ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 6054. Dinsdag 7 April 1914. 54e Jaargang. I ABONNEMENT: ADVERTENTlliN GEMENGDE BERICHTEN. I TelefooJi Bit Blad vsrsctiijet Maaesiag-. Woensdag- en VrlJdaQaTend. ailyezonder., op Feestdagen, Hi de Firma P. J. VAN BE SAKDE te Ter Neuzen PREDIKBEURTEN. Per 3 maanden binnen de stad I.—. Franco per post voor Nederland 1.10. Bij vooruitbetalingvoor Belgie /1.40, voor Ned.-Indie en Amerika J 1.65, overig Buitenland 2. Men abonneert zich bij de Uitgeefster, of buiten Ter Neuzen ook bij alie Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0.10. Bij c&fs®©Cit© opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief. Inzending van advertentien voor 1 lllir op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 6 April 1914. Eet weerbericht van het meteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.0 Horta. Laagste barometerstand 730.7 Stornoway. Yerwachting tot den avond van 7 April Stormachtige tot krachtige Noordweste- lijke tot Zuidwestelijke wind, meest zwaar bewolkt, regeubuien, zelfde temperatuur. De gisteren alhier gehouden voetbal- wedstrijd tusschen de plaatselijke lltallen ,Sparta I" en „E. E. M. 1" werd door laatstgenoemd lltal gewonnen met 1 0. In afwijking met de oorspronkelijke bedoeling werd de strijd niet op het oude voetbalveld uitgevochten, daar de regen dit onbespeelbaar had gemaakt. Het hoog liggende veld van ,/Sparta" was evenwel ook alles behalve droog. De goal aan de Oostzijde was een ware modderpoel. Omtrent dezen strijd schrijft ons veen belangstellende" het volgende Te 2.15 u. riep de scheidsrechter de beide elftallen in 't veld. De captain der T. V. Y. E. M. M. won den toss en liet Sparta eerst het slechtste gedeelte van het terrein verdedigen. Direct na de gewone cheers zitten de Spartanen vurig en onstui- mig op. Ze willen zich direct de sterkere toonen. Toch blijft de achterhoede van E. M. M. meester van haar helft ennaeenigen tijd komt ook langzamerhand de E. M. M. voorhoede los. Hunne uitvallen worden talrijker en 't spel gaat volkomen gelijk op. Spanning bestaat er weinig. Slechts no en dan komt er eenig teekening in 'tspel. Plotseling ontstaat er een benauwd oogen- blik voor 't E. M. M. doel. De rechts- achter raapt den bal op meenende dat deze over de grenslijn is gegaan. 't Blijkt echter dat dit niet de out lijn maar de grens van 't strafschop gebied was. Gevolg penalty. De middenvoor zet den bal hard en laag in maar ze wordt gestopt. Weer raakt een der backs den bal met de hand aan en ten tweede male wordt de strafschop genomen. Nu gaat echter de bal hoog over. Zoo gaat het spel nog enkele minuten door en daarna is het rust. Direct wordt gedraaid en na twee minuten is 't spel reeds in vollen gang. Nu heett de rappe E. M. M. voorhoede de beste helft van 't terrein en worden hun aanvallen dan ook gevaar- lijker. De goede links-back van Sparta weet echter elk gevaar te bezweren. Het spel is en blijft echter weinig belangwekkend. Slechts nu en dan enkele corners op beide doelen die niets op leveren. Eindelijk komt echter het beslissende punt. De midden voor van E. M. M. wisselt van plaats met hun linksbuiten. Dit is een verbetering. Deze vleugel dringt nu steeds gevaarlijker op en eindelijk zet de linkerbuiten een mooi hoog schot in. De doel verdediger tracht het nog te keeren maar de bal springt reeds over de lijn. Stand 1 0 voor E. M. M. Nu wordt het spel