Ter Neuzensche Courant - Donderdaa 26 Maart 1914. 54" Jaargang. No. 6049. PWEi"SIX^SI SXjJLID. gemeenteraad van ter neuzen. Vergadering van Donderdag 19 Maart 1914. Vo^.zitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Janwezig de heeren Visser, Dees, Moggrd, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Donze, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heer Wieland. (Vervoi.g.) 19. Ontheffing belastingen. De voorzitter stelt namens burgemeestei en wethouders voor, in verband met desbetreffen e erzoeken, afschrijving te verleenen: a. wegens hoofdelijken omslag over 1913 aan: I A* Breijaert lot een bedrag van /0,60; f b wegens schoolgeld over 1913 aan: A. C. 't Glide tot een bedrag van 3,16, M. Harms Rz. /2 55 F. van Damme 0,50, Jan Machielsen f F35' S. Smidt f 1,68. c' wegens schoolgeld over 1914 aan: K. Fraij tot een bedrag van /5,25. Mel algemeene stemmen wordt aldus besloten. 20. Wijziging begrooting Burgerlijk Armbe- stuur voor 1913. De Voorzitter deelt mede, dat door het Biu- jierliik Armbestuur machtiging wordt gevraaKO om in de begrooting van dat college voor 1913 af te schrijven van de navolgende posten: be- decling in geld 227.11, kleeding 35.91, be- graleniskosten /50, drukwerken /5.90, onvoor- ziene uitgaven 123.56, samen 442,48 en dat bedrag over te schrijven op bestedingskosten. Burgemeester en Wethouders stellen voordeze machtiging te verleenen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 21. Voorstel van de heeren Moggre e.a. be- iretfende toepassing der verordening op het hei- fen van leges. De voorzitter stelt thans aan de orde het voor stel van de heeren Moggre, De Jager, N an Bors sum Waalkes en D. Scheele, daar toe strekkende om de inlichlingen voor het publiceeren van de opgaven van den burgeriijken stand in de bladen, zooals dat tot hiertoe geschiedde, aan de plaatse lijke bladen kosleloos uit te reiken. Burgemeester en wethouders geven naar aan- leiding daarvan te kennen, dat bij aanneming van het voorstel naar hunne meening een pri vilege in het stuk van belasting in het leven zou worden geroepen, hetgeen door artikel 17.) ^.er Grondwet niet wordt toegelaten, Voorts meenen zij te mogen opmerken dat het algemeen belang in geenen deele wordt ge- sohaad, wanneer de rubriek Burgeriijken Stand voor zooveel deze gemeente betreft, in delokale bladen niet wordt opgenomen; de opname van deze rubriek geschiedt zuiver in het belang dier bladen. Het gaat huns inziens niet aan de secreuuie eener gemeente als deze in meer of minder mate gratis als een bureau voor bepaalde soortenvan informaties te bezigen en op die manier van den arbeid van het secretarie-personeel, dattocb reeds met werk is overladen, te profiteeren. Op grond van het vorenstaande meenen zij aanneming van het voorstel te moelen ontraden De heer Moggre geeft te kennen dat hij en zijne mede voorstellers hun voorstel handhaven. Zij achten het publiceeren van de opgaven van den burgeriijken stand, en ook die van de verhui- zingen, wat in den laatsten tijd geschied van algemeen belang, en zouden, daar die pubhcee- ring kosteloos geschied,- de bladen daarvoor v il- len tegemoet komen. De heer Waalkes oppert het denkDeeld om een besluit te nemen dat die opgaven wekelijks zul- len worden aangeplakt. Dan kunnen zij die er belang in stellen er naar komen kijken en de verordening zelf blijft in takt. De heer D. "Scheele zou de gratis te verstrek- ken inlichtingen ook willen uitbreiden tot de rubriek van ingekomen en vertrokken personen. Dat vooral vindt hij een rubriek in het algemeen belang, velen kunnen daarvan nut en voordeel trekken. De heer De Jager merkt op, dat ook zou kun nen worden voorgesteld, om het geheele artikel in te trekken, dan schept men zeker geen privi lege. Het heeft hem overigens sterk verwonderd, dat de verordening is goedgekeurd, aangezien in de Gemeentestem, in antwoord op een vraag, ongeveer eenzelfde geval betreffend, werd te kennen gegeven, dat op de inlichtingen van den burgeriijken stand geen leges kunnen gegeven worden, maar dat de ambtenaar vrij is, deze te geven. Hij meent ook nog dat, wanneer