opgaaf van ket aantal, de soort en de ouderdom van de door hem ter markt gebrachte dieren dat geen ander dan gezond vee ter markt zal worden toegelaten dat onmiddellijk na het sluiten der markt de navolgende premier) znlleu worden uitgereikt 1°. Voor bet grootste getal paarden van een eigenaar (uiinstens 5 stuks) 4, 2°. Voor bet grootste getal koornvee van een eigenaar (uiin stens 5 stoke) 4, 3°. grootste getal varkens van een eigenaar(min- stens 5 stuks) 2, 4°. u schoonste merriepaard van 4 jaar of ouder le prij-s een verguld zilveren medailie en 3,— 2e prijs 5,— 50. tl n schoonste merriepaard van 3 jaar oud le prijs een verguld zi 1- veren medaille en 1,50 2e prijsn 3, 6°. u schoonste merriepaard van 2 jaar 0 id le prijs een zilveren medaille en 3, 2e prijsu 2,— 7o. t, schoonste merriepaard van 1 jaar oudle prijs een zilveren medaille en 2,50 2e prijsn 2,50 80. beste veulen le prijs 3, 2e prijsn 2,— 9o. u de beste baatgevende of kalfdragende koe le prijs4,— 2e prijsn 2,50 10°. beste kalfvaars le prijs1, 3,— 2e prijs2,— 11°. 1, u vetste koe, vaars, os le prijsn 4, 2e prijsu 2,50 12°. het beste rund zonder tanden le prijs n 2,50 2e prijs1,50 13°. de beste fokstier le prijs3,— 2e prijsu 2,— 14o. a u beste geit le prijsi/2,— 2e prijs1,— Geen bekroning kan plaats hebben voor dieren 11a 11 uren voormiddag ter markt gebracht. B. dat de kermis zal worden gehouden te beginnen Qondepdag 2- en eindi gende Zaterdag 4 Juli aanstaaude. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLE Lzn., Secretaris. Zaamslag, 3 Juni 1914. Een onderwijzer voor Prinses Juliana. Naar de Stand, verneemt, heeft H. M. de Koningin aan den heer Jan Ligthart het geven van het onderwijs opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ont- vangen. De beer Ligthart moet die ver- eerende opdracht liebben aanvaard, en bet gemeentebestuur van Den Haag heeft liem het noodige verlof gegeven 0111 zijnfunctie als hoofdonderwijzer te gelijkcr tijd te blijven waarnemen. In het district Katwijk zijn officieel candidaat gesteld voor het lidmaatscliap van de Tweede Kamer de heeren Dr. J. Tb. de Visser (Chr. H.), Mr. H. W. C. J. de Jong (V. L.) en S. R. de Miranda (S. D. A. P.), De SUiwadoorswet. Art. 1 der Stuwadoorswet bepaalt na de behandeling in de Tweede Kamer op j.l. Woensdag, dat onder Sluwadoorsarbeid wordt versiaan. „alle werkzaamheden aan: bet brengen van goederen in een zeescliip bet, in rechtstreeksch verband daarmede, verwerken van de in het scbip te brengen goede en op de kade, in zich aldaar bevin- dende pakliuizen of opslagplaatsen, of in bet vaartuig, van waaruit zij rechtstreeksch in bet zeescliip worden gebracht; bet stuwen of het verwerken van goederen in bet zee scliip het brengen van goederen uit een zee- schip; het, in rechtstreeksch verband daar mede, opstapelen van de uit hetschip ge brachte goederen op de kade, in zich aldaar bevindentle pakhuizen of opslagplaatsen, of het stuwen of het verwerken van die goe deren in het vaarluig, waarin zij reclit- streekscli uit bet zeescliip worden gebracht; - een en ander met inbegrip van het be- dienen van inrichtingen of werkluigen ten behoeve van vorenbedoelde werkzaamb edep." Binncn-schipperij. Naar aanleiding van de in het yerslag der Staatscommissie van bet binnenschipperijhe- drijf voorkomende conclusie, luidende: „De Regeering stelde een onderzoek in naar de vraag