Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 6073. Zaterdag 23 Mei 1914. 54e Jaargang. TWBB.DS BL-A/JD. Loop dor bevolking van Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN. G£iE^GDE BERiCHTEN. De gewestelijke gymnastiek uitvoeriug te Vlissingen. Zondag 24 ftlei 1314. RECHTSZAKER, Arroadissements-Reclitb. te Middelburg. (Hbl.) TER SEIIZE5SCHE COERMT. TER NEIJZEN, 22 Mei 1914. Het weevbericht van bet meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogate barometerstand 771.0 Horta. Laagate barometerstand 754.7 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 23 Mei Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid-ooste- lijke wind, belder tot licht bewolkt, droog warm weer. Met ingang van 1 Juli a. a. is de beer W. F. Meyer, tweede luitenant der artillerie albier, overgeplaatst naar Brielle. In de YVoensdag alhier gebouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Vlooawijkpolder is in plaats van den beer J. Scbalk, aan wien op zijn ver- zoek ala zoodanig eervol ontslag was verleend, benoemd tot ontvaoger-griffier van den Vlooswijkpolder de beer Joh. Scheele. Gisteren bad in het vereenigingsge- bouw in de Donze-Visserstraat de gewone jaarlijksche tentoonstelling plaats van teeke- ningen, vervaardigd door de leerlingen van den van wege de vereeniging //Vereenigde Hand werkslieden" gegeven vak-teekencursus. Aan de wanden prijkten vele teekeningen op vakgebied, die blijk gaven van goeden ijver en opvatting der leerlingen. Vooral Jtrokken eenige decoratieve teekeningen van een leerling-sehilder de aandacbt. Onder de bandteekeningen van de leer lingen van de eerste leerjaren waren er ook, die blijk gaven van ambitie en aanleg. De tentoonsteliing werd door velen bezocht. De prijzen, die ter aanmoediging weder waren toegekend, bestaande uit teekengerief of gereedachappen, te pas komende in het door de betrokken leerlingen beoefende vak, werden toegekend ala volgt le leerjaar. le prijs C. Bedet, 2e prijs B. Elve, 3e prijs K. Molegraaf. 2e leerjaar. le prijs J. van Breen, 2e prijs Cbr. Allaart. 3e leerjaar. le prijs J. Molegraaf, 2e prya A. P. de Doelder. 4e leerjaar. Eenige prijs J. Reinhoud. Yoortgezet 4e leerjaar. le prijs E Guil- liet, 2e prijs P. Nieuwelink. In den namiddag van gisteren werd in het lokaal //Bethel" in de 2de Verbindings- straat de tentoonstelling gebouden van teekeningen, gedurende den afgeloopen curaua vervaardigd door leerlingen van den van wege de Chr. AVerkliedenvereeniging //Rom. 1 13". Benevens eenige teeke ningen op vakgebied, prijkten langs de wanden van dat lokaal een groot aantal proeven van handteekeningen, waaronder bepaald zeer goede. Dat van enkele leer lingen een groot aantal teekeningen kon worden tentoongesteld, bewijst wel den ijver dier leerlingen. De aanmoedigingsprijzen, bestaande uit schrijf- en teekengerief, werden toegekend ala volgt le klasse handteekenen le prijs J. Meeusen, 2e prijs P. Wolfert, 3e prijs M. Klaassen, 4e prijs J. J. Tolhoek. 2e klasse: le prijs H. Wolfert, 2e prijs L. C. Tazelaar, 3e prjjs D. de Feijter. 3e klasse: Eenige prijs G. de Feyter. 2e klasse rechtlijnig teekenen le prijs C. Liebers, 2e prijs A. Been. h 3e klasse Eenige prijs J. J. B. Verhage. y- Zooals in onze vorige nummers was aangekondigd, gaf de orkeslvereeniging „de /V Volharding" gister middag een matinee op de muziektent op de Markt. Het was een mooie dag. Er was wat wind, die eenerzijds den muzikanten last veroorzaakte door liet ontijdig ombladen der muziek, voor zoover die niet kon vastgezet worden, docli diehun op de tent aangename koelte bood. De luisteraars op de Markt, die niet alien een lotmmerrijk plekje konden vinden, hadden het warm. Dat nog velen het tot aan het eiud toe volhielden, bewijst wel, dat de verschillende muzieknummers