ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6067. Zaterdag 9 Mei 1914. 54e Jaargang. Aankondiging. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoosi 25. Bit Blad verschijnt iaandag^, Woensdag- en Yrijdagavontl, uitgszonlerd sp Feestdagen, bij de Firma P. J. YAH BE 8ANBE te Ter Neuzen. lETElIE&STiHS BLA.D. wegen en voetpaden met de kunstwerken. BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Per 3 maanden binnen de stad 1.Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika /1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee ma al berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 liur op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente HOEK brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat te beginnen op 12 Mei 1914, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Hoek, 17 April 1914. Burgemeester en Wehouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Bij Kon. besluit is, naar de M. Ct. meldt, alsnog goedkeuring verleend aan de door de Raden der gemeenten Bruinisse, Arnemuiden en Wolphaartsdijk vastgestelde regelingen berefiende het verhaal van de inkoopsommen en pensioenbijdragen op ge meente- ambtenaren in verband met de in- voering van de Pensioenwetten voor de gemeente-ambtenareu. Overwogen is hierbij dat Gedep. Staten hunne goedkeuring wel kunnen weigeren aan verordeningen als hier bedoeld ook indien het daarbij vastgestelde verhaal op de ambtenaren geheel binnen de grenzen der wet valt, doch dat zij daartoe bij een met redenen omkleed besluit moeten doen blijken waarom in het geval zooals het zich hier voordoet tegen de door den Raad vast gestelde regeling bezwaar bestaat en zij niet kunnen volstaan met een beroep op de al gemeene regeling door hen zelven voor hunne provincie vastgesteld, en dat nu voor dit geval niet is gebleken dat op een anderen dan den in het bestreden besluit aange- voerden grond de goedkeuring aan de ver- ordening zou moeten worden onthouden. Het niet vlaggen te Zaandam. Het lid der Tweede Earner, de heer Brummelkamp heeft, volgens de Tel., tot den Minister van Binnenlandsche Zaken een drietal vragen gericht in verband met het feit, dat te Zaandam op den verjaardag van prinses Juliana van de gemeentege- bouwen niet is gevlagd en tevens naar aanleiding van het door Burg, en Weth. dier gemeente aangekondigde voornemen, om het volgend jaar op 1 Mei aan de onder- wijzers der openbare scholen vrijaf te geven. TER NEUZEN, 8 Mei 1914. Op de lijst van de 155 hoogst aan- geslagenen in de Rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen voor de volgende inwoners van Zeeuwsch-Ylaanderen P. Adema Zijlstra te IJzendijke, P. de Bruijne Izn. te Cadzand, K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse, J. H. van Cruijningen te Oostburg, Jac. Dieleman Petrusz. te Zaamslag, P. Dieleman Wz. te Axel, A. D. Dumoieyn te Hontenisse, E. B. Dumoleyn te Hontenisse, J. Erasmus te Cadzand, L. de Feijter te Axel, J. Th. Hendrikse te IJzendijke, J. F. Hennequin te Sluis, F. van Hoeve te Axel, F. C. 0. M. Hombach te Hulst, J. J. Huijssen te Zaamslag, F. Kaan te Hoek, C. J. de Kerf te St. Jansteen, A. Koster te Axel, A. de Kraker te Zaamslag, A. C. Lensen te Ter Neuzen, A. Luteijn te Zuidzande, H. L. J. Maertens te Hulst, P. Malotaux te Sas van Gent, L. J. van der Moer te Ter Neuzen, I. Risseeuw Izn. te Oostburg, J. Risseeuw Izn. te IJzendijke, J. Risseeuw I.Azn. te Zuidzande, J. Risseeuw Izn. te Cadzand, J. A. van Rompu te Ter Neuzen, J. A. J. B. M. G. Seydlitz te Hulst, P. A. van de Velde te Ter Neuzen, G. Vogelvanger te Hulst, F. J. L. M. van Waesberghe te Hulst, L. F. M. van Waesberghe te Hulst, F. J. Wauters te Sas van Gent, H. H. M. Wanters te Hulst, P. Wauters te Sas van Gent en G. Wieland te Ter Neuzen. Het laagste gezamenlijke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lijst heeft geleid, is 434,31. Hulst. Bij de aanbesteding van chili- salpeter door de aankoop-commissie van den R.