ix X V; - Laatste Berichten. mm |5 GEMEWGDE BERICHTEN. Gent Palace. (Nieuwe Cirk). Urinekwalen. 5 raad, r,— X Een tegenstander van het artsenmonopolie. Een onzer correspoudenten sehrijft Op de grens van ons gewest in een bloeiende jenkolonie sprak ik dezer dagen een arbeider, die door een hevige kouvatting was aan- getast en sedert eenige dagen huisarrest had. Van geneeskundige hulp moest de man niets hebben. Hij is z'n eigen dokter. Op m'n vraag, wat hij ter bestrpding zijner ziekte aanwendde, antwoordde hij mij ,/k heb gusteraovend 'n flessie wondereulie 'n maotje traou, 'n koppie vol peper, twai lepels vol petroleum en 'n glas brandewien mit kokend waoter innomen en daor hek daodelijk ontzet van kregen". Ik kon m'n ooren niet gelooven en toen ik met ver- verbazing uitriep//Kerel, hoe kreeg ]e 't in't hoofd, zoo'n mengeldrank naar binnen te werken antwoordde hij leuk //Ik denk zoo bie mie zulf, je kent as nooit waiteu, daor kou as wat bie wezen, dat holp Zoo'n arbeidersmaag is op het punt van voeding toch zeker niet verwend of ver- weekeljjkt. Ik heb den man van herte be- terschap toegewenscht. (Ass. Ot.) Rechtszittingen met muziek. De zittingen der arrondissements-rechtbank te Arnhem worden, volgens de N. R. Ort., tegenwoordig opgeluisterd door muziek, d raaiorgelm uziek. Het pand naast het paleis van justitie, is onlangs publiek verkocht. Zekere heer G. werd de eigenaar. Het schijnt echter, dat deze met dien koop niet erg tevreden was, althans, naar het heet, heeft hij ge- tracht het pand met een zoet winstje over te doen aan het rijk. Hij meende, dat deze het zou kunnen gebruiken om het paleis van justitie te vergrooten, waaraan misschien behoefte kon bestaan, daar door het openbaar worden van de zittingen van den krijgs- een nieuwe zittingzaal noodig was. l)e onderhandelingen hebben echter niet tot een resultaat geleid. De heer G. was hierover blijkbaar niet gesticht, althans hij trachtte toen op allerlei wijze het rijk te dwingen zijn huis te koopen. Niet zoodra waren de zittingen van de rechtbank aangevangen, of de heer G. liet door eenige lieden in zijn tuiu, die juist naast de zittingzaal der rechtbank ligt een helsch kabaal maken. Het was een voort- ^jjrend gehamer en geklop op ijzeren ■^iten, steenen enz. In de zaal kon men n eisten woorden niet verstaanmeer- alen was de rechtbank genoodzaakt haar zittingen te houden in de zaal van het gerechtshof. Daar echter verschillende zittinsen van hof en rechtbank samenvallen, kon men niet altijd op deze wijze aan het lawaai ontkomen. Na een tijdje staakte heer G. zijn pogingen. Of hij toen nieuwe onderhandelingen had geopend, of dat hij inzag, dat zijn pogingen geen resultaat hadden, weten we niet, doch sedert eenige maanden konden de zittingen weer ongestoord piaats hebben. Sedert eenige weken heeft de heer G. er IV '"er iets anders op gevonden. Hij heeft n zijn tuin een groot draaiorgel geplaatst o als men die in stoomcarroussels heeft, aie alles overstemmen. Telkens, wanneer nu de rechtbankzittingen aanvangen, begint het orgel te epelen. Twee mannen lossen elkaar af om het instrument te draaien en van 's morgen 10 uur tot dat de zitting gteindigd is, schallen de wijsjes door de rechtzaal. Dat er van een ernstige behandeling der zaken op deze wijze weinig terecht komt, behoeft zeker nauwelijks gezegd. De president kan zich slechts met de grootste moeite verstaanbaar maken, terwijl meer- 4 malen de antwoorden van beklaagdeu of j^^etuigen in het lawaai verloren gaan. Oihcier van justitie en verdedigers kunnen zich evenmin verstaanbaar maken. Een verslag van de zitting geven is on- mogelijk. Het gewone rechtbankpubliek r^vermaakc zich echter kostelijk. Het worrit tijd, dat aan dezen toestand c een einde komt. Dit schijnt echter uiterst moeilijk te zijn. Geen enkele wet of plaat- selijke verordening kan