ALGEiEEM NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD YOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN, No. 6066. Donderdag 7 Mei 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Jacht en Visscherij. Telefoon 25. Bit Blafl verschijnt iaaMag-, Woensdag- ea Vrpapvond, uitgezonderd op Feestdagen, bij de Firma-P. J. VAN DE SANDS te Ter Reazen. BiNNENLAND. GEMENGDE BER1CHTEN. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de LJitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 Ulir op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend lo. dat ter uitvoering van de wet van 26 Pebruari 1914 (Staatsblad n°. 55) en ingevolge artikel 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n°. 125) eene commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zee- land, bijgestaan door den daartoe door Zijne Excellence aangewezen Hoofdingenieur- Directeur van den Rijkswaterstaat in de lie Directie of den Ingenieur, die dezen vervangt, en het Hoofd van het gemeente- bestuur, zich op S16 Mei a. s., voor- middags te ll1/2 uur, ten raadhuize in deze gemeente zal bevinden, tot het aanhooren van de bezwaren, welke bij belaughebben- den tegen het plan van onteigening ten behoeve van den aanleg van havenwerken te Neuzen mochten bestaan terwijl belang- hebbenden worden opgeroepen hunne be zwaren, ter ure en plaatse vermeld, monde- ling of schiiftelijk aan genoemde commissie medetedeelen 2°. dat ter voldoening aan de artt. 11 en 12 der wet op de onteigening de uit- gewerkte plans van het werk met de kaarten en grondteekeningen ter inzage van een ieder worden nederge- gelegd ter secretarie dezer gemeente van af 8 Mei a. S. tot dat de commissie hare werkzaamheden heeft volbracht. Ter Neuzen, den 5 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. TWEEDE KAMER. Yergadering van Dinsdag. Voortgezet wordt de beraadslaging over art. 33 van het ontwerp Inkomstenbelasting en de daarop ingediende amendementen door de vryzinnig-demokraten (om de progressie boven 5000 inkomen te verscherpen) en van de sociaal-demokraten, om het belast- baar minimum te verhoogen tot 700 (volgens het ontwerp 650). Aan de orde zijn de replieken, De heer Marchant, repliceerend, verdedigt volgens de H. Crt., het amendement der vrijzinnig-demokraten tegenover de opmer- kingen van de heeren Tydeman, De Meester en Koolen, en ontkent, dat bezitters van een kwart millioen, door aanneming van het amendement, deernis zouden wekken, omdat ze onder een te zwaren druk zouden komen. Uit het boek God, eigendom en familie, van Mr. S. van Uouten, citeert spreker, dat de loonen van de arbeiders te laag zijn om te komen tot een goed doorvoede ar- beidersklasse. Een der oorzaken noemt de heer Van Houten een verkeerde wetgeving, speciaal te zware belasting op de eerste levensmiddelen. Zou de heer Van Houten, toen hij die woorden schreef, aan het zg. suikerpotje hebben gedacht Voorts ontkent spreker, dat er reden is progressie na te laten. De Minister noemde het amendement onaannemelijk, omdat Engeland niet zoo ver ging. Doch nu las spreker dat Lloyd George belasting-verhooging voorstelt. Zal de Minister uu voor't amendement stemmen De inkomstenbelasting zal de eerste tien jaar niet meer worden herzien. Het volk moet dus maar weten, aan wien straks een verhooging van de bier- en een tabaksbe- lasting zal zijn te danken. De heer De Meester repliceerend, ver- klaart, dat hij geen amendement had willen indienen, alvorens de meening der Regee- ring dienaangaande te hebben vernomen. Spreker onthoudt zich nu van indiening vau eeD amendement in dien zin. De heer Tydeman, repliceerend, hand- haaft zijn opmerkingen in eersten termijn, dat men voorzichtig moet zijn met buiten- landsche vergelijkingen. Echter ontkent spreker dat er evolutie is ten aanzien van progressie. Spreker beroept zich op den heer Van j Nierop en betoogt, dat op den duur niet met directe belastingen alleen zal kunnen worden volstaan. De concentratie heeft zich niet op een ander standpunt geplaatst. De heer De Geer, repliceerend, blijft het vrijz.