No. 6053. Zaterdag 4 April 1914. predikbetjrtenT" 54e Jaargang. BL AN DA'S IIIIIM. GEMENGDE BER1CHTEN. TWETEIXXHI 3LAD. FEUILLETQU. RU&SPOSTSPAMRBASH5C. RECHTSZAKEN. ArrondistSements-Rechtb. te Middelburg. Zondag 5 ^nril ISI4. I'KR NETJZEN, 3 April 1914. Bet weerberickt van het ineteorolo- gisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 769.6 Horta. Laagste barometerstaud 756.4 Bodo. Yerwachting tot den avond van 4 April Zwakke tot matige westelijke totzuidelgke wind, gedeeltelijk bewolkt, later eemge kans op regen, zeifde temperatuui. Het mnziekgezelschap ,,De vereemgde werklieden" alhier gaf deze week hare laatste serie concerten in dit seizoen. Bij de gene- rale repetitie op jl. Zondag was de boven- zaal van het cafe „La belle vne goed bezet, bij de concerten op Dinsdag- en Donderdagavond was de opkomst met zoo druk als bij die gelegenheid gewoonte is. De opgekomenen hebben zich hun daarheen niet beklaagd. Op verdieustelpke wiize werden door de harinome een 5tal muziekstukken gespeeld en met zeer groote belangstelling werd de verdere uitvoenng van het programma gevolgd, bestaande uit goede oude bekenden. De jeugdige dulet- tanten die de operette „De geleende koeken- pan" uitvoerden bleken goed voor hunne taak berekend. De voordracht „Manus et bracht er de. noodige vroolijkheid in. En deze bleef stijgend door de wrjze waar°P het kluchtspel „De Broek van Mahomet werd vertolkt, waarna tot slot „Studenten- wraak" of „de vliegende student" volgde. Een geanimeerd bal hield op de concerten avonden velen der aanwezigen nog eemge uurtjes bij een. Door Ds. L. Boone, te St. Philipsland vroecer predikant bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier, is voor het beroep naar Grand Rapids bedankt Bij Kon. besluit van 30 Maart zgn, met ingang van 1 dezer, bevorderd tot opzieners tweede klasse dc-r visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, de opzieners derde klasse dier visscherijen Johannes Cornelia Maas en Marinus Adrianus van de Zande. Door Ged. Staten is benoemd tot schatter der pachtwaarde van gronden ge- legen in den calamiteuzen Borsselepolder, de heer C. IJsebaert te St.Jansteen. Xn de week van 25 tot en met 31 Maart kwamen ter kennis van den centialen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk te Hoek en te Ossenisse, 3 gevallen van diph- teritus te Goes en 1 geval dier ziekte te Tholen. De St. Crt. bevat de statuten van de slagersvereeriiging voor Oostburg en om- streken. Koewacht, Woensdag werd onder be- gunstiging van schoon voorjaarsweder de gewone jaarmarkt gehouden van paarden, runderen en ander vee. Aangevoerd waren 53 runderen, 22 paarden, 12 geiten en 37 varkens. Om 1 uur werden onder het spelen der fanfaren op het gemeentehuis de volgende premien uitgereiktVoor het meest in waarde zijnde werkpaard, le prijs P. van Daele alhier 2e prijs A. v. d. Vijver te Stekene; voor het schoonste veulen le prijs Eug. van Goethem te fetekene, 2e prijs Aug. Herman te Moerbeke voor het schoonste veulen geboren in 1913 le prijs Aug. Suy, 2e prijs P. de Roover beiden alhiervoor de schoonste koe le prijs Aug. van Vooren alhier, 2e prijs Hijp. Yergauwen te St. Jansteenvoor de schoonste zes- of voltandsche kalfdragende vaars Th. de Block te St. Jansteen, voor de schoonste vier- of tweetandsche vaars Wed. J. v. d. Vijver alhiervoor den vetsten os le prijs E. Dierick, 2e prijs Aug. de Blieck, beiden alhier; voor de vetste vaars le en 2e prijs aan E. Dieiick alhiervoor den besten stier 4 h. van de Vijver alhier; voor