den heer G. beletten in zijn tuin een draaiorgel te doen spelen. En niet alleen dat de rechtszittingen worden verstoord, ook de verschillende bureau's ondervinden veel binder van deze muziek. Op de griffie, die boven de rechtzaal elegen is, is het bijna niet uit te houden. Seis jjs gewoon onmogelijk om het publiek 'Vooriijk te woord te staan. Slechts door eeuwen kunnen de klerken zich ver- nbaar maken. Voor geen geld ter wereld. In "an winkelkast te Washington kon men I^feer dagen een aantal babies in keurige wiegjes bewonderen In den winkel zelf waren er nog meer. De kinderen waren uit het /Florence Crittenden Home" af- komstig en de directie van dit kinderhuis had deze babytentoonstelling georganiseerd ten bate van een te stichten fonds, waardoor de moeders dezer kinderen in de gelegeu- heid zouden kunnen worden gesteld, de ^zomermaanden buiteu door te brengen. Onder de babies spande een 4jarig knaapje, Frank genaamd, de kroon. Een rijke heer uit Richmond vond, dat het kind zulk een treffende gelijkenis met een van zijn voor- ouders droeg, dat hij aan de directrice van het kinderhuis vroeg, het kind aan hem af Ik wil dadelpk 100.000 dollar geven, als ik toestemming krijg het kind te adopteeren, zei de rijke heer. De directrice liet de moeder van bet kind ontbieden en vertelde haar van het aanbod. Doch de moeder, een gewone werkvrouw, "igerde beslist. V- Mijn kind is mijn alles, zeide zij, ik bij h het niet verkoopen voor aile schatten al,er wereld. Een radicaal middel tegen het wedden. In den staat Oklahoma, waar zich, zooals bekend, thans een vroegere tuchthuisboef candidaat voor het presidentschap heeft gesteld, is het wedden bij wedrennen ver- boden. Daar de Amerikaan echter niet inziet, wat voor doel wedrennen hebben, wanneer er niet bij gewed mag worden, heeft het verbod tot heden al zeer weinig uit- gewerkt. De gouverneur is hierover zeer slecht te spreken en heeft daarom zijn toevlucht genomen tot een wel wat al te radicaal middel om het wedverbod te doen eerbiedigen. Hij heeft nl. gedreigd bij den eerstvolgenden wedren de paarden te zulleu laten neerschieten. Om te tooneu, dat het ernst bij hem is, had hij Woensdag een afdeeling militie naar de renbaan gezonden en toen de paarden, die aan een wedren deelnamen, vlak bij het einde van de baan gekomen waren, vuurden de soldaten een salvo over de hoofden der jockeys heen. Het gevolg was, dat de paarden verschrikt naar alle richtingen uiteen stoven en de wedren ongeldig was. De gouverneur heeft verklaard, dat dit zijn laatste waarschuwiug is geweest en dat de volgende maal op de paarden geschoten zal worden. Een echt middel a la Wild-West. Vrijdagnacht hebben eenige straat- jongens te Leghorn (ltalie) een streek uitge- haald, die afschuwelijke gevolgen gehad heeft. Zij ontdekten een oude landloopster, die zich tegen een schuur op een bundel stroo te slapen gelegd had en om de vrouw aan het schrikken te maken staken zij het stroo iD brand. Doch de vrouw ontwaakte niet voordat ook haar kleeren vlam gevat hadden. De jongens, twee van 13 en een van 14 jaar, deden vergeefsche pogingen om de vlammen uit te dooven, maar daar de oude vrouw vreeselijk schreeuwde van pijn en angst, en zij bevreesd werden voor ont- dekking, namen zij de vlucht. De vrouw is in de vlammen omgekomeu. De jongens zijn gearresteerd en zullen hun //aardigheid" zwaar moeten boeten. In de kazerne van het regiment grena diers No. 100 te Leipzig werd de soldaat Meier uit Hannover door den geweermaker Germra betrapt op het oogenblik dat hij bezig was diens kast in de werkplaats, waar- in 400 Mark aan geld geborgen waren, open te breken. De op heeterdaad betrapt soldaat nam een smidshamer en sloeg den geweermaker de hersens in. Daarna nam hij de vlucht. Hij werd later in een der dienstbureaux dood op den grond gevonden hij had zich een