1 titf GEMENGOE BERICHTEW. >1 I RECHTSZAKEN. ?'7.rr„'ig^ I M I o.ertrediog de, Lot.,S- Gevechl lusschen politie en publiek. jf |i graaf te Wemeldinge voor 3490M. I De regelingscommissie mag met genoegen I De zaak van het vuurschip //West Allewijn te Waarde voor 3490H. op haar volbrachte taak terugzien. Hinder", dat in den nacht van 14 op 15 Kosten Cz. te Wemeldinge voor 3475 Jansteen, Zaterdaw zou te Kapelle- December 1912 in den grond werd geboord, I Omtrent het reeds in ons vorig nummer A. M. Kuiper te Heinkenszand voor 3195 b de hand worden j *d den inboedel zal op 23 Mei voor de rechtbank te Brugge vermelde worval te Arnhem, wordt van J. Goed loed voor 3184. Een biljet van zekeren De M. Man, vrouw en kinderen I behandeld worden werd ter zijde gelegd omdat de borgen wel genoemd waren, doch niet hadden geteekend. 5. Het leveren en verwerken van mate- rialen tot voorziening van debeloopen van het havenkanaal van Philippine. Raming /2000 Inschrijvers waren de heeren D. Tholens Az. te Ter Neuzen voor 2248 en J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor f 2022. Het hulptelegraaf- en hulptelephoon- kantoor te Hoek zal van 17 Mei op Zon-en feestdagen geopend zijn van 8 —9 v. m. Op Donderdag 18 Juni hoopt men een Zendingsfeest te houden te Axel, op de weide van den heer Ph. J. van Dixhoorn, die zijne daarvoor zoo gunstig gelegene weide, vlak bij 't station, met de meeste welwillendheid belangeloos voor dat doel ter beschikking heeft gesteld Bij het repareeren van den ketel van de acetyleenverlichting bij den heer F. de Witte te IJzendijke werd door ontsnappend gas eene ontploffing veroorzaakt, waardoor de reparateur, de smid A. Deliaert ernstige brandwonden aan het gelaat bekwam. Ook kwam er een defect aan de leiding. Door Ged. Staten is benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden ge- legen in het calamiteuze waterschap Oud- en Jong Breskens de heer P. Oele te Goes. Zaamslag. De heer J. A. Breepoel alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Eindhoven Axel. Zaterdagmiddag hield, naar aan waren er reeds tusschen uit naar Belgie na eerst aan een en ander het zaakje te hebben verkocht. Dinsdagmorgen omstreeks 7l/4 uur, arriveerden alhier eene eerewacht te paard, vergezeld van eene menigte wielrijders met gekroonde fietsen en een paar landauers uit Hengstdijk die den ZeerEerw. Heer De Kerf (pastoor aldaar) kwamen afhalen om hem stoetsgewijze naar zijne parochie te geleiden. Jammer dat een hevige regenbui met hagelslag de reis zoo onaangenaam en de deelnemers van den stoet kletsnat maakte. Het echtpaar Albertus Stevens d'Hooghe smaakte heden het genoegen den dag te herdenken waarop zij voor 50jaren het huwelijksbootje uitstapten. De oudjes zijn zeer kras en kunnen, wij hopen dat, wel een diamanten bruiloft bereiken. Biervliet. In de alhier gehouden ver- gadering van stembevoegde ingelanden van den Elisabetbpolder is de jaarwedde van den ontvanger-griffier, den heer P. W. Maarle- veld, met algemeene stemmen van 75 tot f 100 verhoogd. Op de voordracht voor gezworene werd als no 1 geplaatst de heer P. G. de Jor.ge. Voor den Hoogen Raad werd, naar het Hbl. meldt, Maandag gepleit in de zaak van de Gebr. W. en F. V., kooplieden in rijwielen en naaimachines te Zaamslag, door het Gerechts- De heer Vreesman, kapitein van het Duitsche stoomschip ,/Elbatana" wonen- de te Hamburg, is beticht van, door ge- brek aan voorzorgen, den dood veroorzaakt te hebben van den schipper J. van Huysse en 9 mannen, die de bemanning van het