J! Ter Heuzensche Courant Dinsdag 31 Maart 1914. No 6091. .'"WJUHSXJIU 'EENTERAAD VAN TER NEUZEN. "r! c h t s z a k ^aro^migetfec!^ $e Ter1 Neuzen. VAN Bevi en tot part huis mE zeke »gadering van Donderdag 26 Maart 1914. /voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggre,De ager, Lensen, De Feijtar, De Bruijne, Donze fijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. f Afwezig de heeren Wieland en R. Scheele. voorzitter opent de vergadering en stelt aan e: des Totulen. ^raS^voorzitter stelt voor het vaststellen der no- en van de vorige vergadering aan te houden, ar deze niet tijdig gereed konden zijn. J. Ingekomen stukken. a. Een adres van J. P. Vercouteren, voerman, onende te TerNeuzen, in den Walgang, welke aarin te kennen geeft, dat hem dezer dagen ter ennis is gekomen, dat door de gemeente 14 peters grond zijn opgenomen als liggende in zijn zfiij verzoekt de voor dien grond verschuldigde ifpacht tegen een billijken, nader overeen te Aomen, prijs te mogen afkoopen. De voorzitter stelt voor dit adres om bericht en raad te stellen in handen vsm burgemeester en wethouders. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. h. Een adres van B. D. Koene, bakker, Noord- aat no. 5, te TerNeuzen, die daarin mededeelt t hij zijn woon- en winkelliuis gaarne zou ver- iwen volgens de bij het adres overgelegde tee ing en wel terzelfde oppervlakte als het be- nde woon- en winkelhuis; it evenwel voor open erf achter het geheele Viw (winkel en bakkerij inbegrepen) niet pan kan worden aan art. 10 der bouw- rdening; ,t echter het open erf grenst aan het Brugpad dit gevoegelijk als open ruimte kan beschouwd xrden; dat naast de woning tot toegang tot de keuken 2. open ruimte aanwezig is; denen waarom adressant verzoekt hem ont- ig te willen verleenen van het bepaalde bij .kel 10 der bouwverordening. )e voorzitter deelt mede dat dit adres nog niet r de Gezondheidscommissie om advies is ver- i.den. Hij stelt daarom voor het in handen te den van burgemeester en wethouders om be- Jit en raad, daar dit college dan inmiddels pdvies der Gezondheidscommissie kan in- [en. Eeer Waalkes vraagt of daarmede met te veel erloopen zal, daar de besteding vanhetver- fen van het perceel reeds lieeft plaats gehad. heer De Jager vraagt of niet zou kunnen mten worden de gevraagde ontheffing te ver- ien, wanneer de Gezondheidscommissie geen waar heeft. [ij zou het adres met het oog daarop in iden van burgemeester en wethouders willen len ter afdoening. let algemeene stemmen wordt aldus besloten. Eene missive van gedeputeerde staten van land, d.d. 19 Maart 1914, waarbij wordt toege- lden een uittreksel uit Hr. Ms. besluit van 4 aart 1914, n°. 15, tot goedkeuring van het ladsbesluit van 4 December 1913, tot ver- joging van het maximum der heffing van den oofdelijken omslag op 40.000. Aangenomen voor kennisgeving. Een schrijven van het bestuur der rij- ge Brandweer „Luctor et Emergo" te Ter en, hetwelk daarin onder dankbetuiging de sedert verschillende jaren genoten toe- .n de kosten der instandhouding hunner ver- (ing, naar aanleiding van de gehouden be-, dngen in de raadsvergadering van 19 Maart omtrent de overname der spuit, bericht, dat X de verdere onderhandelingen niet wenscht voort te zetten en dat bij voorkomende gelegen- heden zij zich, alsmede hunne spuit, niet meer in het belang der gemeente en der ingezetenen beschikbaar stellen. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wethouders na het ontvangen van dit schrijven nog geen vergadering hebben gehouden. Hij kan dus namens het college nog geen voorstel doen. Van hem persoonlijlc is dus het voorstel om goed te keuren dat burgemeester en wethouders on derhandelingen zullen aanknoopen voor het koopen van een nieuwe spuit en om als eerste termijn daarvoor J 500 op de begrooting te brengen. De heer De Bruijne (verklaart dat het hem spijt, at door de Vrijwillige Brandweer de onder- mdelingen zoo op eens afgebroken zijn. De den waarom ze dat doen, staat niet in den brief ischreven. het spijt hem echter dat hetgebeurd daar hij gaarne met het voorstel van burge- ester en wethouders had willen meegaan, om deskundig onderzoek de spuit over te nemen. e voorzitter is overtuigd dat er meer leden aan wie het ontvangen van dit schrijven maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. heer D. Scheele wil bij deze gelegenheid er op wijzen, dat de heer Dees in de vorige ver- ering zeide dat de spuit 200 liters water minuut gaf en drie a*,vier paarden sterkwas. spuit geeft echter 300 liters water en is vijf ,es paarden sterk. Dat maakt nog al een groot rschil. Hij acht het overigens ook spijtig, dat c vrijwilligers zich niet meer beschikbaar stel- on. Naar hij vernam heeft daartoe ook wel bij- ■edragen de ondervinding, dat de waardeering van hun werk, gedurende 25 jaar, steeds klaar staande wanneer het noodig was, bij den raad verre, zeer verre was te zoeken. Er bleek zeer weinig van sympatie voor dat werk. Het spijt hem, dat ze dit besluit hebben genomen; er was misschien anders wel iets op te vinden geweest. dat men als goede vrienden van elkaar had kun nen gaan. De heer Dees stelt naar aanleiding van deze woorden in het licht, dat de mededeelingen die hij omtrent de spuit deed, hem door iemand die hij er van op de hoogte achtte en van wie liij meende dat deze onpartijdig stond, schriftelijk ongevraagd zijn verstrekt. Hij zal nu geen naam noemen, ofschoon hij dat desgevorderd zal doen. Hij wil niet bij iemand onderdoen voor waar deering van het werk der Vrijwillige Brandweer. Zooals hij reeds in de vorige vergadering te ken nen gaf, is zijn persoonlijke steun daarvan het bewijs. Dit alles neemt daarom niet weg, dat de ge meente volstrekt niet verplicht was de spuit, die in elk geval half versleten is, zoo maar moest overnemen. Zij hadden de taxatie behooren af te wachten, ze hebben dit naar het schijnt niet gewild, en nu behoeft de gemeente er zich ook niets meer van aan te trekken. De heer Waalkes uit zijn spijt dat verschillende heeren n u betreuren dat er niet meer over de spuit van de vrijwillige brandweer zal kunnen beschikt, en vindt het jammer dat ze vroeger niet hebben meegewerkt om die beschikking te behouden. De heer De Bruijne verklaart nog dat het hem te meer spijt, omdat hij van verschillendezijden heeft gehoord, dat de spuit nu in den laatsten tijd goed werkte. Zouden, vraagt hij, de vrijwil ligers bevreesd zijn geweest voor het deskundig onderzoek? De voorzitter meent dat deze zaak nu lang ge- noeg besproken is. Hij heeft thans voldoende ge legenheid gegeven om de meeningen hierover uit te spreken. De kwestie is nu in een ander stadium gekomen, de vorige vergadering heeft hij gepleit voor een billijke behandeling der ver- eeniging, dat de gemeente, in verband met de langdurige goede diensten wel eenige verplicliting had, om haar van de spuit af te helpen. Hij meent dat ze nu den loop der zaak had be hooren af te wachten en dat ze door het nemen van het medegedeelde besluit niet in haar eigen belang heeft gehandeld, wel in dat der gemeente. Nadat de'voorzitter op een vraag van den heer De Jager heeft geantwoord dat het de bedoeling is om zoo mogelijk reeds over 14 dagen met nadere voorstellen bij den raad te komen, wordt het voorstel van den voorzitter, om /500 als eerste termijn voor het aanschaffen eener nieuwe spuit op de begrooting te brengen, aangenomen met algemeene stemmen. e. