Laatste Berichten. L BINNENLAND. Zeebeving In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ongeveer halfvier, is te Eatwijk aan Zee een zeebeving, beter bekend onder den naam van „baar" waargenomen 't Was vallend water, toen plotseling het water snel begon te stijgen, zoo zelfs, dat in 4 minuten de aee ruim 1.40 M. steeg. Schelpenvisschers, die aan het baggeren waren, moesten ijlings vluchten, hun kleeren en schoeisel achterlatende. Gelukkig dat zoo iets niet op den dag gebeurde, daar dan honderden kinderen aan het strand spelen en zeker zouden verdrinken. Nu zijn er geen menschenlevens te betreuren. Winkeldievegge. Twee vrouwen, zusters, die door de Justitie verdacht werden, dat zij haar kinderen africhtten op diefstal in bazaars, kwamen op zekeren dag in een hoedenwinkel aan de Oude Spiegelstraat en kochten daar een bouquetje. Onder het keus maken, nam een der vrouwen een hoed ter waarde van 25 weg, een diefstal, die na het vertrek der vrouwen door de winkelierster werd opgemerkt. Tegen deze vrouw, die spoedig door de politie opgespoord werd, eischte het 0. M. bij de Vierde Earner der Rechtbank te A'dam een jaar gevangenisstraf. De Recht bank, gisteren uitspraak doende, legde de geeischte straf op. (Hbl.) Een droevig ongeval. Een droevig ongeval heeft Maandagavond tegen 10 uur de Prinsengracht, tusschen Runstraat en Beerenstraat te Amsterdam, naar de Tel. meldt, in rep en roer gebracht. Twee personen waren te water geraakt, waarvan 6en verdronk. De 22jarige Hendrik Bruweis, leerde een meisje, de lCjarige Lientje Breuger, fietsen op zijn eigen rijwiel. Gekomen op de Prim sengracht, even voorbij de Runstraat schijnt het meisje het stuur te zijn kwijt geraakt. Het was bezwaarlijk voor haar, om zonder hulp af te stappen, daar de fiets een lieeren- fijwiel is en zij in het rijden niet al te vaar- dig Was, het 'meisje begon luid te gillen, want zij naderde den waterkant en was niet in staat het stuur te wenden. Met groote vaart reed zij dan ook nabij een tweetal schuiten, die aan den kant gemeerd lagen, te water. Hendrik Bruweis bedacht zich niet en sprong haar dadelijk na, hoewel hij niet zwemmen kon. Dit feit is hem noodlottig geworden. Want zoodra hij te water was, verdween hij in de diepte. 0;p het noodgeschrei was mien van alle kanten komen toesnellen. Na groote moeite slaagde men er in, het Imeisje van de schuiten af uit het water te halen. Zij leefde nog, had alleen veel water binnen gekregen. Men bracht haar binnen bij Dr. Starcke, Prinsen gracht, die er aanstonds in slaagde haar lot bewustzijn te brengen. De jongen was niet meer boven gekomen. Men vermoedt dat hij tegen den kant van een der schuiten was gestooten, want na dreggen vend men het lichaam tegen een roer. Reeds op de schuit begon men de gewone maatregelen voor de kunstmatige ademhaling op hem toe te passen. Ook de brandweer was met een zuurstofapparaat ter plaatse gekomen. Doch alle middelen aangewend om de levensgeesten weer op te wekken, blelcen vergeefs. Het leven was reeds geweken. Het reddingswerk werd ten zeerste bemoei- lijkt door 't opdringende, nieuwsgierige pu- bliek. Dat nieuwsgierig opdringen is nu eenmaal een specifiek-Amsterdamsche onheb- belijklieid,die zich zelfs moet uiten, als een menschenleven op het spel staat. De Amsterdammer, tuk op een relletje, heeft slechts 6en idde: zooveel mogelijk te zien van een dergelijk straat-gebeuren. Wat de gevolgen van die domme nieuwsgierigheid kunnen zijn, vraagt hij zich in zijn onschuld niet af. De halve Looiersstraat was op de been. En toen het lijk van den zoo ongelukkig om heft leven gekomen jongen man in de bran card werd gebracht, kon men bijna niet passeeren. Ook de pogingen tot opwekken der levensgeesten ging door den overlast van de zijde van 'tpubliek ondervonden, met veel moeilijkheden gepaard. De