r Laatste Berichten. Men ziet de Iampjes van het //controle- sein" en eveneens van de yO" en de „P" van ,/Stop" gloeien door het vogelnest heen. De tramdirectie, die geen hinder heeft van die nest, laat het tot nu toe stil zitten. De ,/N. Gron. Ct." schrijft: in den gelukkigen kring van de faruilie De Boer in de GriflVstraat te Groningen, is Zondag feest gevierd. Het vroolijkeheldere voorjaars- zonnetje daarbuiten, het blijde, rustige daar- binnen, stemde zoo goed. Mej. De Boer was thuis gekomen uit het R.-K. Zieken- huis, waar zij, tengevolge van het spoor- wegongeluk te Beilen, zooveel lijden held- haftig heeft gedragen. Daar in den familiekring waren ze Zondag alien gelukkig en dankbaar. Een schat van bloemen omgaf de herstellende, wellicht spoedig een ge- lukkige braid. JuSrouw De Boer heeft het onderwijs reeds vaarwel gezegd. Haar ge- zondheidstoestand iszeergoed. Vermoedelijk zal zij deze week op het kantoor van haar vader reeds enkele zeerlichte werkzaamheden mogen doen, en dan is afwachten de boodschap, tot Dr. Van den Berg weer thuis komt. Hera geldt vooral een woord van oprechten eerbied voor alles wat hi^ heeft gedaan voor de zoo wonderlyke ge- nezing van zijn patiente. Men geloofde niet, dat zij weer in het ziekenhuis zal behoeven terug te keeren. Van ar.dere zy de hooren wij, dat mej. De Boer wellicht nog naar Keulen zal nioeten in verband met het kunstbeen. Oprecht hartelijk is mej. De Boer Zaterdag en Zondag door velen gehuldigd. Een bloemenschat wachtte haar by haar thuis- komst. In enkele bladen kwam een bericht voor, dat onder die bloemstukken er ook een was van de Staatsspoor. Dat bleek helaas een onjuist bericht te zijn. Daarom trof ons te meer aangenaam te vernemen, dat het grijze staatshoofd in Den Haag, de Minister-president Cort van der Linden, die aan het droevig ongeluk in den jongsten ellendigen Kerstnacht nabij Hooghalen zulke vreeselijke herinneringen heeft, de patiente een allervriendelijkste bloemenhulde zond. Toen j 1. Vrijdagavond de leden der Vereeniging ,,Krachtsport" te Gouda hunne oefeningen hielden, had de, volgens het Hbl., 21-jarige v. d. B. het ongeluk bij een wors- teleefening uit te glippen, waardoor zijn hoofd zoodanig werd doorgebogen, dat zijn halswervel brak. Naar het ziekenhuis over- gebracht, is hij daar overleden. Een politiehond aan het werk, Dezer dagen is op de IJkade en in de Rietlanden, waar herhaaldelijk uit spoorwagens koperen kranen van de verwarmingsleiding vermist werden, met succes een politiehond aange- wend, De ,/Politie-bode" vertelt daarover het volgende Het toeval wil dat een wagenplakker in dienst der S. S. een persoon tusschen eenige wagens, staande op de IJkade, bezig ziet, •de moeren van een kraan af te draaien. De persoon zich ontdekt ziende, neemt de vlucht. Bij onderzoek zijn al twee moeren afgedraaid en bewuste persoon wordt later door een agent van politie gearresteerd, aangezien die moeren zoo maar niet met de hand zijn af te draaien en bij hem geen voorwerp ,door dieu wagenplakker was gezien noch in de nabijheid van dien wagen of op hem was bevonden, stelde een agent den aan zijn leiding toevertronwden politie hond aan het werk, door hem aan de pet van den verdachte, op die plaats lucht te geven. Al dadelijk begon de hond in de voetafdrukken tusschen die wagens in het zand te krabben, sprong tegen den wand op, SDuffelde aan de bewuste kraan en begon te blalfen, ten teeken dat daar dezefde lucht was als aan de pet, die hem was voorgehouden. Even daarna sprong hij in den openstaanden wagen en haalde daar een zakje met brood uit, zocht toen om den wagen in breeden kring het terrein af en bracht den agent, achtereenvolgens van achter een hoop grind vandaan, twee schroefsleutels, die beiden op de moeren van die kraan passen. Verdachte erkende bij vertooning, dat het zakje met inhoud aan hem toebehoorde. Vier honden voor de