I 5$? PEEDIKBEURTEI, Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag). Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. Bij den in verband met de opening van het Vredespaleis door de vereeniging Vrede door Recht uitgeschreven prijsvraag voor het inzenden van opstellen over den vrede, is o. m. een eersten prijs toegekend aan den heer W. Huizinga Jz., alhier. Op het tweetal voor het beroepen van een predikant bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier, zijn geplaatst Ds. Roelof te Zeist en Ds. Kessel te lerseke. Het Hoogwaardig kapittel heeft be- noemd tot viearis-kapittnlaar, die belast is met het bestuur van het Bisdom Breda, tijdens het openstaau van den Bisschoppe- lijkenzetel, den Hoogeerw. heer mgr. P. Hop- mans, vicaris-generaal van het Bisdom Breda. (Zel.) Men schrijft ons Door het Bestunr van de Centrale Raif- feisenbank te Utrecht is besloten om, ten gevolge van den lageren rentevoet in de laatste maanden, met ingang van 1 Jnli a. s. de rente der deposito's te brengen van 33/4 percent op B1/^ en die der voorschotten van 43/4 op 4J/4 percent. De meeste onzer locale banken zullen ten gevolge van dit besluit ook wel wijzigingen brengen in hunnen rentevoet en weer moeten terugkeeren tot den vroegeren toestand. Zaterdagnamiddag ongeveer te vier uur sloegen de vlammen uit eene woning te Selzaete bewoond door drie arbeidersge- zinnen. Aangewakkerd door den sterken Noordwesten wind vonden de vlammen spoedig voedsel in de belendende gebouwen. Toen eenige slechtwerkende spuiljes op 't terrein verschenen was 't te laat om nog wat te redden. Slechts toen men het groote dreigende gevaar bemerkte dat een heele straat door het vuur zou worden verwoest wanneer niet spoedig afdoende werd ingegrepen, telefoneerde men om hulp naar Gent, dat n. b. op een afstand van 4 uar van de plaats verwijderd ligt. Precies twintig minuten daarna verscheen een groote automobielbrandspuit met 10 Deutsche brandweermannen, die in minder dan geen tijd het vuur meester waren. Vier woningen en een schuur waren ver- brand. Ben uur na het vertrek der automobiel brandspuit uit Gent verscheen ook nog uit dezelfde plaats een havenbrandspuit alsmede uit Sas van Gent de nieuwe motorbrand- spuit, die echter niet in werking behoefden te worden gesteld. Ofschoon men aanvankelijk meende, dat een jongetje van 7 jaren onder de brandende overblijfselen eener schuur lag bedolven, bleek dit later onjuist. Door schrik aangegrepen had het arme ventje de vlucht genomen en zich op grooten afstand in een roggenakker verborgen. Twee varkens en een geit zpn de prooi der vlammen geworden. (M. Grt.) SLUISKIL. Alhier is opgericht een R. K. kiesver- eeniging met aanvankelijk 21 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Th. Fermont, A. Begheijn, Th. van de Bilt en P. Goossen. Door den Eerw. Pater Cyrillus werd bij die oprichting een boeiende causerie gehouden. (Zel.) AXEL. 19 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder //Beoostenblij Benoorden" werd gekozen als gezworene de heer F. Dekker Fz in plaats van den heer K. de Feijter, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. De begroofing 1914/1915 werd vast- gesteld in ontvang en uitgaaf op f 15760,075 met een post onvoorziene uitgave van 65,27s. Het salaris van den dijkgraaf werd verboogd met 56.tot 75. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 7. 6 5.-, 4.3.2. en 1.