auto-brancard der gemeente kwam het meisje van het huis van Dr. Starcke halen. T oen de brancard uit het huis werd gedra- gen, werd deze door 'tpubliek omstuwd en kon men er bijna niet door Het meisje en het lijk van den jongen zijn naar het Binnengasthuis gebracht. Er is alle hoop, dat het meisje binnen eenige dagen weer geheel hersteld zal zijn. Dank zij de flinkheid van een Parijsch chauffeur is een berooving a la Bonnot en Co. mislukt. Iederen Zaterdag gaan twee leden van bet personeel van een groote firma in de rue Bolivar de noodige contanten halen van bet in de nabij heid gelegen kantoor der firma. Het geld, vaak duizenden franken, noodig voor de uitbetaling der loonen, wordt dan vervoerd op een handwagentje. Zaterdagmiddag nu werden beide be- dienden op straat overvallen door een kerel, die eenige geldzakken van den wagen gritste en er mee in 'n gereedstaande huurauto sprong. De chauffeur echter, die gezien bad wat er gebeurde, weigerde hardnekkig gevolg te geven aan het bevel om weg te rijden, zoodat de dieven er zaten nog twee handlangers in de auto gedwongen waren te voet de vlucht te nemen. Zij wisten te ontkomen, doch lieten hun buit in handen van hun veivolgers achter. Een Stradivarius als fooi. In de ge meente Sint Gotthard in Hongarije, die historisch beroemd is door den slag, welken Montecuculi daar den Turken leverde, kwam volgens het R. N. onlangs een zeer elegant gekleed vreemdeling en nam een dorpsbe- woner als gids aan om hem naar de grens te brengen. Toen hij de Oostenrijksch-Hon- gaarsche grens gepasseerd was, ontsloeg hij zijn gids, reikte hem een viool toe, die hij onder zijn mantel had gedragen en zeide: „Ik heb weinig geldf; neem dit om( u te beloonen voor uw moeite". Het vreemde geschenk wekte de achter- docht van den gids, hij bracht de viool naar liet naastbijgelegen gendarmeriestation, en verhaalde zijn geschiedenis. De viool werd onderzocht en men bevond, dat'teen Stradivarius van 1716 was. Het instrument werd ter griffie der recht bank van Szombathely gedeponeerd. De geheimzinnjige gever is, denkt men, een der bandieten, die onlangs een Berlijnsch bankier hebben bestolen en hem onder anderen hebben beroofd van een viool van den beroemden maker. Storm en onweer. Te Eschweiler bij Aken zijn een res taurateur, zijn vier kinderen en dienstbode onder vergiftigingsverscbijnselen ziek gewor den na het eten van boonensoep. De res taurateur is reeds overleden, de anderen verkeeren in levensgevaar. Naar aanleiding vande Prins-Heinrich- vlucht in Duitschland werd te Frankfort aan de Main een tentoonstelling van vlieg- machines georganiseerd. De modellen, waarvan vele van buitens- lands waren ingezonden, waren reeds in kisten verpakt en zouden teruggezonden worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn inbrekers in de loods gedrongen, vernielden alle modellen en namen de be- standdeelen, die waarde hebben, mee. Ondeugende kapsters. De Chineesche dames in HoDgkong zijn boos op haar kap sters geworden. Het is gebleken dat onder de laatsten een complot bestond. De kap sters brachten in het haar der dames mid delen aan, waardoor het haar uitviel en het uitgevallen haar werd dan door de kapsters verzameld en aan Europeesche en Ameri- kaansche opkoopers verkocht. In 1910 al leen werd te Hongkong 500.000 kilo haar tot een bedrag van drie millioen gulden verkocht. In den laatsten tijd wordt het haar ook in China bewerkt en komt in bewerkten toestand in het buitenland. Een fabrikant heeft zelfs 600 personen aan het werk. De middelen waardoor het haar i no t j j. J**. worden door do boi^ander, ge- fTSt vaartkringen, doordat thans met zelcerheid Van alle kanten uit Europa komen be richten van hevigen storm van onweer ver- gezeld. In Frankrijk werden vooral de Oise-val- lei en die van de Viosne geteisterd. Gehee- le