ALGEMEEN NiEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAANDEREN. No. 6057. Donderdag 16 April 1914. 54e Jaargang. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Telefoon 25. Dit Blad versefiijnt MaaMag^, Woensaag- en YrijdagavoM, nityezoMe^ op Feestdagen, liij de Firma P. J. YAN DE 8ANDE te Ter Neuzen. Schietoefeningen tot verhooging 's Landsweerkracht. BiNNE'NLAND. Feest te St. Jansteen, INp te Per 3 maanden binnen de stad 1—Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie 1.40, voor Ned.-Indie en Amerika 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bi] de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij direct© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekTend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 1&MF op den dag der uitgave. van De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat op Urijdag 17 &pf*ii a. S.j des namiddags ten uur, in het lokaal bij school C op "Java, door een officier over bovengenoemd onderwerp een VOOFdeacht zal worden gehoaden, tot bijwoning waarvan een ieder wordt uit- genoodigd. Ter Neuzen, den 9 April 1914. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Baron Seliinimelpenninck van der Oye. f In den ouderdom van bijna 78 jaar is Zaterdagmorgen te 5 uur te 'sGravenhage overleden de oud-luitenant-generaal Jan Elias Nicolaas baron Seliinimelpenninck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter van de Eerste Earner der Staten-Generaal. In breeden kring zal deze doodstijding met deelneming worden vernomen, schrijft de H. Crt. Baron Schimmelpenninck klom in hetleger op tot de hoogste rangen en in 's lands ver- gaderzaal was hij een geziene persoonlijk- heid. Met hem is heengegaan een trouw dienaar van vorstenliuis en vaderland. Nog slechts weinige maanden geleden gaf hij aan zijn vaderlandsliefde ontboezeming in een avondvergadering van de Eerste Earner, toen hij in zijn openingsrede her- dacht de viering van Neerland's lOOjarige on afhankelij kheid. Met groote onpartijdigheid leidde baron Schimmelpenninck, die behoorde tol de christelijk-historische partij, de beraadsla- gingen in de Eerste Earner, waarvan hij, voordat hij als opvolger van Mr. van Naa- men van Eemnes in 1902 het presidium aanvaardde, reeds sedert 1891 als lid deel uitmaakte, daartoe gekozen door de staten van Gelderland. Te voren was baron Schimmelpenninck reeds lid van de Tweede Earner. In 1881 vaardigde nl. 't district Utrecht hem, den toenmaligen luitenant-kolonel der genie, af naar dat deel onzer volksvertegenwoordi- ging. Een paar jaar later had hij eenigen tijd zitting voor het district Amersfoort. In 1892 diende de heer Schimmelpenninck en later met het Eamerlid Pyttersen een wetsontwerp in tot instelling van ka- mers van arbeid. Na de reorganisatie van het technisch hooger onderwijs in 1905 werd baron Schim melpenninck benoemd tot president-curator der Technische Hoogeschool te Delft. De thans ontslapene was een der oprich- ters van den Anti-Opiumbond, die zich allereerst ten doel stelde vervanging van de pacht door de regie. Na te zijn opgeklommen tot den rang van luitenant-kolonel werd de thans ontslapene in 1882 adjudant van Iioning Willem III, en in verband daarmee geplaatst bij den Groo- ten Staf. Deze functie van adjudant vervul- de baron Schimmelpenninck tot 1881, toen hij wegens aanvaarding van het lidmaatschap der Tweede Earner op non-activiteit werd gesteld. Als toen werd hij benoemd tot ad- j udant in buitengewonen dienst der Eoningin. In 1886 volgde zijn benoeming tot kolonel en in 1895, nadat baron Schimmelpenninck het jaar tevoren zitting had verkregen in de Eerste Earner, zijn bevordering tot generaal- majoor. Vier jaar later, den 16den October 1899, verliet de thans ontslapen opper-offi- cier den militairen dienst, met pensioen. Bij die gelegenheid werd hem den rang van luitenant-generaal toegekend. Bij de troonbestijging door H. M. Eoningin Wilhelmina in 1898 werd generaal baron Schimmelpenninck adjudant in buitengewo nen dienst van H. M. Baron Schimmelpenninck was o.a. ver- sierd met het grootkruis van de orde van den Nederlandsclien Leeuw. Het stoffelijk overschot zal te Hoevelaken