de schoonste geit le prijs J. v. d. Bilt, 2e prijs A. Mattens De beide meisjes waren weer alleen en Beatrice keek hare nicht aan, als ware zij vernietigd. „Nu is het uit! Geen hoop meer!"jnm- merde zij. „Ach, waarom moest ik ookdie afschuwelijke couranten voor den dag ha- len!" en in hevige gemoedsbeweging liep zij in het vertrek lieen en weer. Bertha wachtte, tot zij wat kalmer was geworden en zeide toen: „Je moet je daardoor niet zoo laten ter- neerslaan. Het is zeker, fataal maar een moord is toch geen zaak, die men verborgen kan houden. De herinnering daaraan smart hem zeker nog ik heb medelijden met hem." „Heb zooveel medelijden met hem als je wilt, als je maar geen andere -gevoelens je- gens hem gaat koesteren. Als medeminnares pas je volstrekt niet voor me, behalve dat ik andere plannen met je heb". „Zoo? Misschien het postje van vertrouw- de'gezellin der doorluchtige gravin Norton?" „Och, veel beter, Bertha, als mijne ver- trouwde en mijn schoonzuster! Je behoeft niet te kleuren, ik heb ook oogen in mijn hoofd. En Charles is een ferine jongen! Ach, daar wordt weer gescheld! Wie zaldat nu weer zijn?" Een huisknecht bracht twee eartonnen doozen binnen en zeide: „Miss Beatrice! Iemand heeft deze doozen afgegeven met de complimenten van graaf Norton". beiden alhier voor het grootst getal paar den ter markt gebracht Aug. Suij alhier, voor het grootste getal hoornvee E. Dierick alhier. voor het grootste geta! varkens Ch. Jaossens te Moerbeke en Fr. Eugels te Westdorpe. Ook op het Belgisch gedeelte dezer gemeente werd terzelfder tijd eene markt voor runderen en ander vee ge houden, die eveneens druk bezocht was. Stoppeldijk. Woensdag j.l. vierdeu de echtelieden j. Peersma A. de Loos, wonende in de wijk Sassing zijn gouden huwelijksfeest. Door de zorgen eeuer buurtcommissie was de gansche wijk prachtig versierd schoone eerebogen waren opgericht en aller- lei opschriften verkondigdeu den lof van of uitten de beste wenschen voor de jubilarissen, die prachtige cadeaux ontvingen. In een versierd rijtuig van den heer J. de Maat -Staal werden de feestelingen naar de kerk gereden, waar een H. Mis tot dankbaarheid werd opgedragen des namid- dags bracht de fanfare eene serenade, die bij het schoone weder zeer veel nieu wsgierigen deed sameu stroomen. Het krasse paar danste er nog lustig op los. De feestcommissie heeft alle eer van haar werk. Clinge, 2 April. Op de Dinsdag gehouden jaarmarkt waren aangevoerd 33 stuks hoorn vee, 16 paarden en 24 varkens. De prijzen werden toegekend als^volgt Voor het grootste getal paarden, 7 stuks, J. F. Buijsrogge, alhier. Voor het grootste getal hoornvee, 12 stuks, F. Smet, alhier. Voor het grootste getal varkens, 14 stuis, L. Maes te Clinge (B.) Voor het schoonste werkpaard, le pigs, A. Cammaert, alhier2e prijs, P. Pauwels, alhier. Voor het schoonste 2jarig paard, le prijs, P. de Caluwe, alhier; 2 prijs, J. F. Buijs rogge, alhier. Voor de schoonste koe, le prijs, S. van Duijse, alhier 2e prijs, S. van Duijse^ alhier. Voor de schoonste vaars, le prijs, F. Smet, alhier; 2e prijs, S. van Duijse, alhier. Voor het 'vetste stuk rundvee, A. van Acker, alhier. Over het geheel is de jaarmarkt beter geslaagd dan vorige jaren. Zij is eene maand vervroegd, wat gunstig werkte op de inzendingen. Er werd veel verkocht. Des avonds was het gezellig, wijl er wat muziek mocht gemaakt worden. Kortom, de jaarmarkt is iets verbeterd. IJzendijke. Aan den alhier gestatiou- neerden kommies-dienstgeleider van 'sRijks belastingen