de raad bij de behandeling had ingezien dat 21/2 cent per inlichting zou moeten worden betaald, het voor stel niet zou zijn aangenomen. Hij vraagt of er geen andere weg is, om aan de bedoeling van het voorstel gevolg te geven, wanneer dan legen het voorstel zelve bezwaar bestaat. Het is een algemeen belang, dat de op gaven van den burgeriijken stand publiek wor den. Velen stellen er belang 'in om te weten wie er trouwt, sterft, waar kinderen geboren worden en hij vindt het bezwarend dat de bladen voor de daarvoor noodige inlichtingen nog moelen betalen. Er wordt gezegd dat de ambtenaren daar werk door hebben te verrichten, maar de ambtenaren, die er noodig zijn om uitvoering te geven an" de verschillende welten en beslui ten, worden ten slotte toch betaald met geld door de ingezetenen bijeen gebracht. Kan het niet anders dan zou hi] liet geheele artikel er maar willen uitlichten. De heer Lensen acht het voorstel van den heer Van Borssum Waalkes, om de opgaven eenmaal per week aan te plakken, niet kwaad. Daar kan iedereen ze zien, ook de couranten en er af- schriften van maken als ze dat noodig oordeelen. Dan is de kwestie van de baan. De heer De Jager wijst er op, dat die uitgaven algemeen gratis worden verstrekt. Waar zou het echter heen moeten als al de omliggende gemeenten het voorbeeld van ler Neuzen eens gingen volgen en voor die opgaven een 10 tot 15 gingen vorderen? De heer Dees kan niet begrijpen dat de heeren in deze zoo angstvallig zijn. De pers wordt toch in geen geval verplieht om die rubriek op te nemen, er i s zelfs al gebleken dat het gevorderde bedrag geen bezwaar is, om die opgaven op te nemen, ze vinden daarin vergoeding in het aan- tal abonnees. Hij weet zeer goed, dat vooral de vrouwtjes er over het algemeen zeer op gesteld zijn, dat de burgerlijke stand wordt opgenomen, toen die eenige weken niet geschiedde zeide zijne vrouw al gauw: „ik zou die courant dan maar opzij zetten!" De bladen hebben er juist groot belang bij, dat ze die opgaven kunnen krijgen. Hij acht het opnemen niet een direct algemeen belang, maar een belang voor de bladen en als ze niet worden opgenomen zullen de uitgevers dat zelf spoedig ondervinden. Hij ziet dus niet in, dat er bezwaar tegen kan zijn om voor het verkrijgen van die inlichtingen, die voor parti- culieren waarde hebben, ook iets in de gemeente- kas te offeren. Hij haalt wat het nut van het lieffen van leges voor die inlichtingen betreft, nog als voorbeeld aan, dat iemand op de secretarie kwam, vragend om 8 inlichtingen, die hij voor zijn persoon wenschte te hebben, en waaraan, om die te ge ven, een ambtenaar zeker drie kwartier werk zou hebben gehad. Toen hij echter hoorde dat hij daarvoor 10 cent per stuk zou fmoeten betalen, zag hij er van af. Men kan zich geen denkbeeld vormen van het aantal inlichtingen dat op die wijze werd gevraagd. De verordening is nu een maal goedgekeurd en het zou hem spijten, wanneer er weer eene verandering in werd aan- gebracht, of wel dat ze zou worden ingetrokken. De heer Moggre zou de verordening willen laten bestaan maar de besproken inlichtingen aan de plaatselijke bladen verschaffen omdat op- name daarvan is in het algemeen belang. De voorzitter acht het niet verstandig om in deze zoo nadruk te leggen op het algemeen be lang, daar naar zijne meening hier meer het be lang der bladen bij betrokken is. Er is gezegd: de ambtenaren worden betaald uit het geld door de ingezetenen bijeengebracht. Dat is juist, maar art. 238 der Gemeentewet laat toe, dat voor diensten die door de ambtenaren voor particulieren worden verricht, van ge- meentewege eene retribulie mag worden geheven. Er zijn wel vele ingezetenen die gaarne op de hoogte zijn van de besproken opgaven, maar toch kan er hier naar de meening van spreker geen sprake zijn van algemeen belang, hoogstens van een belang van een bepaalde groep menschen. 