die werden uitgevperd, hun voldeden. Het gefwone etensuur deed ook de rijen der lioorders voor liet eindefwelwal dunnen. Ondertusschen bleek onomstoote- lijk de belangstelling die voor zulke uitvoe- ringen bestaal, en de orkcstvereeniging lieeft zich goed gekweten van haar voornemen, om ook op publiek terrein de ingezetenen genot te verschaffen. Er wachtte dien dag nog meer muzikaal genot. De luclit deeid echter vreemd. Er kfsva- men wolkjes opzelten en de leden van liet muziekgezelsehap „De vereenigde werk- lieden", die zicli den avond van 30 April nog zoo goed kunnen herinneren, loen het een echt „hondenweerlje" was, keken eeni- germate bezorgd naar boven. 'tLiep echter best. De namiddag bleef goed, de avond werd hoe langer hoe mooier, vooral, toen na zonsondergang de windge- heel ging liggen. Wegens verhindering van verschillende le den om daaj'aau deel le ncmen, moesl wor den afgezien van het houden van een muzi- kale wandeling voor het concert. Toen te 8 ure liet concert aanving" waren alien aan- wezig, en nam ook reeds het talrijke gelioor gestadig toe. Ilet muziekgezelsehap, dat een mooi programma uitvoerde, had daarmede algemeen succes. Tot liet einde toe, had zij een talrijk en aandachtig gelioor. Deze uitgezochte zomeravond leende zich dan ook voor deze gelegenheid bovenmate. De ingezetenen van Ter Neuzen en ook de aanwezigen van omliggende gemeenten hebben hier gisteren van muziek kunnen ge- nieten en de belangstelling die aan deuit- voeringen ten deel viel, bewijst ook voldoen- de, dat die concerten wel in den smaak vallen. We liopen, dat onze muziekvereenigingen nog meermalen gelegenheid zullen hebben, ons op die wijze genoegen te verschaffen. KOEWACHT. Dinsdag n.m. werd bier een openbare vergadering van den gemeenteraadgehouden; waarop alle leden tegeuwoordig waren. Aan de orde was de beeediging van bet onlangs gekozen raadslid, den heer Aug. de Blieck, tot wiens toelating in de vorige vergadering besloten was. De heer Aug. de Blieck legt in handen van den waar- nemenden voorzitter, de bij de wet vereischte eeden af. De beer E. Piasscbaert felieiteert het nieuwe lid en spreekt de hoop uit, dat hij vele jaren mag werkzaam zijn in het belang der gemeente. De voorzitter deelt mede, dat zooals den leden bekend is, aanstonds Z.Exc. den Commissaris der Koningin komt en verzocbt den Raad bij de ontvangst tegenwoordig te zijn. Daartoe wordt besloten. De zitting wordt daarom opgebeven, terwijl de nog te behandelen panten tot de volgende vergadering worden uitgesteld. De groote droogle begint, vooral op de schrale zandgronden in deze gemeente, aanzienlijke schade te berokkenen. Boven- dien geraken de veldarbeiders zonder werk, daar de boeren bun geen arbeid meer kunnen verschaffen. De gezaaide bieten komen niet uit en in het vlas mag niet meer gewied worden. BOSCHKAPELLE. 21 Mei. Begunstigd door prachtig weder en opgeluisterd door het muziekgezelsehap //Excelsior" van Terhole, dat niet weinig tot gezellig drukte en opgewektheid bijdroeg en de uttentie bad zoowel deu ZEerw. heer Pastoor, als den WelEdelAcbtb. heer burge- meester eene aubade te brengen, hield heden onze fietsclub /,De Zwalu w" baar jaarlykscb wLlerf'jest met drie wedstrijden. Voor elk dezer waren drie prijzen uitge- loofd, respectievelijk van 4, 3 en 2. Deze werden behaald als volgt voor Ringrijden le prijs Tb. Ottjes, Bosch- kapelle 2e pr. Alph. v. d. Velde, Koewacht 3e pr. E. Herreweg, Absdale. Vogelpik le pr. Tb. Ottjes, Boschknpelle 2e pr. B. Annaert, Absdale3e pr. E. Pieters, Ter Neuzen. Poppengooien le pr. P. de Vilder, Ter hole 2e pr. L. lvint, Boschkapelle3e pr. A. Lambert, Boschkapelle. Verder had „De Zwaluw" vier premien uitgeloofd a. een prima rijwiel voor de grootste club, minstens 40 man b. een prachtigen regulateur