Gemengde berichten. Weer een mooie genezing te Utrecht, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. I weer niet in een staat is, zooals die zou behoo- ren te zijn, maar kan niet toegeven dat de bluschmiddelen zoo sleclit zijn, dat we maar zoo spoedig mogelijk zouden moeten trachten er van af te komen. De heer Donze heeft te veel willen bewijzen, en heeft daardoor eigenlijk niets bewezen Het standpunt van den heer Lensen aclit spreker het meest radicale standpunt en daar- voor zou veel te zeggen/eijn, indien men niet te letten had op de vrijwillige brandweer. Men kan deze niet geheel ter zijde laten. Er moet niet uit het oog worden verloren, dat de toestanden ver- anderd zijn Voor eenige jaren, heerschte er een strooming, dat op allerlei gebied het particu- lier initiatief behoorde op te treden. In de laatste jaren is daarin een kentering gekomen en blijkt meer en meer dat de openbare besturen zich die belangen moeten aantrekken. De vrij willige brandweer is in die vroegere jaren uit particiilier initiatief ontstaan, met de beste be- doelingen opgericht, maar heeft eigenlijk de op- lossing der brandweerkwestie alhier op een zij- spoor gebracht. Ecliter is er toch verdienste in gelegen nopens de gemeente, dat zij eenespuit heeft aangekocht en zoovele jaren bediend. Het is nu maar de vraag of men tot een op- lossing van de zaak kan geraken door hetsluiten van een aecoord, waarop men in vrede kan scheiden. Een andere vraag is: kunnen we met de oude spuiten voorzien in de behoeften die legenwoor- dig voor de gemeente gesteld worden. En dan moet het antwoord luiden, dat die tijden er geweest zijn. Aan een spuit heeft men, naar het oordeel van spreker ook niet genoeg. De oude handspuiten moeten vernieuwd worden, die zijn nog wel goed naar hun aard, maar voldoen niet meer voor de behoefte. De mogelijkheid bestaat nu ;om de motorspuit over te nemen, wat dan be- schouwd kan worden als een overgangstijdperk. Kan dat geschieden voor een som dat men kan kan zeggen: dat kunnen we er voor een gebruik van een jaar of zes voor over hebben, dan kan men daarna zien wat geschieden moet en een of meer nieuwe spuiten aankoopen. Dat de tegenwoordige bluschmiddelen goed zijn, is bij den brand aan het spoor gebleken. Dan is er ook nog de kostenberekening. Ver- onderstelt dat bij overneming voor betaling der spuit gedurende 5 jaren een bedrag van j 450 zou noodig zijn, dan zou daarentegen worden bespaart de 100 subsidie aan de vrijwillige brandweer, daar hij dan rekent dat voor een 50 noodig zou zijn voor benzine bij de oefeningen. Verder meent hij dat een J 350 zou kunnen worden bespaard op de gemeentespuilen, door vermindering van het personeel, daar de motor spuit met 11 man kan worden bediend, terwijl het in de bedoeling ligt om dan eene regeling te maken dat bij brand eerst de motorspuit zou uitrukken en dat pas wanneer het noodig bleek, na overleg van den opperbrandmeester met den burgemeester ook de handspuiten zouden uit rukken. Op die wijze zou getracht kunnen wor den te blijven binnen de uitgaven die nu voor de brandweer worden gedaan. Het denkbeeld van den heer Lensen is wel het meest radicale, maar spreker meent dat het goed zal zijn, de vrijwillige brandweer te doen op- doeken, dan is men geheel meester van het ter- rein en anders heeft men daar elk oogenblik met die vereeniging te maken, daar deze, steeds in- vloed op den raad zal trachten uit te oefenen. Hij acht het koopen van die spuit, voor behoor- lijken prijs, een goede zaak, omdat men daar- mede komt in eene goede rich ting. Hij zou ook willen trachten, bij de spuit, van de vereeniging het bedienend personeel te koopen. Bovendien: het voorstel van burgemeester en wethouders behelst nog niets anders dan mach- tiging tot het instellen van een onderzoek ifaar de spuit. Als dat is afgeloopen begint de zaak pas. Dat onderzoek is noodig, om burgemeester en welhouders in de gelegenheid te stellen aan den raad een definitief voorstel te doen. De heer Lensen heeft niets tegen het instellen van een onderzoek, mits