K Drievcudig Ideaal LUX Tand&rts MEI Mend- en Tandsiekten, BREUKES. A. MASQUELIER, C0IC0VRS HIPPIQUE en WiDkelliuis, is of winkel lorn Zenuwlijders I Staat op S m fi* lit! advertentiEn. te AXEL, ONTVANGEN; prachtige Stalen-collectie Dokter 8YJtS, Blafchford's Kai^eresiitieei mmii B I N N E N L AND. 8URGERLIJKEN STAND. Gezondheid Kracht^Schoonheid, op MAANDAG I JUNI 1914 (2™ Pinksterdag), TE KO OP: Te huur gevraagd: il 2 H. P. magneet veerende York f 450.- loopen licht, zijn elegant van constructie, laag in prijs. Prijscouranten gratis. Agent H. MOEHS, Ter Neuzen. Xmporteurs GEBR. SIEBOL, Amsterdam. wm Hoogwatergetij te Ter Neuzen De Wonderbare Poeders Yan het Wit Kruis versterken de zenuwen, I r- Specialist vcor SIMPLEX CYCLOiDE Ondergoederen, Lingeries, Gordijnen, enz. enz. J. F. DE CQOKEMEIJENS. De Wonderbare Poeders van het Wit Kruis ia u j( iv Bij Macon reed de luxe-trein Parijs Marseille op een bp ongeluk vergeten en op de lijn gebleven locomotief, die totaal vernield werd. De locomotief van den luxe- trein en het postrijtuig werden zwaar be- schadigd. De machinist werd in hopeloozen toestand naar het ziekeuhuis gebracht. Geen der reizigers kreeg eenig letsel. Te Rion heeft, volgens de Tel., een vrouwelijke postbeambte een bedrag van 250.000 francs verduisterd. Het grootste gedeelte der verduisterde gelden behoorde toe aan burgerluidjes, die bun spaarpennin- gen naar de spaarbank gebracht hadden. De juffrouw is voortvluchtig. Actief genieenteraadslid Te Malang doet volgens het ,Soer. Hbld." de volgende (historische) annecdote de ronde Er wordt door B. 0. W. druk gewferkt aan den aanleg van de nieuwe waterleiding, waarbij o. m. zware ijzeren buizen langs de wegen worden ingegraveu. Het gemeente- raadslid S. kwam dezer dagen tot de ont- dekking, dat de koelies met hun vieze vingers aan die buizen zitten en stelde in het belang van de gezondheid zijner ge- meente voor, die buizen, voor het in gebruik nemen, te doen desinfecteeren middels af- spoelingen met kokend water Het antwoord van den directeur der B. O. W. moet geluid hebben Wij zullen eenige duizenden kubieke meters water laten koken en aan uw verzoek voldoen alleen zyn we thans bezig aan het zoeken van eenige pannetjes, waarin wij dat water aan de kook kunnen brengen. Voor angstige waterdrinkers diene hier de vrij overbodige mededeeling, dat de waterbuizen, alvorens in het gebruik gesteld te worden, eerst onder hoogen druk door- gespoeld te worden, teneinde te constateeren of de lasschingen geen water doorlaten. Een Inlandsch verver was te Batavia op een ladder bezig, de zoldering te witten. Blijkbaar is hij met de kwast in aanra- king gekomen met een wespennest. De wespen vielen verwoed op hem aan en staken hem zoodanig in het gelaat, dat hij be- wusteloos van den ladder afgleed. Hij werd in erbarmelijken toestand opge- nomen. De angels moesten uit het gelaat worden verwijderd. lnbraak in een kerk. Toen de koster van de Katholieke kerk te Ober- schoneweide bij Berlijn Zondagmorgen in de kerk kwam, aanschouwde hij een too- neel van verwoesting. De altaren waren vernield, een Christusbeeld van het kruis gerukt en al wat waarde heeft, gestolen. De dieven hadden eersif beproefd de zware kerkdeur te forceeren, daarna waren zij door een raam naar binnen gegaan. Twee offer- kaarsen, die ook gestolen waren en waarin zich goud bevond, werden in den loop van den dag door wandelaars gevonden. Zij waren gebroken en van hun inhoud beroofd. Vergadering van 28 Mei. Aan de orde is de voortzetting van de algemeene beschouwing over het ontwerp- Stuwadoorswet. De heer Van Nispen (Nijmegen) erkent, volgens het verslag der H. Crt., dat erreden is tot ingrijpen in het stuwadoorsbedrijf. Spreker meent, dat de Minister Treub een gemakkelijke taak heeft. Hij heeft het out- werp verzwakt, en daarmede den steun ver- worven van vele