J Laatste Berichten. PEEDIKBETJETEN. Landbouwberichten. GEMENGDE BERICHTEN. I I RECHTSZAKEN. Arrondisements-Rechtb. te Middelburg. Een zomlerlinge rijwieldief te Amsterdam gepakt. He wereldfentoonstelling van Gent. Tweehonderd jaar gevangeuisstraf In de desa Sorja afdeeling Bondowosa, kregen onlangs twee inlanders twist. De in kas gebracht en met voldoening mogen de jjverige presidente, Mevrouw de Baronesse Collot d'Escury en de overige bestuuraleden op bun werk neerzien. De netto-opbrengst vanfancy-fairen tombola bedroeg /1336,94s, hierbij niet inbegrepen de vele giften (waaronder eene van f 100 van H. M. de Koningin) die „Ziekenzorg" in den laatsten tijd uit alle oorden des lands toevloeiden. Openlijk hulde zij hier gebracht aan alien, die tijd en moeite veil hadden ter bereiking van het schoone doel. Zij hebben door hun werk de vereeniging ,/Ziekenzorg" in staat gesteld, haar zegenrijken invloed uit te strekken over de geheele gemeente Hontenisse en tbans krachtiger dan ooit aan haar taak van oubaatzuchtige algemeeue naastenliefde voort te arbeiden. Moge de vereeniging ,/Ziekenzorg" groeienen bloeien Zossdffsg 3 0Sei ESS4. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 u.. Ds. A. Timmerman en 2 u. Ds. A. Timmerman, Doopsbediening Sluiskil. 9 u., dhr. L. Dek. Axel. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenkoltz. Zaamaiag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Hoek. 9 u. en 2 n., Ds. E. Raams Jr. Philippine. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos van Sas van Gent. Hulst. 10 u., Da. De Boer. Sas van Gent. 9J u., Ds. Akersloot v. Houten Roos Gereforrneerde Kerken. Ter Neuzen. Axel, Kerkdreef. Axel, Stationstraat. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u., Ds. Chr. Bruinsen 2 u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. H. v. d. Wal. Gereforrneerde Gemeente (Vlooswfjkstraat. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5i u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Chr. Gereforrneerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaul Bethel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., Ds. L. Boone, van St. Philipsland. Lokaal Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 51 u., Evangelisatie. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Mei de volgende vonnissen uitgesproken P. M., oud 27 jwerkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch 15 boete of 15 dagen hecht.) W. L., oud 21 j., landbouwersknecht te Retranchement, is wegens mishandeling veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hecht. (Eisch f 20 boete of 20 dagen hecht.) J. B. P., oud 41 j., koopman te Westdorpe, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch idem.) C. W., oud 22 j., dienstknecht te Aarden- burg is wegens vernieling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. (Eisch idem.) J. de K., oud 16 j., koopman te Groede, beklaagd van pogiDg tot diefstal is vrij- gesproken. (Eisch 3,50 boete of 1 week tuchtschool.) J. J. v. d. H., oud 45 j., secretaris der gemeente te St. Kruis, wonende te Aarden- burg, beklaagd van eenvoudige beleediging is vrrjgesproken. (Eisch 2 of 2 dagen hecht.) De eerste zaak, welke heden voor de bovengenoemde rechtbank in het openbaar werd behandeld, was die tegen J. de B. en C. J. P. uit Breskens, beklaagd van strooperij, in casu het weghalen van zand met een wagen. De brigadier der marechaussee 1. C. Pleijte had proces-verbaal opgemaakt. Beklaagden zeide niet geweten te hebben, dat zij daar geen zand mochten halen. De eisch luidde voor De B. 3,50 of een week tuchtschoolvoor (J. J. P. f 3,50 of een week hechtenis. De volgende zaak