korenvelden werden verwoest. Perzike-, pruime- en kerseboomen werden door ont- zettend groote hagelsteenen kaal gesta gen. In het arrondissement Pontoise was Zaterdag gedurende 3 uren alle telefoni- sche en telegrafische verbinding verbroken. Boven Duinkerken en Calais ontlastte zich een zeldzaam hevig onweer. Verschei- den boerderijen en woonhuizen zijn door den bliksem getroffen en brandden af, even- als de kerk van Fort-Saint-Philipipe. De wind, die de kracht van een cycloon had, veroorzaakte enorme scliade. Uit hetnoor- den van Frankrijk en zuidelijk Belgie komen verder veel berichten over inslaan van den bliksem, waardoor branden ontstonden en veel weidend hoornvee gedood werd. In de nabijheid van Parijs werden kanonnen af- geschoten om schade door hagelslag te voor komen. Twee jonge mannen werden daar door den bliksem gedood. Te Tronquai trof de bliksem doodelijk een aan de tafel zit tend jong meisje; te Nevers een spoorweg- beambte. Aan de wijnbergen van Angou- leme is veel schade toegebracht. Vooral westelijk en noordelijk Duitsch land had ook van het weer te lijden. Tij- dens den wedstrijd van de Keizerlijke jacht- club te Kiel brak een geweldig onwederlos. Van de jachten „Meteor", „Komeet" en „Cecilie" brak de groote mast. Twee kotters sloegen om, waarbij vijf matrozen ver- dronken. Er ontbreekt ook nog een boot van den kruiser „Vineta", waarin zich 12 personen bevinden. Ook vreest men voor twee boo- ten van den kruiser „Magdeburg". Twee personen, die in den grootsten nood ver keerden en aan boord van die schepen be- hoorden, werden door visschers uit Laboe gered. Tijdens de „Prins Hendrik-Mucht", die wegens 't onweer werd geschorst, vonden de vliegers Boeder en Bernhardt toen zij bij het neerdalen met hun machine tegen een boom sloegen, den dood. Verschillende andere vliegers landden. De machine van den len luitenant Konig werd door den bliksem getroffen, maar niet beschadigd. Te Altona, waar een fabriek gebouwd wordt, vernielde de storm den steiger van een schoorsteen. Vijf arbeiders werden uit een hoogte van 30 meter op de straat ge slingerd. Drie hunner stierven reeds aan hun kwetsuren. Op de Aliter sloegen een 20tal roei- en zeilbooten om. Drie personen moelen daarbij verdronken zijn. Verscheiden personen werden door vallende dakpannen en schoorsteenen gewond. In de haven te Kirchenpau rukte een schip de kraan van de kade, waarbij de kraanmeester verdronk. Te Berlijn was ook alle draadgemeenscliap verbroken en ontstond hier en daar een overstrooming. Te Osnabriick werden een vrouw en een kind, te Duisburg twee zoontjes van een mijnwerker door den bliksem gedood. Over een groot deel van Engeland woed- de de storm insgel'ijks. Ook daar deed de bliksem in boerenhoeven brand ontstaan, velde veel boomen en doodde o.a. twee kostbare veulens. De Baptistenkerk van Pop lar (Londen) werd grootendeels door brand vernield, men denkt door den bliksem. Ook de kerk te Woolwich werd door het hemel- vuur getroffen en beschadigd. Door het on weer werden de electrische leidingen der trams tusschen Woolwich en Eltham over grooten afstand onbruikbaar. Te Bristol sloeg de bliksem in verscheiden huizen. Zelfs tot in Rusland heeft zich de storm doen gevoelen. Verschillende bruggen van de Wolga, de Kama en de Bjelaja zijn door een hevigen storm verwoest. Een groot aantal telegraaflijnen werden vernield en verscheidene dorpen zijn overstroomd. Een aantal huizen werden van het dak be roofd. Hamel verdrinkt In het Kanaal. kan worden bericht, dat een der beste En- gelsche vliegers, Gustaaf Hamel, in het Ka naal is verdronken. Tot hedenochtend was het nog onzeker. Nu er te Kingstown bij Deal verschillende stukken van een vlieg- tuig zijn aangespoeld, is alle hoop, om hem levend terug te vinden, vervlogen. Zaterdagochtend verliet Hamel