of en naar de wijze waarop wel- liclit door vaststelling eener algemeene wettelijke regeling over het gelieele Rijk eenvormigheid ware te brengen in- de wijze van betonning, brug- en sluisvcrlicbting en seingeving dit laatste ook bij de schip- bruggen met invoering o.a. van eensein- voorscbrift met beweegbare bruggen met slechts ee.11 doorvaart-opening", heeft de Minister van Waterstaat aan de prov. beslu- ren doen opnerken, dat door de invoering van een eenvormig verlichlingstoeslel voor sluizen en bruggen in en over de Rijkska- nalen reeds een slap in die riehling is gedaan De Minister vraagt levens medewerking, dat in den geest van den in die clausule neergelegden wen sell worde gebandeid, door bij het vaststellen van reglementen voor spoorwegen en daarin gelegen kunstwerken, op de gewensclile eenvormigheid te letten. De Minister wijst er verder op, dat in vo- renbedoeld verslag^ten aanzien vanderegle- mentceriiig van en de politic op de biiinen- scheepvaart, de weuscbelijkheid wordt uitge- sproken van meerdere eenvormigheid voor het gelieele Rijk in de reglementeering der verschillende sclieepvaarlwegen, met name de verschillende daarop van toepassing zijn- de verbodsbepalingen, waarbij zoude zijn te overwegen of algemeene aanpassing der reg lementen aan het Algemeen Reglement van politic voor rivieren, kanalen enz. onder beheer van bet Rijk, mogelijk ware. TER NEUZEN, 5 Juni 1914. PHILIPPINE. De aanleg van den stoointramweg is zoo ver gevorderd, dat een loeomotief met enkele wagens Dinsdag het dorp Philippine is binnengereden. Om dit feit niet onge- meikt voorbij te iaten gaan, had men liier en daar een vlag uitgestoken. (Midd. Crt SAS VAN GENT. Eindelijk na bijna twee en een halve maand toevens is, naar aan de Midd. Crt. wordt gemeld, alhier een aanvang geaiaakt met de hersteliingswerken der thans buiten gebruik zijnde diaaibrug over het kanaal Ter Neuzen Gent. De heistellingswerken zul'en uifgevoerd worden door de firma Fop Smit te Kinder- dijk, aan wie als laagste inschrijfster hot werk voor de som van 26,000 gegund is. Als bewijs hoe bevreesd men in Belgie geworden is voor aanvaringeti als waaraan deze brug bloot stond, kan dienen dat aan de electiische ophaalbrug te Selzaete niet minder dan 40 seinlichten zijn aangebracht alsmede een stel eleciri eke seinkorven. Door middel der electrische seinlichten die alle van krachtige reflectorcn voorzien zijn is het mogelijk het kanaal tot ver voor de brug in een zee van licht te zetten. Een electrisch seintoestel langs het kanaal aangebracht is als zijnde niet dcelmatig weder buiten working gesteld. Tegelijkertijd dat de groote kanaalbrug zal vernieuwd worden heeft men op den ouden kanaalarm een begin gemaakt met den aanbouw van eene nieuwe ophaalbrug ten behoove van de nieuwe tramlijn.' In verband met deze en andere werkzaamheden aan het kanaal zijn door den waterstaat een tweetal buitengewone opziehters alhier gedetacheerd ten einde toezicht te houden op de uit te voeren werkzaamheden. Door koeien aangevallen De j nielkboer J. Timtners was, naar het K. N. meidt, met een zjjner doehters bezig melkkoeien te verstouwen in de gorzen, beoosten Willemstad. O.ider bet verstoutven voegden zich beesten van andere eigenaren daarbij, wat tengevolge had, dat de koeien onderling gingeu vechten. Nadat de vecbtende beesten weder ge- schciden waren, liet Timmers