geweerkogel door het hoofd gejaagd. De kogeloogst op den Balkan Onlangs zijn in de haven van Marseille vier schepen binnengeloopen met een zeld- zame lading aan boord, nl. een groot aantal kleine zakken, elk ongeveer een centenaar wegende en vreemd gevormde kleine stukjes lood bevattendplatgedrukte kogels, waar- van sommige nog duidelijk sporen van bloed toonen. Deze kogels zijn verzameld op de slagvelden van den Balkan. Kogels, die wonden en doodden en ook die geen doel troffen en ergens in den grond sloegen. Boeren en nieuwsgierigen hebben al deze projectielen verzameld en in zakken gepakt, om aan dezen oorlogsafval een stuk brood te verdienen. Van Marseille gaan de kogels naar Parijs en worden daar aan fabrikanten van metaalwaren verkocht. Na omgesmolten te zijn krijgen zij een vreedzamer bestem- ming als gas- en waterleidingpijpen of als capsules voor wijnflesschen. Ook zijn een aantal zakken en kisten met resten van gebarsten koperen patroon- hulzen van deze slagvelden naar Marseille verzonden, om daar als oud-metaal verkocht te worden. Begrafenis van een kleinen held. Een groote menigte bewees, volgens de Tel., Zaterdag in de gemeente Hollowayde laatste .eer aan een twaalfj arigen knaap, die door zijn dapperheid om het leven kwam. De knaap heette Albert Hatswell. Hij was een der vier jonge kinderen van een arme weduwe, als caddie (stokkendrager) in dienst van golfspelers en voor zijnjaren bijzonder moedig. Volgens zijn moeder kende hij geen vrees, hetgeen hij tweetnaal zeer heldhaftig bewees.. Twee weken geleden bracht hij in zijn buurt een op hoi gestagen paard tot staan en behoedde daardoor op straat spelende kinderen voor groot gevaar. Toen hij dat voorval thuis vertelde, waar- schuwde zijn moedeJr Ijem, dat niet meer te doen, omdat het hem zijn leven zou kunnen kosten, waarop de brave knaap antwoordde: „Maar moeder, ik kon het paard toch niet te midden van de little kiddies (kleine kinderen) laten hollen." Hij voorkwam, dat Paasch- Maandag ten tweeden male en verloor daar door zijn leven. Op den morgen van dien vrijen dag, zag de knaap in Holloway-road, een voor een vrachtwagen gespannen paard op hoi slaan, regefrecht op een groote menigte, die per tram en per omnibus naar buiten ging. Geen der mannen op straat schoot gauw genoeg op het hollende paard toe. De kleine Albert aarzelde geen oogenblik, sprong vlak voor het paard, greep het bij den toom en hield dien vast, terwijl het paard nog een eindje voort bleef hollen., Hij wist het echter mid den van den druk beganen weg naar den kant te trekked. Maar daar slingerde het paard hem tusschen den wagen en een ijzeren straatpaal, zoodat hij een schedel breuk kreeg en orimiddellijk gedood werd. Zijn 13jarige broeder, een padvinder, pas seerde net met een troepje „boyscouts" en herkende terstond het kleine slachtoffer van voorbeeldigen moed. Uit alle deelen van het land ontving de moeder blijken van deelneming in haar smartelijk verlies en van bewondering voor haar heldhaftig kind, benevens talrijke kransen voor zijn graf. Talrijke kinderen zonden ^bloemen voor den kleinen dooden held, w'iens uitvaart bijzonder indrukwek- kend was. Een paar wagens vol kransen en bloemen volgden den lijkwagen. Zelfs uit Parijs was een krans gezonden., Verscheidene v: golfclubs zonden eveneens een krans. Ook de gezamenlijke caddies van Hampshead, waar toe de kleine Albert behoorde. Hun lint had tot opsclirift: „Dapper hart." De krans der kinderen van de school, door hem bezocht, had tot opschrift: By the gate they meet us, (Neath the golden sky. Meet us at the portal, Meet us by and by. Hoe bedroefd ook het einde van zoo'n kleinen held is, zijn moed vervoert toch ieder menschenhart! Middelburg. Heden slaagden voor het onderwijzers-examen de heeren J. C. J. Olie- slager en A. J. Schieman, van Axel. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor- zitter van het bestuur van de calamiteuze Hoofdplaat en Thomaespolders, de heer B. Thomaes te Hoofdplaat. TWEEDE KAMER. Inkomstenbelastiug. De replieken werden voortgezet. De heer Bos drong bij den Minister aan, op het ter hand nemen eener regelmatige herziening der belastbare op- brengst van de ongebouwde eigendommen. Spreker bestreed voorts de door de rechterzijde voorgestane tariefpolitiek. De heer Van Best betoogde, dat Kolk- mans tarief meer rekening hield met de draagkracht van het volk, dan ons be- staande tarief en oordeelde, dat van tariefs- herzieniug geen onaangename maatregelen van wege het buitenland zijn te duchteu. Na repliek van den heer Van Nispen (Rheden), die meende dat Minister Bertling het volgend jaar wel met een fiscale tariefs- herziening kon komen, nu gebleken is, dat ter linkerzijde leden zijn, die daarvan niet afkeerig zijn, verzekerde de Minister van Financien, dat hij krachtig zal streven naar versterking van het staatsinkomen, zoodat dit een stootje zal kunnen verdragen. Verhooging van de directe belastingen, moet daarbij voorop staan. Na de bij de stembus gebleken volkswil, kan van tariefsverhooging geen sprake zijn. De Minister verdedigde voorts nader het wetsontwerp. De algemeene beschouwingen werden gesloten. Alvorens de artikelen in behandeling te nemen, werd met 47 tegen 5 stemmen aangenomen het wetsontwerp om dit jaar 20 opcenten te heffen op de vermogens- en de bedrijfsbelasting, met uitzondering van de inkomsten der naamlooze rennoot- schappen, waarop 60 opcenten zullen worden geheven. Hedenmorgen is tengevolge van den mist de Harwich-boot //Brussel," op de pier te Vlissingen geloopen. Met hoog water is de boot door eigen kracht weer vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. Hedennamiddafg werd alhier in het Hotel de Commerce" door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van de erven van mej. de wed. L. Bakker-Dees, te Ter Neuzen, in het openbaar geveild eene hofstede in den Koudenpolder, ge meente Hoek, ter gezamenlijke grootte van 19 H.A. 57 A. 87 c.A., of 43 gemeten 281 roeden, tot en met 31 October 1921 tegen 1800 per jaar verhuujjd aan den heer Kr. Dieleman Fz. te Hoek. Hiervan werd kooper de heer M. Drabbe, landbouwer te Hoek voor 46.134,73 of 1050 per gemet. GEMEENTERAAD VAN SAS VAN GENT. Vergadering van Donderdag 23 April 1914. Voorzitter de heer P. Wauiers, burge- m ees t err a ad slid Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden ge- lezen de notulen der voorgaande. De heer Buijsse maakt aanmerkingen op de notulen. Deze vermelden aan het slot, dat na de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag, de vergadering weder openbaar gewprden zijnde, door den Voorzitter werd gesloten, wijl niemand meer het woord verlangde. Dit is onjuist. De Voorzitter heeft niet meer gevraagd of iemand nog het woord verlangde. Spreker had jnog wat willen zeggen, maar hij had daartoe geen gelegenheid. De Voorzitter wijst er op, dat het al zoo laat was en de leden verlangden heen te gaan. Er zou toch niemand meer naar ge- luisterd hebben. De heer Buijsse erkent, dat er geen lief- hebberij meer was om nog langer te blijven, het was laat, maar op andere plaatsen wordt da,n ook jde omvraag tjedahn voor dat met de behandeling van den hoofdelijken omslag wordt aangevangen, omdat deze zooveel tijd in beslag neemt, en met het oog op het publiek. De Voorzitter zegt, dat het mogelijk is, dat zulks geschiedt, maar merkt op, dat men dan overal wel een uur over kan blijven leuteren. De raad had den tijd noodig, hij meent, dat het toen, het was half tien ure 's avonds geworden, al welletjes was. Toen hij het vroeg, bleek ook, dat geen der leden er bezwaar tegen had, om de vergadering te laten uiteehgaan. Er zou niemand nog naar een spreker gelpisterd hebben. De heer Buijsse