rechtbank. Zaterdag zijn volgens de Tel. voor het gerechtshof te Frankfurt a/Main vier honden als getuigen verschenen. Tegen een concierge was een vervolging ingesteld, omdat zijn hond een werkman aangevallen en gevaarlijk gebeten had. De aangevallene had een aantal getuigen mede- bracht, die alien kwamen bevestigen, dat de hond van den concierge de dader was. De concierge was voor de rechtbank verschenen, niet alleen vergezeld van zijn hond, maar van nog vier andere honden, die als vier druppels water op elkaar geleken. De concierge noodigde de getuigen uit, onder deze vier honden, dengene aan te wijzen, die hem persoonlijk toebehoorde en die, volgens hen, de delinquent was. De eischer en de getuigen aarzelden geen oogeoblik en wezen met roerende eensgezindheid een der viervoeters als den dader aan. De concierge bedankte hen op ironischen toon voor bun welwiilendheid en gaf den rechter te kennen, dat zijn hond zich niet order de vijf viervoetige getuigen bevond. Het dier, waarvan hij de eigenaar was, wachtte inderdaad bij de deur van het gebouw op zijn baas. Men liet het dier biunenkomen, dat door kwispelstaarten en andere teekenen van vreugde duidelijk te kennen gaf, dat hij zijn meester teruggevonden had. Onnoodig te zeggen, dat de beschuldigde werd vrijgesproken en met een glimlach op de lippen het gerechtshof verliet. Zondag is op Elba het feit herdacht, dat Napoleon een eeuw geleden als gevan gene op het eiland voet aan wal zette. Een tentoonstelling van gedenkstukken, betrekking hebbende op Napoleon, is's mid- dags geopend en voor generaal Dalesne, die gouverneur van Elba was in het tijdperk der honderd dagen, is een gedenksteen ont- huld. De wapensmokkelarij. De correspondent van het Berl. Tagebl. te Kiel seint, dat voor het eiland Fehmarn in de laatste dagen een stoomboot was op- gemerkt, die daar blijkbaar zonder bijzondere reden lag geankerd. Daar het vermoeden opkwam, dat men hier met een geval van spionnage te doen kon hebben, werden de marine-autoriteiten te Kiel gewaarschuwd, Deze zonden onmiddellijk twee torpedobooten. De officieren begaven zich aan boord van het schip. Het bleek toen, dat de stoom boot aan de achtersteven een Nederlandschen, aan den boeg een Russischen naam droeg. Beide waren met verf overstreken. De kapitein verklaarde geen papieren te be- zitten. De officieren doorzochten daarop het schip en zij stelden vast, dat het de Noordsche stoomboot ffHanni" was, die onlangs met wapens en munitie naar Ulster vertrok. Het schip was om Skagen in de Oostzee terug- gekeerd. Daar er geen quaestie van spionnage was, hadden de marine-autoriteiten geen reden tot optreden. Zwemmende suffragettes. Zondag hebben, volgens de Tel., Londensche suffra- grettes weer eens op origineele wijze de aandacht getrokken op hare beweging weten te vestigen. Zij hadden aangekondigd op de vijvers van Ilydepark een boottocht te zullen houden, doch de autoriteiten hadden daartoe geen toestemming willen geven en bevolen dat de booten naar het midden van den vijver moe3ten gebracht worden, zoodatde militante dames niet in de gelegenheid zouden zijn haar boottocht te houden. Gedurende eenigen tyd schenen zij dan ook haar plan hebben laten varen, maar plotseling klonken opgewonden kreten uit de wachtende menigte. Twee net gekleede dames ont- deden zich eensklaps van eenige kleeding- stukken en sprongen in badcostuum te water. De bewakers der booten, die be- grepen, dat de zwemsters het op de booten gemunt hadden, trachtten weg te roeien, doch een der dames slaagde er in een boot te klimmen. De andere werd door een bewaker van de boot afgehouden, doch zij slaagde er in de touwen, waarmede de booten aan elkaar bevestigd waren, door te snyden. De zwemsters werden naar het bootenhuis gebracht, waar zij bleven totdat vriendinnen met droge kleeren gekomen waren. Een derde dame, eveneens in bad costuum, die in