zijn dochter naar buis gaan om andere werkzaamheden te verrichten. Timmers kon nu dit werk wel alleen af. Bij had echter buiten de waard gerekend want nauwelijks was zijn docbter verdsvenen, of de woede van de koeien keerde zich tegen den melkboer, die daarbij zijn voortste tanden en nog een kies verioor en zich daardoor met nog eenige andere verwonding onder genees- kundige behandeling moest stellen. Zekere G. den Otter keerde des avonds op zijn fiets zonder licht van Tiel naar zijn woodplaats lngen. Te Ommeren kwam hij in botsing met een anderon wielrijder, even- ens zonder licht. De scliok was vreeselijk. Den Otter weid bewiisteloos, hevig uit moiiri ■n boren bloedend, pgenomeri. Na eenige uren keerde het bewustzijir terug, maar zgi. toestaud blijft zeer zorgelijk. Poging tot mo or J op hun kind. Dinsdagmiddag tegen half twee lioorden de buren vail een liewoner der Jlovestraut te Heer hulpgesehrei. Vele menschen snel- den toe, en binnen eenige oogenblikken had zich een luenigte vo. do woning verzameld. Op het ldeine plaatsje voor het huis mis- handelden man en vrouw hun 20jari.ge doch ter. Deze had een eind touw om den hals hetwelk aan de eene zijde door de moeder aan den anderen kant door den vader werd vastgehouden. Voor dc deur viel het meisje bewusteloos neer. De nieiisclien voor het huis waren stellig van lneening, dat de ouders het meisje poogden te worgen, docli durfden in liet begin niet te liulp komen. Een vrouw wierp met een steen naar den vader, om liet meisje te bevrijden. Zekere W. verloste ein lijk liet meisje, dat reeds blauw in het ge- ziclit was. Nog denzelfdeu avond werden de ouders gearresteerd. Het onderzoek is in vollen gang. De ouders ontkennen den opzet. Een zestal geluigen worden gehoord. Het meisje vertoeft op liet oogenblik bij eene tante. Zij is pas in Febr. bij liaar ouders lerugge- keerd uit het gestichl Misericorde, waar zij eenigen tijd verpleegd was. (L. Iv.) „Er wordt verondersteld." Gelukkig begint men in ons leger den tijd van Iijhtjes-exerceeren een beelje te boven te komen, aldus schrijft de „Tel.", al rieemt men zoo af en toe vooral bij manoeuvres nog wel eens zijn toevlucht tot hel nood- zakelijke, maar op voor humor ontvankelijke zielen zoo humoristisch werkende: „Er wordt verondersteld". Naarmate de garniv- zoensplaats gelegen is ten opzichle van onze vredelievende en attache's zendende naburen, wordl er b.v. verondersteld, dat de Duit- schers, de Relgen of de Engelsclien hun schennende modelbottines gezet liebben op den grond, waar eens ons wiegje en thans 011s twaalf-uurtje en ons biltertje staat. Als solaij- en voeding genietend milicien werd je dan lot bloedens toe getergd door de supposilie, dat de Engelsclien bezig waren Kijkduin le verslinden, de Duitschers opmar- cheerden naar de ^telling Amsterdam, om er de waterleiding leeg ie Iaten loopen, en de Belgen aan 't pootjebaden waren in de in as. Je trok met je modernen achterlader 50 losse flodders en een noodration, waar je niet aan komen mocht (op straffe van galg, rad en kruiwagen) naar liet geteisterde ge- bied. 0111 er te scliieten op den korporaal van de week en twee etenlialers van de 3e compagnie, die daar ergens op een lioogte zaien te lijntrekken en met liehulp van een oude roode vlag een divisie voorstelden. Je manoeuvreerde van uit de verte op de slimste manier tegen dat ding de vooraf