span- nender. Sparta zet er alles op om gelijk te maken. De beide backs en, in de laatste instantie, de keeper, weten aile gevaar te bezweren. Zoodoende komt het einde met 1 0 overwinning voor E. M. M. Bravo roodzwarten, een prachtig resultaat van deze jeugdige vereeniging om van haar veel oudere stadgenoote, zij het dan ook slechts met 10, te winnen. Van 'tspel was weinig te zeggen. Com- binatie was bij beide partijen vreemd, op zoo'n veld trouwens onmogelijk. Enkele der Spartanen speelden veel te forsch tegen hunne tengere tegenstanders. Yan beide elftallen bleven de verdedigingen de vijan- delijke voorhoeden de baas. Een gedeelte van het publiek, dat slechts matig was opgekomen, gedroeg zich vrij ouhebbelijk en gaf blijk zeer weinig speelkennis te bezitten. Gisteren had te Amsterdam in het nieuwe stadion de wedstrijd Nederland- Duitschland plaats. Men was, blijkens de beschouwingen in de bladen, omtrent den vermoedelijken uitslag geheel in het onzekere. Dat dit niet zonder reden was, blijkt zeker uit den uitslag 44, aldus gelijk spel. Door het bestuur van den Pierssens- polder werd alhier de vorige week aanbe- steed de levering van 275 M3. macadam, van 1 3 c.M., op verschillende losplaatsen aan het kanaal. Hiervoor werd ingeschre- ven door de heeren L. van Gent te Nijmegen voor 3,69, J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 3,69, F. J. J. Kieboom te Sas van Gent voor /3,50 en L. Nolson te Ter Neuzen voor 3,31. Gegund aan den laagsten inschrijver. Volgens de Belastingambtenaar zijn met ingang van 1 Mei a. s. verplaatst de kommiezen J. F. Amelunxen van Aarden- burg naar Hansweert, P. de Reyger van Sluis naar Tilburg, H. F. Erichsen van Zuiddorpe naar Koewacht, P. J. le Grand van Vlissingen naar Aardenburg, J. Bal van Hontenisse naar Ter Neuzen, A. F. Kamp van Riel naar Sas van Gent, M. J. Geuze van St. Jansteen naar Rozendaal, J. Molenaar van IJzendijke naar Huibergen, S. Kooistra van Huibergen naar IJzendijke, M. Leeuwis van IJzendijke naar Alphen en G. Kok van IJzendijke naar Goirle. Teneinde de mogelijkheid van aan- varingen tot een zoo klein mogelijk minimum te beperken, heeft, volgens de M. Crt., de Belgische kanaaldirectie vlak aan de grens voor de groote electrische ophaalbrug te Selzaete een electrische installatie doen aanbrengen, waarmede het mogelijk is aan schepen uit de richting Ter Neuzen komende bij mistig weer en groote duisternis elec trische lichtseinen te geven teneinde hun op de aanwezigbeid der brug opmerkzaam te maken. Ook bij dag, wanneer de mist mocht beletten tijder.s spoortijd de roode vlag te onderscheiden, wordt van het elec- trisch lichtseintoestel gebrnik gemaakt. Tot onderwijzer aan de openbare school te Ouddorp is benoemd de heer J. Wolfert te Hoek. De leerlingen der openbare Handels- school en de leeriingen der 3e klasse H. B. school te Vlissingen, zullen, volgens de VI. Ct., in den loop dezer week de juiste dag is nog niet vastgesteld eeD studie- reis maken. Bezocht zullen worden de //Association Cooperative Zelandaise de Carbonisation" te Ter Neuzen (cokes-ovens). In deze fa- brieken worden vervaardigd teer en diri- vaten, zwavelzure ammoniak en benzol. Verder zal ook een bezoek worden gebracht aan de //Nouvelle Societe des Glaceries Neerlandaises" te Selzaete, d. i. de spiegel- glasfabriek, slijperij en polijstinrichting en de fabriek van chemische producten. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda zijn benoemd tot kapelaan te Oost- burg, de WelEerw. heer L. Goetstouwers, te Graauw de WelEerw. heer W. van Hooy- donk, te Hulst de WelEerw. heer A. Mi- chielsen en te Nieuw-Namen de WelEerw. heer Uitdewilligen, alien priester van het Seminarie. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groote St. Anna- en Nieuwenhoven de heer A. de Bruijne Iz., te Nieuwvliet. Naar uit Brussel aan de H. Crt. ge- meld wordt, zal in Juni aldaar het proces be- ginnen tegen den bekenden Nestor Wilmart. Het »Hdbl. v. Antw." meldtIn den Senaat heeft de heer Wiener aan den Minister gevraagd, of hij wist, of, tenge- volge van besluiten in Nederland getroffen, de toelating der Nederlaudsche regeering voortaan moet gevraagd worden door vreemde oorlogsschepen, om de Schelde op te varen. De Minister weigerde een antwoord te geven, onder voorweudsel, dat die vraag geen verband hield met de behandelde kwestie. Tischeervoer I J maiden—Belgie. Men meldt daaromtrent uit IJmuiden aan de N. Ii. Crt. Nu de levensvatbaarheid van een stoom- bootdienst voor het vischvervoer van hier naar Belgie afdoende is gebleken, heeft de IJmuider Vischhandelvereeniging besloten, het aanbod van de N. V. Stoombootreederij voorheen J. A. van der Schuijt, te Rot terdam, te aanvaarden en dezen dienst, die als proef op eooperatieven grondslag was aangevangen, van af 9 Mei e. k. aan ge- noemde vennootschap over te dragen, die er een vast veer van zal maken. Onder garantie der Vischhandelvereeniging van een vervoer van minstens 1500 manden per week, zullen er voor den dienst 5 booten in de vaart gehouden worden, waar- van 4 voor den dienst IJmuiden-Antwerpen- Brussel en 1 voor den dienst op Gent met overlading te Hansweert. De booten zullen Maandags, Dinsdags, Woensdags en Zater- dags varen. De thans bestaande vracht- prijzen worden gehandhaafd en zal, behalve franco terugzending der ledige manden, een reductie op den vrach" prijs worden toege- staan. Voor den IJmuider Vischhandel is deze vaste dienst van groot belang, te meer daar het in de bedoeling der ondernemers ligt, daarvoor speciale snelvarende kustbooten te doen bouwen, met het doel daarmede eerlang ook het vischvervoer gedeeltelijk over zee te doen geschieden, waardoor de dagelijksche voorziening der Belgische visch- markten verzekerd wordt. Zaamslag. Bij de laatst gehouden aan- besteding van de Cooperatieve vereeniging z/Ons Belang" tot aankoop van veevoeder- artikelen is de levering gegund voor de volgende prijzen ma'fs voor 7,80 tarwe- gries voor 7,60 grindmeel voor 6,55 en bloem (00) voor f 12 alles per 100 Kg. Axel. Alhier werd heden op de zaal van het vereenigingsgebouw eene openbare les gegeven van den Cursus in Handels- kennis, boekhouden en Ilaudelsrekenen. Tijdens de les, die pi. m. ander half uur duurde werd door den heer Adriaanse een overzicht gegeven in't klein van den cursus en werden den cursisten eenige vragen gesteld. Een en ander maakte op ons den indruk dat de tijd, die de cursisten hier- aan hebben gewijd nuttig was besteed en het beslist aanbeveling verdient dergelijke cursussen te volgen. Na afloop hier van nam de heer F. Dekker Pz. het woord en zeideongeveer het volgende: z/Door de mede-eursisten is mij opgedragen hier een woord te spreken. Ongeveer een jaar geleden werd op e m der vergaderingen van de vereeniging van oud-leeriingen van Landb. cursussen te Axel, door een der leden de wenschelijkheid besproken een