tegenstanders van het ontwerp-Talma. Voorts wijst spreker er op, dat de heer Ter Spill op een onbegrijpelijke manier zwijgt over de toelating tot arbeider. Het heeft spreker zeer teleur gesteld, dat in het havenbedrijf het particulier initiatief zoo weinig heeft weten tot stand te brengen. De goede werkgevers worden nu het slachtoffer. Door onwil eenerzijds en niet genoeg kracht .anderzijds komt men er hier niet met^het collectieve contract. Spreker wijst er op, dat men alles doet om de havens goed||te maken, en vooral Rotterdam heeft in^ het buitenland den naam van snel lossen. Nu is het niet on- mogelyk, dat in den overgangstiid ook de kosten van het lossen zullen stijgen. Spreker wijst er op, dat Rotterdam, dat vroeg met elevators begon te werken op groote schaal, Antwerpen voorbij streefde. Met de steen- kool zagen we iets dergelijks. Daarom dient naar spreker's .oordeel de Regeering met de maatregelen van bestuur rekening te houden met het bedrijf. nOverigens echter heeft men niet al te zeer te letten op de geldelijke belangen der stuwadoors, die z. i. op de ongevallen-premie nog veel kunnen uitsparen. Aan het adres van den heer Ter Spill antwoordt spreker, dat men zich eenvoudig heeft neer te leggen bij een wetgeving, waarbij veel wordt overgelaten aan alge meene maatregelen van bestuur, Spreker vraagt voorts aan Minister Treub of deze instemt met Minister Talma's uit- eenzetting van Zondagsarbeid en arbeidsduur. De heer Roodenburg wijst er op, dat Minister Treub de wet-Talma'wijzigde, docb tegen diens systeem van arbeiderswet- geving (om voor verschillende vakken spe- ciale wetten te ontwerpen voor een alge meene regeling is ontworpen voor den arbeidsduur van volwassen mannen). Dit kleurt hier des te meer, omdat men hier slechts te doen heeft met een onderdeel van het havenbedrijf: den siuwadoors-ar- beid. Tusschen het ontwerp-Talma en -Treub ziet spreker niet zulke groote ver- scbillen, Z. i. zijn die verschillen door den heer Ter Spill zeer opgeblazen. De heer Schaper kan na de meester- lijke bespreking van het ontwerp door zijn partijgenoot Spiekman kort zijn. Spreker betreurt, dat de heer Lohman, die ook het woord gevraagd heeft, hem niet voorafging. Hij kan dus thans niet zeggen dat de geheele rechterzijde het ontwerp-Talma verdedigt. Ook is het nog zeer de vraag of dat het geval kan zijn indien de heer Talma hier zijn ontwerp had te verdedigen. Indien uitgemergelde arbeiders tot staking worden gedreven, waar is dan de geestdrift en daadwerkelijke steun van rechts Spreker geeft aan het ontwerp- Talma de voorkeur en meent, dat het voor den heer Treub onbehagelijk moet zijn ver- dedigd te worden door de heeren Ter Spill en Nierstrasz. De laatste vroeg: zijn de werkgevers dan vee Doch het feit 'is, dat juist de werkgevers de arbeiders in het havenbedrijf als vee behandelen. Hier is krachtig ingrijpen zeker noodig. De heer Ter Spill bepleit een voorzichtige behandeling voor de werkgevers, doch de werkgevers zijn allesbehalve voorzichtig geweest met de arbeiders. Indien Rotterdam de concurrence zou moeten volhouden ten koste van zoo veel ellende, dan vindt spreker het beter dat de concurrentie tnaar niet wordt volgehouden. Gaarne had hij die conferenties van Minister Treub (die niet de arbeiders raadpleegde) met de werkgevers eens willen bijwonen. Spreker hoopt dat men de sociaal-demo- kratische amendementen zal steunen. De heer de Savornin Lohman bestrijdt den heer Schaper, wien het blijkbaar zeer moeilijk valt de voorkeur te geven aan een wet van rechts, en daarom moet eerst aan de rechterzijde zooveel mogelijk afbreuk worden gedaan. J- Spreker heeft geen liefde voor den arbeider, doch ook niet voor den werkgever, liefde blijft hier buiten spel. De heer Spiekman wijt al het kwaad aan de werkgevers, doch ook de werknemers met hun egoisme, dat we alien hebben, hebben schuld. Er is zeker een belangen- strijd, doch dat is nog geen klassenstrijd. Spreker ontkent, dat dit ontwerp een gevolg is van de macht der vakvereenigingen, die zeker wettig kunnen arbeiden. Alinister lalma hebben de soc.