ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTlEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 6065. Dinsdag 5 Mei 1914. Jaargang. HUHftlBA A It. ABONNEMENT: ADVERTENTlfiN s BINNENLAND. Telefooti S3. Bit Blad verschijnt Maanflag^ Woensdag- uitgezonderd op Feestdagen, hij de Firma P. J. VAN DE SANDE te Ter Nenzen. FEUILLETOH. Per 3- maanden binnen de stad 1Franco per post voor Nederland 110. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amenka jfl.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook by alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij cfirecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 liur op den dag der uitgave. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal worden gehouden op OanderdaK den "5 lOI-A# des voor- middags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 5 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Z. K. H. Prins Hendrik zal in bet begin van Juli a. s. met bet pantserscbip ,/Zeeland" naar de Scandinavische landen vertrekken, tot het afleggen van familie- bezoeken in de boofdateden van de Noorsche rijken, en ook een bezoek brengen aan Zijne zuster te St. Petersburg. Daartoe zal de ,/Zeeland" de reis met Z. K. H. tot Kroonstadt voortzetten. H. M. de Koningin-Moeder zal 14 Mei a. s. naar Engeland vertrekken om op Windsor een bezoek te brengen aan Vorst en Vorstin Von Teck, en daarna teClaremont aan H. K. H. de Hertogin van Albany. Voor Pinksteren zal H. M. vermoedelpk in het vaderland terugkeeren om alsdan het Paleis te Soestdijk te betrekken. Naar het Hbl. verneemt, zou te Utrecht een berekening zijn gemaakt, volgens welke de voorgestelde regeling van uitkeeriDg van de ouderdomsrente een voordeelig saldo voor die gemeente zou afwerpen. Bij Kon. Besluit van 1 dezer is de titulaire rang van luitenant-generaal toege- kend aan den adjudant in buitengewonen dienst van B. M. de Koningin, den generaal- majoor-titulair van het wapen der infantene, voorzitter der Eerste Kamer der Staten- Generaal, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal Woensdagmiddag uiteengaan tot Maandag a. s., omdat Donderdag bestemd is voor afdeelings- onderzoek en Vrijdag de staatscommissie voor het onderwijs bijeenkomt, evenals den volgenden dag. (N. R- C.) De nieuwe Senaats-voorzitter. Generaal VAN VOORST TOT VOORST. De verwachting van velen, dat de Oud- voorzitter der Tweede Kamer, graat Van Bylandt, thans afgevaardigde voor Apeldoorn ter Tweede Kamer, tot opvolger van wijlen baron Schimmelpenninck v. d. Oye als Voor zitter van ons Hooger Buis zou worden schrijft ouze Baagsche der Staten-Generaal den p'-esidialen zetel in te nemen. In zijn voordracht, aan den Kroon gedaan, beeft dus de Minister-president bet beginsel 't zwaarst doen wegen, dat de sterkste rechtscbe fractie in de Eerste Kamer hier niet moeht worden gepasseerd. En ook is het mogelijk, dat men den heer Van Voorst tot Voorst algescheiden van alle politieke overwegingen den meest geschikte acbtte om senaats-praeses te worden. Wij laten natuurlijk appreciatie der overwegingen, welke Kroon en haar raad tot deze benoeming leidden, gebeel onbesproken. Generaal Van Voorst tot Voorst is ondanks zijn tamelijk boogen leeftijd een nog zeer krachtige figuur. De man van breed-geschouderden, forschen lichaaras- bouwmet de zware, piekende, grauwe knevels, is wel de echte type van den militair. Officier is baron Van Voorst tot Voorst dan ook tot in hart en nieren. Over andere dan militaire