Villacou- blay bij Parijs met het voornemen naar Lon den te vliegen, ten einde alhier deel te nemen aan de Lucht-Derby, die wegens het slechte weer 14 dagen moest worden uitgesteld. Het was mooi weer toen hij opsteeg. Reeds dm 5.22 daalde hij bij Le Crotay en telegra- feerde toen naar de heeren Morane en Saul- nier, de fabrikanten van het vliegtuig. Hij deelde hen mede, dat z'n machine best vol- deed. Om 8.30 verliet hij Le Crotay, was om 9 uur te Hardelot, aan de Fransche kust, waar hij benzine opnam. Het weer was veel slechter geworden, het woei stevig. Om- streeks half een steeg Hamel op en vloog zeewaarts. Sindsdien is hij niet meer ge zien. Om 12.50 is wel een vliegmachine heel hoog boven Boulogne waargenomen. Hoe wel aan alle Fransche en Engeelsche kust- wachten telegrafisch om inlichtingen is ver- zocht, draadloos naar alle riclitingen werd geseind en ten slotte torpedobooten en twee watervliegtuigen 24 uur lang gezocht heb ben, bleef men zonder nieuws. Hamel was voorzien van een zwemgordel. Volgens be richten uit flardelot moet Hamel zich daar eenigszins be/zorgd hebben uitgelalen, over 'thaperen van z'n motor. Hij sliep eenige uren, werkte vervolgens geruimen tijd aan het toestel en vertrok toen, den omstanders lachend groetend. Voor zijn vertrek seinde hij naar Hendon, dat hij 'smiddags zou aankomen. Twee Engelsche marine-officie- ren, die met hun toestellen naar Hamel zochten, vielen beiden in het Kanaal, doch konden nog tijdig gered worden. Beiden waren vrij ernstig ver^vond. Hamel zou 25 Juni a.s. 25 jaar worden. Zijn vader is een bekend doctor, die her- haaldelijk Koning Edward onder z'n pa- tiiinten telde. De vlieger zelf was zeer ge zien in Engeland; hij was de eerste die voor Koning George vloog en daarbij 14 maal duikelde. Verleden jaar won hij reeds de Lucht-Derby en was ook nu weer de favoriet voor dezen belangrijken wedstrijfd. Een treurig einde van een inderdaad groot man Scheepsrampen door Hertz'sche gol- ven. De telegrafist van het Fransche slagschip ,,Jena", waarvan de ramp drie jaar geleden geheel Frankrijk ontroerde, heeft, volgens het R. N., aan de staatscom- missie van onderzoek een opmerkelijke mededeeling gedaan, die een reeds vroeger geuite verdenking schijnt te bevestigen. De telegrafist beweert namelijk, dat weinig oogenblikken voor de ontploffing van de ,.Jena" het door hem bediende toestel voor draadlooze telegrafie zich door Hertz'sche golven beinvloed betooude, die van een draadloos station van 't eskader kwamen. Die opgaven vullen de berichten van oog- getuigen van zulke rampen aan, bijv. de .ontploffing van een kruitmagazijn op Mada gascar en de ontploffing der patror.en in Ar.tivaru in Februari van dit jaar, waar zich onmiddellijk na de ontploffing elec trische verschijnselen vertooude, die naar alle waarschijniijkheid door Hertz golven ontstonden. Een onderzoek of die ver- moedens juist zijn, is niet moeilijk. En men heeft onlangs hardnekkig verzekerd, dat goedgeslaagde proeven zijn genomen om door electrische golven de kruitkamer van een proefschip te doen ontploffen. Wij zullen binnenkortconcerten krijgen, waarbij de dirigent niet in persoon ver- schijnt, doch alleen op een film, terwijl de musici zich dan laten leiden door de dirigent- bewegingen van de filmfiguur schrijft de H. Ort. Reeds zijn eenige dirigenten van naam „gefilmd" door een Duitsche fabriek. En het op-een-afstand-dirigeeren zal, als alles klopt, heel gauw beginnenDan krijgen we de „negende" (3000 meter lang), deltaliaanschesymphonie (slechts 997 meter), „Heldenleben" (1500 meter) te hooren, onder de leiding van een dirigent, die er niet is. De groote orkestdirigenten behoeven zelf niet meer te reizen. Zij kunnen thuis biijven en eomponeeren, of whist spelen, of in Italie rondboemelen en op hetzelfde oogenblik in honderd steden