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor een adres te richten tot de Regeering met verzoek tot het leggen eener nieuwe brug over den oostelijken kanaalarm, daar de bestaande veel te smal is voor het drukke verkeer, dat daarover dagelijks plaats heeft. Hij meent, dat er wel vooruitzicht bestaat, dat binnen een afzienbaren tijd dat verzoek zal worden ingewilligd. De heer Dees verlaat de vergadering. De heer De Jager vraagt of het de bedoeling is die brug te leggen over de Noordstraat. De voorzitter zou over de plaats niet willen spreken. Hij kan dienaangaande wel mededee- len dat de nieuwe brug vermoedelijk naast de bestaande zal komen, daar op dezelfde plaats leggen natuurlijk niet mogelijk is. Het voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen en de redactie van het request overge- laten aan burgemeester en wethouders. f. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor aan de maatscliappij Mechelen- TerNeuzen te verzoeken het inrichten van een schooltrein, met het oog op de kinderen die de lioogere burgerschool bezoeken, eene die des morgens te ongeveer 8 ure uit Hulst zou vertrek- ken en des avonds te half vijf of vijf ure van hier zou vertrekken. Al is het nog niet zeker, dat er veel uitzicht op bestaat om dit te verkrijgen, zoo is dat toch ook niet uitgesloten, en zal de kans grooter zijn, wanneer ook mocht blijken dat door de burgerij daarop prijs wordt gesteld. De heer Moggre deelt mede dat er een voorne- men bestaat om van wege de ingezetenen een dusdanig verzoek te steunen. Hij denkt dat dat plan wel door zal gaan. De voorzitter meent dat deze poging wel steun verdient. Hoe meer reisgelegenheden naar de stad, hoe beter, vooral aan de neringdoenden kan dat voordeel brengen. De gevraagde machtiging wordt met algemeene stemmen verleend. De heer De Jager deelt mede, dat door de men- schen die te Sas van Gent werken, dikwijls ge- klaagd wordt over het ontbreken van den vroeg trein van hier naar Gent, gedurende den win ter. Dat is voor hen ook een groot ongerief. Het zal nu, met den zomerdienst, weer in orde komen, maar hij vraagt of er tegen den winter- dienst geen pogingen zouden kunnen worden aangewend om den vroegtrein als werkmanstrein in den morgen te behouden. Velen zouden daar- bij gebaat zijn. De voorzitter wil gaarne eens voorloopig informeeren of een eventueel verzoek eenige kans op gunstige beschikking zou hebben. g. Een schrijven van Dr. Middelberg, leeraar aan de H. B. S., waarin deze den raad dank be- tuigt voor de gunstige beschikking op zijn adres in zake zijn salarisregeling. Aangenomen voor kennisgeving. Ii. De gemeenlebegrooting voor 1914, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedepu teerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Stemming over het voorstel van den heer Lensen inznke aanhouding adres van dp gemeenio werklieden hondende verzoek om verhooging van jaarwedden. De voorzitter stelt aan de orde de stemming over het voorstel van den heer Lensen om de beslissing op het adres der gemeentewerklieden, verzoekende verhooging van jaaVwedde, daarde storting voor pensioen voor