L. C. Michielsen, is door den Minister van Financien eene gratificatie verleend wegens het zich loffelijk onder- scheiden in het jaar 1913. is wegens overtreding der jachtwet, (ge- pleegd te St. Jansteen) veroordeeld tot 10 boete of 4 d. hecht., met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Hulst. C. v. D., oud 45 j., jager te Stekene (Belgie) is wegens als voren veroordeeld tot 19 boete of 4 d- hecht., met ver nietiging van het vonnis van den kanton rechter te Hulst. B. K., oud 27 j.. landbouwer te Ter Neuzen (Triniteit). beklaagd van het veroor- zaken van lichamelijk letsel is vrijgespoken. H. A. D., oud 19 ji, arbeider te Koe- wacht, beklaagd van mishandeling van zijn vader is vrijgesproken. Voor de rechtbank werd heden voort- gezet de behandeling der zaak tegen den landbouwer M. C. P. te ler Neuzen, be klaagd van bedriegelijke bankbreuk. Thans werd als getuige gehoord Mr. J. Adriaanse, advocaat en procureur te Middel- burg, curator in den faillieten boedel. Deze verklaarde dat bij, met goedvinden van den rechter-commissaris, zijn assistent, den heer Stern, naar Ter Neuzen heeft gezonden, om de boedelbeschrijving te maken. Zoowel tegen Mr. Stern, als later tegen getuige zelt, hield beklaagde vol, niets te hebben achtergehouden. Het openbare ministerie eischte veroor— deeling van beklaagde tot 3 maanden ge- vangenisstraf. De verdediger, Mr. De Groot, wees er op, dat hier van geen boedelbeschrijving sprake kan zijn, omdat de faillissementswet voorschrijft, dat de curator zelf de boedel beschrijving moet opmaken. Waar lnei creen boedelbeschrijving heeft plaats gehad, kan er ook geen sprake zgn van achter- houden van een of ander. De officier van justitie erkeude, dat er hier iets niet in den haak was, maar wees op, dat beklaagde ook tegen Mr. Adriaanse GOEDE VRIJDAG 10 APRIL. Jlervormde Kerk Ter Neuzen. 9 u., Da. A. Timmerman, viering van he! H. Avondmaal en 2 n., Ds. A. Timmerman. Siuiskil. 2 u., dhr. L. Dek. Blijkens een telegram uit Batavia heeft er op de brug bij Tandjongpriok, doordat een karbouw voor den trein liep, een ont- zettend spoorwegongeluk plaats gehad. De locomotief en drie wagons zijn te water geraakt. Een 20tal inlanders kwamen om en 50 werden gekwetst. Maandagavond om kwart over negenen zag de waker Overeinder van den G. P. N." V., belast met de bewaking van 12 wagons steenkolen van de fe. H. die op een open terrein aan de Ltijnbaven Z.Z. te Rotterdam stonden, dat daar twee mannen roudslopen, die bij zijn nadering iets weg wierpen en zich uit de voeten maakten. De waker vond 2 gewichten, elk van 25 E.G., welke deze mannen blijkbaar hadden willen stelen en die hij onder zijn berusting nam. Om 5 uur zag hij weer een man bij de wagons en hij herkende in hem een der dieven van de gewichten. Zich weder ontdekt ziende, trachtte de man zich te verbergen in de remkast van een spoorwageu, die op het terrein der Cotton Oil Company stond, doch ook dit had Overeinder gezien. Hij posteerde zich voor de remkast en floot, om assistentie, waarop politieageuten toeschoten, die den sinjeur inrekeuden. H tj werd in bewaring gesteld op het politie- bureau aan de Tolhuislaan. Dinsdag werd te Duisburg door den hoogen waterstand de sleepboot Jan de Wijk, uit Rotterdam, bij de vaart uit de haven door den stroom medegesleurd en omverge- worpen. Van de 5 opvarenden is alleen de reerganger gered. De sleepboot is gezonken. Woensdag ongeveer 12 uur reed de Nog werd tegen A. H. v. H., te Hoek, I 35jarige V., uit Voorschoten, van den Haag wegens beleediging 5 boete of 5 dagen j naar jjuis terug. Een^vriend zat bij hem hechtenis geeischt. Tegen P. A. G., te Koewacht, wegens volhield, niets te hebben achtergehouden De verdediger wees er nog op, dat in de dagvaarding stond, dat beklaagde de goederen niet heeft opgegeven aan den curator bij de boedelbeschrijving. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaar- bankboekjes, uitgegeven in de maand April en waarop de rente over het a/^e/oopewjaai nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezen- ding daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, Icosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren «gescbiedt tegen bewgs van ontvang. De rechtbank heeft in hare zitting van 3 April de volgende vonnissen uitgesproken A. G., oud 32 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. (Eisch idem.) J. C. d. R, oud 45 j., werkster te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. (Eisch J 10 boete of 10 d. hecht. C. v. D., 45 j., jager te Stekene (Belgie) Op iedere doos stond een adres. Beatrice opende de doos met zenuwachtige haast. Er was een ruiker van witte rozen en jas mijnen in. Bertha opende de doos, die aan haar geadresseerd was. Deze bevatte een ruiker van witte en roode camelia's. „Voor de opera!" riep Beatrice, wier oogen schitterden. „Hoe goed, hoe lief van hem na mijne onbezonnenheid van daar straks!" „Smelt nu maar niet van. aandoening in tranen weg", zeide Bertha, „anders wordt het vervelend. Waarom koos hij alleen wit voor je? Zeker als zinnebeeld der onschuld! En ik ben ik dan zoo'n model voor eene „dame aux camdlias?" Ik geloof toch, Bea trice, datjekansen zoo slecht niet staan, ten minste te oordeelen naar de bloemenspraak!" Drie uren later vulde zich de loge der fa- milie Stuart, volgens voornaam gebruik op een oogenblik, dat het publiek reeds de aan- gevangen voorstelling volgde. Met het oog op een gezellig samenzijn na afloop der voor stelling, had Beatrice een zijden toilet aan- getrokken en diamanten aangelegd. Bertha droeg het eenvoudige mousselinen japon- netje, dat zij op het bal gedragen had. De heer en mevrouw Stuart kwamen naast haar zitten. Charles zat achteraan, schijnbaarin niets belangstellende. De voorstelling was schitterend. Bertha's oogen hingen aan de lippen der zangeres, aan haar voorover ge- bogen houding zag men met hoeveel belang stelling zij luisterde. Een dozijn lorgnetten waren oogenblikkelijk op haar gericht. Iedereen kende Beatrice Stuart van uiter- lijk, maar wie mocht dat meisje met die donkere oogen zijn? Nog luisterde zij, ter- wijl haar geest in het rijk der tonentoefde, toen het scherm viel. Oh!" klonk een zucht, die uit het diepst alsvoren 10 boete of 10 dagen hechtenis. Verder werd tegen A. d. O., te Koe wacht, wegens wederspannigheid en beleedi ging 15 boete of 15 dagen hechtenis geeischt. Uitspraak in deze zaken op 17 April. Jlervormde Kerk. 9 u., Ds. A. Timmerman ea 2 u. Ter Neuzen Ds. A. Timmerman, Bevestiging van nieuwe Lidmaten. 94 u., dhr. L. Dek. 94 u. en 2 u., Ds. J. B. T. Hugenhottz. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams Jr. 10 u., Ds. De Boer. Siuiskil. Axel. Zaamslag. Hoek. Sas'van Gent. 94 u.', Ds. Akersloot v. Houten Roos. Gereformeerde Kerken. 9 u. en 2 u., Ds. J. F. van Hulsteijn Jr. 9 u., Ds. J. H. Lammertsma en en 2 u., Ds. Chr. Bruins. 9 u., Ds. Chr. Bruins en 2u., Ds. J. H. Lammertsma. 9 u. en 2 u., Ds. H. v.d. Wat. Ter Neuzen. Axel, Kerkdreef. Axel, Stationstraat. Hoek. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. (hid- Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Chr. Zaamslag. Gereformeerde Kerk. 9 u. en 2 u., leeskerk. Lokaal „Betliel" (Kandeelstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 54 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen. 54 u., Evangelisatie. in het met een paard bespannen wagentje. In het Huijgenspark is het paard vermoe- delijk door het schrikken voor het bellen van den machinist op de stoomtram,schichtig geworden en gaan steigeren, ten gevolge waarvau de beide personen uit het wagentje vielen en V. op de rails terecht kwam en over- reden werden door detram. Zgn linkeronder- arm werd verbrgzeld, terwijl hi] ook nog verwondingen bekwam aan het voorhoofd. Woensdagavond omstreeks halfnegen werd er, naar de N. R. Crt. meldt, brand ontdekt in het Vrijheidsmonument op het Plein 1813 in Den Haag Di-^n dag waren loodgieters aan het monument bezig geweest, om er aan de zijde van de Javastraat een koperen plaat aan te soldeeren. Daarbij zijn vermoedelijk vonken gevallen in het houten geraamte binnenin het monument. De brandweer bluschte het vuur met een straal op de waterleiding. Het eigenaardige brandje had heel wat bekijks. Woensdagmorgen werd een postbode die de brieven bestelde op het buitengoed „de Veluwe" te Lonneker, eensklaps door twee herdershonden aangevallen, ter aarde geworpen en door de razende dieren zoo toegetakeld, dat zgn kleeren danig werden gehavend en hij bloedende wonden opliep. Gelukkig kon de man nog tijdig worden ontzet door de marechaussees, die zich op de daar passeerende electrische tram be- vonden. Naar men uit Amsterdam aan de Midd. Crt. meldt zijn de onderhandelingen die met Jan Olieslagers gevoerd werden om op 2den Paaschdag te Amsterdam te vliegen afgesprongen en heeft deze nu een contract geteekend om op dien dag te Bergen op Zoom zijn toeren a la Pegoud en Chanteloup te vertoonen. De burgemeester van Almelo heeft Woensdagmiddag een telepram van H. M. de Koningin ontvangen, waarin H. M. ver- klaart, ten zeerste getroffen te zij 11 door de berichten betreffende het omkomen van vijf arbeiders bij den brand der katoenspmnerij Tweuthe. H. M. verzoekt den burgemeester aan de nagelaten betrekkingen der slacht- offers de betuiging van Haar oprechte deelneraing over te brengen. De justitie, die naar de N. R. C. meldt, gisternamiddag op het terrein van den brand aanwezig was, heelt daar ter plaatse in be- slag genomen de gevondeii verbrande over- blgfselen van de 5 vermiste personen, en deze doen vervoeren naar het ziekeuhuis ter onderzoek. E Op het terrein was ook aanwezig graaf van Rechteren Limburg Almelo, commis- saris der Koningin in Overijsel. Het Is mocilijk het een ieder naar den zin te maken. Onder dit opschrift schrijft „de Kam- pioen": Op een mooien, zonnigen namiddag wan- delde ik eens door de Veenestraat, een door haar smalheid beruchte straat in t vorste- lijk 's Gravenhage. Daar liep, of beter gezegd, daar sprong ik als een hinde, tel- lvens opgeschrikt door het vervelende ge- blaat van de karrevoerders en liet schrik- aanjagende getoeter van automobielen. In het midden van de pijpenla een opstop- ping; een chauffeur moest zijn „mijnheer uit de auto laten om te gaan winkelen. Chauffeur wacht tot zijn winkelende su- perieur weer terug zal komen. De opstop- ping duurt voort. Het noodige gevloek en geraas der karrevoerders en het toeterend ongeduld der andere chauffeurs schallen door de pijpenla-achtige Veenestraat. Een uniform verschijnt uit de richting