vuurschip uitmaakten. Gelijk men weet, was de lichter /Minnie" door het Duitsche stoomschip op sleeptouw genomen om naar de bestemming te worden gesleept, tijdens een storm op het vuur schip geloopen, dat met man en muis verging. De ramp had op 30 kilometer van de Belgische kust plaats, dus buiten Belgische wateren. Maar er is nu uitgemaakt, dat de //West-Hinder" als een deel van Belgisch grondgebied moest bescbouwd worden. De justitie uit Breda heeft Maandag den geheelen middag te Wouw vertoefd. Men heeft tot heden echter nog geeu enkele aanwijzing van den dader. Bij de sectie bleek op welk een afschuwelijke wijze de dader is te werk gegaan. Niet minder toch dan elf steekwonden waren in het onderlijf. De identiteit van den verslagene is nader vastgesteld en bleek het te zijn Bernardus Groenendijk geboren te Bergen op Zoom, gedomicilieerd te Breda en gepasporteerd Indisch militair. De verslagene was een bekend landlooper. De politie te Haarlem heeft verbaal opgemaakt tegen B. A. A., suikerbakker, en C. H., chocoladehandelaar, beiden te daar aan de „Tel." bericht: Zaterdagavond is bij een schermutseling tusschen de politie en een troepje luidruch- tige personen, toen de politie van het publiek veel last ondervond, door een inspecteur van politie een persoon doodgeschoten en een ander ernstig gewond. Omtrent de aanleiding tot deze zaak worden verschillende verklaringen afgelegd. Volgens het officieele politierapport heeft de zaak zich als volgt toeigedragenZater- dagnacht tegen een uur kwam een club van ongeveer 20 personen de stad uit in de rich- ting van den Hommelschen weg.. Een sur veilleerende agent van politie waarschuwde hen en maande hen aan zich rustig te ge- dragen. Daar eenige personen aan het ver zoek geen gevolg gaven, volgde de agent hen op een afstand. Van den tegenovergestelden kant kwam de inspecteur van politie Van der Meulen, in burgerkleeren, die den agent vroeg wat er aan de hand was. Toen het clubje weer begon te zingen, ging de inspec teur naar hen toe en waarschuwde lien even- eens. E6n uit het clubje, zekere W., kwam toen in dreigende houding op den inspecteur af. Nadat de inspecteur hen nogmaals had gewaarschuwd, liep het troepje echter door. Op dat oogenblik kwam een nieuwe club, waarvan een op een mondharmonica speelde, den Hommelschen weg op. De inspecteur gelastte toen den agent den troep tegemoet te gaan en tot kahnte aan te manen. Hij zelf bleef staan om de andere club in het oog te houden. De eerste club keerde toen terug en omsingelde den inspecteur. Het gelukte c'ezen een der belhamels, die hem een klap wilde geven, te arresteeren. Toen de inspec teur een klein eindje met zijn arrestant ge loopen had, steeds gevolgd door de overige schieten, in handen van dien drager niet op zijn plaats vinden. Het publiek acht zulk een wapendrager niet bevoegd om zulke gevaarlijke dingen te hanteeren. „En nu is, naar wij tot dusver ingelicht zijn, de inspecteur, die de doodelijke en ver- wondende schoten loste, noch geschorst, noch met verlof naar huis gezonden. Hij heeft zich gisteren en heden gewoon als altijd door de stad bewogen en, wanneer hij b.v. liedenavond weer zijn deel van den politie- dienst moet dtoen, zal hij wellicht weer ge- wrapend zijn met de revolver, die in den nacht van Zaterdag op Zondag afging, zonder dat hij het wilde. Wie zegt, dat iets derge- lijks vanavond of morgen niet wieer kan gebeuren? „Daarom vragen we, of het niet zaak zou zijn, dien inspecteur tijdelijk te onttrekken aan den dienst. Hij heeft, hoe