A A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaaid No. 6051 Dinsdag 31 Maart 1914. 54fr Ja^rgdcig. BEH1CHT. Aankondiging. Gemengde berichten. HBBSTE BLAD. FKUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maandoa binnen Ter .Neuzen 1,Franco per postYoor Naderland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,65 en voor 'let overige Buitenland 2,Men abonneert zich bp alle Boekhande- liars, Postdirecteuren en Brievenbushouders. ADV!BTEHTIiN Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor eiken regel a car 0,10 B*j directe opgaaf van driemaal plaatsing darstollda tidvertentie wordt d- pqjs slechts tweejnaal berekend. Srootere letters worden naar plaatsraimte berekaad T I a f o on No. 25. Inzending van adverter t.ien v6or 1 uur op -an dag der uitgave. Hit Had Terifhljnt Haaadag-, Woemdag. era Vvljdagavoad, altgeioadeid op Cecatdascg MJ de rirata Ji», Aill DM MIDII, to Vms Mooaen. Wij brengen hiermede ter kennis van onze lezers, dat wij met het begin van het nienwe kwartaal, dus vanaf het volgend nummer, gevolg zullen geven aan het reeds vroeger uitgedrukte voor- nemen, om ons blad in aanmerkelijk vergroot formaat te doen verschijnen. DE UITGEEFSTER. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat de draaibrug over den ooste- lijken kanaalarm van het kanaal v vn Neuzen te Sas van Gent tot nadere aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten en dat gedurende die afsluiting in het verkeer zal worden voorzien door een pontveer op ongeveer 65 M. ten zuiden van de brug. Middelburg, 26 Maart 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, DIJCKMEESTER. TEE NEUZEN, 30 Maart 1914. Het weerbericht van bet meteorologisch instituut te De Bilt van heden, luidt als volgt Hoogste barometerstand 771.9 Wisby. Laagste barometerstand 752.8 Valentia. Yerwachting tot den avond van 31 Maart. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets zachter. Zaterdag werd alhier in bet //Hotel Cen- traal" door den architect L. de Bruijne voor de firma P. J. van de Sande in het openbaar aanbesteedhet afbreken en weder opbouwen van een woonhuis in de Brouwerijstraat. Yoor het eerste perceel (metselwerk) werd ingeschreven door de heeren J. M. van der Velden voor 807, Gebr. Kolijn voor 780, P. J. Rijnberg voor 775, J. van der Velden Het was weldra drukkend warm. Bertha trok zich met haar danser terug in een der minder bezochte zijvertrekken, waar Beatrice voor een uitgezochten kring van muzikaal ontwikkelden de „Meinacht", van Brahms, ten gehoore bracht. Bertha zocht een bescheiden hoekje, terwijl haar danser eenige verversching ging lialen. Op datzelfde oogenblik kwam Charles bij haar met een blonden jonkman van jets grooter Iengte, wiens voorkomen den vreemdeling verried. In- stinctmatig ried zij, wie dat was. „Ah, ben je daar Bertha!" sprak Charles. Ik stel je voor: graaf Victor Norton! Mijne nicht Bertha Darrell!" Slechts een oogenblik rustten haar oogen met een raadselachtige uitdrukking op den graaf. Eene wederkeerige buiging, eenige gebruikelijke com- plimenten en Bertha had kennis met hem ge- maakt. Was zij gisteren nog niet in het nietige Sandypoint, of was het heden een droom? Die ruischende muziek, die walsende paren, de graaf aan hare zijde was dat een droombeeld van hare geprikkelde fantaisie, of was het werkelijk- heid? Was dat het schuimende en bruisende geluk, waarnaar zij verlangd had. Een bekende stem bracht haar tot bezinning. „Zeg eens, Bertha", sprak Charles, „de eerst- volgende quadrille heb ik, je bent het toch niet vergeten!" en hij schreef zijn naam in haar bal- boekje. voor f 700, W. P. Nieuwelink voor f 690 e, W. Reinhoud voor f 649,95. Voor het tweede perceel (timmerwerk) werd ingeschreven door de heeren A. Verlinde