worden ter aarde besteld. Daartoe zal het Woensdag in het middaguur van hier per Staatsspoor naar den liuize „Hoevelaken" worden overgebracht, van waaruit de begra- fenis verder zal plaats hebben. De overbrenging zal op de meest eenvou- dige wijze geschieden, zoodat het vertrek van het stoffelijk hulsel van hier mede zon- der eenige plechtigheid in 't station zal plaats hebben. Ten teeken van rouw waren heden de venstergordijnen van het Eerste-Ivamer- gebouw op het Binnenliof neergelaten. Als oudste lid in jaren is nu Dr. A. Euyper van rechtswege aangewezen, het voorzitterschap van de Eerste Earner waar te nemen. TER NEUZEN, 15 April 1914. Het weerbericht van bet meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 776.2 Nottingham. Laagste barometerstand 750.5 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 16 April: Matige tot zwakke Zuidoosteljjke tot Noordwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. Bij Ministerieele beschikking is met ingang van 16 April benoemd tot electricien- hulpmachinist bij de eleetriciteitswerken aan het kanaal GentTer Neuzen, de monteur F. Oostdijk. Tot politieagent teVlissingen is benoemd de korporaal der vestingartillerie C. de Ridder, alhier in garnizoen. De heer C. Bakker, onderwijzer te Sluiskil, komt als no. 2 voor op een voor- dracht aan een der openbare scholen te Leerdam. Tot kweekelingen aan de rijkskweek- school voor onderwijzers te Middelburg zijn o. m. benoemd: J. P. Geensen van TerNeuzen, A. J. Dbont van IJzendijke, en J. P. de Ligny van Zuidzande. Het was Zondagavond gezellig bezet op de bovenzaal van het/Hotel de Commerce" ter gelegenheid van de generale repetitie gegeven door de tooneelvereeniging //Voor- uitgang is ons streven", en al was het niet zoo druk als naar gewoonte, ook de uitvoering op Maandagavond was goed bezocht. Met genoegen werd de opvoering van bet tooneelspel //Arthur of 16 jaren later" gevolgd, evenals die van bet blijspel //De gouden Karot" en het optreden van „Het muzikale klaverblad." De ditmaal talrijke optredenden, waar- onder zeer jeugdige dilettanten, deden elk voor de hun toebedeelde taak, goed bun best, en de voortdurende aandacht, zoowel als het algemeen applaus, loonde ben voor den tijd en studie aan deze uitvoering weder besteed. Het bal, dat Maandag de uitvoering be- sloot, hield vele danslustigen nog geruimen tijd bij een. Dinsdagavond gaf de muziekvereeniging z/De Volharding" in het //Hotel des Pays- Bas" hare laatste soiree in dit seizoen, waarbij de leden en introducee's in be- vredigenden getale waren opgekomen. Het programma bevatte verschillende muziekstukken voor bet orkest, een polka voor twee clarinetten en een quartet met pianobegeleiding. De bijvalsbetuigingen der hoorders, gaven blijk van hunne tevreden- beid. Vooral de solisten werden algemeen toegejuicht. De tooneelclub voerde voor atwisseling twee blijspeien op. d.1. //Een man van principe" en //Deman metde zeven vrouwen." Vooral dit laatste bracbt er door de leuke verwikkelingen de ware vroolijkheid in en de optredende dames en heeren hebben met bun werk de vereeniging, zoowel als bet auditorium, aan zich verplicht. Het bal dat na afloop volgde, was zeer geanimeerd. Jl. Maandag werd op den Baandijk alhier bet gewone jaarlijkscbe wielrijders- feest gehouden. Uitgelokt door het fraaie weer, kwamen velen daar een kijkje nemen en waren de verschillende lokaliteiten reeds vroeg bezet. Te 4 ure vingen de wedstrijden aan. De uitgifte van kaarten van deelneming was bevredigend, ruim 200. Het aantal rijders dat orn de prijzen kampte, was daaraan niet evenredig. Slechts een betrekkelijk gering aantal verseheen aan den start". Voor den wedstrijd in ringrijden werd de eerste prijs gewonnen door Ch. Waelput van Zuiddorpe, de tweede door P. Dbert van Ter Neuzen en de derde door J. van der Linden te Ter Neuzen. Bij den wedstrijd in vogelpik werd de eerste prijs gewonnen door J. van der Linden, met 290 punten, de tweede door E. Pieterse met 270 punten en de derde door C. J. van der Hooft met 270 punten. Voor de toekenning van deze laatste prijzen moesten de daarop recbtbebbenden tot tweemaal toe kampen. De premies voor clubs