dan ook, op wettige of onwettige wijze, de revolver ge- trokken en daaruit is een feit geboren, waar van geen redres isde dood van een mensch. Voor hem zelf moet het, wanneer hij waar- aan we niet (Imogen twijfelen den ontzetten- den ernst van het gebeurde inziet, eene op- luchting zijn, althans eenigen tijd aan ande- ren de zorg voor de vedligheid op de straat o(ver te laten. En voor het publiek, dat niet weet, of hij te verontschuldigen of te ver- oordeelen is, zou het eveneens een opluch- ting zijn, indien deze man niet eerder zijne funtien hervatte dan nadat uit een ernstig onderzoek is gebleken, dat hij in dezen vrij uit gaat en de noodige zelfbeheersching en de vereischte koelbloedigheid bezit, die ge- vraagd mogen worden van hen, aan wier hoede de overheid de openbare veiligheid, desnoods met zoo gevaarlijke wapenen te verdedigen, toevertrouwt." van Zeeuwsche Fokkers van het zware trek paard (V. V. Z. F.) te Axel onder voor zitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn, eene algemeene vergadering bij den heer M. Koole, met het doel tot vast- stelling van de tentoonstelling voor paarden te komen. De vergadering was door on geveer 30 personen bezocht. lngekomen was een schrijren van de vereeniging ,/Het Belgisch Paard", voorheen *De Jeugdige Draver" te Roosendaal (N.-Br.) waarin zij haar leedwezen uitdrukte, dat de tentoonstelling was vastgesteld op 29 Juni en waarin zij verzocht dezen datum een vonnis der rechtbank te Middelburg, ieder veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstrafwegens bedriegelijke bank- breuk. Zij hadden, na op 10 October 1913 door de rechtbank te Middelburg in staat van faillissement te zijn verklaard, ter be driegelijke verkorting van de rechten hunner schuldeischers aan den curator in hun faillissement, Mr. Jaoobsen Boudewijnse, bij de boedelbeschrijving verschillende goe- deren tot hun boedel behoorende, niet ver- antwoord, welke goederen zich bevonden in een pakhuis aan de Jodensteeg te Rotterdam in gebruik bij hun filiaalhouder J. M. P. Ra- demakers. Mr. Evers, advocaat te Middelburg, lichtte te willen veranderen. Door de vereeniging I drie cassatiemiddelen toe. werd, ingevolge dit verzoek, de datum vast- ooreerst achtte hij de dagvaarding nie ge3teid op 23 Juri. hg. Immers, aan de beklaagden was ten Aaugenomen werd een voorstel van het !a!te gelegd' dat ziJ de hedoelde goederen, bestuur om het oude programma te hand- 66n waarde van /3400> niet hadden ver De eerste stelde een horloge beschikbaar aan hem, die uit letters op caramels het woord Benno bijeen verzamelde, de laatste een klokje voor hem, die het woord Unitas bijeen kreeg uit letters in reepen chocolade. Op de 12966 caramels komt eenmaal de letter B. voor en in 600 reepen chocolade eenmaal de letter S. (N. R. C.) Zondagmorgen kwart voor negenen werden de bewoners van pand no. 92b aan de Hugo de Grootstraat opgeschrikt, doordat een der buren, de 68jarige Maria C. E. Westdijk, in brand stond. De vrouw, wier nachtgewaad overstroomd was met petro leum, liep brandende de trap af waar buren en agenten van politie door het opwerpen van jassen en paardedekens uit de tegen- overgelegen stallen van Bierman de vlammen Toen de inspecteur een klap in den hals kreeg, liet hij den arrestant aan den agent over en achtervolgde zijn aanrander, diede vlucht nam. Toen hij den man te pakken kreeg, keerde zich een deel van het publiek tegen den inspecteur. Deze trok zijnrevol ver en gelastte uit den weg te gaan daar hij anders zou schieten. Op