— per hectare. KOEWACIIT. In verband met het bezoek, dat Dinsdag door den Commissaris van de Koningin aan onze gemeente zou worden gebracht, wap- perde reeds vroeg van bij na al de gebouwen in het dorp en op de wijken, het Zand en den Nieuwen Molen de nationale driekleur. Om 2 uur arriveerde Z.Exc. vergezeld door den heer Hartman, commies ter Provinciale Griffie, in de kom van het dorp en werd aan het raadhuis verwelkomd door den waarnemenden burgemeester, den heer E. L. Plasschaert, en de leden van den raad, die in zitting vereenigd waren. Na eenigen tijd op het gemeentehuis vertoefd te hebben, werd door Z.Exc. vergezeld door al de leden van den raad een bezoek gebracht aan de nieuw gebouwde Zusterschool. Om circa half 4 vertrok Z.Exc. weer naar Ter Neuzen. Maandagavond werd ten huize van den heer Ch. Swartelee de gewonejaarlijksche vergadering gehouden van de werkende, contribueerende en eereleden der fanfaren- maatschappij ,/De Eendracht". De Penning- meester, de heer H. Plasschaert, bracht verslag uit over de inkomsten en uitgaven over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de uitgaven de inkomsten overtroffen. Ter verbetering der geldmiddelen wordt besloten a. s. winter een tooneeluitvoering te geven ten voordeele der vereeniging. In plaats van den heer C. P. J. Dierick, onlangs overleden, werd tot voorzitter ge kozen de heer Alb. Dierick. Tot le onder- voorzitter werd benoemd de heer H. Bonte, terwijl tot 2e ondervoorzitter werd gekozen de heer Aug. de Blieck en zulks in plaats van zijn broer, den heer J. de Blieck, die naar Sluis vertrokken is. Mede werd tot bestuurs- lid gekozen de beer J. de Vleeschouwer. Als directeur werd herkozen de heer Pr. v. d. Walle en tot bestuurslid voor het Belgisch gedeelte de heer P. Poppe. Voorts werd besloten deel te nemen aan het festival te Stoppeldijk en op den 2en Pinksterdag een muzikale wandeling te maken naar de wijken St. Andries en Heikant in plaats van naar Stekene. In het vervolg zullen de uitstapjes naar de verschillende buurten geschieden bij gelegenheid van de kermis aldaar. Ook zal bij gelegenheid van den wielrijderswedstrijd op den Ouden Molen de fanfare er heengaan. SINT JANSTEEN. Een viertal woonwagens stonden alhier Zondag gekampeerd om dien dag eene voorstelling te geven. Eenige palen werden in den grond ge plaatst en met zeildoek bespannen daarmee was het paardencircus opgeslagen. Weinig of geen belangstellend publiek. Geen wonder. De lui kropen in kanten, klaver- en roggevelden en maaiden naar hartelust, om huu elftal paurdjes in't leven te houden. Met //du'bbeltjes" zoeken bleken ze ook volkomen bekend te zijn. 's Maandags konden ze ook afmarcheeren, alhoewel hun doel was om 2 dagen te spelen. Hervormde Kerk. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 9 u. en 2 u., dhr. L. Dek. Zaainslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. Koninklijke Nederlandsche Landbouw Vereeniging. Dinsdagnamiddag te 1 uur werd in het paleis op den Kneuterdijk te's Gravenliage de algemeene vergadering der Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging gehou den, onder leiding van haar voorzitter, Prins Hendrik. Z. K. H. de voorzitter opende volgens de H. Crt. deze vergadering met een rede, waar- in hij allereerst in herinnering bracht hoe de landbouwtentoons telling te Scheveningen, in 1913 gehouden, zoowel in binnen- als buitenlrtnd een gunstigen indruk heeft na- gelaten. Alom heeft men kunnen zien, dat de Nederlandsche landbouw een bloeitijd- perk doormaakt en dat onze producten en productiemiddelen op landbouwgebied tot de allerbeste gerekend moeten worden. Al- lerwege heerscht een opgewekt leven en zoo wel in de kringen van de landbouwers zelf als in die van de Staatszorg voor den land bouw heerscht nog steeds de overtuiging, dat krachtig naar verdere verbetering ge- streefd moet worden. En zoolang die geest over onzen vaderlandschen landbouw vaar- dig blijft, zoo lang zullen wij mogen blijven hopen, dat wij onze hooge plaats in de land- bouwwereld van West-Europa zullen blij ven innemen. Tot de middelen, die kunnen aansporen tot meerdere volmaking en die kunnen die- nen om te laten zien, wat ons nog ont- breekt, moeten ongetwijfeld tentoonstellin- gen gerekend worden, en daarom wenschte spreker nogmaals zijn vreugde uit te spre- ken over het feit, dat deze eerste lanjdr bouwtentoonstelling van de Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging zoo zeer is geslaagd, een hoogst leerrijk beeld van onzen Nederlandschen landbouw te geven. In de vorige algemeene vergadering is aan- genomen deze nationale landbouwtentoon- stelling te doen volgen door een reeks van elf, naar nieuwere inzichten georganiseerde provinciale tentoonstellingen. De voorbe- reidingen voor twee dier officieele provin ciale tentoonstellingen, namelijk die le Mid- delburg in 1914 en te Arnhem in 1915, zijn bereids in vollen gang. De in 1909 Ivoninklijk goedgekeurde sta- tuten moeten herzien worden. Er zijn vrij ver gaande wijzigingen in de organisatie der vereeniging voorgesteld. Met name geldt dit voor het orgaan, dat voortaan met de leiding der zaken belast zal worden en daar- bij is vooral gestreefd naar de samenwer- king van het nieuwe bestuur met vertegen- woordigers van alle provinciale landbouw- maatschappijen, zoodat de Koninklijke Ne derlandsche Landbouwvereeniging, behalve door het houden en organiseeren van ten toonstellingen, als centraal licliaam werk- zaam zal kunnen zijn, zonder daarbij even- wel de zelfstandigheid der provihciale maat- schappijen aan te tasten. De Prins verklaarde daarmee de alge meene vergadering voor geopend. Tegen 3 uur werd in hetzelfde koninklijke gebouw als tweede gedeelte der algemeene vergadering overgegaan tot de uilreiking van de op de Nationale en Internationale Landbouwtentoonstelling alhier in 1913 behaalde getuigschriften en herinnerings- medailles. Dit bekroningsfeest werd o.m. bijgewoond door den Minister van Landbouw enz., Mr. Treub, door den directeur-generaal van Landbouw, den heer Van Hoek, en door de gerecliligden tot in ontvangst neming van diploma's en eerepenningen. Ook bij deze plechtigheid voerde de Prins tot inleiding wederom het woord. Z. K. H. wenschte nog even het licht te doen vallen op het beginsel, dat bij deze tentoonstelling gevolgd is, namelijk om geen medailles in edel metaal, doch in de plaats daarvan ge tuigschriften voor zoodanige medailles, ail of niet vergezeld door een bedrag in geld, beschikbaar te stellen. Het bestuur heeft gemeend, dat door het uitreiken van me dailles in edel metaal een groot bedrag nut- teloos zou worden vastgelegd. Dat bedrag kon veel nuttiger worden aangewend door geldelijke tegemoetkomingen te geven aan die inzendingen, die op de tentoonstelling moeilijk konden worden gemist en die an- ders welhcht niet gekomen zouden zijn. Het bestuur meent, dat dit beginsel goed voldaan heeft en geeft in overweging het ook bij komende gelegenheden toe te passen. Daarna gaf de Prins het woord aan den algemeenen voorzitter der keuringscommis- sie, den heer P. J. A. de Bruine. De heer De Bruine herinnert er aan, hoe na vier jaren van voorbereidenden ar- beid deze tentoonstelling gehouden is, waarop de inzenders den rijken oogst van onderscheidingen hebben mogen binnen halen. De keurmeesters waren dikwerf in het onzekere, om uit te maken aan welke inzending in eenige rubriek de eerste prijs toekwa'm. Daarna werd overgegaan tot de uitrei king der getuigschriften en herinnerings medailles. 't Bleek dat hun aantall200be droeg, maar dat de eereblijken en diplo ma's thans alleen werden ter hand gesteld aan degenen, die aanwezig waren. De secretaris der Kon. Landbouwveree niging, de heer Croesen, las de namen ep woonplaatsen der winners voor. De Prins, ter zijde gestaan door den onder-voorzitter, Jlir. Ruys de Beerenbrouck, gaf persoon lijk de rol bevattende het getuigschrift met of zonder daarbij behoorende eeremetaal aan de rechthebbenden over. De plechtigheid vond plaats in de Gothi sclie zaal, die voor deze gelegenheid tot vergaderzaal was ingericht, met zitplaatsen voor de opgekomenen. Het hoofdcomite der Landbouwvereeni ging was, met den voorzitter in het mid den, aan den bestuurstafel gezeten. Na sluiting van het bijeenzijn door den Prins begaven de bestuurders, en de winners van de Koninklijke medailles zich naar het