onderwerpen, heeft hij. in het Boogerbuis, schier nooit het woord gevoerd. Maar wanneer belangen, onze defensie rakend, aan de orde kwamen, dan was Van Voorst tot Voorst ook steeds op zijn post, mankeerde hij nooit. Met groote zorgvuldigbeid had hij zijn rede- voeringen voorbereid en op papier gebracbt. De krachtige, van zekeren commandotoon getuigende stem las zoo'n rede dan voor met warmte, met overtuiging, met liefde voor de zaak, waar 't om ging. In den Senaat nam baron Van Voorst steeds de defensie te land, baron Van Wassenaer die ter zee voor zijn rekening. Deze beide speci- aliteiten lieten nooit of te nimmer na, te getuigen. Baron Van Voorst om ons nu tot den nieuwen praeses te bepalen deed het niet slechts met overtuiging, maar ook met groote en grondige, diepgaande kennis van zaken. De wijze, waarop hp meeningen en opvattingen welke met de zijne in botsing kwamen, bestreed, getuigden steeds van de ridderlijkheid en hoffelijkheidliem ingeboren. Wie baron Van Voorst tot Voorst wil houden voor een //ijzer-vreter", naar het model van wat Dr. Kuyper eens //den mili- tairen snorrebaard naar oud model" noemde, hij zou zich vergissen. Daarvoor heeft de generaal nog zeer kort geleden een karakteriseerend voorbeeld gegeven. Bij uitzondering de grenzen overschrijdend van de zaken en belangen, waarvoor hij steeds in het krijt trad, heeft baron Van "Voorst bij de behandeling der Justitie- begrooting in de Eerste Kamer een warm en van veel „hart" en mede-gevoel getuigend woord gesproken ten gunste eener mildere behandeling van de ongelukkige medeburgers, die vrijheidsstraf moeten ondergaan benoemd, aldus schrijft onze correspondent, ze is niet bewaarkeid. Dekatholieke senator uitNoord- Brabant.-t,- de zeven-en zestisjarige generaal-majoor speciaal wat de avondvoedmg der gevangenen baron Van Voorst Jot VooL - hj bljjkt bet,eft. Met allerlei deta.l toonde de beer de nitverkorene te zijn, door den Kroon Van Voorst tobn aan, dat er een tekort )S aangewezen om het zeer hooge ambt te aan verzorging dezer rampzahgen. En hp bekfeeden, om in de vereenigde zittingen spoorde den Minister aan om deze dingen in 7 toch eens nauwkem te laten onderzoeken. j Vooral in iemand ais Generaal Van Voorst voor wien strenge begrippen van tucht grondslag vormen voor het beschouwen van menschen en toestanden was dat woord verrassend. Deze van medegevoel en deernis met de laagst-gezonkenen der maatschappij spre- kende, goede woorden. Wie baron Van Voorst van nabij kennen, zullen er zich niet over verwonderen. Hij is een gemoedelijk man van warme en vriendelijke inborst. Van scliipperen met de eischen, aan tucht en plicht en krachtig zelfbedwang verwant, zal hij stellig niet willen weten. Maar bij beboort niet tot zekere soort van onvermurwbaren en onaandoenlijken, die doof blijven onder alle omstandigbeden voor de stem die deernis en mededoogen vraagt. Baron Van Voorst, optredend als Voor zitter van de Eerste Kamer, zal bet decorum der etiquette zeer zeker met even grooten ijver handhaven als zijn betreurden voor- ganger. In het uiterlijk optreden is bp wellicht iets minder strak-ernstig dan baron Schim melpenninck onder alle omstandigheden bleef. Het joviale gelaat van den opper- officier, die het militaire leven in al zijn //sferen en geledingen" heeft meege- maakt; in de praktijk ervan geroutineerd -is ais weinigen en in de theorie nog steeds een der kranigsten en ijverigsten, mag worden genoemd, bet prettig-joviale gelaat van