Laatste Berichten. II w De dame begon haar wandeliDg over de heide, voorzien van een hazelaarstokje, dat echter in de nabijbeid van wateraderen zoo krachtig werkte, dat de onderzoekster dit aan hare handen niet kon uithouden, waarom later het stokje door een koperen roede werd vervangen. Op tal van plaatsen wees de dame rijk van water voorziene aderen aan, op welke punten aanstonds paaltjes in den grond gestagen werden. Alvorens tot grondboringeD zal worden overgegaan, zal genoemde dame uogmaals te dezer plaatse een onderzoek instellen. Verkoop van sterken drank in een trein. Zooals bekend, wordt op Inter nationale middelen van vervoer den verkoop van sterken drank in het klein toegelaten. Op de Internationale mailtreinen van "Vlissingen naar Duitschland en Oostenrijk heeft zulks ook plaats. Eveneens vond dit plaats op trein 80 Vlissingen Rotterdam en den bearstrein RotterdamAmsterdam. De directie der Wagon-Lits beweert, dat deze trein een internationaal middel van vervoer is en verkocht tot nu toe dus in dien trein sterken drank in het klein. Zekerheid had men evenwel niet. Dezer dagen is dienaangaande proces-verbaal ge- maakt en zal de rechter thans uit te maken krijgen of sterken drank in het klein te verkoopen in trein 80 is toegestaan, ja dan neen. Door een zandschipper is uit den Rijn bij de steenfabriek //De Blauwe Kamer' te Wageningen opgevischt het lijk van den student W. de Clerq, 10 dagen geleden bij het roeien verdronken. Door de familie was voor het vinden van het lijk een premie van 200 uitgeloofd. Voor het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag terechtgestaan een agent van de Tijdgeest te Zwolle, die ter zake over trading der Loterijwet door den kanton- reehter aldaar was veroordeeld tot 3 subs 5 dagen hechtenis. In cassatie was, volgens de N. R. Ct., deze zaak naar het hot verwezen, waar beklaagde niet was verschenen en als getuige werd gehoord de directeur van de N. V. de Tijdgeest de heer lburg. De advocaat-generaal mr. van Lulofs Uwbgrove wees er op, dat deze zaak zieh van niets onderscheidde van zoo vele der gelijke zaakjes. Hij meent dat het onnoodig is in deze een uitvoerig requisitoir te nemen. Ook de lust daartoe ontbreekt spreker, omdat naar zijn meening al die loterij zaakjes een bespotting zijn van het Nederlandsche gezag en de Nederlandsche justitie. Door al die zaken maakt het den indruk, dat het staats- gezag geen kans ziet om in een wetsartikel te verbieden, wat hij niet wil dat zal geschieden. Bet gevolg is de vele loterij- zaken voor de kantongerechten enz. Doch iedere nieuwe zaak levert het bewijs, dat de ondernemers het in slimheid winnen van het gezag, steeds vindt men nieuwe middelen, om aan het ingrijpen der justitie te ontkomen. In plaats van eenvoudig dergelijke onder- nemingen te verbieden, zet men door al die zaken als het ware de deur voor de overtreders nog verder open. Men moest toch zien, dat men er op deze wijze niet komt. Nu overlaadt men de rechterlijke macht met veel werk, dat een massa tijd in beslag neemt, waardoor de goede gang van zaken moet lijden, inplaats van eenvoudig bij de wet het houden van premieloterijen, zonder vergunning te verbieden. De strijd zal op deze wijze nog jaren duren, waardoor veel werk zalmoeten worden gedaan, dat weinig zal baten. Treedt het gezag nog eens een enkele maal krachtig op, dan deinst men halver- wege terug. Badden ingestelde strafvervolgingen nu aog maar tot resultaat, dat tenminste straffen werden opgelegd, die ten slotte het werk der maatschappijen onmogelijk zouden maken dan zou men tenminste nog iets bereiken. Men ziet echter verscbillenderechters straffen opleggen van f 4 of f 5, waarom de ondernemers der loterijen natuurlijk lachen. Die kleine bedragen kunnen best van de winst af. Ernstig geeft spreker het hof in