konden, bij gebreke daarvan, niet worden toegekend. De verloting der prijzen had tot resultaat dat bet rijwiei ten deel viel aan J. Doppe- gieter te Ter Neuzen, die bezitter was van no. 291, de naaimachine viel op no. 28, waarvan eigenaar was Cb. de Cooker en het horloge viel op no. 154, in bet bezit van J. van der Linden, alien te Ter Neuzen. Na afloop van de wedstrijden bleef in de lokalen de drukte nog geruimen tijd voort- duren. Gisteren bemerkte de agent van politie Van Doorn, op den Baandijk surveilleerende, 2 opgeschoten vreemde jongens. die hem ver- dacbt voorkwamen. Dit had tot gevolg dat bij de jongens, die 17 en 18 jaar oud waren, uitnoodigde met hem naar het politiebureau te gaau. Zij werden daar nader ondervraagd en toen deelden zij mede tbuis te hooren in St. Nicolaas, terwijl zij verder bekenden aldaar bij een familielid uit een gesloten kastje, dat zij openbraken, geld en een horloge te hebben ontvreemd. Zij waren daarop de Paaschdagen in Brussel gaan doorbreugen en gisteren hier aange- komen. Er is telegrafisch bericht van hunne aanhouding naar St. Nicolaas gezonden en heden zijn zij aan de familie, die hen kwam afbalen, overgegeven. Zooals onze lexers uit verschillende berichten in ons blad kan gebleken zijn, hadden de laatste maanden onder deze en de aangrenzende gemeenten Zaamslag en verder in Bosckkapelle en Stoppeldijk, her- haaldelijk diefstallen plaats, diefstallen van ledige zakken en veldvruchten en andere artikelen behoorende aan landbouwers. Behalve de vermelde hadden verschillende kleine diefstallen plaats die onvermeld bleven en waarvan er zeker ook zijn die niet eens bij de politie werden aangegeven. Een en ander was oorzaak dat door de brigade marechaussee te Ter Neuzen en de ge- meentepolitie alhier een nachtelijke sur- veillancedienst werd ingesteld, met het doel de daders op bet spoor te komen, daar men vermoedde met een bepaald georgani- seerde bende te doen te hebben. Eindelijk is bet in den nacbt van Zondag op Maandag aan de gemeentepolitie mogen gelukken een spoor te viuden, dat tot ont- dekking van een en ander leidde. Maandag werden huiszoekingen gedaan en daarbij werden verschillende zaken opgespoord, die in den laatsten tijd als ontvreemd waren aangegeven. Daarop werden gearresteerd de bekende gebr. Maarten en Jacobus L., benevens P. M. en A. V., alien onder de gemeente wonende, terwijl ook bij W. d. J. een onder- zoek werd ingesteld, als bestaande het vermoeden dat hij de ontvreemde zaken opkocht. Het eerstgenoemde viertal, alsmede de opkooper, is heden naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht om te worden gesteld ter beschikking van den officier van justitie. Voor de landbouwers uit deze omgeving, zal het zeker eene geruststelling zijn, te vernemen, dat de ongewenschte buren en gasten zijn ontdekt en vermoedelijk voor geruimen tijd er van verstoken zullen zijn bun bedrijf voort te zetten. Dat bet zoo geruimen tijd duurde eer men op het spoor kon geraken, vindt daarin zijn oorzaak dat de bende eene verzamelplaats had in de woning van de gebr. Leunis in den afgelegen Katspolder. Toch heeft de voortdurende actie der politie eindelijk bet rechte spoor doen vinden. Maandag voormiddag speelde te Axel een elftal van de Ter Neuzensche voetbal- vereeniging „Sparta" tegen een elftal van //Wilhelmina" aldaar, waarvan de uits'ag was 2 1 in het voordeel van //Wilhelmina". Des namiddags speelde tegen de Axelsche vereeniging een lltal van //E. M. M." van Ter Neuzen. De uitslag was 62 in bet voordeel van de Ter Neuzensche vereeniging. Gisteren had op bet terrein der cokes- ovens te Sluiskil een noodlottig ongeval plaats. Dejongegebuwde werkman C.Kaijser was met auderen bezig met bet laden van cokes op waggons. Daarvoor was bet noodig eenige waggons te rangeeren. Naar bet schijnt is voornoemde K. van een hoop cokes afgegleden, waardoor bij op de rails terecht kwam en een wiel van een in beweging gebracht zijnden waggon hem over het been ging, dat daardoor werd afgereden. De ongelukkige werd naar het ziekeDhuis te Ter Neuzen overgebracht, waar het been is geamputeerd.' Bij Kon. besluit is aan C. Bogaerdt of Boogaert, wed. K. de