baron Van Voorst is voor een vroolpken glimlach gauw ontvankelijk. Bet hooge college, genaamd Fcrste Kamer, draagc hem echter oen waro.v sympatkie toe. Dat hp den eiscb der strikte onpartijdigheid even nauwgezet zou eerbiedigen als bijv. zijn voorganger 't deed, daarvoor kan Generaal Van Voorst's ijzeren en militair plichtsbesef reeds waarborg zijn. Hp is iemand van forsch-robuste gezondheid, die de vermoeienissen, aan sommige perioden en momenten van het senatoriale leiding verbonden, met gemak, met nog-jeugdige lenigheid, zal weten te trotseeren. Juist het feit, dat de nieuwe leider van den Senaat als //politieke figuur tot nu toe heelemaal op den achtergrond bleef, zich nooit in de politieke arena bewoog maar zich bepaalde tot de bespveking van zuiver- tecbnische militaire kwesties dit maakte de benoeming van den senator tot hoofd van ons //Huis der Lords" om het nu maar eens even zoo te noemen tot een 'oijzonder gelukkige. Baron Van Vorst was tot nu toe werkelijk „los" van de politiek schoon niemand een oogenblik het recht zal bebben te twijfelen aan de hechtkeid en onwankelbaarheid van zijn trouw aan de Staatspartij, waartoe deze katholiek beboort. De heer Van Voorst bleef echter gelpk reeds opgemerkt - waar't politieke kwestien betrof, met al den aankleve van dien steeds op den achtergrond. Zij interesseerden hem niet. En zijn militair hart bleef aller- eerst en allermeest behooren aan de belangen waaraan hp zijn leven gewijd had. Ik geloof te mogen zeggen, dat dit //in politicis zoo weinig militant zijn van den kranigen en voljjverigen officier bovenal reden geeft om onzen Premier hulde te brengen voor zijn voordracht, in deze de Kroon gedaan TER NEUZEN, 4 Mei 1914. Het weerbericbt van bet meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 770.2 Perpignan. Laagste barometerstand 745.8 Stornoway. Verwachting tot den avond van 5 Mei Meest matige tpdelijk wellicht krachtige zuidelpke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen- buien met kans op onweer, iets warmer. In plaats van den wachtmeester der Kon. marechaussee J. Westerbeke, die zooals wij reeds meldden, met 8 dezer naar Getfen is verplaatst, is belast met het commando der brigade marechaussee alhier, de brigadier W. M. Donker, alhier. Bp het Zaterdag te Middelburg ge houden examen voor onderwijzeres zijn o. m. geslaagd de dames F. S. Lansen van Ter Neuzen, B. J. Goor van Hoek en J. J. P. Stoffels van Sas van Gent. De aannemer van het bouwen van een woonhuis in de Brouwerijstraat deed de vorige week reeds de ondervinding op, dat een opgebouwde scheidingsmuur gedu- rende den nacht werd cmgeduwd. t Kon ook zijn dat minder vast op de beenen staande bezoekers van een publieke gelegen- heid er naast er bij ongeluk waren tegenaan gevallen. Zonder er verder gewag van te rnaken, werd de muur door hem weer opge- bouwd. Aan de zijde der voornoemde gelegenheid verzekerde bij den muur door palen en een plank tot manshoogte, terwijl hij aan de andere zijde er een door schoren gesteunde deur tegenaan zette. Niettegen- staande die voorzorgen bleek hedenmorgen weder eenige lagen van het metselwerk naar binnen te zijn geschoven terwijl een deel van den zijgevel geheel uit zijn loodrechten stand werd gedrukt, zoodat er geen twjjfel is, of er is hier laagheid in het spel. Om deze te bedrpven heeft de dader of hebben daders zich moeten schoren tegen den muur van de naastgelegen melksalon, waarvan de achterplaats in verband met dezen aanbouw van de