lietzelfde oogenblik ging echter de revolver reeds af. Een per soon werd door het schot aan den hals gewon|d, doch nam de vlucht. Toen de in specteur opnieuw zijn arrestant vast greep, kwam een ander persoon, bukkende op den inspecteur af, vermoedelijk om hem te schep- pen. Toen ging weer de revolver af, zonder dat de inspecteur dit wilde. De man, die op den inspecteur was toegeloopen, 'kreeg een doodelijk schot in het voorhoofd en viel hevig bloedende voorover. Hij is later per brancard naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij reeds overleden bleek te zijn. De ruglamma lc uauu- antwoord en feveneens een schnldvprm-flpninrT oveigeiegen siauen van Dierman ae viammen uicck. m zijn. m haven, behalve dat twee-spannen geschrapt van 3100 op Rademakers ter zake van die d0°fden- la zorgwekkenden toestand werd verslagene is zekere A. J. v. d. P., uit Am fin re tinnen rloi- i3 c 1j 1 n- 1 Sterdam. die met ziin hrner Hen crewnnrle 0 r vcixx j oiuo up iiaucnidivcia, LCI Z,cliUJ van Qie ae pnjzen der vier-spannen verhoogd goederen. Beklaagden moesten daardoor den worden met vijf gulden. Een lid merkte op, dat bij de algemeene deelneming aan de Stamboekkeuringen het overbodig was, om als vroeger de prijzen te verhoogen voor die paarden, welke in het stamboek zgn opgenomen. De vergadering was het hiermede eens en besloot de daardoor vrjj gekomen gelden te besteden aan meerdere prjjzen. Nog werd besloten om de klasse i ue uagvaaruing spreetct met van een oudere merries te splitsen in een afdeeling schuldvordering van /3400, die de waarde indruk krijgen, dat hun cumulutief tweeon- vereenigbare feiten werden ten laste gelegd. Ten onrechte beschouwt het Hof de dag vaarding geheel los van hetgeen ten processe is gebleken ter staving van het beroep van de beklaagden op de onduiddlijkheid daar- van, en let het ajlleen op, de omschrijvipg der dagvaarding, gelijk zij luidt, afgescheiden van het (onderzoek dor zaak feetf. De dagvaarding spreekt niet van voor grootere en een voor kleinere maat. Het bestuur werd gemachtigd zijn lokaal te verpachten. Voor de op 23 Juni a. s. te Axel te houden paardententoonstelling is benoemd de volgende jury: commissie I, voor de afdeeling 1-, 2-, 3-, 4- en meerjarige der goederen vertegenwoordigde, maar van een vordering van /3700.. Dit is intusschen gebleken een vergissing zij per brancard naar het Ziekenhuis ver- voerd. Op het geroep van brand waren uitge- rukt de spuiten 11,15, 9, brigade, 10 en 12. Reeds om 12 uur Zondagmiddag is de ongelukkige overleden. Maandag in den" loop van den voor- middag, ontving een 18jarige kantoorbe- diende ten kantore van de tirma P. A. van E. Go. in de Boompjes te Rotterdam, waar hij werkzaam is, van iemand, die kwam betalen, vooV zijn tirma een bedrag van 9000 in negen biljetten van 1000. te zijn van den steller der dagvaarding, en Nauwelijks had de jongen het geld opge- dat met die vordering bedoeld werd de streken, of hij stak het bij zich en ging vordering ter zake van die goederen, bleek er van door. Hij verliet blootshoofd het aan de beklaagden duidelijk uit het geheele kantoor. Het laatst heeft men hem gezien nmrps Tn rpphtpn vact riot Kohlonrf I i.1 j. r> i i j henusten en 3a oWa'p u i proces. In rechten staat vast, datbeklaag- I terwijl hjj de Reederjjstraat inging. Deze nengsten en de afdeeling hengsten met den begrepen en hebben moetenbegrijpen, s atstammelingen, de heeren Carl. Meulen- dat met die vordering bedoeld werd de vor- bergh te Aken J. Schuringa te Winsum dering