over- weging ook in deze zaak een veel zwaar- dere straf op te leggen. Spreker requireert dan ook tot verhooging der straf en oplegging van twee geldboeten elk van 200 subs, hechtenis voor elke boete. Voetbal-populariieit, In de Sport van deze week is Interviewer goed op dreef, scbrijft de N. R. Crt. Hij heeft ergens in een geillustreerd blad het portret gezien van Prof. Dr. Emiel von Behring, den uitvinder van het serum tegen diphtheritus, dien hij niet kende. Dit geeft hem aanleiding tot de volgende ontboezeming. (We geven den speler, dien interviewer met name noemt, in ons citaat maar den scbuilnaam Jansen) »Hoevelen van m'n landgenooten dacht ik zullen weten wien ik bedoel als ik zegik heb prof. Von Behring gezien Hun gansche gelaat zal een vraagteeken zijn Toen sloeg ik een andere illustratie op en weer glar.sde mij een portret tegen. Weec. zag ik een beminnelijke physionomie. Ik zag een jongensgelaat. Een kaal jongensgelaat. Gezicht zoo glad als een biljardbal. Geen andyviestekje onder den neus te herkennen. Een jongeling van vermoedelijk 17 a 18 jaar. Van 't slag, dat een kwart eeuw geleden nog door de bonne naar bed werd gebracht en op een vesjaardag 's avonds wat langer mocht op- blijven. Een portret van een halve pagina. Viermaal zoo groot als dat van prof. Von Behring, den uitvinder van 't serum tegen diphtheritus. Wie was die jongen Teerbeminde lezer, als ik m'n hand op 't onderschrift leg, en ik laat de foto van dit gladde, kale jongensgezichtje aan 10,000 Nederlanders zien, dan zullen er 9999 plotseling een glans van gelukzaligheid over hun tronie krijgen en roepen //Dien kennen we, dat is Jansen". En de 10,000e die hem niet herkent zal een uilskuiken en een bekrompen ezel worden genoemd. En als ik, in de afgeloopen week, weer een illustratie opsloeg, en weer een, en nog een en telkens een ander, dan zag ik geregeld dat roomboter-gezichtje glanzen op kunst- druk-papier, met geestdriftige onderschriften en allerlei hoogdravende epithetonsen vleien- de naampjes. Prof. Dr. Emil von Behring, de groote man, wiens kunde de menschheid als met een schok weer een eind in de hoogte hief en die de wetenschap nieuwe, lichte banen opende, stond daar na een leven van strijd en studie in 'n bescheiden hoekje, klein en bij wordt niet gekend. Jansen, die andere groote man, juistge- komen aan 't eind van z'n tweede zuige- lingen periode en met pas doorgebroken melktandjes, prijkt met z'n perzikken- koontjes in alle mogelijke Nederlandsche bladen en kranten en zelfs de ouwe vrouw die aspirant-stovenzetster is in de Gereformeerde Kerk van Gassel-nijerhuische- veen weet wie dat portret is. Och ja Als ik aan 1000 landgenooten 't portret van prof, von Behring zonder onder schrift laat zien, zullen ze vragen in welke club speelt-ie ofis dat een trainer of: van welken voetbalbond is-t-ie voorzilter?, ofdat is ook al 'n ouwe scheidsrechter, he en wanneer ik ze dan ga vertellen dat de man geen voetballer is en met voetbal niets te maken heeft, dat hij een geleerde is die 't diphtheritus-serum uitvond, zal over het intellect van hun aangezicht zich een waas van teleurstelling spreiden, als een lichte nevel voor een stralende zon, en onverschiilig zullen ze heengaan. 0, is 't anders niks Vijf minuten later krijgen ze geestdriftdelirium als ze 't roomboter- snoetje van Jansen zien. Nu geef ik toe dat Jansen ook meer recht heeft op vereering en populariteit, Jansen kan tegen een bal schoppen. Hij is soepel, is dapper, is lenig, hij trapt een bal in een net. Zet prof, von Behring achter 't bruine monster, stel hem den eisch dat hij den bal een flinken zuiveren trap zal geven, ach arme, wat zal hij er van terecht brengen l)e stamper Laat hij terugkuieren naar z'n studeervertrek en weer op een nieuw serum gaan peuteren Leve Jansen met z'n snoezig