-K. boerenbond Z.-Yl. O.-D. was ingescbreven voor levering Walsoorden P. J. v. Aardenne, Dordrecht, 11,68; W. Bedet, Ter Neuzen, 11,62; G. H. Blondeel, Aardenburg, 11,61D. Scheele, Ter Neuzen, 11,59; D. J. Oggel, Axel, 11,58 A. AdriaanssensGrimminck, WaHoorden, 11,54; A. AdriaansensDe Nijs, Walsoorden, 11,54. Yoor levering Hulst D. Scheele, 11,64 W. Bedet, 11,62 D. J. Oggel, 11,61 G. H. Blondeel, 11,59; A. Adriaanssens— De Nijs 11,54. Gegund aan laagsten inschrijver. Boschkapelle. Door Dr. Cammaert van Groenendpk is voor leden van onze Maria- vereeniging en voor andere belangstellenden eene zeer leerrijke voordraebt gehouden in bet catechismuslokaal over zuigeliugen- voeding en kinderverzorging. Ruim een uur lang wist spreker zijne toehoorsters te boeien en wij twijfelen er dan ook geen oogenblik aan, of de talrijke practische wenken en het aanwijzen van vele verkeerdheden zullen en de moeders en haar kroost ten goede komen. Zooals in deze gemeente gewoonlijk bet geval is, was er ook bij deze voordracht eene zeer drukke opkomst, circa 150 vrou wen en oudere meisjes waren aanwezig. Onder applaus bracht de presidente der Maria-vereeniging een woord van welver- dienden dank aan den geachten spreker. Boschkapelle. Aan een werkman alhier, van wien bekend is, dat hij met alle land- bouwwerkzaamheden uitstekend op dehoogte is, werd deze week aangeboden om gedurende eenige maanden met landbouwmachines op Overflakkee te gaan werken tegen een weekloon van niet minder dan 18 en daarenboven nog vrije kosc en iDWoning. Hengstdijk. Toen Woensdag bier twee slagers per fiets een zeer smalien vonder moesten passeeren, meende de oudste goed te doen te voet te gaan er over te rijden leek hem tocb wat te gevaarlijk. De jongste zou eens toouen, wat hij kon en steeg dus uiet af. Waarom ook leder kent itnmers de enorme fietsprestaties van slagers en vooral van slagersjongens. Onze maat kwam ecbter bedrogen uit bij reed den vonder af en tuimelde in het water bij fiets en vleeschkorf. Onder groote vroolijkheid van zijn makker kroop hij op het droge, haald zijn velo op den kant, visehte de verdronken stukken vleesch op, en reed toen gemoedelijk weer met een nat pak verder. Bij de Polanenstraat te Amsterdam is een 6-jarig knaapje onder een zandtrein ge- raakt, met het gevolg, dat een zijner beenen werd verbrijzeld en van beide handjes enkele vingers werden afgereden. In ernstigen toestand werd bet kind in het Binnengast- buis opgenomen. Schatgravers te Zuid-Beierland Men schrijft uit Zuid-Beierland aan het Nbl. H. W.': Ook wij bebben onze schatgravers ge- had. 