-democraten eerst helpen doodmaken, en nu zetten ze zijn pluim op den eigen hoed, en bestrijden zijn opvolger met Talma's wapenen. 'Het verwondert spreker dat Minister Treub de wet niet heeft ingetrokktn. Spreker's conclusie is dat de oudMinister Talma en de tegenwoordige Minister Treub prinopieel op hetzelfde standpunt sfaan dat echter Minister Treub zpn inzichten wijzigde ten_ behoeve van de vrij-liberalen, en'dat de sociaal-demokraten en hun amendementen de piincipes van Minister Talma overnamen. Hier wordt dus eigenlijk een spelletje van staivertjes wisselen gespeeld. De heer Beumer komt op tegen de be- wering van den he,-r Schaper, dat de rechterzijde alleen uit politieke motieven optreedt en niet in het belang van de ar beiders. Verder wijst hij op den steuu dien de sociaal-demokraten aan aan het „geraam- te dat deze wet dan zou zijn, bij voor- baat hun steun hebben toegezegd, heden- ochtend bij monde van den heer Schaper, hetgeen spreker onvoorzichtig noemde, omdat t den Minister kan aansporen alle sociaal-demokratische amendementen tot verscherpiug der wet onaaunemelijk te ver- klaren, zeker als hij kan zijn van den steun quand meme der socialisten. Yoorloopicr loopen dus, dank zij de sociaal-demokraten" de portefeuilles der tegenwoordige Ministers geen gevaar. De Minister van Landbouw, de sprekers beantwoordende, constateerde dat, zoo alge- meen zij aangetoond de wantoestanden in het stuwadoorsbedrijf ten aanzien van de arbeidstijden, loondieverij, Zondagsarbeid, gebrek aan veiligheidsmaatregelen, enz., dat hij daaraan niets naders heeft toe te voegen, en zich dus kan beperken tot bespreking van het verschil tusschen het ontwerp-Talma en het door spreker gewijzigde ontwerp. Tegenover den heer Lohman begon de Minister in dit verband met allereerst te verklaren dat hij, bij de wijzigiugen, die hij in 't ontwerp bracht, zich door geen en- kelen drang, speciaal van vrp-liberale zjjde, heeft laten leiden, omdat er geen drang, welke ook, op hem is uitgeoefend. Valleri die wijzigingen zoo in den smaak der vrij- liberalen, dan zou dat hoogstens bewijzen dat spreker in practische zaken niet zoo ver af staat van de vrij-liberale politici. En dat vindt spreker hoegenaamd geen scbande. Intusschen constateert spreker dat, wat het doel van 't ontwerp aangaat, er niet het minste verschil bestaat tusschen zijn gewjjzigd ontwerp en het ontwerp-Talma. Ook in de regeling van de werktijden kwam geen -verandering. Een kleine' wijziging kwam in de regeling van den Zondags arbeid, maar spreker kan verklaren dat Zondagsarbeid niet dan in besliste nood- zakelijkheid zal worden toegelaten. Ten aanzien van de arbeidstijden zal de noodige voorzichtigheid en geleidelijkheid worden betracnt. Evenzeer meent spreker, dat ge- zorgd moet worden dat het bedongen loon ten voile wordt uitb:taald. Al het bovenstaande behoort tot het doel der wet, en ten deze kan bij ten voile onder- scbipven het standpunt, door Minister Talma ingenomen. Alleen met de middelen waar- mede Minister Talma dat doel trachtte te bereiken, was spreker het niet eens in ver schillende opzichten. En dit geldt in de eerste plaats't stelsel van toelating van de stuwadoorsonderne- mingen tot de uitoefening van het bedrjjf, zooals de toelating in het oorspronkelijke ontwerp geregeld was, werd de vrijheid van het bedrijf opgeheven. Tegen elke poging om dit stelsel weer in de wet te brengen zal de Minister zich dan ook verzetten, want het gaat niet aan een onderneming voor te scbrijven aan eenige autoriteit toelating te vragen om een be drijf uit te oefenen. Het tweede middel van den heer Talma om het doel der wet te