voor de daaropvolgende grootste club, minstens 20 man c. een prima rijwiel voor de verstkomende club, minstens 15 man d. een prachtigen regulateur voor de 2 verstkomende clubs, minstens 10 man. Deze premien vielen ten deel respec tievelijk aan //Zorgen voor Morgen" van Absdale, met 42 man, //De Toeristen" van Terhole, met 27 man, //Wie bad dat gepeisd" van Moen, bij Kortrijk en #Temsche Vooruit" van Temscbe. Daarenboven werden onder alle deelne- mers, er waren er 394, gratis verloot een prachtig rijwiel, drie prachtige regulateurs en eene fijne naaimacbine, welke vijf prijzen acbtereenvolgens ten deel vielen aan //Wie had dat gepeisd", J. Warnier te tlulst, D. de Bakker te Boschkapelle, L. Lambert te Boschkapelle en J. Mangnus te Bosch kapelle. De fietsclub uit Moen was per trein tot Gent gereisd, en vandaar tot Bo/chkapelle komen peddelenniettegenstaande dezen vermoeienden tocht bliezen deze fietsryders- muzikanten er lustig op los, toen alle deelnemers aan het feest in optocht rond het dorp trokken. Na de uitreiking der prijzen werd een der gewonnen fietsen uit elkaar genomen, twee der leden bonden elk een wiel op deu rug, een derde het raam, en zoo reed men naar Sluiskil om vervolgens huiswaarts te sporen. Zooals steeds hier het geval is geweest is ook dit wielerfeest in alle opzichten geslaagd begrijpelijkerwijze was er buiten- gewoon veel belangstelling. BIERVLIET. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen Ds. P. Crul, predikant te Den Boer (prov. Groningen). De Vlissingsche Turnvereeniging heeft Woensdagavondavond haar vyftienjarig be- staan herdacht met een eereavond welke uitstekend slaagde en waarop de voorzitter, de heer J. H. Meijer, dank bracht aan alien die inedewerkten tot het welslagen van het Turnfeesf teVlissingen inzonderheid aan II.M. de Koningin-Moeder en den Commissaris der Koningin, die medailles schonken. In verband met dit jubileum had Don- derdag te Vlissingen de gewestelijke uit- voering van het gewest Zeeland van het Nederlandsch Gymnastiekverbond plaats. Reeds te acht uur begonnen de vereenigings- wedstrijdeD, terwijl later in den morgen een optocht plaats had en de repetitie van de algemeene oefeningen. Des middags, toen alle gezelschappen, 21 in aantal, waaronder een uit Selzaete (Belgie), aanwezig waren werd een werkelijk fraaie optocht gevormd, die door een deel der stad naar het-siadhuis trok, waar de officieele ontvangst door het gemeentebe- stuur plaats had, waavbij het woord werd gevoerd door den burgemeester, den heer Jhr. Mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, den voorzitter van het gewest, den heer Herman Snijders, den voorzitter van het verbond, den heer Joh. Heijnen uit Sche- veningen en den voorzitter der regeiings- commissie, den heer M. Geelhoed, Na terugkomst op het feestterein hadden de algemeene oefeningen plaats, welke mede dank zij het prachtige weder een groot succes hadden en dat ook teu voile ver- dienden. Zij werd door bijzonder veel be- langstellenden bijgewoond. Bij de prijsuitdeeling deelde de bonds- voorzitter mede dat de heer H. C. Reijbering uit Middelburg de eenige turner uit Zeeland was, die de oefeningen bedoeld bij art. 70 der militiewet bij de jongste wedstrijden te Amsterdam volgens eisch uitvoerde en wenschte hem daarmede geiuk. Verder werd medegedeeld, dat wat betreft de heeren-vereenigingen of afdeelingen de prijzen als volgt werden behaaldeerste U. D. 1. Bergen op Zoom, tweede, Prins Hendrik Breda, derde, Ons Huis Middelburg, vierde, Kracht en Vlugheid Bergen op Zoom, vijfde, St. Quadratus Bergen op Zoom, zesde, V. Z. O. S. Yerseke, zevende, Vlissingsche Turnvereeniging, achtste, Olympia Tholen, en negende, Volharding Souburg. De volgende dames-afdeelingen of ver eenigingen waren prijswinstersJuliana, Vlissingen