tegelijk verschillende werken dirigeeren, zonder zich op te winden of te vermoeien. En het orkest zal de geniale bedoelingen van den schaduw- dirigent met de juistheid en de geestdrift van een fonograaf of een pianola volgen totdat men het weliicht zoover gebracht heeft, dat ook het orkest op 't witte doek wordt ge bracht. een aantal patroons, om hierin verbetering te brengen, is absoluut noodzakelijk en spreker betoogde, dat destrenge maatregelen, welke de sociaal-democratische amendemen- ten in het ontwerp willen brengen, onver- mijdelijk zijn, wil men werkelijk iets in het belang der haveDarbeiders bereiken. Spreker critiseerde scherp de verslapping, door Minister Treub aangebracht in het ontwerp van den heer Talma, dat over het algemeen in arbeiderskringen een goeden indruk had gemaakt. De heer Ter Spill betuigde sympatbie met het ontwerp van den heer Treub. Besloten werd, dat de Earner Dinsdag- middag eenige wetsontwerpen in de afdee- lingen zal onderzoeken en na afdoening van de stuwadoorswet nog in de afdeelingen zal onderzoeken de wetsontwerpen tot reorgani- satie van het onderwijs en het ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafvordering. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. De Voorzitter stelde, volgens de H. Crt., aan de orde verschillende kleine wetsont werpen. Zonder hoofdelijke stemming werd o.m. aangenomen: het wetsontwerp tot verkla- ring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen, noodig en ten behoeve van het verbreeden van de Badstraat te Katwijk. Na eenig debat werd aangenomen zon der hoofdelijke stemming het ontwerp tot onteigening in Epe, Heerde en Oldebroek, noodig voor de uitbreiding van het schiet- terrein van de legerplaats bij Oldebroek. Nog werd o.a. aangenomen: het wets ontwerp tot het aangaan van een overeen- komst met de Ned. Centraal Spoorweg Mij., inzake de pensioenregeling voor haar personeel. Hiena kwam in behandeling het wets ontwerp tot instelling van raden van be- roep voor de dmecte belastingen en vast- stelling van algemeene bepalingen betref- fende het beroep op die colleges. De heer Koolen ontwikkelt eenige grieven tegen de voorgeslelde regeling, belreffende o.a. de gebrekkige procedure, gebrek aan een centrale leiding. Ook de heer Tydeman bespreekt eenige bezwaren nopens de procedure, en bepleit, evenals de heer Koolen, instelling van een Centralen Raad van Beroep en was dus tegen het doen aanwijzen van den Hoogen Raad als hoogste rechtsinstantie. Nadat voor de pauze de Kamer haar af- TER NEUZEN, 27 Mei 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 774.2 Horta. Laagste barometerstand 756.3 Breslau. Yerwachting tot den avond van 28 Mei Matige tot krachtige meest Noordelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen- buien, zelfde temperatuur. Voor de betrekking van leeraar in de Duitsche taal, aan de gemeente hoogere bur- gerschool alhier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. Door de Compagnie Vesting Artillerie, alhier in garnizoen zal van 16—25 Juni a. s. schietoefeningen worden gehouden te den Helder. Gedurende die afwezigheid zal in den dienst worden voorzien door 2 onderofficieren en 20 kanonniers van elders en het com mando worden waargenomen door den 2<len luitenant F. Versteegh van het garnizoen Hellevoetsluis. Door den Algemeenen Nederl. Bond „\rede door Recht" waarvan hier ter stede eene afdeeling bestaat, is op 18 Mei 1.1. aan al de leerlingen der hoogste klasse van al de scholen alhier, een //Hugo de Groot" boekje uitgedeeld. De kosten hiervan worden gedragen door een groot deel der leden dezer afdeeling. Op 18 Mei werd de opening van de lsle Vredesconferentie gevierd. Aan de hoofden der scholen voor Lager en M. U. L. O. werd tevens een boekje toegezonden over de 18-Mei-viering. Bij de gisteren en heden