ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6068. Dinsdag 12 Mei 1914. 54e Jaargang. BLANCA'S ilBEIM. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN BINNENLAND. GEMENGDE BER1CHTEN. Telefoon 25. Dit Blad ymchijnt Maandag-, Woensdag- en VrUdaga7ond, aitgezonderd op Feestdagen, hU de Firma P. J. VAN DE SAHDE te Ter Neazen. FETJXLLETON. mm Per 3 maanden binnen de stad Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika J 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 lilts? op den dag der uitgave. De staatseommissie voor evenredig kies- recht zal omstreeks den 25en van deze maand voor den laatsten keer bijeenkomen ter onderteekening van het vastgestelde rapport, dat daarna aan de regeering zal worden aangeboden. Volkspetitionnement Plaatselijke Keuze. Het aantal handteekeningen voor Plaatse lijke Keuze bedraagt thans 558.339. Van eenige plaatsen, waaronder ook Utrecht, dat °plm. 20.000 handteekeningen heeft, worden de opgaven nog ingewacht. (Hbl.) Door den Commissaris der Koningin zijn aan het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij 2 medail- les een verguld zilveren en zilveren beschikbaar gesteld voor de dit jaar te Middelburg te houden provinciale land- bouwtentoonstelling. Mei 1914—30 April 1915. Raming 2145. Ingekomen waren vijf inschrij vingsbil- jetten. R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 2346 C. Klaassen te Zaanislag voor 2340 Job. Wolfert te Hoek voor 2310 J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 2300 en J. de Bree te Ter Neuzen voor 2143. Behoudens nadere goedkeuring, aan den minsten inschrijver gegund. Jl. Zaterdag werd alhier in hetHotel Centraal" door de vereeniging //Door Een- dracht Sterk" aanbesteed de levering van ongeveer 70.000 Kg. chilisalpeter. Hier- voor werd ingescbreven door de heeren P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 11,64, AdriaanssensDe Nijs te Wal- soorden voor f 11,54, W. Bedet te Ter Neuzen voor*/ 11,52, Adriaansens—Grim- minck te Walsoorden voor 11,50, firma D. J. Oggel te Axel voor 11,50, D. Scheele te Ter Neuzen voor 11,49 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 11,44. Alles per 100 Kg. Gegund aan den heer P. J. Scheele. TER NEUZEN, 11 Mei 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luid, als volgt Hoogste barometerstand 772.6 Horta. Laagste barometerstand 749.5 Haparanda. Verwachting tot den avond van 12 Mei Matige zuidwestelijke tot noordwestelijke ■wind j zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, waarscbijnlijk enkele regenbuien met geringe kans op onweer, zelfde temperatuur. Naar wij vernemen is door het muziekgezelschap ,/Harmonie te Hulst besloten deel te nemen aan het op 15 Aug. a. s. alhier te houden festival. De Staatscourant van Zaterdag bevat de akten van de naaml. vennootschappen sleepschip //Gislaine", sleepscbip ./Hubert en sleepschip ,/Elfrida" te Ter Neuzen, (bijv. no. 485, 486 en 487) en van de N. V. motorvrachtboot Auguste Antoine" te Sas van Gent. Eerstgenoemden^ zijn opgericht door de heeren F. B. G. de Meijer te Ter Neuzen en Th. Wauters te Assenede (Belgie) en hebben een kapitaal van resp. 3500, 3500 en 3000, laatst- genoemde door de heeren FB. G. de Meijer en G. A. de Meijer te Sas van Gent met een kapitaal van 8000. Ter gelegenheid van de te Amsterdam gehouden hondententoonstelling werd de tweede prijs behaald door „Cabbi van den heer H. W. R. Kramer alhier, in de afdeeling Arabische honden (sloequi's). Zaterdagmiddag werd alhier in het hotel //Centraal" aanbesteed het herstel, onderhoud enz. aan de waterkeering van den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder van 1 „Laten wij het dan bepalen op het begin van September", zei Bertha, die moest lachen om zijn hartstochtelijk aandringen. „Goe|d, dan wordt ons huwelijk bepaald op den eersten September!" Terwijl de uren voor het jonge paar in vroolijkheid zoo snel voorbijgingen, scheen het Beatrice toe, dat de tijd voortkroop als een slakf Zij had haar mama het nieuws van Bertha's verloving als iets ongehoords voor- gesteld, zonder