-dem. amendement bestrijden, daar de progressie reeds belichaamd is in de Erganzungssteuer. De heer Patijn, die nog niet aan het debat heeft deelgenomen, motiveert zijn stem tegen het amendement, en bestrijdt den heer Marchant. Indien spreker stemt tegen het amendement, dan behoeft de Miuister daarom nog niet te rekenen op zijn stem voor de bier- en tabaksbelasting. Omdat we nu eenmaal staan voor een acuten nood van de schatkist, is spreker bereid voor het amen dement te stemmen, indien de progressie daaruit wordt verwijderd, doch de 50 cents per duizend op 75 cents wordt gebracht. De heer Bos verdedigt het amendement en wijst er op, dat in Engeland inkomsten uit arbeid aanmerkelijk minder zwaar worden belast dan uit vermogen. De Minister van Financien. de heer Bert- ling, verdedigt het ontwerp, dat ink«msten uit vermogen reeds zwaarder belast worden dan uit arbeid, en bestrijdt het amendement, in verband met de gemeentelijke heffingen. Het amendement-Bos wordt daarna met 59 tegen 26 stemmen verworpen. Het amendement-Ter Laan wordt verwor pen met 65 tegen 20 stemmen. Art. 33 wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij art. 35 verdedigt de heer Van Vuuren zijn amendement om de dividend-belasting terug te biengen tot het bedrtig van het oorspronkelijke oDtwerp, nl. 2s/i pCt. Spreker betoogt, dat we hier te doen hebben met een dubbele belasting, die zoowel de lage als de hooge dividenden treft. Deze belasting is een beletsel voor den bloei van de Nederlandsche naamlooze vennootschappen en belet tevens de nood- lijdeyden gemeenten hulp te bieden. TER NEUZEN, 6 Mei 1914. Het weerbericht van het meteorolo- gisch iustituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 767.2 Horta. Laagste barometerstand 742.7 Haparanda. Verwachting tot den avond van 7 Mei Matige, later wellicht weer toenemende zuidwestelijke tot zuidelijke wind, tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk weer regen, zelfde tempevatuur. Bij besluit van Gedep. Staten is voor een jaar vrijstelling verleend van den dieust voor de militie aan F. Bracke, op grond van studie voor geestelijke, en verder op grond van kostwinnerschap aan J. M. Andriessen, G. J. van den Berg, B. Neder- lof, J. B. Ruben, W. S. Verlinde en M. J. van Doeselaar, alien alhier. Gisteren werd alhier in het //Hotel Centraal" door de notarissen Van der Moer te Ter Neuzen, en Dregmans, te Axel, ten verzoeke van de gerechtigden tot de nalatenschap van den heer L. Bakker, in het openbaar geveild de door wijlen mej. de wed. BakkerDees bewoond geweest zijnde hofstede in den Zuidlandpolder. groot 19 hectaren 55 aren 50 centiaren, of 41 gemeten 192 roeden, in 7 kavels. Van kavel 1 tot en met 6, de hofstede nabij Driewegen met bouwland en zijkant- weg, werd kooper de heer A. de Bruijne. landbouwer te Ter Neuzen, voor 1320 per gemet of 54.580,34 in massa, be- nevens f 2250 boomprijs. Kavel 7, een perceel zijkantweg (westelijk van den provincialen weg), groot 13 aren, vermoedelijk bestemd voor trambaan, werd koopster de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij voor f 400 voor de massa, benevens een boomprijs van f 1000. Tevens moeten de koopers ook opleggen de huurprijzen van de verschillende per- ceelen, die alle tot November 1914 verhuurd zijn. Voor de vacant komende betrekking van onderwijzer aan school D te Sluiskil hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. Door Ged. Staten van Zeeland is benoemd tot schatter der pachtswaarde van gronden gelegen in den calamiteuzen Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt- polders deheerC. vanEsbroeck te Hengstdijk. Door den dijkraad van dat waterschapis aangewezen de beer D. J. Dees te Ter Neuzen. Voor de leve-ing aan de polders Westdorpe of Nieuv. Vogelschor en Stroo- dorpe, van 2666 M3. Doorniksche kantsteen, werd ingescbreven door: L. Nolson te Ter Neuzen voor f 0.375, F. 1. I. Kleboom te Sas van Gent voor 0.345, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 0.325 per strekkenden meter. Levering gegund aan den laagsten in- schrij ver. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor- zitter van den eersten keuringsraad voor de militie, voor de lichting van 1915, in de pro vincie Zeeland, de heer E. A. Umland, Iuite- nant-kolonel, provinciate adjudant in Zee- land; tot zijn plaatsvervanger de heer W. Weenink, majoor bij het 14e regiment infan- terie; tot voorzitter van deri tweed en keu ringsraad den heer J. J. Francken, gepen- sionneerd luitenant-koloneltot zijn plaats vervanger de heer A. B. Knook, majoor bij het 14° regiment infanterie. Deheer P. Geirnaerdt, Vroeger ambtenaar ter secretarie te Sas van Gent, tbans te Breda, is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie te Bergen op Zoom. Bij het gisteren te Middelburg gehouden onderwijzersexamen slaagden o.m. de heeren J. P. Duste van Oostburg en J. H. Gemert van Sluis. Zaamslag. Dinsdag* werden alhier door Burg, en Weth. dezer gemeente aanbesteed de onderboudswerken, herstellingen en ver- nieuwingen, aan de gemeentegebouwen, ge- durende het jaar 1914, waardoor werd in gescbreven als volgt Voor het timmerwerk door 0. H. H.Wisse voor 217, J. C. Kaijser voor 215, J. Wisse voor f 211, L. Dmieinau /oor j 206, A. D. Kaijser voor 185, Gebr. Stoflels voor 180 en D. Galle voor 176. Voor bet metselwerk doorA. van de Velde voor 825, H. P. Lensen voor 825, L. de Visser voor 792, W. Galle voor 775, J. H. Houg voor 750 en J. van Velde voor 729. Voor bet schilderwerk door D. Riemens Cz. voor 315, H. Wisse voor 303, F. C. Wisse voor 298, D. Riemens Dz. voor 294 en C. Kaijser voor 257. Voor bet smidswerk doorwed. A. W. van Biezen voor f 123,50 en door L. Wil- lemsen voor 119,60. De verschillende perceelen zijn gegund aan de minste inschrijvers. Clinge, 4 Mei. Gisteren had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering der Boerenleenbank plaats. Een goede 60 leden waren opgekomen. Door den kassier werd de'rekening en balans over 1913 voorgelezen en uitvoerig toegelicbt. In bet afgeloopen jaar werd eene winst gemaakt van 63,63. Verder was de gang van zaken ongeveer station- nair met het voorgaande jaar. Volgens het verslag bedraagt het aantal leden 99. De heeren F. Smet, F. van den Kele en Jos. Pauwels werden aangewezen als commissie om de rekening te onder- zoeken en namens de algemeene vergadering voor goedgekeurd te teekenen. De heeren C. L. de Cock en A. Lansu werden berkozen als lid van bestuur en raad van toezicht. De heer P. Eggermont werd herbenoemd als kassier. De heer P. A. Smet had zijn ontslag genomen als lid van den raad van toezicht waarvan hij tevens voorzitter was. De voorzitter der vergadering, de heer J. F. Buijsrogge, maakte zich tot tolk van alle aanwezigen. door den welgemeeuden dank voor alien uit te spreken, voor de werk zaamheden door den heer P. A. Smet, in het belang der bank verricht. In zijne plaats werd met 48 van de 60 uitgebrachte stemmen tot lid van den raad van toezicht gekozen, de heer F. Smet. De vergadering werd hierop gesloten. De onafhankelijkheidsfeesten te Middelburg. Gisteren werd te Middelburg het feest gevierd ter herinnering aan de vrijmaking van Walcheren van het Fransche juk. Maandagavond was het feest reeds begonnen met muzikale wandelingen en een feestavond in den tuin op het bolwerk, waar de ver schillende personen die aan den historischen stoet zouden deelnemen in costuum tegen- woordig waren en veel bijdroegen tot den luister van den avond. Dinsdag werd het feest geopend met een reveille, gevolgd door kerkdiensten by de verschillende gezindten. Na afloop daar- van werden de klokken geluid en daarna had op de Markt de gemeenschappelijke uitvoering plaats van een 4tal volksliederen, waarvoor door alien die er aan wenschten mede te werken vooraf repetities waren ge houden. Deze poging