ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. """TipTrrK'xoT^ No. 6075. Donderdag 28 Mei 1914. 54e Jaargang. WL U ^§1 iHi ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN BLAIGA'S I1IIII. TeleSoosi Bit Blad versciiijiit MaaMag^, Wosnsdag- en Yrydagavoml, uitpzonderd op Feestdagen, isy tie Firma P. J. VAN BE 8ANBE te Ter Neuzen. I? fe£ens ^et Pink- sterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad versehijnen. BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEH. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland /1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland f 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 op den dag der uitgave. Zondag zijn in Belgie de verkiezingen ge- houden voor een deel der Kamer. Deze verkiezingen waren op verre na niet zoo belangrijk als die van 1912. Wegens ont- binding nioest loen de geheele Kamer wor den vernieuwd, en de liberalen, die toen met de socialisten vereenigd optraden, hadden hoop de meerderlieid der Katholieken, die maar zes stemmen bedroeg, in een minder- heid om te zetten. Zooals men weet, werd die hoop niet vervuld en kwamen de Katho- lieken integendeel zegevierend uit den slag, daar hunne meerderlieid tot 16 steeg. Wegens het evenredig kiesstelsel, kan men niet op groole verandering in den stand der partijen rekenen. Er moest in 88 |van de 186 districten gestemd worden. Er traden af 43 katholieken, 19 liberalen, 25 socialisten en 1 christen-democraat. Volgens het Hbl. v. Antw. werden Zondag gekozen: Te Gent: 7 katholieken, 3 liberalen, 2 socialisten, aftredend, alien herkozen. Geen verandering. Te Aalst: 3 katholieken, 1 christen-demo- democraat, 1 liberaal, aftredend, alien her kozen. Te Oudenaarde: aftredend, 2 katholieken, 1 liberaal, alien herkozen. Te St.-Nicolaas: aftreden 3 katholieken, 1 liberaal, alien herkozen. Te Dendermonde: aftredend 3 katholieken, 1 liberaal, alien herkozen. Te Hasselt: aftredend 3 katholieken, ge kozen 2 katholieken, 1 liberaal. Te Tongeren-Maeseyck, aftredend 4 katho lieken, gekozen 3 katholieken, 1 liberaal. Te Bergen: aftredend 3 katholieken, 4 so cialisten, 1 liberaal, alien herkozen. Te Charleroi: aftredend 3 katholieken, 2 liberalen, 6 socialisten, alien herkozen. Te Thuin en te Doornik-Ath geen veran dering. Te Luik en te Verviers eveneens geen ver andering. Te Hoei-Borgworm: aftredend 2 .katho lieken, 1 liberaal, 1 socialist. Gekozen 2 katholieken en 2 socialisten. •De algemeene uitslag is derlialve: De liberalen winnen 2 zetels: Hasselt en Tongeren en verliezen er een: Hoei. De socialisten winnen 1 zetel: Hoei. lemand te Hansweert sprong, na een twist met zijn meisje, van de groote sluis in het water. Een lid der bemanning van de //Cosmo polite" sprong hem na, maar telkens wist de drenkeling zich aan zijn greep te ont- rukken. Nadat ook een sleepbootkapitein en de hulpsluismeeste? zich te water begeven En gedeeltelijk gelukte haar dit. Op liaar wandelingen langs het eenzame strand, met de blauwe eindelooze zee voor zich en in de verslerkende zeelucht, genas zij spoedig naar ziel en lichaam. Haar gang werd weer elastisch, haar oogen kregen weer glans en liaar voile sclioonheid keerde lerug. Zij bewoog zich vroolijk en bevallig tusschen de badgasten en lady Carley nam met vreug- deidezen gunstigen ommekaer waar. Dagelijks kwamen er brieven van graaf Victor. Meestal liep Bertha die brieven met een glimlach onverschillig door, verscheurde ze dan en beantwoordde ze slechts voor de helft. Beminnen Icon zij