publieke straat toegankelijk ligt. De betrokken metselaarsbaas heeft aan- gilte gedaan bij de politie. t Ware zeker te wenschen dat het individu, die hier na- deel toebrengt, zonder dat iemand of wat ook daaraan iets hebben kan, moge ontdekt worden. Een loonkwestie kan hier niet in bet spel zijn, daar de betrokken patroon aan zijn knecht het tegen heden door de knechts per advertentie geeischte loon uit- betaalt. Niet overal is dat bet geval. Gevolg daar van is, dat enkele metselaarsknechts staken. Jl. Zaterdag bielden, naar we vernemen, ookde timmermansknechts eene vergadering, naar aanleiding van de omstandigheid dat de patroons niet wilden voldoen aan hun verzoek om van af heden het loon van 18 op 20 cent te brengen. Ongeveer twee derden der aanwezigen waren voor staking, een derde verklaarde daaraan niet te willen meewerken. Gevolg geen staking. Naar bet schijnt zijn de patroons wel genegen over een paar maanden, wanneer verschillende, op het oude loon gebaseerde werken zpn uitgevoerd, de ge- vraagde loonsverhooging toe te staan. Jl. Vrijdagavondgafdezangvereeniging #Ter Neuzenscb Gemengd Koor, onder directie van den heer Job. Bierle, in het „Hotel de Commerce" hare eerste uitvoering. Daar deze uitvoering niet alleen gegeven werd met het doel genot te verschaffen aan de werkende leden en hunne huisge- nooten, maar ook werd bedoeld als propaganda-avond voor bet aanwerven van donateurs, waren aan vele ingezetenen uit- noodigingen gezonden. Dat er belangstelling bestaat voor eene zangvereeniging, mag uit de opkomst worden afgeleid, aaar de zaal gezellig bezet was. De verschillende liederen voor gemengd koor vonden algemeen toejuiching van de zijde der hoorders. Bovenal was dit bet geval met de solo's en duo's, door eenige damesleden der vereeniging ten beste ge geven, waarvan enkele bepaald veraienstelijk. Ook een fantaisie voor piano, uitgevoerd door den beer J. J. Bierld Jz,, had veel bijval, terwijl de voorzitter der vereeniging voor wat humor zorgde, door de voordracht z/Een buwelijksadvertentie." Aan het eind verlieten de bezoekers vol- daan de uitvoering, het bestuur had vele donateurs te boeken en de leden bleven nog eenigen tijd gezellig napraten over hun eerste succes. Bijna zouden we wat vergeten de uit voering werd niet door een bal besloten. Met *de provinciale stoombooten op de Wester-Schelde werden in het jaar 1913 vervoerd van Vlissingen 93669 per- sonen, van Ter Neuzen 52633, van Breskens 60167, van Hoedekenskerke 468 en van Borselen 6663, totaal 213.599 personen. De passagiersvrachten bedroegen 95.103,57, van vrachtgoederen en vee 27.564,85, aan rijwielen /3459.10, aan abonnementen en schoolkaarten /114.75, totaal 126.242.27. Gisterennamiddag werd op het voet- balveld van //Sparta" alhier weder een match gespeeld tusscben het eerste elftal dier club en bet eerste elftal van de jongere vereeniging //E. M. M." alhier, die door vele belaugstellenden werd bijgewoond. Reeds kort na den aanvang van het spel 39) „Victor", sprak zij, „de konist van deze dame is voor mij eene vingerwijzing Gods. Ga nu heen! Morgen zal je alles vernemen alles!" Bijna zonder bewustzijn gehooi-zaam.de hij en ging lieen., "VV.at hield men toch voor liem verborgen? Wie was deze raadselachtige be- zoekster? En wat had die met hem en zijn liefde ifit te staan? Bij het afgaan van de trap ontmoette hij een zwaar gesluierde dame. Zij was slank en groot. Hij keek haar scherp aari, doch de sluier verborg haar treklcen geheel