hen bezwaar ople vert, waarover in de vorige vergadering de stem- men staakten. Hij herinnert dat er dan nog is een voorstel van den heer De Jager om de beslissing aan te houden tot de beslissing van H. M. de Koningin omtrent de jaarwedden van burgemeester en secretaris zal bekend zijn, verder een voorstel van den heer D. Scheele, om aan elk eene gralificatie te verleenen van /20, in verband met meerdere diensten, en ten laatste bet voorstel van burgemeester en wethouders om aan elk eene salhrisverhooging van 20 toe te kennen. Het voorstel van den heer Lensen wordt ver- worpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Moggre, Lensen, De Bruijne en Waalkes; tegen stemmen de heeren Visser, De Jager, De Feijter, Donze, Eijke en D Scheele. De heer Waalkes wil nog eens terugkomen op dat papicrtjes rapen op Zaterdagavond. De voorzitter wil, alvorens daarop wordt door- gegaan, mededeelen, dat dit voor het oogenbRk niet meer gebeurl. Er zal gezien worden, of het kan aehterwege blijven. Mocht blijken dat het in de toekomst noodig is, dan zal daarvoor een accoord met een der werklieden worden ge- maakt. De heer Waalkes verklaart hierna te willen informeeren om te vragen of daar ook geen be- looning voor gegeven zou mbeten worden. Andere gemeentewerklieden genieten voor extra- werk wel vergoeding, naar hij althans hoorde krijgt de werkman-timmerman overwerk uitbe- taald. De voorzitter geeft te kennen dat dit nietgelijk moet gesteld worden. In de vorige zitting heeft hij reeds medegedeeld hoe men tot den maatregel van het papiertjes rapen gekomen is. Er is aan de werklieden gevraagd, om in deze te helpen, terwijl burgemeester en wethouders hebben toe- gezegd eene eventueele vergoeding, zoo noodig,- te zullen bevorderen. Eene bepaalde toezeggiug van vergoeding kon niet worden gedaan daar dit niet kon geschieden zonder verhooging van den post voor het uitbetalen der werklieden op de begrooting uitgelrokken. Het voorstel van den heer De Jager wordt ver- worpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Moggre. De Jager. Lensen en De Bruijne; tegen stemmen de heeren Visser, De Feijter, Donze, Eijke, Waalkes en D. Scheele. De heer Lensen 'wil nu nog ,even waarschuwen, dat, wanneer een der nu volgende voorstellen wordt aangenomen, men vast verwachlen kan dat sok andere gemccnteambtenarcn met een verzoek zullen komen, om ook in dat toe te kennen voor deel te-deelen. De voorzitter acht dat volkomen juist, er zul len vermoedelijk nog wel meerderen komen, al is het niet, dat zulks met alien het geval zal zijn. Hij beveelt als de beste oplossing aan aanneming van het voorstel van burgemeester en wethouders, die als voorloopig is (te beschouwen in afwachting eener definitieve, welke altijd kan plaats hebben. Wordt het voorstel van burgemeester en wet houders aangenomen, dan komt dat ook nog in het voordeel van adressanten, oindat salarisver- hooging hun ten goede komt in den pensioen- grondslag, waarvoor eene gralificatie niet in aan- merking komt. De heer D. Scheele bepleit nog aanneming van zijn voorstel. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Visser, Mog gre, De Jager, De Feijter, De Bruijne, Donze en I). Scheele; tegen stemmen de heeren Lensen, Eijke en Waalkes. 