Lozanne, directeur van een post- en telegraafkantoor, een pensioen verieend van 705. De heer A. Wehrens te Sas van Gent ;s door het bestuur der Middelbare Handels- school te Gent aan gemeide onderwijs- inrichting verbonden voor het geven van onderwijs in Nederlandsche taal en letter- kunde, alsmede voor de vakken Nederland sche en Fransche handelscorrespondentie. (M. Ct.) Inzake het verzoek om versterking van bet licbt van den Yal van Zierikzee, werd, naar //Schuttevaer" meldt, van den Minister van Marine de mededeeling ont- vangen, dat tot de licbten, voor de verbe- tering waarvan bij de samensteiling van de Marinebegrooting voor het dienstjaar 1915 gelden zullen worden aangevraagd, ook bovengenoemd licht behoort. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en leden van den militieraad in Zeelatid en hunne plaatsvervangers, voor de lichting der militie van 1915: tot voorzitter: Mr. J. W. Zijlstra, rechter in de arrondissements-rechtbank te Middel burg tot zijn plaatsvervanger Mr. D. van der Vliet, burgemeester van Zierikzee tot leden: Mr. J. J. Heijse, lid van den ge- meenteraad van Middelburg en E. A. Um- land, luitenant-kolonel, provinciale adjudant in Zeelandtot hunne plaatsvervangers Mr. M. van Toulon van der Koog, griffier van den raad van beroep (ongevallenver- zekering) te Middelburg en C. W. J. Rink, majoor bij het 14de regiment infaDterie. Door den Hoogen Raad is vernietigd, in het belang der wet, zonder nadeel voor de recbten van de partijen, het vonnis der recbtbank te Middelburg, waarbij S. M. M., huisvrouw van C. le N., te Oostburg werd vrijgesproken van bet zonder vergunning van Burg, en Weth. doen leggen van een dam in een aan haar toebehoorende sloot, welke diende tot afvoer van vuil water. De Hooge Raad heeft van rechtsver- volging ontsiagen Mr. E., oud-rijksarchivaris in Noord-Brabant, beklaagd van opzettelijk gebruikmaking van een valsch geschrift, waarvoor bij door bet gerechtshof te 's Hertogenbosch tot 1 dag gevangenisstraf was veroordeeld. Zaamslag. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat bij A. J. Dieleman Sr. een varken is geslacht met een dubbele long die was aaneengegroeid. Axel, 14 April. Heden had alhier in het hotel //Het Gulden Vlies", ten overstaan van den notaris Dregmans en ten verzoeke van de erven der eebtelieden W. Vercoute- ren Wolfert, de verkoop plaats van een woonhuis, verdere aanhoorigheden, erf en tain, aan de markt te Axel, groot 10 aren 40 centiaren. Kooper hiervan werd de heer F. Michielsen landbouwer te Zaamslag voor de som van 5000,—. Axel. Voor de betrekking van gemeente- ontvanger en boekhouder der gasfabriek alhier, hebben zich 15 sollicitanten aan- gemeld. Axel. Op 13 en 11 dezer werd alhier in het gewone leslokaal een tentoonstelling ge houden van teekeningen, vervaardigd door de leerlingen van de „Avondvakteekenschool" der vereeniging „Ambachtsbelang" alhier. Het bezoek was goed le noemen. Over het algemeen zagen zoowel de vak-, projectie- als handteekeningen er zeer goed uit, en ga ven blijk van de lust en ijver der leerlingen. Derlien prijzen en zeven eervolle vermel- dingen werden voor de verschillende vakken toegekend. Hedenavond worden die prijzen en 3 di ploma's uitgereikt. Een diploma krijgen C. van den Berge, W. J. van Doeselaar (beiden timmerman) en G. P. Vlaander (smid). Koewacbt. De beer C. P. J. Dierickx, burgemeester dezef gemeente, lid van den Raad, dijkgraaf van den polder Nieuw Karnemelk en voorzitter van den Raad van Toezicht Cooperatieve Boerenleenbank, is overleden. ZLjnheengaan zal door alle inge- zetenen betreurd worden want deoverledene was inderdaad de vader zijner gemeentenaren, de vriend van arm en rijk. ter viering van het zilveren ambtsjuhil^ van den Ed. Achtb. heer C. YSEB AERT, als burgemeester dier gemeente. Maandag was de dag, gekozen voor de viering van het zilveren ambtsjubile van den beer C. Ysebaert, als burgemeester der gemeente St. Jansteen. Zooals reeds uit vroegere berichten in ons blad bleek, hadden de gemeentenaren zich aangegord om dat feest zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. En bet liep hun mede. Het was prachtig weer, voor bet welslagen van zoo'n