aange- wezenen vielen dood, of werden gewond, of eigenlijk vielen de meesten dood, omdai daar allijd de meeste animo voor was en als je spuit vuil, de patron en op en je bee- nen lam waren ging je met den vijand naar de kazerne terug. Het is jaren geleden, dat er ergens" vesling-manoeuvres gehouden werden. Com mandant van een der forlen was een kapi- tein, die de zaken soins lakoniek kon op- nemeii, en alhoewel het een kranig soldaat was, toch nooit liepaald „in draf" zat. Met het oog op de sterkte van de aanvallende legermacht, was bepaatd, dat ieder soldaat voor vijftig zou tellen. Op een goeien mid- dag scharrelen er een sluk of tien van die aanvallers in de buurt van het fort, waar de bewuste kapilein met het lioogste bevel bc- kleed was. Van het fort werd de vijand waargenomen, maar de vuurmonden zwegen. Driftig gebel op het telefoniscli verbonden fort, van den leider der manoeuvres. Maar meneer, ik begrijp niet waar 11 zit. Er wordt een aanval op uw fort gedaan en ik boor of zie niets. Dat is geen Dat begrijp ik niet, lcolonel ik zie daar •wel eenige manschappen -over den fortweg, maar dal zijner hoogstens een sluk of vijf en Is u dan de veronderstelling onbekend, dat ieder man een seclie infanlerie markeert? Ik ben zeer onlevreden over de wijze...." enz. enz. De rest wel geen Fransch, maar ook geen salontaal Den volgenden morgen alles in diepe rust. De vijand in geen velden of wegen le zien, zeker broedend op nieuwer onheil of aan tstroozakken vullen of wat anders, maar in geen geval met wat onfatsoenlijks, zoo- als omtrekkende beweging of stormaanval. Plotseling scliieten witte rookwolken uit de vuurmonden van liet fort en een geweldige kanonnade breckt los, ondersleund doorge- weervuur. De fortweg, waar in de verte twee kleine stipjes voortbewogen, was als bestreken met een hel van vuur en geen sterveling had kunnen gaan over die met doodsbedreiging vervulde vallei des verderfs. Weer hevig en nog woetlender gebel van den manoeuvre-leider op liet vuur-spuwende fort. Meneer, is u 11011 heelemaal stapelgek?. Wat? Wat? Gisteren voerde u niets nil en nu dal onzinnige vuur geven, wat? Ja zeker, meneer! Wat? Wat? Er is niets ondernomen tegen 11, meneer? U is... wat? Wat..." En de kapilein strdm-kil langs het lele- foonlijntje: „Pardon, kolonel! Daar rijden vijftig vijandelijke generaals en vijftig adjudanten aan het begin van den fortweg Er reed inderdaad een eenzame generaal met zijn adjudant, die hun morgenritjc maakten. De acht-en-negentig anderen waren correct en in opdracht... verondersteld. De kapilein kreeg voor zijn dienstijver vier dagen kamerarrest. Maar gelachen dat er is Joh. L. De ffGazette van Gent" verneemt dat voor den keurraad te Thuiu (Belgie) een militieplicktige verscheen, die 156 E.G. weegt en 1 M. 89 lang bleek. Gevaariijke buit voor een dief. Een inbraak met diefstal, die noodlottige gevolgen kan liebben, is in een voorstad van Parijs gepleegd. De dieven drongen in bet la'oora- torium van een bacterioloog dr. Bonnetoy binnen. en stalen een groot aantal levende konijnen. Deze waren echter als proef- diertjes met bacillen van allerlei besmette- lijke ziekten, als typhus en hondsdoiheid ingeent. De dokter laat nu bij advertentie het publiek waarscbuwen voor 't koopen en eten van konijnen, daar er zich licht enkele onder kunnen bevinden, die van den diefstal afkomstig zijn. De