ter zake der door hen' niet verant- en Ed. Verschueren te Stoppeldijk plaats- woorde goederen. Nu kan men echter niet vervanger de heer J. Bom te liinteloord te gelijk ziJn eiSenaar van de goederen en commissie 11, voor de 3-, 4- en meeriarioe fechthebbende op de opbrengst. Die feiten merries en viersrv.nn™ un hadden hun dus alternatief moeten zijn ten merries en vierspannen, de heeren P. Voge laar te St. Philipsland, Joh. de Feijter"te Zaamslag en 11. Bommers te Kempen bij Crefeldplaatsvervanger de heer Jan Got- schalk te Empelcommissie 111, voor de eenjarige en tweejarige merriis, de heeren P. de Lange te Aardenburg, A. Mansfelt te Bergen op Zoom en P. Dekker te Borselen plaatsvervanger de heer F. Koopmans te Zierikzeecommissie IV, voor de veulens, de heeren A. de Bruyckere te Breskens D. Fassaert te Stoppeldijk en A. Lako te Sluisplaatsvervanger de heer P. de Vleeschouwer te Sas van Gent. zijn laste gelegd; door cumulatieve tenlasteleg- ging daarvan moest verwarring bij de be klaagden ontstaan. Herhaaldelijk nu heeft de Hooge Raad be- slist, dat bij alternatieve tenlastelegging het alternatief karakter der feiten uit de ten lastelegging duidelijk moet blijken. Daarvan is hier geen sprake. Hier zou| het Hof de beklaagden hebben kunnen veroordeelen ter zake van twee met elkander strijdige feiten. Ten tweede voert pleiter aan, dat in elk geval de dagvaarding ter zake van de vorde ring ten laste van Rademakers, als een on- duidelijke omschrijving inhoudende, had moeten zijn nietig verklaard.- En in dederde plaats betoogde pleiter, dat in het arrest rtief tj - I jzinu"J i/v/tuuguv UaL in 11CL ctllCoLlllcl I Uveislag. Het wielrpdersfeest, Zondag is gemotiveerd, dat de beklaagden bekend Hbl kantoorbediende is een bleeke teDgere jongen van middelmatige lengte met donkerblond haar. Hij stottert een weinig en is gekleed in een blauw cheviot colbertcostuum, draagt een dubbel boord en een blauwe das met stippeltjes. (N. R. Crt.) Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de officier van justitie te Almelo de opsporing en aanhouding verzocht van den voort- vluchtigen Mr. P. S. G., ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht aldaar, secretaris-penningmeester der Twentsche Kanaal Maatschappij en eenige andere ver- eenigingen. Hi] wordt verdacht van ver- duistering van 2000. Geslaagde April-mop Men ver- telt ons een zoogenaamden /,geslaagden" Aprilmop, waarvan de uitwerking eerst dezer dagen bekend werd, aldus schrijfc 2e 3e 4e 5e 6e 7e 10 dezer alhier gehouden, bestond uit 3 wedstrijdensnelkoers, vogelpik en ring- rpden. Voor den snelkoers (route Overslag, Kruisstraat, Moerbeke, Wachtebeke, twee- maal af te leggen) waren 12 deelnemers. De prijzen werden gewonnen als volgt le prijs 30 fr., De Sy te Assenede. 20 fr., De Baere te St. Nicolaas 15 fr., Verket te Brussel 10 fr., Stevens te Wachtebeke. 7 fr., Mechant te St. Nicolaas. 7 fr., D'Hont te Sleydinge. 5 fr., Verhoeve te Wachtebeke. 4 fr., Van Oelandt te Meerdonck. 9e 4 fr., Van Overloop te Kemste. Voor vogelpik werden 30 fr. aan prijzen toegekend en een gelijk bedrag voor het ringsteken. De premie a fr. 10 voor de grootste club viel ten deel aan de club van Boschkapelie en die voor de verstkomende club, rnede a fr. 10, aan Terhole. Laatstgenoemde club werd bij loting nog een rij wiel toegewezen. Onder de overige deelnemers werden nog twee rijwielen, een dames- en een heeren- rijwiel verloot, benevens 2 regulateurs, welke laatste aan twee leden uit hetzelfde gezin ten deel vielen. Dank