een auto aankwam, sprong daarna te water, en toen zij door de bewakers der booten uit het water werd getrokken, sprongen aan den tegenovergestelden oever twee andere vrouwen te water, die er echter niet in slaagden de booten te bereiken. Ten slotte verscheen er nog een badlustig heer, die zich geheel gekleed te water begaf, maar halverwege de booten gedwongen werd het water te verlaten en in zijn doorweekte kleeren en druipende hemdsmouwen al een zeer droevig figuur maakte. Maar de suf fragettes waren voldaan overde demonstratie. Zij hadden de aandacht van duizenden nieuwsgierigen getrokken. Een noodlottig automobiel-ongeluk heeft Zondag in de nabijheid van New- York plaats gehad. De koopman Willis had met zijn vrouw en beide kinderen, alsmede twee kennissen, den advocaat Walsh en diens echtgenoote een autotochtjegemaakt. ■.Juist, toen men een spoorweg-overweg wilde oversteken, werden de hekken neergelaten Willis remde zoo sterk, dat de wagen omsloegtegelijkertijd ontplofte de motor en geraakte de auto in brand. Drie der inzittenden, Willis, diens vrouw en mevr. Walsh kregen zulke zware brandwonden, dat zij na eenige minuten overleden. De overige inzittenden werden eveneens levens- gevaarlijk gekwetst. Smokkelaars. Men schrijft ons uit Venlo Te Duisburg heeft de Duitsche politie de hand gelegd op een Venloosch ingezetene, L., die sedert lang bekend staat als de leider van een geregelden smokkelhandel op Pruisen. Den laatsten tijd scheen heteenvoudigesmok- kelen met dragers hem niet meer voldoende, doch werden de vrachten 's nachts per auto vden poal over" gebracht. Op een dezer tochten is de auto nu aangehouden en werd de lading van, naar men zegt, eenige dui zenden pakjes lucifers, in beslag genomen, terwijl de inzittenden in verzekerde bewaring werden gesteld. Welk een uitbreiding deze smokkelaar aan zijn bedrijf heeft weten te geven blijkt wel hieruit, dat reeds maandenlang bijna dagelijks 4, 5 of 0 man, beladen met pakken tabak en zakken koffieboonen zich tegen het vallen van den avond per tram naar Tegelen begeven Van daar gaan ze te voet door de bosschen in de richting van Kaldenkirchen en Bracht, of laten ze zich met een kar brengeti naar Reuver, van waar dan op gelijke wijze de tocht door de grens- bosschen begint. Als men rekent dat er onder de dragers kerels zijn, die een 110 pond koffieboonen meesjouwen, dan kan men nagaan, welke hoeveelheden aldus wekelijks de grens passeeren. Gewoonlijk worden de zendingen een uur of drie ver Duitschland in gebracht. Om bij deze kracbttoeren de armen vrij te hebben, worden de pakken tabak met draagriemen over de schouders vastgesjord. Boven op de pakken krijgt een zakje koffieboonen plaats, terwijl dan nog om het middel een ruim rilf met koffieboonen sluit. De terugreis heeft gewoonlijk plaats per spoor via Lobberich Kaldenkirchen. Voor ooggetuigen van deze smokkel- beweging is het onbegrijpelijk, dat zoo iets maandenlang bijna ongestoord zijn gang kon gaan. Om het leven van een kind. Een eigenaardige uitlegging van het begrip nooddwang kwam volgens de Tel. Zaterdag in een door de rechtbank te Schontberg, Berlijn, geveld vonnis tegen den geueesheer Dr. S. uit Steglitz tot uiting. Tegen Dr. S. was een vervolging ingesteld, wijl bij des nachts met een onverlichte auto had gereden. De gedaagde gaf dit ook toe, maar verklaarde zijne overtreding als volgt In den bewusten nacht was by bij een zeer ziek, met den dood worsteiend kind geroepen. Toen hij zijn auto uit de garage haalde, bemerkte hij tot zijn schrik, dat zijn accu, waarop de lantaarns moesten branden, geheel was uitgeput. Er bestond in het holtste van den nacht geen tnoge- lijkheid, zich een andere accu of een andere lantaarn te verschaffen, en daarom nam hij kort en goed het besluit, met den onverlichteu wagen op weg te gaan. Hij kwam nog juist bij tijds, om het kind door een seruminspuiting