er vollen nadruk op wordt gelegd dat dii tot niets bindt, dat lietzelfs nog niet vaststaand behoeft te leiden tot het aanknoopen van onderhandelingen. De voorzitter wijst er op, dat het voorstel van burgemeester en wethouders niets andersin- houdt dan: a. het instellen van een onderzoek en het schatten van een prijs, betreffende de motorspuit. b. het regelen van de betaling, bij eventueele aankoop, en c. het invoeren eener andere regeling van de brandweer. De heer Lensen meent dat dus de raad in elk opzicht vrij blijft. Hij vestigt daarop de aan- dacht, omdat hij bepaald wil doen uitkomen, dat dit besluit nog in geen enkel opzicht iets beslist omtrent het verzoek der vrijwillige brand weer. Hij wil daarop nadruk leggen omdat anders allicht onjuiste gevolgtrekkingen op het te nemen besluit zouden worden gebaseerd. Hij acht het ook gewensclit, dat burgemeester en wethouders zich ter zelfder tijd nog zullen bezig houden met het inwinnen van inlchtingen, omtrent het aankoopen eener nieuwe spuit. De heer Dees wil nog in het licht stellen, dat bezig houden met het inwinnen van inlichtingen, samen 360 liters water per minuut kunnen op- persen, en dat de kosten daarvoor bedragen zes, zeven, tot acht honderd gulden 'sjaars, terwijl bij het aanschaffen eener nieuwe spuit, die 500 liters water geeft, de onkosten naar hij berekent op ongeveer 650 zouden komen, met inbegrip van de bediening en benzine, de aankoopsom gerekend op /3500. Dan zou het dus minder kosten dan thans en men had een spuit die vol- doet. Dan heeft men hierdoor de gelegenheid om spuit C op Driewegen te plaatsen, welke met 25 man te bedienen is, en waarvoor in die buurt wel het noodige personeel is te vinden. Dan zo.u de brandweer uitstekend kunnen worden ingericht voor niet veel meer of voor minder dan er (nu wordt besteed. De heer De Bruijne wil even een opmerking maken. Hij zou! er wel eenigermate huiverig voor zijn om de oude juffrouw op Driewegen te ontvangen. Er is p,ok wel geen plaats, maar daar in is te voorzien. lets anders is het, dat een spuit veel water noodig heeft en er is op Drie wegen geen water. De voorzitter zegt dat, als het zoover is, ook wel voor water zal worden gezorgd. Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen met algemeene stemmen. 16. Vaststelling kohier hondenbelasling. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor het kohier der liondenbelasting voor het jaar 1914 vast te stellen op een bedrag van f 868,25. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. 17. Vaststellen eener verordening op hetver- blijven van woonwagens in de gemeente. De voorzitter deelt mede dat, vooral door de ingezetenen buitcn de kom, veel geklaagd wordt over den overlast dien ze ondervinden door het optreden van bewoners van woonwagens, die- in de gemeente komen. Naar aanleiding daarvan stellen burgemeester en wethouders voor, vast te stellen de volgende VERORDENING, houdende verbod tot het verblijven Ipiet leen 'woonwagen binnen de gemeente. Artikel 1. Het is verboden met een woon wagen te staan aan den openbaren weg of zich daarmede te bevinden op particulier terrein. Artikel 2. Voorzoover daartegen niet is voor zien bij eene wet, eenen algemeenen maatregel van bestuur of eene provinciale verordening, wordt overtreding van de bepaling van artikel 1 gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. De heer Lensen vraagt of het niet noodig is te omschrijven wat onder wopnwagens verstaan worden. De secretaris geeft te kennen dat het juist beter is dat niet te omschrijven. Dan toch past de rechter eventueele de verordening toe naar de letter, terwijl, wanneer in het algemeen van woonwagens gesproken wordt, de verordening wordt toegepast, rekening houdende met het al gemeen taalgebruik, overeenkomstig de bedoe ling der verordening. De heer De Bruijne vestigt er de aandacht op, dat er geregeld woonwagens staan op den der- riedijk; dat is geen publiek terrein, maar rijks- grond. Mogen ze daar dan toch staan? De voorzitter wijst er op, dat de voorgestelde verordening ook