taptemelk-gezichtje En verder z/Een ding hoop ikdat die //groote' en „beroemde" voetballers als Jansen en hoe te deksel ze meer mogen heeten, in hun maatschappelijke loopbaan iets zullen mogen herhaald zien van 't succes en de vereering, die ze op 't voetbalveld zoo ge- makkelijk hebben gewonnen, dat ze energie en talent zullen toonen, ook op den grooten weg van hun leven en bij 't groote doel dat zij daar moeten najagen. Ren voorbeeld. Eenige weken geleden heb ik voor't eerst van m'n leven Jaap Eden gezien, Jaap Eden, vroeger door duizenden en tiendui- zenden vereerd en op de handen gedragen populair als schier nooit iemand geweest is. Wat is er zoo dacht ik toen ik hem bestaarde wat is er gebleven van al die vereering en die populariteit Wat heeft-ie er voor blij vends mee gewonnen Wat mee bereikt Het is alles klatergoud ge weest. Waaraehtig, ik zou het troosteloos vinden, wanneer later beroemdheden als Jansen e. a. op de vraagwat voor goeds en wat voor groots hebt gij in uw leven bereikt? moesten olstaan met het te voorschijn halen van een pak vergeelde sportbladen en illustraties en sigarettenplaatjes en sluitzegels uit hun jeugd, waarin en waarop hun roomsoes- zachte en palingvel-gladde aangezichtjes te zien zijn. Brave jongens, denkt er aan over eenige jaren, als uw physieke behendigheid is ver- sleten, dan is het met uw //beroemdheid" en uw populariteit gedaan. En dan begint uw leven pas. Laat u niet van den rechten weg brengen door uw populariteit van thans, populariteit en roem, die als een kaartenhuis zijn waqueer ik er tegen blaas, is 't weg, of als een zeepbeleen tikje en 't kleurige moois spat uiteen. Jongens, denkt er om dat dit soort popu lariteit niets beteekent. Blijft nuchter, vrienden En toen ik nog eens in m'n illustratie keek, naar 't bescheiden verborgen gelaat van den grooten geleerde, waaraan de mensch heid en de cultuur zooveel danken, doch die niet gekend wordt en naar't triomfan- telijke baby-gezicht van den beroemden en gevierden Jansen en al 't bovenstaande nog eens overdacht, toen peinsde ikals ik kiezen mocht tusschen die twee zou ik prof. Von Behring willen zijn. Na welke keus de 29.982 bezoekers van Holland-Belgie my ongetwijfeld voor idioot zullen verklaren." Een bom In de Lange Leidscliedwarsstraat, onge- veer achter het Paleis van Justitie te Am sterdam, wordt een auto-garage gebouwd voor de „Auto-Onderneming". Drie weken geleden werd met den bouw aangevangen, onder leiding van den ar chitect, den heer Van Vlootdorp.. Kort na den aanvang van den bouwbrak onder de cementstorters een staking uit, welke ongeveer 8 man orovatte. Dooronder- bazen van de maatschappij „Condor" werd de arbeid voortgezet. Vrijdagochtend werd de directeur van de „Condor" gewaarschuwd, dat er in den omtrek van het werk, waarbij ook geregeld gepost werd, stakers rondliepen. Hij verzocht den onderbazen daarom op hun hoede te zijn. Om half acht vond een der onderbazen onder den cementmolen een bom met bran- dende lont. Het was een soort conserven-bus met papier en touw omwonden, waaruit een lont stak, die langzamerhand opbrandde. De onderbazen vluchtten naar alle kan- ten en waarsch uwiden den posteerenden politieagent, die liet bureau Leidseheplein van het geval in kennis stelde. Dadelijk verscheen de inspecteur van po litic, de heer De Vries Hummel, die de lont doorknipte. De bom werd meegenomen naar het po- liliebureau, terwijl een 3tal stakers, die in den omtrek van het werk aangetroffen werden, voorloopig naar het bureau wer den overgebracht. De bom lag 's morgens uiterlijk heel on- schuldig, in de kamer van den inspecteur, in afwachting van de komst van eenige officieren van de artillerie-inrichting aan de Hembrug, die de bom zullen onderzoe- ken., Uit dit deskundig onderzoek zal blij- ken, of het instrument