was die tegen J. v. E. en E. F. Sch. uit Axel, beklaagd van mishandeling van een haas, door o. a. dat dier de topjes van de ooren af te snijden, in de lucht te gooien, en eindelijk dood te slaan. De getuigen A. van Cadzand en Th. Vinkezagen deergerlijkedierenmishandeling. De eisch luidde voor ieder 7 boete, subsidiair respectievelijk 14 dagen hechtenis en 14 dagen tuchtschool. De derde zaak was die tegen de vrouw J, de B., uit Stoppeldijk, beklaagd van mis handeling van G. van Tenter, door hem met een bezem bloedend te verwonden. Het bleek, dat deze vrouw bij een op- loopje was, bij een herberg en dat zij door een troepje mannen werd uitgejouwd. De mishandelde had hier niets mede te maken, maar de vrouw dacht, dat hij aan haar bezem trok en zij sloeg erop, waar- door zij Van Tenter raakte. Getuige Van Tenter zeide niets te hebben gedaan. Getuige A. v. d. Beijke, zeide dat de vrouw er maar voor het vaderland^weg op los sloeg. Getuige C. van Camp, zeide dat de vrouw hoegenaamd niet lastig werd gevallen. De eisch luidde f 25 of 25 dagen. De verdediger, Mr. J. Adriaanse, meende dat uit de bekende omstandigheden van deze zaak, zooveel ten gunste van deze beklaagde spreekt, dat het moeilijk zal zijn deze vrouw te straffen, zij ging om haar groote dochters, die niet op tijd tehuis kwamen, en ieder, die volwassene dochters heeft, weet dat men tegenwoordig niet te voorzichtig kan zijn. Dat zij een bezem mede nam, verdedigt pleiter met de herin- neriug aan het »'s Lands wijs, 's Lands eer". Spreker gelooft dat vrijspraak, althans een lichte straf zal rnoeten worden opgelegd Tegen den gemeenteveldwachter A. D. J. S., te Sluis, die beklaagd werd na afloop van een voetbalwedstrijd aldaar den heer Vorsterman van Oyen Jr. te hebben be- leedigd, werd 3 boete of 3 dagen hecht. geeischt. Zoowel beklaagde als de getuige a decharge ontkenden dat door bekl. de bij dagvaarding ten laste gelegde woorden zouden zijn geuit. Door M. C. P., oud 32 j., landbouwer te Philippine is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van den 17 April jl. waarbij hij ter zake van het onttrekken van goederen aan zijn faillissement is veroordeeld tot eene ge- vangenisstraf van 3 maanden. De officier van Justitie kwam eveneens in hooger beroep. Door den raad van beroep (ongeval- lenverzekering) te Middelburg is Donderdag uitspraak gedaan in verschillende zaken. De beslissingen werden bevestigd en de vorderingen ontzegd in zake J. B. te Aarden- burg, de Cooperatieve vereeniging Ass. Coop Zel. de Carb. te Sluiskil, F. de W. en L. A. A. B. te Rontenisse, J. F. de R. te Graauw. De beslissingen werden vernietigd en aan klagers toegekend de rente bedoeld bij art. 369 der lnvaliditeifswet in zake A. M. wed. C. K. te Oostburg, M. de B. wed. G. B. L. te Ciinge, C. E. wed. H. te Graauw. Voorts werden de beslissingen bevestigd en de vorderingen ontzegd in zake D. A. wed. A. S. te Zuiddorpe, I. T. v. D. echtge noote L. V. te Ciinge, F. F. D. B. wed. A. F. F. te Axel, M. L. M. echtgenoote A. R. te St. Jansteen, E. v. D. wed. J. S. te Axel, B. P. echtgenoote C. V. te Ter Neuzen, S. de S. wed. G. F. v. H. te Eede, S. v. G wed. V. te Westdorpe, en R. B. te Westdorpe Nu men in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen het gebookte vlas in stapels buiten gaat zet- ten, omdat er in de schuur door de muizen te veel schade in wordt aangericht, blijkt eerst duidelijk, welke groote hoeveelheden tot heden onverkocht bleven., Sommigen schatten, dat bijna de opbrengst van een jgeheel jaar nog zit. Er wordt dan ook de laatste dagen nog al verkocht; niet omdat het zoo prijzig is, maar eenvoudig, omdat men wil opruimen, als