ontkent niet, dat het zoo was, maar constateert toch, dat de notulen iets vermelden, dat niet juist is, aangezien er geen omvraag heeft piaats gehad. Ook maakt spreker er aanmerking op, dat miet in de notulen is/opgenomen, dat de Voorzitter heeft gezegd, dat de heer Buijsse voorstelde de drukproeven van het steno- grafisch verslag bij de leden thuis te zen den, zeker om er mede naar Jan, Piet of Klaas te loopen, om daaraan te laten ver- anderen, waartoe men vermoedelijk zelf geen kans ziet. De Voorzitter merkt op, dat de notulen alleen de besluiten van den raad behoeven te vermelden. Deze geven voorts nog een verkort verslag van het besprokene. Voor de besprekingen weer te geven, dient het ge- drukle verslag. Hij vraagt ten slotte of de leden bezwaar hebben tegen vaststelling der notulen zooals die zijn vO|Orgelezen. De heer Malotaux houdt zich buiten stem ming, daar hij de vorige maal niet aanwezig was. De heer Buijsse is er tegen, de overige leden en de Voorzitter voor, zoodat de no tulen onveranderd wprden vastgesteld. 1. Verkoop van gemeentegrond aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij. Van het bestuur der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij is een schrijven in- gekomen, waaruit blijkt, dat de laatst door die maatschappij in koop gevraagde gemeente grond, met aftrek eener straat ter breedte van 6 M., eene oppervlakte heeft van 572,53 vierkante meters. De Voorzitter deelt mede, dat de akte van verkoop nu aldus kan worden opgemaakt; mocht dan later blijken, dat er verschil is in de oppervlakte, dan kan een akte van redres worden opgemaakt. Voor dezen grond wordt een prijs betaald van 2,50 per M2. Op een vraag van den heer Hamelynck wordt geantwoordt, dat de vroeger verkochte grond eene oppervlakte had van 695 vier kante meters; daarvoor is /2 per M2. be taald. Met algemeene stemmen worden Burg, en Weth. gemaclitigd de akte van verkoop te sluiten. 2. Aanbesteding bouwen eener nieuwe school. De Voorzitter deelt mede, dat de aanbe steding van het bouweai der nieuwe school heeft piaats gehad. Er waren 15 biljetten ingekomen. Minste inschrijvers zijn de heeren K. Dieleman en J. Kaijser te Zaam- slag voor 31,440. Burg, en Weth. zouden het werk aan de minste inschrijvers willen gunnen, doch wenschen, alvorens daartoe over te gaan, eene informatie in te stellen omtrent de soliditeit dier inschrijvers, daar noch zij, noch hunne borgen, aan Burg, en Weth. be kend zijn. Ook blijkt geen der leden daaromtrent lets te kunnen mededeelen. De heer Hamelynck vraagt of het verschil der inschrijvingssom met deraming groot is. De jheer Ool-e antwoordt, dat dit een kleine 1500, scheelt, de raming bedraagt 32.865,36. Met algemeene stemmen worden Burg, en Weth. gemachtigd het werk eventueel aan de laagste inschrijvers te gunnen. 3. Beproeven nieuwe brandspuit. De Voorzitter deelt mede, dat de nieuwe motor-brandspuit is gearriveerd en voorloo- pig is geplaatst in de remise bij zijn broeder. Deze zal nu beproefd moeten worden. Daar hij vermoedt, dat de leden die proef- neming gaarne zullen bijwonen, vraagt hij, of hun dat schikt op Zaterdag over 8 dagen. Hij zou dan den fabrikant willen aan- schrijven, om op dien dag de motorspuitin werking te komen stellen, mits dan al de te leveren onderdeelen, die er nog niet waren, aanwezig zullen zijn. Mocht de levering dan nog niet geschied zijn of dien dag den fabrikant niet gelegen komen, dan kan er nader over een anderen dag worden onder- handeld. Geen der ledien maakt tegen den genoemden dag bezwaar. De heer Hamelynck zou gaarne zien dat het niet te vroeg gebeurt. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, het in den avond te doen. De heer Hamelynck meent dat dan wel voor de noodige menschen zal moeten Wor den gezorgd. Hij vraagt ook, of het de be doeling is, de spuitgasten een vast salaris te geven. De heer Pauwels geeft te kennen, dat er al heel weinig menschen voor de bediening noodig zijn; met een man of vijf gaat het al. Daar aan de fabriek waren ze maar met drieen en hadden binnen een minuut water. De Voorzitter wijst er op, dat het nu nog maar een beproevende spuit betreft, later kan omtrent een en ander een vaste regeling gemaakt worden, als men eens gezien heeft hoe het werkt. 4. Omvraag. De Voorzitter vraagt of thans een der leden nog wat te zeggen heeft; er is nu nog tijd genoeg. a. De heer Malotaux vestigt er de aan- dacht op, dat de Voorzitter zoo juist voor het beproeven der brandspuit heeft ge vraagd, of een bepaalde dag den raadsleden gelegen kwam. Hij acht deze zaak echter niet van groot gewicht. Van tnieer belang zou het naar zijne meening zijn, wanneer de Voorzitter in het vervolg inforraeerde, welke dag den leden het best gelegen zou komen voor het behandelen van het kohier van den hoofdelijken omslag. Dan konden de leden daarmede rekening houden. Nu is spreker tot zijn spijt. belet geweest, er bij te zijn. Is het niet mogelijk een vaste dag voor de raadszittingen te bepalen? De Voorzitter geeft te kennen, dat bij voor- keur op Donderdag wordt vergaderd, opdat zooveel mogelijk elk er bij zou kunnen zijn. Hij heeft gehoord, dat de heer Malotaux de vorige maal, toen het vergadering was, op reis moest. De heer Malotaux bevestigt dat .dit zoo was. Als hij niet gegaan was, dan zou de heer Pauwels niet hier hebben kunnen zijn. Spreker maakte dan ook maar alleen de opmerking, omdat de Voorzitter zoo vroeg naar de gelegenheid voor het beproeven van die spuit. Het vaststellen van den hoofde lijken omslag is toch veel belangrijker. Hij zal er nu nota van nemen, dat in denregel op Donderdag wordt vergaderd. Vroeger was dat, naar hij meent, Dinsdag. b. De heer Buijsse vraagt of er al werk gemaakt is van het in de voorlaatste ver gadering besproken verzoek om verlichting langs het kanaal aan de superpliosphaat- fabriek. De Voorzitter antwoordt, dat aan Water- staat het verzoek is gericht om de brug naar Westdforpe electrisch te doen bewegen en de heer De Muralt zal zich, zooals ge zegd persoonlijk er voor inspannen om dit voor de gemeente te verkrijgen, alsook dat voor de electrische verlichting mag worden aangesloten bij de electrische centrale te Langerbrugge. De heer Buijsse bedoelt dat niet, maar de verlichting langs het kanaal aan de super- phosphaatfabriek, wat aan Waterstaat zou gevraagd worden. Is dat geschied. De Voorzitter acht daar verlichting min der noodig, men kan toch niet zeggen dat dit nog in de kom der gemeente ligt. De heer Buijsse meent, dat dit de zaak niet meer is. Er is de voorlaatste vergade ring besloten om het aan Waterstaat te vragen. Is het gebeurd. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Voor die zaak behoeft men niet naar den Mi nister te gaan, dat kan aan den ingenieur gevraagd worden. Hij heeft er geen bezwaar tegen, dat te doen. Hij vraagt den heer Buijsse of deze thans nog opnieuw zou wenschen over electrisch bewegen der brug te schrijven. Dit is voor eenige maanden geschied en de heer De Muralt heeft toegezegd er voor te zullen werken. De heer Buijsse acht dit voor het oogen blik niet meer noodig. Hij acht het ove- rigens, nu de brug onklaar is gevaren, een gunstige gelegenheid, om dat te verkrijgen. Hij had nil echter alleen het oog op het vragen dier verlichting. c. De heer Buijsse herinnert, dat er, in verband met het bouwen van de nieuwe school gewezen is op de wenschelijkheid, dat de meelfabriek de door haar gebruikte rails zou laten verleggen naar de andere zijde der straat; moet dit nu geschieden? De Voorzitter antwoordt, dat, als de raad daartoe besluit, dit moet geschieden. De heer Buijsse wilde dat dan voorstellen. De Voorzitter merkt op, dat dit nog zoo gauw niet noodig