en Hygiea, Bergen op Zoom, beide eerste prijzen, Volharding, Souburg tweede en Achilles, Middelburg, derde prijs. De bondsvoorzitter hield eene redo waarin hij de uitvoering ten zeerste prees. De heer Snijders, voorzitter van het ge west bracht byzondere h aide aan den technischen leider den heer W. de Graaf uit Middelburg zulks onder daverend applaus van de turnzusters en broeders. Met een drietal concerten op openbare pleinen werd de feestdag besloten. Gedurende de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. O. Hameliuk, varensgezel, Walraven- straat 8, uit Nymcgen. G. G. M. Bogers, pastoor, Korte Kerk- straat 22, uit Bergen op Zoom. J. F. Bolleman, bakkersknecbt, Donze- Visserstraat 118, uit Katwijk. E. M. van Goethem, dienstbode, Heeren- grac'nt 3, uit St. Jansteen. J. M. Cense, onderwijzer, 2e Kortestraat 9, uit Middelburg. K. Boersema, agent van politie, Donze- Visserstraat 81, uit Groningen. P. Crombeen, landbouwersknecht, Q 185, uit Boschkapelle. J. 't Gilde, herbergier, P 50, uit Hoek. F. Dieleaian, bakkersknecht, O 115, uit Goes. A. Dees, onderwijzer, Dijkstraat 31, uit Middelburg. R. M. Obrie, dienstbode, Q 237, uit Westdorpe. Vertrokken W. C. Hamelink, varensgezel, VV'alraven- straat 8, naar Rotterdam. A. Verpoorten, koewachter, Q 114, naar H oek. J. Verplakke, dienstbode, Markt 2, naar Goes. A. K'oole, arbeider, P 77, naar Hoek. M. Hameliuk, dienstbode, P 2G, naar lloek. M. Dorleyn, strijkster, Van Bovenstraat 1, naar O. en W. Souburg. K. de Blaeij, landbouwersknecht, O 6, naar Hoek. J. A. Frederiksen, dienstbode, O 123, naar Zaamslag. J. B. Standaei-t, zonder, Noordstraat 50, naar Grave. A de Ridder, koewachter, Dekkerstraat 42, naar Zaamslag. K. Speetjpns, kantoorbediende, Zandstraat 1, naar Helmond. A. C. Bracke, Slagersknecht, Q 182, naar Graauw. Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. (Eisch 1 jaar gevang. ieder). W. de J., oud 27 j koopman te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, is wegens heling veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. (Eisch 4 maanden gevang.) P. v. d. H., oud 37 j., timraerman te Sas van Gent, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem). G. A. L. v. 0., oud 23 j., slagersknecht te Hulst, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een arabteuaar en beleediging van een arabteuaar veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. (Eisch idem.) Th. d. C., oud 26 j., werkman te Aarden- burg, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem.) A. G., oud 25 j., arbeider te Koewacht, bek'aagd van bedreiging met zware mis- handeling. (Eisch 1 week gevang) Voor de rechtbank te Middelburg werd heden in besloten zitting drie maanden ge vangenisstraf geeischt tegen den Belgischen loodsleerling J. A. H. C., uit Vlissingen, wegens het plegen van ontuchtige hande- lingen met een kind beneden den leeftijd van 16 jaar. Een verzoek van den verdediger Mr. J. Adriaanse, om onmiddellijke invrijheidstel- ling van beklaagde, werd door de recht bank niet verleend. De eerste zaak welke in het openbaar behandeld werd, was die tegen E. v. H., uit Bouchaute (Belgie), beklaagd van diefstal van 40 palen, ten nadeele van den heer E. Ceulenaere, burgemeester van Philippine. De opperwachtmeester der gendarmerie te Assenede, verklaarde bij beklaagde de palen te hebben aangetroffen. Beklaagde zeide, dat hij de palen heeft opgevischt, doch dat hij ze wilde terug- geven. Voor den rechtercommissaris had hij echter gezegd ze te willen houden. Burgemeester Ceulenare zeide, dat de palen niet uit zich zelf in het water kouden vallen. Dit verklaarde ook de brigadier der mareehaussee G. de Leeuw uit Philippine. De eisch luidde 15 of 12 dagen. Hervorinde Kerlc. Ter Neuzen. 