diefstal herinnert aan een anderen, te Berlijn dit voorjaar gepleegd, waar ook proefdieren werden gestolen. Toen Iazen de dieven in de bladen wat zij gestolen hadden en wierpen den buit weg. (R. N.) Warm-ijs. Dr. Walil, de Deensche 11a- tuurkundige, liet volgens het R. N., bij een voorlezmg in het Koninklijk inslituut te Louden dezer dagen een nieuw soort ijs zien. Gewoon ijs is lichter dan water en drijft bo*en. Maar hel ijs, dat Dr. Wahl liet zien, en dat Tammann's ijs genoemd wordt, omdat deze liet onldekte, terwijl liij proeven 11am met hoogen druk, is zv. aarder dan water en zinkt. Het wordt voorLge- braelit door ijs le onderwerpen aan een druk omstreeks twintig ton op de vierkanle inch (een inch is ruim 25 millimeter) en zelfs iets minder. Het gewone ijs verandert in dichler ijs, wanncer de noodige druk met groote schie- lijWheid werkt. Onder zekere onislandig- heden echter kan men verhinderen, dal liet weer gewoon ijs wordt, altlians gedurende eenigen tijd. Daardoor was Dr. Wahl in staal vo6r zijn ver trek uit Denemarjsen een hoeveellicid vail dat ijs te maken en het bij zijn auditorium te brengen in een gesloten stalen lube. Toen de tube was geopend en het compacte ijs aan de lemperatuur van de zaal was blootgesteld, zag men het zich uitzetten, terwijl liet in gewoon ijs ver- anderde. ILet meesl curieuse feit, dat de spreker aaiiliaalde, was de laatste arbeid van Dr. Bridginan aan het Harward College. Dr. Bridgman is er namelijk in geslaagd een druk te verkrijgen van 210 Ions op de vier- kante inch, wat waarschijnlijk gelijL staat mel den druk 50 mijlen onder de opper- vlakte der aarde. Zelfs bij lager druk dan dezen kan warm water in ijs veranderd worden en daardoor is liet mogelijk warm ijs te krijgen van ongeveer 80 graden Fahrenheit, een warmte, die men nauwe lijks zonder oiiaaiigenaam gevoel aan de hand verdragen kan. - Russische soldalen door electriciteit godood. In de badinrichting te Tsaritsine, bij St. Petersburg, waren een aantal soldaten aan 't baden, terwijl anderen hun linnengoed wieschen. De laalsten hingen hun wasch- Joed op een electrischen geleiddraad voor dc verlichting. Plotseling brak die draad en twee der badende soldaten werden op slag gedood, terwijl drie anderen verlamd werden. Bij de pogingen om hulp te ver- schaffen, sprongen sommige soldaten uit de bovenverdiepingeii en verwondden zij zich daarbij deerlijk. De door den stroom getrof- fene zijn naar 'tmilitair ziekenhuis gebracht. - Van koude gestorven in Mei. Uit Saint-Etienne (Frankrijk) meldt men, dat daar in een bosch onder een laag sneeuw bij de hoeve van La Jasserie, aan den berg Pilat, het lijk van zekeren Matheret, knecht op die hoeve, gevonden is. Matheret had zich naar een naburig dorp begeven en werd bij zijn terugkomst door een sneeuw- ■storm over vat Ben. - Onverwacht gevolg van een wedden- schap. Te Brighton, de Engelsche badpljiats, werd een man gearresteerd, die op lielder- lichten dag in Adamscostuum rondliep, lachte, schreeuwde en zich als een gek aan- stelde. Bij zijn arrestatie, werd hij opeens kaim en verklaarde, volgens het R. N., vroo- lijk, dal liij er niets tegen had in de gevan- genis te komen, want hij had een wedden- schap van GOO gulden gewonnen, met te doen wat hij gedaan had. Toen liij echter den volgenden dalg voor den rechter ver scheen, veroordeelde deze hem niet alleen wegens