voor 1231, J. Elfrink voor /1210, F. Romeijnsen voor f 1144, P. L. Boogaard voor f 1144, I. P. Casteleijn voor f 1115, C. C. Nobels voor 1024 en H. Kaijser voor f 997. Bij de jl, Zaterdag door het bestuur der vereeniging //Door Eendracht Sterk" in het Hotel Centraal" gehouden aanbesteding van de levering van 70.000 K.G. CLilisalpeter werd ingeschreven door de heeren J. van Rompu te Vucht voor 12,50 D. Scheele Az. te Ter Neuzen voor 12,13; P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 12,09 W. Bedet te Ter Neuzen voor 12,08 De levering is gegund aan laatstgenoemde. Men schrijft uit Philippine aan de Midd. Crt. Woensdag jl, werden te Bergen op Zoom eenige visscherijperceelen verpacht. De 15 per ceelen in het Sloe bezuiden den spoorwegdam werden gepacht als volgt: Perceel 1, 9 en 14 door A. Arbroscheer voor 42, 60 en 285 gulden perc. 2, 5 en 8 door P. Wijne voor 16, 100 en 155 G. perc. 6 door P. A.Voerman voor 120 G. perc. 7 door V. Wijne voor 115 G.perc. 10 door Y. Paulus voor 30 G.perc. 11 door J. d'Hooge voor 180 G.perc. 12 door E. van Hecke voor 71 G. perc. 13 door Ant. Voerman voor 60 G. en perc. 15 door G. Rammeloo voor 250 G. al deze pachters wonen te Philippine. De perceelen 3 en 4 werden gepacht door visschers te Arnemuiden voor 11 en 22 G. Opmerkelijk is het, dat bijna alle perceelen gepacht zijn door visschers uit Philippine tegen vrij groote bedragen, terwijl tot heden toe de verpachtingen in het Sloe weinig opbrachten. De oorzaak daarvan is dat de Braakman veel van zijn waarde voor de mosselteelt begint te verliezen. Tot voor eenige jaren waren het de mossel- perceelen in den Braakman, die de alom bekende Philippinsche mosselen leverden. Dooraanslibbing en verzanding hebben die perceelen in de laatste jaren veel van hun waarde verloren. Demossels vallen daardoor te lang bloot, waardoorde groei en het vet worden belemmerd. Konden de visschers uit Philippine vroeger dan op andere plaatsen vette mosselen in den handel brengen, de laatste jaren ging dat niet meer zoo goed en men verwacht, dat in de toekomst de perceelen ib den Braakman nog meer van hun waarde zullen verliezen. Daarom ook zoeken de visschers andere plaatsen, waar zij vette mosselen kunnen Bertha en graaf Norton waren weer alleen. Waarover zouden zij spreken? Met elke secon- de verloor zij 'aan kalmte en haar waaier was onophoudelijk in beweging. De graaf leunde zacht met den arm op de leuning van haar stoel. Met een glimlach om den mond, keek hij op haar neder. Ver van Cheshire had hij bereids zijn ideaal gevonden in eene barones Leonore, die hem tot nog toe als toekomstige gravin voor den geest gezweefd had. Dit teedere vrouwelijke wezen met doorzichtige, fijne trekken en met welluidende, weeke stem, trad bij hem weer op den voorgrond; hij wist zelf niet waarom. Daar klonk eene schitterende fanfare door de zaal; hij richtte voor de tweede maal zijn blikken op het meisje in zijne onmiddellijke nabijheid. „Miss Darrell", zeide hij (met een sterk Engelsch accent, „het is mij, alsof ik een oude bekende aantref. Onze jvriend, de prins, verhaalde al reeds zijn avontuur in de sneeuw en van uwe held- haftige daad." „De prins?" herhaalde zij met een vragenden blik. De graaf lachte. All, kent u dien naam nog niet? Men noemt hem algemeen „prins Charles". Tot ons aller vreugd gaat de familie Stuart met ons mee naar Europa. U gaat toch ook mee, miss Darrell?" „Als juffrouw van gezelschap en als levend woordenboek, ja", antwoordde Bertha openhar- tig, terwijl zij den graaf nauwlettend aankeek; maar zijn gelaat veranderde yiiet. „Ik ben overtuigd, dat ons Europa u wel zal bevallen, vooral Parijs. U jzal daar look verschei- dene van uw landslieden bntmoeten." „Daar ben ik juist niet bijzonder