9£ u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. A. Timmerman, Doopsbediening. Woensdag 27 Mei, nam. 3V4 uur, Ds. A. Timmerman, Huwelijksin- zegening. 2 u., dhr. L. Dek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenkoltz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Da. E. Raams Jr. 10 u., Ds. De Boer. 9i u., Ds. Akersloot v. Houten Roos. 9^ u., Ds. Timmerman. Gereformeerde Kerken. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. v. Hulsteijn Jr. Axel, Kerkdreef. 9 u., Ds. Kuijper, van Sehoon- dijke en 2 u., Ds. J. H. Lam- mertsma. Axel, Stationslraut. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. Kuijper, van Schoon- dijke. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. II. v.d. Wal. Sluiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Hulst. Sas van Gent. Hontenisse. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en u., dhr. R. Kok, van Ierseke. Oud-Ger e for meer de Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5) u., Ds. L. Hubrechtse, van 's Graveripolder. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. T. A. Bakker, van 's Gravenhage. Lokaal Bethel" (Kandoelstraat). Per Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Lokaal Eben-Jfaezer" (Kerklioflaan). Per Neuzen. 5( u., Evangelisatie. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Mei de volgende vonnissen uitgesproken 1°. P. M., oud 27 j werkman te Ter Neuzen 2«. A. V., oud 32 j., werkman te Door de ziekeuvereeniging //Helpt El- kander" te Zaanaam, is, volgens het R. N., besloten, alle boutwerker3, die in dienst van hun patroon gebleven zijn niet langer te beschouwen als leden van die vereeniging 1 De herbergier De J., die in verband met den brand te Nieuwkuijk in arrest was gesteld, is weer op vrije voeten ge- laten. (Arnh. Ot.) Te Dussen zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag ten nadeele van mej. M. van Dordmond 17 jonge boomen ge- heel ontveld. Vleeschvergiftiging. In een gezin te Arnhem zijn eenige personen ongesteld gewordeu onder verschijnselen die op vleesch- vergiftiging wezen. Een onderzoek is in- gesteld naar het gebruikte vleeschlever en gehakt. Van de lever was niets meer over, maar do herkomst kon worden 11a- gegaan. Niets wees er eveuwel op dat de lever ondeugdelijk zou zijn geweest. Van het gehakt was nog een rest over, welke in het gemeente slachthuis bacteriologisch is onderzocht, doch er werd niets gevonden. dat een vergiftigende werking zou kunnen ten gevolge hebben. De overige spijzen, welke door het gezin genuttigd waren zijn door den directeur van den gemeentelijken ge- neeskundigen dienst onderzochtook daar- bij werd niets verdachts ontdekt. Het geval is du3 niet opgohelderd kunnen worden. De leden van het gezin die eerst ernstig ziek waren, zijn thans beterende. De ramp van de „Coliimblan". Twaalf der overlevenden van het Brit- sche stoomschip „Columbian", dat, op reis van Antwerpen naar Noord-Amerika den 3 Mei op zee verbrandde, zijn te Antwerpen teruggekeerd met het stoomschip Manhat tan". Er waren veel menschen op de kade, toen liet scliip aanlegde in de nabijheid van de Royerssluis, vrienden en betrekkingen waclitten hen af, die den dood van zoo nabij gezien hadden. Er werden treffende too- neelen afgespeeld, toen men de geredden, waarvan er velen tijdens de redding ver- wond waren, aan land zette. Eenige uren voor de aankomst van de Manhattan" was de „Kroonland" gearri- veerd, die nog 14 geredde schipbreukelingen meebraclit. Nadat alien zich vereenigd had den, gingen zij hun kapitein Mac Donald de hand drukken. De mannen zijn vol lof over de moed en de opofferingsgezindheid van dezen gezagvoerder en zijn officieren, en eveneens over de liefdevolle wijze, waar op zij op de reddende schepen de „Manhatf- tan", de Kroonland" en de „Franconian" zijn