werkelijk gevaar- lijk is en men dus met een geval van sa botage te doen heeft, of dat de bom slechts als een flauwe grap bedoeld is, om de werkwillige onderbazen schrik aantejagen. Van uit de zaal van de 2e Kamer der Rechtbank werden met het oog op het jus tified onderzoek in deze zaak, fotografische opnamen gedaan van het terrein en de om- geving, waar de bom gevonden werd. (Handbl.) Aartlbeving op Sieilie. Zalerdag bracht de Telegraaf ons de tijding van een ernstige ramp op het eiland Sieilie, een deel van Catania, ten oosten van de Etna gelegen, was door een aardbeving geteisterd. Een aantal huizen stortten on- middellijk in en duizenden menschen vlucht ten onder geschreeuw en geween. De paniek was enorm., In Linera waren volgens dat bericht 40 menschen gedood en velen wond. Bij Mahgani werd een trein uit de rails geslingerd en verschillende reizigers zwaar gewond. Uit Rome werd Zaterdagmorgen aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind: „Gister- avond werd het geheele district Catania in beroering gebracht door een hevigen aard- schok, die eenige minuten duurde. Op den eersten, sterksten schok volgden eenige lich- tere. Hedenmorgen vroeg herhaalde zich de aardbeving. De bevolking werd aange- grepen door een panischen schrik. In de plaatsen rondom Acireale, vooral te Man- gano, Zerbati, Pennisi, Santa Venerina, Bel- passo en Linera, richtte de aardbeving ern stige schade aan. Verschillende boerderijen zijn totaal vernield, vele familie's zijn dak- loos. De boeren vluchtten naar het veld, waar zij, verstijfd van schrik, getuige waren van de verwoesting van hun woningen. De groote wegen zijn voor een groot deel be- dorven en op verschillende plaatsen beden- kelijk verzakt. Het spoorwegverkeer van Giarre naar Mangano is gestoord, daar de grond langs den tunnel gescheurd is. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer is gestremd. Op het eerste bericht van het ongeluk werd in Acireale een groote hulptroep geor- ganiseerd. De prefect van Catania en de autoriteiten begaven zich onmiddellijk naar het gebied van de aardbeving, dat gelukkig niet zeer uitgestrekt is. Ook het Roode Kruis was spoedig met 200 menschen ter plaatse. Treinen met reddingsmateriaal kwa- men met korte tusschenpoozen binnen, auto- mobielen brachten ingenieurs en genees- heeren aan. De weg van Acireale naar Santa Venerina biedt een tropsteloozen aanblik. Overal ziet men draagbaren, waarop gewonden liggen, die hoofdzakelijk uit Santa Venerina komen, waar de aardbeving het hevigst was en waar bijna alle fnuizen ingesforl zijn., In het hospi- taal van Acireale zijn reeds vele gewonden opgenomen. Lirena is totaal verwoest. Onder de puinlioopen liggen vele gewonden en eenige dooden. De brandweer en manschappen van het Roode Kruis zijn bez;ig (met het uitgraven van de bedolven menschen. Te Catania wekte de aardbeving, die de buurt van Acireale verwoestte, een ontzet- lenden schrik, zonder dat echter schade aan- gericht werd. Weenend en gillend liepen alien op straten en pleinen, vreezend voor een herhaling van de ramp van Messina. Te Acireale is geen schade aangericht, doch het moet een verschrikkelijke aanblik ge weest zijn, toen de bewoners plotseling de kerktorens en huizen zagen waggelen en daarna instorten. Te Catania en in de pro- vincie is een dienst georganiseerd om de op- gewonden menigte tot kalmte te brengen. Uit vrees voor een herhaling van een aard beving weigerden de menschen, naar hun hui zen terug te keeren. Het aantal slachtoffers wordt tot nu toe geschat op 100 dooden en 120 gewonden., In Linera alleen zijn 50, in Giarre 20 dooden geteld. Te Catania veroorzaakte de paniek een muiterij in de gevangenis, die echter onder- drukt werd. Linera en Cosentini zijn volko- men verwoest. De prachtige villa's zijn niets anders meer dan