Huis ten Bosch, ter ontvangst bij de Ko ningin, die hun op dit bijeenzijn een thee het aanbieden. (De herinneringsmedailles vertoonen aan de voorzijde het goe<I gelijkende borstbeeld van den Prins-voorzitter in relief en aan de keerzijde het beeld van den zaaienden landhian, het symbool tevens der groote tentoonstelling van 1913. Op het getuigschrift wordt het witte vak, waarin de naam van den bekroonden in- zender geschreven is, omgeven door een allegorische randversiering in lichtblauwen steendruk, met teekeningen, voorslellende de voor den landbouw zoo onmisbare ele- menten: zon en regen, mitsgaders koren- schoven als zinnebeeld van den oogst.) Bij de keuring te Oostburg voor het stamboek voor het Zeeuwsch-Belgisch trek- paard (Z. B. S.) werden van de 142 aan- gegeven paarden 56 voor het stamboek aangenomen, onder deze waren er 16, afstammende van stamboekouders, waarbij 6 van den hengst ,/Avenir de Bruges" en 3 van den hengst ^Nickel". (M. Ct.) In nachtgewaad op straat! Terwijl de nachtwacht, Wegman, in den nacht te Aalsmeer surveilleerde, ontmoette hij, volgens het R. N., iemand in nachtge waad op den openbaren weg. De man deelde mede, dat men hem wilde vermoorden, en hij was gevlucht. De nachtwacht vond het een gek geval midden in den nacht opgescheept te worden met iemand, die zich niet fatsoenlijk kan presenteeren. Hij besloot den burgemeester met het geval in kennis te stellen, die last gaf den man in het arrestantenlokaal op te bergen. Bij verder verhoof bleek dat de man polderwerker was te Uithoorn, lijdend aan dronkemans-waanzin. Op bloote voeten had hij de reis van Uithoorn naar Aalsmeer afgelegd. Nadat zijn kleeren waren opgehaald, werd hij 's morgens, door den gemeente- veldwachter Vellekoop, per rijtuig naar Uithoorn teruggebracht. De wichelroede. //Het Vad." ver- neemt uit Winterswijk De man met de wichelroede heeft te Win terswijk gelijk gehad. Op het slachthuis hier had hij water aangewezen op een diepte van 25 tot circa 40 M. Eergistermorgen is op ruim 39 meter water gevonden onder de leemlaag, die toen doorboord bleek. Brutale afdreiging teGroningen. Te Groningen werd een jufirouw op straat plotseling aangesproken door een vrouw van minder gunstig voorkomen, die be- weerde, dat de juffrouw haar broche droeg. Hoewel deze stellig ontkende, hield de be- wuste vrouw het vol en drong steeds en al sterker op teruggave aan. Tenslotte aldus vertelt de »N. Pr. Gr. Ct." gaf de juffrouw toe, ontdeed zich van haar broche en gaf het de reeds een dreigende houding aannemende vrouw. Het 6jarig dochtertje van schipper W. Weiland bij Lemmer is levend verbrand doordat het in nachtkleeding zoo dicht hij een brandende lamp kwam, dat de kleertjes vlam vatten. Een ontzettend ongeluk had Zondag- morgen omstreeks kwart voor tienen plaats in te Zaagmolenstraat te Rotterdam. Daar reed op een fiets de 13jarige Aldert Molenaar, piccolo op het bankierskantoor der firma R. IVffees Zoonen. Van tegenovergestelde richting kwamen aangereden eenige heeren te paard en de jongen schonk zooveel aandacht aan de ruiters, dat hij in botsing kwam met een buiten dienst zijnden motorwagen van lijn 3, daar hij eensklaps de rails overstak. De knaap verdween onder det» baanschuiver en het rechter voorwiel ging hem midden over het lichaam. De wagenbestuurder bracht door electrisch rem men de tram tot stilstand, waardoor de deerlijk verminkte jongen tusschen voor- en achterwiel bleef liggen. Met vereende krachten werd de tram- wagen door omstanders opgetild en de ge- kwetste jongen met de brancard van het politieposthuis aan de Wiekstraat naar het Bergweg-Ziekenhuis gebracht. Bij aankomst was de knaap reeds overleden. Het noodlottig ongeval veroorzaakte zoo wel in de ouderlijke woning aan de Tol- lensstraat no. 13 als in de buurt groote ontsteltenis. Als treurige bijzonderheid deelt men ons nog mede, dat verleden jaar een 2jarig zoontje uit het gezin Molenaar