hem niet, maar zij werd welwillend jegens liem gestemd Zij beminde graaf Victor Norton wel in zooverre, dat zij hem na de afwezigheid van drie weken vriendelijk en openhartig de hand toestak en zijn stormachlige begroeting lief- devol beantwoordde. Zijn gelaat straaldevan vreugde, toen hij haar zoo vroolijk en geheel hersteld wedervond, om haar van ditoogen- blik af nimmer weer te moeten verlaten. Het was reeds half Augustus. Ondanks Bertha's tegenwerpingen werden groote voor- bereidselen gemaakt voor het huwelijk en haar uitzet in orde gebraclit. Zij liet het begaan en gaf zich over, als een schip dat zonder roer voorldrijft. Onder de leiding van een bekwaam houw- kundige was het slot Northminster met groote pracht hernieuwd. Bertha nam de ruime zalen en kamers in oogenschouw en hadden, gelukte het met vereende kraehten den onbezonnene aan wal te krijgen, echter niet voordat hij den sluismeester nog krachtig in de hand had gebeten. (R. N.) Hoe onze brave plattelanders elkaar helpen. Te Rouvee-n (Overijsel) leefde zoo schrijft de H. Crt., de bejaarde K. als een arme kluizenaar, boewel hij toch een aardig spaarpotje had. Een medeiijdende buurman trok zich zijn lot aan en bood hem huisvesting in zijn woning aan, waarvoor de oude man zeer dankbaar was. Zelfs zoo dankbaar, dat hij verzocht een notaris te halen om zijn weldoener zijn spaarpot (eenige duizenden guldens) te vermaken. Dat kwam den rechtmatigen erfgenaam ter oore. De beele Rouveensche jongelingschap werd opgeroepen om het plan van den ouden K. te verijdelen. Nauwelijks was bet donker geworden, of men trok met een harmonica voorop en allerlei lawaaimakende instrumenten, als emmers, ketels, potdeksels, enz. met zich tueevoerende, naar de woning van den medelijdenden buurman en weldra vlogen daar de steenen door de ramen en kwamen zeifs bij den ouden man op bed. De marechaussees werden, toen zij ter plaatse kwamen, eveneens met steenen be- groet en de oude K. moest wel van zijn voovnemen afzien, ook omdat niemand getuige wiide wezen. De vrieudelijke buurman beeft daarna den ouden man weer naar diens eigen woning gebracht. Een oud doosje Door een arbeider te Giessen-Nieuwkerk is bij het grondwerken een doosje gevonden, waarop drie koningsfiguren zijn uitgesneden en het jaartal 1494 duidelijk zichtbaar is. Donderdagmiddag, reed een kleiue Adler-auto, waarin de eigenaar-bestuurder, de heer Willem J. Levenbacb, en zijn vriend de heer Job. Harm, beideu uit Amsterdam, langs de Hoofdvaart te Haar- lemmermeer in de richting van lloofddorp. Dicht bij den Bennebroekerweg wiide, naar het R. N. meldt, de beer Levenbach wijken voor een hond met bet noodlottig gevolg, dat de auto dwars tegeu een boom reed en geheel op zijde ingedrukt, in een droge sloot viel. De eigeuaar werd hier met een gebroken pols nog aan 't stuarrad gevonden. Zijn vriend vond men achter de auto liggen. Beiden werden opgenomen en bij den machinehouders Spaans binuengedragen. De heer Harm, wonende Frinsengracht 607, een flinke man van 27 a 28 jaar, kwam nog even tot bewustzijn, doch gaf weldra den geest. Dr. Van Mansum, uit Hoolddorp, was wel spoedig op de plaats des onheils, doch kon daar den heer Harm, wien de ribben j door de longen wa^en gedrongen, geen hulp breugen. De overledeue was ongehuwd. De heer Levenbach, een jongmensch van 25 jaar, werd naar de woning van Dr. Van Mansum gebracht, waar hij gister- avond door zijn oudei'9 werd bezocht. Volgens getuigen moet de heer L. niet, snel bebben gereden. Vermoedelijk is er een