28) Kijk e ens", riep Beatrice triomfeerend Zou ik daarmee geen graaf kunnen veroverenEn dan die paarlen! Kijk, hier zijn ze, prachtig niet waar? Het is waar, paarlen worden alleen bij huwelij ksplechtigheden gedragen, maar hoe kon mijn goede papa dat weten? Zijn ze met mooi?" In een doosje, dat met blauw atlas gevocid was, lagen drie snoeren volmaakt schoone paar len, verder oorbellen en armringen. Hoe mooi!" herliaalde Bertha. „Werkelijk fra'ai! Wat ben je toch gelukkig, Beatrice! Waarom? Om die paarlen"? Wel. lieve he- mel, later heb je zelf ook diamanten en sieraden in overvloed. Hoe ben je vanavond gekleed? Bertha moest onwillekeurig lachen. Ik heb bijna niets. Mijn voorraad bestaat uit een enkele eenvoudige japon van wit mousse- line, en dat zal in die zee van licht, tusschen a,l die nieuwe baltoiletten, zeker heel melig schijnen." „Gekheid! Mousseline past juist voor J°nge meisjes van achttien jaar. Ik droeg het ook den Wat de opmerking van den heer Scheele be treft, omtrent de opgaven van verhuizingen, merkt spreker op, dat, wanneer een abonne- ment voor het ontvangen van inlichtingen ge- nomen wordt, ook die opgaven daaronder be- grepen zijn. Als men den weg op ging, dien de heer Moggre aanwijst: de verordening in takt laten rhaar aan de bladen de inlichtingen geven, dan zou men in strijd komen met art. 275 der Grond wet, want dan zou men voor de uitgevers van dagbladen een privilege scheppen, dat boven- dien een onrecht zou zijn tegenover andere inge zetenen. Het voorstel der heeren, zooals het daar iigt, is onuitvoerbaar. Spreker wil niet beweren dat er niet iets op zou te vinden zijn, maar dan moet er toch een andere redactie aan gegeven worden. Bovendien, dan zou men zich niet kunnen be- palen tot de plaatselijke bladen, dan zouden ze in het algemeen moeten worden verstrekt, want dun kan de Middelburgsche Courant, De Zeeuw, Zelandia en meerdere bladen er ook 0111 vragen, welke men dan alle zou moeten helpen. Wat het denkbeeld betreft van den heer Waal kes, waar ook de heer Lensen wel wat voor voelde, om de opgaven om de acht dagen aan te plakken, teneinde aan de bladen tegemoet te komen, opdat deze ze dan zelf zouden kunnen opnemen, daaromtrent is de vraag gewettigd of de arbeid dan wel zou wettigen het bedrag dat er mede bespaard werd. Dat zou ook op de secretarie een heeleboel werk veroorzaken, want dan kan men niet volstaan met dat op 1 plaats aan te plakken, dat moet dan op verschillende plaatsen in de gemeente geschieden en als dan iedere week een aantal van die lange lijgten daar voor moeten worden geschreven, kan daarvoor alleen wel een ambtenaar meer worden aange- steld. Daarom moet spreker -dit ook ontraden. De vraag en het antwoord in de Gemeente stem, door den heer De Jager aangeliaald, zijn aa spreker ook bekend. Wekelijks worden daarin dergelijke vragen gesteld, Waaraan veelal ten grondslag ligt de bedoeling: hoe komt men ergens doorlieen. Hij meent dat de heer De Jager in dit opzicht zaken met elkaar verwart. Er werd gevraagd mag de ambtenaar van den burgeriijken stand gratis inlichtingen uit zijne registers verstrekken. Hier worden inlichtingen gevraagd uit de re gisters van den burgeriijken stand en de bevol- kingsregisters. De ambtenaar van den burgeriijken stand moet volgens de wet de registers stellen ter beschikking van het gemeentebestuur, voor het bijhouden van het bevolkingsreglster. Overigens mag de ambtenaar (daaruit geen inlichtingen verstrekken, dan .overeenkomstig de daarvoor gel- dende wettelijke bepalingen, d.i. door het afgeven van extracten uit die registers. Wat de bevolkingsregisters betreft, de zorg daarvoor is volgens koninklijk besluit van 1887 (Stbl. no. 140) opgedragen aan burgemeester en wethouders. Dat college heeft daarover te be- schikken, en alleen met hunne toestemming kun nen daaruit inlichtingen worden verstrekt. De raad kan besluiten dat voor het verstrekken van die inlichtingen eene retributie zal geheven worden, en ondanks dat raadsbesluit zijn burge meester en wethouders niet verplieht, aan ver- zoeken om inlichtingen gevolg te geven. Mocht de raad dus de retributie intrekken, dan zou daarvan allicht het gevolg kunnen zijn, dat bur gemeester en wethouders geen inlichtingen uit de bevolkingsregisters meer geven. Waar op het oogenblik uit de getroffen rege- ling niet gebleken is, dat deze