door een sleeperswagen werd overreden en gedood en dat 14 dagen geleden de 81jarige groot- vader overleed aan de gevolgen van een overriding door een automobiel te's Graven- hage. Een kort maar duur uitstapje. Op een Maandagmorgen in Februari j.l. bemerkte, volgens de Tel., een in- woner van het stadje Arcen (Limb.) dat een ongenoode bezoeker zich toegang tot zijn woning had verschaft en daar een Duitsche musketiers-uuiform had achter- gelaten. Bij een nader otiderzoek bleek dit bezoek niet geheel belangeloos te zijn ge- schied, daar de eigenaar der uniform zich in ruil daarvoor een pak burgerkleeren had toegeeigend. Nog denzelfden dag gelukte het de politie den snuiter op te sporen en bleek het een gedeserteerde soldaat van het garnizoen te Geldern te zijn. Door de rechtbank te Roermond werd hij wegens diefstal tot zes weken ge- vangenisstraf veroordeeld, en nadat hij deze stral had ondergaan, door de politie als zonder middelen van bestaan bij Venlo over de grens gezet, waar hij door de Duitsche politie met open armeu werd ontvangen. Wegens desertie werd de jonge man thans tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Vrijdagavond te ongeveer kwart voor aclit werd in de afdeeling Kleenenburg van het R.-Kath. Semenarie te Katwijk a.d. Rijn in een der bovenvertrekken brand ontdekt. Weldra sloegen de vlammen uit de afdee ling Kleenenburg naar buiten en stond het in lichte laaie. De jongens waren nog niet te bed en spoedden zich naar buiten. 1 De stoomspuit uit Katwijk aan Zee, de brandspuit van Katwijk aan den Rijn, be- nevens de brandbluschmiddelen der inrich- ting zelf werden in werking gesteld, doch wisten van Kleenenburg waarin de slaap- zalen en de speel- en gymnastiekzalen ge- vestigd zijn, niets te redden, evenals ook van Middenburg. Alleen het hoofdgebouw Groo tenburg genaamd en de kostbare kapel zijn bewaard gebleven, dank zij de gunstige wind die van deze gebouwen afwoei. Daarop was dan ook het werken der brandweer gericht en het is haar gelukt. Een twee honderd man van de in het kamp liggende troepen onder bevel van de majoor van het 2e bataljon 15e regiment waakte met de politie voor de orde, waartoe de luit. kol. Olree hen ter beschiklcing had gesteld. De leerlingen, in het geheel ongeveer 200, vertrokken voor zooveel nog naar huis. Te ruim elf uur was het voorste gedeelte uitgebrand en behoefde men voor de andere deelen niet meer bevreesd te zijn. De schade is zeer groot. Gebouwen en inventaris zijn echter verzekerd. Vrijdagnamiddag, toen de aannemer van den nieuwen kaaimuur bij de Visclipoor- tenbrug te Zwolle bezig was met de stuk- ken van den ouden muur op te ruimen, door middel van een stoommachine, braken de palen der heimachine, en vielen deze op de leuning der brug welke ijzeren leuning over een lengte van circa 2 meter aan 5 stukken brak. Tijdens die werkzaamheden stonden op de brug ongeveer 40 toeschouwers. Toen de palen dier heistelling begonnen te kra- ken, stoof de menigte gelukkig bijtijds uit- een, zoodat niemand liunner eenig letsel bekwam, alleen de machinist bekwam een kneuzing aan zijn rechtervoet. Een angstig oogenblik. Op de spoorbrug te Oeffelt (N.-Br.) is een hangende steiger, die daar aangebracht was voor het verven van het ijzerwerk, door een vermoedelijk te hoog geladen wagen van een goederentrein losgerukt. Het hout van den steiger kwam op een der volgende wa- gens terecht. Er bevond zich op dat oogen blik slechts een persoon, n.l. de brugwachter, op den steiger. Dezen gelukte het zich aan de kap der brug te grijpen en, langs het ijzerwerk klauterende den beganen grond te bereiken. Be Amerikaansche groenleboer ontmas;kerd. Eenigen tijd geleden maakten we melding van de arrestatie van een rijwieldief, die op- gaf J. A. H. S. Nan Mericordo te lieeten en groenteboer te New-York te zijn. Op politie- bureau Stadhouderskade voerde hij eenige zelfmoordtrucs met diverse variaties uit. De