aan zijn oog. Onwillekeurig maakte haar vorste- lijke gestalte indruk op hem. Hij boog voor haar en in het voorbijgaan beantwoordde zij zijn groet met een hoofdknikje. Hij kreeg een voorgevoel, alsof deze ontmoeting voor hem noodlottig zou zijn. Beneden gekomen, keek hij nog even naar boveri, naar die dame in diepen rouw.. Wie was zij? Welk duister geheim bracht zijn lot in betrekking met deze vreemde, die hem verscheen als de w an- delende nacht op het midden van den helderen dag? Welk geheim was he I toch, dat zijn bestaan, zijn liefde bedreigde? Wat zou de dag van morgen hem brengen? Wat zou hij vernemen, als de sluier werd opge- licht van lietgeen hem heden nog raadsel was? HOOFDSTUK XXII. Het was bijna twaalf uur. In elegant toilet lag Beatrice op een ottomane in de woon- kamer van de eerste verdieping van het slot Powsys. Nadat zij alleen ontbeten had, waren eerst haar mama, later lady Carley gekomen, om naar haar bevinden te vragen. Zij telde die bezoeken echter niet, zij wenschte iemand anders te zien, en die .iemand kwam maar niet. Een' boek, dat zij in de hand had, kon haar gedachtenloop niet wijzigen. Ze ging zoo eens na: eerst die ongelukkige val op den gladden vloer in de gang, dan de pijn, die haar opgezwollen voet haar veroor- zaakte. In de volgende twee of drie dagen zou zij daar nog niet af zijn. En wie zou in dien tijd een wakend oog op graaf Norton houden? Daar bij kwam nog, dat de volgende week een groot gezelscliap op het slot Powsys zou komen. Zij danste zoo gaarne en zou zij nu aan den wand mogen zitten? O, het was verschrikkelijk! Terwijl zij dit alles dacht, ging de deur open en Bertha trad binnen. In haar jeugdige schoonheid zag ze er zoo bekoor- lijk mogelijk uit.. „Goeden morgen Beatrice", zei ze. „Hoe gaat het met je? Doet je voet nog pijn?' Zij trad nader en drukte haar nicht een kus op de wangen. Het bevallig voorkomen van Bertha was nu juist niet geschikt om de slechte stemming van het jonge meisje te verbeteren. „Ach, wat pijn!" antwoordde zij. „Ik wou, dat ik mijn Fransche hakken in New-York j gelaten had. Zeg, Bertha, hoe laat ben je opgestaan?" 1 1 „Nu zal het komen!" dacht deze en deed moeite een glimlach te onderdrukken maar gelukkig kon Beatrice haar niet zien; ze stond achter haar stoel. „Hoe laat? Zoo omstreeks tien uur. Je weet, ik behoor tot de langslapers". „Heb je den graaf al gezien?" „Ja zeker! Wij hebben samen gewandeld!" Samen gewandeld? Waarover heb jelui zoo al gepraat? Vroeg hij naar mij? „Ja", antwoordde Bertha twijfelend, „na- tuurlijk vroqg hij naar je!" Zei hij niets van van je weet wel? „Van het plan om met je te trouwen? Neen, geen woord 1" Zachtkens sloeg Bertha haar arm om haar nicht en vroeg: „Lieve Beatrice, denk je niet, dat er een misverstand heeft geheerscht bij het gesprek op dien avond toen wij op lict meer van Macroom gevaren hebben?' ,,Een misverstand?" herhaalde Beatrice verwonderd. „Ik begrijp je niet, spreek toch duidelijk!" Bertha stond verlegen om' de rechte woorden te kiezen. Dat zal ik doen, al valt het mij ook zwaar. Ik moet je'iets mededeelen, dat niet zeer aangenaam voor je is. Nu, Beatrice er was een misverstand in het spel! „Ik begrijp nog altijd niet, wat jebedoelt, Bertha!" riep Beatrice uit. „Spreek je van dat varen te Macroom? Hij vroeg me toen of ik met hem wilde trouwen dat wil zeggen, op bedekte wijze bekende hij mij zijn liefde. Eindelijk zei hij, dat hij met mijn ouders zou spreken. Hoe kan daar nu een misver stand