Groenmarkt, met een „witstok' in dehand; een dito verschijning uit de richting V agen- straat. Diestwee verkeersagenten, die het zaakje eens zullen opknappen en de ver- stopping doorsteken. Agent no. 1 gaat op den wachtenden, alle el- lende en herrie veroorzakenden chauffeur af. „Oprijden asjeblieft. Je weet toch wel, dat je hier niet moogt blijven staan? (De auto's moeten nl. enqueue wachten in Wagen- of Kettingstraat, des namiddags tus- schen; 2 en 6 uur.) Geen asem de chauffeur lijkt wel een wassen pop de agenten staan paf. Even houden zij krijgsraad; kort daarop komt agent no. 2 op den chauffeur af. „I4e daar, chauffeur, je moogt hier niet wachten; daar in de Wagenstraat of hier - in de Kettingstraat (gaat vergezeld van armbeweging) kan je je baas opwacliten. Het resultaat is, dat de chauffeur er geen zier om geeft. Beide agenten draaien >o!p hun hakken rond, draaien woest aan hun snorretje en laten de verkeersknotsen in hun hand als. een oorlogswerktuig ronddraaien. En daarna stonnt agent no. „een" weer op de auto af en bijt nu den chauffeur kwaadaardig toe „Zeg, vrind, wij laten niet met ons sollen, ho'or! Snap je dat! Zeg, je bent toch niet doof, is het wel? Dit is de derde maal, dat je gewaarschuwd wordt, en als je nu niet op- rijdt, dan tga je Br, br, br, br, op den bon! He, vat je dat?" De chauffeur bleef er Siberiscli koud on der, stak zfljn rechterhand achter zijn twee de knoopsgat en trok een portefeuille uit zijn linker-vestbinnenzak. Toen kwam het geweldige. „Zeg, vrind agent, hier heb je alleswat je noodig hebt; verbaliseer mij maar, doch dat beloof ik je, mijn „heer" is de Brazi- liaansche gezant. Voor een collega van je is hij ook al aan het beroo geweest, en ik zal jouw nummer ook onthouden!" Agent, verbluft, trekt af. Op het bureau stevenl onze politie-die- naar naar een der hooge „oomes" en vertelt hem Zijn ontmoeting. Als na een wervelwind komt uit chef's mond een stortvloed van woorden waarvan het eind: „De Braziliaansehe gezant! De Bra zi li aan sche gezant - betnoei - je - toch - - om 'shemelsnaam niet - met - dien - man -!" Pfoei! pfoei! iWas er uit. De agent af. Tegen den brigadier vande wacht moppert de politie-dienaar nog wat over den Braziliaanschen gezant, diens van Bertha's hart kwam. Vermoeid leunde zij met haar rug tegen de fauteuil en haar oog opslaande, ontmoette haar blik dien van den graaf. U vermoedde zeker niet, dat ik hier was en ik wilde u niet storen in het reine genot. Ah, het scherm gaat weer op. Het publiek kan nog niet van zijne lieveling scheiden Weer klonk de zilveren stem der zangeres door de zaal en alles was stil. Bertha trilde van verrukking. Toen de zangeres zweeg, keerde zij zich naar den graaf, en deze, ge heel betooverd door haar schoone donkere oogen, lispelde woorden in haar oor, waar van hij de voile beteekenis zelf nauwelijks bewust was. Ach ter in dc stond Charles j hem ont- ging niets van hetgeen de graaf zei of deed. Toen de voorstelling was afgeloopen, ge- leidde Charles zijn mama; een oud vereer- der bood Beatrice den arm en Bertha met haar schoonen ruiker van camelia's ging aan den arm van den graaf. In dien nacht verlichtten twee raadsel- achtige sterren (Bertha's oogen) den slaap van graaf Victor Norton, terwijl allerlei droombeelden de sluimering van het meisje stoorden. Zij zag zich bevend voor het trouw- altaar staan in eene prachtige scharlaken- roode japon met een langen sleep en graaf Victor stond naast haar. En terwijl Charles als voltrekker de plechtige