't Is ze echter al niet beter vergaan dan bun medegenooten, die in korten tijd dachten rijk te worden. Al voor vijftig jaar wist Jaap er van te vertellen, dat bij met baggeren op een voorwerp was gestooten, dat zijn nieuws- gierigheid bad gaande gemaakt. Jaap is nu niet meer, doch daarna Leen en dan weer Piet, zij ook hadden met baggeren betzelfde bevondeneen ijzerhard voor werp was het, over groote lengte. Hun moeite was alies tevergeefs, zij konden geen beweging er in krijgen, nog minder 't uit het water halen. Geruchten van een schat doen de ronde. Misschien een ijzeren kist, zoo ja, dan zit er ongetwijfeld een schat in. Nu zijn we weer een geslacht verder en weer wordt daar gebaggerd. De ouden van dagen wijzen de plaats, waar het geheim- zinnige voorwerp zich moet bevinden. Ja, ook zij voelen bet. Hier ligt bet. Dever- leiding wordt te sterk. Forsche bagger- lieden besluiten 't Moet er uitVoor zoo'n krachtsontwikkeling moet bet voorwerp zwichten. Er komt beweging in eindelijk boven water. Nieuwsgierige blikken, doch tevens teleurstellicg. Geen schat, een zerken paal ter lengte van 2 meter en 40 c.M. in bet vierkant wordt uit het water ge- baald. Waarschijnlijk 'n grenspaaldear- chieven van den polder //De Eendracht" zouden dit misschien kunnen verklaren. Aan bet boveneinde is bij afgerond, terwijl het volgende er op te lezen staat Aan de eene zijdeOost. Dit is het gescheit tusschen Den Hitsaert en de Den Corendijck. Aan de andere zijde West. Dit is bet gescheit tusschen den Coren dijck en de Den Hitsaert. De paal is heel gaaf en de letterkeurig uifgehouwen. Een slimrne hond. Men schrijft uit Beek bij Didam aan //De Geld.": Vrijdag ging een nog jong paard van den landbouwer K. alhier op den grintweg nabij den tol op hoi. Door een plotselingen draai werd K. van de kar geworpen. Het paard holde door in de richting van Beek. De veldwachter Clerij, daar toevallig ter plaatse, trachtte, om verdere ongelukken te voorkomen, het dier per rijwiel in te halen, doch zonder res.ultaat. Hij hitste nu zijn hond er op afhet trouwe dier begreep zijn meester dadelijk, rende voor bet paard en beet bet dier in zijn snuit, waardoor het op zij sprong en in een stuk bouwland tot stilstaan werd gebracht. De bond bleef steeds voor het paard springen en blaffen, terwijl bij zicb anders nooit om paarden bekommert. Een eigenbouwer uit Scboteu, die van door hem aangenomen werken een termijn bad ontvangen, doch weten kon, dat hij zijn scbuldeischers niet kon voldoen zijn fail- lissement was reeds aangevraagd en werd later uitgespreken gaf er de voorkeur aan met een goede 4000 op reis te gaan naar Canada. Hij nam zijn tocht over Engeland. De schuldeisehers, die daarvan de lucbt kregen, gaven hun zaak in handen van advocaten en hoewcj de man al vertrokken was, ook uit Engeland op reis was naar de nieuwe wereld, wisten dezen hem nog voor landing aldaar door den consul aan boord te doen arresteeren om hem dadelijk de terugreis te doen aanvaarden. Bij aankomst in Nederland wordt hij aan de justitie alhier overgegeven. Het geld is op een kleinigheid na op hem in beslag genomen. (O. H. Crt.) Oplichterstmc. Het geviel, dat Zaterdagmiddag een als tuinman uitziend persoon, met hark en schoffel gewapend, langs een der Haagsche straten wandelde en voor een raam een cactus zag, die zijn oog bekoorde. Even later schelde hij aan. Toen hem was opengedaan, bleek het doel van zijn scbellen de gezondheid van den cactus te zijn, welke hij boosaardig bedreigd acbtte. //U hebt daar een mooie cactus", zei onze tuinman, met bewonderend-neerge- trokken onderlip, boofd-wiegelend in be- langloos welbehagen om de schoone plant, ffdie is wel 7,50 waard, maar't is jammer, dat de aarde verzuurd is." Gelukkig had hij 't echter in het voor- hijgaan gezien en uoodig moest daar wat aan gedaan worden. En niet minder ge lukkig was 't, dat bij juist een paar zakjes poeder bij zich had, waarvan bij in een ommezien een vloeistof zou maken, die de aarde in den pot weer in orde brengen