defect aan de stuurinrichting ontstaan, zoodat de auto na de uitwijking begon te slingeren. Te Waalwijk is een 4jarig kind van den heer V. gevallen terwijl het een liniaal in den mond had. Het gehemelte werd ge heel gespleten. Eenige uren later is het kind overleden. Reiger en visscher ieuiand te Alblasserdam zag een reiger aan een sloot staan en zag, dat de vogel een dikken paling ophaalde. De man sprong haastig over de sloot en de reiger liet zijn buit vallen. Het was een flinke paling van ruim 3 ons. De man dacht nu daar zit paling. Hij verscheeti tegen den avond met zijn peur en begon te visschen. Maar hij ving niets. De reiger hield hem op eenigen afstand trouw gezelschap, maar ving wel en blijftop een steenworp afstand van den visscher staan en haalt de eene paling na den andere uit de sloot. De peueraar nioest het aanzien en ving niets. (Vad.) Aan den - Langendijk en omstreken, de bekende tuinbouwstreek in Noord- Holland, bebben de tuinbouwvereenigingen langen tijd een premie gesteld op het doodeu van ratten. Door verschiilende omstandigheden is dit nu gedurende enkele maanden ge- staakt. Deze maatregel wreekt zich op schrikbarende wijze 't zijn vooral de kool- planten, die ontzettend van deze schadelijke dieren hebben te lijden. Op sommige akkers is de helft der planten vernield. 'tis te verwachten, dat de tuinbouw-ver- eenigingeu weer gauw zullen overgaan tot - het invoeren van den vroegeren maatregel, daar anders hier de zuinigheid de wijsheid in niet geringe mate zou bedriegen. In den roiddag van Hemelvaartsdag is, volgens het N. v. d. D. de ruim 40jarige 0. R., wonende in de Atjehstraat, te Am sterdam, achterover van zijn fiets gevallen en door de Gooische stoomtram overreden met onmiddellijk doodelijk gevolg. De toedracht van dit ongeluk wa3 als volgt Toen de tram vail Muiden komende de Vinkebrug gepasseerd was, reed in dezelfde richting een auto, die gevolgd werd door 5 fietsers. Deze auto reed wat langzaam op den drukken straatweg om een van Diemen komenden auto gemakkelijk te laten passeereu. C. R. trachtte nu tusschen vond overal toegepast, wat goede smaak en rijkdom kunnen doen om het verblijf aangenaam en gemakkelijk te ma ken. Het kwam haar voor, dat zij droomde! Was liet een sproolcje of werkelijkheid, daL zij weinig tijds geleden nog ais een arme Assche- poetster in een kleine Amerikaansche stad levende eenmaal de gebiedster in dit slot, in al die heerlijkheid zou worden? Het zou te veel zijn, er moest iets gebeuren om dit te voorlcomen, dacht ze. En intusschen ver- liep de tijd 'twas nu half September. Over twee weken zou zij trouwen. Zeker, er zou iets gebeuren; zij wist niet wat, maar voel- de, dat het nader en nader kwam. En het kwam, wat zij instinctmalig door een voorgevoel verwachtte. Op een avond, reeds vrij laat, kwam een telegram uit Londen voor lady Carley. Vijf minuten later ontbood zij haar neef op liaar lcamer. Graaf Norton ging lerstond en vond zijn tante in een toestand van aandoening en onlsleltenis, die moeilijk te besclirijven is. Zonder eenige verklaring reikte zij liem liet telegram over, en liij las: „lvom dadclijk met Victor! Hij sterft! Blanca". HOOFDSTUK XXVIII. Er verliep een half uur en nog was graaf Victor niet in liel woonsalon teruggekeerd. Bertha zaL daar alleen en van haar maakte zich een gevoel van een ongeluk zoodanig meester, dat zij hewusteloos werd. Eerst toen zij voetstappcn hoorde naderen, opende zij de oogen en bcmerkte Victor, die zeer bleelc was. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij angstig. „Wat bevatte het telegram aan je tante? Niels over de Stuarts?" „Het heeft niets met de Stuarts uit le staan. Het komt uil Londen van Blanca Norton Mijn papa ligt te slerven". Zij keek hem strak aan, loen hij ver- volgde: „Tante Elisabeth scliijnt door hetbericht geheel verlamd. Uil haar gelaal spreekt groote angst, die naar het scliijnt mij meer geldt dan mijn papa ze spreekt bijna geen woord. Over twee uren vertrekt de trein, waarmee wij verlrekken. Het is voor mij bijna nog vreeselijker, dat ik je nogmaals moet verlaten, dan dat ik weldra zoo on- verwacht aan een sterfbed zal staan, zoo kort voor ons huwelijk!" Er zou iets gebeuren, dal had een stem in haar binnenste haar telkens toegeroepen en nu was het gebeurd. Zij had het vooruit gewelen! „Heb maar geen zorg over mij", zeide zij eindelijk. „De pliclit roept je, geef dus gelioor aan die roepstem. Het doel van de reis blijft natuurlijk geheini, niet waar?" „Ja, ofschoon ik die gelieimhouding niet begrijp! Waarom heeft men de wereld van den beginne af niet met de waarheid belc'end gemaakt? Dat drukt me op dit oogenblik meer dan ooil te vorenl" Somber liet liij zijn blik door liet ven- ster in den donkeren nacht ronddvvalen. Ook hem overmeesterde een voorgevoel van een noodlottige gebeurtenis. De noodige toebereidselen voor de reis waren spoedig gemaakt. Leunende op den arm van haar kamenier en meer gebogen dan ooit, verliet lady Carley haar kamer; werktuigelijk reikte zij Bertha tot afsciieid de hand. Deze wiide haar naar het rijtuig uitgeleide doen, maar de graaf hield liaar terug en trok haar in het woonsalon. Daar spralc liij liaastig! de tram en den auto voor dezen laatsten te komen en de vier acbter hem komende fietsers volgden hem. In den smallen door- gang kwam 0. R. te vallen en geraakte tusschen het gesloten rijtuig achter de machine en een open rijtuig, dat met twee volgende rijtuigen over hem heen reed. Alle vier de fietsers kwamen nu ook te vallen, zelfs zoo, dat de tweede tegeD een der open rijtuigen aanviel en door de in- zittenden werd opgevangen. De andere vielen op den weg. Toen de tram dadelijk stopte, bleek C. R., die uiterlijk een weinig letsel aan het hoofd had, reeds overleden te zijn. Hij werd op het achterbalcon van het laatste ri]tuig gelegd en naar Diemen gebracht, waar Dr. Der Kitideren den dood moest constateeren. De 5 fietsers kenden elkaar niet, doch hadden al fietsende enkele woorden met elkaar gewisseld, bij welk gesprek C. R. even voor het droevig ongeluk hem trof, tot den dichtst achter hem zijnde nog ge- zegd had: //Wat is het hier drulc met fietsers, je zal vandaag wel weer van cnge- lukken hooren". En geen 5 minuten daar na was hij een lijk. Droevig noodlot O N W E E It. De laatste dagen der vorige week heeft het onweer verschiilende ongevallen veroor- zaalct. Te Heelweg, bij Varsseveld werd op een boerderij de woning getroffen; deze brand- de geheel uit. Een deel van den inboedel en het vee werd gered. Te Weert werden een paar wielrijders door den bliksem van bun fiets geslagen, in de nabijheid werden boomen verspiinterd en het huis eener weduwe in brand gezet, dat tolaal afbrandde. Te Arnliem werd een prachtige stier in de weide gedood, in de gemeenle Hengelo een in de weide grazende koe. Onder Slolen werd Cen koe zoodanig ge troffen, dat bet dier moest worden; afge- maakt. Onder de gemeenle Aker- en Sloterpolders veroorzaakte een hagelbui, die liel onweer vergezelde, aamnerkelijke schade aan de tuinders. Zaterdagmorgen