is; men gaat nu nog maar met het bouweln der school beginnen; als later blijkt dat het nfjodig is, is het gauw ge beurd. De heer Pauwels meent, dat men eerst de voorwaarden waarop aan de meelfabriek het leggen der rails vergund is, wel eens zal zal behooren na te zien. De Voorzitter meent, dat die voorwaarden in elk geval zoodanig zijn, dat de vergun- ning te alien tijde opzegbaar is. Er is bovendien al eens met de directie over ge- sproken, en d ie heeft er geen bezwaar in, dat de rails, zoo noodig, moeten worden verlegd. De heer Buijsse meent, dat het nu even- goed al gebeuren kon, daar het later toch zal moeten gebeuren. De Voorzitter acht het 'tbest, voorloopig af te wachten, om na te gaan hoe de beste oplossing zal zijn. d. De heer Malotaux wil nog even mede deelen, dat het vlieg-comitd in onderlian- deling is getreden met den heer Jan Olie- slagers, voor het geven van een vliegvertoo- mng. Deze vraagt daarvoor J1500. Het oomite ziet echter geen kans, dat bedrag bijeen te krijgen; een acht of negenhonderd gulden komt er nog tekort. Ziet de Voorzit ter er op een of andere wijze kans op dat bedrag te vinden? Is de kas der gemeente nogal voorzien? De Voorzitter acht dat bedrag te hoog, dan dat er aan gedacht zou kunnen worden dit van gemeentewege daarvoor uit te geven. Het is bovendien een zaak, voor de omliggende gemeenten van evenveel betee- kenis als voor Sas van Gent, want de men schen komen van daar ook kijken en ze betalen geen cent. De heer Malotaux is het er volkomen mede -eens, dat het bedrag te groot is, om het van wege de gemeente toe te staan. Hij heeft dat zelf ook gezegd. Hij wilde het echter officieel weten, van avond is het ver gadering van het comite en daar kan hij dit dan mededeelen. Er zal dan wel niets van kunnen kognen. (Wordt vervolgd.) YOUR BELA1NGHEBBENDEN. 7) Eerste kwartier Zondag 3 Mei voor- middags 6.48 uur. 25 April Zon op 4,44, onder 7,12 uur. 26 4,42, 7,14 n 24 n n 4,40, 7,16 n De lantaarn voor wielrijders moet eeu half uur, die voor voerlieden een uur na Zonsondergang branden. Zondag 26 April a. s. om 3 uur, dag- 1 voorstelling opvoeriDg van „Gent die schriemt". Nieuwe tooneelen Het ver- j trek der Senegaleezen. KOGU8 VAN HET G E 1. 1). Belgisch per 100 fr. 47,736 a f 47,76 Engelsch per M 12.a 12. Een der voornaamste versckijnselen tot het herkennen van aandoeningen der nieren en blaas levert ons de verandering in het uit- zieht der urine. Het water kan troebel zijn, donkergekleurd, en bp staan een bezinksel achterlaten, hetzij wit of rood (gelijkend op stof van baksteen). Deze verschijnselen wijzen op overvloed van urinezuur in het bloed en vormen de oorzaak van rheuma- tiek, jicht, niersteen. Overvloedige urineafscheiding, urine hel- der als water, schuimend, eiwithoudend, wijzen op aandoeningen der nieren, welke reeds ver gevorderd kunnen zijn. Voortdurende aandrang, vooral's nachts, met branderig gevoel, wjjst op aandoeningen der blaas en urineleiders. Ook kan drup- pelsgewijze loozing en zelfs verstopping der urine optreden, en de urine kan bloed be- vatten, zand of steentjes. Alle bovengenoemde verschijnselen duiden ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die zij met zich brengen, doch ook door hetgeen u verder te wachten staat. Foster's Rugppn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor deze kwalen. Zij bewerken, dat de nieren de urinestof, het urinezuur en het overtollige water uit het bloed afvoeren, herstellen zoodoende de geregelde urineloozing en nemen den oorsprong van uw ziekte weg. Te Ter Neuzen verkrijgb. bij A. van Overbeeke Leunis, Westkolkstraat. Toe- zending geschiedt franco na ontv. v. post- wissel a 1,75 voor een, of 10,voor zes doozen. Eischtdeechte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand han- delsmerk. i I t:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6