Cursus in handelskennis, boekhouden enz. op te richten. Hoewel het bestuur meende dat het niet op den weg der vereeniging lag, werd toch den secretaris opgedragen een onderzoek in te stellen, en bleek alras dat voor hen die van zoo iets gebruik wenschten te maken, de aangewezen weg was zich met den heer Adriaanse te verstaan, die reeds in Ter Neuzen dergelijke lessen had gegeven. Na een onderhoud met den heer Adri aanse stelde deze zich dadelijk beschikbaar op een vergadering te Axel leerplan, kosten en voordeelen van een dergelijken cursus uiteen te zetten. Dit had tengevolge, dat zich 14 deelnemers aanmeldden en dat ook door de publiciteit, die de plaatselijke pers hier aan gaf dit getal in den loop der week tot 20 steeg, waarop dadelijk een aanvang werd genomen. En nu wij aan het eind van onzen cursus zijn, breng ik in de eerste plaats een woord van dank aan den heer Adriaanse, die het zich van het begin af ten doel heeft gesteld ons wat te leeren en onderwerpen en vragen soms door de cursisten gesteld, steeds op loyale wijze heeft behandeld. Verder is mij opgedragen het gemeente- bestuur van Axel onzen hartelijken dank te brengen voor de rovale wijze waarop zij ons een lokaal der openbare lagere school heeft beschikbaar gesteld. Hoewel wij wisten dat het moeilijk is voor het gemeentebestuur aan dergelijke verzoeken te gemoet te komen, waagden wij het toch aanspraak te maken op zijne gastvrijheid, wij durfden dit doen te meer daar het hier onderwijs gold en wel een onderwijs dat in direct voor de gemeente ten voordeel zal kunnen zijn. Wij, die dezen cursus hebben gevolgd, durven zeggen, dat voor alle neringdoenden die slechts gewoon lager onderwijs hebben genoten, het volgen van een dergelijken cursus onmisbaar is. Aanwezigen, nog rest mij u alien onzen dank te brengen voor de belangstelling. 1k geloof dat het niet te veel is gezegd, dat wij Middenstanders, in onze verlichte 20ste eeuw niet in de Ouderwetsche huifwagen moet blijven zitten, maar ons aanpassen bij onzen tijd, ik heb hiermee op 't. oog dat wij dienen op de hoogte te zijn in de eerste plaats met de zaken, die wij hebben te doen. Wij kunnen hetimmers niet helpen dat onze zaken meer admistratie vragen dan misschien 100 jaar geleden. Zijn de jongeren onder ons, zoo lang stief- moederlijk bedeeld geweest, nu in de ge- legenheid hooger onderwijs te genieten, de meer gevorderden op leeftijd, die niet meer in de gelegenheid zijn de H. B. S. te be- zoeken, sporen wij aan nog een middenstands- cursus te bezoeken, wij zijn er van over- tuigd, dat door het bezoeken van dergelijke cursussen zeer zeker nog nuttige vereeni- gingen tot stand zullen komen, ik denk hier onwillekeurig aan middenstandsver- eenigingen enz. Voor pessimisten die soms durven be- weren, dat voor het volgen van dergelijk onderwijs wat meestal in vrije uren geschiedt geen tijd en gelegenheid zou zijn, wil ik besluiten met vader Cats Hiern dankte de heer Adriaanse voor de hem toegesproken woorden en hoopte aan dergelijke leerlingen a. s. winter weer een cursus te kunnen geven. Verder werd nog gesproken door den heer Oggel als raadslid, den heer Ph. J. van Dixhoorn en den heer Van de Vijver, hoofd der R. K. school, die het alien op prijs stelden en noodig achten dat er nog meer van een dergelijken cursus zou worden ge- profiteerd. Sprekers waren het eens dat voor hen die het in hunne zaken kunnen te pas brengen het volgen van zoo'n