feest van groote beteekenis. Het feest werd Zondagavond geopend met klokgelui en kanongebutder. """-I ZZH. Maandagvoormiddag, half tien ure, werd door den Z.Eerw. pastoor Schets in de paroebiale kerk eene plecbtige H. Mis van dankbaarheid opgedragen, daarbp geassis- teerd door den Z.Eerw. pater Guardiaan van het klooster te Sluiskil als presbyter assistens, den WelEerw. heer Loonen, kapelaan te St. Jansteen als diaken, en den Eerw. heer Jos. Schets, tbeologant van het groot-seminarie te De Hoeven, als diaken. Na het Evangelie betrad de Z.Eerw. beer pastoor den kansel en bield eene rede, gewijd aan den feestdag, waarin bij den jubilaris hartelijk gelukwenschte en hem hnlde bracht voor de wpze waarop hij zijn ambt heeft vervuld, de recbtvaardigheid, waarmede hij de gemeente bestuurde en de pver die hij steeds aan den dag legde, om voor de belangen der gemeente werkzaam te zijn, terwijl hij ook als lid der Prov. Staten voor haar deed wat in zijn ver- mogen was. Na de H. Mis werd het Te Deum ge- zongen, en daarna den jubilaris een toe- passelijk lied toegezongen. v Des namiddags stroomden van alle zijden de vreemdelingen naar bet tot in alle hoeken en straten versierde dorp. Allerwege waren hooge geschilderde masten laugs de wegen geplant, waaraan bonderden bij bonderden kleurige lampions bengelden. Verder de talrijke vlaggen, van de woningen wappe- rende, en de vele gevelversieringen, aan de huizen, verwekten een recht feestelijke stemming. De opschriften, inhoudende betuigingen van hulde en dankbaarheid nopens den jubilaris, waren groot in aantal, het zou jondoejilijk zijn deze alien te ver- melden, trouwens zij ademden alien den- zelfden, van achting voor den jubilaris getuigenden, geest. Des namiddags 1 ure werd een stoet gevormd. Zij werd geopend door banier- dragers te paard, daarna werd gedragen het wapen der gemeente St. Jansteen, en bierop volgde boornblazers. Alsnu kwam een afdeeling der voor deze gelegenheid saamgestelde eerewacht, van meer dan 50 ruiters, en volgdeu verschil lende plaatselijke vereenigingen benevens de leerlingen der bijzondere R. K. jongens- en meisjesschool uit de kom, en de leer lingen der openbare school te Heikant, de vele leden tellende veloclub, wier leden hunne rjjwielen keurig hadden versierd, be nevens de fanfare //Opwaarts" van St. Jan steen, en de Hulstersche muziekgezelschappen //Harmonie" en //Vlijt en Volharding". Voorts reden in den stoet rijtuigen met de wetbouders en den secretaris en voor de raadsleden. Bij het passeeren van de woning van den burgemeester werd deze uitgenoodigd daarin plaats te nemen. Onder daverende toejuichingen steeg Z. Ed. Achtb. in het rijtuig, waarop de stoet zijn weg vervolgde. Aan het gemeentehuis gekomen, werd de stoet ontbonden. De jubilaris begaf zich alsnu met de raadsleden naar de versierde raadzaal, waar hij door den wetbouder, den beer J. Vael, als eere-voorzitter der feestcommissie werd toegesproken. Deze bracht in berinnering dat de jubilaris een zoon is van den alge meen geachten burgemeester Norbertus Yse baert, in 1856 benoemd, die dat ambt tot 1877 bekleedde en werd opgevolgd door zijn zoon, een broeder van den jubilaris, die dat ambt tot 1889 bekleedde en toen door den tegenwoordigen burgemeester werd opgevolgd. De gemeente mag er trotsch op zijn en het was baar een voor deel, bestuurd te worden door een lid der familie Ysebaert. Als blijk van waardeering biedt spreker den jubilaris namens de gemeentenareD aan een groote lijst, waarin vervat een schilderij met de buste's van den burgemeester en zijne voorgangers, zijn vader en zijn broeder. Zichtbaar getrolfen aanvaardde de beer Ysebaert dit gescbenk, verklarende geen woorden te kunnen vinden om zijne ge- voelens van dankbaarheid jegens de in- gezetenen te kunnen vertolken. Hij dankte den raad en den secretaris voor den steun hem gedurende de uitoefening van zijn ambt verieend, en verklaarde gaarne zijne beste kracbten te zullen blijven wijden aan de belangen der gemeente. Vervolgens begaf de jubilaris zich, gevolgd door de raadsleden en den secretaris, naar i^j fife*] PM8i A -'■'i Kafil

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1