men er eenigszins voor in de gelegen- hekl is. Er wortdt 8 tot 10 fr. per 100 Kg. betaald voor zoogenaamde goede kwaliteit. Aangezien in gewone vlasjaren hiervoor ongeveer 20 fr. werd betaald, en dan het ge- was omstreeks anderhalf maal het gewicht had van hetgeen nu wordt verkocht, begrijpt men gemakkelijk de enorme schade die ver- leden jaar door die teelt is geleden. Niettegenstaande de slechte vooruitzichten is er in deze streek toch nog wef half zooveel vlas gezaaid als verleden jaar; hier en daar is men reeds met het wieden be- gonnen. Een wethouder. Uit een Zuid- Limburgsche gemeente wordt aan de Limb. Koer. geschreven Hij was gehuwd en bij vermeerdering van de familie trad de nood binnen hij onder- nam een eerlijk bedrijf, hij ging bij avond en donker bij gezeten inwoners om onder- stand, dien hij genoot. Of hem dit niet genoeg opbracht Wat er van zij, hij begon een ander bedrijf. Nu vermiste de eene familie dit, de andere dat. In den nacht was geen waschgoed op de bleek meer veilig. „Hij" heeft het gedaan, lispelde de een,/hij" heeft het gestolen, fluisterde een ander. Men wees op het gestolen good, dat bij hem op de bleek lag, maar niemand durfde klagen of getuigen, want hij was ook raadslid, hij had het zelfs tot wethouder gebracht. Het gebeurde op Woensdag 22 April dezes jaars, dat een boerendochter het waschgoed op de bleek ging begieten, in den namiddag omstreeks 11/2 uur. Een uur later gaat zij weer eens kijken naar het waschgoed en bemerkte drie openingen in de spreidingeen hernd en twee vrouwenbroeken waren verdwenen. Terstond navraag bij de buren zeker, zij hadden //hem" gezien, hij was voorbij gekomen. Toevallig komt de veldwachter langs, die met het voorval in kennis wordt gesteld. Deze stelde onmiddellijk een onderzoek in. //Hij" werd aangehouden, en bij visitatie op den lijve vond de veldwachter onder de kleeren rondom het lijf van den Edelacht- bare het nog natte hemd, alsof hij de Kneipp'sche waterkuur onderging. „Hij" bood weerstand maar de boeien deden hun werk, en hij werd voor den burgemeester geleid. Hier vroeg de veldwachter aanhouding en voorloopig in arreststelling van den verdachte. De burgemeester weigerde Daarop vroeg de veldwachter huiszoeking te laten doen om nog voorheen ontvreemde goederen op te sporen de burgemeester weigerde! Ten laatste vroeg de veldwach ter lastgeving om zelf husizoeking te doen, maar de burgemeester weigerde. De veldwachter ging andermaal op pad en vond de jas van den verdachte op een perceel hooiland van hem liggen, naast diens in den grond staanden riek in den grooten binnenzak van die jas staken te twee ver miste, nog natte vrouwenbroeken. J oen de veldwachter bij den burgemeester terugkeerde, zaten deze en de verdachte samen een glas bier te drinken en een sigaar te rooken. Toen een fietser Maandag zijn rijwiel onbeheerd aan de Prinsengracht, nabij den Amstei, te Amsterdam, liet staan, maakte een dief van de gelegenheid gebruik, om op de machine te gaan zitten en weg te rijden. Juist op dat oogenblik kwam de eigenaar de deur weer uit en nu ontspon zich een jacht. Dp het geroep van: ffHoudt den dief werd een voorbijganger op een der bruggen van den Amstei opmerkzaam en slaagde er in den roover tegen te houden en te grijpen. Omgeven door een groot aantal nieuwsgierigen, werd de gauwdief door eenige agenten naar 't politiebureau Stadhouderskade gebracht, waar de com- missaris in die sectie hem een verhoor afnam. De arrestant beweerde Amerikaan en 26 jaar oud te zijn. Zijn naam luidde J. A. H. S. Nan Mericordo, waarvan de klinkers nog op een zeer bijzondere wijze moesten worden uitgesproken. Van beroep was hij