zou. En zoo ging onze tuinman aan bet werk. In een oogenblik bad hij in een emmertje water een zakje poeder opgelost, waarna de vriendelijke huisvrouw hem een kopje thee presenteerde't was ook zoo'n aardige, behulpzame man Toen de behulpzame man zijn kopje uit bad, liet hij zich voor zijn //poeder" een halven gulden betalen en vertrok toen onder belofte om in bet najaar nog eens te komen kijken //hoe de plant zicb gehouden had". Intusschen was de vrouw des buizes wel een beetje teruggekomen van haar oordeel zoo heel belaugeloos was de tuiman niet geweest. Toen haar man later thuiskwam, vertelde deze haar, dat de cactus juist een schralen grond noodig heeft en dat bet poedertje niets helpen zou. En daar bad ze nog wel twee kwartjes eneen kopje thee voor over gehad. De belangstellende tuinman moet dien middag nog meer menscben hebben beet- genomen met zijn poedertjes, die hij //gelukkig toevallig" bij zicb had. (Ned.) Een dienstbode, die 40 jaar dezelfde familie heeft gediend. Schrijf dat maar aan den balk! De kranten staan vol van jeremiades over de dienstbode van het jaar 1914. In onze rubriek Binnenland werd Dinsdag npg verteld van een dienstbode, die aan mevrouw vroeg eens te mogen weten, wie er aan het diner zouden aanzitten, dat me vrouw dacht te geven. Men hoort allerwegen verhalen van dienst- meisjes die brutaal zijn; die snoepen; edn vrijen dag en' 2 vrije avonden eischen in de week; die een fiets meebrengen; diehetver- tikken om Argentijnsch vleesch te eten; die na zeven uur 's avonds ad libitum laten bel- len, omdat er na zeven, „niet meer gewerkt wordt", die vooraf informeeren wat er aan het ontbijt wordt gegeven en zich introdu- ceeren met de boodschap dat ze op dansles gaan en wel eens van de piano gebruik zou den willen maken met het oog op hun stu dies; die het driedubbele loon vragen van vroeger; thuis komen met een blouse die mevroijW precies zoo draagt; en als ze drie maanden in 'nnieuwen dienst zijn, verder voor de eer bedanken, omdat ja, omdat noem maar een heele reeks van gevallen. (Er zijn families die in een jaar tijds zes exemplaren zien komen en gaan en waarvan de vrouw des huizes de handen reikhalzend uitstrekt naar een cooperatieve woning, waar je dan pooperatief uitrust van de ellende, die het dienstboden-vraagstuk over je huis bracht, toen je nog ouderwetsch meende, dat het met 'n meid wel reeen zou. En ziet: als 'n oase in de woestijn, als een zfoete melodij te midden van gekris en ge- kras, de mededeeling: Een dienstbode die 40 jaar aan den stuk dezelfde familie gediend heeft! Men denkt onwillekeurig aan het vriende- lijk huis van z'li grootouders, waar zoo'n stille getrouwe onhoorbaar en onmerkbaar rondging, die weldeed, een vraag voorkwam, die misschien van „eischen" nimmer gehoord had en aan „plichten" nooit behoefde te worden herinnerd. En zich zelf zoodoende een huis van liefde schiep. 1 Mei is Klaasje Schuurman, 40 jaar lang dienstbode geweest bij de familie S. J. de Beer, in de Keistraat te Utrecht., Veertig jaar lang trouw en hartelijkheijd bewezen. Veertig jaar lang daarvoor erkente- lijkheid en groote genegenheid verworven. Liefde gegeven en liefde ontvangen. In rijke mate beide. Huisgenoote geworddn, deel van den kring, waarin huiselijk lief en huiselijk leed genoten en geleden wordt Saamgegroeid met de familie, gemeenscliap- pelijke weemoed en dezelfde vreugd: Uw huis is mijn liuis! Het is met stille voldoening dat wij deze regelen sclirijven. Een bericht, dat de vermelding waard is. Veertig jaar