werden te Hoogwoud twee koeien, van verschiilende eigenaars, in dc weide gedood. Te Diever werd een door 2 gezinnen be- woond huis getroffen, dat in een oogwenk geheel in brand stond, zoodat niets kon wor den gered. Een stier kwam in de vlammen om. De brand sloeg ook over op het huis der wed. Mulder, dat eveneens afbrandde. Aldaar verhagelde een groot deel van de te velde staande rogge, wat aan vele boerde- rijen enorme schade berokkende. In Midden-Beemster werden 3 woningen getroffen, waaraan geen ander nadeel dan beschadiging van kozijnen, dak en plafonds werd toegebracht. Te Vorden werd een groote boerderij in de asch gelegdi; liet vee Icon sleclits met moeite worden gered. Te Aallen is, door liet inslaan van den bliksem, liet huis van D. Prins afgebrand. „Geloof je aan het voorgevoel, Bertha? Het is mij alsof wij nooit weer zoo tegen- over elkaar zullen staan als nu alsof er iets tusschen ons zal treden, voor ik lerug- keer. 11c kan dit gevoel niet verklaren, maar het bestaat! Niets zal ons echter sclieiden, niets, dat zweer ik, zelfs de dood niet! Ons huwelijk is reeds eenmaal uitgesteld, dat zal geen tweede maal gebeuren!" En hij drulcte haar stormachtig aan z'n hart, niet bemerlcende, dat zij hem bijna lerugfclrong. „Maalc voort", riep Bertha. Men komt, het wordt te laat!" Hij had inderdaad geen minuut meer te verliezen. Hij stormde de trap af en sprong in liet rijtuig. De lcoetsier gaf den paarden de zweep en liet rijiuig rolde weg. Bertlia stond aan liet venster en luisterde, tot de laalsle hoefslag was weggestorven. Het werd alcelig stil in het groote verlaten gebouw, terwijl zij aan het venster bleef staan en haar gedaclilen den vrijen loop liel. „I4ier schuill nog altijd de nawerlcing van de misdaad die op zijn mama gepleegd werd", dacht zij. „Hel vcrdriet over het verlies van zijn vrouw had den graaf van zijn verstand beroofd! Maar was dal een reden om hem voor dood te laten doorgaan en aan den zoon den litel en het erfgoed van den vader over te dragen, voordat deze gestorven was? Als Juan Norton de dader was geweest, waarom trachtte men hem dan te beschermen tegen de menschelijlce ge- rechtigheid, als ware hij de lieveling der familie geweest? Hoe verklaart men dit alles? En vanwaar lady Carlev's onover- winnelijke afkeer van een huwelijk van haar neef! Ja zeker, daar was iets verborgen en aan het sterfbed van den vader zou de zoon den slculel lot dit raadsel ontvangen. Of Te Elburg werd een hooimijt in brand gezet, die geheel verbrandde, en werd in den polder Oosterwolde eene koe doodelijk getroffen, terwijl nabij Delden de hoeve Peper, ?an den landbouwer Mensink, af brandde. De verdwijnende bloscoop te Utrecht. Toen wij eenigen tijd geleden er op wezen hoe te Utrecht de volksbioscbop is ver- dwenen en de betere inrichtingen zich met moeite staande houden, konden wij dit niet met cijfers aantoonen. Thans is het verslag bekend van de sedert 1 Mei 1913 werkende belasting-verordening op de openbare ver- malcelijkheden. En wal zien wij nu ten op- zichte van de belastingopbrengst derbios- copen? Van Mei '13—1 Jan. '14 kwam er als opbrengst /4431 en van 1 Jan.1 Mei 1914 1949, een verschil dus van 2582 der lialve voor de maanden waarin de bioscfoop het meest wordt of beter werd bezocht. Wanneer men de opbrengst van de 8 maanden, waarin de zomermaanden zijn inbegrepen, vergelijkt met die derwinter- maanden, dan toont de vergelijking met cijfers aan, dat het bezoek zeer aanzienlijk is afgenomen. Trouwens een ingesteld