zij de goede zorgen der commissie, heerschte bij alle wedstrijden eene voor- beeldige orde. Er was zooveel volk op de been, alsof het kermis was, zoodat de her- bergiers goede zaken maakten. Geen wan- klank werd vernomen, en tot laat in den avond was er eene prettige stemming. waren met de aanwezigheid der goederen tijdens de inventarisatie in het pakhuis. De beklaagden hadden die goederen aan Rade makers ten Verkoop gezonden en konden dus niet weten of deze nog in 't pakhuis <&an4 wezig waren: Dat zij dit „begrepen", acht pleiter niet voldoende om hen te verplichten, die goederen op te geven. Conclusie O. M. 25 Mei. Zekere C. 0., letterzetter, wonende te Goes had, volgens de M. Crt., op 30 April j.l. een rijwiel gehuurd bij de Gebrs. Visser aldaar, met welk rijwiel hij daarna de stad heeft verlaten zonder iets van zich te laten hooren. De politie hiervan in kennis gesteld, deed een onderzoek instellen te Rotterdam, alwaar de ouders van C, O. wonen. Het bleek toen dat O. het rijwiel te Rotterdam had beleend. Inmiddels te Goes teruggekeerd werd hij aangehouden Op den eersten April ontving een onzer welgestelde ingezetenen een officieel schrij- ven van een der inspectie-bureaux der belastingen, meldende dat men reden had te vermoeden, dat zijn belasting-opgaven te laag waren, zoodat hem met nadruk in overweging gegeven werd, zoo spoedig mogelijk een juiste opgave van zijn ver- mogen en inkomsten te doen. Aldus deed de betrokkene die het inderdaad niet zoo heel nauw had genomen met zijn juiste belasting-opgaven. Eerst later bleek, dat de brief gefingeerd was. Het feitelijk grappige van de geschiedenis is nu echter, dat de belasting-ambtenaren zich volstrekt niet hebben gestoord aan de bedoeling van de April-grap, doch de nieuwe aangifte van den belasting-ontduiker be- schouwen als bitteren ernst. De Gemeenteraad van Wierden (nabij Almelo) besloot tot afschaffing der hand- en en naar het huis van bewaring te Middelburg spandiensten en heeft voor onderhoud en verbetering der wegen dientengevolge den Hoofdelijken Omslag met f 2500 verhoogd. overgebracht, Naar wij vernemen, heeft de heer G. te Arnhem aan H. M. de Koningin ver- nietiging verzocht van de verordening, welke onlaugs door den Arnhemscben ge meenteraad is vastgesteld, om te verhinderen, dat bijeenkomsten van openbare colleges ge> Om slakken te vangen kan men be halve van kalk ook gebruik maken van zemelen of van houtzaagsel. De eerste zijn wel duurder, maar ook beter, omdat de - o o slakken er liever op afkomen. In moes- 1 hinderd worden door muziekuitvoeringen e.d. tuinen strooit men langs en tusschen de S€, De heer G. motiveert zijn verzoek door er groeutenrijen (voorzoover groenten op rijen aannemebjk is m het gegeven ge sterdam, die met zijn broer, den gewonde, tijdelijk in Arnhem verbleef. Vier personen, die aan het verzet deel- namen, zijn gearresteerd. Verschillende bewoners aan den Hommel schen weg, die ooggetuige van het voorge- vallene waren, verklaren, dat de zaak zich eenigszins anders heeft toegedragen. Volgens hen drong het publiek, toen de arrestant door den inspecteur en den agent werd weg- geleid, ernstig op en omsingelde de politie. De arrestant geraakte los en vluchlte. Toen trok de inspecteur zijn revolver en schoot zonder eenige waarschuwing. Een persoon, die zeide geschoten te zijn, liep weg. Op het vallen van het eerste schot, stoof alles uit elkaar. Ook een persoon, die op den hoek van de Spoorwegstraat stond, liep weg. Toen een tweede scholt viel, keerde hij