groentehandelaar te New-York. Eenige maanden geleden had hij zijn ouders in den steek gelaten en was naar Holland vertrokken. Zondag kwam hij te Rotterdam aan en na eenige uren te Haarlem doorgebracht te hebben, reisde hij door naar de hoofdstad. Bepaald gelukkig was de heer J. A. H. S. Nan Mericordo te Amsteidam niet ge- weest. Jntegendeel, men had zich zeer onaardig tegen hem gedragen, want toen hij langs de oevers van den Amstei wan- delde, zag hij, dat een rijwieldief er met een fiets van door ging. Hij was nog zoo welwillend den dief met een greep a la Nick Carter te pakken, maar de politie had zich vergist en had hem, mr. Nan Mericordo, eerzaam groentehandelaar uit New-York, gearresteerd en meegenomen. Een abuis, meneer, een abuis zeide hij herhaaldelijk tot de commissaris. Mericordo sprak een eigenaardig taaltje, dat voor het grootste gedeelte bestond uit slecht Engelsch, miserabel Duitsch en vloeiend Holiandsch. Die laatste taal had hij te New-York geleerd. Maar hoe welbespraakt de eerzame groen tehandelaar ook was, hij werd in het arrestantenhok geplaatst. En hier ging hij te keer als een razende. Hij trachtte zich te wurgen en probeerde den pols met zijn nagels open te rijten. Ten einde raad liet de commissaris hem weer voor komen. Toen het tweede verhoor afgeloopen was en hij weer weggevoerd werd, sprong de zonderling pardoes over de trapleuning. Maar een rechercheur, die hem bij de mouw gegrepen had, liet hem niet los en zoo zweefde mr. Nan Mericordo ge- ruimen tijd tusschen hemel en aarde. Met vereende krachten trok men hem weer bin nen boord en zette hem, om verdere onge- lukken te voorkomen, geboeid tusschen een tweetal agenten in de wachtkamer. Zoo spoedig mogelijk heeft men den New-Yorkschen groentehandelaar ter be- schikking van den officier van justitie gesteld. Zijn klantjes te New-York zullen wel langen tijd op hun kropjes sla en spinazie rnoeten wachten, meent de //Tel." De te Antwerpen verschijnende z/Nieuwe Gazet" schrijft Men kent de geschiedenis van de acht kanonnen die nog altijd bij Krupp staan omdat ze daar beter kunnen onderhouden worden. Er is nu een nieuw feit aan het lic'nt gekomen, dat nog eens bewijst, hoe schande- lijk er bij het Belgisch legerbestuur ge- knoeid wordt. Eenigen tijd geleden werden er op bevel van het ministerie van Oorlog een tiental kanonnen naar Antwerpen gezonden, die bestemd waren voor de verdediging der forten in den omtrek van onze stad. Weet men wat er met deze kanonnen gebeurd is Zij zijn verdwenen en niemand kan zeggen waar zij zich bevinden. Zijn deze stukken verkocht of staan zij weer bij Krupp bij hun acht monster- broers Dat is hetgeen de heer Broqueville nu tracht uit te vorschen, die aan de leger- oversten een brief heeft gezonden waarin hij hun bevel geeft dadelijk naar het ver dwenen geschut onderzoek te laten doen. Elf maal had de ooievaar in de woning van een eenvoudig wever in de Beiersche plaats Weiler een bezoek gebracht. Telkens was het beurtelings een jongen en een meisje geweest. De verhouding was zoo 6 jongens tegen 5 meisjes. Nu was er weer een blijde gebeurtenis te verwachten. Wat zou ze brengen. Een meisje? Daar werd de ver- hduding zes tegen zes. Of een knaapje Dan zou Koning Lodewijk volgens de ge- w lonte, die trouwens ook in Belgie be- staat, wanneer in een gezin zeven jongens of meisjes geboren zijn, over dit laatste kind als peetoom optreden. De //Koln. Ztg." verhaalt, dat de ooievaar dit maal beide wenschen bevredigd heeft doordat hij een tweeling bracht, die uit een jongen en een meisje bestond. Op den dag dat de twee gedoopt werden, deden twee andere kinderen van den wever de eerste