cursus onmisbaar is. Walsoorden. Donderdag werd alhier aan den oever van het calamiteuse waterschap Walsoorden het laatste der 5 zinkstukken gezonken, van het bestek ter voorziening in de oeververdediging in verband met de oeverafschuiving aan den Perkpolder in het vorig jaar. Er was totaal noodig 6420 M3. zinkstuk. Het eerste, ter grootte van 960 MJ. werd gezonken op 16 Febr., het tweede, ter zelfder grootte, op 19 Febr., bet derde ter groote van 1400 M2. op 5 Maart, het vierde, groot 1600 M2. op 19 Maart en het vijfde, groot 1500 M2. op 2 April. Telkenmale verliep het werk naar wenscb. Verder moest voor bestorting geleverd worden 14766 scheepston steen. Aannemer van het werk was de beer J. Tollenaar Sr. te Ter Neuzen, voor 47.500. Het verdient zeker bijzondere vermelding dat dit werk, in het ongunstigst jaargetijde met zoo'n goed gevolg is uitgevoerd door een aannemer die, evenals een zijner com- pagnoDS, de zeven kruisjes reeds eenige jaren te boven is, terwijl de derde in het verbonl ook de zes kruisjes reeds heeft overschreden. Een felicitatie met den gun- stigen afloop is zeker op zijn plaats. Stoppeldijk. De uiterst geslaagde feest- viering ter gelegenheid der gouden bruiloft in de wijk //Sassing," heeft een minder aangenaam staartje. Eene vrouw, die dicht in de buurt woont en van een klein geruchtje niet vervaard is, vond dat hare ruim 20jarige dochter den avond der feestviering te lang van huis weg bleef en ging haar dus halen, gewapend met een stevigen knuppel. Toen zij het meisje onder een groep jongens en meisjes pratende vond, begon zij den jongen, die het dichtst bij haar dochter stond, zoodanig met den stok op het hoofd te slaan, dat het bloed er uit gutste en men de wonden terstond moest verbinden de jongen kan nog niet werken. Tegen de hardhandige dame is proces- verbaal opgemaakt. IJzendijke. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer A. Lauret te Hoofdplaat. Middelbnrg. Alhier is een staking uitgebroken onder de schildersgezelleu. Door dezen was aan de patroons den eisch gesteld tot invoering van een uurloon van 21 cent. Aan dien eisch is niet voldaan. Tengevolge daarvan is heden voor 16 winkels de staking geproclameerd en nemen 50 gezellen daaraan deel. Aan die winkels werken 25 werkwillige gezellen terwijl bij 2 niet-aangesloten patroons, die den eisch van 21 cent per uur inwilligden, gewoon wordt gewerkt. Van de staking is in de stad niets meer te merken dan dat men hier en daar rustig wandelende gezellen tegen komt, die hedeu- morgen nog getracht hebben hun werkende coliega's tot staken over te halen. De patroons hebben voorloopig alleen binnen- werk in uitvoering genomen. GOEDE VKIJDAG 10 Al'HIL. In een der Rotterdamsche bladen werd een aardige April-ui verzonnen. Men weet dat in Rotterdam het plan bestaat om bij den Kralingschen Plas een groot bosch aan te leggen. Om te voorzien in al diejonge boompj-s zouden, volgens dit blad of die ui, groote bunders grond zijn aangekocht en gehuurd in N.-Brabant en in Zevenaar voor een gemeentelijke boomkweekerij. 