groote puinlioopen. Het kermen der gewonden en levend bedolvenen vervult de lucht. De menschen, die zich wij- den aan het reddingswerk, verkeeren voort- durend in levensgevaar. Men meldt verder uit het dorp Bongiardo en uit de gemeente Etea, dat daar 10 personen gedood en 20 gewond zijn. Ook in Pisano zijn dooden en gewonden". Uit Catania wordt aan de „Messagero" geseind, dat in de buurt van Acireale geen huis ongeschonden is gebleven. Het tooneel van de verwoesting is op den eersten aan blik nog erger dan in Messina het geval was. Gewonden liggen overal op straat. Of- schoon alle krachten worden ingespannen, is de hulp toch niet voldoende. Uit Milaan wordt aan het „Berliner Tage- blatt" geseind: In Catania was de schok van de aardbeving zoo stehk, dat de electrische lampen uitgingen en de tafels in de hoogte sprongen. De geheele bevolking bracht den nacht buitenshuis door. In de ziekenhuizen sprongen de zieken uit de bedden en vlucht ten op straat In de gevangenissen trachtten de gevangenen de celdeuren open te breken en smeekten schreiend den cipier om hun het leven te redden.; Prof. Ricco van het observatorium te Catania zegt, dat de hevigheid van de aard beving even sterk is geweest als die van 1908, welke Messina en Reggio verwoestte. De correspondent van de Secolo seint- Ik zie liier hartroerende tooneelen. De plaat sen in de buurt van Acireale zijn geheel verwoest. Geen enkel huis is blijven staan en de indruk is nog erger dan bij de ramp van Messina. Het dorp Santa Maria Fergile is volkomen met den grond gelijk gemaakt. Vele gewonden liggen langs de wegen en wachten om naar het hospitaal gebracht te worden. De lijken zijn langs den weggelegd en met doeken bedekt. Consenlini is geheel verwoest. Daar telt men 20 dooden en 40 gewonden. Te Charleroi had een agent van politie, De Keyser, een drinkeboer, zekeren L., in het arrestantenhok gebracht. Toen De Keyser rneende, dat hij den volgenden morgen zijn roes wel had uitgesiapen, ontsloeg hij hem, na hem 90 centimes te hebben gegeven het bedrag dat men den vorigen avond bij hem gevonden had. L. vertrok, maar vijf minuten later kwam hij, naar het R. N. meldt, terug, gewapend met een revolver, die hij thuis was gaan halen. Handen op, agentriep hij. Geef mij de vijf francs terug, die ik gisteren nog in den zak had, en die gij mij hebt ont- stolen, of ik schiet Maar op hetzelfde oogenblik schoot hij tweemaal. De Keyser kon nog even naar het centraal-politiebureau telefoneeren „Help mij, ik heb twee kogels in'thoofd toen zakte hij ineen. Een der kogels had hem den neus doorboord, een ander was in zijn voorhoofd gedrongen. Toen hij door een geneesheer verzorgd was, kon hjj in- lichtingen geven omtrent den dader. De politie, meenende, dat de moordenaar ge wapend was, deed onverwacht een inval in zijn kamer, nadat zijn vrouw had meege- deeld dat hij naar bed was gegaan, en maakte zich van hem meester. Waar is uw revolver vroeg men hem. Die heb ik niet meer, was't antwoord, anders zou ik jullie doodschieten. L. werd gearresteerd. De Keyser ver- keert in levensgevaar. Naar uit Stetting wordt gemeld zijn Zaterdag twee militaire vliegers, die tijdens een oefeningsvlucht van Schwerin naar Posen, op het Kreckower exercietieveld wilden landen, van een hoogte van 200 M. naar beneden gestort. Beiden waren terstond dood. De Londensche Marconi-maatschappij maakt toebereidselen voor de inrichting van een draadloos telefoonverkeer tusscben Londen en New-York. Marconi heeft bij proeven met zijn draadloozen telefoon op de schepen der ltaliaansche vloot voor Sieilie schitterende resultaten gekregen en reeds alle groote ltaliaansche oorlogsschepen met zijn toestellen voorzien. Die toestellen hebben voorloopig slechts een straal van actie van 75 tot 100 kilometers, maar Marconi meent, dat de afstand