communie, twee ondergingen het vormsel en een vierde zijn (of haar) verloving - In een Amerikaansch hotel. Okla homa is een stad in de Vereenigde Staten, waar men wellicht niet zoo gauw gaat wonen, als men het volgend reglement in het eenige hotel der plaats heeft gelezen ,,IIeeren, die met hun laarzen aan gaan slapen, rnoeten een bijslag op de logeer- kosten betalen. Drie slagen op de deur der kamer maken bekend, dat er een moord in het huis is gepleegd en dat men moet opstaan. De reizigers mogen de baksteenen, die in de matrassen zitten, niet meenemen. Als het in de kamer regent, vindt men een scherm onder het bed. Als er geen handdoek is, kan men een tip van het vloerkleed nemen." Zou Mark Twain ook soms de hand hebben gehad in de samenstelling van dat reglement Een geheimzinnige misdaad. Dezer dagen begint te Warschau, naar de Tel. meldt, een opzienbarend proces. Ongeveer een jaar geleden werd vorst Drouzki- Lubezki onder geheimzinnige omstandig heden vermoord. De misdaad hield ge- ruimen tijd de opeiibare meening barts- tochtelijk bezig, maar het onderzoek leverde geen resultaat op. Eenigen tijd geleden echter liet de rechter van instructie, op de getuigenis van een aantal boeren, den vriend van den vorst, baron von Bissung arresteeren. Deze nu zal voor de rechtbank rnoeten versehijnen, onder beschuldiging van moord en valschheid in geschrifte. Vorst Drouzki-Lubezki had von Bissung eens per rijtuig naar het station van Teresin vergezeld, toen deze naar Warschau moest vertrekken. Volgens het zeggen van den baron, werd het rijtuig onderweg aan gehouden door twee onhekende boeren, die een verzoek aan den vorst hadden te doen. Uit vrees, zijn trein te zullen missen, nam de baron afseheid van zijn vriend en begaf zich te voet, niet naar het station van Teresin, maar naar een op twaalf wersten afstand gelegen station, waar hij den trein naar Warschau nam. Het later onderzoek heeft aangetoond, dat von Bissung gezien is op de plek, waar de vorst, met een kogel door het hoofd, werd gevonden. Diens bedienden verklaren, dat hun meester den baron zeker nooit zou hebben toegestaan, dat zijn vriend te voet den langen weg naar het station zou afleggen. Bovendien zijn nog enkele feiten aan den dag gekomen, die den baron zwaar belasten. Men heeft o. a. in zijn bezit zeven wissels tot een bedrag van 350,000 roebel gevonden, onderteekend door den vorst, wiens handteekening echter, volgens deskundigen, moet zijn nagemaakt. De algemeene vergadering der aandeel- houders van de N. V. der tentoonstelling, die verleden jaar te Gent plaats had, is volgens de M. Crt. ge'nouden. Ze was be- legd, om te doen beslissen over de ontbin- ding der maatschappij. Ongeveer twee honderd belangstellenden waren opgekomen. Onder de aandeelhouders bleek nog al onte- vredenheid te heerscben. Naar aanleiding van een kenbaar gemaakte klachte verstrekte de heer Coppieters breedvoerige inlichtingen. Deze bestonden voornamelijk in een op- somming van de factoren, welke de be- stuurders gedwongen hadden, meer uit te geven of de stad meer ten laste te doen komen dan dit bij vorige overeenkomstige onder- nemingen in Belgie het geval is geweest. men, dat de regeering noch de van een tombola noch die van wilde steunen, gezien de slechte daarmee door andere tentoon- stellingscomite's ingelegd. In ruil kreeg men te Gent daarvoor een toelage van 7.500.000 frank. Dan bedongen de buitenlandsche inzenders bijzondere voorwaarden, waaraan de hallen moesten voldoen ten opzichte van zoo groot mogelijke veiligheid tegen brand, met het oog op het vuur, dat in Augustus 1910 een groot deel van de tentoonstelling te Brussel vernielde en schoof