verbiedt het vertoeven met woonwagens op particulier terrein. De derrie- dijk is in dit geval te beschouwen als particulier terrein. Bij aanneming dezer verordening kun nen de woonwagens in heel de gemeente worden geweerd. Verschillende oinliggende gemeenten hebben ook dergelijke besluiten genomen. De heer De Jager vraagt, of dan de openbare vermomde bedelarij, het venten van vele zaken is niet veel anders, ook kan worden geweerd. De voorzitter antwoordt, dat dit juist niet door deze verordening zal kunnen geschieden, daar veel van die z.g. kooplieden hier komen, die niet in een woonwagen vertoeven, maar het voorne- men bestaat om bij wijziging der politieveror- dening eene bepaling op te nemen waarbij het leuren zonder vergunning van den burge- ster kan worden verboden. Dan heeft men ge legenheid om ongewenschte kooplieden buiten de poort te zetten. De heer Moggre vraagt hoe het met kermis zal gaan. Verschillende eigenaars van tenten komen dan ook met woonwagens. De voorzitter antwoordt dat het natuurlijk niet de bedoeling is, om zulke woonwagens uit de gemeente te weren. De door burgemeester en wethouders voorge stelde verordening wordt aangenomen met al gemeene stemmen. 18. Regeling jaarwedde van den niemv te be- noemen ambtenaar ter secretarie. De voorzitter deelt mede dat door het vertrek van den heer Vroegop, adjunct-commies ter secretarie, een vacature in het personeel op de secretarie zal ontstaan. Burgemeester en wet houders hebben een oproeping gedaan om in die plaats te voorzien, maar er heeft zich geen enkel sollicitant opgedaan in het bezif van het diploma als candidaat-gemeente-Secretaris. Naar aanleiding daarvan wordt aan den raad overgelegd het vogende rapport aan burge meester en wethouders, van den gemeente-sec- retaris „Ter voldoening aan de opdracht van Uw Col lege om te dienen van bericht en raad ter zake van de benoeming van een ambtenaar ter secretarie, nu zich alleen niet-gediplomeerden voor die betrekking hebben aangemeld, heb ik de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen Naar mijne meening moet aan den heer Huijssen, op 1 December 1913 in dienst getreden, niet de gelegenheid worden ontnomen, om door ijver en nauwgezette plichtsbetrachting, zich over eenigen tijd den rang van adjunct-commies ter secretarie waardig te maken en daarom acht ik de aanstelling van een klerk ter secretarie gewensclit. De uitgebreidheid van het examen van can- didaat-gemeente-secretaris in aanmerking ne- mende, geef ik in het algemeen de voorkeur aan een gediplomeerd ambtenaar boven een niet-gediplomeerd jongmensch met dezelfde prac- tische ervaring. Een goed onderlegd ambtenaar weet zich met eenige opofferingen in te werken in den aan- houdenden stroom van nieuwe voorschriften. Steeds meer is zelfstandige arbeid van het secre- tarie-personeel een vereischte, in het belang van een tijdige afdoening van zaken, welke steeds in aantal en belangrijkheid toenemen, tot sta ving waarvan ik meen te mogen verwijzen naar de totstandkoming van de Landstormwet, de Invaliditeitswet, de Vogelwet, de Visscherijwet, de nieuwe Militiewet, de wetten omtrent de pen- sionneering der gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen. Ook de totstandkoming van de M. U. L. O. school en de H. B. S. hebben de administratie ter secretarie niet onbelangrijk uitgebreid. In verband met dit meerder werk zijn de ambtenaren ter secretarie gehouden geweest van af April 1913 tot nu, dit is dus ongeveer gedu rende een vol jaar, gedurende 3 a 4 avonden per week van 7 tot 10 uur over te werken en het laat zich aanzien dat nog meer overwerk zal moeten worden gevergd. Indien Uw college met mij overtuigd is, van de noodzakelijkheid tot aanstelling van een be- hoorlijk onderlegd ambtenaar, heb ik de eer U in overweging te geven den raad voor te stellen de jaarwedde van den te benoemen klerk zoo- danig te regelen, dat U in de gelegenheid wordt gesteld iemand te benoemen in het bezit van het diploma, afgegeven vanwege de Nederland- sche vereeniging voor gemeentebelangen." Daaruit