huwe- lijksinzegening zou begiimen stortte de ver- moorde gravinmoeder zich als een spook tusschen bruid en bruidegom en joeg hen uit elkaar. HOOFDSTUK XVII. De laatste dag in New-York was aange- broken. De ankers werden gelicht, de stoom- boot stak jn zee. Bertha leunde tegen de ver- schansing en richtte het vochtige oog naar het verdwijnende land. „Vaarwel", sprak zij, onder haar tranen glimlachend. ,,Vaarwel, mijn vaderland! Wie weet, of ik je ooit weer zie". Er werd geluid voor het ontbijt; alles stroomde naar den salon, waar twee lange tafels gedekt stonden. Na afloop daarvan ging Charles op het dek en koos een zonnig plekje om er zijn ieden uit te strekken. Beatrice paradeerde aan den arm van graaf Norton. Mevrouw Stuart trok zich met lady Carley in eene dameshut terug. Bertha nam een vouwstoel en ging achter de raderkast zitten om wat te lezen. Het hoek scheen haar echter niet te boeien, want telkens dwaalde haar oog naar den wijden oceaan, waarvan de golven den zonneschijn zoo helder weerkaatsten, als waren ze van plan nooit weer hun wreed spel met de zeelieden te spelen. Het liep naar den avond, de zon neigde ten ondergang en de wind stak een weinig op. Daar viel plotseling Beatrice, terwijl zij aan den arm van graaf Victor wandelde. Onmiddellijk kwam Bertha toeschieten en bracht hare nicht dadelijk naar het tusschen- dek, waar Beatrice vijf voile dagen aan aller oog bleef onttrokken. Het weer bleef mooi, maar de zee ging nog al hoog. Berllia bracht een groot deel van haar tijd bij haar nicht door om haar allerlei diensten te be- wijzen, zooals een zeereis die vordert. De tijd, die haar overbleef Misschien was het oprecht medelijden, dat zij met Beatrice had; zij sprak met haar geen woord over de lange morgen-, middag- en avonduren, die zij in gezelschap van graaf Victor doorbracht. Charles alleen zag het en hij besloot zijn gedachten daarover met de woorden: „Gods wil geschiede! Wat gesclireven staat, dat staat geschreven!" Op zekeren middag viel Bertha in een die- pen slaap in de hut naast die, waar Beatrice lag. Zij versliep het diner en onlwaakte toen reeds de lantaarns werden geheschen. „Ik denk, dat je nu wel uitgerust bent", zeide Beatrice. „Wat ben je toch een slaapster! Ik heb nog geen minuut geila- pen, zoolang ik hier aan boord ben. Wat ga je nu doen?" „Ik ga zien, dat ik nog wat te eten krijg. Voor de table d'hote kom ik zeker te laat." Zij ging dus heen en troostte zich met een kop thee en eenige Engelsche biscuits, sloeg vervolgens een warmen doek over de schouders en ging toen op het dek. Daar waren weinig dames. „Des te beter", dacht ze. De heeren waren nog in de rook- salon. De maan sclieen helder. Bertha nam een vouwstoel en ging op haar lievel' plekje achter de raderkast zitten schoon was die avond 'op zee. Onder f druk daarvan vergat zij een oogenblik'" kleingeestigen strijd om eer en macht, w. mee de mensch zijn leven van veel genot L.- rooft. Zachtkens neuriede zij een ballade, doch weldra verstomde haar geluid, toen zij voet- stappen achter zich hoorde. Graaf Norton! Met een verheugd gelaat lieette zij hem wel- kom. „Ik hoorde een zacht gezang dat mij mer heen lokte", zei hij. „Maar miss Darrell, vreest u niet, dat de nachtlucht te koud is „Koud staat niet in mijn woordenboek. Ma'ar hoe komt u zoo hier? Hebben de hee ren reeds den rooksalon verlaten?" „Weet u dan niet, dat het hijna midder- nacht is? Alle licliten zijn reeds uit". Goede hemel!" riep Bertha verschnkt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5