blijmoedig gediend te hebben, tenzelfden liuize, dat is elkaar wederzijds tot een zegen geweest te zijn! („U. D") In het Hbl. schrijft G. v. L. De detective en de katten. Dezer dagen ging het vreemd toe in de Invalidenstrasse te Berlijn, een dicht bevolkte buurt, waar de kleine burgerstand woont. Mannen, vrouwen en kinderen, met zak- ken, manden en alle mogelijlce bergings- ingredienten gewapend, drongen, scheldend en tierend, voor de deur van een huis, waar van de bewoners uit het raam hingen, lachend of kwaad kijkend, al naar het hu- meur van deze bewoners. En uit alle gevangenissen, die deze drin- gende menigle bij zich droeg, klonk een jammerlijk gemiauw en vinnig geblaas. Raters en katten werden aangedragen, zwarte en witte, groote en kleine. Den geheelen dag was er al een krachtige liausse gecon- stateerd op de Berlijnsche kattenmarkt en de prijzen waren tot duizelingwekkende hoogte gestegen. De reden van deze hausse moest gezocht worden in een advertentie, volgens welke een detective iri de Invalidenstrasse katten kocht, hoe meer lioe liever, tegen vijf mark bet stuk. Reflactanten moesten de dieren meebrengen. Natuurlijk had de man aan deze adver tentie part noch deel. Een onbekende, waar schijnlijk een niet zeer vriendscllappelijk ge- stemde concurrent, had hem deze poets ge- bakken. Om vijf uur 's morgens werd er voor de eerste maal gescheld. Een klein meisje toon- de een vuile, groote, spartelende kat. Het detective-echtpaar begreep niets van deze demonstratie. Het kind snapte maar niet, dat men niets met dit dier te maken wilde bebben. En van dit oogenblik af beide het den geheelen dag aan de huisdeur en de telefoon. Sceptische menschen vroegen eerst om inlichtingendoch scharen optimisten brachten de strjibbelende dieren dadelijk mee. De detective verloor zijn goed humeur niet. Hij hielid een statistiek bij. 's Middags om vijf uur waren hem 1254 katten te koop aan geboden. Van vijf tot zes het eigenlijke koopuur in de advertentie vermeld liep het storm. De dikke politieagent was nljdig als een spin. De portier was nog woester, want vele katten-bezitters hadden hun dieren de vrijheid gegeven en het huis wemelde van blazende, miauwende creaturen, die overal hun dporen achterlieten. Bijna kwam het tot een catastrophe. Een mail duwde een handwagen, en op dezen wagen waren drie kooien, van het model, waarin gewoonlijk duiven en kippen naar de markt vervoerd worden. Nu waren de drie kisten vol katten. Ongeveer dertig stuks. Toen de detective uit zijn raam dezen en- gros-handelaar zag, gaf hij het op, zijn sta tistiek bij te houden. Hij had er al 1738 ge- noteerd. De menschen, die scheldend en tierend zich op straat vendrongen, begonnen te lachen, toen zij dezen grossier met de handkar zagen. En weg was hun woede. Alleen de groot- handelaar werd wit van ergernis, razende zoo hard hij kon. Toen vond de dikke agent het welletjes. Met een doorborenden blik bracht hij den razenden handkar-maii tot zwijgen. De menigte ging uiteen. Het werd weer kalm in de Invalidenstrasse. Voor het ongelukshuis zat een eenzaani katje, dat met zijn natgelikt pootje achter het oor streek. Vleermuis-bescherniing. In het „Tijdschrift over Plantenziekten" wordt door T. A. C. Schoevers een pleidooi gehouden voor bescherming van vleermuizen. Hij wijst behalve op de totale valsche be- schuldiging van voorkeur voor dameskapsels en spek in de schoorsteenen op de bui- tengewoon gewichtige rol die de vleermuizen vervullen bij de insekten-verdelging, daar zij speciaal op de