op gesteld. telen, en vanwaar zij de mosselen in een tij in de haven van Philippine kunnen brengen, wat noodig is voor een vlugge verzending. Dit laatste kan van uit het Sloe gemakkelijk ge- schieden, vooral nu er meer motorschepen in dienst gesteld worden. Nu doet er zich bij de mosselteelt in het Sloe een vreemd verschijnsel voor, dat tot heden toe nog op een verklaring wacht. Het is in de laatste jaren gebleken, dat de mosselen er zeer vet werden en dikwerf van betere kwaliteit waren dan in den Braakman. Was het echter eind Juli of begin Augustus geworden, dan verdween in korten tijd de visch uit de schelp, de mossels werden mager, ja stierven zelfs. Niet zonder reden zijn de visschers dan ook bevreesd, dat dit verschjjnsel zich opnieuw zal voordoen, wat voor hun bedrjjf zeer nadeelig zou zqn. Te hopen is het, dat die vrees ongegrond zal blijken of dat er een middel kan gevonden worden om dat kwaad te keer te gaau. Bij het Zaterdag te Axel gehouden toe- latings-examen voor de Rijksnormaallessen en de daaraan verbonden voorbereidende klassen zijn geslaagd Voor de derde klasse C. A. Baert te Honte- nissevoor de eerste klasseF. M. Mangold te AxelC. E. Verstraeten te Clinge G. Lauret te Overslag; A. F. Reingoud te HulstC. J. Overbeeke en M. Vinke te OssenisseH. A.J. de Vries te Hontenisse en A. J. Serrarens te Stoppeldijkvoor de voorbereidende klasse, 2e afd M. A. de Putter te Ter Neuzen voor de voorbereidende klasse, le afdD. A. van Sluis Chr. P. OlyslagerW. P. de Jonge en W. A. van Maris te AxelJ. M. van Mosse- velde en (3. T. R. Hamerlinck te Koe wacht. De heer C. van den Heuvel, sluismeester aan de Sluis aan de Wielingen (Zeeuwseh- Vlaanderen), is benoemd tot hoofd van de aldaar met 1 April te vestigen kustwacbt. Hoek. De landbouwer A. D., wonende in den Van Wuijckhuizenpolder, onder de ge- meente Hoek, reed Zaterdag met een ledigen wagen bespannen met 2 paarden, op den weg van de Posthoorn naar Philippine. Met hem bevonden zich nog 2 rnannen op den wagen. Eensklaps werd de koppelbout, die het voor- en achterstel van den wagen verbindr, uitgelicht, en geraakten de twee wagendeelen los. D. kwam te vallen en geraakte bekneld tusschen bet zweekhout en de boomplank van den wagen. Bewusteloos werd hij van onder den wagen gehaald en in eene herberg in de nabijheid binnen gedragen De geneesheer van Bouchaute, wiens hulp Daarentegen wekte deze reis naar een mij ge- heel vreemd werelddeel bij mij een gevoel op als bij iemand, die zich onverwacht op de maan ziet verplaatst. Maar op u zal het dien indruk niet maken, heer graaf, want u kent Europa even goed als uw stamslot in Cheshire". „Cheshire?" herhaalde hij. „Hoe weet u, dat dit mijn geboortegrond is? Of neen, eigenlijk ben ik te Londen geboren. Maar u taoet het zien en eenige weken bij ons doorbrengen. Mijn tante en 4k fwenschen gaarne tonze Vrienden, de Stuarts, de vriendelijke behandeling te vergelden, die wij van hen ondervonden hebben. Heeft u reeds kennis gemaakt met mijn tante?" „Neen", antwoordde Bertha in verwarring, „ik heb haar nog nooit gezien.,, ,,Gun mij dan het genoegen, u met tante Elisa beth in kennis te brengen. Ik ben overtuigd dat u op haar een gunstigen indruk zult maken." Bertha stond op en nam den arm van haar geleider. Hoe beminnelijk, hoe beleefd was hij in den omgang. Natuurlijk was dat slechts aan- geboren tact, gewone salon-beleefdheid, die niets te beduiden had, maar het was toch vleiend voor haar. Zij gingen door verscheidene zalen en menig oog volgde dit paar. Allen kenden den graaf maar de jongedame aan zijn arm was voor alien een) onbekende. „Die is verduiveld mooi", mompelden de hee ren. „Wie is zij toch?" „Een arme bloedverwante van de Stuarts; zij is aangenomen als juffrouw van