4. Benoeming onderwijzeres aan school IJ. De voorzitter verzoekt de leden over te gaan tot de benoeming eener onderwijzeres aan school D, te Sluiskil. Op de voordracht zijn geplaatst de dames J. Jansen te TerNeuzen, M. G. J. R. de Hondt te Ierseke en S. S. Salome te Zuidzande. Met algemeene stemmen wordt benoemd mej. Jansen en de indiensttreding bepaald op 1 April a.s. 5. Vaststelling kohier van den hoofdelijken omslag. Ter behandeling van het kohier van den hoof, delijken omslag schofst de voorzitter de open- bare vergadering, die overgaat in eene met geslolen deuren. Met eene pauze onderbroken wordt deze voort- gezet tot des avonds 6 ure en daarop verdaagd tot Vrijdag 27 Maart des voormiddags 10 ure. Otmstreeks 11 ure wordt de vergadering weder openbaar. De voorzitter stelt voor, het kohier van den hoofdelijken omslag vast te stellen zooals dat in de vergadering met gesloten deuren is be sproken, op een bedrag overeenkomstig de bij koninklijk besluit goedgekeurde heffing. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 6. Wijziging der begrooting voor 1914. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor, de begrooting voor 1914 te wijzigen als volgt: Onder de inkomsten te verhoogen den post hoofdelijken omslag met /3250, waardoor deze wordt uitgelrokken op 40.000. Onder de uitgaven te verhoogen de navolgende posten: aanschaffen en onderhoud van brand- blusclimiddelen met /500; brandwaarborg van de onder hoofdstuk 5, afdeeling 2, arlikel 8 be doelde gebouwen en werken met 0,29i/2; onder houd van gebouwen en meubelen, onder lie stuk 7, afdeeling 2, met 100; brandwaarborg verdere kosten onder hoofdstuk 7, afdeeling arlikel 16 0,02; onvoorziene uitgaven, waaroi alleen met goedkeuring van gedeputeerde stal kan worden beschikt 1438,731/2- T Onder de uitgaven op te nemen de volgen_ nieuwe posten: gratificatie aan den grafdelvij Ph. Haak 25, gralificatie aan de beambten den beerruimingsdienst /80, gratificatie aan vaste arbeiders 60, gratificatie aan Dr. W. MiJ delberg 80,70, gratificatie aan W. Tempera /74, rente tegen 4i/2 procent 'sjaars van kapitaal groot 10.000 opgenomen in 1914 f\ rente tegen 5 procent van een kapitaal g f 825, opgenomen in 1914 41,25, aflossing leening van f 10.000 opgenomen in 1914 (R ti mijn) f 400. Het eindcijfer der begrooting verhoogt hi door met ./3250. Dit voorstel wordt aangenomen met algeme stemmen. 7. Qmvraag. a. De heer Dees geeft te kennen, naar aanlel ding van het gisteren door den heer D. Schei te berde gebrachte, waarbij de door hem gedai mededeelingen betreffende de capaciteit van i motorspuit der Vrijwillige Brandweer werde weersproken, te willen voorlezen het gedeel uit den door hem ontvangen brief, waaruit hj die mededeelingen heeft geput. Daaruit blijk dat in het schrijven wordt medegedeeld dat ge noemde spuit sleclits eene capaciteit heeft vaj 200 liters per minuut en eene sterkte van drie? vier paardekracht. Dit schrijven is hem toegezonden zonder dal hij er om gevraagd had. Hij zal den naam vai den schrijver niet noemen, maar meende dat dez^ te vertrouwen was, Hij hoopt dat die schrijver, nu de cijfers zijn weersproken, zijn verklaringl zal waar maken, daaf spreker niet wenscht ge-1 bruikt te worden om hem hier onwaarheden lalen zeggen, waardoor een lichaam dat jaren lang diensten aan de gemeensehap heeft beweze: schade kon worden berokkend. De heer D. Scheele uit zijn spijt, dat de heerj Dees den naam van den brief schrijver niei noemt. Zijne inlichtingen heeft hij verkregen vai den commandant van de vrijwillige brandweer, den heer J. P. Tazelaar, die den avond nadat lief raadsverslag bekend was, bij spreker is gekomen, en toen ook verklaarde dat zij zich door verschil lende opmerkingen bij de discussie gemaakt, ten zeerste gebelgd gevoelden. Hij zou gaarne zien dat deze kwestie tusschen den zegsman van den heer Dees en den commandant der vrijwillige brandweer werd uitgevochten. De heer Tazelaar verklaarde zich bereid om zoonoodig door bur gemeester en wethouders gehoord te worden. I>. De heer De Bruijne wil nog terug komen op hetgeen hij de vorige vergadering gezegd heeft ten opzichte van spuit C en het voornemen om' die op Driewegen te plaatsen. !