zich lial- verwege om. De inspecteur, die toen op 2 meter afstand van hem was, schoot op hem. De man kreeg het schot in het voor hoofd en viel hevig bloedende voorover. Zonder ook maar een oogenblik naar zijn slachtoffer om te zien, keerde de inspecteur toen terug om met den agent den arrestant, dien -d eze nog altijd vast had, naar het politiebureau te brengen. poor verschillende toegesnelde personen werd de verslagene terzijde van de straat gelegd en afge- wasschen. Naar alle zijden werd om ge- neeskundige liulp getelefoneerd, doch deze kwam niet. Eerst na ongeveer een half uur kwam eindelijk een agent van politie met een brancard, waarin de zwaar gewonde werd overgebracht naar het ziekenhuis. Daar aan- gekomen was de man echter reeds overleden. Niemand wist wie de verslagene was en het scheen, dat hij tot geen der ruziemakende partijen behoorde, want toen het doodelijk schot gevallen was, riep men: „hij schiet een onschuldige dood, want die man hoort niet bij ons.," De justitie was reeds gisteren met haar onderzoek begonnen. De toestand van den gewonde, die ook in het ziekenhuis is opgenomen, is redelijk. De inspecteur doet zijn gewonen dienst. In een beschouwing over deze botsing schrijft de Arnhemsche Courant: We spreken hier over schuld noch over onschuld van wie dan ook. Het gerechte- lijk onderzoek zal dat hebben uit te maken en dat zal zeker niet gemakkelijk zijn, nu het officieele politie-rapport op enkele zeer belangrijke punten geheel afwijkt van wat meer dan een ooggetuige aan onze redac- teurs verklaarde. We kunnen, mogen, noch willen ons op het standpunt der bevoegde macht stellen en uitspraak doen. Doch als burgers van Arnhem, die een publicatie-orgaan, dat voorlichten enwaar- schuwen kan, lot onze beschikking hebben, meenen we niet alleen het recht, maar den dringenden plicht te hebben om op iets le wijzen en iets te vragen. ,Wij wijzen er dan op, dat in het officieele ons over de zaak verstrekte politie-rapport gezegd wordt: „op hetzelfde oogenblik gaat de revolver af zonder dat de inspecteur, naar hij verklaart, dit wilde". En verder: „(Toen gaat een tweede schot af'. Wil dit zonder dat de inspec teur het wilde"? Zoo ja, dan is twee keer de revolver in de handen van den inspec teur afgegaan, zonder dat deze bedoelde een schot te lossen. Eenmaal is het, vol gens de officieele verklaring van de politie op te wijzen, dat deze verordening alleen tegen hem gericht is. (Arnh. Crt.) geteeld worden (een laag zemelen, waarin de boosdoeners blijven hangen. val, moet de justitie uitmaken. Maar het publiek zal revolvers, die afgaan zonder dat bij den drager de bedoeling bestaat om te Vermocdelijke brandsiiehting. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks halftwee, werd door een toeva] le 'sGravenhage een brand ontdekt, die, 'ware er nog korten tijd voor de ontdek- king verstreken, niet te berekenen ernsti ge gevolgen had kunnen hebben, schriift het R. |N. C Een inspecteur van politie volgde met eenige agenten op het Hofspui een troepje luidruchtige mannen, die uit de Bagijnestraat kwamen. Met het doel eventueel nachtrumoer te voorkomen, bleef de pohtie de mannen in de gaten houden, toen plotseljng een hun ner luidkeels „brand" riep. Inderdaad zagen alien nu ook vonken vliegen, die blijkbaar kwamen uit het ach- tergedeelte van een sedert geruimen tijd ledig slaand bovenhuis, boven de Unionbioscoop aan het einde van het Hofspui, en welk per- ceel grenst aan een nauw steegje, in den volksmond bekend als het Kalkstraatjfe. J4e