zijn ongepast gedrag tot een geld- boele, maar gelastte tevens de overbrenging van den grappenmaker naar een krankzin- nigengesticht. Daar moet hij nu 5 weken doorbrengen om een onderzoek naar zijn geestvennogens te ondergaan. Vermoede- lijk is de vreugde van den man over 't winnen van zijn weddenschap daardoor wel eenigszins getemperd. Een vorstelijk geschenk. Qnlangs heeft de soesoenoenan van Soera- karta van den vader eener Beiersche prinses een Iroonzelel cadeau gekregen. Over dit geschenk sclirijft de correspondent van het Bat. Hbl. nu: ,De zetel, die de Soenan kreeg van een Duitsch vorst, vader der prinses, is een ge- meen, echt, leelijk sink werk. ,Toen de Duitschers hier waren te Solo en den Soenan liezochten,, Liet deze hen niet heengaan, zander hen rijkelijk bedacht te liebben met gesclienken. Ieder Iiunner kreeg een stel krissen van ongeveer 3000 waarde. ,En nu is dan het tegengeschenk gearri- veerd! Met veel herrie, veel telegrammen- gewissel van den Duitsclien consul naar den esident en vice-versa, een drukte of erheel wat voor den dag zou komen. De zetel, het Duitsclie geschenk, is, nog- maals, een leelijk, goedkoop, made-in-Germa- ny-prul, t-en Mey-und-Edlich, ding, of bij Wcrtlieim op een uitverkoop ingeslagen, met katoenen franje, waar in den Kralon alles goud is, met verguldsel van 'tjaar nul. „JIoe men met zulk een geschenk is durven komen aanzetten en er zooveel poelia over heeft durven maken (aparte receplie van den Duitsclien consul, die zich stellig zijn oogen uit zijn hoofd moet hebben ge- scliaamd, toen liij het ding kwam aanbie- den), is onbegrijpelijk. Niet dat de Soenan er iets van heeft lalen blijken, dat hij 't mirakel van een ding zoo schuw vond daar is liij als voornaam inlander veel te be- schaafd voor. En liij zal ook wel weten, dat Europcanen over 't algemeen wel gaarne ont- vangen, doc.h slechts bitter noode geven". - Een bedelaar met een clieque-boek. Dat medeiijden en liefdadiglieid sonis ook in klinkende munt worden beloond, lieeft de zer dagen een arm echlpaar uit de arbei- derswereld te Sunbury in Pennsylvania on- dervonden, selirijfl liet II. N. In liet begin van deze maand klopte een oude, daklooze bedelaar bij den workman George Smith aan en verzocht 0111 een onderkomen, daar hij ziek was en alleen op de wereld stond. De man zag er zoo zwalc en ellendig uit, dat het eclitpaar hem hun eenig bed afstond. Smith en zijn vrouw sliepen op den vloer. Zij verklaarden den bedelaar, dal zij gaarne Wat zij bezaten, met hem deelen wilden, maar dat zij hem geen dokter konden ver- schaffen, daar zij daarvoor te arm waren. Maar den volgenden dag haalde de zieke John Fell lieelte hij, een vuil cheque-boek uit den zak en sclireef een cheque van 50 dollars. Het echlpaar meende, dat de man in zijn hersens gekrenkt was, maar tot hun verbazing werd de cheque bij de Nortlium- berlaud-bank betaald. Toen meenden Smith en zijn vrouw, dat dat de geheele bezitting van den arm en Felt was. Fell's toestand verergerde en nu Vrijdag stierf hij, na een testament te liebben Iaten maken, waarbij hij al wat liij bezat aan de eclitelieden Smith vermaalcte, .,tot dank voor linn goedheid en zelfopoffering". En 't bleek, dat Fell een vermogen liad van 21.000 gulden, bij ver- schillende banken belegd. Het bedrag is aan het echlpaar uilbctaald.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1