blijkt dus, dat, om te voldoen aan de behoefte, de aanstelling van een gediplomeerd ambtenaar gewenscht is, iemand, die in staat is, om zelfstandig het hem opgedragen werk te verrichten, en deze zal men niet kunnen krijgen, dan door het uitloven van een hooger salaris, een aanvangssalaris dus van /600. Nu heeft spreker nagegaan welke financieele gevolgen dat zou hebben, want dat zou ookna- werken op de in dienst zijnde ambtenaren, op den tegenwoordigen klerk en op den commies, wanneer men het verband tusschen die salaris- sen wil behouden. Wanneer de raad genegen is in te gaan op het voorstel van burgemeester en wethouders, om een klerk op te roepen in het bezit van een di ploma als candidaat-secretaris, zou ook het sa laris van den klerk Huijssen op dat bedrag moeten worden bepaald. De adjunct-commies zou dan later behooren te worden aangesteld op een aanvangsjaarwedde van 675 en het sa laris van den commies De Vos, die nu 780 ontvangt, zou dan moeten worden verhoogd tot /900. De f120 die hem nu van zijn jaarwedde worden afgetrokken omdat hij ambtenaar van den burgerlijken stand is, zouden dan vervallen, dan zou op zijn salaris niets gekort worden. Er zou dan voor de klerken een meerdere uitgaaf zijn van /200 en op het salaris dat de adjunct Vroegop nu geniet zou men 100 over- houden, zoodat het voor het oogenblik tot een meerdere uitgaaf zou leiden van 179. De.heer Lensen merkt op, dat dit een vermeer- dering is die steeds terugkomt. De voorzitter bevestigt dit en voeg,t er bij, dat die vermeerdering het volgend jaar, als een adjunct-commies is aangesteld, j 224 zal be dragen. De heer Lensen vraagt hoeveel sollicitanten zich hebben aangemeld? De voorzitter deelt mede dat er 4 sollicitanten waren, waaronder 2 die in het geheel niet in de gemeente-administratie werkzaam zijn. De 2 anderen waren wel daarin werkzaam, maar hebben geen diploma. Dat zich geen gediplomeerden hebben opge daan, moet niet verwonderen, als men nagaat wat door andere gemeenten als salaris wordt uitgeloofd. Spreker heeft hier voor zich een lijst van sollicitanten die in verschillende gemeenten worden gevraagd. Bergen op Zoom vraagt een gediplomeerde voor 600, Delft voor 600, Dordrecht voor 600, zonder diploma, Havelte voor /450, benevens 100 voor den burgerlijken stand, Hilligersberg voor 600, diploma geeft voorkeur, Leiden voor 700, met diploma, Opsterland voor /650, met diploma, en Smilde voor 550, diploma strekt lot aanbeveling. Behalve de bekende groote plaatsen Dordrecht, Leiden en Delft, komen er onder de genoemde ook voor met een kleiner zielental dan Ter Neuzen. De heer Waalkes uit zijne bevreemding, dat thans voor deze categorie gemeenteambtenaren terstond zoo'n ingrijpende verandering wordt voorgesteld, die het volgende jaar op eene ver- hooging van meer dan 200 zou komen, terwijl zooeven, toen het verzoek der gemeentewerk- lieden ter sprake kwam, werd gezegd dat eene afdoende salarisherziening niet mogelijk was, met het oog op gebrek aan financien. Hij meent, dat, wat voor de eene kan, ook voor de andere moet kunnen. De heer Dees wil in het licht stellen, dat het door den voorzitter ter berde gebrachte voorstel van dezen persoonlijk uitgaat, hij meent ook namens zijn collega Visser te mogen verklaren, dat zij daaraan niet hebben medegewerkt. De voorzitter geeft te kennen dat de opmer king van den heer Dees juist is, het is ook niet bepaald een voorstel, doch hij heeft nagegaan tot welke gevolgen een besluit aanleiding zou kunnen geven, wanneer, overeenkomstig het advies van den secretaris een gediplomeerd amb tenaar zou worden opgeroepen, en daarvoor een hooger salaris zou worden uitgeloofd, dan nu volgens de verordening geschieden kan, daar dan de geheele salarisverordening noodwendig wijziging moet ondergaan. De heer Waalkes vraagt van wie eigenlijk den aandrang in deze uitgaat. De heer Lensen vraagt of ook deze zaak straks in commissoriale vergadering verder zou kunnen worden besproken. De voorzitter antwoordt bevestigend, waarop de discussie over dit punt wordt geschorst. (Wordt