politie trok dadelijk de brandschel op de naburige Gedempte Gracht af, en binnen zeer korten tijd was de brand weer uit de hoofdkazerne in de Prinsenstraat aanwezig met twee slangenwagens. De brand was uitgebroken in het achter- gedeelte van het bovenhuis, dat daar bestaat uit eenige kleine kamertjes, uitkomende op een nauwe gang, terwijl een kleine wanke- lende trap naar een no(g hooger gelegen ver- diepin;g leidt. Op de bovenbedoelde gang nu deed de brandweer een zeer verontrustende onldek- king: Het bleek haar namelijk, dat op korten afstand van elkander twee emmers boordevol met benzine opigehangen waren, ieder aan een klein touwtje, dat aan een in het hout- werk gescliroefd oogje bevestigd was. Onderling waren de emmers met den ge- vaarlijken licht ontplofbare en brandbare inhoud verbonden door dunne touwen, van welke een der einden als font dienst doende, reeds brandde. Het toeval, dat dus ten tweede male een rol vervulde, heeft gewild, dat het vlam- metje, waarmede het touw, dat de emmer verbond, blijkbaar door kwaadwillige hand in aanraking was gebracht, door de van dat Irapgat komenden tocht is gaan branden, niet in de gewilde richting npar de met benzine gevulde emmers toe, maar geluk- kig naar den tegenovergestelden kant, dus naar het allerachterste gedeelte van de boven- woning en het vuur zoodoende hethoutwerk van dat achterhuis aantastte en daar den brand veroorzaakte, die van de straatzijde werd ontdekt. Het eerste werk van de brandweer, die dadelijk den gevaarvollen toestand overzag, was het touw-complex, dat de emmers ver bond, door te snijden en de emmers geheel buiten het bereik van vuur te brengen en te houden. Hierdoor was het gevaar afgewend van een ontploffing, althans van het ontstaan van een vuurzee, die volgens het eenparige gevoelen van de brandweer heden hoogst ernstige gevolgen had kunnen hebben in ver- band met de gesteldheid der woning, gren- zende aan zoo'n nauw steegje, op hetwelk aan de eene zijde verschillende slaapvertrek- ken uitkomen, terwijl de andere zijde geheel door den muur van het bioseoopgebouw wordt gevormd. De nooduitgang van de bioscoop geeft >tot dit steegje toegang. De brand op de achterbovenwoning was nu onder leiding van den brandweer-comman- dant, den'dieer Fuckermann, met twee stralen op de waterleiding spoedig gebluscht. Het bleek nog, dat alle deuren op de bo- venwoning gesloten waren en later kwam nog uit een kast een groote flesch vol ben zine te voorschijn. Het perceel belioort aan zekeren S., iemand, die vroeger in de woning, waar van het benedenhuis thans tot bioscoop is ingericht, een hotel heeft gehouden. De politie heeft een nauwjkeurig onderzoek ingesteld en den juisten toestand vastgesteld, waarin de emmers met benzine en het daar- mede verbonden touwen-complex zich bij de ontdejkking van den brand bevonden. De commissaris van politie der 2e afdee- Img, den heer Dietz, werd nog denzelfden nacht mei het bevondene in kennis gesteld, terwijl dadelijk pogingen in het werk werden gesteld om den eigenaar van het perceel op te sporen. Of de brand ontstaan is ongeveer op het uur waarop hij ontdekt is, dan wel reeds op een avonduur, toen de bioscope-voor- stelling nog aan den gang was en het vuur heeft gesmeuld tot 'snachts, zal het nadere onderzoek moeten uitmaken. De bioscope-zaal zelf heeft bij het blus- schingswerk niet veel waterschade bekomen, wel echter het gedeelte achter het doek, aan het einde der zaal, waar zich de dusge- m

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2