tot verbetering van den volkszang, had veel succes. Des namiddags werd een historische op- tocht gehouden, welke zoo getrouw moge- lijk weergaf de ontvangst en de intocht van de commissarissen Generaal van den Souvereinen Vorst, J. H. Schorer en W. F. van der Burcht van Lichtenbergb op 5 Mei-1814. Deze 'commissarissen, welke werden voor- gesteld door de heeren Jhr. Mr. J. C. Schorer en Mr. T. A. Wagtho, beiden afstammelingen van genoemde commissa rissen, werden aan den Veerschen rijweg verwelkomd door den maire Bijleveld en zijn adjunct-maires L. C. van Sonsbeek en A. P. van Doorn. Na de begroeting werd een stoet gefor- meerd, waarin o. a. vier oude koetsen, waaronder de beide, die verleden jaar in de optocht te Rotterdam dienst deden en nu door het gemeentebestuur aldaar waren afgestaan. Verder muzikanten, landlieden en burgers te paard, eerewacht, gewapeude burgers en militairen, alien in costuums, die zoo na mogelijk waren nagemaakt, naar uit 1814 bekende gegevens. Eerst trok de stoet naar het stadhuis, waar de ontvangst door het tegenwoordige dagelijksch bestuur der gemeente plaats had, waarna door den commissaris Van der Burcht van Lichtenbergh dezelfde procla- matie werd voorgelezen, welke ook in 1814 van de Pui werd afgelezen en waarin namens den souvereinen vorst Walcheren, dat het langst onder de Fransche overheersching had gezucht, werd in bezit genomen. Na deze plechtigheid, trok de stoet verder door de keurig versierde straten, door hagen van belangstellenden. Na afloop der optocht, werden op ver schillende plaatsen concerten gegeven. Ondanks het buiige weder werden de onafhankelijkheidsfeesten Dinsdag met op- gewektheid gevierd. De historische optocht was een groot succes mede door de voor- trekkelijke wijze waarop de heer Boonsma uit Groningen voor de costuums had zorg gedragen. Des te meer is het te betreuren, dat een der aan den optocht deelnemenden heeren juist voor den aanvang van den optocht van zijn paard viel en bewusteloos bleef liggen, zoodat .hij op raad van een dokter per automobiel naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Des avonds moest tengevolge van den hevigen wind het grootste deel der ver- lichting ac^erwege blijven doch de optocht werd herlfeild en een vuurwerk besloot het geheelS Wegens de onvoldoende deelname heeft de motorboot HAdministrateur de Badts" de reis van hier naar Middelburg niet ge maakt. Over het algemeen was het aantal passagiers dat met het oog op het feest van deze streken naar Middelburg toog, niet groot. Wei heeft Vlissingen en de bevolking der verschillende dorpen dapper mede feest gevierd. De electrische tram tusschen Vlissingen en Middelburg ver- voerde gisteren niet minder dan 8878 passagiers een ci)fer dat grooter was dan bij gelegenheid van het festival op den tweeden Pinksterdag van het vorig jaar. RECHTSZAKEH. De Kantonrechter te Breda, uitspraak doende in de zaak van J. F. S., te Breda, aan wien was ten laste gelegd, dat hij als Agent der N. V. „De Tijdgeest" ten ver- koop in voorraad heeft gehad 3 pCt. Obli- gatien 20e serie eener premieleening ten laste dier Venootschap, zijnde deze stukkeu in werkelijkheid aandeelen in eene loterij, waarvan de bij de loterijwet van 1905 ver- eischte toestemming niet was verleend, ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging. De rechtbank te Assen, heett Maandag in hooger beroep bevestigd het vonnis van den kantonrechter te Assen, waarbij Willem van Eeden, commissionair te Den Haag is veroordeeld tct 200 boete of 50 dagen hechtenis, wegens overtreding der loterij wet 1905. De rechtbank te Arnhem veroordeelde in hooger beroep den hoofdagent van ,,De Tijdgeest" aldaar tot 400 boete of 20 dagen hechtenisden hoofdagent van De Tijdgeest", te Velp, tot 300 boete of 20 dagen hechtenis, en 7 agenten van de tfDe Tijdgeest", ieder tot 100 boete of 10 dagen hechtenis, alien wegens de bekende oterijzaken. Zaterdag heeft een bewoner der Da Costastraat te