verpleegd. Allen zagen er op het oog nogal welvarend uit, bekomen van de door- gestane angst en ontberingen. Geen liunner had zijn eigen kleeren meer aan, zij waren eenigslzins vreemd uitgedost met kleeding- stukken, welke de bemanning der reddende schepen hun had afgestaan. Zij wisten reeds, dat behalve hun twee booten, nog de derde boot na veertien dagen op zee te hebben gezwalkt was opgepikt en hun eerste vraag was naar het aantal menschen, dat men nog Levend in die derde boot gevonden had. Diepe smart teekende zich op hun gelaat af bij het vernemen, dat het er sllechts 4 waren, dat dus nog ver- scheidene makkers, die, evenals zij de ver- schrikkingen van de zeeramp hadden meege- maakt, daarbij bezweken waren. Verhaal van een der geredden: De bootsman Abel, een 28jarige Belg, ver- haalde de volgende bijzonderheden van de ramp. Hij kwam te middernacht van den 3cn Mei op wacht, slechls in liemd en broek gekleed. Bij het voorschip nam iiij een sterke gaslucht waar en meende, dat die uit de lampenhut kwam, zoodat hij daar ging kijken, maar hij zag daar niets abnormaals. Ook in het matrozenlogies rook het naar gas. Op het vermoeden, dat er brand was, ging hij den 2en en 3en machinist waar- scliuwen, die op het dek waren en op hun beurt kapitein Mac. Donald waarscliuwden, Het onderzoek, dat deze deed instellen, leidde tot de ontdekldng, dat er brand moest uit- gebroken zijn in ruim 1. Onmiddellijk wer den in de machinekamer de pompen in werking gesteld, maar nadat deze slechts enkele minnten gewerkt hadden, barstte een geweldige ontploffing uit in ruim 5. De luiken werden hoog in de lucht ge- shngerd en op liet dek rich tie de ontploffing een vreeselijke verwfoesting aan. De tele- graafhut, de seinlichten, liet dek zelf, alles werd vernield, maar, wat nog erger was, ook verscheiden van de bemanning wa ren zwaar getroffen. De tweede machinist Wilier werd dood onder de trap gevon den en naast hem lag de derde machinist Smith zwaar gewond. Hij mislte een oog en verschillende ledemalen waren gebro- ken. Eenige oogenblikken, nadat hij in de bool was gebracht, die de kapitein inmid- dels had doen uitzetten, stierf hij Men moest het lijk in zee laten. Om lialfeen verlielen de schipbreukelin gen in drie booten het schip, dat slechts een brandend wrak geworden was, waar van niets meer te redden viel. De donkey- man Klein klom juist in de boot van den kapitein, toen een hooge zee kwam aanrollen, die hem meesleepte. De ongelukkige vcr- dronk voor de oogen zijner makkers. De boot waarin Abel zat, had de andere booten zeer spoedig uit het oog verloren en dreef in N.-W. richting. De zee stond I10I en de riemen werden weggeslagen, zoo dat er slechts twee overbleven. Er werd toen een zeil gelieschen en men voer naar het Wesien. Zij waren vol hoop, dat zij spoedig door een scliip zouden wor den opgemerkt, wat ook hoog noodig was; Want zij hadden bij de overhaaste vlueht sleelils weinig pro viand en drinkwater kunnen meenemen. Toch duurde het vier dagen, eer zij werden ontdekt. Zij waren toen reeds aan ontbering blootgesteld, moes- ten leven van twee scheepsbescliuiten en een half pint water per man en per dag. Het was 's avonds 9 uur van den vierden dag en er was nog slechts voor edn dag eten toen zij de licliten van een schip zagen. Dal gaf moed en uit de boot steeg luid vreugdegcschreeuw op, maar men was er nog niet zeker van of de bemanning van het schip de boot had opgemerkt. Abel had een electrische zaklantaarn bij zich en deed die over de oppervlakte van het water gloeien. Dit signaal werd opgemerkt en wel- dra werden de 14 schipbreukelingen aan boord van de Manhattan" gebracht. Allen waren uitgeput, maar nog goed gezond, be halve twee, de le machinist Roberts en een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5