Londen New-York geen zwarigheden zal opleveren bij een grooter capaciteit der toestellen. Het systeem is zeer eenvoudig en een draad loos telefoongesprek zal even verstaanbaar zijn als een gewoon. De Russische regeering die Marconi's uitvinding voor haar marine wil aanwenden, heeft een commissie van officieren naar Londen gezonden, die Mar- coui-gesprekken tusschen 'thuis van Marconi en 't Savoy-hotel bijwoonden. lets over de spierkracht der insecten. Dienaangaande zijn al talrijke onder- zoekingen ingesteld geworden. De spring- kracht der vloo, is vergeleken bij het menschelijk vermogen in dit opzicht geheel onbegrijpelijk. De hevige druk door den schalebijter en tor uitgeoefend om ergens in te dringen, is merkwaardig en aan- gaande het vermogen van den meikever heeft Plateau voor eenigen tijd nauw- keurige gegevens verzameid. Hij stelde, op de basis van dergelijke experimenten vast, dat de meikever in verhouding tot zijn grootte, dezelfde kracht ontwikkelt als eenlocomotief. Plateau liet ten behoeve zijner proefnemingen, voor den meikever een wagentje met geschikt tuigje maken en bevrachte den wagen met een zeker gewicht. De meikever werd gewogen en in 't gareel gebracht, opdat door ver- gelijking van zijn eigen gewicht met dat der lading, het trekvermogen van het diertje kon worden bepaald. Op deze wijze constateerde Plateau, dat een meikever in verhouding, een en twintig maal meer trekken kan dan een paard, terwijl de bij dertig maal meer trekt Het paard trekt c. a. zijn eigen gewicht de meikever veertien maal zijn eigen gewicht. Zooals gezegd, is de honingbij nog sterker daar deze twintig maal zijn eigen gewicht trekt. Bij deze proef is rekening gehouden met 't //aanzetten" (de macht om de vracht in beweging te brengen) dus met de groote hoofdzaak. was een schilderachtige brand met wonder- bare weerspiegelingen der vlammen in het water. En villa en meer stenden in het atelier. Op een verhooging stond een park met een ongeveer een meter hooge villa, met een meertje en boomen, zeer schilderachtig opgebouwd naar het Grunewald-voorbeeld. Een miniatuur-speel- goed met perken, paden en paadjes. Met stroo en oude films werd de villa" opgevuld en daarna aangestoken. De vlammen sloegen tot aan het glazen dak van het atelier, en in minder dan geen tijd was het fraaie speelgoed verbrandZoo arbeidt de moderne regisseur. Zij laten de rampen plaats hebben in het atelier. En ieder bioscooptheater-bezoeker zal griezelen, als hij dezen miniatuur-brand op het doek ziet werpen, vergroot tot de natuurlijke proporties('pej j Het motorschip Oornelis van Antwerpen naar Goole is heden morgen op de haven te Vlissingen geloopen met gebroken anker- spil en verlies van ketting. Ainheni. Zaterdag kwam het op den Hollandschen weg tusschen de politie en een luidruchtig troepje jongelui tot eene schermutsehng. Het publiek drong op den inspecteur van politie in, waarop hij zijn revolver afschoot en daarmede A. J. v. d. P. verwondde, en diens breeder, B. v. d. P., in het voorhoofd trof, waardoor deze in- eenzakte. Hij werd terstond naar het ziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. De toestand van den eerstgenoemden broeder is tamelijk goed. Beiden waren uit Amsterdam voor hun genoegen naar Arnhem gekomen. Volgens het politierapport is de revolver van den inspecteur afgegaan buiten den w yan den inspecteur, volgens de lezing van het publiek heeft de inspecteur zun revolver afgeschoten zonder eenige waar- scbuwing. Amersfoort. Alhier is op 53jarigen leeftqd overleden Ds. Rudolph. Almelo. De ambtenaar bij het kanton- gerecht alhier, de heer Mr. P. S. Gerling, heeft zijn woonplaats verlaten zonder nader adres op te geven. Bergen op Zoom. Onder de gemeente Wouw is in een greppel gevonden het lijk van een manspersoon uit Breda, G. genaamd. Het lijk was nagenoeg onherkenbaar. Het had 11 steken iu den buik, terwijl aan het gelaat ernstige verwondingen waren aan- gebracht. Milaan. De berichten omtrent de slacht offers der aardbeving, doen voorzien, dat de verhezen veel grooter zijn, dan de eerste berichten aangaven. Er zijn vele honder- den dooden en meer dan 1000 gewonden. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. Vergadering van Donderdag 7 Mei 1914. V oorzitter de heer J. Huizinga. burge- meester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, De Jager, Moggre, R. Scheele, Lensen, De Feijter,'De Bruijne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heer Wieland. (Vervolg.) 11. Reclame hooklelijken omslag. De voorzitter deelt mede, dat is inigekomen eene reclame tegen zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag van M.. L. A. Cogniart, employe der cokes-fabriek. Hij heeft mon- deling zijne reclame in de vergadering van burgemeester en wethouders toegelicht en dezen zijn daardoor tot de overtuiging ge komen, dat de reclamant behoort te worden teruggebracht van de 27e naar de 17e klasse, waarmede hij ook genoegen neemt. Burge meester en wethouders stellen daarom voor aldus te besluiten. Dit voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmed. De brandende villa op de film. De regisseur van een Berlijusche film- fabriek heeft voor zijn film een villabrand noodig. Het betreft een deftige villa, die in Grunewald staatontploffiQg in het salon de villa brandt af tot aan den grond. En op de film zal men de villa, die velen wel bekend is, en zich spiegelt in een meer, terugzien als 'n hoopje asch, nadat zij tot den grond toe afgebrand is. Een kostbare geschiedenis De film-regisseur heeft deze moeilijkheid zeer eenvoudig weten op te lossen. De brand van de villa in het Grunewald had plaats te Weiszenzee! En in 10 minuten stortten dak en muren tezamen in. Het 12. Onlheffing van artikel 10 der bouw- verordening. Ingekomen is een adres van L. J. Lansen, te Fer Neuzen, die daarin te kennen geeft, dat hij de houten schuur, staande op het open erf van het woonhufs staande in de Donze-Visserstraat no. 24 zou wenschen af te breken en aan het huis aansluitende zou willen bouwen een stookplaats ofwaschhok; dat door het bouwen van die stookplaats evenwel niet kan voldaafi worden aan den eisch gesteld bij artikel 10 der bouwver- ordening; dat de stookplaats echter van geringer oppervlakte is, dan de af te breken schuur en er dus een grooter open erf verkregen wordt dan voorheen, waarom hij verzoekt hem ontheffing te willen verleenen van den eisch betreffende de open ruimte, omschre- ven in art. 10 der bouwverordening. Uit de toelichting blijkt, dat de oppervlakte van de woiiing en het erf van adressant 65 M2. bedraagt; de oppervlakte van het voorgebouw is 42,20 M2., die van het privaat 1 M2., die van het te bouwen waschhok 6,80 M2., samen 50 M2. Een derde daarvan of 16,66 M2. moet dus als open ruimte blij ven, terwijl er maar 15 M2. zou resten'. Er is dus een tekort aan open erf van 1,66 M2., Aangezien het nieuw te bouwen gedeelte als stookplaats moet dienen kan het geen bezwaar zijn dit zooveel kleiner te bouwen, dat aan den eisch betreffende de open ruimte geheel wordt voldaan. De voorzitter stelt nainens burgemeester en \vethouders Voor, het verzoek af te wijzen, daar adressant, door den' muur der stook plaats een weinig binnenwaarts te plaatsen, geheel aan de bepalingen der bouwverorde ning kan voldoen., Zij ach ten het niet ge- wensclit om te mild te worden met het ver leenen van dispensatie, althans niet in ge- vallen waar dit niet noodig is, daar anders afwijkdng regel zou worden. Met algemeene stemmen wordt o.vereen- komstig het voorstel van burgemeester en wethouders besloten.. t-A

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2