Amsterdam aangifte ge- daan, dat hem in een kerk een zakje met 40 is ontstolen. Twee jongens van 18 jaar, G. J. Mulder en G. Weber, te Almelo, vonden Zondagmorgen een met hagel gevulde latroon. Zij staken deze aan, zoodat het projectiel uit elkaar sprong, met het nood- ottig gevolg, dat beide jongens deerlijk aan aaDgezicht en handen verwond werden. Hevig bloedend werden zij in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. In Friesland heeft het Vrijdagnacht veel, Zaterdagnacht nog meer gevroren. Zondagmorgen lag in sommige slooten zelfs ijs, terwijl het gras spykerhard was. De vroegrijpe aardappelen zijn grootendeels afgevroren. Het heeft in den omtrek van Maastricht in de laatste nachten zoo hard gevroren, dat de reeds boven den grond staande aard- appelplanten totaal vernield zijn. (Hbl Ook geen afschaffers. In de gemeente osser werden voor een bruiloft, deze week gevierd, niet minder dan 200 L. jenever en 500 L. bier ingeslagen. Burgemeester tegen wil en dank. De heer P. Doorn, te Aimelo, die zonder daarnaar gesolliciteerd te hebben, benoemd is tot burgemeester van Stad en Ambt Vollenhoven, heeft voor die benoeming be- dankt. Tot toelichting diene, dat de heer Doorn aatstelijk burgemeester van Ambt Almelo was. Bij de vereeniging van Stad en Ambt Almelo op 31 December jongstleden werd iij op wachtgeld ten laste der nieuwe ge meente Almelo gesteld. (Hbld.) Sedert 3 September van het vorig jaar werd te Reeuwijk zekere D. K. vermist. Vlen dacht hem niet meer weer te zien. Thans is hij echter ontdekt, hij werkte te 3engelo op eene fabriek. Te Mildwolda is een gehuwde werk- tnan door een koe tegen een paal geslingerd en Maandagmorgen aan de bekomen ver- wondingen overleden. Zaterdag geraakte te Marum een timmermansknecht beklemd tusschen hout, met het gevolg dat hij kort daarna overleed. Aan de Jacob Catskade te Amsterdam viel Zaterdag een vrouw uit de derde ver- dieping van een huis met het gevolg dat zij onmiddellijk dood was. Bij haar val twain zij op een man terecht, die daardoor licht verwond werd. Twee ouden van jaren, nog in dienst als //loopers", zijn Zaterdagmiddag te Am sterdam ten slachtoffer gevallen aan eenige straatroovers. Het eerste geval gebeurde op het Rokiu. Een looper van 80 jaar werd bij de Sr. Jorissteeg plotseling aan- gesproken door vier kerels, die opdringerig een kletspraatje tegen hem begonnen. De oude liet niet onduidelijk merken, dat hij daarvan niet gediend was, maar toen de heeren hem met rust hadden gelaten merkte hij tevens, dat zij zijn portefeuille met 175 hadden meegenomen. Het tweede geval is meer een handige zakkenrollerij. Een 64jarig beambte van een zakeninrich- ting Meet in de Mozes- en Aaronstraat eenige korte oogenblikken bij de kar van een dassenkoopman staan kijken en in dien tijd werd hem een zakje met 40, dat hy in een buitenzak van zijn jas had, onttutseld. Vreemde plaats voor een vogelnestje 1 Aan de Binnenhofpoort bij het Maurits- huis te 's Gravenhage bevindt zich een lichtbak der Haagsche tram met het be kende /,stopsein." Een musschenpaar had de brutaliteit, gaande door een opening aan den boven- kant van een paar c.M. in dezen bak een nest te bouwen. Men vindt in dezen lichtbak 3 lichtseries een //voorsein" met ffstopsein" voor de trams, komende van het Plein en een ,/Contr6lesein", dat ingeschakeld wordt voor de trams komende van het Binnenhof. Deze lichtseries branden elk eenmaal in de 6 minuten de vogels zijn er schijnbaar niet bang van. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt door deze ter kennis van de beianghebbenden in deze gemeente dat op de werkdagen in Mei 1914 behalve des Zaterdags van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure, op de gemeente-secretarie alhier voor een ieder verkrijgbaar zijn gesteld bianco verzoekschriften, ter bekoming van Jaekt-, Visch- en Hengelakten voor het aanstaande seizoen 1914/1915. Ter Neuzen, 4 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1