bij haar de verwachte belang- stelling aan te treffen. Mevrouw Stuart was van nature weinig ontvankelijk voor hevige gemoedsaandoeningen, zoodat ook deze tij- ding niet vermocht haar uit haar gelijkmoe- dige slemmirig te brengen. Daarover teleurgesteld, hoopte ze bij haar broeder Charles meer weerklank te vinden. De kalmte, waarmee hij het nieuws ecliter opnam, bracht haar bijna tol yertwijfeling. Daar begreep zij niets van! Zij had twee goede oogen; wat zij bij Charles had opge- merkt, was dat dan geen liefde? Papa Stuart was de eenige, die door deze onverwachte tijding getroffen was. Hij had evenals Beatrice, tamelijk zeker op succes gerekend en nudezenederlaag! Nadatliij zijn gevoelens op lieftige wijze had lucht ge- geven, wist hij niets beters te doen, dan zich- zelven en Beatrice te troosten met kapitein Hammond, den tweede onder hun nieuwe adellijke kennissen. Beatrice volgde nauwkeurig den wijzen raad van haar papa en wijdde zich na het diner uitsluitend aan den jongen kapitein. Lady Carley wendde hoofdpijn voor en ^Ter gelegenheid van den op den 3den PiDksterdag op Groot Yalkenisse te houden Zendingsdag der Geref. kerken van Zeeland, zal o. m. als spreker optreden Ds. J. van der Wal, van Zaamslag. De eerste Zeeuwsche Bakkerij-tentoon- stelling, welke verledeu week te Middelburg gehouden werd, is een bepaald succes ge- weest. Zij werd totaal door ruim 4500 belalende personen bezocht. Zaamslag. De heer F. Stoffels alhier slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het examen van bouwkundig opzichter. Axel, 9 Mei. Op de heden alhier ge houden markt van Zeeuwsch-Belgische paarden, waren 26 stuks aangebracht. Vier prijzen ieder groot 5,werden toege- kend aan Wed. E. de Munck te Westdorpe, P. van Hoeve te Axel, wed. F. Goossens te Graauw en Joz. v. d. Wege te Axel. Axel. Bij de Zaterdag door de maat- schappij IAxel-Station" gehouden aanbe- steding van de levering van 32.000 Kg. Chilisalpeter werd ingescbreven door de heeren D. Scheele te Ter Neuzen voor 11,55. Firma Oggel te Axel voor 11,52 en AdriaanssensGrimminck te Walsoorden voor 11,49 per 100 Kg. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Kijkuit. Bij de alhier op jl. Zaterdag gehouden aanbesteding vanwege de maat- schappij //Voorwaarts" van de levering van 43.500 Kg. chilisalpeter, in balen van 100 Kg., werd ingeschreven door de heeren W. Bedet te Ter Neuzen voor 11,60, Blondeel te Aardenburg voor 11,59, firma Oggel te Axel voor 11,55 en P. J. Scheele (in origineele balen) 11,49. Gegund aan de firma Oggel te Axel. Sas van Gent. Naar wij vernemen is door Burg, en Weth. dezer gemeente het ging naar haar kamer. Graaf Victor deed haar uitgeleide. Charles had nog geen ge legenheid gehad om Bertha te naderen, nu deed hij het. Plotseling stond hij naast haar en sprak: „Het was mij heden nog niet ver- gund mijn schoone nicht te naderen. (Ber tha ging een rilling door de leden, toen zij zijn stem hoorde.) Beatrice heeft me het nieuws van je verloving medegedeeld. Het is wel overbodig je nog te verzekeren, dat ilc je van liarte gelukwensch. Zij sloeg haar oogen op en keek hem aan, maar zijn stem, zijn gelaat verried geen ge- moedsbeweging. Uit zijn blik sprak niet anders dan de hartelijkheid eens broeders. Op dat oogenblik trad graaf Norton bin nen. Charles Stuart ziende, kwam de jaloezie bij hem boven. Onwillekeurig besefte hij, dat die man sedert lang de liefde bezat, welke Bertha hem niet geven kon. Slechts met moeite verborg liij deze gedachte acliter het masker van een vriendelijk gelaat. „Kom tk te vroeg metmijne gelukwen- schen, graaf Norton?" vroeg Charles met vriendelijke openhartigheid. „Als dat zoo is, dan verontschuldigt mijn bloe*verwunt- schap met miss Darrell mijn al te grooten ijver. U is gelukkig, heer graaf. Het is zeker niet meer noodig u iets toe te wenschen, wat u reeds in ruirne mate ten deel valt!" Graaf Victor's jaloezie verdween bij deze woorden als sneeuw voor de zon. Met open oog zag hij Charles aan en schudde hem de hand. Bijna onwillekeurig wendde Bertha het gelaat af. Dat alles zoo gekomen was, dat was haar eigen vrije wil geweest, maar dat Charles haar zoo vriendelijk geluk kon wenschen, terwijl hij nauwkeurig wist, hoe het met haar hart gesteld was dat kon zij niet verdragen. Het overige van den avond wijdde Bertha bouwen van een openbare school alhier gegund aan de op een na laagste inschrij vers de heeren P. L. Buitendijk J. M. van Riet, te Goes. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der rechtbank te Middel burg is buiten vervolging gesteld met last tot zijne invrijheidstelling tegen M. L., oud 47 j., werkman te Ter Neuzen, gede- tineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal. De zaak-Wilmart. De raadskamer heeft, naar de jrNieuwe Gazet" meldt, Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak Wilmart. Zeven beklaagden: Nestor Wilmart, Rasquin, Waechter, Ithier, Ch. Demaret, Dethier en Van Hentenrijck zijn naar de rechtbank verwezen. Zij worden beschuldigd Alle zeven van namaking van obligaties en gebruik dezer valsche papieren van namaking van obligatiescoupon's en gebruik ervan van bedrog door middel der obligaties Nestor Wilmart, Rasquin en Waechter worden verder beschuldigd van namaking van aandeelen en gebruik ervan. Waechter van ten minste deelneming in de uitgifte en het gebruik der nagemaakte aandeelen. Nestor Wilmart, Rasquin en Wachter van namaking van aandeelencoupons en gebruik ervan. Nestor Wilmart en Rasquin van opmaking van valsche balansen en schriftvervalsching. De beschuldiging van bedriegelijk bank- roet is ingetrokken. Buiten vervolging zijn gesteld de heeren Henri Wilmart, Hamblenne en Vrithoff. Den lien Juni a. s. zal de zaak in behandeling genomen worden. De bevolking van Nederland is ver- leden jaar met 98000 zielen vooruitgegaan en telde in 1913 6.212.700. In de Gouvernestraat te Rotterdam is een moordaanslag gepleegd op eene 21jarige modiste, door haar vroegeren be minde, een getrouwd man. Zaterdagmiddag is by het Centraal Station te Utrecht bij aankomst van den trien uit Amsterdam een Duitsche passagiers- waggon gederailleerd. Geen ongelukken maar veel oponthoud van treinen. In den Rotterd. Raad was 11. Donder dag o. a. aan de orde het bouwen van een nieuw Oudheidkundig-Museum op het Heem- raadsplein, daar het tegenwoordige niet meer voldoet. Na veel gepraat is het voorstel aange houden en verdaagd. Een redder. Vrijdag heeft de Haagsche hoofdconducteur van de S. S., A. de Grauw, naar het Hbl. meldt, onder geheel aan haar verloofde. Haar vrijinoe- dige vriendelijklieid, die de graaf nog nooit zoo in haar had opgemerkt, vervulde hem met de hoop, dat zijn liefde eenmaal beant- woord zou worden; in zijn blikken was die hoop duidelijk te lezen. HOOFpSTUK XXIV. Den volgenden morgen was de lucht grauw en bewolkt. De zon bleef achter dichte nevelen verscholen. Bertha had zich wegens hoofdpijn aan het ontbijt laten verontschuldigen en daar stond nu graaf Norton aan het venster en keek naar het onprettige weer. W<at zou hij met den vervelenden morgen aanvangen? vroeg hij zich zelven af, toen een bediende bininentrad en hem verzocht bij zijn tante te komen. Lady Carley was alleen. Men kon zien, dat zij geschreid had.. „Tante het doet mij leed u zoo bedroefd te zien. U heeft weer geschrcird", zeide Vic tor, haar naderende. „Ivom liier eens bij me zitten, kind", ant- woorfide lady Carley. „Ja, ik lieb geschreid. Ik lieb je laten roepen om je alles te zeggen, wat op dit oogenblik, raadzaam' is. Maar voopdat ik begin, wil ik de onvriendelijke woorden terugnemen, waarmee ik jegisteren misschien gekrenkt heb". Hij greep haar hand en kuste die. Haar groote goedheid deed hem wel en wee tegelijk. „Beste tante, tusschen ons kan zelfs een onvriendelijk woord niet krenkend zijn. Als u tegen mijn keuze is, dan ben ik overtuigd, dat u daar reden voor had, want ik weet te goed, dat mijn gelu^ u na aan het hart ligt". Zij loosde een diepen zucht en ant- woordde „Zooals je reeds hebt gezegd, ben je heer en meester over je doen en laten. Tegen Zevenhuizen-Moerkapelle nabij de spoorbrug aldaar een bejaarde