Coppieters het klein blijven van het aantal, vooral kapitaalkrachtige bezoekers op rekening van de Vlaamsche betoogingen, in verband met de tentoonstelling ondernomen. Ten gevolge daarvan zou het Walenland de tentoonstelling geboycot hebben. Men weet hoe van den anderen kant de Vlamingen dit teleurstellend bezoek integendeel toe- schrijven aan de minachting, die het bestuur openlijk toonde voor de Vlaamsche rechten evenais voor de overeenkomst, dienaan- gaande met het onder leiding van den nij veraar-letterkundige Leo Meert staande Vlaamsche Handelsverbond getroffen. Maar Coppieters klacht ziet blijkbaar hoofdzakelijk op de opstootjes, na een be zoek van Koning Albert aan de tentoon stelling tijdens een Fransch concert door verwoede flaminganten bewerkt.een be- tooging, die inderdaad onbehoorlijk was. Uit de financieele verklarigen lichteu we nog, dat de tentoonstellingsgebouwen, volkomen uitgerust, het bestuur 37 frank per vierkanten M. kostten, terwijl het die voor 17 frank per v. M. aan de vreemde deelnemers moest laten. De inkom-gelden beliepen 1.900.000 frank, terwijl ze te Luik 2.500.000, te Brussel zelfs 4.000.000 be- droegen. Sommige groepen van buiten landsche deelnemers joegen het uitvoerend comite eveneens op groote kosten, wat de reclame betrof. In 't geheel stegen de gelden, voor de ruchtbaarmaking besteed, tot 1.300.000 frank. Dan klaagde de heer Coppieters nog over het bedrog, dat met de inkom-kaarten werd gepleegd. In een enkele maand moesten 128 be- wakers worden afgedankt. En ook bij de congressen gebeurden onregelmatigheden. Sommige congressisten verkochten aan de ingang de kaarten, die zij kosteloos ont- vangen hadden. Daarna werden overeenkomstig het doel, waarmee de vergadering was belegd, de voorstellen met eenparigheid van stemmen aangenomen en werd de balans en de winst- en verlies-rekening goedgekeurd. Zoo weet inrichting een loterij ervaringen, een was lid van den Sarikat Islam, zijn vijand was een tegenstander zjjner vereeni ging. Vermoedeli)k is de twist dan ook ontstaan naar aanleiding van een meening- verschil omtrent bedoelde vereeniging. Hoe het ook zij, de twist liep zoo hoog, dat het niet-lid het wel-lid een opstopper met zijn mes toediende, waardoor de getrofiene op de plaats levenloos ineenzakte. Bijna op hetzelfde oogenblik kwamen van verschillende zijden vele leden van den S.-I. toegestroomd, Zij wierpen zich op den moordenaar, en voordat de politie tusschenbeide kon komen, was de man letterlijk door de woedende bende verscheurd. Alle lichaamsdeelen waren verbrijzeld, en ook dit slachtoffer van partijhaat overleed op de plaats zelf, meldt het „Soer. Hbld." Tengevolge van deze wreedaardige moord- partij hadden zich voor den landraad te Bondowoso te verantwoorden hadji Abdoel- ladim en 22 medeplichtigen. De hadji, als hoofdschuldige, werd veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid in den ketting. terwijl de overigen alien straffen tegen zich hoorden uitspreken, varieerend van drie tot vijftien jaren. Bij elkaar hebben de moordenaars meer dan tweehonderd jaar gevangenisstraf opgeloopen. Daar hun verzoek om een van de bende voor de geheele straf te laten opdraaien, natuurlijk onbeantwoord bleef, hebben de 23 moordenaars besloten, revisie aan te vragen bij den raad van justitie. Binnen- kort zal deze zaak dan ook in bebandeling komen. TWEEDE KAMER. De behandeling van het wetsontwerp om trent de inkomstenbelasting werd voortgezet met het debat over art, 33 bevattende het belastingtarief voor natuurlijke personen, met de daarop gisteren toegelichte amen- dementen der vrijzinnig-demoeratische frac- tie, om door eene andere schaal