nachtvlinders en kevers azen, die anders geheel ongestoord zouden blijven daar er 's nachts geen vogels rond- vliegen om hen te vangen; de zeldzame gfci- tenmelker uitgezonderd. De hoeveelheid in- sekten, door de vleermuizen opgegeten is enorm. Door het steeds geringer worden van het aantal holle boomen worden z(j echter van van hun nacht- en winterkwartieren beroofd. Velen komen daardoor ,s winters om. Er zijn sprekende voorbeelden van toeneming van sommige insektenplagen, wanneer er in de buurt holle boomen werden geveld in wier holten veel vleermuizen nestelden. De schrijver raadt daarom aan, den vleer muizen kunstmatige schuilplaatsen te bie- den, in den vorm van opgehangen, platte, van onder open kisten, aan de binnenzijde be- spijkerd met ruwe houten lijsten, waaraan de bewoners zich kunnen vasthaken. Dat de vleermuizen ook onze zomerkwel- geesten, de steekmuggen en vliegen, weg- vangen, zal misschien velen het pleidooi te sympathieker doen ontvangen. In Texas (V. S.) heeft men zelfs bij poelen- en moe- rassen vleertnuizenscliuren doen bouwen, met 't gevolg dat de gezondheidstoestand in de buurt merkbaar verbeterde. Chineesche zeeroovers. Een Reutertelegram heeft reeds met een enkel woord melding gemaakt van het geval van zeeroof in de Chineesche wateren, waarbij vermoedelijk tal van menschenle- vens verloren zijn gegaan. Het Britsche stoomschip „Taion" is volgens het Hbl., ter hoogte van Kiau, ten noorden van Macao, door zeeroovers overvallen. De bandieten staken het schip in brand. Een deel van de bemanning en de passagiers is gered, maar 180 menschen worden vermist. Uit nadere bijzonderheden, die uit Sjang- hai worden gemeld, blijkt dat de zeeroovers zich als passagiers aan boord van de „Taion" hadden ingescheept. Eenige uren nadat het schip Hongkong had verlaten, deden ze den aanval. De bemanning werd overrompeld en onschadelijk gemaakt, de officieren van de brug verdreven, de machines stop gezet en het sluurtoestel vernield. Daarop werd het schip in brand gestoken, maar gelukkig konden naderende en passeerende schepen een deel van de opvarenden redden. Bij het gevecht met de zeeroovers werden verschil- lende officieren verwond. Torpedobooten zijn uitgeponden om naar de vermisten te zoeken. Europeesche passagiers bevonden zich niet aan boord van de „Taion". Onduidelijk is in dit relaas, wat er van de zeeroovers zelf geworden is, en wat eigen- lijk liunne bectoelingen waren. Als zij het schip in brand staken, verkeerden ze toch immers ook zelf in gevaar. Deze eerste be- richten verdienen dus zeker nog wel aan- vulling. Vast staat alleen, dat door het op- treden der zeeroovers een ernstige ramp plaats had. Het New-Yorksche polilie-sehandaal. Naast het conflict met Mexio en de sta- kingsonlusten in Colorado, trekt thans naar de Tel. meldt, opnieuw de affaire van den politie-luitenant Becker, die in verband met den nioord op den speelliuishouder Rosen thal, ter dood veroordeeld is, te New-York aller aandacht. Het Hooggerechtshof heeft, zooals bekend, een herziening van het proces-Becker bevolen en binnenkort zou dan ook het proces weder in behandeling worden genomen. De campagne, die de vrienden van Becker, in het bijzonder uit dekringen der New-Yorksche politie, ten gunste van den beklaagde op touw hebben gezet, heeft het openbaar ministerie thans echter ge- noopt een „beroep op de puhlieke opinie" te doen. Volgens mededeelingen van het openbaar ministerie aan de pers, hebben betaalde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1