dame het leven gered. Een tentwagen, waarin zich drie personen bevonden, geraakte waarsehijnlijk door het schrikken van het paard iD de Ringvaart. Twee der inzittenden wisten nog tijdig uit het voertuig te springen, doch een oude dame ging met wagen en paard te water. Door het met gevaar voor eigen leven tot driemaal toe te water gaan van den hoofdconducteur De G. mocht het dezen gelukken na veel moeite en inspanning de dame behouden aan den kant te brengen. Toen was het reddingswerk nog niet afgeloopen, daar het paard ook nog gered moest worden. Fluks nam De G. een in de nabijheid liggende roeiboot en 't gelukte hem ook het paard met den kop boven water te houden tot er hulp kwam opdagen. Te Leiden viel uit een gezin, dat pas daar is komen wonen, een meisje dat bezig was in een vertrek op de tweede verdieping een en ander in orde te brengen, door een glazen luik, met het gevolg dat zij ernstig verwond en bewusteloos in de marmeren gang in het benedengedeelte terecht kwam. Zij werd per brancard naar 't Gasthuis vervoerd waar haar toestand, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk werd geacht. Haar verloofde was bij haar toen zij door het luik viel en trachtte haar nog vast te houden, wat hem niet gelukte. - Overtreding der loterijwet en verschil tusschen burgemeester en secretaris. Te Warmond had een sigarenhandelaar, tevens vergunninghouder, een soort vermomde loterij uitgeschreven, meldt het Hbl. Bij elk bij hem gekocht pakje sigaren werd een be wij s afgegeven dat recht gaf op een kans om in het bezit te komen van een rijwiel. Toen de geheele serie nummers was uitgegeven, kwamen de houders er van bij den sigarenhandelaar en door het op- schrijven en samenstellen van getallen zou worden uitgemaakt wie de gelukkige bezitter van het spiksplinternieuw rijwiel zou worden. Dat men niet met de loterijwet in strijd kwam, bewees wel de aanwezigheid van den gemeente-secretaris die dit dan ook moet hebben verklaard. De burgemeester, die in Leiden woont en van deze samenkomst de lucht had .gekregen, dacht er echter anders over en kwam met den gemeenteveldwachter het gezelschap verrassen en den man die de zaak op het getouw gezet had verbaliseeren. Men is in het dorp zeer benieuwd wie het by het rechte eind heeft gehad de burge meester of zijn eerste ambtenaar. Men hoopt de laatste. De kantonrechter zal het moeten uitmaken. Gewetensgeld Ten kantore van den ontvanger der re- gistratie te Purmerend, is van een onbekende cntvangen 185,50 wegens te min betaald successierecht. Onder zand bedolven Te Hasselt geraakte de 40jarige zand- arbeider H. Blikman, onder neerstortend zand bedolven. De zandbaas, die het ongeval had gezien en een 12tal arbeiders, slaagden er geluk kig spoedig in hem nog levend van onder het zand te voorschijn te halen. Doordat Blikman door de zandmassa tegen een ledigen wagen werd gedrukt, kreeg hij zware kneuzingen aan 't hoofd en een zijner armen. (Zw. Ct.) Eenige dagen geleden hebben de burgemeester van Amsterdam, prof. Mr. J. A. van Hamel en de hoofd-commissaris van politie een dreigbrief ontvangen van iemand, die 150 eischte, te deponeeren op een aangegeven plaatswanneer niet aan dien eisch werd voldaan, zou hij met vuurwapenen optreden. De geadresseerden hebben dat eerste ge- schrijf onopgemerkt aan zich laten voor- bijgaan, tot de dreigbriefschrijver andermaal genoemde personen lastig viel. Gisteren is hij gearresteerd. 't Is zekere H. D., een oude bekende der justitie, die ook eenige jaren te Veenhuizen doorbracht en door prof. Mr. J. A. van Hamel aan een betrekking geholpen was. Eenige dagen geleden heeft hij ook in Den Haag geopereerd. Hij schreef een dreigbrief aan den Minister van Justitie, werd door de Haagsche politie aangehouden en weer op vrije voeten gesteld. Hij is eevgisteren voor den officier van justitie te Amsterdam geleid. (Tel.) Vegetarische kaas Het vee wordt langzamerhand absoluut overbodig. We eten al plantaardig vleesch, plantaardige eieren, plantaardige boter kort geleden zijn we gelukkig gemaakt met plantaardige malk, en nu