in het spel komen?" „En toch is dat zoo! Lieve Beatrice, gr'aaf Norton moest wel met je ouders spre ken maar niet met betrekking op jou". „Bertha!" riep zij uit en wilde opspri'h- gen, vergetende, dat haar toestand haar dit belette. Haar oogen schoten vuur. „Wat zeg je daar? Zeg op, ik beveel het je!" „Nu, dan, Beatrice, wat de graaf met je besproken heeft in de boot op het meer dat bedoelde hij niet zooals jij het begrepen hdbt. Hij bedoelde op mij. ,jOp j'OU?" „Ja, op mij, Beatrice! Hij heeft mij ten huwelijk gevraagd".. „Wat? En wat heb je „Ik heb zijn aarizoek aangenomen. De zen morgen lieb ik den graaf het jawooid gegeven!" Er volgde een lange poos stilte. Het ge laat van Beatrice was bijna niet te her- kennen, zoo vertrokken was het. Plotseling verborg zij het in haar handen en baistte in tranen uit. „Beatrice!" riep Bertha, die er van aan- gedaan was, „om Gods wil, schrei toch niet zoo! Heb je hem dan zoo irinig lief?" Als met een tooverslag verdwenen haar tranen. „Hem liefhebben?" riep zij uit. „Ikdenk er niet aan. Maar dat is ongehoord. Waarom maakte hij1 mij dan voortdurend het hof? Waarom sprak hij dan woorden tot me, die ik niet anders kon opvatten dan als een bekentenis van zijn liefde voor mij Waarom! daf, als hij jou (tot ivrouw begeerde? En het ergste is nog, dat jij niet zooveel om hem geeft!" Zij keek de arme Bertha aan, alsof ze haar met de oogen wilde vernietigen. „En mag ik dan eens vragen, hoeveel jij om hem geeft, als je hem njet liefhebt?" Ei, op wien ben ik dan verliefd?" ",Op Charles!" luidde het stellige ant- woord van Beatrice. ,,Ontken dat eens, als je durft! Jij bent op Charles verliefd en Charles op jou!" en zij keek Bertha zoo scherp aan, dat deze de oogen neersloeg. „De dubbelzinnige rol, die je gespeeld hebt, strekt je tot eer! Voordat jij tusschen ons kwam, onderscheidde graaf Norton mij bij elke gelegenheid. Als ik niet het ongeluk had gehad ziek te worden, dan had hij reeds bij den overtpcht uit Amerik'a aanzoek om mijn hand gedaan. Maar nu was je nacht en dag samen „Houd op Beatrice! Je fantaseert!" „Je begrijpt wel, wat ik daarmee zeggen wil. Je heb je best gedaan om hem te boeien, totdat hij eindelijk in je machtwas. Toen wist je zijn jaloerschheid nog op te wekken door je omgang met mijn broer en dit gaf den doorslag. Je lietot het goed overlegd, Bertha, ik wensch je het loon dat je verdiend hebt!" „Dank voor je goede wenschen", ant woordde Bertha nu op spottenden toon. „Ik acht mij te goed, 0111 op je verwijten te ant- woorden. Als je mij zulke dingen toedicht, is het mij "geheel onverschillig, hoe je oyer me denkt. H,ae het zij, graaf .Norton'heeft mij de eer bewezen zich met mij te verLoven, hij bemint mij en ik heb hem genomeii. Als j jelui mekaar te Macroom niet begrepen hebt, I dan ben ik daarvoor niet verantwoordelijk te stellen. Ik ga je nu weer verlaten, Bea trice, dat is voor ons beiden het beste! „Ga niet heen", geboojd Beatrice. „Ga niet heen, maar beantwoord mij deze vraag: Bemin je Charles?" Bertha keerde zich om en liet een lach hooren. „Beminnen? Nu ja, ik bemin liem ge- genoeg om hem niet in 't verderf te storten", zei Bertha. „Zoodra wij meer voor elkaar werden dan neef en nicht, zou je papa hem onterven. Charles eh ik, wij zijn beide prac- tisclie menschen. Daarom hiebben we el kaar de hand gedrukt en zijn ovlereenge- komen, dat wij ook in de toekomst niets voor elkaar zijn dan neef en nicht!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1