onderzoek heeft bewezen, dat voorstellingen met 10 a 15 betalende bezoekers geen uitzonderingen meer zijn. (N. v. d. D.) Het „Schepengerecht" te Berlijn behan- delde een proces van kindermishandeling. De beklaagde is de vrouw van een metaal- bewerker, zekere Ida Wolf. Wolf is voor de tweede maal geliuwd en lieeft uit zijn eerste huwelijk een doclitertje, dat thans ongeveer acht jaar oud is. Het kind heeft vele jaren onder de behandeling van de stiefmoeder ernstig te lijden gehad. Volgens de verlclaringen van getuigen lieeft de vrouw bij ieclere gelegenheid liet kind onmenselie- lijk geslagen, tegen meubels en tegen den muur gegooid, ten spijt van strenge koude het kind urenlang barrevoets buiten laten staan en niet zelden zoo ernstig mishandeld, dat het uit mond en neus bloedde. Het kind was zoo beangst voor haar stiefmoeder, dat het niet waagde, de tot haar gedane vragen te bcantwoorden. Den* broeder van den echtgenoot der be klaagde liaid. bemerkt, dat het kind verwon- dingen bald aan liet voorhoofd en het oor en den vader daar opmerlczaam op gemaakt. Twee getuigen verklaarden, dat beklaagde liet kind met de vuist had bewerkt, en langen tijd in de koude voor de deur had laten staan. Tien onpartijdige getuigen verklaarden, dat zij het kind gezien liadden met blauwe plekken in het gezicht, met schrammen aan het oor, en deels geheelde, deels nog open wonden. Menigmaal traden de buren tusl- schenibcide. Af en toe kwam er een dame van de con- trole der vereeniging tot bescherming der lcinderen en maakte beklaagde ernstige ver- wijten. De stiefmoeder lieeft in den daarop volgenden tijd herhaaldelijlc van het lieve, goede kind gesproken en gezegd, dat zij zich het leven zou benemen, wanneer men liet kind van haar wegnam. Het kind werd door de polilie gehaald en bij een vrouw ter verpleging gegeven. Beklaagde werd tot negen maanden gevangenisstraf veroor- deeld. zij ook het geheini zou vernemen? Zij vrees- de slechts een ding: was waanzin in deze familie een erfelijlce kwaal? De vrouw van een waanzinnige te zijn welke rijkdommen konden haar dit vergoeden?" Zij rilde er van en sloot het venster. Waarom zou zij nog denken en overleggen? Voor haar was geen terugkeer meer mogelijk, zij nioest voorwaarts. Het stoomros voerde graaf Victor intus schen met groote snelheid naar Londen. Hij trachlte een enkelen keer met zijn tanle een gesprek te beginnen, doch dat gelukte niet. Zoo zwegen ze dan beiden en verdiepten zich in hunne gedachten. In diepe duisternis kwamen graaf Victor en lady Carley te Londen aan. De graaf liielp zijn lanle uilslappen, nam een huur- rijlnig en beval den koetsier zoo snel moge lijk naar het door hem gegeven adres te rijden. Leefde zijn papa nog? Zou hij zijn zoon herkennen? De paarden maakten flink voort en toch sclieen cr den passagiers geen jeinde te komen aan den rit, totdat liet rijtuig stilliield voor het ijzeren hek van een onaanzienlijk land- huis. De graaf sprong uit het rijtuig en trok aan de schel. Terwijl hij met lady Carley aan den ingang wachtte, nam hij de omgeving onderzoelcend in oogenschouw. Men liad evengoed kunnen denken aan den ingang van een gcvangenis te staan. Hooge, dilcke niuren omringden liet gebouw en de vrije ruinile daartusschen was zoo diclit met boomen beplant, dat van het eigenlijke gebouw niets te zien wds. Hier had Blanca Norton met zijn vader drie-en-hvintig jaar geleefd uit liefde tot hem. (Wordt vervolgd.) URANT. t 47 j '■■mm I1 ili ■niinim

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1