krijgen we ook al plantaardige kaas, schrijft de H. Crt. Evenals de vegetarische melk wordt de vegetarische kaas uit soyaboonen bereid. De boonen worden gekookt, tot zij week zijn, vervolgens in rijststroo vevpakt en onder afsluiting van lucht gedurende twee dagen by een temperatuur van 48 gr. C. spontaan vergist. Het aldus verkregen produkt wordt smakelijk gemaakt door zout, peper, of mosterd en komt onder den naam //natto" in den handel. Men meldtuitBarneveldaandeN.R.Ct.: Op een gedeelte van de aan water zoo arme Hooge Veluwe zijn deze week proeven genomen met de in het buitenland reeds zoo bekende wichelroede. Voor dit onderzoek dat door een dame verricht werd, waren aangewezen de eigendommen van het staats- bosehbeheer, gelegen nabij het dorpje Gar- deren. Behalve de burgemeester dezer ge meente, waren hierbij tegen woordig het bestuur der Nederlandsche Heidemaatschap- pij, de ambtenaren van het staatsboschbeheer verscheidene ingenieurs en andere belang- stellenden. miss Darrell heb ik persoonlijk niets in te brengen. Zij is schoon, goed opgevoed en van edelen inborst. Haar armoede en onadellijke afkomst zijn slechts bijzaak. De reden, waar- om ik tegen je plan opkwam, zou dezelfde geweest zijn, al ware zij een koningsdochter. Ik lioopte, dat je ongetdouwd zou blijven!" „Maar „Ik weet het, dat strijd tegen de natuur. Ik raadde reeds lang de gevoelens van je hart, maar ik wilde er blind voor zijn nuttelofos! Het is gebeurd en het uur is aangebroken, dat je alles weten moet. Weet je nog wat ik gisteren zei? Ik zei, je hebt geen recht op den titel dien je voert. In zekeren zin had ik gelijk. Je papa Zij bleef steken; haar oogen werden verduislcrd. „Mijn papa", fluisterde Victor. „Je papa Weer bleef zij steken. Een poos van stilte volgde, doch eindelijk overmeesterde zij haar gevoel en stamelde: „Je papa Victor je papa leeft!" De graaf stond als van den donder getrof fen. Toen brak hij in snikken uit. „Tante, wat moet dat beduiden? Zoolang mij heugt, heb ik gedacht, dat papa dood was. Leeft hij nu toch? O, waarom heeft men mij zoo misleid? Met opzettelijke kalmte antwoordde zij: „Blijf bedaard mijn kind, je zult alles ver nemen. De misleiding, die hier plaats had, geschiedde op uitdrukkelijk verlangen van je papa! Hij leeft, maar is waanzinnig". De graaf staarde zijn tante strak aan. „Hij leeft, maar is krankzinnig", herhaalde zij. „Hij Iierstelde zich nooit van den slajg, die hem getroffen had. Na een zware ziekte keerden de krachten van zijn lichaam terug, maar zijn verstand bleef verduisterd. Wij brachten hem in een andere omgeving en raadpleegden de beroemdste geneesheeren, maar te vergeefs. Hij was en bleef in zijn verstand gekrenkt en de dokters verklaarden hem ongeneeslijk. Met zijn sterk gestel kon hij echter nog jaren leven. Ten gunsle van jou deed hij afstand van rang en titel. Daar hij zichzelf voor dood laat doorgaan, kon'jij gerust rang en titel voeren. Zoo werd je voor heel de wereld graaf Victor Norton, heer van Northminster, maar volgens dewet komt je dit nog niet toe!" f Zij zweeg even, doch vervolgde toen: „In den laatsten tijd had hij soms heldere oogenblikken. Dan spra,k hij over je en her haalde zijn wensch, dat de waarlieid voorje zou verborgen worden. Je weet wel, dat ik gisteren bqzoek kreeg van een vreemde dame. Kan je uit je eerste kinderjaren je een mooi jong meisje herinneren, dat 's avonds aan je bed waakte?" Hij knikte „ja!" „Weet je nog hoe ze er uitzag!" „Zij had donker haar en donkere oogen, en haar gelaat was vriendelijk, meer weet ik niet." Lady Carley zag haar neef scherp aan. „Kan je niet gissen, wie zij was?" „Neen, volstrekt niet! Wie was zij?" „De dame, die je gisteren gezien hebt „Maar wie was die dame?" Eerst na een lange stilte volgde het anjwoord „Blanca Norton!" Bliksemsnel sprong graaf Norton op. „Het meisje, dat mijn arme mama gehaat en vervolgjd heeft en aan haar vennoording heeft deelgenomen? Het meisje, dat met uvv hulp uit de gevangenis ontsnapt is?" (Wordt vervolgd.) TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1