60 jaar getrouwd. Het echtpaar Bijsteren hopen 19 dezer in het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Harderwijk hun zestigjarig huwelijk te herdenken. Beide zijn ruim 85 jaar en goed gezond. Een zeldzaam jubile in het typografen- vak. Verleden week herdacht de heer Th. de Rot, meesterknecht bij de firma Waesberge Zn., stadsdrukkers in den Houttuin te Rotterdam, den dag waarop hij zestig jaar geleden bij die firma in dienst trad. Zoowel van patroons als van personeel ontving de geachte jubilaris, die reeds ridder is in de orde van Orauje-Nassau, vele blijken van waardeering en kostbare ge- schenken. Een halve nieuwe stad. Te Rotterdam heeft het gemeentebestuur in druk uitge- geven bet uitbreidingsplan in Beukelsdijk dat gelegen is bij Overschie en zich uitstrekt van daar langs Oud-Delfshaven en Schiedam. In dit ontzaglijk terrein zijn nieuwe straten en pleinen ontworpen met scholen enz., ruimte aanbiedend voor duizenden nieuwe Rotterdamsche gezinnen, zoodat voorhands aldaar geen gebrek is aan woningbouw. Snugger. De landbouwer A. O. te Warmond heeft, volgens het Hbl., Donder dag per spoor een hond meegenomen naar Tienhoven bij Vinkeveen, prov. Utrecht, en daar bij een familielid achtergelaten. De hond heeft den terugweg weten te vinden en was Zaterdagmorgen weer te Warmond op het erf van den landbouwer present. Het oude Kaatje. Binneukort zal te Rotterdam het vroegere Oude Vrouwen huis aan de Hoogstraat verdwijnen. Het wordt met de daaraan grenzende oude huisjes, waarin jarenlang zeer bejaarde menschen wonen, en welke typische huisjes toebekooren aan het Ueilige Geesthuis afgebroken, om plaats te maken voor een 16 meter breede straat met breede trottoirs, waardoor een hoogst noodige verbinding wordt gekregen met de Sint Janstraat. De straataanleg wordt geraamd op 9800. Het Oude Vrouwenhuis is eigendom der gemeente maar voor de omliggende huisjes moet betaald worden 4400. Aan de be- woners zal dit jaar 155 worden uitgekeerd. De knocht Elferink, werkzaam bij de Gebrs Ten Cate te Almelo, fietste Viijdag- middag langs den Wielerschen weg, ter plaatse waar men boomen rooide. Op het- zelfde oogenblik viel een boom om, mot.^ gevolg dat E. daardoor werd getroffen en met een vreeselijke hoofdwonde naar het ziekenhuis moest worden gebracht, waar hij in zorgwekkenden toestand werd opgenomen. Te Erica (Dr.) heeft een achtjarig jongetje, een kameraadje bij een geveckt zoodanig met een mes verwond, dat dit jongetje in het ziekenhuis te Coevorden moest worden opgenomen. Vrijdagavond is brand ontstaan in de papierfabriek nabij Weert, die voor de helft- afbrandde. Volgens de N. R. C. is een man in de vlammen omgekomen. Vrij dag is te Nieu w-Weerdinge de werkmau J. H. verdronken, eene weduwe met 2 kinderen onverzorgd achterlatende. Vrydag werd in de kazerne te Roermond brand ontdekt. Een stroozak, dwars over 2 kribben gelegd, brandde aan de onderzijde. Door spoedige hulp werd het vuur gebluscht. De N. R. Ct. verneemt dat ook voor een paar weken reeds brand werd ontdekt en dat aan moedwil wordt gedacht. Wie lust die suiker Te 's Heerenberg hebben de Rijksambte- naren een vrouw wegens smokkelarij aan- gehouden, die een half pond suiker in haar kousen bleek te hebben verstopt. (V a d.) Die thuis zijn jonkheit heeft gesleten En daar geen letters heeft gegeten En aan de pappot heeft gezeten Wat kan de goede stakker weten? Hoek. 5i u„ Ds. E. Raams Jr., Bevestiging Lidmaten, voorbereiding van het H. Avondmaal. Hontenisse. 9i u., G. van Dis. Bevestiging van Lidmaten. Hervormcle JKerk. Ter Heuzen. 9 u., Ds. A. Timmerman, viering ran het H. Avondmaal en 2 u., Ds. A. Timmerman. Sluiskil. 2 u., dhr. L. Dek. Zaamslag. 9 u., geen dienst en 2 u„ Ds. G. van Dis, bevestiging van Lidmaten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1