gezelschap voor Beatrice", wisten de dames te vertellen. Bertha bemerkte de medelijdende blikken der dames iwel, maar als eene koningin trotseerde zij die met opgegeven hoofd. Zij begreep instinct- werd ingeroepen, kon geenerlei breuk con- stateeren. Per draagbaar werd D. naar zijn woning vervoerd. Hij kan noch staan, no'ch zitten, en voelt veel pijn in beenen en lendenen, doch ook Dr. Deijer, van Hoek, kan geen lichaamsbreuk ontdekken. St. Jansteen, 29 Maart. Zaterdagnamiddag werd een meisje van Em. Ivens alhier dat nog de straat wilde oversteken toen een rrjtuig kwam aanrijden, door de paarden gegrepen, raakte onder het rijtuig en haar een arm gebroken. Zondagnamiddag waren een vijftigtal paarden aan het gemeentehuis aanwezig teneinde aan de eerste oefening voor het a. s. feest van den Ed. Achtb. Heer Burgemeester deel te nemen. Een buitengewone toeloop van menschen bracht die samenkomst op de been en leverde bij de exercietie een interessant schouwspel. Biervliet. Zondag in de voormiddaggods- dienstoefening der Ned. Hervormde gemeente maakte de heer W. J. Yal bekend, dat hij als predikant toezegging van beroep ontvangen had te Westervoort, Gelderland. Vrij dag werd tot notabele gekozen de heer J. Crince, in de vacature Van Houte. Cadzand. Heden Zondag daalde er alhier onder de gemeente een luchtballon genaamd z/Mady". Deze was bemand met 3 heeren en 1 dame, die om 10 uur uit Brussel waren cpgestegen en omstreeks 2 uur hier landden. De ballon werd ingepakt en per kar naar Hejjst (B.) vervoerd. Het doel van hun tocht was Knocke (B.) Het een en ander bracht heel wat volk op de been. Amsterdam heeft thans een socialistischen vijfden wetbouder, n. I. den heer F. M. Wibaut. Hij zal belast worden met de nieuwe afdeeling, die der sociale aangelegenheden. In het burgerlijk armbestuur te Rotterdam is thans ook plaats voor een dame om van advies te dieneD. Een tegenvaller voor gauwdieven. Te Rotterdam is verleden week bij een firma inbraak gepleegd. Met groote moeite werd de brandkast omver gehaald en a la sardine bewerkt. Toen moest nog een geldkist geforceerd worden en de heele bait was juist vijf gulden. Treurig. De verpleegden in het oude- mannen- en vrouwenhuis te Middelburg mogen des Zondagsmiddags een paar uurtjes gaan wandelen en zoo was op 1 Maart een 82jarige matig, met welke bittere, stekelige woorden die blikken vergezeld gingen, maar tevens gevoelde zij de hulde, die haar door de voorkomende be handeling van den graaf werd bewezen. Graaf Norton was haar niet meer onverscliillig. Zonder zelf te weten waarom, werd zij aangetrokken door den droefgeestigen trek in zijn gelaat, die bevreemdend was bij een jonkman, wien het le- ven niets dan rozen had gebaard. Eene bejaarde dame met innemend uiterlijk, gekleed in eene robe van grijs moiree antique, zal naast de vrouw des huizes en een buitenlan- der wiens borst met vele ridderorden was vt-r- sierd. Weldra werd Bertha aan eerstgenoemde dame voorgesteld, Lady Elizabeth Carley liet haar blik zacht op de jonge Amerikaansche rusten. Bertha boog zoo diep zij kon en luisterde eenige minu- ten naar de vriendelijke complimenten. Daarna boog alj voor den gedecoreerden heer, die bleek de Ilussische gezant te Washington te zijn. Opnieuw klonken de tonen der dansmuziek en de danslustige jeugd stroomde naar de balzaal. Hoe langer hoe meer scheen Bertha alles een droom toe; dat gewoel der dansende paren, het vriendelijk knikken van hare rijke niclit, als deze in hare nabijheid kwam, de onrustige blik van Charles Stuart dat was zeker slechts een droom. Het eenige, waarvan zij het voile be- wustzijn had, was de wensch: „Mocht dit alles zoo blijven!" (Wordt vervolgd.) SSCHK

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 1