het leven te redden. Op den terugrit werd hij door een agent aangehouden, die hem verbaliseerde. Volgens Dr. S, was dit geval er stellig een van nooddwang, want hij had het met zijn geweten als gencesheer volstrekt niet in overeenstemming kunnen brengen, een met den dood worsteiend kind in den steek te laten omdat toevallig zijn lantaarns niet brandden. De rechtbank eischte de laagste, wettelijk toelaatbare strafeen boete van 1 mark, met de motiveering, dat de lantaarn-voor- schriften ter bescherming van het algemeen zijn gemaakt, en dat het belang van het algemeen en de veiligheid van het straat- publiek hooger staat dan het belang van den enkeling. De Belgische industrie in het centrum des lands wordt, naar de Brusselsche cor respondent van de //Tel." rneldt, met een ernstige crisis bedreigd. Men heeft gisteroch- tend officieel medegedeeld, dat van Maan- dag af in een groot aantal fabrieken het werk zal worden stop gezet. In de meeste fabrieken zal men niet meer dan drie dagen per week werken en als den 15en van deze maand geen nieuwe bestellingen zijn binnengekomen, zal men verscheidene fa brieken in het centrum des lands tot nader order sluiten. Woensdag zullen o a. de directeuren en eigenaars van de steenkolenmijnen in Hene- gouwen op de beurs te Brussel bijeenkomen om te beslissen of "er geen reden is, eenige dagen per week het werk stop te zetten, daar de steenkool-voorraad voor industrieele doeleinden zeer groot is, terwijl de voor- raad gascokes varieert tusschen 30 en 35 duizend ton. Te Osterfeld bij Essen maakte de lGjarige leerjongen Biirkel met eenige kame- raden zich een soep klaar van lijm, daar zijn vrienden hem wijsgemaakt hadden, dat zulk een soep zoo lekker smaakt. Burkel at er van en spoedig daarop begon hij te braken. Een allerijl geroepen dokter beval zijn over- brenging naar een ziekenhuis, waar de jongen onder hevige pijnen stierf. De lijm had zich in de maag vastgezet en een darm doen scheuren. Het is in Frankrijk is in 't vervolg streng verboden te jagen met een vlieg- machine. Dat verbod zou, nauwelijks tien jaar geleden, als spotternij zijn opgevat. Toch is 't nu in vollen ernst uitgevaaraigd en geteekend door den bevelvoerenden generaal van het 20ste legerkorps. Vliegers die boven het kamp van Mailly oefeningen hielden, kregen dezer dagen aauveehting te schieten op wild dat zij op hun tocht ont- moetten. De boeren vonden dat minder aardig en de gendarmerie, die gewaarschuwd werd, maakte procesverbaal op. De mili- taire overheid vaardigde daarop bedoeld verbod uit. Een Deensche vrouw, mevrouw von Brandinz is dezer dagen tot kapitein van een stoomboot benoemd, die Oceaan-reizen doet. Zij is de eerste vrouw aan wie een dergelijke taak werd toevertrouwd. De ,fK5ln. Ztg." verneemt, dat haar man scheepsdokter is en dat ze zich in 't ver- loop van vele jaren met de leiding over een schip vertrouwd heeft kunnen maken. Sinds verscheiden jaren is zij reeds scheepskapi- tein. Tot nu toe oefende ze dit vak echter uit op een stoomboot, die niet verder dan de Oostzee kwam. In Duitschland zijn Zaterdag twee doodvonnissen geveld. Het eerste betrof de 26jarige Maria Metzner, die door het Hof van Gezworenen te Amberg ter dood werd veroordeeld, wegens zware mishandeling gevolgd door moord op haar 4jarig buiten- echtelijk kind. De beklaagde, die binnenkort weer moeder moet worden, hoorde de uitspraak van het vonnis kalm aan. Het tweede doodvonnis betrof den 22jarigen Gustav Wurst, die door de rechtbank te Heilbronn ter dood werd veroordeeld. Wurst had op 24 Maart zijn jonge vrouw met wie hij pas enkele maanden gehuwd was, en met wie hij in voortdurende twist leefde, in bed met haar hoofdkussen gesmoord. Bij de te Middelburg gehouden bakkerij- tentoonslelling zijn o.m. de volgende bekro- ningen toegekend: verguld zilveren medaille of diploma daar- voor aan de lieeren P. M. Maat te Ter