bereiken, de in- voering van het arbeidsboekje, kon de Minister evenmin op principieele gronden aanvaarden, omdat dit boekje minder be- oogde contrdle-uitoefening op de beScher- mende bepalingen der wet, dan wel een begin van wettelijke regeling van het stuwadoorsbedrijf zelf, hetgeen niet de be- doeling is van de onder ha.vige wet, die alleen arbeidcrsbescherming beoogt. Boven- dien bestaan er ernstige praktische bezwaren tegen de arbeidsboekjes. Aan de door den heer Spiekman zoo ge- wraakte reserve van personeel kan evenmin door de wet een einde gemaakt worden. Aan zulke en andere toestanden kan op geen betere wijze een eind komen dan door een goed geregelde arbeidsbemiddeling. En als de Minister, tijdens zijn ministerschap, iets kan doen om een betere arbeidsbemid deling tot stand te brengen, zal hij dit gaarne doen. Verder verdedigt de Minister het over- laten van verschillende zaken aan maatre gelen van bestuur, verzekerende hij echter dat geen bestuursmaatregel zal worden ingevoerd, zonder dat alle daarbij betrok- ken belanghebbenden, werkgevers zoowel als werknemers, in de gelegenheid zullen gesteld zijn van hun opinie te doen bijjken. Ten slotte protesteert spreker nog tegen een uitlating van den heer Schaper dat onze rechterlijke macht voortdurend sabo tage zou plegen aan arbeiderswetten. Naar aanleiding der bewering van den heer Schaper, dat er van het ontwerp-Talma niets was overgebleven, wees de Minister dien afgevaardigde o. a. op de veiligheids maatregelen ingevolge het onderhavige ont werp, en op de krasse bepaling dat de hoofdinspecteur van den arbeid het bedrijf kan stop zetten indien voorschril'ten, bij algemeenen maatregel van bestuur gegeven, niet worden nageleefd. Daarna vangen de replieken aan. De gezondheid van iedere vrouw bangt vooral af van den rijkdom van haar bloed. De armoede van het bloed is zeer zeker de oorzaak van al wat niet regelmatig is in haar gezondheidstoestand. De geheime pijnen, de hoofdpijnen, de ppnen in den rug, de steken in de zijden, de bleeke wangen, kringen om de oogen, de eetlust die ver- dwijnt, de zenuwachtige prikkelbaarheid, de zenuwbuien, de galaanvallen, de zwakte, de verkwijning, de neerslachtigheid en al die ellendige gewaarwordingen die de vrouwen in de dagen van slechte gezondheid ondervinden, dat alles komt voort uit het bloed, dat het gebrek heeft niet zuiver en niet rijk te zijn. Wauneer het bloed rijk en zuiver is, zijn er slechts lichte wolken in het leven van het jonge ineisje en der vrouw. Daarom moesten alle vrouwen die lijden, de Pink Pillen nemen, die rijk en zuiver bloed geven, die de regelmaat terugbrengen en de werking van alle organen opwekken. De Pink Pillen kerstellen de eetlust en de kracht, bedaren de zenuwen en geven aan de vrouw dat innemende uiterlijk, hetwelk het deel is van alle gezonde vrouwen. De Pink Pillen bezorgen aan de vrouwen haar drievoudig iaeaal van gezondheid, kracht, en schoonheid. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en a 9,per zes doozen, bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en om- streken bij A. van Overbeeke -Leunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en om- streken bij Verhaak, drogist en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Speciaal voor her wasschen vanKanf.Mous3eline.Zijde enz. aisotsk wosr vaSsche ffassdeeis Bagattenstraat 86, CS-EH^T Genezing zonder operatie door den nieuiveti band van llreukmeester, Kunstlel 30, Antwerpen Isden i"! I^oensdag van de msaisd Jgsli tespreken bij Mej. E. VAN LEEUWAARDEN, Noordstraat (Schotschenhoek), Ter Neuzen, van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 ure. Ook is hij aan huis te ontbieden. Spccialiteit in CE1NTURES, ELAS- TIEKEN KOUSEN, OORSETTEN, enz. enz. steSseS vuor het recht maken van scheef gegroeide kindereu. aanvangende om 2 uiar* preci^Sa AMSTERDAM. VVie het vroolijkst kpkt bij het op- rijden van een boogte en het langste blijft freewheelen bij het afrijden, berijdt een rijwiel met 70 °/0 minder weerstand in trapas en naven geen conen, cubs, spieen. Geen nastellen, geen slijtage. Koopt geen naraaab. Eischt het merk Cyeloi'de. Vertegenwoordiger PH. KNUFF, met Zeer geschikt voor het uitoefenen van alle bedrij ven, staande op den besten stand van Ter Neuzen. Te bevragen bij mejuffrouw J<J. VAN LVJEVWAARDEN, Noordstraat, Ter Neu&en. op goeden stand, voor direkt. 