_:i heeft toen, sprekende van de spuit, deze sch2..8mder wijat de oude juffrouw". genoemd, maar hij lieef daarmede in geenen deele eenige minderwaardi heid van die spuit willen. uitdrukken. Inlegen ueel, hij is overtuigd dat spuit C een zeer goede spuit is en op Driewegen in geval van nood uit/ nemende diensten z&u weten te bewijzen, als er maar water in die buurt was, maar dat is er schaarsch. Dus niet op de spuit, wel op hetj gebrek aan water heeft hij willen wijzen. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. De raad van beroep te Middelburg irizake de ongevailen wet, heeft Zaterdag de volgende] beslissingeu genomen betreffende de rente in-] evolge art. bedoeld bij art. 369 der lnvalidi- teitswet. Aan de volgende personen weiden hu nei vorderingen ontzegd en de beslissingeu der] Rijksverzekeringsbank bevestigdH d B te j Selzaete, A. V. wed. d. B. te Westdorpe, S. d. W. wed. J. J. V. te Nieuwvliet, I. d B. te Meuwvliet, H. wed. P. V. te Ter Neuzen, A. de W. wed. J. 0. S. te Ter Neuzen, M. J L. v. N. te Oostburg. De volgende personen werd de renten toe- geketid en de beslissingen de Rijksverzekerings bank ten hunne opzicbt vernietigd J.M.d. L. wed. v. A. E. te Hoofdplaat, J. B te Hulst en Li. V. eektge. v. L. B. te Westdorpe. Zitting van 27 Maart 1914. croorijeelrl zijn ter zake van Overtrading Leer- plicbtwet L. S., 54 j., werkman te Ter Neuzen, tot 3, nubsidiair 3 dagen hecht.. N S., weduwe van L. d. C., 34 j., zonder beroep te Axel, tot J 0,50, subs. 1 dag hecht. Rijden met eeu lijwiel zonder licht: L. L., 17 j., j arbeider te Ter Neuzen, tot f 2, subs. 2 weken tucht- I school, C. O.. 39 j., werkman te Axel, tot 2, subs. I 2 dagen hecht., P. J. R., 32 j., lijwielhandelaar ie Zuiddorpe, tot 2, subs. 2 dagen hecht., L. F., 39 j., 1 timmevman te Koewacht, tot j I, subs. 2 dagen hecht., C. de F., 22 j., voerman te A^el, tot 2, subs. 2 dagen - hecht., F. P. F., 32 j., voerman te Ter Neuzen, tot 2, subs. 2 dagen hecht., H. K., 37 j., werkman te Axel, J tot 2, subs. 2 dagen hecht., C. v. IX, 24 j., arbeider J te Terdonek (Belgie), tot 2, subs. 2 dagen hecht., J. D., 18 j., laridbou wersknecht te Zaamslag, tot J' 2, subs. 2 dagen hecht., M. M., 18j., molenaar te Zaamslag, tot 2, subs. 2 dagen hecht., J H., 26 j., onderwijzer te Zaamslag, tot f 2, subs. 2 dagen hecht., N v. LX, 21 j., zonder beroep le Honteuisse, tot 2, subs. 2 dagen hecht., A. G., 22 j., landbouwersknecht te Assenede (Beigie), tot f 3, subs. 2 dagen hecht., L. L., 19 j., ar beider te Assenede (Belgie), tot 3, subs. 2 dagen liecht., D. 11., 27 j., pholograaf te Ter Neuzen, tot 2, subs. 2 dagen hecht., W. D., 21 j., landbouwer te Axel, tot 3, subs. 3 dagen hecht. Rijden met een voertnig zonder licht Fr. de M 31 j., vischkoopman te Philippine, Lot f 3, subs. 3 dagen hecht. Bij dooiweder met een te zware vracht over de wegen rijden: P. J. v. R., 17 j., landbouwer te Axel, tot/I, subs, 1 week tuchtscbool, L. de B, 16 j., arbeider te Zaamslag, tot f 1, subs. 1 week tuchtschool, L. de Gr., I •<4M.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 6