vervolgd.) Men meldt uit Rotterdam aan bet Hbl., da de vorige week ambtenaren van den fiscus twei personen aanhielden, dragende manden waarii gedistilleerd bleek verborgen te zijn. Een hunner A. P., groentenkoopman aan de Vlietkade vlucktte en is nog zoek. Een kuiszoeking b hem. leidde tot de ontdekking eener gebeim branderij in zijn kelder, waar een volledigi installatie aanwezig was. De andere aange houden persoon was slechts een drager en me de zaak onbekend. Gestrafte snoepers. Honden kropei volgens het Hbl., onder een houten schot doo in het schuurtje van een bewoner van Smal lingerland en aten er drie groote en zes kleir konijnen op. De honden waren nu zoo di geworden, dat ze het schuurtje niet meer doo de opening konden verlaten. Den volgendei morgeu werden ze op last der politie afgemaakt De politie te Utrecht heeft een man aao gehouden, die den eigenaar van de Haagscii Roller fa briek heeft opgelicht. De arrestan heeft bekend en medegedeeld, dat hij de tascl voor j 15 aan een koopman op de Paviljoens gracht te 's Hage, bad verkocht. sjZiekraopden" a!s beroep Het Amsterdamsche blad „de Fakkel" vertel van een dieustbode, die, naar het scheen, vat beroep ,/ziekwordster" was. De brave gedienstige leed aan bloedarmoedt en het werken was haar geen lust maar een last Maar wij leven in den tijd van de socials wetgeving. Daar wist onze dienstbode van te profiteered zij werd //ziekwordster." Ze verhuurde zich ergens, maar den eerster. dag, dat zij in functie was, werd zij ziek. Ds dokter werd gehaald en deze constateerde bloeif armoede. Het dienen was voor haar ongeschikt, Het meisje moest ontslagen worden, ze kreeg 6 weken loon uitbetaald en G weken koslgeld. samen ongeveer 50, ende volgende weekl haalde ze bij een andere mevrouw hetzelfde grapje uit. Zoo wist ze 50 in de week te verdienen, Het geval kwam aan het licht, doordat dezelfde: dokter haar twee keer te behandelen kreeg. Vele zieken zijn te Utrecht in den laatsten tijd door de Pink Pillen genezen. Deze ge nezingen werden uatuurljjk het voorwerp derj dagelijkscke gesprekken. Zieken, die andere geneesmiddelen zonder succes hadden gebruikt? en van alle zijden de krachtdadigheid der Pinkj Pillen hadden hooren roemen, hebben er dej proef mee willen nemen en dadelijk meldt men! ons nieuwe en mooie genezingen. Zoo verheugt het ons te vernemen, dat Mej. de Wed. M. Van Dijk, geb. Goun, wonendej Fockstraat 4 te Utrecht, hare gezondheid heeft weergekregen. wIk heb, verklaart zij, gedurende drie jaren aan pijnen in de zijde en aan hoofd- en maag- pijnen geleden. Daarbij kwamen eene groote algemeene vennoeidheid en een gehi-el eigen- aardige zwakte in de beenen. Ik had geduiende drie jaren tal van raiddelen gebruikt, zonder er iets op te zijn vooruitgegaan. De Pink Pillen hebben vele menschen in Utrecht genezen, en het gerucht, dier genezingen is mij ter oore gekomen. Ik heb toen gedacnt dat de Pink Pillen ook mij konden genezen, en ik ben ze gaan gebruiken. Ik bericht U nu, dat zij mij eene uitmuntende gezondheid hebben weerge- geven." Ziedaar nu eene zieke, die gedurende drie jaren nutteloos heeft geleden, want de Pink Pillen, die haar zoo snel hebben genezen ter wijl de ziekte •sedert lange maanden in haar gestel geworteld was, zouden haar zeker in den begmne nog wel zoo gemakkelijk genezen heb ben. Zieken, lijdt toch niet nutteloos en neemt een proef met de Pink Pillen, indien gij geen voldoening met andere middelen hebt verkregen. De Pink Pillen zi]n verkrijgbaar a f 1.75 per doos, en a J 9,per zes doozen, bjj het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Voor Ter Neuzen en omstreken bij A. van OverbeekeLeunis, Westkolkstraat, voor Sas van Gent en omstreken bij Verhaak, drogist en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. D A G E N. Voorm. Nam. Oonderdag 26 Maart 1.49 2.4 Vrij dag 27 2.16 2.29 Zaterdag 28 u 2.42 2.55 Zondag 29 n 3.10 3.22 Maandag 30 n 3.35 3.48 Dinsdag 31 n 4.4 4.17 Woensdag 1 April 4.32 4.48

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1914 | | pagina 2