politie te Amsterdam seinde om inlich- tingen omtrent den arrestant. Vrijdag ont- vin,g zij antwoord van Scotland Yard te Lon- den. Deze deelde inede, dat Mericordo's ware naam luidt: Mook. De man is le Leiden geboren en heeft nooit een kropje andijvie te New-York verkocht. Mook heeft heel wat op zijn kerfstok en wordt door de polite van verschillende steden gezocht. Het blijkt' dus, dat de politie van het bu reau Stadhouderskade een goede vangst ge- daan heeft. (Hbl.) Groote brand le Nieuwkuik. Omtrent dezen brand, waarvan wij reeds in ons vorig nummer melding maakten, schrijft de H. Crt. nader: In het Noord-Brabantsche dorp Nieuw kuik zijn 15 huizen verbrand. De brand is aangekomen in de, bakkerij, tapperij en kruidenderszaak van den heer G. de Jong. De Jong, die juist met bakken bezig was, merkfe, dat de zolder met rieten dak van zijn perceel brandde en rnaakte dadelijk alarm. Een knecht van de weduwe van Mol— Pauwels, die juist met zijn kar wilde uitrijden, ontdekte ook den brand. Direct daarop kwamen de naaste buren toesnellen, om te hclpen blusschen. Doch de felle N.- O.-wind wakkerde.het vuur snel aan, dat in het rieten dak gretig voortwoekerde. Aan blusschen viel toen niet meer te denken. Dadelijk hadden de vonken, overgewaaid op het perceel van G. van Drunen en J. van Loon, welke aan weerskanten van de bakkerij van De Jong waren gelegen, deze beide perceelen ook in lichlelaaie gezet. In minder dan geen tijd had het vuur zulk een omvang genomen, dat van de noordzijde van den grooten straatweg niet minder dan vier woonliuizen en drie pak- huizen in brand stonden. Door den wind joeg het vuur de vonken over den straat weg heen naar de zuidzijde van den grooten weg en tastte daar vijf perceelen aan, ook alle met riet gedekt, die weldra in lichte- laaie stonden. Onmiddellijk had men in de naburige gemeenten de brandspuiten gereed gemaakt, doch de voorraadput, waaruit het blusch- water werd opgezogen, was spoedig leeg. De inmiddels ter plaatse gekomen brand spuit uit Vlijmen had haar slangen gelegd in een naburige wiel, dat is een watertje buitendijks. Zoodoende kon nog bluscliwa- ter gegeven worden, doch dit was te on- beduidend, zoodat het vuur steeds grooter oinvang nam. Vervolgens kwamen nog spuilen uit Dru nen en Wolfshoek. Zij koppelden de slan gen aan elkaar. De slangen van het eene reservoir werden overgebracht in dat van het andere reservoir. Op deze wijze kon men ook water uit de omliggende putten, verder van het terrein van den brand ge legen, verkrijgen. Op een der aangrenzende gebouwen aan de noordzijde zat een weesjongen, G. de Waayer, die met gevaar voor eigen leven, de voortwoekerende vlammen bestreed en het perceel, waarop hij zat, wist te behou- den. Men nioest hem heel den tijd nat hou den en met emmers water begieten, daar zijn kleeren telkens vlam vatten. Op deze wijze is het gevaar aan de noordzijde be- streden. Aan de zuidzijde beschutte een rij boo- men het perceel van C. de Hoog tegen de overwaaiende vonken. Men heeft met stokken de muren dier totaal uitgebrande huizen omver gehaald, zoodat tegen 12 uur 12 woonliuizen en 3 pakhuizen in puinhoopen links en reclits van den grooten weg lagen. Met deze per ceelen zijn ook de inboedels, hooi- en houlmijten, die tusschen de huizen stonden, een prooi der vlammen geworden. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor- gekomen. Er zijn than* 13 gezinnen zonder dak. Voorloopig zullen zij bij de familie en buren een onderdak vinden. Veertien dagen geleden zijn, eveneens te Nieuwkuik, drie woningen uitgebrand. De ze families zijn thans eveneens zonder on derdak, daar zij onderkomen hadden ge vonden bij de personen, wier woningen thans zijn afgebrand. Nader wordt gemeld, dat S. de Jong, waar de brand is ontstaan, is gearresteerd, als verdacht van brandstichting. In den tijd van vier jaar, is in zijn perceel niet minder dan vier maal brand uitgebroken. Een