van pro- gressie 3 a 4 millioen meer uit de in komstenbelasting te halen, door opvoering van het belasting-percentage voor inkomens boven de f 5000 en vooral voor inkomens uit vermogen. De heer Ter Laan (Rotterdam) lichtte een amendement toe, strekkeDde om de belastingheffing niet te doen aanvangen bij inkomens van 650, maar van 700. De heeren De Geer en Tydeman ver- klaarden zich voor het systeem van het ontwerp, omdat dit gematigd is en bestreden de stelsels der vrijzinnig-democraten, omdat daardoor de belasting te zwaar zal drukken. De heer De Meester opperde bedenkingen tegen het voorstel der vrijzinnig-democraten als te drukkend voor de middelmatige inkomens en bestreed ook het amendement van den heer Ter Laan. De heer Koolen bestreed beide amende- menten. Werd dat der vrijzinnig-democraten aangenomen, dan zou hij tegen het ontwerp stemmen. De heer Vliegen verdedigde de amende- menten. De Minister was tegen het verschil maken in de schaal van progressie voor inkomens uit bedrijf en uit vermogen, gelijk het amendement der vrijzinnig-demoeratische fractie beoogt. Voor het aannemen van het amendement van den heer Ter Laan be- staat z. i.; geen reden. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Vrijdag 1 Mei 1914. Voorzitter de heer Joh. de Feijter, burge- meester-raadslid. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande vergadering, die worden goedgekeurd. Vervolgens geschiedt mededeeling van ver schillende ingekomen stukken, waaronder de goedkeuring door Gedep. Slalen van verschil lende raadsbesluiten, die voor kennisgeving worden aangenomen. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1914 is, met eene opmerking van admi- nistratieven aard van Gedep. Staten terug ontvangen. Het wordt thans opnieuw vastgesteld, op een bedrag van /9974,33i/2. Aangeboden wordt het gemeenteverslag over 1913 en het verslag der connmissie van toezicht op het lager ondertwijs, waaruit van geen bijzondere opmerkingen of mede- deelingen blijkt, dan alleen, dat de colmmissie het wenschelijk zou oordeelen, dat de ge- meenteraad eene verordening vaststelde, over eenkomstig de bij de wet gegeven bevoegd- hefd, in verband met de verloven voor het verrichlen van veldarbeid. Met algemeene stemmen wordt na korte bespreking besloten het verzoek der cokesovens-inaatschappij te Sluiskil, om concessie voor liet inrichten eener electrische centrale en stroomlevering in Zeeuwslch-VIaanderen bij den Minister van Waterstaat en Gedep. Staten te steunen, zulks naar aanleiding van het desbetreffend schrij- ven van het comite tot bevordering van de stichting eener electrische centrale in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan het Burgerlijk Armbesluur wordt, naar aanleiding van het daartoe ingezonden ver zoek, madhtiging verleend tot wijziging der begrooting voor 1913. Van den gemeentewerkman A. de Krijger is een adres ingekomen, waarin deze te ken- nen geeft, dat hem uit den laan den pensioen- raad gezonden stukken gebleken is, dat hij op 14 Oct. 1896 is benoemd, om met 1 Jan. 1897 in dienst te treden; dat hij echter reeds in 1888 is aangesteld en voor de gemeente werkzaami wa|s, ,en dat hij (daarom Imeent, dat ten onrechte voor hem( 9 dienstjaren te wei- nig z-ijn opgegeven; dat hij daarom, gezien zijn reeds gevorderden ouderdom en liet ge- ring aantal zijner dienstjaren bij pensionnee- ring eene schade zoude zijn van 9/GOste van zijn pensioengrondslag; redenen waarom hij verzoekt te willen besluiten, hem bij pen- sionneering van gemeentewege eene toelage te willen geven gelijk aan dat 9/60ste van zijn pensioengrondslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6