alhier ge houden paardenkeuring, ter opneming in bet stamboek van het Zeeuwsch Belgisch Trekpaard werden voorgebracht 59 paarden, waarvan 30 werden opgenomen. Wanneer men in aanmerking neemt dat op de plaatsen waar tot hiertoe gekeurd werd, gemiddeld een derde der voorgebracbte dieren werd opgenomen, is de opneming van de grootste helft alhier een succes voor de paardenfokkerij in deze streek. SAS VAN GENT. Dinsdag had alhier de plechtige instal- latie plaats van den Zeer Eerw. Heer Aug. Meeuwesen als pastoor onzer parochie. Van zeer vele huizen wapperde te dezer gelegen- heid de nationale diiekleur. Nadat Dinsdagvoormiddag ten tien uur in de parochiekerk de installatie door den deelingen had benoemd, deelde de Voor- I [iooSEei'w- Heer Deken Brouwers uit Hulst zitter mede, dat de afdeelingen benoemd geschied was, en deze in een toespraak den hebben: tot voorzitters de heeren Fock, nieuwen herder en de parochianen op Lohman, De Meester, Van Wijnbergen hunue wederzijdsche verplichtingen gewezen - In het plaatsje Porochowye, niet ver van Petersburg, brak op den zolder van een uit hout opgetrokken gebouw brand uit. Een vrouw sprong uit het dakvenster op straat, haar man, die haar wilde tegenhouden, met zich medesleurend. Beiden werden zwaar ge wond. Hun 7 kinderen kwamen in de vlam- men om. Elf arbeiders, die eveneens uit de vensters van het brandende gebouw op straat sprongen, bekwamen ook ernstige verwondingen. TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling der stuwadoorswet, de heer Van der Voort van der Zijp zijne rede voortzettende, critiseerde hij nader de wantoestanden in het haven- bedrijf en klaagde over onnoodige Zondags- arbeid. Hij betuigde op grond daarvan de noodzakelijkheid van wettelijke ingrijpen. Spreker betreurde dat het ontwerp van den heer Talma door Minister Treub met betrekking tot de bestrijding van het euvel Zondagsarbeid is verzwakt. De heer Spiekman schetste in schrille kleuren de onmenschelijke wantoestanden in het havenbedrijf. Dwingend optreden tegen en Tydeman, en tot onder-voorzitter, de heer Jansen (Den Haag) van Nispen (Nijmegen), Bos, v. d. Velde en Roodhuijzen. Bij de liervatting der discussie over de wet betreffende de Raden van Beroep, ver- dedigde de Minister van Financien het stelsel van het ontwerp. De Minister van Justitie achtte evenjnin een Centralen Raad van Beroep noodig, als derde instantie, nadat de aanslagen twee malen op feitelijken grondslag zijn onder zocht. Op art. 4 nam de Regeering over een amendement-Knobel, het mogelijk makend ook vrouwen le benoemen in den Raad van Beroep. De heer Schaper kwam bij die gelegen- heid terug op het debat over een soortgelijk amendement op de thans afgeliandelde In- komstenbelasting. De heer Lohman had toen gezegd dat aan spreker's woordenniet veel waarde was te hechten. Spreker schrijft dit toe aan een kleinen haat van den heer Lohman tegen spreker. De heer Lohman verklaart, dat hij nie- mand haat en dus ook niet den heer Schaper. De heer Beumer komt, onder lierliaalde interrupties van den Voorzitter, die deze geheele kwesLie thans niet aan de orde oor- deelt, op tegen de z. i. vheemdsoortige wijze, waarop, ook in de vrijzinnig-demokratische pers, de anti-revolutionnaire partij als een minderwaardige wordt uitgekreten, en als een partij van stil zitten. Bij het verdere debat stelde de Minister in het licht, dat de Raden van Beroep het recht hebben zich door deskundigen te laten voorlichten. De heer Tydeman had daartegen be- zwaar. Hij acht het niet bevorderlijk aan een goeden gang van zaken, om boeken- inzage te weigeren aan een deskundige, die behoorlijk door den Raad van Beroep ge- machtigd is. Het wetsontwerp werd afgehandeld. De eindstemming is later. Stuwadoorswet. In behandeling komt thans het wetsont werp, lioudende bepalingen in het