aanleiding geeft tot moeilijklieden, moet spreker aanneming van het voorstel der heeren Moggre c.s. ontraden. De heer D. Scheele hoopt, dat de raad er wel op in zal gaan. Hij ziet niet in, dat het opplak- ken van die opgaven zoo'n groot bezwaar met zich zou brengen, want dat het op meerdere plaatsen zou moeten geschieden, is niet noodig. Dat zal z.i. geen buitengewOne kosten mee- brengen. De voorzitter blijft dit ontraden. Hij noemt die oplossing een halve oplossing, dat lijkter naar of men niet lieelemaal neen, maar ook geen ja zou durven zeggen. Hij zou de bepaling nu maar eens een jaar laten werken, te meer, waar, zooals hij reeds opmerkte, de opgaven nu toch worden geplubiceerd. eersten avond, dat ik op eene partij kwam. an- avond eindigt mijn een en twintigste jaar; is het niet verschrikkelijk? Ik moet zorgen, dat ik voor het eind van het jaar een passende partij ge- vonden heb. O ja, ik heb nog een toilet van granaatkleurige zijde; het paste mij niet goed bij mijn teint, daarom heb ik het slechts een maal gedragen. Dat zal je prachtig kleeden en de kamenier kan er wel aan veranderen, wat je Maar Bertha, je bent toch niet boos?" vroeg zij, toen zij bemerkte hoe hare niclit kleurde. „Je vergist je in mij, Beatrice! Ik geloof wel dat je bedoeling goed is, maar als mijn mousse- linen kleed mij past, dan draag ik het en zoo niet, dan blijf ik op rnijne kamer maar nooit neem ik eene aalmoes aan." „Hemelsche goedheid!" riep Beatrice uit, „een aalmoes? Ik denk er niet aan, ik bedoelde het werkelijk goed. Als ik tegenover graaf Norton ook maar niet eene fout bega, die al mijne schoone droomen vernietigt." De dag verliep nog al vlug. Na eenige inkoo- pen te hebben gedaan, keerde men naar huis terug en gingen Bertha met mevrouw Stuart en Beatrice aan tafel. Na afloop daarvan gingen zij naar haar kamers om zich te kleeden voor de soir6e. „Verwacht mij niet bij de ontvangst uwer gasten", zeide Bertha. „Ik zal onbemerkt bin- nensluipen, als alle zalen gevuld zijn." Zij wees alle aangeboden hulp af en kleedde zich geheel alleen. Hare mousselinen japon was werkelijk uiterst eenvoudig, maar toch de gouden halsketting met kruis van haar mama, die oorbellen en armringen van echt koraal in goud gevat en haar rijk, bijna zwart haar, dat in een wrong aan het achterhoofd bevestigd was dit alles deed hare schoonheid op het voor- deeligst uitkomen. Weldra kwam Beatrice bij haar! Zij had eene japon van roosldeurige zijde met een sleep van anderhalven meter lengte en een prachtig kapsel met witte camila's er in, een waar kunslstuk naar den laatsten smaak. „Wel, zie ik er goed uit? Die schakeering tus schen perzikbloesem en aardbezien glace is mooi, nietwaar? Maar wat zie je er lief uit! Ik herken je bijna niet! Daar kan een blondine als ik niet tegen op." Even vroolijk als zij gekomen was, ging ze weer heen. Bertha was alleen. Zij ging aan het venster zitten en keek naar buiten naar de drukte, van de wereldstad, die New-York heet. Het eene rij- tuig volgende op het andere en allengs maakte een gevoel van kleinheid zich meester van haar. De oude ontevredenheid kwam weer boven en het alleen zijn verdroot haar. Daar werd plotse- ling aan de deur geklopt en Theresia, de kame nier, kwam binnen met een fraaien ruiker van witte en roode rozen. K e De heer Lensen is, na de verkregen toelich- lingen, wel eenigszins van meening veranderd. Indien dat privilege aan de bladen wordt ver- leend, komt men in een verkeerde verhouding tegenover anderen, die ook eenigermate in liet algemeen behmg inlichlingen noodig hebben, b.v. een notaris. Hij zal zich neerleggen bij het voorstel van burgemeester en wethouders, om het te laten zooals het is. De heer De Jager zou er veel voor gevoelen om het artikel er uit te lichlen, maar, dan komen de bevolkingsregisters onder het gezag van burgemeester en wethouders, die dan, vol gens de verklaring van den voorzitter, inlich tingen zullen weigeren te geven. Hij vindt het evenwel sneu, dat het artikel door den raad is goedgekeurd. De voorzitter wijst er op, dat het toch niet iets nieuws is, het heffen van rechten op leges bestond reeds en is alleen uitgebreid. liet voorstel der heeren Moggre c.s., in stem ming gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren De Feijter, Waalkes, D. Scheele, Moggrd en De Jager; tegen stemmen de heeren Lensen, De Bruijne, Donze, Eijke, Visser, Dees en R. Scheele. 