tijd lang hebben de verzekerings-maat- schappijen geweigerd hem te verzekeren. Thans was hij wel verzekerd. De verschil lende perceelen, die thans verbrand zijn, waren alle verzekerd. De justitie uit 's Hertogenboscli werd ver- wacht. De verdachte De Jong is in af- wacliting naar het raadhuis gebracht. Een treurig geziclit leveren op het oogen blik de dakloozen op, die met het overschot van hun inderhaast gered huisraad, kam- peeren op het grasveld op zij van den weg. De politie-luitenant Becker staat thans in hooger beroep te New-York terecht, we gens het vermoorden, of liever doen ver moorden, van den speelhuishouder Rosen thal. Gelijk men zich herinneren zal, stond deze politie-luitenant op zeer goeden voet met verschillende speelhuishouders, die hem evenwel zware schatting voor die vriend- schap moesten betalen, daar hij anders met zijn agenten nachtelijke liuiszoekingen dreig- de te doen. Rosenthal had geprobeerd zich los te maken van Becker's kostbare belang- sltelhng en had gedreigd Becker's optreden publiciteit te geven. De politie-luitenant rnaakte toen korie wetten en liet den gevaar- lijken speelhuishouder op klaarlichten da,g d.w.z. 'snachts om 2 uur, maar dan is het in de New-Yorksche straten nog drukker en bedrijviger dan op klaarlichten dag door een viertal gehuurde moordenaars dood- schieten. De bandieten vuurden op Rosenthal van uit een automobiel, waarmede zij vervolgens kalmpjes wegreden, zonder door de surveil- leerende agenten bemoeilijkt te worden. Later is Becker's misdrijf toch aan het licht gekomen, en hij is ter dood veroordeeld evenals zijn gehuurde handlangers, die reeds geexecuteerd zijn. In hooger beroep is thans als getuige Jack Rose gehoord, die de vier moordenaars op last van, en voor rekening van Becker geliuurd heeft. Rose deelde mede op welke wijze de bekl. zijn medepliclitigen geruststelde over de gevolgen van hun daad. „Er zullen geen gevolgen zijn", had hij ge- zegd, en tot Rose: „Vertel hun uit mijn naam, dat zij Rosenthal maar moeten neer- schielen vlak onder de oogen van een politie- agent, als die toevallig in de buurt mocht zijn". Nu, dat is ook geschied en gelukt, maar de gevolgen hebben zij ondanks Bec kers optimisme toch moeten ondervinden. Be relletjes le Antwerpen. Over de relletjes te Antwerpen, naar aanlei- ding van een anti-semitisclie scene in een revue, schrijft de „Nieuwe Gazet van Antwer pen" nog het volgende: Maandagavond had de eigenaar van de cinema in kwestie het verstandig idee gehad, om het tooneeltje in de revue, datdenJoden zulk een aanstoot gegeven had, weg te laten, doch nu was de zaal voor het groot- ste gedeelte gevuld met tegen-manifestanten, die met alle geweld de „scene van den Jood" widen zien. En zoo werd die scene dan weer gespeeld. Op straat stond er een massa volk, Israelieten en anti-semieten, en de politie heeft heel wat last gehad, om te be- letten, dat het tot een opstootje kwam. Vandaag nu heeft het bestuur van de cinema een strooibriefje doen verspreiden, waarin het beweert, dat er in de revue „hoe- genaamd niets kwetsends tegen gelijk wie voorkomt", en „dat deze revue slechts scherts en luim is". Het schoonste van de historie echter is wel, dat deze revue het werk is van een Israeliet! We zouden het nooit geloofd hebben, als wij hier niet een brief van hem in handen hadden. zag dat. Onder den tram vermorzcld. Te Merxem niet ver van Antwerpen, een grootmoeder, hoe haar kleinkind, om haar tegemoet te Snellen de tramrails overstak, gevaar liep, door de naderende tram te worden overreden. Daarom ijlde zij zelve het land tegemoet om het te redden. Juist op dat oogenblik kwam de tram aari en botste op de beide ongelukkigen. De oude vrouw geraakte er onder en werd ver- morzeld, terwijl het arme kind de twee been- tjes werden afgereden. Een geneesheer, die getuige was van het ongeluk, constateerde O O 3*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2