belang van de personen, werkzaam bij het laden en lossen van zeeschepen. Het algemeen debat wordt geopend door den heer Van der Voort van Zijp, die een Stuwadoorswet als de onderliavige dringend noodig acht. Evenredige Vertegenwoordiging Naar verluidt zal in het binnen enkele dagen te publiceeren rapport der Staats- commissie voor de Evenredige Vertegen woordiging eeu systeem worden aanbevolen, waardoor het districtenstelsel wordt behou- aen, in dien zin dat er groote centra voor de stemmingen biijven bestaan. De groote steden Amsterdam, Rotterdam, 's Graven- hage en Utrecht worden afzonderlijke dis tricted en overigens worden de meest volkrijke provincies in tweeen gedeeld. In de op die wijze te vormen stem- districten wordt hetevenredigheidsstelsel toe- gepast, zoodat alle partijen er tot haar evenredig aandeel in het benoemen van gekozenen kunnen geraken. Daarbij zullen de in elk district overschietende stemmen op de candidaten van gelijke partijen in andere districten worden overgebracht, zoodat van geen enkele stem de invloed geheel verloren gaat. (Tjjd). had, werd door den ZeerEerw. Heer Meeu wesen een plechtige H. Mis met assistentie aan God opgedragen. Het zangkoor voerde een tweestemmige Mis uit. V66r en na den dienst brachten een aantal school- kinderen, onder leiding van den bepr Michielsen, op verdienstelijke wjjze eenige liederen ten gehoore. Na de H. Mis maakten velen van de gelegenheid gebruik om de prachtige ciborie te bezichtigen, welke den nieuwen Rastoor door de parochianen ten geschenke is aam geboden. Deze ciborie is een waar kunststuk. Dinsdagnamiddag werd door hetmuziek- gezelschap //De Vereenigde Vrienden" eene serenade aan den Zeereerw. Heer Meeuwesen gebracht, terwijl op eene voor de pastorie opgeriehte en met vlagdoek versierde estrade Dinsdagavond eene uitvoering door voor- noemde muziekvereeniging zal gegeven worden. (Z. Eoerier.) HULST, Van daar wordt aan de Ax. Crt. gemeld, dat in de Ned. Herv. kerk aldaar een zang- uitvoering werd gegeven door het gemengd koor //Excelsior van Hulst in vereeniging met het gemengd koor ,/Orolio" van Ax-1. Beide gezelscbappen staan onder leiding van den heer P. 0. van Delft te Iluist en voerden op zeer verdienstelijke wjjze eeu pruchtig gekozen programma uit, voor een groot aantal belangstellende hoorders. De predikant der Herv. gemeente, Ds. De Boer, leidde de fi estelijkheid in met eene schoone rede, waarbij hij deed uitkomeu hoezeer de zang den mcuscb kan veredelen en beschaven en het Godgewjjde lied bovenal hem verheft. Hierna werd door de aanwezige schare een psalm aangeheven, waarna de uitvoering een aanvang nam. Het zou ons te breedvoerig doen worden, indien wij ieder nummer afzonderljjk wiiden bespreken. De koren door iedere vereeniging afzonderhjk of met elkaar uifgevoerd, ge- tuigden van nauwgezette ljverige studie onder den jongen, talentvoilen en onver- moeiden Directeur. Een schoone afwisselirg was het duo Veldzang", gezongen door de dames A. Esselbrugge en P. v. d. Broecke van Axel, alsmede de treffende solo ffDe jeugdige slaviu" door mej. A. v. d. Hagen van flulst. Welverdiend was dus de hulde die de WelEerw. predikant den zangers bracht voor het geuot,'verschaft aan het publiek. Met een gemeenschappelijk Gezang werd de uitvoering besloten. Na afloop vereenigden zich zangers en kerkbestuur in de consistoriekamer, alwaar de voorzitter van //Excelsior" nog een woord van dank toesprak aan alien die hadden bijgedragen aan het welslagen dezer uitvoering. KOEWACHT. Maandag werd ten huize van den heer E. de Vieeschouwer eene vergadering ge houden van sterabevoegde ingelanden van den polder Nieuw Earnemelk. De reke- ning over het afgeloopen dienstjaar werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegeu i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2