3rieven onder No. 70, bureau van dit blad. Bij aan vraag franco aan huis hezorging. Modemagazijn, Nieuwstraat. Tandarts, Statiestraat 8, GENT- is te raadplegen elken werkdag van 10 tot 4 nur, voor iaifd- en morad- aiektew, alsook voor het jplaatsen »8R walsche gebiHen. de eenige volledige plaatsvervanger voor de moedermelk bij het FOR'KEN en MESTEN van alle jong vee. Vraagt onze nieuwe brochure //Konden wij maar spreken" met volledige omschrij- ving, samenstelling, gebalte, oordeel van proefstations, gebruiksaanwijzingen voor alle soorten vee en tali ij ke attesten van bekende veehouders in bet heele land, waarvan sommigen verduideiijkt door photographien. Waar nog niet verkrijgbaar soliede wederverkoopers gevraagd. Telegram-adres JOE OOP" De lmpoiteurs Telefoon interc. 170 N. JOH IN KOOPMANS Co., Beereustraat 20, Amsterdam. D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 30 Mei 4.45 5.9 Zondag 31 n 5.34 6.3 Maandag 1 Juni 6.35 7.8 Dinsdag 2 u 7.45 8.22 VVoensdag 3 n 8.59 9.33 Donderdag 4 u 10.5 10.36 Vrjjdag 5 11.4 11.31 y Prent steeds in uw geheugen dat oogenblikkelijk verzachten eu spoedig genezen alle Zenuwziekten smartelijke maandstonden, hoofdpijnschele hoofdpijn, zenuwkoorts, scheuten in de tanden, draaiing, duizeling, hartalopping, slapeloosheid, zenuwzwakte, zwaarmoedigheid, stuipen, vallende ziekte, zenuwaauvailen bij de vrouwen (hysterie), alle kooitsachtige gestellen, hooikoorts, polderkoorts, anderdaagsche koorts, netelkoorts, rheumatisme, fleurecijn, jiclit, enz. enz. zij zijn gansch schadeloos voor de gezondheid en missen nooiihun uitwerksel. P r ij s fr. 1,25 de doos fr. 3,25 de 3 doozen of de drie dubbele doos fr. 6,25 de 6 doozen of de zes dubbele doos; fr. 12,—de twaalf doozen. Depots: Apotheek E. TTJYPENS, Uoutbriel 24, St. Nicolaas voor Hollandde heer VAN DJX1100RN, Drogist te Axel. 4 I HMflflBIP 1ni,fi TWEEDE KAMER. CLINGE. HuweJijks-aangiften. 6 Mei. Oscar Van de V'oorde, oud 23 j., jm. en Maria Emilinde Segers, oud 22 j., jd. Huweiijks-vol trek kingen. 6 Mei. Alfred 1 ernout, oud 20 j., jm. en Marie Clementina Merekx (van De Clinge), oud 23 j.,jd. 8 Mei. Petrus Franciscus Pieters, oud 26 j., jm. en Maria Delphina Vermont, oud 26 j., jd. 13 Mei. Josepkus van Mol (van Graauw), oud 41 j., jm. en Maria Leontina Vei bist, oud 22 j.,jd. Camillus Boogmans (van Kleldreeht), oud 29 j., jm. en Maria Dorothea Verdurmen, oud 27 j., jd. Geboorten. 8 Mei. Jacobus Franciscus, z. van Gilles Jacobus Michielsen en van Marie Louise Cornelie D'Hont. Gerarda Maria Josepha, d. van Alphonsius Julius Jacobus Lansu en van Mathilde Maria Weemaes. 11 Mei. Henricus Franciscus, z. van Franciscus Johannes Baptist Leenknecht en van Jeannette Puijlaert. Henricus Josephus, z. van Petrus Franciscus Eugenius de Bleijser en van Emelia Hufkens. Overlijden. 2 Mei. Antonia Maria De Permentier, oud 81 j., wed. uit het eerste huwelijk van Joannes Baptista Polet en uit het tweedehuwelijk van Eligius Passemier en uit het derde of'laalsfe huwelijk van August VJaeminck. 5 Mei. Josephus Leonardus Staes, oud 6 j., z. van Eduardus Staes en van Carolina Clementina I.ockefeer. 7 Mei. Eulodia Carolina Laureijs, oud 19 j., echtg. van Theophilus Praet. 12 Mei. Honerina Maria Pollet, oud 25 j., d. van Petrus en van Marie Leonie van Overloop. s ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2