22. Ontslagaanvrage van W. J. Noordhoek als leeraar aan de hoogere burgersehool. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een adres van den heer W. J. Noordhoek, om hem, in verband met zijne benoeming tot leer- aar aan de rijks H. B. S. te Goes, met ingang van 1 September aanstaande eervol ontslag te verleenen als leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de gemeente H. B. S. alhier. Burgemeester en wethouders stellen, over eenkomstig het advies van den inspecteur voor het middelbaar onderwijs voor, het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. 23. Reclames hoofdelijken omslag. Ter behandeling hiervan en van de daarvoor aangehouden punten, schorst de voorzitter de openbare vergedering, die overgaat in eene zit- ting met gesloten deuren. Na het wedcr openbaar jworden der vergadering deelt de voorzitter mede, dat in de vergadering met igeslolen deuren afwijzend is beschiktop eene reclame tegen den hoofdelijken omslag van J. van Silfhoud, welke is gehandhaafd in de derde klasse. Naar aanleiding van eene reclame van A. C. M. Poppe te Hulst, tegen zijnen aanslag wegens schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onder wijs, over het tijdperk September—December 1913 werd deze eene klasse verlaagd en geplaatst in die wegens een inkomen van meer dan 2300 tot en met 3100, aanslag 18 in plaats van f 22. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de stemming over het voorstel van burgemeester en wethouders om de beslissing op het adres van den gemeente-ontvanger in verband met zijne sala- risregeling, aan te houden. De heer Visser vraagt, of het toch in de be doeling ligt, daarop nog dit jaar terug te komen. De voorzitter merkt op, dat het voorstel luidt, om er nader over te beslissen, jzoodra de gegevens der gemeenterekening over 1913 bekend zul len zijn. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen met algemeene stemmen. Alsnu brengt de voorzitter in stemming een voorstel van burgemeester en wethouders om hun college te machtigen tot het oproepen van een ambtenaar ter secretarie met diploma als candidaat gemeente-secretaris, op een salaris van 600. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen verworpen. Daarop worden burgemeester en wethouders met algemeene stemmen gemachtigd tot het op roepen van een tijdelijk ambtenaar ter secretarie, op eene jaarwedde van 450 en verder goedge- vonden bij de behandeling der begrooting liierop nader terug te komen, teneinde na te gaan wat in deze de meest gewenschte weg zal zijn. 24. Omvraag. a. De heer De Jager vraagt of de aan de graf- delver Haak toegekende gratificatie ad 25 reeds is uitgekeerd. De voorzitter antwoordt ontkennend. Deze „De vriendelijke groete van mijnheer Charles en hij waclit u beneden aan de trap bij de bal- zaal." Bertha kleurde. „Dank u, Theresia", zei ze, terwijl ze de bloemen aannam. „Zeg aan mijnheer Charles, dat ik dadelijk kom." Zoodra de kamenier weg was, verborg Bertha haar gelaat in den heerlijk geurenden ruiker, waarvan elke bloem haar iets aangenaams toe- fluisterde. „Hoe oplettend" lispelde zij. „Hoe zou ik'tnu maken, als hij er niet was?" Zij koos een paar donkerroode bloesems, stale die in haar kapsel, nam liandschoenen en waaier en ging met een luclitigen tred naar beneden, waar Charles Stuart haar wachtte en haar een compliment over haar kostuum maakte met de woorden „Wel Bertha, ik moet eerlijk bekennen, dat ik van mijn leven wel leelijker dames gezienheb!". Op zijn arm leunende, bevond Bertha zich het volgende oogenblik te midden van een schitte- renden drom menschen in het gedruisch der balmuziek. Beiden dansten goed. Toen volgden de dansen met de heeren, aan wie zij werd voorge steld, zoodat Charles haar aan anderen moest overlaten. t. Bi (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 5