Neuzen, A. de Hnlster en H. de Hullu te Oostburg, en P. J. Bril te Zuidzande; zilveren medaille Of diploma daarvoor aan de heeren A. Weijnen van Weijnsbergen te Hoofdplaat en H. Weisfelt en A. van der Linde te Aardenburg; eervolle vermelding aan de heeren P. B. Marijs en H. J. de Jonge te Axel, L. A. Cijsouw te Groede, C. Constandse te Breskens. Middelburg. Heden werd alhier onder voorzitterschap van Ds.. J. N. Patist, eene vergadering gehouden van de vereeniging van vrijzinnig Hervormden in Zeeland. Uit het verslag bleek, dat de vereeniging steeds in ledental toeneemt. De ont- vangsten hebben over het afgeloopen jaar bedragen /247,89V3 en de uitgaven 169,41i/2- Tot lid van het bestuur werd her- kozen de heer I. de Hullu van Schoondijke, en gekozen de heeren Dr. J. P. Cannegieler te Middelburjg en L. Lindenbergh Cz., te Wemeldinge. De gewone subsidien tot het verbeteren van predikantstraktementen, ten- einde het beroepen van vrijzinnige predi- kanten mogelijk te maken, werd weder ver- leend. Besloten werd dit jaar met Hemelvaarts- dag geen openluchtsamenkomst te houden en het aan het oordeel der daarvoor aan- gewezen commissie over te laten, of deze misschien later in het jaar het houden van dusdanige samenkomst alsnog noodig en nuttig zal achten. Bij het heden te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres zijn o. m. ge- slaagd de dames M. de Munck van Groede, G. P. van Overbeeke van Aardenburg, J. S. van de Sande van IJzendijke en J. G. VYoittez van Breskens. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting werd aange- nomen de suppltetoire begrooting voor Bin- nenlandsche zaken, bevattende een eersten post ad 2 ton, van een totaal bedrag van 4,5 millioen gulden, voor het oprichten van een gebouwen-complex voor universiteits-zieken- gebouwen en laboratoria te Leiden. Ook is aangenomen de suppletoire be grooting voor verhoogde tractementsregeling voor het personeel der stenografische in- richting bij de Staten-Generaal. Daarna werd voortgezet het debat over het ontwerp inkomstenbelasting en wel over art. 35, bepalende, dat de belasting voor naam- looze vennoolschappen enz., 5 procent van de uitdeeling zal bedragen. De heer Van Nispen (Rheden) verdedigde een amendement tot invoering eener pro gressive d ividend belasting, aanvangende met 2,75 procent, bij een uitdeeling van hoogstens 4 procent en klimmende tot circa 7 procent naar gelang van lioogere uitdeelingen. De heeren De Wijokersloot, De Meester en Vliegen, en de Minister, verdedigden het re- geeringsartikel. De heer Kleerekooper heeft verlof ge- vraagd den Minister van Waterstaat te in- terpelleeren over de bemoeilijking van het spoorwegpersoneel, in het vervullen van het lidmaatschap van den gemeenteraad, door spoorwegdirecties. De heer Mendels heeft verlof gevraagd den Minister van Kolonien te interpelleeren over de strekking en draagwijdte der nieuw ingevoerde strafwetsartikelen, waarbij tegen Europeanen en inlanders in Indie, straf wordt bedreigd tegen het opwekken of be- vorderen van haat of minachting, jegens Regeering of groepen van onderdanen of in- gezetenen van Nederlandsch-Indie. Na verwerping der amendementen, werd ongewijzigd goedgekeurd artikel 35, be palende de dividend-belasting voor naam- looze vennootschappen op 5 pet. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 5 Mei 1914. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, Burgemeester. Aanwezig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dregmans, F. Dekker, Die- leinan,. P-. Dekker, Smies, De Feijter en Wolfert. Na opening der vergadering worden de no- tulen der voorgaande vergadering met alge- meene stemmen vastgesteld. Daarna stelt de Voorzitter aan de orde: i. Mcdedcding ingekomen slukken. a. Een schrijven van den gemeente- op zich ter C. van den Broeke, waarin deze den Raad zijn dank betuigt voor de verhoo- ging zijner jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. b. Eene missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 24 April 1914, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien, wordt teruggezonden een exemplaar der gemeentebegrooting voor 1914. Aangenomen voor kennisgeving. c. De gewijzigde begrooting der gasfabriek voor het jaar 1914. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijzi- ging betreft het onder de ontvangsten op- nemen eener tijdelijke geldleening ad 2000, welke ook onider de uitgaven wordt op- genomen, benevens een post voor het be- talen der rente daarvoor. De begrooting is nu opgemaakt op een eindcijfer van 24.826,75. De gascommissie heeft deZe wijzigingen onderzocht en adviseert tot goedkeuring, waarmede Burg, en Wetli. zich vereenigen. Met algemeene stemmen wordt de gewij zigde begrooting goedgekeurd. XI. De Voorzitter lierinnert, dat in eene vorige vergadering is medegedeeld, dat van den beheerder der bewaarschool was ont- vangen de rekening dier inricliting over het afgeloopen jaar 1913, welke voor onder zoek werd gesteld in lianden eener commissie van onderzoek, waarvoor werden aangewezen de heeren Dieleman, F. Dekker en P. Dekker. Hij verzoekt de commissie thans rapport te willen uitbrengen.. De heer Dieleman deelt namens de com missie mede, dal zij tot goedkeuring daarvan adviseert; de ontvangsten hebben bedragen 703,20, de uitgaven 926,531/2, zloodat er een nadeelig slot is van 223,331/2, waarvan twee derden, dus een bedrag van 158,88 voor rekening van de gemeente blijven. De Voorzitter betuigt de leden dier com missie dank voor hunnen arbeid, en stelt voor overeenkomstig haar advies te besluiten. Aldus geschiedt met algemeene stemmen. 2. Aanbicding beredenecrd verslag inge- volge art. 52 der woningwet. Door den Voorzitter wordt namens Burge meester en Wethoucers aangeboden het be- redeneerd verslqg van hetgeen met betrek king tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Axel, gedurende het jaar 1913 werd verricht, opgemaakt ingevolge art. 52 der Woningwet. Uit dit verslag blijkt, dat art. 12 der Woningwet eenmaal werd toegepast, voor een bewoner van een naastgelegen perceel, betreffende een perceel, dat veel stank en overlast veroorzaakte en dat 2 aanschrij- vingen tot woningen werden gedaan. Geen bewoning werd gestaakt.. Dit verslag zal ter kennisneming voor de leden op de secretarie worden gedeponeerd. 3. Aanbieding verslag van den toesland der gemeente over 1913. Door den Voorzitter wordt namens Burge meester en Wethouders aange'boden het ver slag van den toestand der gemeente over het jaar 1913. De Voorzitter stelt voor ook dit verslag ter lezing te leggen voor de belangstellende leden. Of vraagt hij wenschen de leden het ter lezing te ontvangen. De heer Smies verzoekt het verslag ter lezing bij de leden rond te zenden, zooals dit ook vroeger geschiedde. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar; hij verzoekt de leden dan voor doorzending naar het opvolgend lid te willen zorgen en daarbij zoodanige termijnen in acht te ne- men, dat het verslag dit jaar toch alien zal bereiken. 4. Aanbieding rekening gasfabriek over 1913. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen de rekening der gasfabriek over het jaar 1913, op een bedrag in ontvangsten van 20.443,34, in uitgaven van 20.242,91, alzoo met een goed slot van 200,43. Spreker deelt mede, dat de gascommissie deze rekening heeft onderzocht en tot goed keuring adviseert. Ook Burgemeester en Wethouders hebben de rekening nagezien en accoord bevonden. Hij gelooft, dat geen ver der onderzoek door eene raadscommissie noodig is, en stelt voor de rekening goed te keuren op het bedrag waarop deze is inge- zonden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Aanbieding rekening Algemeen Burger- lijk Axmbesluur over 1913. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen' de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1913, op een bedrag in ont vangsten van 4779,141/2, in uitgaven van 4370,941/2, alzoo met een goed slot van' 408,23. Hij stelt voor deze rekening te stellen in handen eener commissie van onderzoek, waarvoor hij benoemt de heeren Oggel, Wol fert en Dieleman. De genoemde heeren verklaren de benoe- ming aan te nemen. 6. Vepzoekschrift van C. de Vos te Zaam- slag om veirhooging van jaarwedde als lan- lanlaarnontsteker. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een adres van C. de Vos, schoenmaker te Zaamslag (Spui), die daarin beleefd de vrijheid neemt den Raad te verzoeken zijne jaarwedde als lantaarnontsteker voor 4 lan taarns op het gehucht Spui te willen ver- hoogen met 10, en die jaarwedde te brengen op /40 of 10 voor iederen lantaarn; aan die zorg toch voor die lantaarns zijn vele werkzaamheden verbonden, terwijl een salaris van /30 voor 4 lantaarns zeer laag moet worden gertoemd; de persoon die te Spui edn lantaarn heeft op te steken en te onderhouden geniet daar voor eene jaarlijksche som van 18, terwijl in de gemeente Zaamslag (waar toch ook de jaarwedde van adressant wordt betaald) de lantaarnontstekers voor de gehuchten Olhene, Reuzenhoek en Veer, ieder eene bezoldiging genieten van 10 voor iederen lantaprn. De Voorzitter acht lange discussie over dit verzoek overbodig, daar adressant door de gemeente Zaamslag bezoldigd wordt, en hij Zich dus tot den Raad dier gemeente behoort te wenden. Voor rekening der gemeente Axel en Zaamslag worden te Spui 4 lantaarns onderhouden. Zaamslag zorgt er voor en stelde ook adressant aan, terwijl de kosten gezamenlijk warden gedragen. De heer Oggel merkt op, dat Axel er toch ook in mede betalen moet, en er dus ook wat over te zeggen heeft, als aan adressant verhooging wordt gegeven. De Voorzitter erkent dit, maar geeft te ken nen, dat de eerste stap in deze niet van Axel, doch van Zaamslag moet uitgaan. Wil deze gemeente op een evenlueel verzoek van adres sant op verhooging ingaan, dan kan Zaam slag daaromtrent een "roorstel doen aan deze gemeente. In dien geest heeft spreker er ook reeds met den burgemeester van Zaamslag over gesproken. Met algemeene stemmen wordt beslolen te kennen te geven, dat adressant zich voor deze zaak tot den Raad van Zaamslag moet wenden. 7. Schrijven van de commissie van voor- bereiding voor de stichling eener elec- trisehe cenirale in Zeeuwseh-Vlaandcren. De Voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een schrijven van de commissie van voorbe- reiding voor de sticliting eener electrische centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin deze te kennen geeft, dat in zijne vergadering van 2 Maart j.l. de commissie besloot, met aandrang de medewerking van den Raad te verzoeken, om zoo spoedig mogelijk voor Zeeuwsch-Vlaanderen eene electrische cen trale te verkrijgen, van Wege de „Association Cooperative Zelandaise de Carbonisation te Sluiskil. De Commissie is overtuigd, dat, wanneer van deze gelegenheid geen gebruik gemaakt wordt om de concessie te verleenen, de cen trale op eene andere wijze nooit tot stand zal komen, omdat zulks blijkens onderzoek vrijwel tot de onmogelijkheden behoort. Zij verzoekt daarom een vebzoekschrift te richten aan den Minister van Waterstaat en een schrijven aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, ongeveer gelijkluidend aan de modellen door de commissie bij haar schrij ven toegezonden. Het concept-adres aan den Minister van Waterstaat luidt als volgt: Geeft met verscliuldigden eerbied te kennen, de Raad der gemeente dat hij met belangstelling kennis genomen heeft van het ook Uwe Excellentie bekende rapport der Commissie van Voorbereiding voor de stichting eener electrische centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen, waaruit onder meer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2